1 „KIEVIET" „Hotel-Restaurant SIMONS" „BEHOEDT TEGEN GRIEP EN GENEEST l) DAMES! 8ETS APARTS! LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U! BINNENWEG ZWARTJ ANSTRAAT UITSLAG VERKIEZING voor de Provinciale Staten van Z. H. op Goeree en Overflakkee op 6 April 1927, Wie wordt Kampioen van Nederla Sproeten komen vroeg in j het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. LOOFT UIT 250 Handschoenen schitterende collectie, mo- Royal Worcester Corsets Bom Ton kousen. SokkenPrijzen vanaf 30 ets. Prijzen tot f 3, Garneering Mode- en Manufacturenmagazijn VOORSTRAAT, Tel. 210, SOMMELSDIJK ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 9 APRIL 1927. pelijk ten einde moest komen. „Wie met het zwaard omgaat, zal er door vergaan". Is het niet opmerkelijk, dat binnen korten tijd reeds in twee gevallen door nood lottige omstandigheden een doodelijk slacht offer in de gelederen der politie viel, te Leiden namelijk en nu in Sluis. De wijze, waarpp de crisis aan Buitenland- sche Zaken is opgelost, zal ongetwijfeld veler instemming hebben, ook van politici beneden onze Zuidgrens. Door de benoeming van Jhr. Beelaevts van Blokland, sinds jaren de voornaamste mede werker van Jhr. van Karnebeek, staat vast, dat de politiek van laatstgenoemde zal worden voortgezet en het thans verworpen Verdrag ongetwijfeld weer als basis zal dienen voor eventueele nieuwe onderhandelingen, die te eeniger tijd toch gevoerd moeten worden. Meer als een basis echter kan het afgewezen Verdrag natuurlijk niet zijn, want door wederzijdsche concessies zullen in ieder geval die bepalingen gewijzigd of aangevuld moeten worden, welke het votum der Eerste Kamer bewerkten. In België schijnt men zich trouwens al te verzoenen met de gedachte, dat er van een Antwerpen-Moerdijk kanaal niets kan komen en daarom besloot de Ministerraad om de noo- dige voorbereidingen te treffen, teneinde door een kanaal Antwerpen-Luik een eigen verbin ding, met het midden-Europeesche achterland te bewerken. De poging der Belgen om de groote mogend heden of den Volkenbond voor de zaak te interesseeren, heeft niet veel succes opgeleverd Engeland bedankte voor de eer om als arbiter op te treden gesteld, dat Nederland tot het aanvaarden van arbitrage gedwongen zou kun nen worden en wil slechts als bemiddelaar fungeeren, als een der beide betrokken landen met een voorstel komt. België, dat op dwang aan Holland gehoopt had, ziet zich dus aan gewezen op een schikking; die wetenschap zal de Belgische regeering op den duur wel handel baar maken. Staten Generaal. België behoeft er niet op te rekenen, dat er n& het votum der Eerste Kamer nbg voor- en tegenstanders van het Verdrag ten onzent te vinden zijn; die kwestie heeft voor alle goede Nederlanders nu afgedaan. De heer Van. Lanschot heeft dat bij de algemeene beschou wingen in de Eerste Kamer over de Staats- begrooting nog eens uitdrukkelijk vastgesteld- Die algemeene beschouwingen hebben over- gens weinig nieuwe gezichtspunten doen ken nen en hielden veelal wenschen in omtrent verbeteringen van plaatselijke toestanden, Zooals verwacht mocht worden werd in den Senaat een eventueel bondgenootschap tus- schen Katholieken en Sociaal-Democraten door eerstgenoemden nog scherper afgewezen dan aan de overzijde van het Binnenhof was ge schied. De financieele toestand des lands maakte een hartig onderwerp van bespreking uit waarbij de heer Van Lanschot gelegenheid kreeg om vast te stellen, dat Nederland gebukt gaai onder de zwaarste belastingen van Europa. En dan zijn we hier nog wel zoo gelukkig geweest om buiten den oorlog te blijven! De heer Diepenhorst besprak in het bijzon der onze handelspolitiek en al wilde hij het principe van vrijhandel of protectie laten rus ten, meende hij toch, dat de benarde toestand onzer industrie differentieele behandeling in zake tarieven eischte. De heer De Geer, minister van financiën: was ook niet enthousiast over den financieelen toestand; het overschot-is tegengevallen en de minister meende, dat de vooruitzichten te on gunstig zijn om dure maatregelen te nemen als de uitvoering der moties Suring en Buiten en eene algemeene herziening der ambtenaars salarissen, waarvoor z. i. te minder reden was omdat het index-cijfer, (aangevende de kosten van levensonderhoud) zich in dalende richting beweegt. De Tweede Kamer heeft na de, door ons reeds besproken, behandeling van het wets ontwerp op de N. V., hetzelve met 6213 aanvaard en zich vervolgens met eenige andere ontwerpen bezig gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Van een suppletoire Indische begrooting was het hoofdstuk de instelling bij het Departement van Koloniëen op kosten van Indië, van een bureau voor een gecommitteerde voor Indische zaken, ter voorbereiding van de instelling van een Indisch Agentschap, dat van het Minis terie van Koloniën alle werkzaamheden zal hebben over te nemen, welke het Departement ten behoeve van Indische diensttakken ver richt voor de aanwerving en uitzending van personeel, aanschaffing en keurng van mate riaal enz. Men kan het zich aldus voorstellen, dat naast de politieke leiding van den Minister in zake Koloniën, een Agent zal komen, die PARTIJEN Plattelanders Bond (links) Herv. (Ger.) Staatspartij Anti-Revolutionaire Partij Chr. Historlschen Sociaal Dem. Arbeiders Partij Democratische Partij Vrijz. Dem. Partij Roomsch Katholieken Vrijheidsbond Staatsk. Ger. Partij Totaal 95 19 633 64 172 3 42 69 244 48 6 491 25 117 4 3 33 260 36 3 667 33 161 2 4 72 192 1170 24 3 257 154 33 2 5 18 44 193 733 3 3 162 1 3 2 12 123 309 32 13 213 130 42 1 3 2 74 681 20 1 139 11 94 2 10 52 485 26 554 14 23 1 12 5 116 442 1292 30 5 328 14 67 5 5 65 222 21 6 191 16 272 2 3 304 159 274 1248 14 16 397 53 87 209 162 1270 13 5 206 12 5 1 3 185 85 215 730 n •O 14 2 183 27 13 2 1 149 449 108 4421 554 1089 21 93 "840 1595 3056 onder verantwoordelijk toezicht .van den mi nister, de oeconomische leiding op zich neemt. Er werden geen ernstige bezwaren tegen in gebracht. Een andere post dierzelfde suppletoire be grooting, betreffende Justitie, gaf aanleiding tot een debat over de doodstraf in Indië. En kele A. R. en C. H. afgevaardigden waren er tegen, dat de Gouv, Gen. geregeld van zijn recht tot gratieverleening gebruik maakte, ter wijl de sociaal-democraten voor algeheele af schaffing van de doodstraf pleitten. Doodstraf bleek weer eens een kwestie van principe. Ons komt het alleen vreemd voor, dat we .n een pr.ncipe-kwestie een andere gedragslijn volgen in Indië, dan in ons eigen land. De begrooting is tenslote aangenomen. Een ander lot onderging het ontwerp in zake voorzieningen tegen besmettelijke ziek ten. De Anti-Rev. kregen daarmee gelegen heid een geliefd stokpaardje te bereiden: vrijstelling voor gewetensbezwaarden van vac cinatieplicht. Hoewel men van de Kamerleden in het algemeen het ontzien van gewetens bezwaren verwachten mag, is de moeilijkheid ten deele natuurlijk, dat de niet gevaccineerden niet alle consequenties op eigen "schouders kunnen laden, maar dat ze een besmettings gevaar voor hun omgeving kunnen vormen. Ër was dan ook een sterke oppositie tegen het betreffende amendemant-Bijleveld en de mi nister dreigde zelfs met intrekking van het ontwerp, alshet amendement werd aangeno men, omdat hij het niet de taak van deze regeering achtte om principieele kwesties te doen uitvechten. Het amendement kreeg ten slotte slechts 12 stemmen, de A. R. en de St. Ger. Meer succes hed de heer Loving met een vorstel om de kosten van de maatregelen ten opzichte van verdachten en bacillendragers, niet door de gemeentebesturen, maar door het Rijk ^e doen dragen en niet alleen schadever goeding uit te keeren aan on- en minvermo genden, maar aan alle betreffende personen. Joen dat voorstel met 54 -12 stemmen werd aangenomen, vroeg en verkreeg de minister schorsing der beraadslagingen om zich te be raden, hoe hij kan traclnen het ontwerp zoo veel mogelijk' te handhaven. Buitenland. De groote mogendheden weten nog niet goed, wat ze met China moeten aanvangen de Chineezen hebben vele buitenlanders be roofd en gedood, dingen, waarom eenige tien tallen jaren terug een internationale troepen macht de Chineezen geducht zou hebben af gestraft. De mogendheden echter hebben op het oogenblik elk voor zich genoeg te doen in eigen huis. Daarbij zien ze wel, dat de natio nalistische beweging in het Chineesche rijk- niet meer te stuiten is en nu trachten ze de vriendschap met de toekomstige regeering niet in gevaar te brengen door een nuttelooze in- terëntie. Engeland z.et ook wel, dat het nationa listisch ontwaken onmiskenbaar vordert, maar Engeland zou door eenigen militairen druk het tempo wel een beetje willen verlangzamen, opdat de bolsjewistische elementen in China niet de overhand krijgen. Voorloopig echter willen Frankrijk, de Vereen. Staten en Japan nog niets van een gemeenschappelijk machts vertoon weten. De stem van Tsang Tso lin den „beheerscher" van het Noorden in China, die den mogendheden toeriep: Bij alle goden, help me tegen het bolsjewisme",— die stem is voorhands die eens vruchtloos roepende in Pekmg. De permanente moeilijkheden van Spanje in Marokko zijn 'oogenblikkelijk weer ver ergerd door een nieuwen opstand .Marokko heeft Spanje nog nimmer iets opgeleverd, maar kost het land milliarden en bet leven van dui zenden jonge mannen. Mag men den Franschen gelooven, dan ontbreekt het den Spanjaarden aan takt om met de inlanders om te gaan en willen ze in plaats van door samen werking, door onderdrukking rust en vrede brengen. Daarvoor kent; de Moorsche ziel zich niet. De koning van Roemenië is houder van een luguber record. Niemand heeft n.l. zoo vaak op sterven gelegen als hij, tenminste als men afgaat op de kranten berichten. In het avondblad heet het hij op uiterste te liggen en volgens het ochtendblad knapt hij goed op. Blijkbaar is deze ongelukkige kankerlijder het slachtoffer van de sensatiezucht van on waardige journalisten, die naar het einde van den lijder smachten om te zien, doe de toe standen zich in Roemenië in verband met het pikante geval-Carol ontwikkelen zullen. Maar ze vergeten, dat in Roemenië de touw tjes al lang in handen zijn van Koningin Marie en den geslepen staatsman Averescu. 185 19 1786 166 123 17 1167 106 Ledental Sommelsdijk per 31 -Maart 1927 INGEZONDEN MEDEDEELING. Vereeniging Steunverleening bij Ziekenhuis- verpleging JVHddelharnisSommelsdijk. Maandag 4 April n.m. 8 uur hield het Be stuur haar eerste kwartaalsvergadering over 1927 in de Openbare Lagere School te Middel- harnis. De voorzitter opent de vergadering met het gebruikelijk welkomstwoord aan de aanwezigen en geeft dan het woord aan den Secretaris tot voorlezing der Notulen. Deze worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en gete'ekend Vervolgens worden eenige ingekomen stuk ken behandeld, waaronder twee dankbetui gingen van patiënten, die voor rekening van de Vereeniging in het Ziekenhuis zijn ver pleegd. De Secretaris deelt mede, dat in het eerste kwartaal 1927 17 personen voor rekening van de vereeniging naar het ziekenhuis zijn gegaan. Gezien dit groote aantal patiënten in slechts één kwartaal, verzoekt hij het Bestuur om zooveel mogelijk in hun familie- en vrienden kring voor niet dringende gevallen de aandacht te vestigen op de Academische ziekenhuizen. De behandeling is daar minstens even goed al in andere ziekenhuizen en daar zijn geen hooge doktersrekeningen te betalen, dit laatste ten voordeele van onze kas. Daarna brengt de Penningmeester verslag uit van zijn financieel beheer over het eerste kwartaal 1927. Hieruit blijkt, dat werd ontvangen aan contributie 2089,22, aan vrijwillige bijdrage 1,88 en van Donateurs 82,50; in totaal 2173,60, terwijl werd uitgegeven aan ver- plegingskosten 908,92, aan vervoerkosten 87,25 en aan Doktersrekeningen 492,60, in totaal 1488,77. De penningmeester zegt, dat over het verloopen kwartaal nog 11 dokters rekeningen moeten binnen komen, alzoo geeft 1927 direct -geen gunstig begin. Hij hoopt echter dat het nog komende gedeelte van 1927 voorspoediger mag zijn, dit ten eerste voor het welzijn van de burgerij van beide gemeenten en ten tweede in het belang van de Vereenigingsportemonnaie. Wij mogen er ons echter in verheugen, dat het ledental nog steeds stijgende is, want hoe meer leden de vereeniging telt, des te beter is het risico verdeeld. Het verslag betreffende het ledental luidt als volgt: Ledental Middelharnis per 1 Januari 1927 Toegetreden le kwartaal 1927 Bedankt, vertrokken, overleden Ledental Middelharnis per 31 Maart 1927 Ledental Sommelsdijk per l Januari 1927 Toegetreden le kwartaal 1927 Be.dankt, vertrokken, overleden -1952 -1273 Tot. aant. leden p. 31 Mrt. 1927 3225 Nadat de Voorzitter den Penningmeester dankt voor zijn uitgebracht verslag, heeft de inschrijving van nieuwe leden plaats. Vervolgens worden nog eenige huishoude lijke zaken afgewikkeld en sluit de voorzitter ongeveer 11 uur de Vergadering. H. VERLOTINGEN EN JAZZBAND ALS LOKMIDDEL. Vorkiezingsmethoden iu Zand voort. ZANDVOORT, 6 April. De verkiezings campagne wordt hier op bijzondere wyze gevoerd. Een der partijen, de Zandvoortscbe Volksparty, bereidt den weg naar een raad- stoel al op zeer moderne wyze voor haar candidaten voor. Verleden week gaf zy een propaganda* avond in vMonopole", waar naast de verkie zingsrede van een der raadscandiclaten o.a. ook medewerking verleenden Louis Contran, humorist, een Vollendammer Jazzband met het succesnummer: „De zingende zaag", film enz. terwijl er een verloting plaats had met prijzen, o.a. van een ameublement, schil derijen enz. Nu organiseert het bestuur een tweeden avond, een uitsluitenden vrouwenavond. Naast de verkiezingswoorden zullen bezoeksters kunnen genieten van de talenten van den volkszanger Kees Pruis. Ook nu weer staat er een gratis verloting op 't program met tal van huishoudelijke voor werpen. aan de(n)gene(n) die vóór 22 APRIL a.S. DEN JUISTEN UITSLAG van de Kampioens voetbal-competitie weet te voorspellen in de volgorde ii op deze strook: Kampioenswedstrijder KAMPIOEN is: 2e is 3e is 4e is 5e is Gelijk gespeeld Inzendingen onder motto „Kampioenswedstrijd" moeten met dui vermelding van naam en adres van den inzender en onder bijvoeging figuurtjes (boer en boerinnetje) geknipt uit onze bekende Kwatta's 5 ets. Etuis Toffee's aan de fabriek, afd. Reclame, ontvangen zijn vóór ol op 22 April 19' zendingen na 22 April binnengekomen, kunnen niet meer mededingen. Ieder persoon mag slechts één inzending doen. Bij meerdere goede oplos wordt de prijs onder de goede oplossers verdeeld. Indien niemand den juisten uitslag aangeeft, wordt de prijs toegeken de(n)gene(n), die den juisten uitslag het dichtst nabij komt (komen). De prijswinnaars ontvangen zoo spoedig mogelijk na afloop der wedstrijd prijs toegezonden. KWATTA - BREDA - Afd. Reel Eis met G«ud Bekroonde Haarlemmer Oli m llesebjes en capsules de EENIGE ECHT Zeer aan te bevelen. BIJ Geen reuk en geen smaak APOTHEKERS EN DROGISTEN, derne dessins, lage prijzen. In wildleer, waschleer, Glacé en Nappa, de nieuwste kleuren en kwaliteiten in voorraad. Ziet onze collectie handschoenen voor U elders koopt. Een groote zending in alle prijzen aangekomen. Korte corsetten, lange corsetten, corselets, jarretelbanden, bustehouders, bandages, gordels, enz. enz. In alles grooten voorraad 1 Overweldigende voorraad in fil d'écosse, zijde en wol. Alle kleuren, alle kwaliteiten, alle prijzen. Geen schoentje of bij ons vindt U er een kleur kous bij. Heeren verlangt ge iets moois, kijk bij ons. BuSSCtl 1 Massa voorraad, ontelbare dessins, alle prijzen. Kanten vesten, kanten kragen, Crêpe de chine vesten, Ecru en crème kanten, witte kant, galons tressen, knoopen, enz. Crêpe de Cliine in diverse kleuren. Oarneerzijde in mode tinten. Mantelvoering's fraaie kleuren. Enz. Enz. Naaisters korting! Vïtrage's Stukgoederen D. M. C.«artikelen Babyartikelen Lingerie's

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2