Tandarts KROS eest „Onze Eilanden" Stoomwasscherij Kunsttanden-Gebitten Nederlandsctie Landöouw-Hypotlieekbank MIDDELHMNIS Eilanden-Bank MOLENAARs MJTEN - GORDIJNEN [Voorstraat 5 MIDDELHARNIS van 9 tOt 2 aar „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. WOENSDAG 2 MAART 1927 VERSLAGEN w. HEIMBURG DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. GEREFORMEERDE KERK. Jfiddelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. jtellendam, vm. en 'sav. ds.BoumauitR'burg. )uddorp, vm. en nm. ds. Diemer. loltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. I'en BommeJ, vm. en nm. ds. Schaafsma. tad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff. lellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuijs. ieuw-Helvoet, vm. ds. Weslerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. tad aan't Haringvliet, vm.,nm. en'sav.leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, [irksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. erkingen, vm. en 's av. leeskerk. lly slaapt slecht. De heer G. Gemstock uit Cleveland klaagt er slecht slapen. Hij heeft pas een kam- 'enstitel verworven. Belet zijn kampioens- ira dan soms zijn slaap? Geenszins. Maar sl de aard van de sport, waarin hij zijn titel Beft verworven. Hij heeft n.l. het record- [ffiedrinken op zijn naam gesteld, door in ur en 15 minuten 85 koppen koffie te drin- i. Vroeger stond hij aan de spits met 62 |ppen, maar iemand uit Taxas had hem 71 koppen de eer ontfutseld. Q koffie is zoo slecht voor den slaap. Onze 4'/, Pandbrieven geven U de meest zekere en rus tige geldbelegging. Zij zijn in stukken van 1000,ƒ500, en 100,tegen 99 ver krijgbaar bij de Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden De Directeur, P. VAN OUDGAARDEN IRICHTINGEN :EL 196 ROTTERDAM iDIGING s s K >LLE MEUBILEERING U ZIJT TEVREDEN. 1T ANNO 1768. 2 jotheken. is- en Landbouwcredieten Geheel pijnlooze speciaal Mediscbe behandeling. Betaling desgewenscht in 12 maands termijnen ook voor Zieken fondsleden. Inlichtingen kosteloos BUREAU voor Tandheelkundige -Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat 13b, Rotterdam aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30013. Geopend van 94 en 79 uur. Agentschappen Mej. J. KREUKNIET, Wolphaertsbocht 181a, Chariots. W. KLEIN BLOESEM. Heyplaatstraat. F. RIETHOFF, Pastoriedijk, Pernis. J. C. BORWELING, Voorstraat 34, SplJkenSsse. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rhoon. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, NIEUW-HELVOET. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dionstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Hot wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9e JAARGANG. - N°. 34 Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Soiuntelsdyk op Vrydag 25 Februari, des namiddags drie uur. Voorzitter burgemeester Hen Hollander. Afwezig de heeren Mijs, Gidion, G. Joppe en Van Nim wegen. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten dat de goedkeuring van de gemeentebegrooting is verdaagd. De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Een schrijven van de gemeente Middel* harnis, waarin zij mededeelt, wien zy be noemd hebben als lid en pl.verv. lid der Gascommissie. Een schrijven van de heeren W. Mijs, K. Korteweg en H. Kooman,_dat zij hunne benoeming tot lid van resp. Schoolcommissie, Gascommissie en Armbestuur hebben aan genomen. 3. Wijziging Gem. Begrooting dienst '26. Deze wijziging werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Blok vond het echter wel gewenscht, dat voortaan daarvan een specificatie werd ter visie gelegd of voorgelezen. Voorzitter zeide dat het alleen een over schrijving betrof naar aanleiding van inge komen rekeningen van de ambachtslieden. 4. Omzetting van de Openb. U.L.O. school in een gewone lager onderwijs-school. B. en W. stellen voor de Ü.L.O.school op te heffen. Waartoe werd besloten. 5. Aanvraag om vrijstelling van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stelden voor die vrijstelling wederom aan te vragen. Blok vroeg of daarover de schoolcommissie gehoord was. Voorzitter zeide dat dit niet is gebeurd. Daarna werd besloten de vrijstelling aan te vragen. 6. Finantieele steun aan een vreemde- talen-cursus aan de Openb. en Bijz. Lagere School. Voorzitter zeide dat het de bedoeling is om in Fransch en Engelsch les te geven en 4 uren per week. Dit zou een bedrag van 400 vorderen voor de beide leerkrachten. Zeker is dit bedrag niet noodig, daar men zooveel mogelijk zal trachten de cursus zich zelf te laten bedruipen. De lessen zullen bui ten de gewone schooluren plaats hebben. Het aantal leerlingen is thans nog niet be kend. Kievit vond dat een dergelijke cursus wel noodzakelijk was, maar van een andere zijde beschouwd moeten we toch weer zuinig zyn. Blok meende dat een dergelijke cursus zeer nuttig zou werken en dat het billijk was dat de gemeente bijsprong voor die leer lingen, die niet in de gelegenheid zijn dat lesgeld te betalen. In beginsel, zonder -^vaststelling van het bedrag, werd besloten een subsidie toe te kennen. 7. Bespreking aanleg Ringstraat. De voorzitter deelde mede dat door den opzichter een begrooting van de kosten is FEUILLETON. VERTALING VAN HERM1NA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 3) Nog geen twee uren na den dood zijner vrouw had hij dit alles al beschikt. Mariene was op haar dringend verzoek door tante Bertha mee naar haar huis genomen. Na een uur liet de verontwaardigde vader het kind terug halen. Zij moest in het sterfhuis blijven. Destijds was mevrouw Bertha al sedert zes jaar weduwe, maar ze had een gevoel alsof de dag, waarop ze. haar man moest verliezen, een feest dag was geweest in vergelijking met dezen, waarop ze haar ongelukkige zuster zag heengaan. Uitgeput was zij thuisgekomen van de begrafe nis, walgend van het uiterlijk vertoon, daarbij aan den dag gelegd, van de overdreven lofrede, door den geestelijke gehouden, van het gezicht van den voorovergebogen weduwnaar, die met het kind aan de hand er bijstond, alsof hij zijn vrouw diep en oprecht betreurde. Na verloop van een paar dagen, bracht Mariene Daar een pakje aan haar adres en met het op schrift in Louise's eigen hand: „Verzoeke dit na mijn dood ongeopend aan mijne zuster te geven." Tevens vertelde Mariene, dat vader een dame J "om aan het hoofd van zijn huis- gemaakt. De kosten voor aanleg van dien weg zouden bedragen f 918 plus f 90 huur- derving. B. en W. achten echter niet voldoende waarborgen aanwezig die weg door te trekken gezien het bedrag dat er mede gemoeid is. Men weet niet of men daar wel zal gaan bouwen ja of neen. Le Comte spreekt zijn verwondering uit, B. en W. thans met een dergelijk voorstel komen. Spreker begreep de vrijmoedigheid niet daar het eigenlijk twee jaar geleden al besloten is. Men ziet thans tegen een uitgaaf op van ruim 1000,—en gezien de toestand in Middelharnis waar men voor een tekort op de begrooting zit, daar gaat men verder met den aanleg van wegen. Wat thans aan de orde is, dat had al lang moeten geschieden, 'k Ga steeds meer het idee krjjgen, dat men stelselmatig bezig is deze gemeente achter te zetten. M.i.z. rest ons thans niets dan te besluiten het besluit van 2 jaar geleden uit te voeren: Het is immers de eenige gelegenheid tot bouwen in onze gemeente en tevens geeft de doortrek weer werk. Ik stel aldus voor met de familie Stoop direct te onderhandelen, teneinde tot overeenstemming te geraken over dat resteerende stuk grond, om dien weg geheel klaar te maken, onze financien zijn toch zoo slecht, dat we ons dat niet kunnen permiteeren. Voorzitter meende, dat wat betreft de ge meen tefinanciën men zich niet al te blind mag staren op het batig saldo. Dit immers geeft geen maatstaf voor den finantieelen toestand. Spreker heeft er echter geen bezwaar in die weg door te trekken, als de raad van oordeel is dat men daar zal gaan bouwen. Le ComteEr is geen ander terrein meer in deze gemeente dus is er geen twijfel of men zal daar bouwen. Hoevelen gaan er de gemeente niet uit naar Middelharnis, omdat hier geen plaats is gemaakt om te bouwen, terwijl Middelharnis de wegen kant en klaar legt. Van gemeentewege wordt er echter hier niet veel gedaan om tot uitbreiding te komen, weliswaar is men wel eens bang in dat nieu we gedeelte te gaan wonen of bouwen doch wat is daarvan weer voor een groot gedeelte de schuld. Grint is niet op de wegen, en by die 15 woningen van my kunnen de achter sten haast hun woning niet vinden zoo don ker is het er. Reeds twee jaar geleden heb ik om verlichting gevraagd. Dit is metoen toegezegd, thans echter staat er nog geen lantaarn. Hiermede verdrijft men onze in- woDers naar onze buurtgemeente Middel harnis. Voorzitter zeide dat de verlichting daar over 't algemeen niet zoo slecht is. Mogelijk juist wel daar aan het eind. Thans zeide spreker toe dat aldaar een lantaarn geplaatst zal worden. Blok meende, dat Sommelsdijk destijds actiever had moeten zijn met den aanleg van wegen, helaas dat is nu eenmaal niet zoo, doch het is wel gewenscht dat men thans dien weg doortrekt. Bouwen de particulieren er niet, dan zal de volkshuisvesting dien grond mettertijd wel nemen, daar die weer plannen maakt. Kieviet verwachtte niet veel animo voor die grond daar, doch meende om te voor komen, dat men den Raad weer verwijten gaat maken, dat men niet aftief genoeg is, houding te staan, een zekere juffrouw Beata Kreisler, en dat zij, Mariene, in Zwitserland naar een kostschool werd gebracht, die door dominé Seibert was aanbevolen. Maar eigenlijk kon 't geen kostschool genoemd worden, daar zij het eenige jonge meisje was, dat juffrouw Seibert, de zuster van den predikant, bij zich aan huis nam. Drie jaren waren sedert den dood van mevrouw Eisenhut verloopen en al dien tijd was de kleine brug tusschen den burg en den tuin door niemand betreden. Omstreeks vier weken geleden was Mariene 'uit Zwitserland teruggekomen, maar ook zij was niet den tuin doorgekomen om hare tante te bezoeken, doch had met juffrouw Kreisler in onberispelijk visitiekostuum de straat overgestoken. Mariene was mooi geworden, groot en slank, maar nog altijd even bleek en merkwaardig stil en beschroomd. „Kom maar dikwijls hier," verzocht mevrouw Bertha, toen de dames vertrokken. „Het brugje is er nog altijd Mariene kreeg een kleur en Beata Kreisler, een reeds bejaarde, zeer geaffecteerde dame, zeide op hoogen toon: „Mijnheer Eisenhut vindt die brug wat bouw vallig. 't Zou ontzettend zijn als er eens een accident daarmee plaats had!" „Kom dan maar zooals jij wilt, Mariene, te water of te land," hernam mevrouw Zehmen glim lachend en zonder notitie van juffrouw Kreisler te nemen. „Kom ik elk geval, zoodat we niet van elkaar vervreemden. Gij hebt al de liefde geërfd, die ik voor je moeder had en die is niet weinig!" Mariene kuste bedeesd de lieve spreekster op de wang en volgde daarop schielijk juffrouw dat men thans dien weg maar moest aan leggen. Wel was het beter dat het publiek eerst blyk gaf van belangstelling. By den molen was de grond al weg voor dat er een weg was aangelegd. Le Comte: Wanneer we het niet doen, gaan ze steeds naar Middelharnis. Thans zyn er weer een paar aanvragen van Sommels- dijkers om in Middelharnis grond te krijgen. M. Joppe vond dat Le Comte er meer in ziet dan de overige raadsleden en als die nu meent dat het noodig is en het wel rendabel zal zijn, dat de Raad dan maar moest beslui ten. Daarna werd besloten den weg door te trekken. Born stemde tegen. 8. Verzoek Kastelein om grond aan de Kaai voor het bouwen van een loods. Voorzitter zeide dat B. en W. die zaak daar eens hebben opgenomen, doch geen plaats meer hebben kunnen vinden. Wel kan de gemeente een stuk van de petroleum- bergplaats afstaan aan Kastelein, daar die ruimte niet geheel meer noodig is volgens den opzichter. Besloten werd alsnog nader met Kastelein te onderhandelen. 9. Wisselplaats achter de Gasfabriek. Voorzitter deelde mede dat in de verga dering van de Gascommissie is besloten die verlangde post niet op de begrooting te zetten, zoodat er voor Middelharnis, nu Som melsdijk die begrooting niet goedkeurt; niets anders op zit dan de zaak by Gedeputeerde aanhangig te maken. 10. Rioleering buurtschap Kralingen. Voorzitter deelde mede dat er een verzoek was ingekomen om rioleering op Kralingen. Door den opzichter is die zaak aldaar onder zocht en deze oordeelt dat de toestand daar onhoudbaar is en noodig verbetering behoeft. De kosten zijn geraamd op 350,B. en W. stellen voor die rioleering daar aan te leggen, als alle bewoners daarop aansluiten, daar er twee bewoners niet hebben geteekend op dat adres. Weigeren die twee de woning op het riool aan te sluiten, dan schieten we nog niets op en blijft de oude toestand toch deels gehandhaafd. Kievit verzocht dat er dan ook de hand werd gehouden aan die verplichte aansluiting, daar dit niet altyd is geschied. De vergoeding voor de Bijzondere School, ingevolge art. 101 der L. O. wet, werd vast gesteld op 2810,25. 13. Verzoek D. Blokland, om concessie voor het aanleggen van een Radiocentrale. Voorzitter zeide dat B. en W. die kwestie hebben besproken en stellen voor hem con cessie te verleenen voor den duur van twee jaar onder de gevraagde voorwaarde, n.l. dat die aan geen ander zal worden verstrekt in dien tyd. Het is natuurlijk geen zaak die door velen kan gèöxploiteerd worden, daar het anders geen levensvatbaarheid heeft. Bezwaren voor telefoonverstoring kunnen zich niet laten gelden, daar ook de goed keuring van den Minister nog moet worden verkregen, die wel voor de noodige maat regelen zal zorgen dat zulks niet gebeurd. De concessie van de gemeente is alleen maar noodig om eventueel met de draden over gemeentegrond te gaan. M. Joppe vond den tijd wel wat kort en zag dit gaarne op 5 jaar gesteld. Slis vond het gevaarlijk het aan één Kreisler, die onuitputtelijk was in den lof van het oude heerenhuis. Een paar malen kwam Mariene terug, altijd door juffrouw Kreisler vergezeld. „Hoor eens, kindlief," zeide tante Bertha eens op gedempten toon, terwijl juffrouw Kreisler al de fraaie, ouderwetsch gemeubileerde kamers vol be wondering in- en uitging, „kunt ge wezentijk niet eens komen zonder haar? Zij wees.naar den kant, waar juffrouw Kreisler was verdwenen. „Ze maakt mij zenuwachtig met al haar aanhalingen uit vreemde talen. We willen toch ook eens over je moeder praten." „Och, tante," antwoordde het miesje, „papa wil niet hebben, dat ik alleen uitga." „Ook niet naar mij?" Mariene schudde, ontkennend het hoofd. „Wel zoo, staat dit niet voor een lid van de familie Eisenhut?" vroeg mevrouw Zehmen op bitteren toon. Mariene zag haar aan met een radeloozen blik, werd beurtelings rood en bleek en zweeg. Op dit moment kwam juffrouw Kreisler terug en verklaarde op. haar allerbeminnelijksten toon, dat de inrichting van de verschillende vertrekken inderdaad niets te wenschen overliet. „Wezenlijk, comme il faut I Parfaitement comme il faut, mijn waarde mevrouw Zehmen 1 Slechts wat harmonisch is, maakt een gedistingeerden indruk. Bij mijn vorstin ma chère princesse Leonore heerschte ook harmonie ik verzeker u een harmonie vraiment merveilleuseV' „Dat doet. mij pleizier!" antwoordde mevrouw Bertha en zweeg vervolgens botweg. Juffrouw Kreisler praatte alleen door. Een paar minuten later achtte zij zich echter gepikeerd en stelde persoon af te staan. Voorzitter zeide dat het voor meerdere personen geen doel meer heeft, daar het toch niet zoo gauw rendeeren kan. Bovendien moet Blokland er zyn brood mee verdienen en wanneer er nog andere radiohandelaren komen, dan is het toch daarvoor eigenlijk maar een bijzaakje. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. de gevraagde concessie te verleenen, nadat de Voorzitter Joppe had medegedeeld dat twee jaar voor Blokland voldoende is om de zaak te doen tot stand brengen. 14. Adres van de Afd. Sommelsdijk—Mid delharnis van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, om tewerkstelling van werkeloozen, uitgetrokken leden, c. q. geldelijke uitkeering aan hen. B. en W. stelden voor om eerst al het productieve werk te laten verrichten door de werkloozen en daarna met nadere voor stellen te komen. Kiviet vroeg of ook de niet georganiseerden daarbij te werk gesteld zouden worden. Blok zeide dat er niet veel productief werk te vinden is in de gemeente waar zoovele arbeiders werkloos zijn dus wat er is zal. vlug- genoeg gebeurd zijn. Nu is de strekking van het verzoek om aan de uitgetrokken werk loozen de steun te blyven uitbetalen zooals dat door den Bond is gedaan. Spreker zeide dat volgens berekening dit ten hoogste een bedrag zal vorderen van 150, Le Comte meeDde dat die regeling onbillijk zou zijn tegenover die menschen die niet in een bond zjjn. Die staan toch al ten achter by de georganiseerden, De georganiseerden hebben te samen tenminste al een uitkeering, de subsidie van gemeentewege groot ƒ350,— terwyl de ongeorganiseerden daarvan niets ontvangen. Ik althans kan nimmer mijn stem aan een dergelijke bevoorrechting geven. Blok zeide dat vorig jaar een dergelijk verzoek niet noodig is geweest, toen kon de bond zichzelf redden. Thans nu er dit jaar nog zooveel meer werkloozen zyn, komt de bond veel uitgetrokken leden te tellen. Le Comte zeide in principe tegen steun verlening te zijn. Doch indien een dergelijke steunverleening zich ook uitstrekt over de niet georganiseerden dan zou ik dat voorstel wel steunen. Blok zeide er natuurlijk niet tegen te. wezen dat ongeorganiseerden ook onder steuning kregen, doch de georganiseerden hebben toch eerst getracht voor zich zelf te zorgen en nu blijkt dat men niet over vol doende contanten beschikt, nu komt men met een dergelijk verzoek. Gezien er een post op de begrooting staat, is dus de mogelijkheid aanwezig zonder dat de begrooting daardoor extra wordt belast. Spreker meende dat het onbiliyk zou zijn en tegen het principe dat van overheidswege wordt gehuldigd, door het vormen van on dersteuningskassen en aansluiting bij een bond, dat de georganiseerden nu net zoo na zouden komen te staan als de ongeorgani seerden. Le Comte zeide dat het reeds treurig was dat men van Overheidswege zoo op organi satie aandringt. Spreker stelde echter voor, indien er iets gedaan moet worden, dan naar geiykerechten te handelen. Blok zeide dat dit thans niet aan de orde haar „chère enfant" voor om huiswaarts te gaan. Bedroefd zat mevrouw Bertha dien avond in haar hoekje van de sofa en dacht na over het eenige kind van hare zuster dat op die manier werd bedorven en door puriteinsche strengheid en dwaze gekunsteldheid, Ze hield zoo innig veel van het b?appe tengere meisje in wier mooie oogen zachtbruin als rijpe hazelnoten het smachtend verlangen stond te lezen om jong te wezen en te lachen en te weenen zooals 't iemand van haar jaren toekwam. Hoe lief was zij al geweest als kind wanneer ze soms van allen dwang ontheven op de zomer namiddagen over het brugje sprong met haar neef. die maar vier jaar ouder was dan zij in den tuin krijgertje speelde of sprookjes zat te lezen onder den ouden lindeboom, waarvan de takken zoo laag neerhingen, dat alleen nog kleine mensch- jes op het bankje daaronder konden zitten. En hu? Mevrouw Bertha leed er onder ze had haar nichtje zoo graag het gemis van hare over leden moeder vergoed 1 Nu was Mariene in lang niet gekomen. Sedert het nieuwjaarsbezoek, dat zij met haar vader op Burgwitten gebracht had, had mevrouw Zehmen niets van het jonge meisje gehoord of gezien, en nu was Pinksteren al voorbij. Mevrouw Zehmen ging bij den ouden dominé Selbrig ter kerke, de Eisenhuts behoorden tot een ander kerspel en zaten Zondag op Zondag in de ouderwetsche familiebank. Zoq zag mevrouw Zeh men haar nichtje nooit, daar zij, behalve haar gewone wandelingen, weinig uitging. Mevrouw Bertha moest 'tzich dus goed- of kwaadschiks wel laten welgevallen, dat haar nichtje in de buurt was, zonder dat ze het kind te zien is. Wanneer de niet georganiseerden met een dergelijk verzoek tot den raad komen, zal ik evengoed voor ondersteuning stemmen. Thans is echter alleen maar een verzoek van de organisatie aan de orde. Kievit meende dat Blok van zijn kant wel geiyk had, doch dat een evenredige be handeling in deze billyk was. Voorzitter meende dat het beste was eerst het werk te laten doen wat te vinden is en dan op dit verzoek nader terug te komen in de eerst volgende vergadering, die dan niet zoo lang op zich moet laten wachten. M. Joppe vond het wel wat onvoorzichtig om zoo die post voetstoots te gaan gebruiken. Blok zeide dat hij wel die gevaren zag wanneer we allen gaan steunen, doch dit zal niet zoo erg zyn als men dit zich voor stelt. M.i.z. is de post van 1000,— wel toereikend. Wij voor onze bond zouden kun nen volstaan met een bedrag van f 150,— Doch ik herhaal nogmaals thans hebben wij alleen te beslissen op het adres dat thans in behandeling is. Wenschen de ongeorga niseerden ook die uitkeering laat ze dan ook met een verzoek komen. Echter is het niet zoo gemakkelijk om de ongeorganiseerden diezelfde regeling te laten genieten. Van de georganiseerden beschikt men over alle ge gevens, terwijl dit van de ongeorganiseerden niet het geval is. Ik stel my echter met genoegen beschikbaar die regeling te helpen tot stand brengen. Le Comte meende dat de gemeente thans niéts anders kon doen dan met gelijke maat meten. Georganiseerden hebben reeds 6 we ken steun gehad ad 7,20 per week of 43,20 waardoor zy toch al een voorrecht hebben. Blok: U vergeet dan toch zeker dat dit door de bondsleden zelf is betaald althans voor een groot gedeelte. Le Comte: Ja tenminste 14,04 per jaar, zoodat zij een vergoeding uit anderen hoofde hebben gehad van ongeveer 29,—. Blok: Pardon U vergist U. Allereerst ko men niet alle bondsleden om hun steun. Ten tweede komen zy niet allen uitgetrokken, zoodat de redeneering van le Comte lang niet juist is. Ik voor mij zelf ben gelukkig nog niet zonder werk geweest, maar een ander zal dan toch mijn premie reeds als steun hebben opgestreken. Slis was het met le Comte eens dat geen onderscheid gemaakt dient te worden tus schen georganiseerden en ongeorganiseerden. Blok zeide dat dit sterk in strijd was met dei meening van de overheid. Ten slotte kwam het voorstel van B. en W. in stemming om eerst het werk wat te vinden is te laten geschieden en binnenkort dan weer een vergadering te houden om nader op dit adres te beslissen. Met algemeen© stemmen werd dit voorstel aangenomen. De aftredende leden van de schatting»* commissie werden allen herkozen. Daarna werden de leden voor de verschil lende atembureaux gekozen. Rondvraag. Slis vroeg den voorzitter of het niet goed zou zijn dat nogmaals eens op audiënte werd gegaan ten einde te bepleiten het behoud van het hulppostkantoor. Spreker zeide dat hij dezer dagen een Kamerlid had gesproken en dat die zulks niet ondienstig oordeelde daar de zaak tamely k lang blijft hangen. kreeg.. Nu was ook haar zoon sinds Paschen thuis gekomen om zijn eigen landgoed, natuurlijk nog onder oppertoezicht van den ouden en vertrouwden opzichter, te besturen, en had haar door zijn bijzijn brengen, zoodra moeder hem als heer en meester installeerde. Reden genoeg om vóór dag en dauw bij de hand te zijn en mevrouw Bertha metterdaad te toonen, wat hij kon, hoe jong hij nog mocht wezen. Zóólang moest zijn verloving nog geheim blijven, maar moeder wist 't en vond 't een aller liefst portretje, zooals zij verzekerde. „Ge weet wel, jongen," had zij gezegd, „eer gij zesentwintig zijt, geef ik den schepter niet uit de hand; maar dan kunt ge de verlovingskaarten rondsturen en trouwen. Dan maak ik plaats, dan ga ik naar Dresden of Hannover haar oude plan dat haar zoon altijd even ongeloofelijk voor kwam. Zoo werd 't langzamerhand zomer, 't Was nu de eerste Juli, een heerlijk zonnige zomerdag. Op het tuinbed voor het huis verwelkten de rozen. De zwaluwen schoten piepend door de heldere lucht. Zwermen witte duiven vlogen als zilveren vonken over het voorplein naar de akkers. Mevrouw Zehmen zat in een luchtige huisjapon voor het huis, in de schaduw van den ouden, dikken toren. Zij las de Maagdenburger courant en de naaimand met haar werk stond naast haar op de bamboerieten bank. (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1