ONZE EILAND EN VAN. WOENSDAG 2 MAART 1927.5 3 arsch. Gelijktijdig werd de deur van het okaal geopend, waardoor de Gymnasten in un heldere pakjes in de zaal marcheerden, eze opmarsch was, als altijd, heel mooi en et gewemel der turners doen de oogen ge- eld aan, omdat deze geen rustpunt kunnen inden. Na de opmarsch opende de Yoorz. de heer de Bonte met een woord van welkom an de D.K.V. zonder wier muziek een uit- oering als deze eigenlyk niet zou slagen, ok de heer Bosma als nieuwe leider werd enkele woorden begroet. De heer A. Haagens als leider der Aspi- nten (Jongens) toonde zich een goed leeraar aardoor alles wat deze jongens verrichten een enkele uitzondering na, gezien mocht orden. Bij No. 3 trad Mej. K. C. Poortvliet als idster der Aspiranten (meisjes) met haar erlingen in het lokaal en gaf ook het be- Ijs, dat de leiding in hare handen volko en vertrouwd is. en maakten vooral de feningen met muziekbegeleiding van Mej. d. Doel een prettigen indruk. Zoowel de heer Hagens als Mej. Poortvliet dden na ieder nummer een hartelijke atie in ontvangst te nemen. Hierna trad de Heer Bosma in het krijt toonde, dat grondige oefening onont- erlijk is om de turners(sters) te maken goéde gymnasten. De damesoefeningen ren, behoudens een enkel ongelukje, ge el af en ook de Heeren toonden verbluf- de staaltjes van vaardigheid en kracht. Heer Bosma verdient zeer zeker een ord van lof voor hetgeen hij zijn leerlingen ft geleerd en vooral zijn eigen manier leiden is zeer sympathiek, eder nummer apart bespreken gaat niet zou te veel ruimte vergen, waarom wij staan met te zeggen, dat het gymnastisch "eelte in alle opzichten veel te loven. e Dames- en Heerengroepen waren keurig opstelling en maakte door het fantasties een grooten indruk. "usschen de nummers der gymnastiek gen we gelegenheid de D. K. V. te hooren werden gespeeld'ï de Ouverture Tète Boston (Wals) van Carl Hurn, een uet van Beethoven, de Französische tspiel Ouverture van Keler Bela, Carisse vrante van A. Daniele en tót slot Immer Nimmer, Wals van Emil Waldteuffel. "elk nummer ons het meest beviel, is "ilijk te zeggen, want ieder nummer was rig, maar we noemen toch apart de tspiel ouverture en de Wals „Immer oder mer", die waarlijk een bewijs leverden de muzikale gaven der uitvoerders en rin Bergman zich weer liet hooren als meester op de fluit. Wij doen daardoor, de Heeren Cohen niet te kort, daar ieder voldoende weet wat deze kunnen teeren. Ook Mej. Sneijders de Vogel, die het eerst dit trio begeleidde, deed zich en als een niet te versmaden kracht, een enkele keer, dat de eerste den op een nieuw gebied moeilijk zijn. 1 was echter van uitnemende de en dat het groote aantal toehoorders ten, bleek uit de stilte die tijdens het heerschte. t was nu half twaalf geworden en het amma ten einde waarom de Voorzitter voren trad om in d6 eerste plaats Bosma nken voor zijn werk en hoopte dat deze ange jaren als leider zal werkzaam zijn. D.K.V. kreeg zijn deel in de huideen mej. v. d. Doel, die de oefeningen en- n afmarschen op de piano op uitste- wjjze had begeleid. T.wee der kleinste es traden met een prachtige bloemen- naar voren en gaven deze aan de Sneljder de Vogel en P. v. d. Doel. langdurig applaus gaf bljjk, dat het k met die bloemenhulde hartelijk in- e. r den voorzitter werd ook nog den heer n hulde gebracht, als de mao, die 19 eleden de Dirkslandsche ver. had ge en bij verzocht laatstgenoemde een woord tot de vergadering te spreken, heer Hössen maakte hiervan gaarne k en zeide dat het voor hem altijd ijzonder genoegen was naar Dirksland men, omdat de uitvoeringen een ge- zijn en er eveneens een kameraad- elijke stemming heerscbt. Van dè uit ingen, die hij ieder jaar ontvangt, hij dan ook altijd gebruik. Hij brengt hulde aan de turnsters en turners en leiding, die gemaakt heeft dat de ndsche Gymastiekvereeniging zeer tot de beste van het eiland behoort, publiek gaf door hartelijk applaus blyk, in den heer Hössen de man zien, die ijn aanwezigheid toont, dat hij „Olym- n goed hart toedraagt, t de afmarsch met pittige muziek ltooid, verliet ieder tevreden de zaal oort de laatste uitvoering in dezen weer tot het verleden. KINGEN. Vorige week is alhier bij K., tydens diens afwezigheid in ing ingebroken. Van den dader is ekend. ,s. Zondag des middags te 2 uur hoopt emde Godsdienstonderwijzer, de heer van Ieperen, zjjn intreerede in de erv. kerk te houden. Des morgens uur hoopt op te treden Ds. Bax uit onge. gen a.s. Vrijdag des morgens te 10 en openbare gemeenteraadsvergade- egd. LENDAM. De garnalenvisschers heb- vorige week 4 dagen gevischt eü ld per dag en per vaartuig 40 K.G. ellerjjen aangebracht. De vorige v eerden van hier verzonden 700 balen uien, 400 balen koepeen en 100 H.L. aardappelen. Op Donderdag 3 Maart a.s. des avonds 1 uur zal in de O. L. school de vereeniging g.Z.O.D. alhier haar 25e algemeene verga dering houden, waaraan een feestelijk karak ter zal worden gegeven. De voorzitter de lieer P. D. Holleman zal openen met een terwijl de secretaris de heer M. Touw enkele humoristische stukken zal voor lezen. Beide heeren zijn reeds vanaf de op richting der vereeniging bestuurslid. De heer P. D. Holleman alhier is aan gezocht als jurylid te fungeeren bij de op 9 en 10 Maart a.s. te Middelburg te houden bakkerij tentoonstelling en tot bestuursleden bakkersvereeniging op Plakkee zijn her benoemd de heeren D. Israel, A. Brinkman P. D. Holleman. - Bij een Vrijdag 1.1. gehouden publieke verkooping werd ingezet: Ie. een perceel bouwgrond aan de Voorstraat alhier groot ongeveer 20 roeden door J. van Soest Hz. op. f 350,Een schuur met een perceel bouwgrond aan de Voorstraat, groot onge veer 49 roeden door A. Blokland op 575, verzoeke van J. van Seters Lz. alhier. GOEDEREEDE. Ten verzoeke van de Wed. Tanis werd een woon- en winkelhuis bij inzet verkocht voor j 760 hoogste bieder v. d. Wende. De kuilvisschers hebben de afgeloopen week van 10—60 kilo schubben gevangen en een partij haring. - Tegen a.s. Donderdag worden stemge rechtigden opgeroepen voor rekening te doen der Ned. Herv. Kerk. - Door het achteruitloopen van zijn hit had de koopman P. v. d. Houten het onge luk dat zijn wagen met koopwaren van de dijk ging, met veel schade aan zijn artikelen de wagen liep dit af. - De vorige week zijn van hier 1150 balen ajuin verscheept. OUDDORP, Dr. Zubli van Goedereede had het ongeluk met zijn auto zoodanig tegen een boom in het dorp te ryden dat zijn 'oertuig zoo werd beschadigd dat hij genood zaakt was een andere auto te nemen. Op Vrijdag 4 Maart aanvang 6.30 uur Algem. Vergadering van de afdeeling „Het Groene Kruis", de Agenda bevat, le Opening, 2e Vaststellen Notulen, 3e Mededeelingen, Vaststelling Statuten, Huishoudelijk Regle ment enz., in verband met de Wijkverpleeg ster, Rondvraag. A.s. Woensdagavond zal in de Oude School vergadering worden gehouden om alhier een onderlinge pluimveeteeltver. op te richten. Daar het hier een rijke kippen be volking is kan hier wel een vereeniging tot stand komen dus belanghebbenden vergeet riet deze vergadering bij te wonen. De afgeloopen week zijn in de weer- visscherjj 7 zalmen gevangen. NIEUWE TONGE. De heeren J. v. Vliet P. Keyzer hebben hun benoeming tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier aan genomen,' Openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Vrijdag 25 Februari 1927, des n.m 2 uur. Tegenwoordig de Heeren R. Sterk, Bur- gem.-Secr., K. Prince, G. v. d. Kroon, T Holleman, A. C. Breesnee, A, Dorst en D. Breesnee. Afwezig dhr. A. Visbeen met ken nisgeving. Na opening der vergadering met gebed zijn de notulen der vorige gelezen en onver anderd vastgesteld. De Heer Dorst brengt ter sprake wat in de vorige vergadering is gesproken geworden over de zandbergplaats op de ruimte van bet oude brandspuithuis, naar aanleiding waarvan weth. Van der Kroon opmerkte, dat achter het nieuwe brandspuithuis een afdak- loods is, waarin eenige voeren zand kunnen worden geborgen. De Voorzitter bevestigde dit, er aan toevoegend, dat men eerst het oude gebouw moet opruimen, om een over zicht; te) krijgen van de open ruimte hoek Molendijk—Voorstraat. I. Ingekomen Stukken. a. Mededeeling dat het bedrag der Gemt. Ink. Bel. 1926/27 i f 9700,— is en dat der opcenten /540U, b. Mededeeling van het gesticht „Bloemen- daal" te Loosduinen, dat L. P. van den Tol, echtgenoote van J. Koppenaal, in die stich ting is geplaatst. Schreven van dhr. Sneep, waarin deze mededeelt dat de straat in zijn tuin afwatert i verzoekt zulks te doen voorkomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld en dat inder daad is gebleken dat de straat hooger ligt dan den tuin. Wanneer daar nu een goot zou worden gemaakt, zou dit zeer nadeelig voor de straat zijn, die daar nu zeer mooi ligt. Daarom hebben B. en W. gemeend te moeten voorstellen aan het verzoek van geen medewerking te verleenen. Heer Holleman gelooft dat het zeer Kostbaar zou zijn als daar een goot moest Komen. Deze goot zou bovendien te diep boeten worden ook. Voorzitter ziet er geen bezwaar in als -ï een goot langs den tuin van Sneep, langs ^eanee en langs het Weeshuis werd gelegd, jjji zou tegemoetkoming in de kosten daar» j.Munnen worden gegeven Eenige raads- tp, ^Pleiten hun tegenkanting daartegen, JjJ1 Aderen zich afvragen of Breesnee zou nemen met zulk een daad. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. bij acclamatie aangenomen. d. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie stellen B. en W. voor om voor 2 jaar uitstel te vragen van het vak lichamelijke oefening, omdat op de O.L.School alhier reeds vrye- en ordeoefening wordt gegeven. e. Rekening van Mabeg betreffende de gas fabriek, over de maanden September en October 1926. Over die maanden bedroeg het verlies 1599,21$. In verband mee deze rekening maakt dhr. Dorst een opmerking over't gas verlies, daar hij had vernomen dat de buizen zoo slecht worden. De Voorzitter zegt dat de Maatschij, Mabeg by gewaarwording van een grooter verlies dan geoorloofd is, wel direct een onderzoek zal instellen. Verzoek van dhr. Goris Verweij om een strookje grond breed 0.55 M. van den open baren weg voor zijn huis, te mogen bezigen tot het aanbrengen op die breedte van een plankje en tusschen dat plankje en het huis grint te werpen om op dergelijke manier te voorkomen dat men vlak langs de ramen loopt. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten voor onbepaalden tijd daartoe ver gunning te verleenen. g. Missives van den Min. van Onderwijs K. en W. i.z. financieele regelingen betref fende het Lager Onderwijs in deze gemeente. h. Mededeeling dat de bijdrage in den keuringsdienst van waren over 1925 ƒ50,78 te hoog is geweest. i. Mededeeling dat Ged. Staten de be slissing over de begrooting 1927 hebben j. De begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor 1927, vermeldende een bij drage voor deze gemeente groot 270,19. Met algemeene stemmen wordt besloten tot af- en overschrijving en toevoeging van enkele posten aan de begrootingdienst 1926. De Voorzitter zegt dat indertijd aan Ged. Staten is opgestuurd een raadsbesluit be treffende de geldbelegging op de Coöp. Boe renleenbank alhier, maar dat het telkens niet mogelijk is dat raadsbesluit goedge keurd te krijgen. De heer Breesnee zegt nu niet als raadslid te spreken, maar als bestuurslid van de Coöp. Boerenleenbank. Spr. raad aan, om, als Ged. Staten heelemaal niets willen dan het geld maar van de Boerenleenbank af te nemen. Op die bank krijgt men 4 en bij de bank van Nederl. Gem. slechts ruim 2 Dan heeft de gemeente er schade van en daarop gelet, nu sprekende als raadslid, stelt hij voor tegen het besluit van Ged. Staten by de Kroon in beroep te gaan. Spreker verwjjst naar een bericht dat hij eertijds heeft gelezen in een der nieuwsbladen over eenzelfde kwestie in de gemeente Zuidzande. Deze gemeente heeft een en ander gewon nen. (Als w|j ons wel herinneren is het be sluit van Ged. Staten van Zeeland door de Kroon vernietigd uit overweging dat het raadsbesluit van Zuidzande niet onder art. 194 der gemeentewet valt en dus niet aan het preventief toezicht van Ged. Staten is onderworpen.) De Voorzitter zegt dat hij zich een en ander van Zuidzande niet precies weet te herinneren. Spreker zegt dat de gemeente Strijen eenigen tijd geleden een^beroep heeft ingesteld tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid Holland waarbij dit college goed keuring onthield aan een besluit van den gemeenteraad dier gemeente, om degelden bij de Boerenleenbanken te beleggen. Dit beroep is by K.B. ongegrond verklaard. Wij hebben met de Ged. Staten van Zeeland niet, maar die van Zuid Holland wel te maken. Spreker adviseert daarom een reke ning-courant te openen bij den bank voor Nederlandsche gemeenten, opdat dit naar sprekers meening de beste manier is om tot een oplossing te komen. De heer Holleman merkt op, dat de ge meente daarvan schade zou hebben. Boven dien gaat het toch maar niet aan om alles wat van Ged. Staten komt als zoete koek te slikken. De heer Breesnee houdt zich aan zijn voor stel, wijzende op de persoönlyke aansprake lijkheid der leden. De Voorzitter is er niet erg voor om bij de Kroon in beroep te gaan daar men het toch wel niet zal winnen en spr. niet om werk verlegen is. Hij stelt daarom voor om eerst eens bij de gemeente Zuidzande te informeeren. Aldus wordt be sloten. Het besluit betreffende het uitzetten van gelden door de gemeente ZuidzaDde en dat omtrent de belegging van kasgeld van Strijen, verschillen wel iets van elkaar, In de ver gadering van 19 Jan. 1926 besloot de raad van Zuidzande tot het voor vast plaatsen op een spaarbankboekje bij de coöp. boeren leenbank te Oostburg van een bedrag van 5000, uit overweging, dat het gewenscht is de opbrengst van den verkoop van den dokterswoning ad 5000,vast te leggen. Aan dit besluit onthielden Ged. Staten van Zeeland hun goedkeuring, op grond, dat zij de soliditeit van de boerenleenbank uit een oogpunt van particulier belang geenszins wenschen te betwisten, doch dat by de uit oefening van hun door de wet opgedragen toezicht op het gebruik en de bestemming van het gemeentelijk vermogen zij het voor alles noodig achten, dat dat vermogen zoo veel mogeljjk van speculatieve bedoelingen vrij blijft en dat zij uit dit oogpunt staats fondsen en zelfs de bank van Nederl. gemt. hooger stellen dan een boerenleenbank. Bij K. B. van 18 Juni 1926, no. 39 werd het besluit van Ged. Staten vernietigd uit over weging dat ingevolge art. 146 der grondwet de besluiten dar gemeenten, rakende zoo danige beschikking over gemeenteeigendom men of zoodanige burgerlijke rechtshande lingen als de wet aanwijst, aan de goedkeu ring van Ged. Staten zijn onderworpen, dat in art. 194 der gemeentewet is aangegeven welke beschikking over gemeente-eigendom men en andeie burgerlijke rechtshandelingen deze goedkeuring behoeven en daarin niet zijn genoemd besluiten van gemeentebestu ren tot het beieggen van gemeentegelden daar een belegging als door Zuidzande be oogd niet kan worden gebracht onder litt a en litt c van art. 194 ook niet kan worden geacht van toepassing te zijn. Strijen beslooti in zijn vergadering van 26 Nov. 1925 de begrooting van inkomsten en uitgaven te wijzigen door toevoeging in uitgaaf en ont vangst van een bedrag van 15000,— we gens tijdelijke belegging van overtollig kas geld en wegens terugontvangst daarvan, Ged. Staten van Zuid Holland onthielden aan dit besluit hun goedkeuring uit over weging dat blijkens de toelichting tot het raadsbesluit de belegging zou plaats hebben bij de coöp. boerenleenbank te Strijen. Het raadsbesluit werd teruggezonden onder op merking dat daaraan geen goedkeuring zou worden verleend zoolang niet voldaan zou zijn aan den eisch (Prov. Blad 88 van 1922). Daarna is Strijen in beroep gegaan, welk beroep ongegrond werd verklaard uit over weging dat (zooals door Strijen was aange voerd) besluiten tot belegging van kasgeld niet aan de goedkeuring van Ged. Staten zijn onderworpen, doch dat dit niet in den weg staat aan de bevoegdheid van Ged. Staten om bij het onderzoek der begrooting in be oordeeling te treden van het geheele finan cieele beleid van het gemeentebestuur, waar toe mede behoort de beslissing omtrent de soliditeit van de belegging der kasgelden, en dat, daar het in dit geval groote bedra gen betreft, eenige meerdere zekerheid dan art. 17 der wet op de coöp. vereenigingen verschaft, geboden is.) Na verschillende stemmingen worden tot leden van de schattingscommissie benoemd D, J. Breesnee, K. Prince, L, Nelisse Lz. en M. Vreeswijk. Voor de stemming plaats had merkte Wethouder Van der Kroon op, dat hij het vreemd vond dat deze groote boeren deel uit maken van het college van zetters en 1 bur ger. Hij zou willen dat er ook eens een van de kleine boertjes in dit college werd be noemd. De laatsten zullen toch zeer zeker beter op de hoogte zijn met de inkomsten van de kleine boeren en arbeidersstand, dan die groote boeren. De heer Dorst vroeg in verband daarmede de heer v. d. Kroon, of hij spr. ook tot de groote boeren rekende. Spr. merkt op, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. Ook de beer A. C. Breesnee verklaart een eventueele benoeming niet te zullen aannemen. Wet houder Prince zegt dat indertijd getracht is 4 verschillende richtingen in het coll. van Zetters te vereenigen. Dit is nooit gelukt doordat een gedeelte altijd bedankte. Spr. durft wel mededeelen dat de aanslagen altijd zeer serieus werden behandeld. Bewijs daarvan zyn de weinige reclames. Ook Prince vindt het goed als in zijn plaats ook een ander wordt gekozen. Daarna stemming met voormelden uitslag. Tot leden van bet stembureau worden benoemd: D. Breesnee en A. 0. Breesnee. Tot plaats ver v. leden M, Vreeswijk en L Nelisse Lz. Tot leden van het' hoofdstem bureau worden benoemcf D. Breesnee, A. Dorst, A. G. Breesnee en K. Prince. Tot plaatsvervangende leden A. Visbeen, G. v. d. Kroon en T. Holleman. Met algemeene stemmen wordt besloten 70 opc. op de R. Ink. Bel. belastingjaar 27- '28 te heffen en het heffingspercentage Gem. Ink. Bel. vast te stellen op lf. Het bedrag der R. I. B. 1926-'27 is 5400. Daarvan komt in dienst 1926 3780*. Voor dienst 1927 nog 1620. Volgens de begr. voor 1927 bedraagt het geraamde bedrag 4363,87. Alzoo noodig 4363,37 - ƒ1620 is 2743,37. Het bedrag der Gem. I. B. 1926-27 was 9700, voor 1927 noodig 4650. Na eenige discussiën over de vernieuwing van de zijstraten langs Kerkring en Voor straat, met de uitvoering waarvan B. en W. dhr. Wandel weer zouden willen belasten en dhr. Nuchteren als opzichter, wordt be sloten omdat de een voor de ander tegen gunning aan de metselaars alhier was, de zaak aan B. en W. over te laten. Met algemeene stemmen wordt besloten een paar zieke boomen aan den Ring te rooien en te verkoopen. De Voorzitter vraagt de handwerkonder- wyskwestie in besloten zitting te behandelen. Weth. v. d. Kroon vraagt of de Voorz. het verzoek van Holleman niet vergat, waarop de Voorz. ten antwoord gaf dat dit verzoek dadeiyk kwam. Bij de rondvraag spreekt de heer Holleman over de door hem indertijd ingediende voor stellen over de vernieuwing van het raad huis en verzoekt, deze voorstellen in de eerst volgende raadsvergadering te behandelen. Verder niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. OUDE TONGE. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat bjj den heer J. Pulleman reeds een kip met 11 kuikens loopt. Dit komt zeer zeker in Februari zeldzaam voor Dinsdagmorgen ontstond ten huize van den heer C. van der Jagt begin van brand. Door spoedig ingrijpen wist men erger te voorkomen. B. en W. brongen ter algemeene kennis dat te huur is de woning Julianastraat no. 12, ithans bewoond door den heer W. de Boed. Zij die in aanmerking wenschen te komen moeten zich ter Secretarie aanmelden. Onze dorpsgenoot dhr. P. Groenendijk heeft met goed gevolg een operatie onder gaan in het Eudokia ziekenhuis te Rotterdam. Propaganda en Feestavond van de Afd. „Oude Tonge" van „Volksonderwijs" en de Oudercommissie der 0« L.School met welwillende medewerking der gem. Zangveroeniging-Excersior op Donderdagavond j .1. in deOudeSchool Dhr. Everaers (hoofd der O. L. School.) Voorzitter van Volksonderwijs heet alle aan wezigen hartelijk welkom en zegt dat dezen avond een feestelijk karakter zal dragen. Op de agenda van dezen avond komen vol gens spreker niet voor de punten notulen en rondvraag. Dit is te billijken daar het niet speciaal een houshoudelijke vergadering van Volksonderwijs is, doch meer gecombineerd. Hij ziet met genoegen dat de zaal eivol is en betreurt het dat eeuigen moesten worden afgewezen wegens plaatsgebrek. Verder dankt hjj dhr. Posthumus die zoo bereidwillig is gevonden een spreekbeurt te vervullen, en de zangvereeniging voor haar medewerking. Met de hoop dat allen dezen avond genoeg lijk zullen doorbrengen sluit hij zyn ope ningswoord. Hierna krijgen we te hooren, le Mijn taal, 2e Veedrijven, 3e Hemelhuis en 4e Bede. Deze liederen werden op voortreffelijke wijze gezongen. Het daverend applaus bewees aller instemming. Hierna kregen we de rede van dhr. Posthu mus. Als onderwerp had dhr. P. gekozen. Nu nog meer dan vroeger onzen steun ge geven aan het openbaar onderwas. Voor deze spreker aan zijn onderwerp begon, me moreerde hij in 't kort het overlijden van den hier algemeen bekenden en beminden onderwijzer Leenhouts, laatstelyk onderwij zer te Dordrecht. Bij dit onverwacht be richt ging een schok door de geheele zaal. reker schetste het groote verdriet der weduwe welke haar man op zoo betrekke lijk jeugdige leeftijd door den dood zag ont vallen. Als spreker aan zijn onderwerp be gint, hoopt hij dat allen hier zijn 'gekomen voor het feestelijke in het algemeen doch voor Volksonderwijs in het bijzonder. Ver volgens schetst hij den toestand der school meesters van vroeger tijden. Ter toelichting draagt hij eenige versjes voor uitde,Ideën van Multatuli" wat zeer in den smaak viel, doch waaruit bleek hoe moeilijk het voor kinderen is leerstof te verwerken waar zij niets van snappen of heel weinig. Dit zijn natuurlijk moeilijkheden voor een kind die niet te overwinnen zijn. Neen, een kind moet leerstof hebben waar h(j houvast aan heeft, doch geen onderwerpen of vraagstukken waarover volwassen menschen het nog niet eens zijn. We zullen over de rede van dhr. Posthumus niet verder uitwijden. Er werd door hem nog op zeer begrijpe lijke wijze uitgelegd, de gelijkstelling op financieel gebied der bijzondere met openbare scholen, de verplichte neutraliteit der onder wijzers tegenover het kind, de werking van de vereeniging Volksonderwijs en van het Fonds tegen kerkelijke dwang en wekt ten slotte de aanwezigen op, voor zoover zij dit nog niet zijn lid te worden van Volkson derwijs. Na de pauze krijgen we een aardig too- neelstukje te zien getiteld „Dorpsstrijd" een stuk uit het leven, hetwelk helaas zoo dikwijls op het groote wereldtooneel wordt opgevoerd en waarin vooraanstaande perso nen de hoofdrol spelen, tot vernietiging van onze mooie school met daaraan verbonden onderwijs. Er werd hartelijk gelachen om de oude Jonkers die maar beslist wilde heb ben dat timmerman de Groot zijn zoontje naar de school met den Bijbel stuurde, dan zou hij het kerkbestuur het schoolbestuur en de dominee tot klant krijgen, „dat zeit den dominéé ook altijd man". Als hij het niet deed „nou, dan heb ik je gewaarschuwd man, ja, dat zeit den dominee ook altijd. Maar,| De Groot deed het niet. De overige spelers hebben ook eer van hun werk gehad. Een luid applaus was hun deel. Hierna zong Excelsior nog: Avondlied, Daar liep een meisje, Mooi Anneke, Scheiden en tot nagift nog een leuk versje „Van de voerman en het meisje". Dhr. Everaers sloot om 12 uur deze .ge zellige en schitterend geslaagde avond onder1?" mededeeling dat de tijdens de pauze gehou,'^eb den collecte ten bate van Volksonderwymde had [opgebracht 42,66, dat zich 21 nieuwsen, leden voor V. hadden aangemeld. tik OOLTGENSPLAAT.Donderdagavondhe$ig^r de afdeeling van de vereeniging „Volksieggen derwijs", uitsluitend voor haar leden i>t ver hun introducé's, een feestavond gehoucen bij in een der lokalen der Openbare Schv Aanwezig waren 150 personen. me- Een feestprogramma met niet minder d 22 nummers werd afgewerkt. J De heer Joh Bol verzorgde het muzikaa. gedeelte, waardoor succes niet uit kon bly-w- ven. Ook mevr. Vinke-Hobbel had zich weder beschikbaar gesteld om een viertal"pr nieuwe prachtiiederen te zingen, waarmede zij de aanwezigen als altijd van begin tot'"" het einde boeien.Verder hebben nog een twee- tal zangnummers van Mej. C. v. Nieuwaal'3 de instemming van allen weten te verwer ven. Dan de Theemuts, symbool van gezel-or- ligheid, waaraan kosten noch moeite warentor gespaard, was een ware verrassing. Medebe werkers waren Mej. A. F. Roijen, de heere|j C. M. Breur, Mej. J, A. van Deelen, MeviJ'" Hobbel-van Keulen en Mej. F. Ch. van?* Ravestejjn. De heer G. N. Breur droeg „Va: en Teefiel zijnen Veelo" voor, in Zeeuwsctyen. Vlaamsch dialect. Hij oogstte een welvlrden diend applaus. De heer L. Paasse had buitengewoon succes met zijn voordracht „Lapper Krispijn". Het applaus duurde zoo lang tot hy het slotcouplet herhaalde. Ook de andere nummers, die wij niet alle kun nen noemen, waren prachtig. De feestavond is schitterend geslaagd. De gemeenteraad komt in vergadering bijeen op Woensdag 2 Maart a.s. des nam. 2 30 uur. Aan de orde komen o.m. Benoeming leden stembureaus; Benoeming Lid Com missie tot Wering van SchoolverzuimMach tiging tot het aangaan van Burgelyke rechts handelingen door B. en W.; Vaststelling percentage gemeentelijke Inkomsten-belas ting. Woensdagavond is de heer B. C. Gootjes te Achthuizen, toen hy uit de kerk komende huiswaarts wilde gaan, door een drietal per sonen ernstig mishandeld geworden. De rijks veldwachter Hendriks, die juist ter plaatse was, maakte een einde aan verdere mis handeling, doch kon niet voorkomen, dat Gootjes verschillende slagen met een hard voorwerp op het hoofd werden toegebracht, zoodanig, dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen de drie personen, Z. Koenen, B. Brands en 0. J. IJpe- laar is proces-verbaal opgemaakt terzake mishandeling. Het hoofdstembureau heeft in de vaca ture A. van Rossum tot raadslid verkozen verklaard de heer P. Kroon te Langstraat. De heer Jan Hokke had Teeds bedankt. DEN BOMMEL. Door den heer J. P. Mast is vergunning gevraagd voor het opslaan van kunstmeststoffen in het gebouw Sectie B. 1934. Bezwaren kunnen worden ingediend voor 16 Maart e.k. ter secretarie. De vorige week werden van hier ver scheept 390 HL. aardappelen en 261 HL. uien. Het aantal ingeschreven werkeloozen in deze gemeente bedroeg over de afgeloopen week 17. De buitenberm van den Zeedijk langs de' polder „den Uitslag" zal worden ver zwaard. Reeds is met de uitvoering van dit werk een begin gemaakt. Op den j.l. Vrijdag gehouden veiling werd ingezet: Een huis, garage, schuur en erf op ƒ4400,— Een steenen muur öp 1500, Een perceel land plrn. 26 A. 7 cA. op 100,—. Alles door den heer A. de Lint. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 25 Februari 1927, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Dunsel 0,36 per k.g. Prei 1,30 tot 4,50 per 100 bos. Postelein f 0,12 per Kg. Spinazie f 0,36 op f 0,39 per Kg. Aardappelen f 6,10 per 100 Kg. Witlof 0,15 tot 0,21 per kg. Roode kool f 4,70 per 100 st. Savoye kool 3,90 per 100 st. Boerenkool 14,— tot 18,— per krat. Uien 4,50 per 100 kg. Sjalotten ƒ3,— per kg. Keukenperen 0,14 tot 0,23 per k g. Spruiten 0,18 tot 0,85 per K.G. Kipeieren netto 5,80 tot 6,10 per 100. Eendeieren 5,60 per 100. Aanvoer 20706 stuks. VEILINGSBERICHT van Vrydag 25 Februari 1927 der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Prei 1,80 per 100 bos. Spinazie j 0,36 per Kg. Poters 3,70 tot ƒ5,— per 100 kg. Kool (roode) 2,30 tot 4,80 per 100 st. (savoye) 3,10 per 100 st. Bloemkool 3,80 tot 14,20 per 100. Boerekool ƒ5,— tot 5,20 per 100 stuks. Uien 0,30 tot ƒ8,— per 100 kg. Sjalotten 1,10 tot 1,80 per 100 Kg. Tafelappelen f 29 tot f 36 per 100 Kg. Keukenappelen f 25 tot f 34 per 100 Kg. Keukenperen 22, - tot j 25,— p. 100 k.g. Spruiten 6,50 tot 33,80 per 100 kg. Selderij 2,70 tot f 3,70 per 100 bos. Eieren 6,50 tot 6,60 per 100 stuks. Dunsel 36,— per 100 kg. dan haar moeder is geweest. Louise had te veel gelezen, had zich zulke dwaze, romantische ideen van het bestaan eener getrouwde vrouw door het hoofd gehaald kortom, ze was totaal bedorven voor het werkelijk leven." Hij streek met de hand over het voorhoofd. „Mariene is hoogst eenvoudig opgevoed," besloot hij. „laat het kind zoo blijven!" 't Kostte mevrouw Zehmen moeite om zich kalm te houden. In haór huis was hare zuster opgegroeid en had ze haar kindsheid doorgebracht, eer haar opvoeding op een uitstekende kostschool voltooid was geworden, 't Was een direct verwijt aan haar en haar overleden man en zou dan toch de dochter Ze had op te tong om te zeggen: Ik zou niet graag voor de tweede maal zulke ver wijten willen aanhooren, geef Mariene aan wie ge wilt niet aan mij! Maar op eens dacht zij aan de angstige blikken, waarmee Louise op haar sterfbed haar dochtertje beschouwd had, en ze beet zich dus op de lippen en zweeg ter wille van het kind. „Ja, en propos, waarde schoonzuster," hernam hij, „Mariene zal misschien, men kan niet weten zoo op een badplaats deze of gene zal allicht hooren dat zij rijk is, althans een aardig sommetje bezit ze zal, bedoel ik, wel eens huwelijks- aanvragen krijgen. Ik heb er niets tegen, als een fatsoenlijk man zich mocht voordoen natuurlijk geen officier, die diep in de schulden zit, maar een solied handelsman of zoo iemand dan kan ze onvoorwaardelijk op mijn toestemming rekenen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3