4 VRIJHEIDSEI STEMT Schoonmaak Aan Heeren Correspondenten. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 6 APRIL 1 9 2 7. 16. Verzoek van B. en W. van Sommels- dijk om toepassing van art. 16 le lid van de gemeenschappelijke regeling der gasfabriek. B. en W. stelden voor Bed. Staten te ver zoeken uitspraak te willen doen over de wisselplaats achter de gasfabriek in de Som- melsdijksche haven. Alzoo werd besloten. 17. Nadere bespreking Gemeente begroo ting 1927. De Voorzitter vroeg de cómmissie van onderzoek haar rapport. De heer Krijgsman rapporteerde een be zuinigingsvoorstel op diverse posten van 825,— mits 2000,— op de post onder houd wegen en het restant ad 7000,— voor het te kort te dekken uit de winst van '25 der Gasfabriek. Voorzitter zeide dat het wel een oplossing is, doch Ged. Staten zullen dat nooit goed keuren, bovendien de winst '25 is al bestemd, de post wegen kon onmogelijk verhoogd worden met 2000,— en uit die kleine postjes dit maakt al heel weinig uit. Aan genomen om tot verhooging over te gaan is het niet, maar toch zal 't moeten. Echter hebben we nog een meevaller van ƒ1000,— op de personeele belasting. Koote en Struik meende dat op de wegen voor 1 jaar wel 2000 bezuinigd zou kun nen worden. Over die verschillende posten werd lang geöissicuseerd. Vroegindeweij zocht nog dekking in een eventueele meerdere ontvangst van f3000, van de "inkomstenbelasting. Ten slotte deed de commissie haar voorstel gestand en werd in stemming aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van Zaaijer. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld tot een bedrag van f 618 50. 19. Verhuring land Burgerlijk "Weeshuis werd aangehouden om eerst in gesloten zit ting te behandelen. Daarna volgde de gebruikelijke rondvraag en ging de vergadering in geheime zitting over. Gemeenteraadsvergadering van DEN BOMMEL, op Vrydag 1 April 1926. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer J. P. Mast, wegens ziekte. Bij zijn openingswoord zegt de Voorz. dat de wethouder, de heer Mast, wegens operatie in een ziekenhuis te Rotterdam verpleegd wordt en spreekt den wensch uit dat hij weer spoedig geheel hersteld in den kring zijner familie moge terug keeren en zijn plaats in den raad moge innemen. Daarna worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd, waarna de inge-j komen stukken aan de beurt komen. 1. Goedgekeurde wijzigiDg der begrooting, 2. Een bericht van dhr. Job Mys, dat hij zijn benoeming als lid van de Schattings- commissie aanneemt. 3. Een bericht van dezelfde strekking van de heeren W. J. Rosmolen en D. Hermans, 4. Een bericht van den heer T. den Braber, dat hij zijn benoeming tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim aan neemt. 5. Bericht van den heer L. C. de Wit, dat hij bedankt als lid van het stembureau. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B. en W. om den tijdelijk aangestelden ge meentewerkman in vasten dienst te benoe men. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De schoolgeldverordening, die van jaar tot jaar moet worden goedgekeurd wordt door den voorzitter voorgelezen. Er wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, haar onge^ wijzigd ter goedkeuring aan te bieden. Thans wordt het kohier van de honden belasting onder handen genomen en vast gesteld op ƒ.848, Deze som wordt betaald door 78 houders van honden. Voor losloo- pende honden wordt ƒ5. voor steeds vastliggende honden 1.50 betaald. Een wyziging in de begrooting voor den dienst 1926 en 1927 wordt goedgekeurd. Thans gaat de vergadering in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering deelt de voorzitter mee, dat behandeld is de gunning van het huis bewoond door L. de Jong, aan den hoogsten inschrijver, en dat de stemmen gestaakt hadden, (nl. 3 voor en 3 tegen) zoodat dit voorstel nader aan de orde zal worden gesteld. Tot lid van het stembureau in plaats van den heer L. C. de Wit wordt de heer W. A. Lokker benoemd, die deze benoeming aanvaardt. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Gent of de Voorzitter reeds inlichting gen heeft ingewonnen omtrent een toestel voor automatisch begraven. De voorzitter deelt mee, dathy bij zijn collega's van Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat inlichtingen heeft ingewonnen, omdat de toestellen in die ge meenten in gebruik zijn, en dat betrokken burgemeesters vol lof zjjn over het gebruik van zulk een toestel, waarvan de prijs f175 bedraagt. Met algemeene stemmen wordt besloten, tot aanschaffing over te gaan. De heer Ceulemans vraagt of de zinkputjes in de rioleering niet te klein z\jn, en of die niet vergroot kunnen worden. De andere leden zijn met den voorzitter van oordeel, dat ze groot genoeg zijn, maar dat het in hoofdzaak er op aan komt, dat ze gop$ wor den schoon gehóuden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de ver gadering gesloten. Ingezonden Stukken. (Bniten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet teruggezonden Waarde Lezers, Even komen wij uw aandacht vragen voor een simpel berichtje, dat eenige weken ge leden in dit blad voorkwam, n.l. voor het bericht, dat te Middelharnis—Sommelsdijk een afdeeling van de geheelentnouders was opgericht. Velen halen bij bet woord geheelonthouder de schouders op en glimlachen als men spreekt van vde blauwe knoop Zij voelen zich gerust, want mj zijn matig. Jo, de dron kenschap wordt door niemand meer verde digd, maar „de matigheid" kan geen kwaad. Wij kunnen in de eerste plaats de vraag stellen; wat is matig? Dit is voor elkeen verschillend. Voor kinderen bijvoorbeeld kan matigheid alleen bestaan in absolute ont houding. Maar hoelang zyn we matig? Als het leven ons tot wanhoop brengt, loopt dan niet iedere matige onder ons gevaar, den alcohol te gaan beschouwen als den vriend waarbij hy vergetelheid vindt? Er is nog een andere zijde aan deze zaak. Wij zijn leden van een samenleving. Door onze matigheid zorgen we, dat de mogelijk heid blijft bestaan, dat andere leden van die samenleving, de geestelijk zwakkeren, ten onder gaan, dat hun krachten voor onze maatschappij verloren gaan. Zie, deze dingen zijn het overdenken wel waard Daarom jongeren, gy die nog zoo frisch en vroolijk in het leven staat, leest eens iets over deze dingen. Gij zijt het, die het gemak kelijkst kunt breken met de oude sleur van de drinkgewoonten. Wij doen ook een beroep op de ouderen. Geeft uw kinderen bij verjaar dagen, Nieuwjaar en dergelijke gelegenheden niet „het kleine glaasje", zoodat zij reeds naar een groot glas verlangen, nog voor zij kunnen oordeelen over het goede of kwade er van, Wy kunnen in dit korte bestek niet alle zijden van de zaak voldoende belichten. Wij vragen slechts uw belangstelling. Menschen, wier leven meer is dan werken, eten en slapen, stellen zich op de hoogte van het algemeen gebeuren. Daartoe behoort ook een opkomende beweging als de geheelonthou ding. Komt dus eens naar onze vergaderin gen, koopt eens een brochure of Blauwe Vaan van ons. Wellicht zult gij wat meer van ons streven gaan begrijpen en minder afwijzend staan tegenover onze beweging. Het bestuur van de afd. Middelharnis-S'dyk van de geheelonthouders. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol De werkzaamheden, die een gezin met zich brengen, nemen een vrouw te veel in beslag, dan dat er veel tijd zou overblijven, om zich aan andere zaken te geven. Niette min heb ik mezelf door lezen, in de politiek weten in te wijden, en verheugt het mij nu, dat wy vrouwen, ons ook aan de stem bus kunnen laten gelden. Mijn stem breng ik geheel naar eigen inzichten uit, mijn man behoeft mij in deze niets in te blazen. Woens dag a.s. ga ik dan ook vol vertrouwen ter stembus voor de Provincie, waar ik daar op lijst 15 geen vrouwen voorkomen mijn stem zal uitbrengen, op een man uit den Middenstand, die wij als dorpsgenoot van naby kennenden heer Van As. Wel jammer vind ik het, ditmaal op deze lijst geen enkelen naam van een vrouw te vinden. Bij de can- didaatstelling voor onzen gemeenteraad, ver trouw ik echter, dat de Vrijzinnige Partij hier, er mee zal willen rekening houden, dat de geest van den tijd is, dat tenminste ook één vrouw op haar lijst voorkomt, wier plaats is minstens onmiddellijk onder de aftredenden. Er zijn zoo veel zaken, waar alléén de vrouw een zuiver juist oordeel over kan vellen alle mannen zullen mij dit direct moeten toegeven dat dit een dringende eisch is. Onder deze vele wil ik U er slechts één noemen van het hoogste belang voor alle toekomstige huisvrouwen: het handwerk- onderwijs op de Openbare School. Dit kon hier op zijn zachtst uitgedrukt, wel wat' beter zijn. En verbetering zal daarin m.i. alleen komen, als wij een onzer in de ge legenheid stellen, de fouten die zij als) vrouw natuurlijk direct ziet met kennis van zaken onder het oog te brengen van de andere leden. En zouden wij vrouwen het ook niet het best weten, wat het vaak zeggeü wil, hier nog de waterleiding te moeten missen? en wat de prijs van het gas voor een gezin beteekent? Zouden ook de heeren, die ons nu in d£h Raad vertegenwoordigen, wel goed weten, dat onze dochters uit den Middenstand (over heel Flakkee) altijd nog veel moeten missen, beslist noodzakelijk in de tegenwoordige omstandigheden voor hare goede opvoeding en verder leven? Ik denk dan maar eens even aan een Vakschool voor meisjes, een practische onderwijsinrich ting, die reeds een plaats als den Briel be zit. Nu hoop ik later, als ik tot mijn groote teleurstelling geen vrouw onder onze Can- didaten zou zien, van de mannen niet te moeten hooren„het was toen te laat" of „wij wisten geen geschikte te vinden" enz want dan zullen dit voor mij niet anders dan laffe uitvluchten zijn, mannelijken leden van een vooruitstrevende party onwaardig. Er is nu nog meer dan voldoende tijd om wijzigingen in onze candidatenlijsten aan te brengen, of wat ook daartoe noodig mocht zijn; en wat een candidate voor het Raads lidmaatschap betreft, ben ik zoo vrij te noemen: Mevrouw K. Stehouwer-Pen,die ongetwijfeld over bekwaamheden, tijd, moed en zelfstandigheid beschikt, om aan de groene tafel voor de vele belangen op te komen van ons vrouwen en meisjes. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, HUISVROUW. Sommelsdijk, 2 April 1927. Open brief aan den Heer C. Warnaer G.Lz# te Dirksland. Weled. Heer I Voor de anti-rev. kiesvereeniging te Stel lendam trad U Maandagavond 4 April in een openbare vergadering als spreker op. Na afloop Uwer rede vroeg onderget. het woord en verkreeg dit na eenig overleg onder beding, dat onderget. zich zou houden aan dat, wat door U besproken was. Onderget. heeft zich daaraan strikt ge houden en de discussies hadden zelfs een knus verloop gehad, ware het niet, dat U in Uw repliek op 'teind van 't zakelijke afweek en een klap op den vuurpijl meende te moeten geven om Uw zaakje den noodigen luister bij te zetten, door o.a. te verwijzen naar Oostenrijk, waar een socialistische meerderheid was geweest en Zimmerman den boel had moeten redden; Italië idem, waar Mussolino den toestand heeft hersteld, al was 'tdan ook, dat U die voor hier niet verlangdeBelgië, waar een in meerderheid soc. dem.-regeering, zelf de onderwijzers in staking wilden gaan; Rusland, waar onder 't Sovjetbewind de gruwelijkste dingen plaats vonden enz. Begrijpelijker wyze vroeg onderget. naar aanleiding van zulk een antwoord, door 't met de haren er bij sleepen van zaken, welke met het door U en mij gesprokene, geen enkel verband hielden en evenveel onjuist heden inhielden als ze woorden telden, het woord, wat mij echter met Uw goedvinden, geweigerd werd. Had hiermee de zaak afgeloopen geweest, 'thad er nog door gekund, omdat dit bij vergaderingen van Uw partij als regel wordt toegepast, maar na afwijzing van myn ver zoek, kreeg een zekere Galjema van Ouddorp het woord, om daarbij ook nog een duit in 't zakje te doen. Dat er onder anti-rev. zyn, die tegenover soc. dem. vrij wat geoorloofd achten, was ons bekend, maar dat zulk een aaneenscha keling van leugens en verdachtmakingen mogen dienen om Uw partij aan de over winning te helpen, was ons nog niet bekend. Wij hadden van U wel verwacht, dat U een dergelijk betoog ten Uwen gunste, zoudt1 wraken. Men behoeft heelemaal nog niet zoo politiek I geschoold te zijn, om het leugenachtige en onlogische van een dergelijk betoog te kun nen ondersteunen, zoodat dit U zeker niet ontgaan kan zijn. En dat met Uw goedvinden onderget. ook hierop niet te minste gelegenheid kreeg, een antwoord te geven, is door Uw houding op die vergadering bewezen, dat ook gij niet afkeerig z|jt van bepaalde middelen, als gy meent, ze Yoor Uw party te kunnen be nuttigen. Wy hebben U op deze vergadering ge- filiciteerd met zulke hulp en herhalen dit hier. U en Uw partij mogen in den uitslag van de Statenverkiezing een zwaar hoofd hebben, doch dit kan en mag voor U nog geen reden zijn, dergeiyke strijdmethode's toe te passen. Ze zijn en blijven beneden het peil, waarop een politieke partij behoort te staan. Achtend J. C. DE BONTE. Dirksland, 4 April 1927. De uitslag van de verkiezing gelieve U op te geven* als volgt. Yoor elke l\jst het totaal aantal stemmen. Dus Ly'st 3, 16; Lijst 4,100 stemmen enz. Red. Plaatselijk Meuws. MIDDELHARNIS. Verleden week had de timmermansknecht H. Koote het ongeluk bij de werkzaamheden met zijn hand tus- schen de schaafmachine te komen, waarbij hij zich aan drie vingers ernstig verwondde en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het mannenkoor „Zanglust" en de ge mengde Zangvereeniging „Volkzang" zullen op den 2en Pinksterdag deelnemen aan het Groot Nationaal Concours te Gouda. De 7 koopen bouwland van den landb. L. v. d. Baan, welke j.L zijn afgemijnd zijn alle gegund; huis en landbouwschuur zy'n niet gegund. Werkloozen statistiek. Gedurende de week van 28 Maart t/m 2 April zyn by den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, als werkzoekenden ingeschreven: 25land-arbei ders en 17 visschers; totaal 42 personen. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging is de volgende candidatenlijst voor den Gemeenteraad opgemaakt: No. 1 J. Vroegindeweij Lz.;2 Joh.Struik; 3 D. Vogelaar; 4 L. Koote; 5 M. Gideön; 6 J. v. d. Slik Jz.; 7 A. Krygsman Pz. Gevonden voorwerpen: een heeren sjaal, af te halen bij J. Koster, Visscherstraat C 125; verforen door mej. Polak Bd. West- dyk, een gouden broche. Over het le kwartaal 1927 zijn door de schutsluis binnengekomen 347 schepen met een inhoud van 32287 ton eh uitgevaren 845 schepen met een inhoud van 32280 ton. Met Ingang van 1 April j.l. is het bureel Melissant van het telefoonnet Middelharnis opengesteld van 8-12,30, 2—4, 6,80-8. Gebleken is, dat er houders van. radio- ontvanginrichtingen zyn, die daarvan nog niet de voorgeschreven opgave hebben daan. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat zij, ingevolge het bepaalde in art. 5 van de Min. Beschikking van 8 Aug. 1921, Nr. 1, afd. P. en T., ver plicht zijn, van de aanwezigheid van eene dergelyke inrichting kennis te geven aan den Directeur van het Rijkstelegraaf kantoor ter plaatse, c. q. aan dien van een naby gelegen Rykstelegraafkantoor, indien zich ter plaatse zulk een kantoor niet bevindt. Hun wordt in hun eigen belang aanbevolen, aan de verplichting tot vorenbedoelde opgave te voldoen, waarvoor formulieren aan alle Rykstelegraafkantoren verkrijgbaar zijn TANTE JUTTA opgevoerd door het bekende Utrechtsche Onderwijzers Tooneelgezelscliap. Zooals we reeds in onze vorige nummers aangekondigd hebben gezien zou Zaterdag U.O.T. in de zaal van Mej. Meyer opvoeren Tante Jutta, klucht in 3 bedrijven. Gezien den naam, welken U.O.T. zich verworven heeft, twijfelden wy geen oogenblik of U.O.T. zou ons weer een aangenamen avond geven. Vol belangstelling togen wij naar de bekende zaal, in de hoop daar weer evenals vorige jaren een druk bezette zaal te vinden. Helaas het heeft niet zoo mogen zijn. Gaarne hadden wy 100 man meer gezien, hetwelk ons nog meer speet na de opvoering. Het stuk geheel weer te geven voert ons te ver. Het spel was eenig, den inhoud geestig, 't was een avond van genot, er is, werd, en wordt nog hartelijk om gelachen, U.O.T. heeft haar naam hoog weten te hou den en allen zullen ongetwijfeld dezen avond In aangename herinnering houden. Wij hopen dat U.O.T. ons nog vele avonden zal komen amuseeren en roepen hun geen vaarwel, maar een tot weerziens toe. Een dansje hield de aanwezigen nog wat bijeen. De Stoomboot Middelharnis vertrekt Woensdagmorgen naar aanleiding van de verkiezing voor de Provinciale Staten In- plaats van om half zeven, om half negen van het Stoombootplein. Men kan dus voor zyn vertrek even gaan stemmen. Bij het 1.1. te Brielle gehouden examen machineschrijven slaagden voor het Pont diploma de navolgende personen; de dames G. Slijper te Oude Tonge; K. Kievit te Stel lendam; A. Brouwer te Maassluis; de hee ren: D. v. d. Tol te Oude Tonge; B. van Dongen te Dirksland; P. Stoppel te Maas sluis; J. Sparling, Ouddorp; H. Luijendijk, BrielleA. Jongejan te Oostvoorne en J. v. d. Veer te Zwartewaal. Alle personen waren leerlingen van de Erkende Pont School te Brielle, waarvan ook te Middelharnis een cursus wordt georganiseerd. Voor de volgen de cursus ziet men de advertenties in het blad. weer niet schuldig te mogen blijven en geeft even voor half time een juweel van een through-pas aan Lajos, zoodat met 1 2 wordt gedraaid. Een penalty voor Dirksland had Deszö keurig onschadeiy'k gemaakt. Dirksland beantwoordt deze vriendeiyk- heden even na half-time door op elegante wyze Deszö weer te verrassen. En dat tegen den stormwind in. Aanvoerder Zaayer biykt bovenmate productief te zijn dezen middag. No. 3 komt van zyn voet; en Lajos zorgt voor no. 4. Herhaald een middag vol extase voor den sportliefhebber. Dirksland's spel was uitste kend te noemen. By Flakkee werd een ge heel nieuwe opstelling beproefd. Voeg elf spelers bij elkander, dan is er nog geen elftal. Maar nu was 't er wèl éénal is 't geen Nederlandsch elftal dat Uraguau het vuur na aan de schenen legt. Van Beek was naar de half-linie verhuist, en dat was zijn plaatsje. Jacobi gaat weer spelen en komt er weer alleraardigst in. Katje stond rechtsachter. De voorhoede com bineerde goed. De heer F. A. Pen blies tot aller genoegen. Na Paschen beginnen de wedstrijden om een beker. Een grooten zilveren wisse,Ibeker. De voetbal-supporters zullen smullen. Beide ploegen zijn vol vuur om te zegevieren. J. B. vrijhandel Centrale Telling te Middelharnis op Vrjjdag 1 April 1927. Kippeneieren 58—64 kg. 4,95 tot 5,60 per 100 stuks. Kipeieren (gewone) 50—53 kg. ƒ4,60— tot 4,65 per 100 stuks. Kipeieren (bruine) 5,55 tot 6,40 per 100 stuks. Eendeneieren 4,45 tot 5,45 per 100 st. Ganzeneieren ƒ10,60 tot 12,20 per lOOst, Aanvoer eieren 25000 stuks. Handel vlug. Spinazie 15,30 tot f 20,10 per 100 Kg. Zure Appels 20,— per 100 k.g. Peen 0,30 tot ƒ1,— per 100 k.g. Bravo's 6,80 per 100 k.g. Knolrapen 1, per 100 k.g. Kropsla ƒ5,-- tot f 10,10 per 100 krop. Prei 4,10 per 100 bos. Boter 0,87 tot 0,96 per pond. Kaas 20 plus 0,40 per pond. Honing 0,60 tot ƒ0,61 per pot. In 't vervolg veiling op Maandag, Woens dag en Vrijdag, nm. 2 uur. Eieren Maandag en Vrijdag. Maandag 4 April 1927. Kippeneieren 57-62 K.G. 5,05- f 5,30. Idem 50-52 K.G. 4,60. Idem (bruine) 61 K.G. 5,355,65. Eendeneieren 5,05. Alles per 100 stuks. Aanvoer 10.000 stuks. Kropsla le soort 9,80 per 100 krop. Idem 2e soort 5,30 per 100 krop. Slavellen 0,90 per kist. Boter 0,90—1,04 per pond. Kaas volvet 0,55 per pond. Dirksland—Flakkee 2—4. Er zijn van die middagen die een sport liefhebber in extase brengen. Zondagmiddag b v. Er was een sterken wind over 't veld en er waren 2 Flakkeesche ploegen aan 't werk, die hard hun best deden, ondanks het feit dat het nog maar een oefenwedstryd was, om te zegevieren. Dirksland heeft een slechte competitie achter den rug. Maar achteraf gezegd, daar begrijpen we niets van, want zooals ze Zon dag weer speelden (én zooals Flakkee óók speelde) zouden we liever zeggen da's éen club die tot de sterkste behoort in de 2de klas. Flakkee heeft het gewonnen, of liever ge zegd, Dirksland heeft het ditmaal niet kunnen winnen omdat hun doelman in de lappen mand is. Na zeven minuten benutte P. Zaayer te recht een penalty; een achterspeler speelde opzetteiyk den bal met de hand om een zeker doelpunt te voorkomen, om te scoren. Dirksland geeft .niet lang daarna keurig antwoord als Nieuwland doorbreekt en Deszö j vischt. Dat was keurig spel. En Piet Zaaijer1 als aanvoerder meent daarop het antwoord SOMMELSDIJK. De S.D.A.P. afd.Middel- harnis-Sommelsdijk heeft haar candidatenlyst voor den Gemeenteraad voor deze gemeente als volgt opgesteld: No. 1 J. Blok, No. 2 M. J. Noordijk, No. 3 F. Koote. De bakkerij van den heer A. Reedyk alhier is ondershands verkocht aan den heer D. B. van Erkel. De lantaarn op den hoek van het Markt veld werd door een vrachtauto omver ge reden. Vanwege de gasfabriek is deze lantaarn meteen verplaatst, zoodat een sta-in-den-weg is opgeruimd. DIRKSLAND. Toen de vrouw van A. S. Maandagmorgen gordijnen wilde ophangen, en daarvoor gebruik maakte van een trapje, brak het touwtje waarmee het trapje werd verbonden. Tengevolge daarvan gleed het onderuit en viel de vrouw zoo ougelukbig, dat zij haar rechteronderbeen brak. Dr. Sn. de Vogel vérleende geneeskundige hulp. Door de afd. Dirksland der S.D.A.P. zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad J. C. de Bonte (aftr.), D. Poortvliet en A. Putten. Maandagavond j 1. bracht het fanfare corps „Amicitia" een serenade bij Notaris van der Sluys ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als Notaris te Dirksland. Te half acht kwam het corps, omstuwd door honderden voor de woning van den jubelaris, waar enkele marschen en de Koraal „Nur danket allen Gott" gespeeld werden. Vooral de koraal klonk plechtig in het avond uur en werd door de aanwezigen in diepe stilte aangehoord. De Voorzitter van „Amicitia" wenschte den Heer v. d. Sluys en zyn gezin hartelijk geluk en roemde hem als de man die veel heeft by gedragen tot de stichting en de instandhouding van het Corps. De Notaris dankte in zeer gevoelige woorden voor de hem en zyn gezin gebrachte hulde, waarna spontaan door de menigte een „Lang zullen zij leven" werd aangeheven. Nadat „Amicitia" nog een kleine marsch door het dorp had gemaakt, gingen de leden naar Hotel van den Doel, waarvan de boven zaal feestelijk was versierd, om de muzi kanten en jubilaris te ontvangen. Nadat de Voorzitter den Notaris, zijn vrouw en beide kinderen had binnengeleid en aan de versierde tafel hadden plaats ge nomen, werd een „Lang zullen zij leven" gespeeld, waarna de Voorzitter'nogmaals in meer intiemen kring den Notaris de hulde toebracht, die deze zeer zeker verdiend ten aanzien van zijn daadwerkelijke hulp en moreelen steun die „Amicitia" van hem heeft ondervonden. Hij hoopte, dat nog vele jaren hem toegemeten zijn, tot geluk van zijn gezin en tot steun der gemeente en in het by'zonder de verschillende vereenigingen. De Notaris nam alsnu het woord en richtte in kernachtige zinsneden het woord tot de muzikanten. Hij zeide vooral „Amicitia" een goed hart toe te dragen, omdat zy in de eerste plaats een goed corps is en in de tweede plaats de leden bestaan uit menschen die weten wat zy wilien. Hy bracht voorts hulde aan den helaas afwezigen Directeur van Donge die „Amicitia" gemaakt heeft zooals het thans is. Als biy k van zijn achting overhandigde hy zyn renteloos aandeel in bet corps, ten bedrage van ƒ60,—, als ge schenk voor de hulde hem gebracht. Een luid hoera was hierop het antwoord waarna de zoon van de Notaris een dronk wijde aan de hoop, dat ook weer op het concours te Lekkerkerk een goede prys gewonnen wordt. Nadat nog enkele nummers werden ge speeld, verliet na een hartelijk afscheid, de jubelaris de zaal, waarna de muzikanten nog een poos byeen bleven om te genieten van de waariy'k schitterende tractatie, die aangeboden werd. Als we nu nog samenvatten de tractatie aan de schoolkinderen, een gift in geld aan de. armen en de voortreffelijke waardeering van „Amicitia" dan moeten we zeer zeker ook van deze plaats de jubelaris en zyn gezin een welgemeend „Heil" toeroepen, HERKINGEN. A s. Zondagmiddag te 2 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk doopsbe- diening plaats hebben door Ds. Bax te Oude Tonge. Doopouders worden uitgenoodigd a s. Zaterdagavond te 7$ uur daarvan in de con sistorie aangifte te doen. Wegens de vele kerkbezoekers in de Persoonlijke Verantwoordelijkheid Ned. Herv. kerk zijn door het kerkbestuur een 40-tal stoeltjes aangeschaft voor vrije j zitplaatsen. 1 De vorige week werden de schoolkin- deren ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van Notaris van der Sluijs te Dirks- land ruimschoots getrakteerd. Ook de armen werden bedacht. STELLENDAM. De garnalen visschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 60 K G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver bonden 1300 H.L. koepeen, 500 balen uien, 1150 H.L. aardappelen en 200 H.L. veeknollen. I GOEDEREEDE. De afgeloopen week heb ben de garnalen visschers van 150 200 per week en schuit gevangen. t OUDDORP. Voor de nieuw opgerichteKies vereeniging Gemeentebelang, onder leiding f/an den heer C. K. Lodder, zy'n op de ge houden vergadering van Vrydag, op de Can- Hidatenlyst geplaatst C. K. Lodder, P. Bake- laar, M. Sparling, L. Klein en P. Sperling, j A.s. Donderdagavond zal in het Hotel ran Flohil, vergadering worden gehouden 'an de pas opgerichte Fokvereeniging. De garnalenvisscher Th. Grinwis, had bet ongeluk een gedeelte van zijn vischnet fce scheuren én te verliezen, wat een schade Is van 50, Voor de Pluimveeteelt-vereeniging is iangesteld voor eierophaler S. Poortvliet,, roof 16J cent per 100voor het vervoer was iiagstë inschrijver K. Tanis voor de Beurt- leer, 49 cent per kist. Alhier is een Pluimveeteelt-vereeniging jpgericht met aanvankelijk 75 leden Het iestuur -is als volgt vastgesteld: P. Crezee, oorzitter; J. Mierop, Vice-Voorzitter; Kom- ner Tanis, Secretaris, L. Akershoek, Pen ningmeester. Raad van Toezicht: J.VoogdMz., Bre9n Jz., W. Witte. Binnen enkele dagen zal tot vervolging /orden overgegaan van achterstallige Rijks- jnkomstenbelasting en Vermogensbelasting. I - De afgeloopen week hebben de garnalen- fisschers van 200 tot 300 K.G. garnalen per «"eek en schuit gevangen. Indeweervlsscherij pverden 7 zalmen gevangen. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag 10 April '.al des vm. in de Ned. Herv. kerk alhier >ptreden den Weleerw. Heer Ds. W. Bies- laar, Zendingsdirector van den Ger. Zen- lingsbond, te 's-Gravenhage. Des avonds >m 6 uur hoopt op te treden den Weleerw. Jeer H. A. van Ieperen, godsdienstonder- yy'zer te Herkingen. Des vm. zal een col- ecte worden gehouden ten bate van den jer. Zendingsbond. Over de afgeloopen maand zynbehan-' )ld: 73 telegrammen, eenige telefoonge' nekken en -oproepberichten. t Door den heer J. Wittekoek alhier is [vergedaan aan den heer G. A. van der Werf ihier de bodezaak Nieuwe Tonge—Middel- [arnis. Op Dinsdag 29 Maart jl. vergaderde [es avonds 6.30 uur in het Hotel vanT.H, lolleman alhier de leden der Coöp. Boeren- ^enbank. Na opening en lezing der notulen ferd in behandeling genomen de Rekening h Balans over 1926. De ontvangsten bedroe- ren 889774,02 de uitgaven 389774,02 ie balans was als volgt opgemaakt: Vorderingen fphoud kas 31 Dec. 1926 itstaande voorschotten an de leden an de Centrale Bank. Waardepapieren andeelen Centr. Bank eubilair f 14380,09 182192,- 26755,- 68973,92 27677,50 50,- 16,- 320044,51 280957,27 27379,14 9029,06 2679,04 Schulden an spaargelden an léden in loop. rekening ieservefonds winst 1926 320044,51 Tot bestuurslid werd gekozen A. van Es. ot lid van den Raad van Toezicht dhr. T. tolleman en tot plaatsvervangend bestuurs- p dhr. J. C. Nieuwenhuyzen. OUDE TONGE. Maandagmiddag had dhr. C. Slis het ongeluk in de Lahgeweg met jjn motorrijwiel in de sloot te ryden. Be- lusteloos is hy per ziekenauto naar huis (ffvoerd. - De grootverlofganger der lichting 1926 van St. Annaland ia ter opleiding ver- fokken naar het marechausseedepót te [peldoorn. - In deze gemeente ia op 7O-jarigen pftijd overleden, de hier algemeen bekende "ter J. J. C. de Lignie, sedert 1897 organist de Ned. Herv. kerk. Aan dhr. Anth. Korteweg is vergun- '°g verleend tot oprichting van een land- pwschuur in den Suyspolder. - Door dhr. L. Quist is het woonhuis van de erven wed. J. C. O den Zuiddijk gemijnd 1 Mej. N. Knops J.l kantoorhoudster bij del Tonge, heeft als zoodaïr redenen) bedankt. OOLTGENSPLAAT. I „Uitspanning door Insp|i j dagavond een serenadl L. Paasse Czn., by g* koperen bruiloft. De i zich tydens de opricht vereeniging herhaaldell maakt, vooral ook bij c] voor de muziektent. aan wien bij den koper nade gebracht werd. j Aan de Openbare j eerste leerjaar aangevat^ en de Christelijke Schot De Burgemeester dat ieder die zonder gei de stemming deelne< wordt vervolgd. Geweten]' geval als geldige reden J DEN BOMMEL. In d zich gevestigd Q Buy's H Helvoet; L. Heyboereng L. C. Knaape van Oud»! hoek van Ouddorp; F. v Roosendaal; C. Hollemat insplaatJ. Koene van| En zijn vertrokken: C naar Rotterdam; C. van naar Oude TongeP. E Ooltgensplaat; M. de Li/ C. van der Maden naar j I Volgens den regent de maand Maart j.l 41.71 28 m.M. over dezelfde mc jaar. De vorige week wal loozen ingeschreven. HELLE VOETSLUIS. speelde Zondag jl. een wed tegen O.V.V. i en verloor] De laatste loodsboot kort van uit Hellevoetsli te Vlissingen gestationet het Loodswezen betreft voor Hellevoetsluis. - Tegen Paschen zal vel, den alhier het plezierjacl Staal uit Rotterdam word* Zyn schipper heeft dan oc voetsiuis een woning gehu zullen meeiderejachten ge. maanden hier neergelegd eigenaars dan enkele dage het Haringvliet denken te delijk geeft de aanblik hil fleurigheid in de thans zc meente. - De candidatenlijst dei de Gemeenteraad is als vol Kralingen, 2. C. Bronwassel ■1. J. de Kloe. VEILINGSBER] Tan Vrijdag 1 Api der Coöp. Brielsche groenter| Kropsla 0,50 tot 3,60 r Radijs f 2,10 tot 3,80 pei Prei ƒ0,80 tot ƒ2,- per Spinazie ƒ5,40 tot 11,50 Aardappelen 4,60 tot 4 Peen ƒ6,- per 100 bos. Peen (koe, f 0,70 tot f 1,1C Boerekooi ƒ5,- tot ƒ19- Seldery 5,80 per 100 bos. Kieren ƒ5,10 tot 5,60 peJ ZWARTEWAAL. De v Leden van den Gemeenterad meente vastgesteld op IS M Candidatenlijsten moeten leverd op 12 April 1927, v] - Volgens gedane meded, heer H. A. Kieviets nie. merking te komen als cand Raad. Op 2 September 1913 deel viets zijn intrede in den Ras mmg tot Wethouder volgde Onafgebroken heeft hij deze genomen. Door zijne uitget als zakenman, kwam hy dag menschen in aanraking, wal ruim overzicht kreeg in zake: verbonden. Hij heeft zich doen kenner die zeer veel belang stelde in leven. Met kennis van zaken teiyke huishouding, wist hij sl van zaken te scheiden en ste het algemeen belang boven he| Als waarnemend Burgemef werkkring zeer uitgebreid. De logsjaren heeft hy voor het gr zoodanig meegemaakt, in de vacature voor Burgemeester zoodanig op en het moet wi dat dien tyd zéér veel van Moeiiyke oogenblikken heeft gemaakt. Ondanks critiek, die

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2