A.WIELHOUWI eerste blad H Ring 99-100 Sommelsdijk ZATERDAG 23 APRIL 1927 I-Gebitten Nederlandsche Landbouw-Hypotheekbank MIDDELHARNIS Eilanden-Bank 30 ets. per doosje DOKTER DAM ZIJN VROUW. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM 'W se ■ten ding yste Groothandel in Behangselpapier engros Glazen Deurplaten 40 cent. Prijs per kwartaal. f I,— Losse nummersf 0.07 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. °>20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en f 1,— per plaatsing lot 6011 van 10 regels elke regel meer 15 tent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wardt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. N°. 48 Wegenbelasting. Zij, die ten belastingkantore Middelharnis aangifte gaan doen1 voor de Wegenbelasting moeten onder meer de volgende gegevens verstrekken: Letter en nummer van het nummerbewijs; fabrieksmerk; jaar van fabricage; chassis of framenummer; motornummer; aantal cylin ders; eigen gewicht. Bovendien voor personen auto s; Naam van den fabrikant; model; aantal vaste- en klapzitpluatsenkleur; hoofdbe- kleeding; soort van banden. "Voor uracM-auto's Naam van den fabrikant; model; hoogte van den grond tot het hoogste punt; soort van banden. Onder eigen gewicht wordt verstaan het gewicht van het volledig uitgeruste voertuig, dus met inbegrip van losse opstaande schot ten of hekken, huif, enz,, zoo mogelijk weeg- briefje van een fairbank overleggen. Vermoedelijk zullen de kommiezen, voor zoover hun dienst dit toelaat, de houders van motorrijtuigen ook wel aan huis behulp zaam zijn met de invulling der aangiftebil jetten. Zij hebben daarvoor biljetten in voor raad. 2 Mei as. en volgende dagen kunnen de belastingkaarten tegen betaling ten kan tore worden afgehaald. Het rijden zonder belasting te hebben be taald of het onjuist opgeven van het gewicht enz. is strafbaar met geldboete van ten hoogste 500 gulden. eciaal Medische g desgewenscht in en ook voor Zieken- ngen kosteloos 3 voor kundige •verzekering I WAARD, 13b, Rotterdam elefoonNo. 30013. i en 79 uur. teppen Wolphaertsbocht Heyplaatstraat. Eedijk, Pernis. 'oorstraat 34, sstr. 39, Rhoon. Onze 4V2 °/o Pandbrieven geven U de meest zekere en rus tige geldbelegging. Zij zijn in stukken van 1000,500,— en 100,tegen 99 ver krijgbaar bij de Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden De Directeur. P. VAN OUDGAARDEN BIJ ONZE ADVERTEERDERS. voor rookers (Adv.) Week-revue. Binnenland. prijsgeven voor een banale Zondagsviering. Goede Vrijdag is en bl\jve: een dag van rouw en boete, van overweging en kerke- bezoek. Dan lijkt ons een gepaste ontspanning met Paschen meer op haar plaats, omdat Paschen in oorsprong en wezen dagen van vreugde zijn, van overwinning en nieuw leven. Geen wonder, dat de massa er daarom dubbel van genoot, nu de natuur mede werkte door het uitzetten van decors van jong lentegroen en stralende zon. Al wie een langen mieserigen winter in de bedompte stadsatmosfeer hadden moeten doorbrengen, zijn blijde naar buiten getrokken, waar in het bijzonder de bloeiende bollenvelden een groote attractie vormden. Velen waagden zich zelf reeds naar zee, aan welker kust een drukte viel waar te nemen als in vollen seizoen tijd. Helaas werd het genot danig verminderd door de tallooze auto's en motorfietsen, die wolken van stof en vuil deden opdwarrelen en de wegen schier onbegaanbaar maakten. De meesten dier motorrijders zijn voor het natuurschoon volstrekt ongevoelig en hun lust is uitsluitend een zoo groot mogelijk aantal kilometers te „nemen", een sport van twijfelachtig genoegen. Bovendien ge vaarlijk. In Eindhoven was een tocht heen en weer naar Parijs georganiseerd voor de Paaschdagen. Op het „zien" kwam het niet aan een groot deel, van het traject werd zelfs in den avond en den nacht afgelegd slechts het kilometervreten was het doel. Dat nuttelooze streven veroorzaakte onder weg meerdere ongelukken en één der rijders bleef zelf dood achter in 't vreemde land. Uit alle landen trouwens komen berichten over het groote aantal verkeersongevallen gedurende de Paaschdagen, in den omtrek van Londen alleen reeds sneefden zes motor rijders, Uit den Haag kwam gedurende de Stille Week een gruwzaam bericht tot ons, 't welk INGEZONDEN MEDEDEELING. Geen weiland kan zóó zfln of er is voor een hongerige koe nog wel een groen sprietje te vinden. En dus be hoeft het cok geen verwondering te wek ken, dat er nog eenig ideaal na te streven bleek, waarvoor in ons landje nog geen ver- eeniging of een comité werkzaam was. Blij kens een circulaire, die toevallig tot onder onze oogen verdwaalde, hebben eenige heeren zich er n.l. voorgespannen, om den Goeden "Vrijdag als een Zondag te doen vieren. Voor de schoone bedoelingen mag men respect hebben. Voor de Christenheid is ge noemde dag inderdaad van zóó hooge betee- kenis, dat hij zich door een bijzondere vie ring wel mag onderscheiden maar moet hij daartoe juist in een doorde-weeksche Zondag worden omgezet? Er zou iets, ja, veel voor te zeggen zijn als de Zondag zyn oude be- teekenis nog had, maar nu deze verworden is tot een wekelijks terugkeerend Kermis feest, zou het toch wel heel jammer zjjn, als we de stemmige wyze, waarop we den Goeden Vrijdag tot heden herdenken, gingen FEUILLETON. W. HE1MBURG VERTALING VAN HERMINA. f Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 17) „Van het oogenblik af, dat gij de toestemming van haar vader hebt gekregen, zijt ge ook mij welkom," antwoordde zij hartelijk en eenigszins beschaamd door zijn antwoord. „Mag ik Mariene even goedendag zeggen?" verzocht hij. Mevrouw Bertha riep het jonge meisje en trok zich eenige oogenblikken in haar eigen kamer terug. Mariene bleef een paar seconden verlegen bij de deur staan maar snelde toen in de wijd geopende armen van haar verloofde. „Mariene," vroeg hij, zich tot haar overbuigend, „We willen elkaar vertrouwen, niet waar? We Willen elkaar alles zeggen wat er in ons omgaat altoos, van dit oogenblik af, totdat de dood ons scheidt." „Ja, Erik!" fluisterde zij geroerd. ,„En je thuis is voortaan bij mij Wees maar X^dfietig, als een vreemde haar intrek in je Dadenijk huis neemt!" „/ft zwijgend en toestemmend, maar hij voeiae haar beven. Nu liet hij haar uit zijn armen. „Tot weerziens ,ZEB.PPAORie.l\ .DE HLOIV NtCRDt morgenochtend! Hier of daar op den straatweg door het bosch zal ik je rijtuig opwachten!" Stralend van geluk kwam hij thuis. De meid zeide hem, dat de dames hem met het avondeten wachtten. Hij ging de trap op, daar er gewoonlijk in de kamer van zijne moeder werd gegeten om de oude dame de vermoeienis te besparen van beneden te komen. Hier zette hij zich even tegenover zijne moeder, die nog in haar leunstoel bij het venster zat te peinzen. Boven de rotide tafel middenin de kamer hing de brandende lamp en verlichtte cle net gedekte tafel, die met een ruiker rozen prijkte. Selma was er nog niet. „Komt ge eindelijk?" zeide de oude dame, zijn wang streelende. „Ge zijt lang weggebleven. Wie was er ziek in Villa Diana?" Op dit oogenblik kawm Selma met een schotel gekookte blauwe forellen, sierlijk met perteselie omkranst, de kamef binnen. „Mag ik mijnheer en mevrouw verzoeken aan tafel te komen?" zeide zij glimlachend. Zij had met bijzondere zorg toilet gemaakt. De fraaie, met Russisch galon benaaide blouse kleedde haar uitstekend bij haar bruinachtig gezichtje, waaromheen het dikke, zwarte haar krulde. Maai de dokter had geen oogen voor haar. Hij schoof de oude vrouw in haar rolstoel aan tafel en zeide met een vluchtigen blik op de viscshen: „Wel, wat een weelde! 't Is alsof we op een bruiloftspartij zijn!" „De molenaar uit het dal heeft ze gestuurd," vertelde Selma, wier glimlach was verdwenen. I „Zoo? Daarbij behoort een glas Rijnwijn. Mag INGEZONDEN MEDEDEELING. smaakt ah room we niet in bijzonderheden behoeven te her halen, omdat ieder er nu wel van op de hoogte zal zijn; we bedoelen den moord, door een majoor-dokter gepleegd op een kapitein. Vele bladen waren opmerkelijk delicaat met haar aanduidingen en de meeste berichten werden getooid met een hoofd, waarin ge sproken werd van het „geval" van vergif tiging in den Haag. Al is de dader dokter en hoofd-officier, dat neemt niet weg, dat hij een ellendige moordenaar is, voor wien het motief van de daad, een ongeoorloofde liefde en hartstocht, allerminst als een escuus kan gelden. Weer zinwekkend zijn het koele overleg en de voor bedachte rade. Impulsief kan een daad nog zyn, in drift of dronkenschap begaan, maar monsterachtig is het om in kcilm overleg gif te mengen door den drank, dien deze man zijn zieken makker voorhield, omdat hij diens vrouw begeerde. Dan... als hij zijn doel niet spoedig genoeg blijkt te bereiken, vult hij een injectiespuit met een ander ver gif, dat hij zijn vriend onderhuids toedient, éérst in den eenen arm, daarna wat een moordenaarsmoed is er voor al die opeen volgende handelingen noodig! daarna in den anderen arm. Gesteld nu eens, dat deze afschuwelijke daad niet door de gerechtigheid achterhaald zou zijn.Zou de moordenaar dan het genoegen gesmaakt hebben, dat hy zich voorgesteld had. Zou hij hebben kunnen opgaan in de liefde voor een vrouw, terwijl tusschen hem en haar steeds de geest van den vermoorde stond? Maar is er dan wel iets menschelijks in dezen mensch? Bijna was de moordenaar aan de handen der aardsche gerechtigheid ontsnapt. Bijna want den dag, nadat hij gearresteerd was, zou het lijk van den overledene in Westerveld zijn verbrand. Dan had men moge.n mompe len, zooveel men wilde, er zou nooit meer iets te bewijzen zijn geweest. Getuigen waren niet tegenwoordig bij den moord en de con structie van het schuldbewijs ligt uitsluitend in de rapporten van 't sectie-onderzoek. Vóór en tégen lijkverbranding worden veel principieele argumenten gebezigd; we willen ons daarover op het oogenblik niet uitspre ken, maar wél met nadruk wijzen op de practische zijde van het vraagstuk: lijkver branding kkn in vele gevallen een ernstig beletsel vormen voor de justitie. Te weten, dat de assche van zijn slacht offer in een urn is weggesloten, zal een moordenaar een mate van rust en straffeloos heid waarborgen. Voor de justitie daarentegen biedt een post-mortem onderzoek, zelfs na langen tijd, nog de mogelijkheid om moordraadselen tot oplossing te brengen. We herinneren in dit verband aan de geheimzinnige affaire van den dood derEn- gelsche verpleegster Miss Daniëls, welker lijk Ingezonden Mededeeling. vijf maanden na haar verdwijning eerst ge vonden werd. Het eerste onderzoek leidde tot de conclusie, dat ze gestorven was aan de gevolgen van een onwettige operatie. Toen op verlangen der familie echter een deskundig onderzoek op het lijk werd ingesteld, kon nazoo'nlangen tijd! nogonomstootelijk worden vastgesteld, eerstens dat de verpleeg ster gedood was door worging, tweedens, dat van een verrichte onwettige operatie vermoedelijk geen sprake is geweest. Hier was het post-mortem onderzoek dus niet alleen nuttig voor de Justitie, maar ook voor de eer van de overledene, voordeelen, die niet bereikt zouden zijn, als het lijk dadelyk gecremeerd ware. Buitenland. De Belgische natie is getroffen door een ernstige mijnramp, die het leven van een 30-tal stoere werkers afsneed. De sombere tooneeien van in angst en vreeze toegesnelde verwanten, die uren lang in onzekerheid blijven verkeeren over de resultaten van het reddingswerk, hebben zich daarbij herhaald. De koniDgin heeft haar populariteit nog ver hoogd door met spoed naar de plaats des onheils af te reizen en met woord en daad troost te gaan brengen in de huizen dei- zwaar beproefde families. Koning en koningin van België bezitten de gave om zich met groote minzaamheid en eenvoud tusschen het volk te bewegen, hetgeen oorzaak is, dat ondanks de groote politieke verschillen onder onze Zuiderburen, de kwestie van republiek op koningschap geen strijdvraag van practisch belang in België is, zelfs niet voor de republikeinen uit principe. „Als het tijd is daarvoor", zei ons een Belgisch socialis tisch volksvertegenwoordiger, „zal in België de republiek komen, maar dan wordt koning Albert de eerste president." Verdere successen zullen in China voorloo- pig wel uitblijven voor de Zuidelijken, daal de tweespalt onder hen hun krachten thans te zeer ondermynt. Hun opperbevelhebber, Tsang Kai Sjek, houdt een radicale zuivering onder zijn volgelingen door op goed Chi- neescbe wijze de leiders der extremisten (communisten) naar de andere wereld te helpen. Daardoor is hij op weg om goede vrienden te worden met den heerscher uit het Noorden, Tsang Tso Lin,enisde wèl bloedige I weg gebaand tot een vergelijk tusschen deze twee rivalen, waarbij zij res pectievelijk Zuid en Noord als hun invloeds feer behouden. Moskou ziet de ontwikkeling dezer gebeur tenissen natuurlijk met droevig oog, vooral nu Tsang Kai Sjek tegenover de Russisch beïnvloede regeering te Hankau een eigen bestuur te Nanking gevestigd heeft. Het ongelukkige land heeft thans dus drie regee ringen en is meer aan de anarchie over geleverd dan ooit. ik u verzoeken, juffrouw Selma van de Ka- pellenberger!" Selma verliet zwijgend het vertrek. „Een bruiloftspartij!" herhaalde zijne moeder zuchtend, en toen het meisje weg was, liet zij er op volgen: „Dat zal ik wel niet meer beleven, Erik!" Hij kwam zoo dicht mogelijk met zijn hoofd bij het hare en keek haar met zijn gelukkige oogen aan. „Wie weet, moeder, of gij 't nog niet eerder beleeft dan ge wel denktI" „Och kom! Mij kunt ge niet meer foppen!" antwoordde zij verdrietig, maar hem toch vragend aanziende. Toen Selma met den wijn terugkwam, vroeg' zij onder het inschenken: „Ik heb tot mijn spijt gehoord, dat uw hulp in Villa Diana is ingeroepen. Wie van de dames is ziek?" -„Mevrouw Zehmen erge migraine!" ant woordde hij ontwijkend bij die noodleugen blo zende. Een poosje bleef 't stil in den kleinen kring. Eindelijk richtte Dr. Dannz weer het woord tot Selma. „Ge kunt morgen de logeerkamer in orde bren gen, juffrouw," hief hij aan. „Ik ga een paar dagen op reis en hoop dat mijn vriend, Dr. Rosenkranz uit Halle, de praktijk voor mij zal kunnen waar nemen. Straks zal ik 't hem per telegram vragen. En is mijn koffer gerepareerd? Zoo niet, dan moet 't dadelijk naar den zadelmaker. Mijn ge- kleede jas is immers terug van den kleermaker?" I Selma liet de forel op haar bord onaangeroerd. „Alles in orde!" antwoordde zij kortaf. „Waar gaat ge heen?" vroeg zijn moeder. Verslag van de Jaarvergadering van het U. C. B. De Voorzitter, de heer Ir. R. P. Bonthuis, Rijkstuinbouwconsulent in Algemeenen Dienst, opende deze bijeenkomst met een rede, welke hier in haar geheel volgt: Openingsrede. Mijne heeren, leden en afgevaardigden van leden van het Uitvoer-Contröle-Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, ik heet U hartelijk welkom op de 3e Algemeene Ver gadering dezer organisatie. Het afgeloopen jaar gaf in menig opzicht aanleiding, er met voldoening op terug te zien; in zooverre vooral, dat wederom op een aanmerkelijken groei kan worden gewe zen. Het aantal aangesloten exporteurs steeg van 48 tot 60, dat der veilingsvereenigingen van 55 tot 62. Behalve in deze toename van het leden tal demonstreert de" groei Uwer organisatie zich in het meerder gebruik van het aantal merken. Werden in 1925 omstreeks 1.400.000 labels de wijde wereld ingezonden in 1926 droegen meer dan 2 millioen „leeuwtjes" de Nederlandsche driekleur over de grenzen. Dit zijn verblijdende en bemoedigende feiten, wel ke ons de toekomst vol vertrouwen tegemoet doen gaan. Toch zijn wij nog lang niet waar we we zen willen en wezen moeten. Het gebruik van de U. C. B.-merken kan nog vele malen grooter worden; nog veel te veel producten verlaten ons land zonder het merk, die toch wel het merk waardig zijn of waardig gemaakt kunnen worden. Het streven van Uw bestuur blijft er op gericht, om zooveel mogelijk ook die producten onder het merk te krijgen. In verband hiermede heeft Uw Bestuur onlangs ook het merk beschikbaar gesteld voor het artikel breekpeen, aldus gevolg gevende aan een herhaalde wensch van Noord-Holland- sche producenten en overweegt het ook het artikel bloemkool op te nemen in de lijst van producten, waarvoor het merk mag worden gebruikt. Door aanpassing der minimum- eischen voor tomaten en druiven aan zich wyzigende omstandigheden, n.l. aan de plan nen, de export dier producten in eenmalige- pootjesbakken te propageeren,zalUw Bestuur trachten eene gezonde ontwikkeling van den handel te steunen. De daadwerkelijke medewerking van alle U. C. B.-leden is echter onmisbaar om dit streven met succes te bekronen. De gedachte, welke aan het U. C. B. ten grondslag ligt, blijk ook in Engeland le vendig te worden. Onze Rijkstuinbouwconsu- lent te Londen toch rapporteerde dezer da gen, dat de National Farmers Union het denk- beeld heeft geopperd om labels te doen aan brengen aan de verpakkingen van Britsche tuinbouwproducten, om zoodoende den pro ducent b^j te staan in de zware concurrentie „Pardon, moedertje, dat kan ik u niet zeggen," antwoordde hij vriendelijk. Selma Brandt stond op en verliet de kanier, alsof ze wilde toonen, dat ze begreep hoe haar bijzijn hem hinderde. Een geheele poos bieef zij weg; toen zij weer binnenkwam, had ze op elke wang een groote vuurroode plek. „Wilt ge nog boter en kaas gebruiken?" vroeg zij zacht. „Verplichtl lk heb beneden nog een paar brieven te schrijven en u zult mij dus veront schuldigen, moeder. Ik kom u straks nog goeden- nacht zeggen, eer ge slapen gaat." Daarop begaf hij zich naar de telephoon en bracht de zaak met Dr. Rosenkranz te Halle in orde Nu sloot hij zijn kamerdeur, zette zich aan het( raam en keek naar de twee verlichte vensters van Villa Diana, totdat het licht hier werd uit- gebluscht. Vervolgens ging hij vlug naar boven om zijn moeder goedennacht te zeggen. „Moeder," zeide hij zacht, zich over haar heen- buigende, „ik moet it eens iets vertellen Straks kon ik 't niet doen, toen Selma er bij was. Maar ik kan 't niet langer zwijgen Moeder, ik ben verloofd l" Zij slaakte een kreet van blijdschap. „Erik? Met wie?" „Met het jonge meisje, dat hier tegenover in Villa Diana logeert. Zij stond u ook wel aan, niet waar?" „O, Erik, hoe gelukkig zou ik zijn als gij 't ook werdt! En ze heeft zeker wel fortuin?" „Dat's wel mogelijk, moeder, maar ik weet 't niet. In dit geval spreekt mijn hart alleen." „Dat's net iets van je! Maar gelukkig heeft ze 't wel. Selma zegt 't ten minste." „Selma?" vroeg hij knorrig. „Wat zou zij daarvan weten? Komaan, moeder,- geef mij een zoen en zeg dat ge me feliciteert! Laat dit groote nieuws u maar niet uit den slaap houden!" Den volgenden morgen heerschte er een wonder lijke stemming in het huis van den dokter: alle menschen waren anders dan anders. Al heel in de vroegte sneed de dokter zelf de mooiste rozen af, waaraan geen schendige hand zich ooit mocht vergrijpen, en bond ze vast aan zijn fiets. Na afloop van het spreekuur reed hij daarop in allerijl weg, zonder zich nauwelijks den tijd te gunnen om te ontbijten. De oude mevrouw wilde volstrekt in haar slaapkamer ontbijten, die op den rijweg uitzag, en wel aan het venster en niet in bed en Selma Brandt schonk zoo onhandig thee, dat mevrouw Dannz een scheut melk over haar grijze ochtendjapon kreeg op hetzelfde oogen blik, dat zij den bedeesden groet van juffrouw Eisenhut beantwoordde, toen deze aan de over zijde hare tante in het rijtuig volgde. „Selma," zeide de oude vrouw zacht, „we had den haar wel een paar rozen kunnen sturen." En nu wuifde ze met haar zakdoek het rijtuig na. Toen mevrouw Dannz weer gemakkelijk in haar stoel zat, wilde Selma zich verwijderen. Ze ver ontschuldigde zich met te zeggen, dat ze 't drukker had dan gewoonlijk, daar Dr. Rosenkranz 's middags kwam. „Wacht nog even, kindlief!" verzocht de oude vrouw eensklaps, „ik heb je iets te vertellen en zie niet in, waarom gij 't niet zoudt mogen weten. Kom eens hier dicht bij mij weet ge waar mijn zoon heengaat?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1