Tandarts KROS Predikbeurten. KunsttandenGebitten eta Dond6fdag?an 9 tot 2aor Openbare Vrijwiil. Verkooping Een Huis met Schuur en Erf BOUWLAND VERKOOPIMG~ 18 Paarden, 14 Melkkoeien, 13 VAARZEN. 6 jaarling VAARZEN, 12 VARKENS, MACHINES en Landbouwgereedschappen. WOENSDAG 16 MAART 1927 Reisindrukken uit Sovjet-Rusland DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. Pluimveeteelt. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 16 MAART 1927, des voor middags 10 uur te Melissant, op de Hof stede bewoond door en ten verzoeke van de heeren Gebr. Buijs, van: 18 Paarden, 14 Melkkoeien, 13 Vaarzen, 6 jaarling Vaarzen, 12 Varkens, 1 Machine en Land bouwgereedschappen. Notaris VAN DER SLUIJS. Op WOENSDAG 23 en 30 MAART 1927 bij Inzet en Afslag, telkens des avonds 7 uur, in het Hotel Meijer te Mïddelharnis van een Huis met schuur en erf, benevens 3 perceelen Bouwland te Middelharnis. Ten verzoeke van den heer L. van der Baan te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Zondag 13 Maart 1927. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm, en 'sav. ds. DeD Oudsten. Sominelsdijk, vm. en 's av. ds. Rappard uit Barneveld. Oirksland, vm. leeskerk en nm. ds. van der Zee uit Den Bommel. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. v. Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bonman. Goedereed3, nm. ds. den Oudsten uit Middel harnis. Ouddorp, vm. leeskerk en nm, ds. Baarslag uit Melissant. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. Goslinga uit Utrecht. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Japclien. Langstraat, vin. en nam. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. v. d. Zee en nam. ds. Gos linga uit Utrecht. Stad aan 't Haringvliet, vm. (Bidstond) en nam. (Doopsbed.) ds PolJiuijs. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk (Langeweg) 'sav, 7 uur,ds. F. van den Kieboom, pred. te Bergen. in GEVRAAGD om 4 APRIL in dienst te treden in Coöp. „VOLHARDING" afdeeling KRUIDENIERSWAREN een meisge van 1416 jarigen leeftijd. Goed kunnende rekenen en schrijven. Brieven met opgaaf van verlangd salaris vóór 16 Maart aan J.C.DE BONTE, Secretaris, D1RKSLAND. Geheel pijnlooze speciaal Medische behandeling. Betaling desgewenscht in 12 maands sermïjaen ook voor Zieken- fondsleden. Inlichtingen kosteloos BUREAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat 13b, Rotterdam aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30013. Geopend van 94 en 79 uur. Agentschappen Mej. J. KREUKNIET, Wolphaertsbocht 181a, Charlols. W. KLEIN BLOESEM, Heyplaatstraat. F. RIETHOFF, Pastoriedijk, Pernis. J. C. BORWELING, Voorstraat 34, Spijkenlsse. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rhoon. dat rlijk ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, Op Woensdag 23 Maart 1927 bij Inzet Op Woensdag 30tat1927 bij Afslag telkens des avonds 7 uur in het HótelMEIJERteAiiddelIiariiis VAN benevens 3 perceelen aan den Boomgaardweg en Bolle- tjesweg te MIDDELHARNIS tezamen groot 2.96.44 H.A. in 4 peroeelen. Ten verzoeke van den heer L. VAN DER BAAN te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 16 Maart 1927, 's voormiddags 10 uur te Melïssamtt, op de Hofstede be woond door en ten verzoeke van de Heeren GEBR. BUIJS, van Notaris VAN DER SLUIJS. Prijs per kwartaal. f l,— Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. I—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het werdt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Veerstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 38 door Mevrouw E. WIRTZ-BLOK. II. DE SOVJETS-IDEEËN IN THEORIE EN PRAKTIJK. Oorspronkelijk werd de Sovjefc-Rusland- Staat door zestien mannen gesticht, die zich de leiders der arbeiders noemden. Wanneer men echter het beroep dier zestien mannen nagaat, dan valt onmiddellijk in bet oog, dat zelfs niet één hunner ooit een stuk gereed schap in handen gehad heeft. Het is een parodie, wanneer men de groote platen ziet, die in arbeiderswijken verspreid zijn, en waarop Lenin wordt afgebeeld als smid, op het aambeeld een stuk ijzer verwerkend l Deze zestien mannen hebben het klaar we ten te spelen, onderling de verschillende rol len te verdeelen en de macht over een land van 150 millioen menschen in handen te nemen. Drie hunner zijn reeds gestorven Van de resteerende dertien zijn er nu reeds vier in oppositie, en de overgebleven negen z\jn de onbeperkte leiders van de 400.000 leden der Communistische partij io Rusland. Dit getal was oorspronkelijk een half millioen, maar men heeft een paar maal een groote zuivering moeten houden, omdat men vrees de, door verschillende ontevreden elementen niet meer heer in huis te kunnen blijven. Uit deze cijfers ziet men, dat vier der lei ders afgevallen zijn en een vijfde deel der leden. Laat ik nu aannemen, dat de helft, 200.000 leden, arbeiders zijn; daar de Sovjet- statistiek een getal van 15 millioen arbeiders aangeeft, ziet men, dat slechts 1.33 der arbeiders georganiseerd is. Ik neem nu aan, dat de andere 200.000 leden uit ambtenaren zijn samengesteld. Dezelfde statistiek geeft aan, dat er in Rus land 2 millioen beambten aanwezig zijn. Dit getal is volgens mijn opvatting echter veel grooter, maar zelfs het cijfer van 2 millioen aannemende, zien wij dus maar 10 georganiseerd. Men ziet uit deze ge gevens, dat Rusland het land van het Sovjetisme en het Bolsjewisme dus ab soluut niet rijp is voor het Bolsjewisme, en dat deze negen leiders zich slechts door een systeem van terrorisme kunnen handhaven. Heeft trouwens Lenin op een groot con gres niet zelf het faillissement van het Bolsjewisme uitgesproken, toen hij heeft moeten verklaren, dat Rusland slechts revo- lutionnair te maken was door een groote internationale revolutie? Om hierop terug te komen, moet ik eerst even een terugblik werpen op het eerste jaar der stichting. De hulp der boeren. Lenin gevoelde, dat Rusland nooit Com munistisch zou kunnen worden zonder de hulp der boeren. Honderden progagandisten werden over het land verspreid, en den Rus- sischen boer werd beloofd, dat hy een stuk grond in eigendom zou verkrijgen, wanneer hij revolutionnair werd. De sluwe Lenin en zijn trawanten vermoedden echter toen niet, dat het de juist de Russische boer zou zijn, die hen later sGhaakmat zou zetten. De boer werd revolutionnair om zijn stuk land te kunnen verkrijgen, maar toen hy eenmaal z\jn stuk land had, werd hy het conservatief ste wezen, dat men zich denken kan, en FEUILLETON. W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. (Qeatitoriseèrde uitgave van D. BOLLE.) Mevrouw Zehmen nam schielijk afscheid en snelde haar na. „Mariene!" riep ze Het meisje bleef staan. „Kind," zeide mevrouw Bertha, vooruitstap pende, op kalmeerenden toon, „ge doet alsof, je een ongeluk is overkomen I" Mariene antwoordde niet. Zwijgend gingen zij over de brug en het lommerrijke pad op. „Ge zult later leeren inzien, dat je vader gelijk heeft dat hij weer een goede vrouw zoekt," hernam mevrouw Bertha. Mariene werd driftig en versperde hare tante bijna den weg. Hare oogen schoten vonken, ze sloeg de sidderende handen tegen de slapen. Ze wilde spreken, maar kon geen geluid uitbrengen. Dit stomme gebaar drukte zulk een innige droef heid uit, dat mevrouw Zehmen vol medelijden het meisje bij den arm greep om haar als 't ware te helpen en te steunen. Maar Mariene stiet haar van zich af, snelde haar vooruit over het kiezelpad naar huis en sloot zich in haar kamer op. Mevrouw Bertha kwam met erge hartkloppingen Die stomme» hartstochtelijke smart vervulde wilde hy absoluut niets meer van het Com munisme weten l De verschillende moordpartijen en slach tingen hadden in de groote steden alles ont wricht. Pest en hongersnood - twee scherpe wapenen, waartegen grootere mannen als Lenin machteloos hebben gestaan droegen het hunne ertoe bij om, wanneer niet spoe dig door het verstrekken van levensmiddelen ingegrepen werd, een groote omwenteling te doen dreigen. Troepen werden naar het plat teland gestuurd om alles, wat men er aan levensmiddelen zou kunnen vinden, naar de steden te slepen. En toen gebruikte de boer tegenover Lenin en consorten het sterkste wapen, dat hij gebruiken kon: hy sloeg de armen over elkaar en bebouwde slechts het hoognoodige voor zichzelf en zijn gezin. Hier tegenover stond Lenin machteloos, en het was op dat moment, dat hy zijn groote rede voor zijn party hield en het faillissement van het Bolsjewisme uitsprak. Relletjes in het buitenland. De groote propagandist Radak begon van dit oogenblik af een tweede propaganda- bureau in werking te stellen. "Vandaar uit worden de Bolsjewistische ideeén naar het buitenland verspreid, en de plannen gesmeed om troebelen buiten Rusland's grenzen te veroorzaken. Deze buitenlandsche tactiek heeft Radek hoofdzakeiyk noodig voor zijn binnenlandsche propaganda. Het laat hem koud of in Indië een Javaan of een Europeaan heerscht: hy heeft slechts troebelen in het buitenland noodig om met veel ophef in de Russische bladen te kunnen mededeelen, dat de Bolsjewistische idee zich buiten Rusland begint te verspreiden. Hiervoor is heel veel geld noodig, maar men dient niet te ver geten, dat iedere tank-boot, die met petro leum of olie van Batoem naar Londen vaart, een groot bedrag in ponden sterling opbrengst, dat voor propaganda gebruikt kan worden. De levering kost den Bolsjewisten zoogoed als niets, omdat alle petroleumvelden in Bakoe aan de oorspronkelijke eigenaars ont nomen zyn. Men heeft my zeer dikwyis de vraag ge steld, hoe lang dit regime in Rusland kan biy ven standhouden. Toen ik voor het eerst (in het jaar 1922) in Rusland kwam, onder stelde ik, dat men het hoogstens een paar maanden kon handhaven. Ik sprak steeds uitsluitend met ontevreden menschenwan neer men vernam, dat ik een Hollandsche was, werd onmiddellijk het hart uitgestort, en ik vroeg my zelf af: maar waar zyn dan de Bolsjewisten in dit land met 150 millioen menschen, en wie zijn er in werkelijkheid Bolsjewistisch? Ik sprak toen slechts met ontevredenen, die het oogenblik zouden zege nen, wanneer Lenin en zijn trawanten zou den opgeruimd worden. Toen ik byna vier jaren later weder in Rusland terugkwam, had zich het Bolsjewietisch regime al dien tyd weten te handhaven, maar het was niet meer het oude regime van vroeger 1 Men had gevoeld, dat de oorspronkelijke denkbeelden niet doorgevoerd konden worden, en op het oogenblik, dat de rijke Amerikaansche ban kier Vanderlip werd uitgenoodigd, met zijn kapitaal behulpzaam te zijn, en men toestond dat Krupp en andere ondernemingen fabrie ken in Rusland konden stichten, kon men werkelijk van een faillissement van het Bolsjewisme spreken I haar met angst en vrees. He zou dat op den duur gaan? Hoe zou de omgang zijn tusschen haar en het meisje, dat zelfs in zulke oogenblikken haar binnenste voor haar verborgen hield? Bedrukt zat zij met haar zoon aan den avond maaltijd en de aardbeienbowl smaakte hen geen van beiden. „Dat is het gevolg van die sombere jeugd," zeide Robert. „Ik weet niet, moedertje, of u wel zoo'n fideelen vent tot zoon zoudt hebben, als u en vader den geheelen dag geen enkel woord met elkaar gesproken en elkaar altijd vijandig aan gezien hadt. Het arme kind is onder zoo'n schaduw opgegroeid als klein meisje was ze altijd zoo hartelijk en opgewekt. Haar hartje zal wel altijd tusschen vader en moeder gewankeld en gewiegeld hebben. En nu heeft ze op eens niets meer over gehouden. 't Zou een zegen voor haar zijn, als ze trouwde, moeder!" De heer Leopold Eisenhut kwam nog eens in eigen persoon om met zijne dochter te spreken, maar ook tegenover hem bleef zij zwijgen. „Zeg jij haar," dus wendde hij zich, eer hij heenging, tot mevrouw Bertha, „dat ik ernstig boos op haar ben over haar dwaas gedrag ten opzichte van hare aanstaande moeder. Robert deed zijn oom beleefd en eerbiedig uit geleide en kwam daarop glimlachend bij zijn moeder terug. „Kijk maar niet zoo benauwd," zeide hij: „de zaak is eigenlijk meer om te lachen. Ons kleine meisje zal wel tot inzicht komen. Op eens in het licht te staren, zonder fraai geverfden bril op den neus, doet altijd pijn op den duur zal ze wel daar aan wennen." Propaganda in beeld. Het is bekend, dat er geen land bestaat, waar zooveel analphabeten zyn als in Rusland. Hierdoor moet met de propaganda geheel anders worden te werk gegaan dan in Europa. Men heeft talrijke teekenaars uit Amerika laten komen (meest Russische Joden, die vroeger hebben moeten vluchten), want by die propaganda moet het beeld spreken, om dat de boer niet lezen kan. In alles vindt men het Amerikaansche systeem van recla memaken terug: een pakkende plaat, die in het oog moet loopen, korten tekst, dien een ander kan voorlezen en dien men gemakke- ïyk kan onthouden. De twee hoofdfactoren van iedere goede publiciteit 1 Kapitalistenkweek. Ik heb nu 21 verschillende Staten doorge- reist en nergens zag ik zoovele reclameplaten als in Rusland. Heeft de Sovjet-Regeering een leening noodig, dan wordt de volgende plaat samen gesteld: een groote brandkast is afgebeeld, de deur staat op een kier, op de brandkast staat vermeld „Staatsbrandkast". Op de deur staat een groot vraagteeken; daaronder als tekst: „Brengt Uw geld by ons, opdat Uw buurman niet wete wat gjj bezit." Grooter inconsequentie kan men zich niet indenken. Hier erkennen dus de voormannen de Bolsje wisten openiyk, dat er ryke en arme Bolsje wisten mogen bestaan 1 Zeer typeerend is ook de manier, waarop in Rusland de Staatslotery wordt gelanceerd. Zij geeft premies, die zóó hoog zyn als geen loterij over Rusland's grenzen ooit heeft kunnen en durven geven. In het land dus, waar volgens de grondleer van het Commu nisme geen kapitalisten mogen bestaan, maakt de Bolsjewistische Regeering in één slag een barer onderdanen tot millionnair. Wie had dit nu in 1922 ooit kunnen den ken....? De laatste telegrammen deelen ons mede, dat de opvolger van Lenin aan het ziekbed ligt gekluisterd en men te Moscou het ergste vreest. Hierdoor zou wel eens kunnen gebeuren, dat bij een nieuwe benoe ming de oppositie zich wedefom zou kunnen vergrooten. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's gezonden worden aan „De CombinatieWestersingel 27a Botterdam. Postzegel van 10 ct. insluiten. Het broeden onder de ben. I. Eerst het een en ander over de behande ling der broedeieren. Mits versch geraapt en goed bewaard, kunnen bevruchte eieren tot 8 weken oud haar kiemkracht behouden, maar aan te bevelen is het volstrekt niet om zulke eieren te bezigen. Men doet daar om goed om onder een hen of in een machine geen eieren te leggen, die ouder zyn dan 8 dagen. De levende kiem bevindt zich op den dooier, waarop zich dus ook het kuiken ontwikkelt. De dooier wordt door de z.g. strengen, die aan de beide polen van het ei vast zitten, in het midden van het ei dry'vende of zwe vende gehouden, maar indien het ei te lang op één zyde biyft rusten, zakt de dooier Den volgenden morgen te acht uur aanvaardde mevrouw Zehmen met Marlenne haar voorgenomen badreis, 't Was noch Robert, noch mevrouw Bertha gelukt het jonge meisje wat opgeruimder te stemmen. „Maar, Marleentje," zeide Robert goedaardig, „hoe somber ziet ge er uit! Wees toch blij, dat je vader zoo verstandig is om te gaan trouwen, dom schepseltje dat ge zijt!" De oogen van het meisje vulden zich langzaam met tranen. Maar ze trok haar hand terug, die hij In de zijne had genomen. „Ja, ja, spreek daarover niet, alsjeblieft!" Op dit oogenblik bracht een dienstmeisje met de groeten van freule van Horsten voor Mariene een bonbonnière met chocola. Tusschen het roodzijden lint, waarmede het pakje was gesloten, stak een kaartje: „Alice van Horsten wenscht Mariene Eisenhut goede reis en verheugt zich op een vroolijk (dit woord was onderstreept) weerzien." Mariene legde het ding in den achterzak van het rijtuig. Zonder eenig bedankje, haalde ze haar juchtleeren portemonnaie te voorschijn en gaf de verbaasde brengster een thaler. Dit was alles. Nu klom Jochem op den bok bij den koetsier en reed het rijtuig de kleine stad door, die juist in de zomerochtendzon ontwaakte, 't Passeerde de woning van de Eisenhuts; de deuren van het voorplein stonden wijd open. Mariene verwaardig- d®met geen enkelen blik het vaderlijk huis, waar van de ruiten achter de bloeiende oude kastanje- boomen glinsterden. En toen de woning van den oversten van Horsten een licht gekleede gedaante schielijk het venster opende en het rijtuig ver scheidene kushanden nawierp, werden Marlene's door en zet deze zich vast aan de schaal, wat de ontwikkeling van de kiem verhindert. Het is dus noodig, dat de bewaarde eieren eiken dag een hal ven slag worden omger diaaid. Is het broedproces eenmaal begonnen, dan is die draaiing evenzeer vereischt, ten minste als die eieren in de machine liggen zijn ze aan een broedkip toevertrouwd, dan zorgt deze daar zelf voor. Broedeieren worden op een vorstvrye, niet verwarmde plaats bewaard; een goede ge legenheid is b.v. een droge kelder. Indien we eieren voor broeddoeleinden wenschen te bezigen, moeten we ze zoo versch mogeiyk rapen en by warm weer meermalen daags verzamelen. Ze moeten volkomen schoon zyn, waarom we de leg- nesten zeer zuiver houden. Niet gebezigd worden» eieren, die bijzonder groot of klein zyn; byna ronde eieren, dus die, welke twee stompe polen (uiteinden) hebben; spitse en gekneusde eieren; eieren met zeer dunne of korrelige schaal; eieren, welke een verdikking vertoonen, welke als een band om de schaal ligt; eieren, die by doorlichting vanbinnen vlekjes (bloed of vuil) te zien geven, alsmede die, welke by doorlichting het z.g. lucht- blaasje niet aan het stompe einde vertoonen, doch aan de lange zyde; in het algemeen worden alle eieren afgekeurd, die in eeni- gerlei opzicht van het normale type afwijken. Hebben we eieren besteld, dan is het nut tig niet noodzakeiyk, zoo verzekert men ons tegenwoordig echter om die na aan komst tenminste 24 uur te laten rusten, alvorens ze te doen bebroeden. Nu iets over de broedkip. Yeel menschen ondervinden teleurstelling met de broederij, doordat de hen haar taak niet teneinde brengt en ontydig de eieren in den steek laat. Ze vergeten of weten niet, dat niet'iedere kip, die broedsche neigingen vertoont, geschikt is om als broedkip gebezigd te worden. Het verdient b.v. aanbeveling om nimmer hennen van licht ras op eieren te zetten, omdat zulke dieren te bewegeiyk en onrustig van aard zijn. Witte Leghorns b.v. worden byna nimmer broedsch, maar gebeurt het al eens een keer, dan blijken ze voor het beoogde doel meestal volkomen onbetrouwbaar. We bezigen dus uitsluitend hennen van middel-zware of zware rassen; goed zyn b.v. Wyandottes, Barnevelders en Reds. Het meest betrouwbaar zijn de dieren als ze over-jarig zyn, zoodat we ook van de ge noemde rassen by voorkeur geen jonge hen nen een stel eieren toevertrouwen, want ook zij zullen ons nog al eens in den steek laten. Natuurlijk overtuigen we ons in ieder geval, of de broedneigingen wel bepaald ernstig zijn en zetten we het dier een paar dagen op enkele steenen eieren. Eindelijk nog iets over het broednest. Hier is eenvoud het kenmerk van het ware. Sommige kippenhouders doen extra hun best door een keurige broedgelegenheid klaar te maken in een kistje of mandje, 't welk ze dan nog liefst ergens op een zolder of andere hoogte plaatsen, teneinde de broed kip vooral rust te verschaffen. Rust is na- tuuriyk goed, maar daarnaast is by het broedproces vocht benoodigd voor de eieren, anders zal het vlies, dat aan de binnenzijde tegen de eierschaal ligt, verdrogen en ver harden en daarmee aan het kuiken beletten om zich uit'de schaal te bevrijden. De broed kip nu zuigt als 't ware door haar lichaams- rozeroode lippen blauwachtig wit. Na een kwartier waren beiden op weg naar den Harz. Het bezoek aan Dresden was voorloopig uit gesteld. Hiermee zou de reis, naar men hoopte, schitterend besloten worden. Antonsbad ligt in een nauw dal, dat door de Elseke doorstroomd wordt. De omliggende bergen zijn met dicht houtgewas begroeid en bieden prachtige vergezichten over onafzienbare bossehen en lachende valleien of, aan de tegenovergestelde zijde, naar de oude reuzen van Noord-Duitschland, den Bloksberg en den omtrek daarvan, ,qf- wel, beneden in het dal, waar de hotels en eenige villa's gezellig rondom de kleine kerk liggen. Even netjes als in een speelgoeddoos zien de huisjes er uit met hun roode daken, vergulde muziektent, kleine winkeltjes en de menschen, die daarvoor op en neer wandelen. Johan uit het Badhotel in „Antonsbad" had mevrouw Zehmen met den besten landauer af gewacht en groette vriendelijk de bekende gast van vroeger. „Goedendag, mevrouw!" Mevrouw vraagt hem onder het rijden, of alles te An donsbat nog bij het oude is? „Is het nieuwe badhuis al klaar? Ja? Dat's een geluk! het oude behoort in een museum van rariteiten. Zijt gij allen den winter goed door gekomen? Hoe maakt de hotelhouder 'tmet zijn familie? Welke kamers zal ik dit jaar krij gen? Weet ge 't niet? Des te beter dan is 't een verrassing. Hebt ge nog denzelfden goeden kok van vroeger?" „Alles in orde, mevrouw," antwoordde Johan. INGEZONDEN MEDEDEELING. warmte het vocht uit den bodem op naar het nest, waarom het noodig is, dat dit op den grond geplaatst wordt. Goed is om als nestgelegenheid omgekeerde groote gras zoden te bezigen, die we van binnen wat uithollen en waarin we een weinig hooien tabakstelen leggen. Eenvoudiger kunnen we het al niet doen, maar beter ook niet. Rust verschaffen we de broedhen door het nest met planken of, boonenstokken of ryshout te omgeven, zoodat de kip in het half-duister zit; tegen de gevolgen van regenval moet ze beschermd worden. Graan men geve geen meelvoer moet steeds onder het bereik van de hen staan, maar toch zóó, dat ze bet nest ver laten moet om te eten of te drinken. "We zorgen, dat onze kippen geen kalkr pooten hebben en vóór we ze te broeden zetten, wrijven of spuiten we wat insecten poeder tusschen het gevederte; kippen, die door ongedierte geplaagd worden, zijn on rustig en verlaten vaak ontydig het nest. Teneinde eventueele ziektekiemen te dooden, die zich op de schalen der eieren bevinden, dompele men deze laatste vooraf in een op lossing van 5 gram creoline op 100 gram water, hetwelk een temperatuur van onge veer 15 graden Celsius heeft. De eieren wor den daarna niet afgedroogd. Het onderleggen der broedeieren heeft steeds des avonds in den donker plaats. Nu „zit" de kip dus; hoe we tydens het broedproces te handelen hebben, vertellen we in ons volgend artikel. Vragenbus. O. J. B. te L. heeft een kip, die windeieren legt met een haak aan het einde. De kip loopt vry rond in een steeg, waar ze veel en van allerlei voedsel vindt; ze heeft steeds gemalen schelpen ter beschikking. Antw.i Gemalen schelpen kunnen nuttig zyn voor de vermaling van het graanvoer in de maag; voeding echter zit er niet in, hoewel veel menschen ten onrechte schelpen voeren voor schaal vorming. Meestal is gebrek aan schaalvormende stoffen (kool zure kalk) oorzaak van het leggen van wind eieren en in zulke gevallen is het euvel te verhelpen door wat fijn geslagen kalkpuin ter beschikking te stellen. Kalk bevindt zich ook wel in schelpen, doch niet in ver teerbaren vorm. Zeer spoedige resultaten worden verkregen door wat gemalen kryt door het ochtendvoer te mengen. Dikwyis ook is te groote vetheid oorzaak van het leg gen van windeieren en lang niet onmogeiyk is dat het geval met de kip van vragenstel ler. Het eten scharrelen in een steeg is zélfs voor een kip een twijfelachtig genoe gen meestal vinden de dieren er veel aard appelen en broodafval, welke voeding de vet- aanzetting sterk bevordert. Misschien herbergt de ons onbekende steeg wel veel slakken, in welk gedierte de worm- „Alles is bij het oude gebleven. Alleen zijn de oude vossen verkocht en een paar schimmels in de plaats gekomen, en dan maar dat hebt u zeker in de courant gelezen is onze oude dokter dood." „Wat zegt ge?" roept mevrouw Zehmen be langstellend. „Dat heb ik niet geweten. Sedert wanneer?" „In Maart, op den verjaardag van den ouden keizer is hij begraven, hij heeft een longontsteking gehad en we hebben toen een nieuwen dokter gekregen. En die heeft groote plannen, die wil een ziekenhuis bouwen, zeggen de menschen." „Zoo? En hoe heet hij?" „Hij heet Dr. Dannz en is ook een beste man. Hij komt ten minste stantepede als men hem noodig heeft, wat de oude al lang niet meer deed. Deze schreef maar het een of ander recept als 't koud was of regende en hij liever niet wilde uitgaan." „Zoo? Nu, ik heb den ouden heer nooit lastig gevallen en hoop ook den jongen niet noodig te hebben. Ik wil hier gezond zijn, en gij hebt toch zeker ook geen zin om ziek te worden is 't niet, Mariene?" „Neen, tante 1" antwoordde het jonge meisje. Zij leunde moe in de kussens, had haar hoed af gezet en liet de heerlijke boschlucht rondom de slapen spelen. [Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1