Purol bi] i Ruwe en Sc bral e ni£- ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1927. ONZE EI; dus in totaal 7022 of 7,58 terwijl dit in 1925 was 7276 7,74 3. Het voorstel om de rooilijn van de gebou wen aan den westkant van de Oranjeweg te bepalen op 6 Meter uit de grens van den weg, werd aangenomen. 4. Door B. en W. wordt voorgesteld 9 woningen onbewoonbaar te verklaren, n 1. 5 aan Onderlangs en 4 aan de Kattewacht, De yoorz. zegt dat zulks mede wordt voor gesteld op advies der Gezondheidscommissie, die in haar schreven nader de oorzaken aan geeft, waarom de woningen onbewoonbaar zijn en deze haars inziens niet voor verbete ring vatbaar zijn. Zoeteman zegt, dat het toch zeker de be doeling is de menschen niet uit de woningen te zetten, maar zoo lang te laten wonen, tot zij een andere woning hebben. De Yoorz. bevestigt dat, waarop de Bonte zegt, dat dit slechts voor een bepaalden tijd geldt, maar om de zes maanden verlenging kan gegeven worden. Soeteman wil dat dan maar direct doen, maar de voorz. zegt, dat dit niet mogelijk is. Kooman meent, dat de Raad kan handelen naar omstandigheden. Nadat het voorstel zoodanig was geformu leerd, dat de bewoners worden gelast binnen 5 maanden de woningen te verlaten, maar voor dien termijn verlenging kan worden ge vraagd, wordt het aangenomen. 5. De aftredende leden der schattingscom. der Ink -bel. worden herkozen, n.l. de Heeren G. Warnaer G.Lz., en H. Kooman Lz. en M. G. de Graaf, met algemeene stemmen terwy 1 D. Bakker gekozen wordt met 5 stem men tegen 2 stemmen op A. v. 't Geloof. 6. In overleg met den directeur der Gas fabriek, zal in de Oranjeweg een lantaarn worden geplaatst op verzoek van de bewoners van dien weg. 7. Bespreking aanschaffing van een andere lijkkoets. De Voorz. deelt mee, dat de exploitant van dén lijkwagen, A. J. van Dongen, een andere wagen wil koopen, mits de Gemeente haar subsidie verhoogt, v. Dongen weet een wagen staan, die 450,— moet kosten en volgens het rapport, dat spr. gelezen hééft, is de wa gen nog goed, maar de kleeden zijn door veelvuldig gebruik in slechten toestand. De Bonte heeft geen bezwaar, de subsidie te verhoogen, als we dan maar een fatsoen leken wagen krijgen. We weten allen allang dat deze wagen slecht is, en al is het rapport over den wagen, dien v. Dongen wil koopen, wel niet zoo heel slecht, er staat toch in, dat enkele onderdeelen versleten zijn. Hij zou gaarne weten, wat een nieuwe koets kost, want als- deze nu een beetje opgeverfd is, kan niemand de gebreken zien en we zitten dan weer met een strop. De Yoorz. meent, dat een nieuwe zeker 16 a 1700,— zal kosten en v. Dongen zal zoo'n wagen nooit koopen. De Bonte. Dus een rijke Gemeente als Dirksland moet weer met zoo'n oud vehikel opgescheept worden. De Voorz. zegt, dat de wagen op de foto een goeden indruk maakt, waarop Greven- stuk zegt, dat dit op een foto niet te zien is en de prijs van den wagen is zoo laag, dat hij niet goed kan zijn. Hij zou haast dien prijs kosten van verven alleen. Kooman meent, dat lijkwagens incou rante artikelen zijn en men is er in die plaats misschien graag voor een krats af. De Bonte zou gaarne inlichtingen inwinnen bij de Gemeenten Nieuwe Tonge en Middel- harnis. Het wordt tijd, dat die zaak afdoende wordt opgelost, want we zitten al 10 jaar met deze kwestie opgescheept.- Smit zou ook liever een nieuwe hebben, want anders kragen we misschien weer een oud brokje. Zoeteman zegt, dat „en passant" ook wel eens gesproken mag worden om vaste dragers voor lijkdiensten aan te stellen. De Voorz. zegt hierover in de volgende verg. mededeelingen te zullen doen na onder zoek. Nadat nog een en ander over den lijkwagen gezegd wordt, stelt "Warnaer voor er iemand heen te zenden om den wagen te gaan be kijken. Hij meent, dat een goed onderzoek noodig is en een bedrag van 50,— voor dat onderzoek niet te groot is. Aan Grevenstuk wordt die taak opgedra gen, zoodat.deze eerstdaags voor 3 dagen op reis moet om naar een oude lijkwagen te gaan kijken in de naburige gemeente Wor- kum in de Prov. Friesland. 8. De urinoirs in de Nieuwstraat en de Kaai worden opgeruimd en verplaatst, No. 1 naar de betonnen schutting aan den Secreta- rieweg en de ander (het is heusch waar, Verslg.) naar het eind der Kaai bij de woning van Adr. Stolk. Deze urinoirs zullen gemaakt worden van beton door de metselaars Gulde- meester en Zoon voor den prijs van 175, 9. De kosten van de rioleering van de Paulina v. Weellaan werd vastgesteld op 9,85 per Meter en zulks te doen betalen door de eigenaars der aangrenzende bebouw de perceelen. 10. Aan de orde komt het plan en voor waarden tot het bouwen van 4 arbeiders woningen van het eenvoudigste type aan den Boschweg op erfpachtsgrond der Ge meente, met bijdrage in de bouwkosten en vaststelling van den maximum huurprijs. Op verzoek van den Voorz. werd nu over gegaan in geheime vergadering, om dit voor stel eerst te bespreken. Na heropening opent de Bonte onmiddellijk de bespreking en zegt dat hij reeds vroeger op den bouw van arbeiderswoningen heeft aangedrongen. Door mij, aldus spr., en ook door eenige der raadsleden is een bezoek gebracht aan de nu onbewoonbaar verklaar de woningen, waarna allen tot de conclusie kwamen, dat ingrijpen zeer noodig was. De gezondheidscomm. was van hetzelfde oordeel, hetgeen zij in haar rapport heeft neergelegd. Als we echter woningen afkeuren, dan dient de gemeente ook te zorgen, dat de bewoners dezer huizen ook een andere kunnen krijgen. Ik heb in de vorige verg. toen het voorstel om voor die menschen een woning te bou wen gedaan en tevens een ontwerp voor een eenvoudige woning ingediend. Dit voorstel is echter in flagranten stry d met mijn voor stel, want de gemeente geeft hoegenaamd alle zeggenschap over die woningen uit handen. Het type is ook anders dan dat door mij is ingediend, want in het plan van B, en W. worden bedsteden in de woonkamer gemaakt, hetgeen bijna nergens meer beurt en zelfs de regeering niet toestaat in woningen die door haar gesubsidieerd wor den. Die nu nog bedsteden bouwen, beschik ken over een groote keuken, maar in deze kamer moet alles gedaan worden, als koken en bakken, enz. Een aparte slaapplaats der ouders is zeer noodig. Ook de gezondheids comm. is van dezelfde meening. Men moet zich eens in den toestand van een groot gezin verplaatsen. Nu komen B. en W. met een voorstel tot bydrage in de bouwkosten. In de meeste gemeenten worden de door haar gesteunde woningen overgedragen aan een of andere vereeniging. Hier ontbreekt dat systeem geheel. Nu kan men in erf pachtsvoor waarden veel beschrijven, maar alles kan men daarin niet ondervangen. Eén der voorwaarden volgens dit voorstel is, dat de huur 2,80 per week zal bedragen. Dat is niet, volgens hetgeen in de vorig© ver gadering besloten is. De toeslag die de meente geeft, moet afhankelijk zijn van de financieel© draagkracht der bewoners. Die toeslag was toen geraamd op 1,— per woning en nu weten we niet, waar we aan toe zijn. De allergrootste leemte is, dat de bouwer der woning zegt, wie hy er in wil hebben. Dat mag niet gebeuren, maar moet alleen door den Raad of B. en W. geschieden, Ik stel daarom voor, dat als voorwaarde te stellen. Als je de bouwers vrijlaat komt niemand er in, die nu in een onbewoonbare woning woont. Bovendien kunnen alleen ambachtslieden deze woningen bouwen, die zelf over kapitaal beschikken. Als het voor stel zoo wordt aangenomen, dan zal het niet aan de verwachtingen beantwoorden en de kans, dat sleutelgel d betaald zal worden is niet gering. De bouwers kunnen dood gewone huisjesmelkers worden. In tal van plaatsen wordt gebouwd volgens mijn plan en ook antirev. doen daaraan mee. Grevenstuk meent, dat de bezwaren van de Bonte te groot zijn en vraagt aan de B.: „zou jij land geven, waarover je niets te zeggen had?" waarop de Bonte antwoordt: „zou jij geld geven, waarover je niets te zeggen had?" Voorzitter vraagt, of nog iemand het woord verlangt en omdat het doodstil blijft zegt de Bonte: „de Heeren zeggen niets en denken stik maar, maar zoo bezie ik de zaak niet. Zeker is dit hier weer bekonkeld, wat de eerste keer niet zou zijn." Smit zegt dat dit geen waar is. De Voorzitter zegt, dat nu genoeg gepraat is. Het woningtype van de Bonte was niet volgens de bouwverordening. De Bonte: „Alleen het portaaltje". Bed steden behooren niet meer gebouwd te wor den. Grevenstuk zegt, dat dit zoo erg niet is, want in de kleinste krotjes zijn bedsteen en de menschen blijven toch gezond. De Bonte verlangt stemming over het type der woningen. De Voorz. vraagt of het voorstel wordt ondersteund. Niemand doet dat, dus de Voorz. meent dat er dan ook niet over gestemd kan worden. De Bonte zegt, dat art. 16 van het regle ment van orde duidelijk is en er weldege lijk gestemd moet worden. De Voorz. brengt het voorstel in stemming, hetgeen verworpen wordt met 6 tegen 1 stem. De Bonte stelt alsnu voor in de voor waarden op te nemen, dat de gemeente de huurders aanwijst. Kooman is van meening, dat het beter i3 daartusschen te voegen „zoo noodig". Voorz. zegt, dat B. en W. dat ook voor stelt. De Bonte licht zijn bezwaren breedvoerig toe en meent o a. dat de Gemeente nu geld geeft aan de verhuurders, maar niet aan de huurders. De gemeente moet haar volle rech ten op de verhuring houden. Grevenstuk noemt dien eisch „belachelijk". Db Bonte antwoordt, dat als Gr. dat be lachelijk vindt, hij dat zelf moet weten, maar we moeten de zaken met verstand regelen. Voorz. zegt, dat als de Bonte deze zaak wil bevorderen dan ook hier voor moet zijn. Warnaer zegt: we moeten de mogelijk heid scheppen de menschen te helpen en het gaat nu alleen over de manier van uit voering. B. en W. moeten voor den eersten keer de huurders aanwijzen, maar dan voorts ook aan de verhuurders over laten. Wie het minst toeslag vraagt, mag de woningen bouwen en als wij de huurders blijven aanwijzen zal geen enkele de wonin gen willen bouwen. Grevenstuk meent, dat vele bezwaren van de Bonte niet overdreven zijn, want dan kan de verhuurder de huurders er onwille keurig uitjagen. Warnaer: We willen nu eenmaal niet door de Gemeente doen bouwen en het kon best zijn, dat Ged. St. dit plan afkeuren. Dit systeem werkt opschuivend. De onbe woonbaarverklaring is om geen slechte toe standen te bestendigen. Door de verklaring van Warnaer meent de Secretaris op te moeten merken, dat de zaak steeds moeilijker wordt om te forrüuleeren als besluit van den gemeenteraad. Hij leest de voorwaarden voor die aan de bouwers en huurders en aan de Gem. worden gesteld waaruit blijkt: dat geen hoogere huur betaald mag worden dan 2,80 per week tenzij met vergunning van de gemeente, dat men een jaar in-de gemeente moet wonen om als huurder in aanmerking te komen en dat B. en W. het recht hebben, zoo noodig, personen aan te wijzen als huurders. Zoeteman zegt, dat hij voor het voorstel is om de woningen te bouwen, omdat de Kattewacht afgebroken moet worden voor verkeersweg, maar dat hy anders nooit een cent zou geven voor woningen voor arbeiders met steun van de Gemeente. De Bonte komt wel meer met zulke soort voorstellen, het geen by de begrooting van 1927 voldoende is gebleken en als wij wat willen doen, werkt hij dat op die manier tegen. De Bonte„dat slaat als een tang op een varken. Ik ben wat radicaler en wil geen peuterwerk doen. De onbewoonbaarverkla ring dringt tot oplossing van slechte woning toestanden en daarom moet dé gemeente haar rechten laten gelden. WarnaerB. en W. zullen voor dqn eersten keer de huurders aanwijzen. Als we dat recht aan ons houden dan zullen de bouwers niet willen bouwen en wy willen hun dat mogelijk maken. De lijn van De Bonte ligt geheel anders. De Bonte kan over de bezwaren heen stappen als de raad de huurders altijd aan wijst en doet daartoe een voorstel. Dat voorstel wordt verworpen met 6-1. B. en W. vragen machtiging de verdere uitvoering aan hen over te laten en den bouw te gunnen aan den laagsten inschrijver. Deze machtiging wordt verleend. De Bonte zegt nog, dat de raad berouw zal hebben van dit besluit en de geschiedenis zal hem gelijk geven. Men houdt te weinig rekening met de veranderde toestanden. Warnaer haalt de schouders op. Hierna sluiting. Raadsvergadering Den Bommel op Vrijdag 18 Februari 1927. Tegenwoordig alle leden. Nadat de ver gadering op de gebruikelijke wijze is ge opend en de voorzitter den leden een harte lijk welkom heeft toegeroepen op de eerste vergadering van dit jaar, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna komen de ingezonden stukken aan de beurt. 1. Kennisgeving van de verdaging der beslissing over de begrooting dienst 1927. 2. Kennisgeving van de goedkeuring der begrooting dienst 1927. 3. Kennisgeving dat de bijdrage uit Rijkskas voor den woningbouw is bepaald op 1020,66. 4. Bericht van ontvangst van de wijziging der verkeersbepalingen betreffende de maxi mum snelheid. 5. Dankbetuiging van den heer G. Tiggel- man voor de hem toegekende gratificatie. 6. Dankbetuiging van den heer L. Gou- mare voor de hem toegekende salarisver- hooging. 7. Terugzending der goedgekeurde wijzi ging op de begrooting. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt het voorstel tot den verkoop van een huis met tuin aan de Voor straat, thans bewoond door den heer L. de Jong. B. en W. stellen voor bij inschrtfving te verkoopen. B. en W. vragen hiertoe mach tiging van den raad met de bepaling dat deze laatste over de gunning zal beslissen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna komt aan de orde de benoeming van leden voor de beide stembureaux voor de aanstaande verkiezingen. Hiervoor worden aangewezen: 1 de heeren Brinkman, Borgdorff en Mast. 2 de heeren Keulemans, Segers en de Wit, terwijl bij eventueele vervanging de andere raadsleden zullen invallen. Thans wordt overgegaan tot de benoeming van leden der schattingscommissie. De af tredende leden, de heeren Brinkman, Ros molen, Job Mijs en D. Hermans worden zonder hoofdelijke stemming herbenoemd. Tot lid van de commissie tot jwering van schoolverzuim wordt met algemeene stem men herbenoemd het aftredend lid de heer T. den Braber. Hierna worden eenige wijzigingen en af- en overschrijvingen aangenomen op den dienst van 1926. Het heffingspercentage voor de inkomsten belasting dienst 1927 '28 wordt weder vast gesteld op 4. Aan J. v. d. Made wordt jaar afschry ving op de hondenbelasting toegestaan. Bij de rondvraag zegt de heer Mast dat geklaagd is over de zykanten van den Schaapsweg, bjj de hoeve van den heer Ras, De- voorzitter, die reeds er van op de hoogte was, stelt voor, om te wachten tot 't najaar en dan te trachten die kanten te verharden. Dit wordt aangenomen. De heer van Gent wijst op het feit, dat herhaaldelijk biljetten van het aanplakbord aan de polderskamer worden afgescheurd, en vraagt dit bord van een afrastering te voorzien. Dit voorstel wordt aangenomen. Dezelfde spreker zegt, in een naburige ge meente de werking te hebben waargenomen van een automatisch toestel by begraven; en stelt voor dit ook in deze gemeente aan te schaffen. De voorzitter zegt dat het hem genoegen doet, dat de heer van Gent met dit voorstel komt en zegt zyn volle mede» werking toe. B. en W. zullen ten spoedigste prijsopgaaf vragen en zoo mogelijk tot aan schaffing overgaan. De heer Jongeling spreekt over de honden belasting van H. Kamerling. Voorzitter zegt, dat Kamerling zich schriftelijk moet wenden tot den raad. Eerst dan kan die zaak in be handeling worden genomen. De heer Segers vraagt naar den toestand van de woning van den rijksveldwachter en krijgt de toezegging dat deze woning geverfd zal worden. Daar verder niemand meer iets te bespre ken heeft wordt de vergadering gesloten. ALS DE DUIVEL JONGEN KON (Ontleend aan het gemeenteraads-debat). -Als het langzaam aan gaat draaien Naar den goeden stembustij d, Hoort men in gemeenteraden Weer de grootste malligheid. Ieder lid, 't zij rood of rose, Geel of groen of zwart of wit, Ieder lid gaat dan beseffen Dat-ie op een zetel zit. Alle onbenulligheden Komen dan weer voor den dag, Uren worden maar verbeuzeld Aan gehoon en schaterlach. Een en al becritiseeren, Doch het haalt zoo weinig uit, En met al dat debatteeren Komt men «oog tot geen besluit. Stembus, als ge straks gaat spreken, Weet dan toch eens wat ge zegt, Breng toch alles in het reine, Maak het kromme dan weer recht. Roep dan mannen aan de tafel Met een goede hersenpan, Die niet twisten of een p bak Hier of ginds rendeeren kan! S. M. J. N. Plaatselijk Nieuws. MIDOELHARNIS. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk de Doopsbediening plaats hebben. De aangifte hiertoe is bepaald op Vrijdag avond 7.30 uur in de Kerkekamer. Gevonden voorwerpeneen huissleutel, af te halen bij M. Polak, Westdyk. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 14 t/m 19 Februari zijn by den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven34 veld-arbei- ders; 6 visschers en 1 smid. Totaal 41 per sonen. By de j.l. Vrijdag gehouden verkoo- ping van 26 stuks iepenboomen aan de Voorstraat, brachten deze in totaal ruim 80 gulden op. De candidaatstelling voor den Gemeen- téraad is bepaald op Dinsdag 12 April. 1 Maart a s. zal het 25 jaar zyn gele den dat de heer P. v. d. Waal in dienst trad bij de administratie Post en Telegrafie alhier. Zeer gezien bij superieuren en colle ga's zal 't hem voorzeker dien dag aan be langstelling niet ontbreken. Mej. E. Verbrugge bekwam Zatardag ernstige brandwonden aan haar beenen, doordat een pan kokende melk kantelde en de inhoud haar over het lichaam ging. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de woningen pi. gem. B 185 en C109 is de besmettelijke ziekte Roodvonk gecon stateerd. Vele personen in onze gemeente zijn door deze ziekte aangetast. Centrale Veiling te Middelharnis op Vrydag 18 Februari 1927. Kipeieren 59—61 k.g. 7,20 tot ƒ7,75 per 100 stuks. 50-51 k.g. 5,90 tot 6,15 per 100 stuks. (bruine) 61 k.g. 7,80 tot 7,85 per 100 stuks. Eendeieren 75 k.g. 7,25 per 100 stuks. Knolselderij ƒ2,— per 100 stuks. Spruitkool ƒ10,10 tot 11,50 per 100 k.g. Spinazie 27,— per 100 k.g. Kleiperen 15,— tot J 22,10 per 100 k.g. Sjalotten ƒ3,— per 100 k.g. Roode kool 1,80 tot 6,80 per 100 stuks. Honing 0,70 tot 0,75 per pondspot. Boerenboter f 1,06 tot 1,19 per pond. „DE DAGERAAD". Vrijdagavond j.l. gaf de Arbeiders-tooneel- vereeniging „De Dageraad" van Oude Tonge in Hotel Meijer alhier een opvoering van het tooneelspel „Fabrieksmenschen" van H. Kes- Genoemde vereeniging was voor Middel harnis en Sommelsdy'k geen onbekende, wat bleek uit de aanwezigheid van ruim drie honderd menschen iD de zaal. De heer J. Blok opende als voorzitter van de Afd. Sommelsdijk Middelharnis van den Landarbeidersbond den avond, waarna ge noemd stuk ten tooneele kwam. „Fabrieksmenschen", een spel van leed en strijd, door den schrijver heel gemakkelijk en begrijpelijk neergeschreven, werd op emi nente wijze door de spelers vertolkt, en zij deden den schrijver alle eer aan. Vooral de moeder werd zeer juist weerge geven,. haar miniek en spel waren uitstekend. Het moederleed bracht ze verdienstelijk op den voorgrond. Haar ruwe, drankzuchtige echtgenoot in het eerste bedrijf speélde zijn rol heel goed. Eveneens Willem, de strijder, die trots alle tegenslagen z'n ideaal door drijft, was in vorm. De beide dochters speel den wel wat koud, met niet genoeg harts tocht, maar toch waren er goede momenten. Alle spelers deden overigens hun uiterste best, en de stilte en het daverend applaus na beëindiging van het stuk bewees aller instemming. Na de pauze werden twee tableaux opge voerd, welke getuigden van ernst en studie. Nummer één stelde voor de armoe in het gezin van een oorlogsinvalide, wat met de verlichting van het Bengaalsch vuur een indrukwekkend schouwspel gaf. Een welver diend applaus was hiervan het resultaat. Maar verre overtrof het tweede tableau, voorstellende „Ontwapening". Die uitvoering was in één woord schitterend. Als het gor dijn opgaat en het roode en groene licht de groep belicht zien we in 't midden 't socia lisme, dat voor den wereldvrede strjjdt. De vrede in groen kleed, symbool van den op komenden groei, waarin de vrede verkeert. Om het socialisme en den vrede groepee- ren zich jonge vrouwen, allen bezield met't idee „Ontwapening". Naast het socialisme een knaap symbool van de jeugd, die door het socialisme in bescherming wordt genomen. De wapenen, vóór de groep, worden door hem veraf- schuwt. Als het doek zakt, is het applaus overweldigend. De Dageraad" heeft heel wat aangedurfd, maar ze is er in geslaagd dit goed ten uit voer te brengen. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Poortvliet als grimeur uitstekend werk heeft geleverd en een geanimeerd dansje vele aan wezigen nog eenigen tijd bijeen hield. Uit de Raadsvergadering. In ons Zaterdagnummer meldden we aan het slot van het raadsverslag van Middelhar nis dat we nog nader daarop zouden terug komen. We willen 't nog even hebben over de rondvraag. Wanneer we goed herinneren, dan heeft ons raadslid Krygsman eenigen tijd geleden gevraagd de rondvraag te be korten en verzocht den leden de voorstellen of vragen schriftelijk in te dienen, waarna ze in een volgende vergadering ter sprake zouden komen. Van de rondvraagbekrimping merkten we althans Donderdag j.l. zeer weinig. Ieder had wat op zijn kerfstok en 't waren allemaal oude dingen. Zoodat men zich waant in vorige vergaderingen. 't Viel ons op dat er leden waren die zelfs voor de derde maal op 't zelfde aambeeld sloegen en ten slotte nog geen antwoord ontvingen dat afdoende was. Krijgsman begon zelfs weer met de rond vraag en vroeg verlichting op Louis Bouw meesterplein. Een ingezetene heeft zulks aan B. en W, reeds in October SGhriftelyk ver zocht, heeft daarop nimmer eenig antwoord ontvangen en de zaak bleef ongedaan, zeer ten ongerieve van de bewoners, postboden, courantenbezorgers en wat dies meer zy. Vogelaar kwam voor de derde maal terug op de schoolgeldregeling te Stad aan 't Ha ringvliet. Voorzitter heeft tweemaal toe gezegd een onderzoek; waarom moest Voge laar nu weer met die vraag komen Wij vragen ons af aan wie de schuld dat de leden telkens weer met dezelfde vragen komen, terwijl de Voorzitter het plan van Krijgsman zoo toejuichte om de rondvraag te bekrimpen. Dorsman vroeg weer naar de opmeting van het huis van Bakker en vroeg of de kamer aan de maat was. Blijkens den loop van het gesprek was merkbaar dat dit punt reeds ook al een paar maal deel had uitge maakt van een geheime zitting. Voorzitter zeide dat hy die kamer door een ambachts man had laten opmeten en dat die aan de maat was. Dorsman betwistte zulks en vroeg waarom de Voorzitter zelf zich niet had ver gewist van dien toestafPd. Voorzitter zeide wel meer te doen te hebben. Waarop Dorsman naar voren bracht of de Voorzitter er dan niet om gaf of de bouwverordening al of niet overtreden wordt. Waarom moet die zaak voor den zooveelsten keer ter tafel komen? Waarom overlegt men ter vergadering dan geen stukken waaruit de betrokken leden of voorzitter direct hun tegenstrijdigheid kunnen weerleggen? Krijgsman vond dat de ambachtslieden Varik veel betichten. Ais de duivel jongen kon, deden die jongen niets anders dan schel den op Varik en betreurt dit ten zeerste. Dorsman zeide dat het bij hem liep over de kwestie: worden wij raadsleden bedrogen, ja of neen? 't Feit ligt er toch en daar is niets meer aan te veranderen. Voorzitter zeide opnieuw onderzoek toe. Dorsman meende dat Voorzitter zulks reeds al lang had moeten doen, er schuilt hier volgens zijn berekening een overtreding. Dorsman vroeg weer voor de zooveelste maal naar de rekeningen van het Armbe stuur of die nog gecontroleerd zijn met de betrokken ambachtslieden daar die veel te hoog waren. Spreker zeide onder voorwaar de ook zijn goedkeuring aan die rekening te hebben gegeven. Alweer een oude koe. Waarom komt Voorzitter zelf niet met het resultaat van zfin bespreking? Waarom ge wacht tot de rondvraag hem weer antwoord vraagt Dorsman sprak daarna zijh misnoegen uit over de geheimhouding van de raadsleden daar alle besprekingen uit de geheime ver gaderingen denzelfden avond nog naar buiten overgaan. Spreker vond dit zeer treurig En wenscht geheimhouding van leden die deel uitmaken van de commissie van onderzoek der Begrooting '27. Krygsman wenschte daaraan niet medei te werken, wel tegenover derden, docï niet tegenover andere raadsleden. Dorsman meende dat de raadszaal de plaats was over gemeentezaken te spreken docb niet onder het publiek, op straat of Kaai- Ook over deze geheimhouding is reeds INGEZONDEN MEDEDEE meermalen gesproken. Wij vragen ons nu af: wat voor nieuws bracht ons een rond vraag die drie kwartier inbeslag nam Wat is nu de reden dat de rondvraag niet bekrompen kan worden Zou het langzame afwerken daaraan geen schuld hebben? Zou het en voor den Voorzitter en voor de leden niet aangenamer zijn indien-iets be handeld wordt en daarmede afgeloopen, in- plaats van steeds maar weer op datzelfde aambeeld te moeten blijven slaan? De ver gadering van Donderdag was bepaald weer amusant maar gaf geen blyk van een optima forma vergadering, zooals van een centrum verwacht zou mogen worden of zou de ver kiezingskoorts den leden hebben aangegrepen dat ze allen zoo in de weer zijn over kleine nietigheden die ze hoog laten oplaaien SOMMELSDIJK. In het huis gemerkt B 275 is een geval van besmettelyke ziekte diphteritis, geconstateerd. Het dochtje van A. B. had het ongeluk zoodanig met haar hoofdje op een steenen voorwerp te vallen, dat geneeskundige be handeling noodzakeiyk was. Door het omvallen van een stoof met vuur ontstond bij de Wed. v. L. alhier een begin van brand. Door de buren werd het ongeval spoedig opgemerkt en bytyds erger voorkomen. Voetbal. Wegens slechte weersgesteld heid en terreinafkeuring ging den wedstryd V.N.H. Flakkee Zondag j.l. niet door. DIRKSLAND. Door het wegglijden dei- ladder waarop een plank gelegd was, om gemakkelijker steenen te lossen, geraakte de werkman A. K. in de haven. Tot den hals nat en met een kleine kwetsuur aan de ha'nd, werd hij op den wal geheschen om zich thuis vau droge kleeren te voorzien. De meeste ongelukken aan de haven loopen in den regel nog al goed af, maar het gebeurd dikwyls dat men verbaasd staat over het slechte losmateriaal, als planken en trappen. Een beetje meer veiligheidsmaatregelen zyn zeker niet overbodig. HERKINGEN. De stemming ter verkiezing van een notabel der Ned. Herv. Kerk, zal plaats hebben as. Vrijdag des avonds te 6J uur in de consistoriekamer. Tot bestuursleden der Bijzondere school alhier, zyn herkozen J. van Rossem, M. G. den Boer en Joh. Kalle. STELLENDAM. Door de garnalen visschers zyn de vorige -Week 1,2_en 3 dagen gevischt. Per dag en per vaartuig werd gemiddeld slechts 15 Kg. by de pellerijen aangebracht. De vorige week werdeü van hier ver scheept 540 H.L. aardappelen, 130 balen uien en 200 balen koepeen. Zaterdag 1.1. werd door den heer Van Gulik, g afpalen h an d el aar te Rotterdam, aan zyn gehuwde garnalenvisscbers alhier een gratificatie van 25 per hoofd uitgekeerd. GOEDEREEDE. De verkoop van zitplaat sen in de Ned. Herv. Kerk, heeft 267.40 opgebracht. In de Ned. Herv. Kerk is tot Notabel gekozen Joh. Tanis. De verkiezing van den Gemeenteraad voor deze gemeente is bepaald op 25 Mei a, De afgeloopen week hebben de kuil- visschers van 2060 kilo schubben gevangen, Alhier worden plannen gemaakt om een afdeeling op te richten voor de Pluim veeteelt. OUDDORP. In de weervisscherij werden vorige week 2 zalmen gevangen. De afgeloopen week werden door de kuilvisschers van 5—150 kilo schubben ge vangen, 5000 K.G. Haring en 20 vaten Sardyn. A.s. Vrydagavond bestaat gelegenheid tot aangeven voor den H. Doop in de Ned. Herv. Kerk. Zaterdagavond is hier een Herv. Knapen- opgericht met aanvankelijk 25 Toen Ds. Polhuis Zondagavond na ge» houden kerkdienst naar huis reed, had hij het ongeluk met zijn Ford in den draai van den Helhoek te slippen wegens de gladde sneeuwbry; en kwam zoodoende met zijn voertuig terecht in de Hulsthaag van D K Behulpzame handen wisten hem met een touw weer op den rechten weg te trekken. NIEUWE TONGE. In de gehouden leden vergadering der Coöp. broodbakkerij „Voor waarts" alhier zyn tot bestuursleden her kozen de heeren H. Beyer en P. v. Alphen Jz., terwijl tot dagelijks bestuur werden benoemd de heeren A. Kievit, L. A. van Zielst en A, Visbeen. Besloten werd aan de leden 14 dividend uit te keeren. Tot lid der commissie van toezicht is herkozen de heer P. C. Tljl. ®p6r de firma W. L. D van Eesteren werd besloten aan hun cliënten over het afgeloopen jaar 16 dividend uit te keeren. Een openbare vergadering van den raad - nammrSur b6legd teB<m a's'Vrtidag| worden gegeven. het begin der Langeweg, by de hol den landbouwer Van Markensteijo in botsing. Vermoedelijk is de aldaa!. schuur, welke het uitzicht beleü oorzaak, dat de chauffeurs elkar opmerkten, toen het te laat was. kwamen geen persoonlijke ongeluk Met materieele schade liep dit on( Zondagmorgen a.s. zal indeN! kerk doopsbediening worden gehoud vaders kunnen zich Vrydagavond aanmelden aan de pastorie. Door de afd. Oude Tonge va onderwijs is een vergadering bele Donderdag a.s., des avonds 7 uuriH school. Deze vergadering is weer neerd met Ouderavond; met med van de gemengde zangvereeniging' sior". De leden van Volksonderwij tevens nog een gehuwd persoon, of introduceeren. We hopen dan ook, leden dit zullen doen. Ook trouwe wordt, evenals de vorige vergaderi; gend aanbevolen. Maandagmorgen sloeg een span J van den landbouwer J. C. Wagner doch hun woeste vaart werd gestu een meerpaal. Men had toen spc paarden weer in bedwang. Naar men verneemt zal de i( vanger, dhr. M. H. de Roo, worden i plaatst naar Zuidlaren (Dr.)" OOLTGENSPLAAT. Het bestuur eeniging „Volksonderwijs" heeft et vergadering belegd tegen Donderdj Het muzikale gedeelte zalonde staan van den eminenten musicus, t j Joh. Bol. Verder zal er door enkele en heeren gezongen worden, terwijC vooraanstaande leden mooie bijdrage:1 leveren. DEN BOMMEL. In de afgeloop e' werden van hier verscheept 957 H. appelen, en 664 H.L. uien. Onze dorpsgenoot A. van Maa chauffeur op de autobus der R.T.M. Bommel op Middelharnis, is in gel trekking benoemd bij de Westl. stoomtrammaatschappy voor den 's-Gravenhage-Loosduinen. De maats verliest in hem een uitstekend chaufl bij het reizend publiek zeer goed st; geschreven. HELLEVOETSLUIS. In de Vrijda gehouden vergadering van de afdeelil levoetsluis e.o'/der S.D.A.P. zijn a.s. raadsverkiezingen de volgende datenlijsten samengesteld: voor Hei sluis: 1. Alb. Duisterhof, 2. P. Koe 3. P. van Wynen, 4. W. Otte; voor Helvoet: 1. A. P. v. d. Velde (aftr 2. J dyk, 3. J. Wezeman, 4.R.Schermer,! Kramer, 6. H. van Beesten, 7. J. v. d. Uitslag Voetbalwedstrijd: H.O.V. Hellevoetsluis 10-0. De Gemengde Zangver. V.I.J Dir. de heer Th. Vermaat, zal met j steren deelnemen aan het concoui Linker Maasoever en uitkomen in dl rieure Afdeeling. Onderstaande vereenigingen zulle nemen aan het concours op Hemelvas a.s., uitgeschreven door Helvoets's Ge koor „V.I.O.L.A." „Omhoog zy ons streven" te Tinte gem. Oost.\ „Zang en Vriendschap" te Cappelle a/d1 „Vooruit" te Oude Tonge. „De Jonge Zangers" te Brielle. „Sunlight" te Vlaardingen. „Wilhelmina" te Hellevoetsluis. „Door Eendracht Sterk" te KlaaswaaL „Concordia" te Stad aan 't Haringvli „Volharding" te Goudswaard. „Uitspanning door Inspanning" te Ooltgens „Zang en Vriendschap" te Spykeniss< „Excelsior" te Vlaardingen. „De Ruwaerd van Putten" te Geervli „Van Ongenoegen Vry" te Ooltgenspl „Kralingen Vooruit" te Rotterdam. „Oefening en Uitspanning" te Spykei „Excelsior" te Nieuw-Helvoet. „De Harmonie" te Overschie. „Zanglust" te Hellevoetsluis. „Volharding" te Oostvoorne. O. N. A.'s Voorbereiding" te Nieuw-He St. Gerardus Majella" te Rotterdam. .Uitspanning door Inspanning" teRozer BRIELLE. Door het Hoofdbestuur va Vrijheidsbond en het Bestuur van den kring Ridderkerk is aan den heer Overwater te Strijen, op grond van ovj| gingen in het partijbelang verzocht, i trekking van zijn candidatuur voor Staten ongedaan te maken. Hoewel by den heer Overwater d zwaren, die aanleiding gaven tot h< trekking van zijn candidatuur, niet ui] weg zijn geruimd, heeft hij uitsluiten; de zaak te dienen, aan dit verzoek vol® De heer U. W. Weerman, chef aan de Gasfabriek alhier is benoem- Gasmeester te Wemeldinge. A.s. Vry dag zal door de Gymna vereeniging Brinio alhier een uitvc OUDE Tfivpp xr ua 'au - - Op de 1.1. gehouden eierenveilingv vuua JONGE. Vrydagavond kwamen inaangevoerd:

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2