bitten Sproeten EERSTE BLAD NIGRÓIDS „Hotel-Restaurant SIMONS" -tarief SPRUTOLi Huishoudster, 500.000 ZW1JNDR. POOTUIEN idenkeuriegen he Maatschappij van Landbouw JNHARDT5 7^c JNHAKDT'S 7^c JNHARDT'SAflc ofdpijntabletten JNHARDT'SAAC JNHARDT'S aftc «eertabletten gbaarbij Apoth.en Drogisten oorzien van den naam ZATERDAG 12 MAART 1927 DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. DOOF? Gehoorapparaten Centrale LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U1 iet 'ge de de politie verzoekt een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent dezen persoon, alsmede om trent den motorrijder, zich te vervoegen bij den commissaris der afdeeling C aan het hoofd bureau van politie, Alexanderveld 16 te 's-Gravenhage. Later op den avond is in de Hooge Nieuw- straat de fiets van den agent teruggevonden. De fiets was geheel onbeschadigd en naar het hoofdbureau gebracht. De hoofdcommissaris heeft gisteravond nog een bezoek bij den gewonden agent in het zie ken huis afgelegd. FAMILIEDRAMA. In een huis aan de Jacob v. d. Doesstraat te 's-Gravenhage bewoond door de familie v. V. heeft zich Zaterdagavond een familiedrama af- Bij den heer en mevrouw v. V. woont de 73-jarige vader van de vrouw des huises in, deze kreeg vanavond om een kleinigheid ruzie met zijn schoonzoon. Hij werd driftig, wond zich zeer op en voordat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotseling een revolver getrokken en loste drie schoten op zijn schoonzoon. Een daarvan trof hem in den schouder. Op het lawaai drongen eenige buren de woning binnen en toen deze zagen wat er gebeurd was, waarschuwden zii bogenblikkelijk de politie. Deze was spoedig ter plaatse en de commissaris der afdeeling gaf last den dader te arresteeren. De heer van V. is in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand is niet levens- gevaarlijk. DIEVENBENDE IN DE RIVIERA. Een dienstbode en een loge doodgeschoten. NICE, 7 Maart. Een 20-jarig Fransch dienstmeisje werd neergeschoten door gewa pende mannen, die door haar betrapt werden, toen zij in de villa van haar meesters ,een Engelsche, te Cannes, waren binnengedron gen. Een Engelsche logé ,werd eveneens door revolverschoten gedood. Naar men aanneemt, behooren de onverlaten tot een in de Riviera opereerende dievenorganisatie. fledlscbe wenscht in oorZieken- osteloos ige kering D, Dtterdam No. 30013. uur. haertsbocht laatstraat. Pernis. at 34, (komen vroeg in't voorjaar koop tijdig een pot Bij Alle Drogisten 1 Terstond gevraagd een bij een Weduwnaar (Klein boeren bedrijf) met 3 kinderen. Adres: D. BARENDRECHT te Rockanje. PRIMA WAAR, AANGEBODEN: per 10000 1 6.50; per 100000 f 60.00 C. VAN NOORT Lindelaan 23 Z WIJ ND RECHT. nuwtabletten nagtabletten aaltabletten A.MIJNHARDT' Pharm.Fabniék. ZEIST Prijs per kwartaal. f i Losse nummersf 0,075 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels olke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 96 JAARGANG. - N°. 37 brengt ter kennis van belanghebbenden, dat sgewassen voor keuring Ie velde ijk moet geschieden vóór 15 Maart 1927 doll. Mij. van Landbouw, Noordeinde 107a, den Hoofd-Controleur voor Zuid-Holland te De Hoofd-Controleur voor Z-H G. A. VAN DER WAAL. kampioenen. We zijn dezer dagen uitvoerig op de hoogte gesteld van de vreeselijke wijze, waarop een bekende renner Parry Thomas, den dood vond. We lazen er van in het ochtendblad, het avondblad bevatte nadere bijzonderheden; het daarop volgende och tendblad kwam met het relaas van een ooggetuige enz. De man werd geëerd als een held, die in het belang der mensch- heid den dood getrotseerd had. Steeds is het ongeval te betreuren, dat een mensch overkomt en dus ook de dood van Parry Thomas; van de verheerlijking echter van dezen man begrijpen we niets. Wat was zijn levensdoel? Óp zijn naam had hij staan het snelheidsrecord in auto rijden. Een andere maniak ontnam dezer dagen die „eer" door het record meteen paar mijl te „verbeteren" en op 174 mijl per uur te brengen, d.i. bijna 300 K.M. Bij de pogingen nu om het record op zijn naam terug te brengen, vond de vermetele Thomas den dood. Misschien had hij een grooten geest en beschikte hij over veel energie, maar hoe nutteloos is dat alles dan aangewend! Practische beteekenis heeft het niet, dat iemand 300 K.M. in een uur kan éf-racen de hemel beware de menschheid voor zulke practijk! Alleen dus het verlangen om iets méér te bereiken, dan een ander kon, be woog Thomas tot zijn pogen. Maar hoe ijdel en nutteloos was zijn doel. Als hon derd menschen straks naar het strand gaan om zandkorrels te tellen, schuilt er dan eenige verdienste in, de man te zijn, die in 24 uur de meeste korrels door zijn vingers liet gaan? In een lang krantenartikel vonden we met een paar regels vermeld, dat Thomas behalve snelheidsmaniak óók kinder vriend was. 't Lijkt een tegenstelling, maar we nemen de mededeeling toch gaarne aan. In een ziekenhuis bekostigde de ren ner een kinderbed, waarvoor hij 600 gul den per jaar stortte; hij kwam er dikwijls op bezoek. Als renner, houder eens van een wereld record zal de herinnering aan Thomas nog lang voortleven; als kindervriend echter is men hem weldra vergeten. En toch dat hij een kinderbed in een ziekenhuis bekostigde, was van grootef maatschap pelijke waarde en gaf méér beteekenis aan zijn bestaan, dan dat hij ergens op een strand met een auto een snelheid wist te bereiken van-bijna 300 K.M. per uur. Neen, Thomas, er is geen auto-rijder ter wereld, die U mist, maar Uw dood wèl een zwaar verlies voor dat zieke kind, dat haakt naar het leven, maar welker opvoeder de middelen missen om het te laten verzorgen. Uw dood was nutteloos en érger! FEUILLETON. W. HEÏMBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 6) „O, laat mij alsjeblieft los!" Verschrikt deinsde zij achteruit. Nu werd hij op eens boos en op zijn ouden ruwen jongenstoon van voor tien jaar duwde hij haar toe: „Wel, kruid-jeroer-me-niet, wees maar niet bang ik wil niet met je trouwen! Kijk maar Hij tastte in zijn zak en hield haar een open étui voor, zoodat zij het meisjesportret daarin zien moest. „Kijk maar eens goed, dat is mijn aanstaande vrouw, mijn Katie! Nu zult ge niet langer bang voor mij zijn, niet waar?" Onthutst efi blozend stond zij voor hem, maar nu helderde haar gelaat allengs op. „Is 't waar?" stamelde zij verheugd. „Ja, zeker! Ik zal haar met je permissie eens Van je groeten, zoo gauw ik weer schrijf. En nu, adieu! Van avond kom ik vroeg thuis om te eten, Want we vieren een afscheid, den laatsten aard- Wienbowl van dit jaar: Goedenmorgen, dames!" Mariene kwam met een glimlach om den mond tafel en zette zich tegenover hare tante. ,Ja, Mariene, kinderen worden groot!" merkte %rouw Bertha aan. „Nu krijg ik al gauw een ^hoondochter," We hadden eens een goeden vrie.id, we mijden hem nu. Hij liefhebberde, zoo als dat hoort of kan, in een bepaalde tak van sport en hij was een aardige kerel. Toen hij echter ging uitmunten en kam pioenskansen opdoemden, werd hij onge nietbaar. Hij verwaarloosde zijn huisgezin, zijn arbeid en zijn vrienden. Als men hem sprak bleek hij slechts voor één zaak ter wereld belangstelling te hebben: zijn sport. Groote maatschappelijke vraagstukken en gewichtige gebeurtenissen lieten hem koud, het interesseerde hem niet. Hij meende zich een geweldige figuur, omdat hij steeds gefêteerd werd door zijn vrienden en ken nissen en hij vergat, dat die kring slechts bestond uit een klein kliekje maniakken als hij; dat kliekje vereenzelfdigde hij met „de wereld". Maar „de" wereld kendejhem niet, telde hem althans niet, want hij was nutteloos. INGEZONDEN MEDEDEELING. Qetroost U eens de moeite, de zachte-aeuriae- kwaliteit van Douwe Egberts Echte Ff'iesche Heerenbaai, te vergelijken met onver schillig welk ander merk. Juist in deze dagen zijn de kranten weer gevuld met de uitslagen van com petities, die de kampioenen moeten aan wijzen in verschillende takken van sport: voetballen, boksen, wielrennen, dammen, schaken, biljarten, roeien enz. enz. Vele menschen, die kans hebben op het kampioenschap, meenen, dat ze op't punt staan de wereld te veroveren. Dwazen! Verzuimt uw gezichtskring, maakt u eens los van dat enge kringetje, waarin ge U beweegt en ge zult er ver steld over staan, hoe groot de wereld is. En ge zult versteld staan ook over U zelve, omdat gij, die de wereld meendet te beheerschen, niet eens met één voet er öp blijkt te staan. Hoe nietswaardig is Uw levensdoel, Het jonge meisje knikte toestemmend. „Hij ziet er zoo gelukkig uit," antwoordde zij. „Hebt gij thuis nog iets te doen of te halen, kind?" vroeg mevrouw Zehmcn, „ga dan liefst dadelijk, zoodat wij de koffers kunnen pakken." „Alleen vader goedendagzeggen," antwoordde zij'met tranen in de oogen. Dan zal ik wel moeten meegaan, dacht mevrouw Bertha; anders neemt hij 't nog maar kwalijk in zijn pedanterie. „Dat's goed," zeide zij vervolgens hardpp, „dan zal" ik je vergezellen. Ik moet je vader ook nog spreken." En zoo begaven zij beiden zich te drie uur over het brugje, door den tuin van de Eisenhut's naar het heerenhuis. „Laten we maar de tuinkamer binnengaan, tante," sloeg Mariene voor. Zij gingen de bordestrap op cn kwamen m de groote zaal waar oude familieportretten aan de muren hingen en ouderwetsche berkenhouten meu bels stonden. Mariene bukte zich, de deur binnen gaande, om een oud, half versleten kanten doekje op te rapen, dat dicht bij een stoel op den itige- legden vloer lag. Het bloed steeg mevrouw Bertha naar de wangen, daar zij aanstonds begreep: hier is Leopold met zijn aanstaande geweest. Mariene hield haar echter het versleten ding voor, en tus- schen haar wenkbrauwen vertoonde zich het kleine rimpeltje, dat haar op eens een oud voorkomen gaf. „Zie, tante, nu is juffrouw Kreisler al acht dagen weg en nu heeft Rika dit bij het opruimen nog niet eens gezien, 't Is zeker van haar." Mevrouw Bertja sprak maar niet tegen, doch verwonderde zich eenigszins over dit bewijs van belangstelling in zulke uiterlijke zaken. zonder éénig maatschappelijk nut. Herziet u zelve; wat middel was, hebt ge tot doel gemaakt. Sport is niet verkeerd, kan goed zijn, als ge ze bezigt om u te sterken voor uw eigenlijke levenstaak. Sport is de ontspanning, die lichaam en geest behoe ven om te kunnen slagen in het leven, een zaak van maatschappelijk nut te kun nen bereiken. Laat dat eens gezegd zijn tot degenen hiet alleen, die zich sportglorie als levens doel stellen, maar ook tot hen, die zich zonder verdere aspiraties, zóó aan hun hobby te buiten gaan, dat ze hun eigenlijke levensdoel uit het oog hebben verloren. (Adv.) W eek-re vwe. Binnenland. 'tKan zijn, dat de Haagsche politie in haar opsporingspogingen sterk door het noodlot wordt dwars gezeten, maar een bijzonder gunstigen indruk krijgt men toch niet van haar, nu den laatsten tijd, na elke' ernstige misdaad positieve resultaten uitblijven; de jongste drie moorden de Riemerstraat, Engelenburgstraat en Bezuidenhout zijn raadselen gebleven en de met ophef mee gedeelde arrestatie van twee Nederlanders in Brussel, verdacht van den moord op het Bezuidenhout, is blijkens de vrijlating dezer personen ook weer op niets uitgeloopen. We hadden dat trouwens al voorspeld, want de motieven der aanhouding leken uiterst zwak. Na al deze tegenslagen is nu weer het geval-Theresiastraat de aandacht komen vragen. Een brutale ladelichter ontkomt, na aanvankelijk door burgers gegrepen te zijn, aan zijn achtervolgers, geholpen door een handlanger op een motorfiets. Hij wordt weer gepakt door een agent van politie, die hem, omstuwd door vele nieuwsgierigen, naar een politiebureau geleidt. Op een gegeven mo ment echter rukt de misdadiger zich los, trekt een revolver, schiet den agent in het hoofd en gaat er op diens rij wiel van door. Wonder boven wonder leeft de agent nog, maar ofschoon hij den man eenige straten ver begeleid heeft; is er slechts een zeer onvolkomen signalement van den onverlaat vast te stellen en loopt deze op het oogen- blik nog op vrije voeten. Er wordt tegenwoordig veel aan postzegel reclame gedaan. Voor Den Haag geven we den volgenden tekst in overweging: H.H. Mis dadigers, vestigt U in de Residentie! Zorg voor de politie onnoodig! Voor burgerlpke begrippen is de wijze waarop de politie met delinquenten van allerlei aard omspringt, niet altijd even logisch. Toen bovenbedoelde ladelichter ge- „Ja Mariene zóó zijn de dienstboden tegen woordig! Kunt gij je vader soms verzoeken om hier te komen? Ik zie op tegen af die trappen en heb den heelen dag niet gezeten met dat inpakken." In waarheid vreesde zij de bovenkamers te be treden die zulke treurige herinneringen voor haar bevatten. „Ga zitten, tantelief! Vader zal zeker beneden komen. Ik geloof zelfs dat hij in het kantoor is." Mevrouw Bertha bleef op de oude, met verscho ten, gestreept damast bekleede sofa zitten, en toen zij haar nichtje haastig uit het kantoor hoorde terugkomen en zich naar boven spoeden, overviel haar een geweldige angst. Goede hemel, dacht zij, als Leopold op dit uur van den dag niet op zijn kantoor zit, heeft hij bezoek misschien wel van zijn verloofde en hare familie en dan Onwillekeurig liet zij de oogen langs de wanden en over de meubels gaan en bleven zij op een groote ronde tafel midden in de kamer rusten. Ja, haar vermoeden werd bevestigd. Hier lag een ruiker fricsh geplukte rozen, ware prachtstukken, en daarnaast stonden op een zilveren presenteerblad een aangebroken flesrh wijn en drie fijn geslepen glazen, waarvan er twee nog half gevuld waren. Op dit moment werd de deur weer geopend en trad Mariene binnen. Zij zag doodsbleek en keek strak voor zich uit. Ook toen ze bleef staan en mompelde: „Vader komt dadelijk!" „Mariene!" riep mevrouw Bertha, opspringend en het meisje naast zich op de sofa trekkend. „Wat hebt ge? Wat is er gebeurd?" Maar Mariene antwoordde niet. Als een steenen beeld zat zij naast hare tante. „Is je vader boos op je? Praat dan tochl" Ingezonden Mededeeling. H. C. SCHOONENBERG GE!LDER§CHEKA.DE 20 ROTTERDAM pakt was, werd hij naar een bureau „geleid", daarmee gelegenheid ontvangende om weer te ontkomen, welke kans hem toch ontgaan zou zijn, indien hij direct geboeid was. Heel anders behandelt men blijkbaar mis dadigers van kleiner proportie. In Amster dam beging zoo iemand de onvergeeflijke slordigheid van te rijden op een fiets, waar aan 'n belletje ontbrak. Hij werd deswege veroordeeld tot 3 gulden of 3 dagen. De termijn, binnen welken de misdaad door boete moest worden uitgewischt, was al ver streken, maar de man had zooveel vertrou wen op het gezond verstand der politie autoriteiten, dat hij naar het politiebureau ging om met het oog op het feit, dat hij zonder werk was, uitstel van betaling te vragen. Ten politiebureele echter meende men, dat wet en recht geen mededoogen mochten kennen en men hield er den gevaarlijken man meteen vast. Een celwagen werd ont boden en daarin opgeborgen werd de mis dadiger, die zonder belletje had durven fiet sen, naar het station overgebracht en van daar per trein naar de strafgevangenis te Alkmaar vervoerd om zijn drie dagen uit te zitten. Terwyl er in Amsterdam een gevan genis is en de man in zoo'n luttele aange legenheid er natuurlijk niet aan gedacht zou hebben om te ontsnappen, als hij door een of anderen rechercheur gemoedelijk was weg- De politie maakte zich zeer onpopulair door zoo onhandig met werkelijke misdadi gers om te springen en simpele overtreders van eenige bepaling van het motor- en rij wielreglement als boeven te behandelen. We staan steeds méér verbaasd over de wjjze, waarop men tot oplossing van het werkloosheidsvraagstuk wil meewerken, n.l. door uit de groote steden werkloozen naar Drentsche ontginningen te zenden. We noem den vroeger reeds eenige bezwaren, als de onwaarschijnlijkheid, dat een stedeling zich zou kunnen aanpassen aan het leven op de Drentsche heide, het feit, dat Drenthe zelf zooveel werkloozen telt enz. Thans zullen we eens op de gedachte „salarisregeling" wijzen. Een huisvader, naar Drenthe uitgezonden, zal per week ontvangen: 15 gulden van het rijk, 15 gulden van de gemeente en 4,50 per week reisgeld, waarmee de man ééns per 14 dagen naar huis kan gaan voor familie bezoek; deze regeling zou voor Amsterdam gelden, Men rekent dan uit, dat de man in Drenthe 7 gulden per week kostgeld moet geven, een paar gulden voor zich zeiven noodig heeft en dus 20 gulden aan zijn gezin kan sturen. Om een gezin met 20 guldeu te ondersteu nen geeft men dus 34,50 uit. Maar waar om dan maar niet die 20 gulden gegeven „Ik weet 't niet!" En nu schoof ze dicht naar tante toe en voelde mevrouw Bertha hoe zij beefde. Voetstappen weerklonken op de trap, vervolgens hoorde men het ruischen van damesjaponnen voor de deur. Leopold Eisenhut opende deze en liet twee dames voorgaan. Mevrouw Zehman had 't goed begrepen de jongste stapte op Mariene toe en gaf haar de hand. „Lieve Mariene, boe toevallig! Dag, mevrouw Zehmen, gij kent mij zeker wel, niet waar? Mag ik eens een paar oogenblikken alleen met Mariene praten? Och Toni, ga asjeblieft even naar den tuin met mevrouw Zehmen en vertel haar Leo- opld, kom hier en zet je aan Mariene's anderen kant!" Mevrouw Zehmen ging terstond de zandsteencn stoep af naar den tuin, door de oudste freule van Horsten gevolgd. „Mijnheer Eisenhut is er geheel van ontdaan!" begon de omstreeks zesendertigjarige, vroeg ver welkte dame op klagenden toon, terwijl zij de ruige veeren boa huiverend om den mageren hals trok. ,,'t Is natuurlijk de schuld van mijn zuster, ze heeft 't zeker verkeerd begrepen, wij dachten dat gij vandaag al met Mariene waart vertrokken. Alice wilde zoo graag haar aanstaande woning eens zien zij is zoo ongeduldig, zoo opgewonden. Verbeeld u, mevrouw Zehmen, wij zitten daar, zonder iets te vermoeden, dat's te zeggen ,i k hij en zij stonden nog altijd in de zoogenaamde mooie kamer voor den ouden schoorsteen met elkaar te fluisteren, zooals nu ja, zooals ge ëngageerde menschen al eens doen en daar hoor ik op eens een luiden kreet en toen de barsche stem van Leopold: „Koe kom jij hier, Mariene en den man in Amsterdam gelaten Dan behoeft ook het gezin niet uiteen gescheurd te worden. Drenthe is met die Amsterdam mers toch niet gebaat, want nimmer zullen ze landbouwers worden. Zoo lang de nood dringt zullen ze den Drentsehen grond met een onwillig gebaar omspitten, maar zoo gauw ze kans krijgen om in hun Mokum arbeid te vinden, zullen ze met een zucht van verlichting de Drentsche woestenyen, verlaten. Staten Generaal. In deze rubriek zullen we in den vervolge met een enkel woord het parlementaire ge beuren beschouwen. Het ontwapeningsvoorstel der Sociaal- Democraten heeft minder de algemeene be langstelling getrokken dan verwacht was; vermoedelijk vindt dat oorzaak in het feit, dat het lot van het ontwerp te voren reeds vast stond. De sociaal-democraten hebben dan ook zelf niet aan een nuttige uitkomst geloofd, maar de behandeling als een nuttige vredesagitatie aangewend. Zóó tenminste zeggen zij zelve, terwyl hun politieke tegen standers bewezen, dat het meer om verkie zingsagitatie ging. Voor den vrede werken tenslotte alle partijen in ons land, maar ze verschillen in haar middelen, 'tls de meer derheid der afgevaardigden, die meent, dat een eenzijdige ontwapening den algemeenen wereldvrede niet bevorderen kan, nóch ons land buiten een eventueelen oorlog kan hou den. Op die gronden kelderde het ontwerp met 53 tegen 32 stemmen. Tijdens het af stemmen ontstond er nog een kleinen oorlog tusschen den socialistischen afgevaardigde en den vertegenwoordiger van Moskou, die, door overmacht gedwongen, naar eigen linie retireerde. Een voorstel van de geslagen party aan zijn tegenstanders, om 't op een accoordje te gooien en een eenheidsfront te formeeren tegen andere vijanden, werd ge wezen van de hand. De Eerste Kamer is aan het kluiven ge gaan op het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. B0ERENVISCHR1ARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Wat wil je hebben?" Daarop Marletie's stem: „Vader!" Maar, weet u, mevrouw Zehman, dat was alsof Ja, hebt u Sorma wel eens hooren krijten? Nu, precies zóól Net een tooneelkreet! Ik ga natuurlijk terstond naar binnen en daar staat het kind meer dood dan levend tegen de deur geleund. Natuurlijk bleef mijnheer Eisenhut niets anders over dan zijn dochter in te lichten, 't Heeft haar zeker geweldig verrast, ze was ver stijfd van schrik Alice had waarlijk wel wat meer voorkomendheid verdiend, 't Is ellendig! Maar ik neem 't het kind niet kwalijk. De booze stiefmoeder is spreekwoordelijk en komt al in de domme kindersprookjes voor." „Ik weet niet, waarom Mariene zoo vreeselijk geschrikt is. Misschien omdat zij dacht nu groot genoeg te zijn om het huishouden voor haar vader waar te nemen," zeide mevrouw Bertha, om toch iets te zeggen. „Hoe lief! Hoe naief!" zeide freule Toni met een verlegen lachje. „Iets anders kunt ge van Mariene niet verlangen. Jonge meisjes ,die zoo kloosterachtig zijn opge voed, denken niet verder," antwoordde mevrouw Zehmen. Zwijgend wandelden de dames voort, den grooten tuin door met het mooie grasperk en de zorgvuldig gesnoeide struiken en heesters. Na een poos hoorden zij uit het huis „Toni! Toni!" roepen. Zij wendden zich daarheen en zagen de aan staande meesteres naast Leopold Eisenhut voor den ingang van de tuinzaal staan en haar toewen ken. Mariene sloeg echter al den dwarsweg naar het brugje in. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1