I raad als deze: ROTTERDAM AT 295. QuickQuakeü IFFINGS- Koop ieió.poeds" hjjBervo&fö' ek Heerenstraat. EGEMS DEN I00 VOORRADIGE ;N STERILISEERKETELS AGDE PRIJZEN VERKOCHT WOENSDAG 13 APRIL 1927 Officieele Mededeelingen. Pluimveeteelt. w. HEIMBURG DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. tviooster-n,o°1 weer |jmas ie Land- en Tuinbouw. 1923 fel (14.42%) 19 (23.90 p0 (18.04%) h 2.09%) b 1.28%) |4 0.29 |5 3.11 (1.71 2.17%) (10.85%) 1 0.89%) (19.29%) 0.55 C.-H. Unie S.D.A.P A.-R. Partij Dissidente Comm. (Wijnk, Plattelandersb. (1.) (r.) V.-D. Bond Herv. G. Staatsp. Staatk. Ger. Partij Vrijheidsbond Liberale Partij R.-K. Staatspartij Rapaillepartij 1927 87.452 (12.1 180.638 (25.1 112.383 (15.6 10.439 1.4 7755 1.1 24.719 3.4 19.978 2.8 30.626 4.2 83.845 (11.6 138.121 (19.2 5417 0.75 COHRESPONDENTÏE. Wegens plaatsgebrek moesten enkele in gezonden stukken tot het volgend nummer bljjven overstaan. :OLBERT COSTUMES In de nieuwste stoffen. In één en twee rij modellen 9.75 11.75 16.50 25.50 32.- 36.- 42.— 48.— 56.— 62.— 68.—. >EMI REGENJASSEN 9.75 15.50 21.50 32.- 36.en hooger. 5PORTPAKJES 3.90 5.75 8.50 10.75 12.50 en hooger. ONZE CONFECTIE wordt op EIGEN rELIER vervaardigd en staat ver boven fabrieksconfectie welke elders wordt ngeboden. Vergelijkt Onze Prijzen. ET5 [/ORDEN TOT Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07" Advertentiën v. I—6 regels f l,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij ,,0nze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 46 STEMMING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MIDDELHARNIS brengen ter openbare ken nis, dat op Woensdag IS Mei 1927, van des morgens acht uur tot des namid dags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van den ge meenteraad. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zjjn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stern- district. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering bljjkt, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelyke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Middelharnis, 8 April 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, NIJGH. L.J. DEN HOLLANDER. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's gezonden worden aan „De CombinatieWestersingel 27a, Rotterdam. Postzegel van 10 ct. insluiten. Het broeden onder de hen. II. In onze vorige artikelen hebben we uiteen gezet, hoe we broedeieren en broedhennen be handelen en uitkiezen moeten, thans willen we het een en ander over onze zorgen tijdens het broedproces meedeelen. Als we in den avond de 11 15 eieren men bepale zulks naar de zwaarte van de hen hebben ondergebracht, is rust voorloopig het noodigste, dat de kip behoeft. Zoolang deze trouwens aan haar taak bezig is, dus gedurende 3 weken, moeten we haar zoo min mogelijk storen; vele broedsels gaan verloren, doordat de huisgenooten het dier met onnoo- dige zorgen lastig vallen of door de vele blij ken van onbedwongen nieuwsgierigheid haar onrust opwekken. De eerste twee dagen zal de broedhen haar nest nie.t verlaten, noch om te eten, noch om te drinken. Men make zich daarover volstrekt niet on gerust. Van den derden dag af echter tot den 19 a 20sten dag moet de kip dagelijks 10 a 15 minuten lang zich gaan vertreden, een stof- bad nemen en voedsel, zoowel als drinken tot FEUILLETON. VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 15) Mariene stond op en liep, als om het uitzicht te bewonderen, naar de eenvoudige houten balustrade dat ze eensklaps voelde dat ze een vreeselijke kleur kreeg, 't Was alsof alle menschen dien dag samen spanden om met haar over dokter Dannz te praten de badvrouw, het meisje, dat haar 's morgens een glas melk bracht, het kamermeisje in Villa Diana, gezwegen nog van freule Molly van Klokholm, die bronchitis had en in den Iaatsten tijd dagelijks in het spreekuur naar hem toe ging om chloorwater met dennennaalden te inhalleeren. En toen nu tante Bertha op den terugrit ook over dokter Dannz begon, achtte Mariene 't ge raden druk en uitvoerig over al de schoonheden met dennennaalden te inhalleeren. En toen nu tante Bertha op den terugrit ook over dokter Dannz begon, achtte Mariene 't ge raden druk en uitvoerig over al de schoonhede van den omtrek te gaan praten. Maar tante Bertha bracht het gesprek behendig Weer op het kritieke onderwerp: „Zoudt ge hier Wel voor goed willen wonen?" vroeg zij. „Bij voorbeeld 's winters als 't koud en donker is? Denk eens, hoe die vrouw dien sneeuwjacht be- zich nemen. Men zorge dus, dat graan meel- voer is onnoodig in dien tijd en versch en frisch drinkwater steeds in haar nabijheid staan, doch weer niet zoo dicht, dat het dier van haar zitplaats af eten of drinken tot zich kan nemen. Als graanvoeder is mais gedurende het broed proces zeer goed; het drinkwater mag nim mer worden vergeten, want broedschheid is tenslotte een koortstoestand én van dorst kan de hen vaak zeer te lijden hebben. Eens per dag moet de kip van het nest; gaat ze niet vrijwillig, dan nemen we haar er af. De controle is erg eenvoudig, doordat de broedhen, als ze zich gaat vertreden en eten, tegelijk haar ontlasting buiten het nest depo neert. Doordat ze deze functie in dien tijd slechts eenmaal per dag verricht, is het ge makkelijk om na te gaan mits de uitwerp selen ook geregeld'door ons verwijderd worden of ze het nest al dan niet verlaten heeft. Gaarne neemt de kip bij haar dagelijksche ont spanning de gelegenheid waar, die we haar dus bieden moeten, om een stortbad te nemen, waardoor ze zich vrij van ongedierte en ver vuiling houdt. Een hoop droge aarde, zand of turfmolm moet in de nabijheid zijn. Gedurende de eerste dagen zal de broedhen haar nest niet langer dan gedurende 10 15 minuten verlaten; indien we in dien tijd be merken zouden, dat ze na een half uur nog niet uit eigen beweging haar taak hervat heeft, moeten we ze voorzichtig op de eieren terug plaatsen. Later is het niet erg meer, al blijft ze een uur of zelfs iets langer zich verpoozen. Zooveel mogelijk maken we van die gelegen heid gebruik, om tijdens de oogenblikken, dat het nest verlaten is, hetzelve te controleeren. Eventueel stuk gegane eieren worden verwij derd en indien die breuken vervuiling van de andere eieren of van het nest veroorzaakt heb ben, dan wasschen we die eieren met.z.g. bloed warm water, dus van 37 40 graden Celsius voorzichtig af en vervangen we, voor zoover noodig, het hooi of strooisel der nesten. Vanaf het oogenblik, dat de eieren zijn aan gepikt d.i. op den 19den a 20sten dag zal de kip het nest niet meer verlaten en mogen we haar er ook niet meer af nemen. Als alle uitgekomen kuikens flink zijn opgedroogd en tot rust gekomen, verlaat ze het nest wel eigener beweging. In die dagen geldt het vooral weer; rust, rust, rust. Men ga er zoo min mo gelijk heen en late ook niet toe, dat nieuws gierige huisgenooten gaan luisteren, of ze nog geen gepiep hooren. Een enkele maal mag men voorzichtig onder de kip tasten om de doppen der eieren weg te nemen, daar die wel eens om nog niet uitgekomen eieren kunnen schui ven en daardoor het uitkomen,," verhinderen. Men late het beslist na, om de kuikentjes te „helpen" uitkomen, door ze z. .g uit te pellen. Zoo de diertjes al niet door verbloeding sterven dan blijven ze toch zoo zwak en groeien ze zoo slecht op, dat men ze nimmer met voordeel kan aannhouden en deze achterblijvertjes door hunne zwakte en vatbaarheid voor allerlei ziekten en kwalen een voortdurend gevaar voor haar omgeving blijven. Voeder aandragen voor de pas uitgekomen diertjes is niet alleen onnoodig, maar ook zeer ongewenscht en glad verkeerd. Gedurende het broedproces blijft de dooier in het ei geheel intact; eerst vlak voor het uitkomen wordt die dooier door de navel naar binnen het lichaam opgetrokken, om er gedurende de eerste 24 a 36 uur tot voedsel te dienen. Wórdt1 nu te spoedig ander voer verstrekt, dan komt de maag in werking, blijft de dooier onver-1 INGEZONDEN MEDEDEELING. smaakt als room schreef! 't Moet dan akelig zijn hier tusschen de bergen I Hoe houdt die oude mevrouw Dannz 't nog uit!" En Mariene nam weer haar toevlucht tot haar gewone antwoord: „Ik weet niet, tante, daarover heb ik nooit nagedacht. Ik dacht alleen aan ons zomerlogies." Den volgenden dag ging Mariene alleen wande len. Tante Bertha had hoofdpijn. „Kind, ga alsjeblieft niet die eenzame paden door het bosch," verzocht zij, „of nog beter waarom vraagt ge Moliy Klokholm niet om met je mee te gaan?" Gehoorzaam zocht Mariene onder de boomen van het park bij het Kurhaus naar freule Molly, maar vernam van den kellner dat de dames al op haar gewone wandeling waren. „Welken kant zijn zij uitgegaan?" vroeg het* meisje. „Den Philosofenweg op," was het antwoord. „Ais u het brugje bij het bronhuis overgaat en dan links inslaat, kunt u de freules niet mis- Ioópen." Mariene sloeg langzaam den aangewezen weg in. Eerst onder dicht geboomte en langs de Elseke, totdat hij zich in drie smalle paden verdeelde. Het eene liep bergop en was tante Bertha altijd te steil geweest, hoe gaarne Mariene 't ook was op gegaan. Op een wegwijzer stond: „Hooge-Platten- weg." Ze begon dezen op te klauteren, 't Was geducht steil in het begin, maar daarop voerde een lommer rijk pad onmerkbaar stijgend langs de glooiing van den berg. Niemand hier boven, alles eenzaam en stil in het rond, flikkerende zonnestralen door de dichte boomtakken, hooge varens en dennelucht teerd en veroorzaakt deze ten slotte, tot een leer-achtige plak verdroogd, ingewandsstoor nissen, die den dood tengevolge hebben. Nu moeten we nog een oogenblik terug komen op de behandeling der broedeieren tijdens het broedproces. Men late die zooals reeds gezegd zoo veel mogelijk onberoerd. Op den 6den dag echter mag men de onbevruchte eieren uit- schouwen en zulks is wel aan te bevelen ook, daar onbevruchte eieren een lagere tempera tuur hebben dan bevruchte en die lagere tem peratuur aan de laatst bedoelde eieren kan worden meegedeeld. Men kan een eenvoudige schouwlamp maken door een sigarenkistje zonder deksel over een aan den wand beves tigd lampje te hangen, na in den bodem van het kistje een ovaalvormige opening te hebben gemaakt, iets kleiner dan een ei. Wanneer het nu donker is in het vertrek en de lamp is ontstoken, dan houdt men de eieren een voor een tegen de opening. Een bevrucht ei met levende kiem vertoont dan een donkere vlek met draden, een spinnenkopteekening dus. Een zwarte stip tegen de schaal, al dan niet met een onregelmatigen rooden kring omtrok ken, geeft aan, dat de kiem is afgestorven. Troebele, doorzichtige eieren zonder teekening zijn onbevrucht. Slechts de bevruchte eieren met levende kiem worden weer onder gelegd. Op den 14den dag kan men eieren met doode kiekens herkennen aan te kleine lucht kamer. Die luchtkamer wordt n.l. bij normaal verloop steeds grooter, tot ze in de laatste dagen een derde gedeelte van den ei-inhoud beslaat. Op den 18den en 19den dag kan men alle eieren een voor een 'n oogenblik in lauwwarm water (40 a 41 graden Celcius) leggen; die met levende kiekens bewegen zich dan. j Bij droog en warm weer is het goed om den grond rond het nest een enkel keer met water te besprenkelen. Indien men 2 a 3 kippen tegelijk te broeden j zet en de onbevruchte eieren op den 6den dag uitschouwt, is het soms mogelijk om de be- j vruchte eieren over twee dieren te verdeelen en het derde dier een nieuw stel eieren ter j bebroeding toe te vertrouwen. Sommigen voegen ook wel eens de uitge komen kuikens te zamen om één der broed- sters op een nieuw stel eieren te zetten. Dat lukt gewoonlijk, maar een broedperiode van drie weken vergt zoo héél veel van de kip, dat zulke uitbuiting veel weg heeft van dieren mishandeling. VRAGENBUS A. R. schrijft ons, dat hij circa 20 jonge hennen heeft, die goed aan den leg zijn. Het grasland van 30 M2 is nu echter al geheel kaal en heeft daardoor voor de kippen geen groenvoer. Hij wil nu weten, wat hij ter ver vanging kan geven en of het aanplanten van Boerenkool ook geschikt is. Antwoord. Slechts wanneer de dieren 10 M2 goed grasland per hoen beschikbaar hebben, kan dat groen blijven; in uw geval is daarvan dus geen sprake. Ter vervanging van groen voer kunt u op elke 9 deelen van het ochtend- voer één deel Sapiol mengen (gist en lever traanpreparaat) Ook dan echter is een groen blaadje nog zéér goed. Zaai voor den zomer sla en spinazie; in de nazomer boerenkool uitplanten; die kan in den winter op het veld staan en dan als groenvoer dienst doen. J. J. de B. verraste ons dezer dagen met een postpakket, dat den indruk wekte met eieren te zijn gevuld. „Zeker een presentje van een dankbaar gestemden'vragensteller", dachten we, en met pleizier betaalden we 20 cent voor de vracht. Bij opening echter bleek dat de afzender ons met een doode kip had blij gemaakt; deze (de kip) was plotseling ge storven en nu wilde de B. gaarne, dat we het dier eens onderzochten. We dienen steeds met genoegen van advies, maar eerstens mogen we toch wel verwachten, dat men ons zendingen franco doet toekomen en ons nooit vor de vracht laat toekomen en tweedens adviseeren we voor de zooveelsten keer om doode dieren te sturen naar de „Rijksse- ruminrichting Rotterdam", dat het bacte riologisch onderzoek geheel gratis verricht en den afzenders bericht en advies stuurt' INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. ■g Hoe heerlijk om met wegen te rijden, alle beslommeringen te balSCSH cn ver9eten ge- wwfiiawm V11 nieten van de mooie - •ff"** a natuur en de ge- H* "8 1" T* zonde buitenlucht. Maar elke medaiile heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt? Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kloosterbalsem op, die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster- I jl» jlenTangzïgt ^lld ZOO gOOfl De weg werd al steiler en steiler; Mariene lette er niet op. Zij liep maar door met gebogen hoofd, den hoed in de hand. En op eens tastte ze haastig in haar beugeltaschje en haalde twee brieven te Voorschijn. Het een couvert had een Zwitschers postzegel, maar de hand was niet van juffrouw Caroline. Dit document droeg zij al van 's morgens vroeg ongeopend bij zich, daar een onverklaarbare angst haar weerhield om 't te openen. De tweede brief was van haar vader. Dezen wilde zij het eerst lezen. Haar vader schreef haar, dat zij hem en ook freule van Horsten haar aanstaande moeder door haar houding bij het afscheid veel verdriet had gedaan. Freule van Horsten was diep ge krenkt, dat Mariene haar reisgeschenk zoo ge minacht had. Met het kaartje er bij was 't in het leege rijtuig gevonden en door Jochem Tutebusch dom genoeg! aan de zendster terugbezorgd, 't Had hem moeite gekost haar te overtuigen, dat zijn dochter in de haast en drukte van het vertrek die lieve attentie waarschijnlijk had laten liggen. Wat hij daarvan dacht en hoe bedroefd haar verstoktheid, haar ongepast verzet hem stemden, zou zij zeker niet beseffen. „Ik moet nu kiezen," schreef hij, „of ik van het begin van mijn huwelijk af mijn huiselijken vrede wil riskeeren, dan of ik jou opnieuw wil missen althans zóólang totdat ge inziet, dat gij je tegenover de vrouw, die ik mijn leege woning binnenleid, vriendelijk en eer biedig moet gedragen. Natuurlijk probeeren wij 't eerst met je we zullen je met liefde en hartelijkheid tegemoet komen, maar verwachten van jou desgelijks! Gij moet beginnen en wel terstond aan freule van Hor sten een vriendelijken en ootmoedigen brief te In dit geval hebben we het cadaver naar genoemde inrichting doorgezonden, doch het rapport bereikte ons nog niet. Uit den begeleidenden brief van den vragen steller echter kunnen we met vrij groote mate van zekerheid de doodsoorzaak vaststellen. Inzender schreef, dat hij aan zijn dieren per 12 dagen 2\ K. G. meelvoer toediende en per 6 7 dagen 1\ K.G. hardvoer. Dat laatste was samengesteld uit 2 deelen mais op 1 deel ge mengd voer. Waar het gemengd voer steeds al veel mais bevat, kan men dus aannemen, dat het hardvoer uit 90% mais bestond. Daarvan kregen ze per dag en per dier onge veer 100 gram, tegen slechts 17 gram meelvoer (ochtendvoer). Voor eierenformatie kregen ze veel te weinig, maar door een groote portie mais werden ze daarentegen geheel op vet- vorming gevoederd. Het gezonden dier was dan ook moddervet en zal wel aan een of andere hartaandoening gestorven zijn. Legkippen voedert men geen mais. Een goed rantsoen is :dagelijks 50 gram meelvoer van een prima fabrikaat en 70 gram hardvoer, samengesteld uit b.v. gelijke deelen haver, gerst en tarwe. Waarom de andere kippen slecht leggen, zal vragensteller nu wel ook duidelijk zijn. Andere vragen per brief en kaart beantwoord VLUGKOKEND HAVERMOUT voor Uw Baby. BEMESTING VAN GRAS- EN WEILAND. Het gras- en weiland zijn van oudsher stief kinderen in het boerenbedrijf geweest. De land bouwer bekommert zich niet of weinig om dit onderdeel der boerderij. Opvallend is het dat de gemiddelde opbrengsten aan hooi per H.A. berekend in Nederland sedert 1850 vrijwel gelijk zijn gebleven en geen gelijken tred heb ben gehouden met de algemeen regelmatige stijging van andere cultuurgewassen. Het kie zen van goede grassoorten, velen kennen niet eens de goede en de slechte grassoorten, he zuiver houden van onkruid, een goede ver pleging, een goede ontwatering, ziehier zaken waarop nog te weinig wordt gelet. Maar ook de bemesting van gras en -weiland laat nog veel te wenschen over. Veel te veel is men nog de meening toegedaan, dat gras- en weiland niet met dezelfde zorg bemest dient te worden als onze andere landbouwgewassen. Den bodem terug te geven wat hem door den oogst is ontnomen mag niet overbodig beschouwd worden. Stikstof, kali, fosforzuur en hier en daar ook kalk zijn voor de grassen geen over daad, neen een eerste vereischte. Maar vooral op stikstof komt het aan. En nu deze stikstof in de Zwavelzure Ammoniak, Leunasalpeter S. A. S. F. en Ureum B. A. S. F. zoo goedkoop is te verkrijgen, is het voor iederen boer die grasland bezit, voordeelig zijn grassen tot meerdere productie aan te zetten met deze meststoffen. Temeer daar de goedkoope stik stof in deze meststoffen vergeleken bij de dure eiwitstikstof in de veevoeders, zulke groote finantieele voordeelen kunnen brengen en wel Goedkoop en veel hooi van prima kwaliteit, goedkoop en smakelijk gras, waardoor meer melkkoeien en beesten per bunder te houden zijn. Aan te raden is het dus daarom benevens een kali- en fosforzuurbemesting als stikstof te geven. Voor hooiland vroeg in het voorjaar 200 K.G. zwavelzure ammoniak en na de eerste snede nog extra te geven 75100 K.G. Ureum B. A. S. F. Voor weiland, vroeg in het voorjaar even eens 200 K.G. zwavelzure amm. en na of ge durende het weiden nog extra te geven 100 150 K.G. Ureum B. A. S. F. Dit kan ook gerust onder het vee uitgezaaid worden: het geeft niet al neemt het vee er wat van op, spijsver teringsstoornissen of andere stoornissen treden niet op. De, van 1 Mei 1927 af, geheven wordende Wegenbelasting. Ruim tien jaren geleden stelde de toen malige Minister van Financiën als novum voor, over te gaan tot het heffen van „be stemmingsheffingen". B^j de gewone belas tingen ziet de belastingschuldige wel wat hij betaalt, maar hij ziet niet wat er met het geld wordt gedaan. Wanneer men, al schrijven, waarin ge haar excuus vraagt voor je achteloosheid. Je vader LEOPOLD EISENHUT. Zij verkreukelde den brief en stopte hem in haar tasch. Het gesloten couvert uit Zwitserland hield zij nog in de linkerhand, terwijl de tranen haar van toorn in de oogen sprongen. Ze voelde zich diep rampzalig. Met een haastige hoofdbeweging hief zij het hoofd op en opende den anderen brief. Weer stond ze plotseling stil en leunde geweldig verschrikt tegen den dikken stam van een beuk. Hemelsche goedheid! Aan die mogelijkheid had ze de laatste dagen in het geheel niet meer ge dacht! Die brief was niet van juffrouw Caroline, maar van dominé Julmont. En 't was een huwe- lijksaanvraag in alle vormen! „Ik zou 't nooit gedurfd hebben, liefste Mar iene," las zij, „maar juffrouw Caroline, onze weder- zijdsche moederlijke vriendin, heeft mij moed ge geven met mijn aanzoek voor den dag te komen. Ze heeft mij verteld, dat gij verdriet hadt en ook dat ge zöo belangstellend naar mij gevraagd hadt. Zie, Mariene, ik ben maar een eenvoudig man, ik kan je geen pracht en weelde bieden, ge kent mijn bescheiden woning, mijn werkkring maar mijn hart kent ge nog niet, en ik kan je verzekeren, dat 't schatten bevat van liefde en trouw en dat 't je toebehoort in alle eeuwigheid." Zij las den brief niet ten einde. In radelooze verwarring liep zij door en merkte eindelijk, dat ze het bosch achter zich had gelaten en op een breeden straatweg was uitgekomen, die zich einde loos vóór haar uitstrekte. Ze keek achterom en ontdekte weer een weg wijzer. „Naar Zuerode!" las zij. Maar daarheen wilde ze niet en ze besloot dus om te keeren. Maar waar was nu het pad, waarmee zij op den straatweg was gekomen? Ze ging een eind terug, zocht, doch vond 't niet zóóver was zij afge dwaald, in haar eigen verdrietige gedachten ver zonken. Uit het bosch achter haar klonken bijl slagen, op den straatweg beneden naderde wagge lend een hooiwagen. Misschien kon de boer, die er naast liep, haar den kortsten weg naar huis wijzen. Zij ging op een steen zitten om hem op te wachten, en aanstonds moest zij weer aan den inhoud van de beide brieven denken. Hoe vreemd dat aanzoek, dat haar nog zoo kort geleden het eenig redmiddel toescheen, dat ze eigenlijk uit gelokt had, deed haar thans pijnlijk aan! Zij was inwendig knorrig op juffrouw Caroline, dat deze den jongen predikant terstond haar vraag had overgebracht, en moest toch met schaamte bekennen, dat dit haar bedoeling was geweest en dat zij dien beschroomden man door haar vraag en haar groet juist aangemoedigd had om haar te schrijven. Op eens sprong ze op met een zachten kreet vlak vóór haar was Dr. Dannz van zijn fiets gesprongen en vroeg nu, terwijl hij den hoed voor haar afnam: „Lieve hemel, hoe komt u hier, juffrouw Eisen hut?" Stokstijf en bleek stond zij vóór hem en was niet in staat om te antwoorden. „Kom mee, Mariene!" zelde hij zacht. „Kom maar mee, ik zal je thuisbrengen." {Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1