G e vatfe^udel Sanapjnn ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 2 MAART 1927. Slis stelde daarna voor de volgende motie in stemming te brengen. MOTIE. De Raad der gemeente SOMMELSDIJK. Overwegende, dat hem nog steeds geene beslissing bekend is over het al dan niet laten voortbestaan van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier; dat de belangen van de bevolking dezer gemeente ten zeerste in het gedrang komen; dat naar verluidt de belastingbetaling op de postkantoren staat te worden ingevoerd; dat thans de Ontvanger der directe be lastingen in deze gemeente zijne zitdagen heeft dat alzoo het eene Departement aan deze gemeente wil ontrukken wat het andere Departement noodig acht; dat door hem en de ingezetenen gevoeld wordt, dat met de belangen van de bevol king van Sommelsdijk als zelfstandige ge meente bij het onderzoek niet ernstig reke ning wordt gehouden"; Verzoekt Zijne Excellentie den Minis ter van Waterstaat en den heer Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie een onpartijdig onderzoek buiten den Direc teur van het Postkantoor te Middelharnis en den Inspecteur in de Inspectie Dordrecht om te willen laten instellen bij verschil lende belanghebbenden (handelaars, winke liers, enz.) in zijne gemeente zelf en dringt aan op eene spoedige beslissing, omdat het geduld der bevolking niet langer op de proef worde gesteld. Eerst was alsnog in die motie gezegd dat door den Directeur en Inspecteur een te eenzijdige voorlichting was gegeven. Voorzitter had hiertegen bezwaar gemaakt daar hij dit niet heeft kunnen constateeren of zou durven beweren. Slis zeide dat de Directeur van het post kantoor te Middelharnis hem had gezegd dat er hier te weinig omging, en dat er niets werd verkocht als wat postzegels. Dit komt spreker onjuist voor en concludeerde daaruit dat er een eenzydige voorlichting plaats Heeft gehad. Ten slotte werd deze clausule geschrapt en zou in stemming komen, bovenvermelde motie. 'Voorzitter zeide dat juist dienzelfden dag de Voorzitter met de Secretaris van de Kamer van Koophandel over deze aange legenheid in de gemeente waren geweest en die deze zaak ook nog eens nader zouden behandelen. Het blijkt dus dat er in de open bare lichamen toch voor het hulpkantoor wel intresse is. Niettegenstaande dat, heb ik geen bezwaar die motie in stemming te Blok meende dat nu de zaak ook behan deld wordt door meer openbare lichamen als de Kamer van Koophandel en er ge wacht wordt op het oordeel van den nieuw benoemden Inspecteur, zooals de Voorzitter zeide, dat een dergelijke motie eer nadeel dan voordeel zou kunnen opleveren. Daarna werd de motie met algemeene stemmen aangenomen. Slis vroeg nog of de onbillijkheid in de octrooiheffing ten aanzien van de Paardepeen niet gewijzigd kon worden. Een octrooi van H cent per baal komt spreker onder de huidige prijzen te hoog voor en werkt be lemmerd op den hahdel alhier. Voorzitter zeide dat dit een lastig te regelen kwestie is, doch zeide toe nader te zullen overwegen of daaraan iets te veranderen zal zijn. Blok zeide dat men in Middelharnis en ook hier wel de meening is toegedaan dat de afgraving van het zandpad te Middelhar nis wordt tegengehouden door de gemeente Sommelsdijk. Voorzitter zeide dat die gezegden op louter praatjes berusten, die afgraving zal dit jaar zeer waarschijnlijk niet kunnen gebeuren, maar Sommelsdijk heeft daaraan natuurlijk geen schuld. Integendeel, in een vorige vergadering is toch besloten allen steun daaraan te verleenen. Daarna sluiting. Voor huis en hof. Zuring, heeft den geheelen winter bijna niet stil gestaan, op warme plaatsen kan by na op nieuw weer worden geoogst. Een laag mest op en tusschen de planten komt de grond zeer ten goede en voorkomt '.het spoedig uitgroeien der bloemstengels. Wie zuring- planten wenscht te vermenigvuldigen, kan daartoe nu gerust overgaan. Zuring is nog al gewillig, zoo'n oude plant kan in ver scheidene stnkken worden verdeeld. De gestreepte Kat. Op het eiland Cyprus, waar eenmaal, vol gens de oude legende, de heerlijke godin Aphordite uit het schuim der zee verrezen, had men sinds eeuwen en eeuwen, al lang voor de Christelijke jaartelling, een eigen slag van katten, denkelijk uit Egypte daar heen gevoerd en door klimaat-invloeden of andere oorzaken gevormd tot een byzonder soort dieren. De kat van Cyprus was kloek, zwaarder dan de hedendaagsche Europeesche kat, dik van gebeente, nogal rond van kop en klein van ooren. De kleur was blauwgrijs zooals men wel bij Duitsche doggen en wind honden heeft, doch versierd met fijne zwarte strepen. Zwart waren oogranden, neus, voet zolen en lippen. Het tandvleesch en ver hemelte had de blauwachtige kleur welke men ook in den mond van den Chow-chow aantreft. De oogen waren nu eens goud-oranje, een ander maal helder smaragd-groen. Deze kat was ook zeer intelligent, schrij vers der oudheid verhalen ons, dat men de katten van Cyprus gemakkelijk tot allerlei snakerijen en tot het vangen van slangen en vogels kon africhten. Bij het voorgebergte Phaphos stond nog in 210 een heidensche tempel, geweid aan Aphrodite-Venus, en de priesters en de priesteressen van dit hei ligdom hielden tal van mooie katten, wier nakroost gretig was gezocht door de lief hebbers van Rome, Athene, Alexandrië en Byzanthië. Andere tijden braken aan, de afgodendienst van Grieken en Romeinen ver dween voor de macht van het Kruis, terwijl in het verre Arabië de Halve Maan verrees en langzamerhand de strijd tusschen Christen en Saraceën begon. Het eiland cyprus was nu gekerstend en had, inplaats van tempels, gewyd aan Aphrodite en Eros, kerken en kloosters gekregen. Phaphos heette nuBafa en waar een3 een heidensch gebouw stond, waarin religieuze ontucht werd bedreven door schitterend uitgedoschte priesteressen, stond nu een statig klooster, welks zacht klokgelui de geloovigen opriep naar kerk en onbloedig misoffer. De vrome monniken, die de weelderige dienaren en dienaressen der goding hadden opgevolgd, hadden ook hun slag van mooie blauwgestreepte katten, die door de lange gangen, de groote zalen en den lachenden tuin van het klooster drib belden. Deze dieren waren even tam en intelligent als de katten der heidensche priesters. Op het luiden van een klein klokje, kwa men de slimme miauwers telkens opdagen om hunne portie eten te ontvangen, en daarna verspreidde de mooie gestreepte poe sen zich weder over tuin en velden, teneinde jacht te maken op de slangen, waaraan Cyprus altoos rijk bleef. Pelgrims uit de middeleeuwen, bezochten het vermaarde klooster te Bafa, en verhaalden met opge togenheid van de prachtige verstandige kat ten, die als ware weldoeners der menschen behendig de gevaarlijke, vergiftige slangen wisten te vangen en toch zelden door de reptielen werden gebeten. Wordt vervolgd. INGEZONDEN MEDEDEELING. Griep en Inf iuenza geneest men met wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 25 - 40 en 75ct 3 BIJ APOTH. EN DROGISTEN BEBCBSS Gemengd Nieuws. BEN MEISJE DAT WILDE STERVEN. Haar verloofde staat wegens poging tot moord terecht. Voor den rechter te Southend was gisteren de negentienjarige Hawkins gebracht, wien ten laste gelegd werd dat hij zijn verloofde Minnie Jones, een kellnerin, had trachten te vermooorden. Zijn verdediger deelde mede dat hij en het meisje beiden tegenslag hadden gehad en dat het meisje in een wanhopige bui, nadat haar moeder haar thuis geslagen had, gezegd had: „Ik wou dat ik dood was". Hawkins antwoordde: „Ik wou ook dat ik dood was. Maar ik kan jou niet dooden, omdat ik het niet over mij zou kunnen verkrijgen, jou pijn te doen". Daarop had zij weer gezegd: „Ik ben niet bang om te sterven". Toen hadden zy afgesproken dat zij samen zouden sterven. Hawkins trachtte haar te wurgen en on getwijfeld was hij toen naar de politie gegaan om te vertellen wat bij gedaan had, in de meening dat zij dood was. Zij kwam echter by. Het meisje vertelde gisteren den rechter bijzonderheden over het ongelukkig leven dat zfj thuis had. Zij had tegen Hawkins gezegd dat zij niet meer naar huis wilde. Toen zij hem dit gezegd had, verloor hij zyn zelfbeheersching, greep haar bij de keel en verder wist zij niets meer. Bij het kruisverhoor zeide zij dat zij nog altijd zielsveel van Hawkins hield. De beklaagde zal nader gelegenheid krijgen, zich te verdedigen. Vervolgingswaan? Te Leipzig is een ingenieur, die op straat kennis had gemaakt met een meisje, ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Hij was met zijn nieuwe bekende naar een bioscoop gegaan, waar zij plotseling een mes uit haar tasch te voorschijn haalde en trachtte haar begeleider een steek in den hals te geven. De ingenieur wist den aanval af te weren, waarop het meisje naar den uitgang vluchtte. Men denkt dat zij aan vervolgingswaan lijdt. In wanhoop. Te Enger in Wurtemburg heeft een 16-jarig leerling van een gymnasium, die geruimen tijd ziek was geweest en nu vreesde niet naar een hoogere klasse te zullen overgaan, zich zelf doodgeschoten. Een tube radium op de aschbelt. Een tube radium ter waarde van ƒ18,000 is verleden week uit het Chring Cross Hos pitaal te Londen verdwenen. Nasporingen hadden aanvankelijk geen resultaat, totdat zich Donderdag iemand aanbood om met behulp van een toestel, dat op radium re ageerde, het verlorene te gaan zoeken. Men vermoedde, dat de tube by vergissing met den vuilnisman was meegegaan en gister middag is het kostbaar element dan ook ongeschonden uit de aschbelt te Harrow in Noordelijk Londen te voorschijn ge komen, dank zij het aangeboden toestel. EEN LADING HOOI, DIE CHAMPAGNE BEVATTE. Te Whitehall in den staaLilew-York moest van een goederentrein een wagen met hooi op een zijspoor gebracht worden om een kleine reparatie te ondergaan. Een van de werklieden, die met de reparatie belast was, zag dat het hooi lekte. Er viel een druppel op zijn lip, die hij aflikte. De smaak was van dien aard, dat hij het noodig achtte den stationschef te waarschuwen. Bij het daarop gevolgde onderzoek kwamen onder het hooi 200 kisten champagne te voorschijn, die een waarde vertegenwoordigden van naar schat ting 50.000 dollar. EEN „HITTEGOLF" IN BUENOS AYRES. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat daar een groote „hitte-golf" haar invloed doet ge voelen. De temperatuur steeg Vrijdag tot 37£° Celsius. Een artistendrama. In den nieuwjaarsnacht heeft de Russische zangeres Spirewska zich in den kelder van haar huis te Berlijn opgehangen, na een ruzie met haar man in een café, waar deze violist optrad. Deze is thans gearresteerd op grond, dat hij zijn vrouw door herhaalde mishandelingen tot haar wanhoopsdaad zou hebben gedreven. Zyn vrouw vermoord. Wolff meldt uit Erkelenz, in de buurt van de Duitsch-Limburgsche grens: Ongeveer een maand geleden werd in het naburige Holzweiler de vrouw van den vee houder Hermans dood in haar huis gevonden, Zij lag met het hoofd op een koienkist. Aan vankelijk vermoedde men, dat de vrouw een toeval had gekregen en daarin gestikt was, doch het geneeskundig onderzoek wees er op, dat de vrouw geworgd was. Haar man is in hechtenis genomen en heeft thans be kend zijn vrouw vermoord te hebben. Hij onderhield betrekkingen met een dienst meisje. EEN KOELBLOEDIGE MOORDENAAR EN ZELFMOORDENAAR. En een liefhebbend vader. Toen de vrouw van Ernest S. Rieker, een ambtenaar op het kantoor van de successie belasting in New Jersey, met een deurwaar der aankwam, die hem een dagvaarding inzake zijn echtscheidingsproces zou betee- kenen, heeft Rieker beiden, zoowel zijn vrouw als de deurwaarder doodgeschoten. Daarna schoot hij op zijn schoonvader, die zich altijd tegen zijn huwelijk had verzet, wondde hem, en verdween toen in de auto van zijn zwager. Hij reed daarmee naar de badplaats Asbury Park, waar hy onder een valschen naam een kamer in een hotel nam. Na het eten woonde hij een godsdienstoefening bij. Den ochtend daarna belde hij een plaatselijk blad op, of dit hem een verslaggever wilde sturen, omdat hij een aardig nieuwtje had. De verslaggever kwam en vond Rieker in zijn hemdsmouwen, een cigaret rookend, zitten. Rieker toonde den verslaggever een krant met het verhaal van den moord erin, en vroeg hemWeet u, wie dat gedaan heeft? U? antwoordde de verslaggever. Rieker trok toen een pistool nadat hij den verslaggever achter een bed had gedreven, en zei in de grootste opgewondenheid, dat dit alles niet gebeurd zou zijn, als men hem zijn kind had gelaten. De verslaggever had zich intusschen weten te bevrijden en wilde de kamer verlaten. Op dat oogenblik schoot Rieker drie keer op ziGh zelf en zeide stervend: Ik was niet bang voor den electrischen stoel. Als ik myn kind bij mij had gehad, zou ik spoorloos zijn ver dwenen. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Vrijdagmorgen is van hier naar Rotterdam vervoerd een dochtertje van den heer Hobbel, teneinde in het zie kenhuis „Eudokia" te worden verpleegd. Nu de iepeboomen aan de Voorstraat alle gerooid zijn, (wat zijn oorzaak vindt, dat jaarlijks eenige wegens ziekte moesten worden verwijderd), levert deze straat een allerzieligst aanzien op, te meer daar deze sedert jaren aan weerszijden met boomen was beplant. Het is dan ook een zeer kaal gezicht, wat evenwel spoedig, zal worden verholpen, want, naar men verneemt, zullen er lindeboomen voor in de plaats worden gebracht. Woensdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk door ds. A. M. den Oudsten, Bid uur voor het Gewas worden gehouden. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 21 t/m 26 Febr. zijn bij den Cor respondent der Arbeidsbemiddeling als werk zoekenden ingeschreven: 31 veld-arbeiders; 6 zeevisschers en 1 smid. Totaal 38 personen_ Gevonden voorwerpen: een bruine heeren-overjas, welke de eigenaar kan afha len bfi den melkslijter C. Verolme Az.,Een- drachtsgtraat; een knipmes, gedeponeerd op het gemeentehuis. De bouwknecht J. Visser, bezig zijnde met het laden van balen kunstmest welke met een stoomlier op den wagen werden geheschen, kreeg daarbij een zoodanige slag van een zak, waardoor hij viel en zich ernstig aan handen en dijbeen bezeerde. Centrale Veiling te Middelharnis op Vrydag 25 Februari 1927, Kipeieren 57—62 k.g. 5,75 tot 6,20 per 100 stuks. 50—51 k.g. ƒ5,—tot 5,10 per 100 stuks. (bruine) 59 - 61 k.g. 6 tot 6,75 per 100 stuks. Eendeieren 5,75 tot 6,70 per 100 stuks. Roode kool 2,80 tot ƒ9,— per 100 stuks. Savoye kool 9,40 per 100 st. Knollen 3,60 per 100 st. Spruiten le kw. ƒ15,70 tot ƒ17,60 p„ 100 k.g losse 7,40 per 100 k.g. Spinazie 31,— per 100 Kg. Veldsla 8,— per 100 kg. Dubb. Princesseboonen 0,45 per- kg. Boerenboter f 1,10 tot 1,18 per pond. Kaas 20 plus 0,40 per pond. Kaas 45 plus 0,52 per pond. Uienveiling Maandag 28 Februari 1927. Met U.C.B.-merk. Gewone 2,25 per baal. Zonder U.C.B.-merk. Gewone 1,20 per baal. Aanvoer- 350 balen. SOMMELSDIJK. Woensdag j.l. werd op de beurs alhier voor de eigenheimer-aard appelen f 4,50 en voor de red-star f 5 per H.L. geboden. - De vorige week werden door de Com missie van Weldadigheid aan de armen in deze gemeente 25 turven verstrekt en een half mud eierkolen werd hun geschonken - Toen de koopman A. M. van hier ver" leden week te Rotterdam uit de tram van de R.E.T.M. was gestapt, bemerkte hij tot z'n groote schrik, dat hij z'n koffertje in houdende f 25.000 aan effecten, had laten liggen. Dired begaf h'y zich naar een politie bureau, vanwaaruit de zaak werd onderzocht. Het bleek, dat de eerlyke conducteur van die tram het koffertje reeds had opgemerkt en het voorloopig had opgeborgen. Naar we vernemen kon de conducteur op het politiebureau zijn belooning, bestaande uit twee gulden en vijftig cent, komen af halen. - Voetbal. Wegens terreinafkeuring ging den wedstrijd Dindua—Flakkee j.l. Zondag niet door. DIRKSLAND. De slagers alhier hebben sinds de vorige week het varkensvleesch verlaagd met 5 cent per pond en het vette spek met 10 cent per pond. Het spek kost dus thans 40 cent en varkensvleesch 65 cent per pond. - De Coöperatieve Broodbakkerij enVer- bruiksvereemging Volharding U. Ahield j.l. Maandag en Dinsdag 21 en 22 Februari haar 16e algemeene ledenvergadering. De vergaderingen werden bezocht door 241 leden. Uit het jaarverslag deelen we mede, dat de broodomzet bedroeg 263,991 K.G. of een verbruik per lid van 589 K.G. De omzet was vermeerderd met 3200 K.G. De afdeeling kruidenierswaren had een omzet van 86,500 of een vermeerderde omzet van ruim 6000, Het ledental was gestegen met 38 leden en bedraagt thans 442. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot critiek en werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den Penningmeester werd eveneens zon der aanmerkingen goedgekeurd, waarbij ook de vaststelling van de bedragen welke aan het steunfonds, ziekenfonds enz. worden uit gekeerd. Voor brood wordt 141- en voor winkelwaren 5 uitgekeerd. De leden be hoeven dus in 7 weken geen brood en 3 weken geen winkelwaren te betalen. De Secretaris hield een inleiding over de mogelijkheid voor de leden om te sparen bij de A. S.V. waarover nadere inlichtingen verstrektjworden door den chef der winkel den heer van Putten. Het aftr. dagel. bestuur, bestaande uit de heeren D. Poortvliet, (voorz.), J. C. de Bonte, (secr.) en L. v. d. Wekke, (penningm.) wer den zonder tegencandidaten herkozen. Even zoo de bestuursleden P. de Man, J. Geldhof en R. v. d. Valk en de commissaris S. Poort vliet. De Voorzitter besprak hierna verschillende verschijnselen die w(jzen op het steeds toe nemend verzet van de particulieren tegen de coöperatie. Hij bracht tevens hulde aan den penning meester die, blijkens het rapport van den Accountant, een man is, die op voorbeeldige wijze de gelden beheert en de coöperatie, dank zij de goede leiding, tot een der beste van Nederland maakt. Ook de beide chefs werden als voorbeeld gesteld van groote ijveren plichtsbetrachting. De vergaderingen hadden een zeer gezellig karakter en dat werd nog verhoogd, nadat Geldhof een door hem gemaakt gedicht voor las, waarin hij de „Volharding" aanprees als de coöperatie bij wien deleden al hun waren moeten betrekken tot voordeel voor hun zelf en tot bloei der coöperatie. De Voorzitter sloot met een opwekking tot nog grooter maken van „Volharding." Uitvoering der Gymnastiek ver. „Olympia" met medewerking van D.K.V. op Donderdag 24 Febr. j,l. in de Openb. School. Het lokaal was aardig versierd, hetgeen een prettigen indruk maakte en de gezellig heid verhoogde. De heeren Bergman en Gebr. Cohen en Mej. Sneyders de Vogel, die de D.K.V. vorm den, begonnen met een heerlijk opgewekte marsch. Gelijktijdig werd de deur van het lokaal geopend, waardoor de Gymnasten in hun heldere pakjes in de zaal marcheerden. Deze opmarsch was, als altijd, heel mooi en het gewemel der turners doen de oogen ge weld aan, omdat deze geen rustpunt kunnen vinden. Na de opmarsch opende de Voorz. de heer M. de Bonte met een woord van welkom aan de D.K.V. zonder wier muziek een uit voering als deze eigenlijk niet zou slagen. Ook de heer Bosma als nieuwe leider werd in enkele woorden begroet. De heer A. Haagens als leider der Aspi ranten (Jongens) toonde zich een goed leeraar waardoor alles wat deze jongens verrichten op een enkele uitzondering na, gezien mocht worden. Bij No. 3 trad Mej. K. C. Poortvliet als leidster der Aspiranten (meisjes) met haar leerlingen in het lokaal en gaf ook het be wijs, dat de leiding in hare handen volko men vertrouwd is. en maakten vooral de oefeningen met muziekbegeleiding van Mej. P. v. d. Doel een prettigen indruk. Zoowel de heer Hagens als Mej. Poortvliet hadden na ieder nummer een harteiyke ovatie in ontvangst te nemén. Hierna trad de Heer Bosma in het krijt en toonde, dat grondige oefening onont beerlijk is om de turners(sters) te maken tot goéde gymnasten. De damesoefeningen waren, behoudens een enkel ongelukje, ge heel af en ook de Heeren toonden verbluf fende staaltjes van vaardigheid en kracht. De Heer Bosma verdient zeer zeker een woord van lof voor hetgeen hij zijn leerlingen heeft geleerd en vooral zijn eigen manier van leiden is zeer sympathiek. Ieder nummer apart bespreken gaat niet en zou te veel ruimte vergen, waarom wij volstaan met te zeggen, dat het gymnastisch gedeelte in alle opzichten veel te loven. De Dames- en Heerengroepen waren keurig van opstelling en maakte door het fantasties liGht een grooten indruk. Tusschen de nummers der gymnastiek kregen we gelegenheid de D. K. V. te hooren en werden gespeeld^ de Ouverture Tète tète, Boston (Wals) van Carl Hum, een Menuet van Beethoven, de Französische Lustspiel Ouverture van Keler Bela, Carïsse Enivrante van A. Daniele en töt slot Immer oder Nimmer, Wals van Emil Waldteuffel. Welk nummer ons het meest beviel, is moeilijk te zeggen, want ieder nummer was keurig, maar we noemen toch apart de Lustspiel-ouverture en de Wals „Immer oder Nimmer", die waarlijk een bewijs leverden van de muzikale gaven der uitvoerders en waarin Bergman zich weer liet hooren als een meester op de fluit. Wij doen daardoor, aan de Heeren Gohen niet te kort, daar ieder reeds voldoende weet wat deze kunnen presteeren. Ook Mej. Sneyders de Vogel, die voor het eerst dit trio begeleidde, deed zich kennen als een niet te versmaden kracht, al bleek een enkele keer, dat de eerste schreden op een nieuw gebied moeilijk zijn. Het geheel was echter van uitnemende waarde en dat het groote aantal toehoorders genoten, bleek uit de stilte die tijdens het spel heerschte. Het was nu half twaalf geworden en het programma ten einde waarom de Voorzitter naar voren trad om in de eerste plaats Bosma te danken voor zijn werk en hoopte dat deze nog lange jaren als leider zal werkzaam zijn. Ook D. K. V. kreeg zyn deel in de hulde en ook mej. v. d. Doel, die de oefeningen en- op- en afmarschen op de piano op uitste kende wjjze had begeleid. T.wee der kleinste meisjes traden met een prachtige bloemen- ruiker, naar voren en gaven deze aan de dames Sneijder de Vogel en P. v. d. Doel. Een langdurig applaus gaf blyk, dat het publiek met die bloemenhulde hartelijk in stemde. Door den voorzitter werd ook nog den heer Hössen hulde gebracht, als de man, die 19 jaar geleden de Dirkslandsche ver. had ge sticht en hij verzocht laatstgenoemde een enkel woord tot de vergadering te spreken. De heer Hössen maakte hiervan gaarne gebruik en zeide dat het voor hem altijd een bijzonder genoegen was naar Dirksland te komen, omdat de uitvoeringen een ge noegen zijn en er eveneens een kameraad schappelijke stemming heerscht. Van dè uit- no.odigingen, die hij ieder jaar ontvangt, maakt hij dan ook altijd gebruik. Hij brengt voorts hulde aan de turnsters en turners en aan de leiding, die gemaakt heeft dat de Dirkslandsche Gymastiekvereeniging zeer zeker tot de beste van het eiland behoort. Het publiek gaf door hartelijk applaus blijk, dat zij in den heer Hössen de man zien, die door zijn aanwezigheid toont, dat hy „Olym- pia" een goed hart toedraagt. Nadat de afmarsch met pittige muziek was voltooid, verliet ieder tevreden de zaal en behoort de laatste uitvoering in dezen winter weer tot het verleden. HERKINGEN. Vorige week is alhier bil den heer v. K., tijdens diens afwezigheid in de woning ingebroken. Van den dader is niets bekend. A.s. Zondag des middags te 2 uur hoopt de benoemde Godsdienstonderwijzer, de heer A. H. van Ieperen, zijn intreerede in de Ned. Herv. kerk te houden. Des morgens te 9£ uur hoopt op te treden Ds. Bax uit Oude Tonge. Tegen a.s. Vrijdag des morgens te 10 uur is een openbare gemeenteraadsvergade ring belegd. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 40 K.G. b\j de pelleryen aangebracht. De vorige week eerden van hier verzonden 700 balen uien, 100 balen koepeen en 100 H.L. aardappelen. Op Donderdag 8 Maart a.s. des avonds 7 uur zal in de O. L. school de vereeniging B.Z.O.D. alhier haar 25e algemeene verga dering houden, waaraan een feestelijk karak ter zal worden gegeven. De voorzitter de heer P. D. Holleman zal openen met een feestrede, terwijl de Secretaris de heer M. Touw enkele humoristische stukken zal voor lezen. Beide heeren zijn reeds vanaf de op richting der vereeniging bestuurslid. De heer P. D. Holleman alhier is aan gezocht als jurylid te fungeeren bij de op 9 en 10 Maart a.s. te Middelburg te houden bakkerij tentoonstelling en tot bestuursleden der bakkersvereeniging op Flakkee zijn her benoemd de heeren D. Israel, A. Brinkman en P. D. Holleman. Bij een Vrijdag 1.1. gehouden publieke verkooping werd ingezet: le. een perceel bouwgrond aan de Voorstraat alhier groot ongeveer 20 roeden door J. van Soest Hz. op350, Een schuur met een perceel bouwgrond aan de Voorstraat, groot onge veer 49 roeden door A. Blokland op 575, ten verzoeke van J. van Seters Lz. alhier. GOEDEREEDE. Ten verzoeke van de Wed. K. Tanis werd een woon- en winkelhuis bij inzet verkocht voor 760 hoogste bieder H. v. d. Wende. De kuilvissehers hebben de afgeloopen week van 10—60 kilo schubben gevangen en een partij haring. Tegen a.s. Donderdag worden stemge rechtigden opgeroepen voor rekening te doen der Ned. Herv. Kerk. Door het achteruitloopen van zijn hit had de koopman P. v. d. Houten het onge luk dat zijn wagen met koopwaren van de dijk ging, met veel schade aan zijn artikelen en de wagen liep dit af. De vorige week zijn van hier 1150 balen ajuin verscheept. OUDDORP. Dr. Zubli van Goedereede had het ongeluk met zijn auto zoodanig tegen een boom in het dorp te rijden dat zijn voertuig zoo werd beschadigd dat hij genood zaakt was een andere auto te nemen. Op Vrijdag 4 Maart aanvang 6.30 uur Algem. Vergadering van de afdeeling „Het Groene Kruis", de Agenda bevat, le Opening, 2e Vaststellen Notulen, 3e Mededeelingen, Vaststelling Statuten, Huishoudelijk Regle ment enz., in verband met de Wykverpleeg- ster, Rondvraag.- A.s. Woensdagavond zal in de Oude School vergadering worden gehouden om alhier een onderlinge pluimveeteeltver. op te richten. Daar het hier een rijke kippen be volking is kan hier wel een vereeniging tot stand komen dus belanghebbenden vergeet niet deze vergadering bij te wonen. De afgeloopen week zijn in de weer- visscherij 7 zalmen gevangen. NIEUWE TONGE. De heeren J. v. Vliet en P. Keijzer hebben hun benoeming tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier aan genomen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Vrydag 25 Februari 1927, des n.m. 2 uur. Tegenwoordig de Heeren R. Sterk, Bur- gem.-Secr., K. Prince, G. v. d. Kroon, T. Holleman, A. C. Breesnee, A. Dorst en D. Breesnee. Afwezig dhr. A. Visbeen met ken nisgeving. Na opening der vergadering met gebed zijn de notulen der vorige gelezen en onver anderd vastgesteld. De Heer Dorst brengt ter sprake wat in de vorige vergadering is gesproken geworden over de zandbergplaats op de ruimte van het oude brandspuithuis, naar aanleiding waarvan weth. Van der Kroon opmerkte, dat achter het nieuwe brandspuithuis een afdak- loods is, waarin eenige voeren zand kunnen worden geborgen. De Voorzitter bevestigde dit, er aan toevoegend, dat men eerst het oude gebouw moet opruimen, om een over zicht',, te) krijgen van de open ruimte hoek Molendijk Voorstraat. I. Ingekomen Stukken. a. Mededeeling dat het bedrag der Gemt. Ink. Bel. 1926/27 9700,- is en dat der opcenten /540U,— b. Mededeeling van het gesticht „Bloemen- daal" te Loosduinen, dat L. P. van den Tol, echtgenoote van JKoppenaal, in die stich ting is geplaatst. c. Schryven van dhr. Sneep, waarin deze mededeelt dat de straat in zijn tuin afwatert en verzoekt zulks te doen voorkomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld en dat inder daad is gebleken dat de straat hooger ligt dan den tuin. Wanneer daar nu een goot zou worden gemaakt, zou dit zeer nadeelig voor de straat zijn, die daar nu zeer mooi ligt. Daarom hebben B. en W. gemeend te moeten voorstellen aan het verzoek van Sneep geen medewerking te verleenen. De Heer Holleman gelooft dat het zeer kostbaar zou zijn als daar een goot moest komen. Deze goot zou bovendien te diep moeten worden ook. De Voorzitter ziet er geen bezwaar in als een goot langs den tuin van Sneep, langs 1 ree8nee en langs het Weeshuis werd gelegd, fvan Z0U te§emoetkoming in de kosten daar* kunnen worden gegeven Eenigeraads- terwKï^Pteiteo hun tegenkanting daartegen, Wel anderen zich afvragen of Breesnee <?ennor>„„ zou nemen met zulk een daad. Tenslotte wordt het voorstel van B. e> bij acclamatie aangenomen. d. Naar aanleiding van een schrijver. Ged. Staten dezer provincie stellen B. ej| voor 'om voor 2 jaar uitstel te vragen! het vak lichamelijke oefening, omdat c O.L.School alhier reeds vrye- en ordeoefe wordt gegeven. e. Rekening van Mabeg betreffende de', fabriek, over de maanden September October 1926. Over die maanden bedroeg verlies 1699,21 In verband met deze rekening maakt Dorst een opmerking over 't gasverlies, hij had vernomen dat de buizen zoo sl worden. De Voorzitter zegt dat de Maats< Mabeg bij gewaarwording van een gro verlies dan geoorloofd is, wel direct onderzoek zal instellen. Verzoek van dhr. Goris Verweij om strookje grond breed 0.55 M. van deno; baren weg voor zijn huis, te mogen bezi tot het aanbrengen op die breedte van plankje en tusschen dat plankje en het 1 grint te werpen om op dergelijke mania voorkomen dat men vlak langs de raii loopt. Zonder hoofdelijke stemming w( besloten voor onbepaalden tijd daartoe gunning te verleenen. g. Missives van den Min. van Onder' K. en W. i.z. financieele regelingen bet fende het Lager Onderwys in deze gemee: h. Mededeeling dat de bijdrage in keuringsdienst van waren over 1925 50 I te hoog is geweest. i. Mededeeling dat Ged. Staten de I slissing over de begrooting 1927 hebli verdaagd j. De begrooting van den Keuringsdiet I van Waren voor 1927, vermeldende een drage voor deze gemeente groot 270,1 I Met algemeene stemmen wordt beslot I tot af- en overschryving en toevoeging v enkele posten aan de begrootingdienst 19 De Voorzitter zegt dat indertyd aanG I Staten is opgestuurd een raadsbesluit treffende de geldbelegging op de Coöp.BH renleenb'ank alhier, maar dat het telk<H niet mogelyk is dat raadsbesluit goed j keurd te krijgen. De heer Breesnee zegt nu niet als raads te spreken, maar als bestuurslid van Coóp. Boerenleenbank. Spr. raad aan, o I als Ged. Staten heelemaal niets willen d het geld maar van de Boerenleenbank af nemen. Op die bank krijgt men 4 en de bank van Nederl. Gem. slechts ruim 2 Dan heeft de gemeente er schade van daarop gelet, nu sprekende als raadslid, st hij voor tegen het besluit van Ged. Stat de Kroon in beroep te gaan. Sprek verwijst naar een bericht dat hij eertij heeft gelezen in een der meuwsbladen ov eenzelfde kwestie in de gemeente Zuidzanc Deze gemeente heeft een en ander gewoB nen. (Als wy ons wel herinneren is het fl sluit van Ged. Staten van Zeeland door Kroon vernietigd uit overweging dat b raadsbesluit van Zuidzande niet onder ar 194 der gemeentewet valt en dus niet aa het preventief toezicht van Ged. Staten onderworpen.) De Voorzitter zegt dat hij zich een e ander van Zuidzande niet precies weet herinneren. Spreker zegt dat de gemeen* Strjen eenigen tijd geleden een<fceroep kee ingesteld tegen een besluit van Ged. State van Zuid Holland waarbij dit college goe< keuring onthield aan een besluit van de gemeenteraad dier gemeente, om de gelde- bij de Boerenleenbanken te beleggen. Di beroep is by K.B. ongegrond verklaard. W hebben met de Ged. Staten van Zeelan] niet, maar die van Zuid Holland wel maken. Spreker adviseert daarom een rek© ning-courant te openen bij den bank voc Nederlandsche gemeenten, opdat dit naa sprekers meening de beste manier is on tot een oplossing te komen. De heer Holleman merkt op, dat de ge meente daarvan schade zou hebben. BoverJ dien gaat het toch maar niet aan om alle wat van Ged. Staten komt als zoete koe te slikken. De heer Breesnee houdt zich aan zijn vooil stel, wijzende op de persoonlijke aansprake lijkheid der leden. De Voorzitter is er nie* erg voor om bij de Kroon in beroep te gaai daar men het toch wel niet zal winnen er spr. niet om werk verlegen is. Hij stelt daarom voor om eerst eens bij de gemeente Zuidzande te informeeren. Aldus wordt be sloten. Het besluit betreffende het uitzetten vac gelden door de gemeente Zuidzande en dat>- omtrent de belegging van kasgeld van Strijen, verschillen wel iets van elkaar. In de ver-j gadering van 19 Jan. 1926 besloot de raad van Zuidzande tot het voor vast plaatsen op een spaarbankboekje by de coöp. boeren-: leenbank te Oostburg van een bedrag vanS 5000,-, uit overweging, dat het gewenschtH is de opbrengst van den verkoop van den dokterswoning ad 5000,vast te leggen. Aan dit besluit onthielden Ged. Staten van Zeeland bun goedkeuring, op grond, dat zij de soliditeit van de boerenleenbank uit een oogpunt van particulier belang geenszins wenschen te betwisten, doch dat by de uit oefening van hun door dé wet opgedragen toezicht op het gebruik en de bestemming van het gemeentelijk vermogen zij het voor alles noodig achten, dat dat vermogen zoo«j veel mogelyk van speculatieve bedoelingen vrij blijft en dat zij uit dit oogpunt staats fondsen en zelfs de bank van Nederl. gemt. hooger stellen dan een boerenleenbank. Bij K. B. van 18 Juni 1926, no. 39 werd het besluit van Ged. Staten vernietigd uit over weging dat ingevolge art. 146 der grondwet de besluiten der gemeenten, rakende zoo danige beschikking over gemeenteeigendom-

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2