"lis dc scfypi is aan PEE KI WEET U! J. HENiGER - Kipstraat 85-81 Bedaar Uw pijn Kloosterbalsem Aanbesteding Levering Grint en Keislag. 500.000 KIEVIET BOER Voorstraat - Sommelsdijk REUZE AANBIEDING Prima Bordeaux Wijnen W. M. G. BASSANT Wz. - ROTTERDAM Melotte- en Belgica Ploegen Stroosnijders en Bieten machines MOSSELMAN VIS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 MAART 1927. ONZE i Twee en twintig leden hebben reeds het woord gevraagd. Aller oogen zijn nu op Senaat gericht, die z^jn beteekenis weer eens in vollen omvang gevoelt, nu van alle kanten de verzoeken, al of niet met bedreigingen vergezeld, binnen komen om het Verdrag te verwerpen. Het buitenland begint zich nu ook voor de zaak te interesseeren. Van den uitslag valt nog niet veel te voorspellen, maar ons lijken de kansen van het Verdrag èn van den heer van Karnebeek niet on gunstig. Minister Lambooy heeft een aanvang ge maakt met de 'uitvoering zijner plannen tot vereeniging van Oorlog en Marine tot één Departement van Defensie. Buitenland. In China blijven de Zuidelijken succes sen behalen, militaire successen tenminste, Sjanghai wordt ernstig bedreigd en het heet zelfs, dat de Kantonneezen er al baas zijn, doordat de nieuwe bevelhebber der stad naar Chineesche wijze naar de overwinnende partij zou zijn overgeloopen. Het gevaar voor de internationale nederzetting in Sjanghai en daarmee het gevaar voor verwikkelingen wordt mede grooter. In politieken zin gaat het den Kantonneezen niet zoo goed. Er dreigt scheuring in hun gelederen, doordat een groot deel der nationalisten de partij van bolsjewistische invloeden wil zuiveren. Het naburige Japan is voor de zooveel- ste maal wreed geteisterd door een aard beving, die vijf steden verwoestte en 2000 doodén kostte. Hoe is het toch mogelijk, dat de menschen zich zoo druk maken om elkaar te vernietigen, terwijl we alle energie en geest noodig hebben om elkander te be schermen in het leven, dat op zoovele wijzen voortdurend bedreigd wordt door machten die veel geweldiger zijn dan de menschelijke scheppingen 1 Reisindrukken uit Sovjet-Rusland door Mevrouw E. "WIRTZ-BLOK. I. .TWEEËRLEI LEZING. Het is niet gemakkelijk, in een kort be stek de Communistische propaganda, die in Rusland en in het buitenland gevoerd wordt, te behandelen. De opvoeding van het kind, de atheïstische propaganda en alle middelen, welke door de volgelingen van Lenin ge bruikt worden om de tegenwoordige gene ratie, kort maar scherp gezegd, moreel ban kroet te maken, moet ik hier in telegramstijl behandelen. "Wat, ons, bezoekers van Rusland, zeer on aangenaam aandoet, is, dat vele hoogstaande mannen, politieke leiders, en zelfs ook jour nalisten, dikwijls enthousiast gestemd uit Rusland terugkomen. Men krijgt daardoor allicht den indruk, wanneer men met deze personen spreekt," dat zij propagandisten dei- Sovjets zijn geworden! Dit is met veler hunner niet het geval. Zij geven te goeder trouw datgene weer, wat zij gezien hebben, zonder dat zij voelen, onwillekeurig de spreekbuis der Sovjets te worden, daar zij slechts indrukken overbren gen omtrent de dingen, die men hun heeft laten zien. Ik vergelijk deze personen met vele Ame- rikaansche touristen, die een reis naar Europa gaan maken. Vóórdat zij scheepgaan, koopen zij in den een of anderen boekwinkel een Baedeker-reisgids. Komen zij later in Amerika terug, dan zullen zij U met aplomb heel veel otfer Europa vertellen. Maar vertellen zij U in werkelijkheid niet vooral datgene, wat zij in den Baedeker gelezen hebben? Het treurige in deze Russische bezoekers is, dat daardoor heel dikwijls het lezend publiek gedesoriënteerd wordt en dan weinig geloof begint te hechten aan de verhalen dergenen, die Rusland achter de coulissen bekeken hebben. Het is daarom niet onwenschelijk, dat ik als inleiding begin te beschrijven: Op welke manier de Sovjets hun gasten Rondvoeren. Het programma luidt: per express via Berlijn—Riga naar Moscou te gaan. Deze D-treinen worden in Rusland „courier-trei nen" genoemd. Een goede slaapwagen met restauratie-wagen, met directe besteraming naar Moscou, wordt aan deze treinen ge haakt, en men heeft er zelfs voor gezorgd, dat de conducteurs op het Russische traject in een goed uniform gestoken zyn. Jammer, dat de bezoekers niet in de ge legenheid zijn, een reis door Rusland in een gewonen trein te makenhoe geheel anders zou dan hun appreciatie van het vervoer wezen onder het Sovjet-regime worden! Een bekend Fransch socialistisch Kamer lid schreef over een dergelyke reis, die hij in Rusland gemaakt had: „Over de onzindelijkheid en den ontzet- tenden stank, nog niet gesproken over het ongedierte, zou men een boek op zichzelf kunnen schrijven". Op ieder station in Rusland heeft de Tscheka (politie) een paspoortenbureau in gericht. Geen reiziger kan het perron ver laten, zonder dat zijn paspoort afgestempeld wordt en hy het adres opgeeft, waar hij tijdelijk in de stad gaat vertoeven. Komt men nu als vreemdeling te Moscou of elders aan, dan vraagt U deze politie-beambte, in welk hotel U kamers wenscht te nemen. De meeste reizigers weten niet, dat in de meeste groote steden door de Sovjet-Regeering één of een paar hotels in eigen beheer genomen z(jn. Hiermede wordt bereikt, dat zy dezen reizigers een beter verblijf kunnen aanbieden, en dat zij op die manier diezelfde reizigers onder een scherpe contróle kunnen stellen. Blijkt nu het hotel, dat opgegeven wordt, Lis de eerste mooie dagen naderen, als de ramen weer eens flink opengezet kunnen worden en de frissche lentelucht onbelemmerd kan binnen dringen, dan is de tijd voor de schoonmaak aan gebroken. Drukke dagen volgen nu, dagen waarin veel van het beleid van de huisvrouw gevergd wordt. Eerst krijgen zolder en vliering een beurt. Vlug met Sunlight zeep een flinke emmer sop aangemaakt en na eenige uren is alles daar prach tig helder en geurt al het ruwe hout van binten en vloeren naar de heerlijke frissche lucht van Sunlight Zeep. Dan de kisten en koffers. Alles krijgt opnieuw glans en kleur en verschillende dingen, die reeds lang gedoemd waren in een of ander donker zolderhoekje te blijven liggen, zién er na de behandeling met een Sunlight sopje weer als vernieuwd uit, en blijken nog goed bruikbaar. Oud speelgoed komt te voorschijn, flink rei nigen en de kleuters zijn verbaasd dat hun lang vergeten kegelspel en bouwdoos er zoo mooi uitzien. En wanneer straks man en kinderen van het werk en de school thuis komen is er geen spoor meer van de schoonmaak te vinden, dank zij de voortreffelijke eigenschappen van Sunlight Zeep. De coupons der Sunlight doozen worden zorg vuldig opgespaard, want zij geven recht op fraaie geschenken. Vraag de nieuwe geschenkenlijst eens aan Uwen winkelier! De dekselcartonnetjes der gewone Vimbussen hebben dezelfde waarde als Sunlight coupons, terwijl die der groote bussen dubbele waarde hebben. Bij geregeld gebruik van Vim komt het door U ver langde geschenk dus veel gauwer in Uw bezit. Vim is een prachtige hulp bij de schoonmaak. Bij het reinigen van pannen, vaatwerk, tegels, schil derwerk, ramen, deuren en bij de tallooze andere werkjes is Vim een snel en onfeilbaar middel. Laat Sunlight en Vim U dus helpen! P30J-1I SlJNLKitlT ZEEP een ander te zijn, dan zal de politieman U zeer hoffelyk vertellen, dat er juist op die dagen een zeer druk vreemdelingenverkeer is, en zal hij in overweging geven, dat hij eerst even zal telefoneeren, of er-nog kamers vrij zijn. Hij komt dan later met de mede- deeling terug, dat hij in hotel X. een kamer voor U gereserveerd heeft, daar in het andere hotel tot zijn leedwezen geen plaats was. Ongemerkt wordt Gij dus op die manier in dat hotel gebracht, waar zij U willen hebben Vroeger had.t Ge de ontzettendste berichten over de Tscheka-menschen gelezen, en hier krijgt Ge dus den indruk, dat dit alles zeer overdreven moet geweest zyn, want de man, met wien Ge gesproken hebt, heeft niets aan hoffelijkheid te wenschen overgelaten. Weinige der reizigers weten, dat dit slechts een comediespel is, om den slechten naam, welken het Russische politiecorps gekregen heeft, daardoor bij de vreemdelingen goed te maken. Ongemerkt worden op die manier op het conto der Sovjets twee goede punten geboekt: het vervoerwezen en de goede ont vangst op het politie-bureau. De publieke vermakelijkheden. De publieke vermakelijkheden in Rusland worden' door de Sovjets geëxploiteerd, en jaarlijks wordt een groot bedrag daarvoor uitgetrokken. Bij iedere voorstelling moet de helft der zitplaatsen gratis aan het volk verstrekt worden, en de resteerende plaatsen worden t,egen een spotprijs aan het publiek afgestaan. Komt nu de vreemdeling in een dier theaters, dan staat hij verbaasd, dat zij alle overvol zijn, en veronderstelt hij daar door, dat er eenige welvaart onder het volk is, dat zich immers de luxe kan permitteeren, bijna iederen avond een dier voorstellingen te bezoeken. Men heeft echter in Rusland het oude systeem van de Nero's in Rome overgenomen, en gaat van hetzelfde principe uit, dat men, wanneer men een volk onder drukt, het des avonds afleiding moet bezor gen, om het te doen vergeten, wat het des daags doorstaan heeft. Men heelt getracht, ook op die manier bij wijze van propagan da de Sovjets-ideeën te verspreiden. Lieden die het weten kunnen, verklaarden my, dat men echter daarmede niet geslaagd Is. De Sovjet-Regeering heeft, zooals b(j ieder tentoonstelliDgsbezoek het geval is, zorg ge dragen, dat men den vreemdeling eenige goede inrichtingen kan laten zien. Zoo zal men U pen kazerne toonen, waar de soldaten een keurig ingerichte casino-bibliotheek of andere lokaliteiten hebben, maar slechts één zoodanige kazerne is aanwezig. Het Roode Leger is in andere steden niet in dergelyke model-inrichtingen ondergebracht Men laat U een chocoladefabriek zien, waarin voor de hygiëne ten behoeve van den werkman goed gezorgd wordt, en waarbij een paar goed ingerichte arbeiderswoningen staan. Ook deze fabriek moet slechts als een specimen beschouwd worden. Men draagt echter zorg, dat de bezoeker niet in de ge legenheid komt, een kinder-internaat of an dere arbeidswoningen te bezichtigen. Hij mag slechts een paar model-inrichtingen zien, en iedere gelegenheid wordt hem, zonder dat hfl het bemerkt, ontnomen om met de wantoestanden, die elders heerschen, in aan raking te komen. Ik veronderstel, met deze korte inleiding voldoende uiteengezet te hebben, hoe het komt, dat een deel der bezoekers uit Rusland beter gestemd is teruggekomen zooals het met meerderen gegaan isl JAPAN IN ROUW. De doodenlyst stygt nog. 1790 dooden, 3000 gewonden. TOKIO, 9 Maart. De laatste totaal-schat tingen van het aantal personen, dat door de aardbevingen getroffen is, bedraagt 74.790, waarvan 1790 dooden, 3000 gewonden en 70.000 personen, die dakloos zijn. Alleen in het Osaka-district zijn tweehon derd dooden en 230 vernielde huizen. De hulpverleening heeft prompt plaats. De autoriteiten doen haar uiterste best om het uitbreken van epidemiën te voorkomen. TOKIO, 9 Maart. Volgens de officieels rapporten van het ministerie van Binnenland- sche Zaken zijn in het Tango-district 3535 huizen ingestort en 3427 huizen door brand vernield. Het staat thans vast, dat in Osaka wat hevigheid en omvang der schade betreft deze aardbeving erger was dan die van 1925. De provincie Tango is economisch van weinig beteekenis, de eenige industrie is de productie van zijden crêpe uitsluitend voor binnenlandsch gebruik. In commercieele en industrieele centra als Kobe, Kyoto en Nagoya is wel een zware schok gevoeld, maar uit het officieele onder zoek blijkt, dat het aantal dooden en de schade onbeteekenend zyn. De zaken worden op de gewone wijze voort gezet. De overlevenden te Mineyama verklaren, dat alle huizen der stad bLj den eersten schok zijn ingestort, de bewoners werden bedolven en dat direct branden uitbraken. Na een tusschenpoos van dertig minuten veroorzaakte een nieuwe schok een algeheele vernietiging, waardoor het hulpgeroep dei- stervenden werd verstikt. De redding was zeer moeilijk en de meeste lflken der slacht offers zijn verkoold. TOKIO, 8 Maart. Gemeld wordt, dat de helft der bevolking van Mineyama, die vijf duizend zielen telt, hetzij gedood of gewond is. De stad is vrijwel geheel door de aard beving en door brand vernield. Honderden inwoners van Miyazu zijn in booten op zee gevlucht; anderen vluchten het land in. Uit een vliegtuig heeft men ongeveer dertig geheel vernielde dorpen gezien. Nieuwe aardschokken in Japan. PARIJS, 9 Maart. Naar de ochtend bladen uit Tokio melden, zijn gistermiddag nieuwe aardschokken gevoeld, die een gewel dige paniek onder de bevolking hebben te weeg gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELING. met AKKER's KLOOSTERBALSEM, die geen salicylverbindingen, chloroform of ammoniak bevat, welke Uw huid vernielen. AKKER's KLOOSTERBALSEM heeft de eigenschap diep in de huid te dringen. De verwarmende invloed zal diep in Uw gewrichten het bloed beter doen circu- leeren en daardoor de vergiften ver drijven, waardoor de weefsels de ver loren veerkracht en soepelheid herkrijgen. met AKKER's is daarom het middel dat een aanval van rheumatiek onmiddellijk tot bedaren brengt en in korten tijd geneest. Een proef zal U overtuigen. Prijs per pot 60 cent. BELANGRIJK! Zij, die een rentekaart hebben en spoedig den leeftijd van 65 jaar zullen bereiken, moeten voortaan zelf hun Ouderdomsrente aan den Raad van Arbeid te BRIELLE schriftelijk aanvragen eenige dagen, voordat zy 65 jaar worden. Bij deze aanvrage moet tegelijk gezonden worden hun behoorlijk beplakte rentekaart en renteboekje. De Invaliditeitswet werkt nu reeds meer dan 7 jaar, zoodat de Raad van Arbeid wel meent te mogen aannemen, dat alle belang hebbenden voortaan op tjjd zelf voor hun rechten zullen opkomen, zonder dat zij door den Raad of door zijn buitendienstambte- naren op hun rechten en verplichtingen be hoeven te worden gewezen. De verzekerden, die recht op Ouderdoms rente hebben, moeten wel bedenken, dat, wanneer zij hun schriftelijk verzoek om deze rente bfl den Raad van Arbeid indienen na den dag, waarop zij 65 jaar zijn gewor den, voor hen de rente niet op dien dag in gaat, doch op den dag van indiening der aanvrage Zy, die dus te laat hun aanvrage indie nen, doen zichzelf schade. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Ooltoensplaat zullen op Woensdag 30 Maart 1927 des namiddags drie ure, ten Gemeentehuize van Ooltgensplaat bij enkele inschrijving trachten aan te besteden de levering van: fl. plm. 355 lïl3. zuiver gewas- schen Pruisische onderhoudsgrint, grootte 2-4. B. plm. 331 ffl3. Daitsche keislag, grootte 2-5. C. plm. 118 BI3. Duitsche keislag, grootte 1-3. Van de keislag 2—5 moet 'plm. 175 M3. worden geleverd aan de Sluissche Haven. Het overige moet worden geleverd aan de Haven bin nen de kom der Gemeente. Alles vrij op den wal op aan te wijzen plaatsen, meting met den bak, lossing met de mand, minstens 6 Meter op den wal. Levering vóór 1 Juni é.k. Alle kosten, zoo van octrooi, haven geld, lossen enz. voor rekening van den aannemer. Inschrijvingsbiljetten, voor de kei slag met monsters, vóór 30 Maart a.s. des namiddags drie uur, in te leveren ter Gemeente- Secretarie van Ooltgensplaat. Inlichtingen verstrekt de Gemeente opzichter C. Hartmans. Zegt het voort. ZWIJNDR. POOTUIEN PRIMA WAAR, AANGEBODEN: per 10000 f 6.50; per 100000 I 60.00 C. VAN NOORT - Lindelaan 23 ZWIJNDRECHT. dat uw kleeding een stempel drukt op uw persoonlijkheid. Koop daarom geen minderwaardige artikelen, maar koopt uitsluitend 1ste kwaliteiten tegen concurreerende prijzen. Waar vindt U dat? Getroost U de moeite een bezoek aan onze zaak te brengen en U bent bij den eersten aanblik overtuigd. In alle artikelen brengen wij zoo'n geweldige sorteering, te veel om op te noemen. Heeren-mode-artikelen, Dames-Lingeries, Stukgoederen, Handwerk-artikelen, Naai- ster-fournituren, Baby-artikelen, Luier man duit zetten, Corsetten, Kousen, Lakens, Sloopen, Tafellakens, Servetten, Pyama's, Galons, Tressen, Kanten, Borduursels enz. Vraagt en Draagt Bon-Ton kousen. Wij brengen U alle modellen in de Roy al-Worcester Corsetten, die uitmunten in kwaliteit en pasvorm. Vraagt onze schitterende stalen-collectiën in Dames- en Heerenstoffen zonder eenige verplichting. Op aanvraag komen wij offerte bij U maken met een schitterende collectie monsters. Bij ons vindt U steeds het nieuwste. Wat U bij ons koopt is chic. Ziet onze Etalage I TELEFOON 210 H - VOOR BLK Z'IN -ï.L~ f Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - Sport- en Reispetten f 0,7' Lakenpetten, kleurhoudend vanaf I 2, Qleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 8,5" Bloedwijn „Samos" Zoete Spaansche Wijn. Roode en Witte Port a 70 cent per tlesch. Medoc 59 cent, St. Estephe 65 cent, St. Julien 70 cent, alles per flesch. Bij afname van minstens lOOflesschen gesorteerd 5 ct. per fl. reductie. Voor prima kwaliteiten zullen wij zorg dragen. Alles netto k con tant en goederen franco thuis door geheel Nederland. Fabriek van gedistilleerd, Advocaat, Fijne en dubbele Likeuren, Limonadesiropen, enz. WOLPHAERTSBOCHT 57a, b en c. - Filiaal: CARNISSELAAN 40e Telefoon Interc. 7973. Telefoon Interc. 13468. Agent Heinekens Bierbouwerij-Maat schappij. MACHINEFABRIEK - SOMMELSDIJK - TEL. 224 d< kt 1 G| W Vi vfl

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2