BINNENLAND Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 16 MAART 192 7. 3 OUDE TONGE. Door de landbouwersver- eeniging en door de beide landarbeidersver- eenigingen is besloten het looncontract van vorig jaar te handhaven. De heer C. Snijder Pz. heeft 3 perceelen bouwland in het Oudeland ondershands ver kocht aan M. Pollemans voor 1570,— per gemet. Aan W. Wesdorp is vergunning ver leend tot het bouwen van een woonhuis aan de Hilstraat en aan H. van Noord tot het bouwen van een huis en schuur aan den Zuiddjjk. De heer Th. Stoop had het ongeluk met een mud aardappelen op zijn schouders door een ladder te zakken. Hij is hierdoor zoo inwendig gekneusd, dat hij een operatie moet ondergaan. De keuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichling 1928 zal plaats hebben te Ooltgensplaat in de O. L. School no. 1, en wel; voor de nos. 1 t/m8vanhet Alphabetisch register op Maandag 21 Maart as. des n.m. 2 uur, voor de overigen op Dinsdag d.a.v. des n.m. 1 uur. De heer W. Wesdorp heeft zijn woon huis en schuur ondershands verkocht aan den heer A. Hage te Tholen. De oogstcollecte gehouden in de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht -68, Door den WelEerw. Heer Ds. Bas alhier, is een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Polsbroek. Vergadering van den Kolenbond „Ons aller Belang*' op Woensdag 9 Maart in hotel van Veen. De Voorzitter, den heer G. C. van Schou wen opent de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomenen Hij wijst er in z'n openingswoord op, dat 1926 voor den kolenhandel geen gemakkelijk jaar was. Particulieren hebben weliswaar groote win sten weten te behalen toen de prijzen der brandstoffen met reuze sprongen omhoog gin gen, Als vereeniging heeft de kolenbond daaraan niet medegedaan. De leden en ver bruikers hebben daarvan groot profijt gehad. Hg vertrouwt, dat de leden hierdoor zullen leeren ook in moeilijke omstandigheden als een man achter het bestuur zullen staan. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door de penningmeester wordt rekening en verantwoording gedaan over 1926. Uit de rekening blijkt, dat verkocht werd aan eier kolen voor 9346.47, kachelkolen 1712,65 en anthraciet 1508,50. De rekening sloot met een bedrag van 19399,38, terwijl de balans een eindcijfer van ƒ2265,82 aangeeft. Het zuiver vermogen hierop voorkomende bedraagt 292,71. De rekening werd door de vergadering met algemeens stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Tuns en W. Ouwens, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Regeling bezoldiging secretaris-penning meester werd evenals 't vorig jaar vastgesteld op 2 van den inkoop. Tot lid van de Commissie van Contröle voor 1927 werden benoemd de heeren P. Fluit en F. Tuns. De regeling voor het lossen der brandstof werd evenals 't vorig jaar ongewijzigd vast- Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, die door den Voorzitter ten genoege der vragenstellers werden beantwoord. De Voorzitter sloot hierna de vergadering met een opwekkend woord om allen in het belang der vereeniging werkzaam te zijn. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier 1720 H.L. aardappelen verscheept. Op Donderdag 14 April a.s. zal in het gymnastieklokaal der O. L. school alhier door de gascentrale van Oostflakkee een kookdemonstratie worden gehouden. Daar dit -in de avonduren zal geschieden is het voor onze huisvrouwen een mooie gelegen heid om hiervan kennis te nemen. Dank z(j het werk aan den djjk van den polder „den Uitslag" stonden de vorige week slechts 5 werkeloozen ingeschreven. HELLEVOETSLUIS. Met ingang van 16 Maart a.s. is het publiek telefoonstation te Nieuw-Helvoet opengesteld van 8 uur v.m. tot 4 uur n.m. en van n.m. 5.30 uur tot n.m. 9 uur. De heer A. Kleijnenberg te Piershilis [Imet ingang van 16 dezer benoemd tot kan- toorhouder van het post- en telegraafkantoor te Nieuw Helvoet. Een zelden of nooit voorkomend geval. Op 20 November 1926 deed zekere J. te IHellevoetsluis aangifte van de geboorte van leen kind. Op zijn verzoek fungeerde een zich I noemende Ngs die aldaar met een woonwa- stond, als getuige. De acte van geboorte werd opgemaakt. Door bijzondere omstandigheden kwam de I politie te oore, dat Nijs een' valschen naam had opgegeven en van K. genaamd is. De opsporing werd door den commissaris van Politie alhier verzocht. Zondag werd bÜ door de marechaussee te Moerdijk aange- hpuden en overgebracht naar Hellevoetsluis. Hij werd herkend en bekende de feiten. Bij een verder afgenomen verhoor beken* I de liij voorts zich op 6 Juli aan een derge lijk feit te Meerkerk te hebben schuldig ge* maakt; daar heeft hij, zoo bleek bij onder* zoek, zelf aangifte van geboorte gedaan en een valschen naam opgegeven. Voorts be kende hij zich nog op andere plaatsen aan dit feit te hebben schuldig gemaakt. Ten slotte stond hij voor het ondergaan van straf gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. Bedoelde persoon, die ruim J jaar onder een valschen naam heeft geleefd is aan het politiebureau in verzekering gesteld en na afloop van het onderzoek overgebracht naar Meerkerk en geleid voor den Burgemeester dier gemeente. Dinsdagavond j.l. gaf de tooneelver eeniging „Comoedia" voor een stampvolle Casinozaal van leden en genoodigden een in alle opzichten goed geslaagde opvoering van „Sonna". Indisch tooneelspel door Fa- bricius. Dat alle speelsters en spelers goed in hun rol waren, bleek duidelijk uit het altijd vlotte spel, gedurende de uitvoering, en steeg bjj elk bedrijf het succes. Niet alleen de hoofdrollen „Sonna" de Soendaneesche vrouw, of Bartelomeus Vel- sen Kapitein der Infanterie en Julius Over- diep Assistent President, doch ook de an deren werden uitstekend vertolkt. De opvatting van het stuk werd blijkbaar door alle medewerkenden goed begrepen en kreeg men daardoor een duidelijk beeld van den inhoud. Vooral het laatste bedrijf gaf veel te genieten, door het prachtige spel, hetwelk een diepe ontroering verwekte. Verder was de aankleeding, tooneel enz. tot in de kleinste bijzonderheden goed en met smaak verzorgd en wil ik niet nalaten een afzonderlijke hulde te brengen aan den regisseur, den heer Tieman, tevens aan alle dames en heeren voor deze beschaafde en uitnemend verzorgde opvoering van „Sonna". (Niet van onzen gewonen Correspondent.) NIEUW-HELVOET. De afdeeling Nieuw- Helvoet der Chr. Hist. Unie heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren 1. A. Spuijbroek (aftr.), 2. Iz. Vermaas, 3. J. Graafland, 4. L. Meijer, 5. P. Heijmans, 6. A. C. de Boom, 7. H. Ger(ding. ROCKANJE. De tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" voerde met groot succes in „de Rots" Vrijdagavond 25 Febr. het drama in 5 bedrijven op „Gerechtigheid en Wraak of de vader rechter over zijn zoon." Het stuk werd gespeeld in de costumes van 1560 in Savoye. De heer Thieman pianist en v. d. Knaap violist leverde goede muziek tusschen de bedrijven, in de pauze en op het bal. De zaal was van wege het ongunstig weer maar matig bezet. De heer J. de Kramer van Nieuw Helvoet zorgde voor grimeering en costuums. Maandag 1 Maart gaf Roekanjes fan farecorps „Ons Genoegen" een recht gezellige uitvoering in „De Rots" voor een stampvolle zaal. Het muzikale gedeelte van het program ma bestond uit 5 nummers die onder directie van den heer H. F. Vos uitstekend voldeden. Daarna werden verdienstelijk opgevoerd „De Ploegbaas" dramatische schets, een pracht- stukje en het boeiende kluchtspel „de Wed. Hansen"; dan nog een komisch duet „Geluk en druk" en een komische scènce „Ik zal het wagen," die beiden voldeden. De heeren W. van Buren, pianist en van Straten violist zorgde tusschen de bedrijven en op het bal voor afwisseling. De Oud-gemeente Ontvanger de heer P. Lamarson van Heenvliet werd bij z(jn afscheid van het personeel van den dienst door den heer Amesz namens dit personeel vereerd met een schilderij van den talent vollen schilder-etser Jan Sirks, voorstellende „Rockanjes duinland." Waar reeds voor de mobilisatie bij Rockanjes Groene Kruis-afdeeling krachtig het verlangen rees naar een wijkgebouw, in de eerste plaats ter afdoende berging en ont smetting van het materiaal willen wij gaarne als op een groot succes voor de afdeeling ei op wijzen, dat LI. Maandagmiddag 7 Maart, half twee in tegenwoordigheid van het Be stuur de eerste steen aan dat gebouw, aan den Molendijk kon gelegd worden door het dochtertje van Burgemeester Zeeman, voor zitter van het Bestuur. Als een bewijs van verstandige aan passing van onze dorpsbevolking aan den nieuwen toestand, ontstaan door de toename van het vreemdelingen verblijf in het seizoen in deze gemeente kunnen wij vermelden, dat langs den binnenduinrand vanaf de woning van den heer Jakob Klok tot A. Barendrecht, de gelegenheid tot electrisch licht wordt uit gebreid met 1250 Meter. De gemeenteraadsverkiezing zal hier plaats hebben op Vrijdag 13 Mei. VEILINGSBERICHT van Vrtfdag 11 Maart 1927 der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Kropsla f 1,50 tot 2,80 per 100 krop. Spinazie 0,20 0,26 per Kg. Aardappelen 6,90 per 100 kg. Potors 4,10 tot 5,60 per 100 k.g. Knolrapen 2,90 per 100 stuks. Kool (roode) 3,40 tot 6,10 per 100 st. Kooi (savoye) 2,30 tot f 6,30 p. 100 st. Uien 3,80 per 100 kg. Tafelperen 22,— per 100 Kg. Spruiten 2,40 tot 22,— per 100 kg. Selderij 2,50 tot f 3,80 per 100 bos. "Sieren 5,10 tot 5,20 per 100 stuks. Dunsel ƒ7,— tot 14,— per 100 kg. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 11 Maart 1927, I der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". 3,80 tot 4,70 per 100 krop. 0,11 tot 0,14 per kg. -~Uo 8,— tot 10,— per 100 bos. ftei 0,30 tot 2,60 per 100 bo3. i f 0,21 op f 0,26 per kg. Aardappelen ƒ6,— per 100 K.G. Poters 3,60 tot ƒ5,- per 100 K.G. Witlof 0,15 tot 0,20 per kg. Roode kool f 4,80 tot -,- per 100 st. Spruiten 0,09 tot 0,20 per kg. Knolselderij 1,70 per 100 bos. Selderij J 8,10 tot 3,90 per 100 bos. Kipeieren netto 4,70 tot ƒ5,— per 100. Eendeieren netto 4,70 per 100. Aanvoer 29580 stuks. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: St. Wesdijk, 19 j. (S'dijk) en K. Vermaas oud 21 j. SOMMELSDIJK. Geboren: Johannis, z. v. Gerrit Buth en Dirkje van der Slugs. Gehuwd: Cornelis de Jonge, 48 jaar, te Vlissingen, en Anna de Roon. 38 jaar, alhier. Jan Pas, 23 j. te Middelharnis en Lena van der Boom, 22 jalhier. Overleden: Tijsje van den Nieuwendjjk, 4 jaar, d. v. Johannis van den Nieuwendijk en Anna van der Heijde. DIRKSLAND. Geboren: Maria Pieternella, d. v. J. van en van E. Bakker. Overleden: Adrianus Duivelaar, oud 85j weduwnaar van A. Zoon. MELISSANT. Geboren: Jan Pieter, z. v. M. Wiegel en M. C. Mol; Jacob, z. v. M. Schans en C.de Geus. Ondertrouwd: J. H.Grootenboer.j.m.23j. en A. van der Heyde, j.d. 24 j.;*P. M. van Wezel, j.m. 27 j. en C. Troost, j.d. 26 j. Getrouwd: J. H. Bechtum, j.m. 23 j. en M. van Okkenburg, j.d. 20 j. OUDDORP. Geboren: Kommertje, d. v. D. Witte en M. Meijer; Teuntje, d. v. T. Breederveld en G. van Loon; Job, z. v. C. Kaptijn en M. Hameeteman; Wouter, z. v. J. v. 't Geloof en D. de Jong; Niesje, d. v. C. Lodder en C. TanisPieter, z. v. M. Heerschap en E. BakelaarElizabeth, d. v. L. Knape en J. Kastelein. Ondertrouwd: Cornelis Korteweg 20 j. met Maria Akershoek 19 j.Jacob v. d. Linde, 20 j., met Jannetje Klaasje Sandifort. Gehuwd: M. v. d.Baan 20 j. metL.Masten broek 20 jaar; A. C. Aalbregtsen 21 j. met C. Boelaars, 20 j.; C. Korteweg, 20 j. met M. Akershoek 19 j. Overleden: Jan Heerschap, 60 j. zoon van Jacob Heerschap en Jannetje Klein Baaltje Westhoeve, 1 jaar, d. v. H. Westhoeve en Klaartje Westdijk; Klaas Meijer, 28 j., We duwnaar van Cornelia MastenbroekJacob Hameteman, z. v. Jacob Hameeteman en A. Sperling. DEN BOMMEL. Geboren» Alida Lena, d. v. J. de Vos en A. BoumanWijnand Abraham, z. v. J. v. d. Welle en W. Keijzer. Gehuwd: J. Hameete, 23 jaar en J. van Gelder, 25 jaar. BRIELLE, van 4 10 Maart. Geboren: Catharinus Gjalt, z.v.C.Maken G. J. v. d. Molen. Ondertrouwd: B. van Nugteren 54 j. en P. de Bruijn 51 j. ZUIDLAND, van 1-28 Febr. Geboren: Jannigje, d. v. C. van Seventer en R. Kramp. Lucas Hendrik, z. v. K. van Eijbergen en A. Streefkerk. GehuwdC. Kraak en P. Hagestein. B. van der Sluis en M. Minekus. G. van den Boogert en J. Quak. Overleden Neeltje Monster, 83 j. wed. van J. Buitendijk. Zoetje Hoogstad, 59 j. echtg. van L. Hoogwerf. Hendrina v. d. Hoek, 36 j. echtg. van E. v. Trigt. Eliza Landman, 21 j. ongehuwd. FONGERS RIJWIELEN. Dezer dagen ontvingen wij de Prijscourant der Fongers rijwielen. Tevens vestigen wij de aandacht op de in ons blad voorkomende advertenties. De Fonger, die we tot de beste der Nederlandsche rijwielen mogen rekenen, stelt thans ook een ieder in staat, door zijn prijzen, bezitter van een Fongers rijwiel te worden. Reeds vanaf 72,levert men een damesrijwiel, tot in den prijs van 176, Fongers biedt dus voor elk een rijwiel. Wie eenmaal een Fongers rijwiel aanschaft, kunnen we gerust garandeeren, dat hem of haar dien koop niet zal berouwen. Op aanvrage worden de prijscouranten toe gezonden door de fabriek die te Groningen is gevestigd. BOERENHOFSTEDE IN ASCH GELEGD. De brandweer machteloos. BEVERWIJK. 13 Maart. Hedenmiddag omstreeks drie uur brak in de boerenhofstede „Besoeki", bewoond door den heer Arie Schaap en staande in den Wijkermeerpolder, brand uit, ten gevolge waarvan woning en bijge bouwen een prooi der vlammen werden. Er was ontdekt, dat het electrisch licht niet brandde. Een monteur zocht naar de storing" maar kreeg, terwijl jij hiermede bezig was, plotseling een schok van den electrischen stroom. Op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen uit. De felle noordwester wakkerde het vuur onmiddellijk zoodanig aan, dat aan blusschen niet meer viel te denken. Het geheele gezin van den heer Schaap was thuis in verband met den jaardag van den jongsten zoon des huizes en moest in allerijl een goed heenkomen zoeken. De brandweer kwam met een handspuitje, dat water pompte uit een welput, doch kon met een enkelen straal niets tegen de vlammen zee uitrichten. In de aanwezige circa 600 balen karwijzaad en graan vond het vuur welig voedsel. Van het woonhuis sloegen de vlammen over op de schuren, die al spoedig eveneens in lichtelaaie stonden. Een locomobiel en een tractor waren niet meer in veiligheid te bren gen. Alleen.de paarden konden worden gered. Om tien uur 's avonds woedde het vuur nog fel in den aanwezigen voorraad zaad. De brandweer stond nog steeds machteloos tegen over de vlammen. De tegenover de hofstede gelegen gebouwen kregen geen schade, dank zij de omstandig heid, dat de wind niet draaide. Alles was verzekerd. Wapens in beslag genomen op een schip. Dezer dagen is te Amsterdam aangekomen het stoomschip Madoera van de Stoomvaart maatschappij Nederland. Toen de lossing was afgeloopen werd, zooals gebruikelijk is, het vrachtvaartuig een goede beurt gegeven. Bij het onderhanden nemen van de machineruimte vond een der arbeiders, die met het reinigen waren belast, twee pakken, verborgen in een hoekje van de machinekamer. Hij maakte ze open en kwam tot de ontdekking, dat het eene pak tien revolvers bevatte en het andere patronen. De chef werd er bij geroepen en ten slotte kwam de politie eraan te pas. Bij het nakijken bleek dat de vuurwapens imitatie- Brownings waren, afkomstig van een Belgische fabriek. Ook de patronen, 13.500 in getal, waren daarvan afkomstig. Een en ander bleek ingeladen te zijn in Antwerpen, welke haven de Madoera op de uitreis naar Indië had aangedaan. Als zeker kan worden aangenomen, aldus de Courant, dat de revolvers en de patronen, die in het verborgen hoekje werden aangetroffen, oorspronkelijk bestemd waren voor de Indische communisten, die in die'dagen zulk een roerigheid toonden. Dat de wapens niet het land binnengesmokkeld konden worden vond zijn oorzaak in het feit, dat bij aankomst van alle schepen een strenge controle werd uitgeoefend. De smokkelaars hebben in elk geval geéh kans gezien, de wapens en de patronen van boord te krijgen. Op de thuisreis zijn deze dus weer meegegaan. Zeer vermoedelijk is een en ander door Chi- neesch stokerspersoneel te Antwerpen op de vorige reis gekocht. Wie de lastgevers en wie de daders zijn geweest, hieromtrent tast de politie in het duister. Het onderzoek wordt ten zeerste belemmerd door het feit, dat een groot gedeelte van het stokerspersoneel al weer met andere schepen is vertrokken. Het vermoeden, dat het Chineezen zijn ge weest die de partij hebben ingeslagen, berust op drie aanwijzingenï ten eerste «werd een patroon, die tot de collectie behoort en die in een kist verpakt was, in het Chineezenver- blijf aan boord der Madoera gevonden; ten tweede stonden op de kist Chineesche karak ters en in de derde plaats was het verborgen hoekje in het stookruim vlak bij het verblijf der stokers. Eenige Chineezen, die gehoord zijn, verklaren van niets te weten. EEN GEMEENTE-SECRETARIS GEARRESTEERD. Verduistering van gemeentegelden. Zaterdag heeft de politie gearresteerd en gevankelijk naar Doetinchem overgebracht G. M. v. d. G., gemeente-secretaris van Hum- melo en Keppel, terzake van verduistering van gemeentegelden. - Omtrent deze arrestatie wordt ons nader gemeld Het vermiste bedrag wordt in totaal geraamd op ongeveer 1200,eerst vandaag zal men in staat zijn het bedrag precies vast te stellen. De zaak kwam aan het licht, doordat de ont vanger der registratie te Doetinchem het ge meentebestuur van Hummelo en Jeppel aan maande, de ontvangen jachtrechten over 1926, ten bedrage van ruim 500,te storten. Een tweede aanmaning hiertoe werd door den secretaris onderschept, maar dit kwam uit, toen den burgemeester in een dato 10 Maart aan zijn privé adres gerichten brief om storting werd verzocht. Waar het ter secretarie bekend was, dat de secretaris in het jaar 1926 ook alle legesgelden, ruim 600,uit de kas had genomen, ging de burgemeester Zaterdag naar Arhnem om den officier van justitie in te lichten en advies te vragen, hoe te handelen. Intusschen was de officier van justitie door een anoniemen brief uit Doetinchem reeds volledig van de feiten op de hoogte, en deze had inmiddels den bri gade-commandant der marechaussee te Doe tinchem met een onderzoek belast. Dat onder zoek duurde Zaterdag den geheelen dag en leidde ër toe, dat de secretaris om 9 uur 's avonds in zijn woning, een woonschuit, werd gearresteerd. Hij heeft volledig bekend, de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. De aangehoudene is ook penningmeester van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer en had als zoodanig een kas van 125,onder zich, die eveneens verbruikt zijn. De arrestatie, waarvan het bericht als een loopend vuurtje rondging, bracht het geheele dorpje in opschudding. Naar verluidt, is van particuliere zijde aan geboden het tekort te dekken, zoodat de ge meente waarschijnlijk geen schade zal lijden. De aangehoudene wordt vandaag naar'Arn hem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij Is veertig jaar oud en sedert eind December jl. getrouwd. De burgemeester zal den raad binnen eenige dagen bijeenroepen ter behandeling van een voorstel om den secretaris in zijn functie te schorsen. Inbraak te Delft. Te Delft is Zaterdagavond tijdens de af wezigheid van de bewoners ingebroken in de woning van den heer Verhaar, aan de Heems kerkstraat. Een groote hoeveelheid tafelzilver en gouden en diamanten sieraden ter waarde van eenige duizenden guldens zijn er gestolen. Kolendampvergiftiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de heer H., diens echtgenoote en nog twee per sonen, die in een perseel aan het Slijkeinde in Den Haag onwel geworden waren tengevolge van kolendampvergiftiging, naar het zieken huis aan het Slijkeinde overgebacht. Hun toestand is redelijk wel. Werving voor het vreemdelingen-legioen on Algiers. Uit Zuid-Limburg schrijft men ons: De laatste maanden werd de bevolking van de Nederlandsch-Duitsche grensgemeenten meermalen verontrust door een bericht, dat weer een jonge man in dronkenschap geworven was door een ronselaar als soldaat bij het vreemdelingen-legioen in Algiers. Een jeugdige mijnwerker uit Kerkrade, de 21-jarige W. Mohr, is nu ook het slachtoffer geworden van een agent van het vreemde lingen-legioen. Sinds half Januari hadden zijn ouders niet meer van hem vernomenzij wisten niet, waar hij was, alle nasporingen bleven vruchteloos. Tot enkele dagen geleden de post een brief bracht van hun zoon, gepost te Sidi-Bel-Abbes. Hij berichtte zijn ouders, dat hij, toen hij zich te Aken bevond en wat gedronken had, werd aangesproken door een mijnheer, die hem en zijn kameraad sprak over werk in Frankrijk, dat goed betaald werd. Zij moesten zich echter voor twee jaar verbinden. Daarna werd er nog flink gedronken, en toen hij nuchter wakker werd, bevond hij zich te Eus- kirchen. (Dit is een plaats bij Keulen, waar de geronselde vrijwilligers bijeenkomen.) Hier moesten ze eenige dagen blijven, en daarna ging de reis naar Metz. Daar moest geteekend worden. Eerst toen bleek Mohr, dat hij zich voor 5 jaar had verbonden als soldaat bij het vreemdelingen-legioen. Hij schrijft verder nog, dat in zijn compagnie 20 Duitschers van 20 tot 24 jaar zijn. Er wordt iederen dag druk geëxerceerd, want spoedig moeten ze naar Marokko. De soldij bedraagt 25 centimes per dag. Kleine over tredingen worden zwaar gestraft. Iedere week worden er een paar soldaten gefusileerd. Als het heel heet is, wordt overdag geslapen en des avonds en des nachts geëxerceerd. Ook wordt onderricht gegeven in de Fransche taal. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 16 MAART 1927, des voor- middags 10 uur te Melissant, op de Hof stede bewoond door en ten verzoeke van de heeren Gebr. Bugs, van: 18 Paarden, 14 Melkkoeien, 13 Vaarzen, 6 jaarling Vaarzen, 12 Varkens, 1 Machine en Land bouwgereedschappen. Notaris VAN DER SLUIJS. Op WOENSDAG 28 en 30 MAART 1927 bij Inzet en Afslag, telkens des avonds 7 uur, in het Hotel Meijer te Middelharnis van een Huis met schuur en erf, benevens 3 perceelen Bouwland te Middelharnis. Ten verzoeke van den heer L. van der Baan te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij Inschrijving naar de Beneficie van: een Boerderij met 5.51.09 HA. 12 Gem. Voornsche Maat Bouwland aan den Duivenwaardschendijk te Nieuwe Tonge, toebehoorende aan Gezusters Segers te Sommelsdijk. Voor den tijd van zevenjaren. Direct te aanvaarden. Huurprijs der Boer derij 416,— van het Land 65,per Voornsch gemet, alles per jaar. Inschrijvingsbiljetten moeten worden in geleverd voor ofop 24 Maart 1927, bij Notaris P. A. VAN BUUREN te Middel harnis, alwaar verdere inlichtingen te be komen zgu. Openb.Vrijw.Verkooping van TIMMERHOUT Te Stellendam aan het tramstation op Donderdag 17 Maart 1927, des namiddags 3 uur. Te Achthuizen aan het tramstation op Vrij dag 18 Maart 1927, des namiddags 1 uur. Te Ooltgensplaat aan het tramstation op Zaterdag 19 Maart 1927, des namiddags twee uur; eu van: een paard, een Varbenskar, een Veerkar enz. enz. en Meubelen, op Vrijdag 18 Maart 1927, des namiddags 3 uur te Stad aan 't Haringvliet,aan den Zeedijk voor de Schuur van J. Kamerling. Deurwaarder GROENENDIJK. Gemengd Nieuws. BOTSING. Twee dooden. Gi^ternamiddag omstreeks 4 uur is te Oud- Turnhout onder de Belgische gemeente Turn hout, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee menschenlevens zijn te betreuren. De Hol- landsche motorrijder, de heer Lambert Moonen, uit Eersel (N.-B.), was op weg naar Antwerpen. Van de tegenovergestelde richting kwam een fietser, Van Hout, uit Rethy (België), aan rijden. Even voordat zij bij elkaar waren, stak de fietser geheel onverwachts de straat over. Hierdoor was een aanrijding onvermijdelijk. Beiden werden op slag gedood. Doordat de heer Moonen op dezen eenzamen weg vrij snel reed, was de botsing zoo hevig, dat de wiel rijder een 15 meter werd weggeslingerd. De heer Moonen bleek een schedelbreuk te hebben bekomen, van den fietser was de borstkas inge drukt. Van Hout was gehuwd en vader van 3 kinderen. Moonen was ongehuwd. EEN DOLLE KOE. Een politie-agent die het niet spoedig opgaf. Het Utr. Dagbl. meldt: Vroeg in den ochtend is heden op de voor malige Rijnstraat bij de Veemarkt een koe losgebroken en op hol geslagen. Het dier rende de stad in en bevond zich om ongeveer kwart voor zeven in de Choorstraat, achtervolgd door een aantal menschen, die de koe trachten te vangen. Juist surveilleerde daar de agent van politie B. B. Stulen; de politie-agent aarzelde geen moment en zette het dolle beest na, terwijl hij probeerde de koe bij de horens te grijpen. Her haalde malen had hij het dier beet, maar even zoovelej keeren werd hij door het woedende beest omhoog geworpen. Achtervolgd' door de burgers en de politie-agenten rende de koe voort naar Achter Sint Pieter en later het Domplein op. Een ander oogenblik zag men het achtervolgde dier in de Tcelingstraat. Voortdurend probeerde de politieagent de hoorens van de koe te vatten. Op den hoek van het Buurkerkhof scheelde het niet veel of hij werd in de étalagekast van een lederwinkel gesjingerd. Te half acht gelukte het den agent eindelijk de koe in de Choorstraat stevig bij de horens vast te grijpen en neer te leggen. In een oogwenk was het dier gebonden en met een veewagen is het naar de gemeente-slachtplaats vervoerd om afgemaakt te worden. De politie-agent die zoo'n sterk staaltje van volhardingsvermogen had gegeven, werd in overspannen toestand door de burgers naar het hoofdbureau gebracht. Hij was aan de knie verwond en kon zich, na verbonden te zijn, naar zijn woning begeven. DE WAARDE VAN ADVERTEEREN. De reclame-veldtocht der vruchtenhandelaars. De Engelsche vruchtenhandelaarsbond zegt in zijn jaarverslag, dat een bedrag van £40,000, hetwelk aan zijn advertentie-veldtocht ten koste gelegd is, ten gevolge heeft gehad, dat het publiek 2 millioen meer aan vruchten heeft uitgegeven in 1926 dan in het daaraan voor afgegane jaar. In 1926 besteedde het 34,789,249 aan versch fruit bijkans precies 2 millioen meer dan in 1925 en bijna 3 millioen meer dan in 1924. De grootste toeneming in het verbruik betrof appelen. Hieraan werd in 1926 voor 9,561,921 ingevoerd, in 1925 voor 7,541,961. De ver meerdering in het gebruik bedroeg 2,294,830 centenaars (1 Engelsche centenaar is 453.6 K.G.). „Ik geloof niet," zeide de voorzitter van den bond, „dat de handelswereld op een mooier voorbeeld van den ontzaglijken invloed van reclame kan wijzen dan dit. Het heeft den bond verleden jaar 40,000 gekost om te zeggen: „Eet meer fruit maar de uitkomsten toonen dat deze uitgaaf honderdvoud gerecht vaardigd was. „De jndustrieele toestand van het land in de drie laatste jaren zou voor den fruithandel zonder aanhoudend adverteeren rampspoedig geweest zijn." DREIGENDE GEVAREN. Wij hebben eens de volgende schildering gelezen van een stukje zeemansleven. Een groote mailstoomer, die met groote snelheid do golven van den Oceaan door kliefde, ontdekte, te laat, recht vooruit een Ijsberg. Uitwijken was onmogelijk; de ma chines sloegen razend achteruit, maar nau welijks merkbaar verminderde de vaart, waarmede het prachtige schip zijn verderf tegemoet schoot. En terwijl op de commandobrug een span ning heerschte, die adem en hartslag deed stilstaan, schertsten en lachten de passagiers in de salons, zorgeloos, onbewust van het dreigend gevaar. Aan dat schip en dien ijsberg moeten wij altfid denken, als het gaat over het gevaar, dat onze vaderlandsche nijverheid in haar strijd om het bestaan bedreigt. Terwijl duizenden zorgeloos schertsen en lachen om den aandrang van lieden, die aandringen op regeeringssteun en bescher ming, zien de leidende personen in handel en industrie, in land- en tuinbouw met klim mende bezorgdheid het gevaar, dat is gelegen in de aanprijzing van dergelijke kwakzalvers middelen. Wanneer de verbruikers aldus rede neeren de klagers de artikelen weliswaar duurder moeten betalen, weegt dit nadeel op tegen daardoor bespaarde werkloosheids- uitkeeringen. Doch voordat men zich over geeft aan deze schoone illusie, moet men bedenken, dat wanneer onze fabrieksgoede- ren, onze producten voor land- en tuinbouw, op een hooger prijsniveau komen te staan, dit voor onze uitvoer-n ij verheid zooveel ge ringer kans beteeken t bij de scherpe mede dinging op de wereldmarkt om daar haar plaats te handhaven. Met als gevolg een beperking van de werkgelegenheid. Opheffing voorzoover steeds eenigszius doenlijk van alles wat verlaging der voort- brengingskosten belemmert ziedaar het middel om te voorkomen, dat het schip van de Nederlandsche welvaart op een ijsberg te pletter loopt I

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3