I J. HENIGER-Kipstraat 85-87 KWATTA.'VF I Dat s KWATlA „Hotel-Restaurant SIMONS" V RECHTZAKEN Tb 44 jaar,landbouwer te Ooltgensplaat, wiens 'zaak reeds een vorige maal had ge diend, wordt ten laste gelegd overtreding der BINNENLAND VOLLE MELK REEPEN LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voorü! VERSLAGEN NIGROIDS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1927. ONZE EU Besloten werd het hoofdbestuur uit te noodigen inzake deze kwestie nog dit jaar een beslissing te nemen. EEN NIEUW AARDAPPELRAS. Mooie knol, liooge opbrengst, weinig last van ziekte. Het afgeloopen jaar voor hot eerst is een nieuw aardappelras, genaamd Gelkaragis, afkomstig van het aardappelselectiebedryf Ragis van Rabbetge en Gieseke inPomme- ren, op de officieels vergelij kings velden in ons land, zoowel op den zwaarsten bodem van Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Gro ningen en Friesland als op de lichtere grond soorten van Noord-Brabant, Limburg, Gelder land en Utrecht verbouwd. Uit de vele proef nemingen mag worden afgeleid, aldus schrijft het Alg. Nederl. Landbouwblad, dat deze geelvleezige consumptie-aardappel aanbe veling verdient. De heer dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold vindt de knollen zeer mooi gevormd, terwijl de oogen ondiep zijn en krygt den indruk, dat de kweekers van dezen aardappel hun taak serieus hebben opgevat. De heer dr. J. C. Dorst, consulent voor de plantenveredeling bij de Friesche Maatschap pij van Landbouw, vergeleek het nieuwe buitenlandsche ras met in ons land gek te, met het resultaat, dat de gemiddelde op brengst der Gelkaragis was per plant 1,09 K.G., van eigenheimer 0,80 K.G., vanroode star 0,76 K.G. en van Alpha 1,13 K.G. De heer D. W. Lindenberg te 's Heer Arendskerke vergeleek het nieuwe ras met acht inlandsche rassen. Het nieuwe gaf de hoogste opbrengst; zoo ook op het selectie- bedryf De Wilhelminapolder te Wilhelmina- dorp. De heer St. v. d. Brink te Laren had een opbrengst omgerekend per H.A. van 46.500 K.G. De kwaliteit was best en zieken of afval kwamen er niet in voor. De aardappel is mooi, rond en glad met ondiepe oogen en is gemakkelijk te schillen. Te Dinteloord was de opbrengst per H.A. berekend 31.600 K.G., te Beegden in Lim burg 40.900 K.G., te Wilhelminadorp 44.585 K.G., te Herwijnen 350 H.L. a 70 K.G., te Leersum 560 H.L. h 70 K.G. Ook de rjjks- landbouwconsulenten te Breda, Roermond, Tiel en Bilthoven ontvingen gunstige resul taten van proefnemers in hun ambtsgebied. Het voor ons land nieuwe ras heeft wei nig last van bladrol of mozaiek. Te Tien Gemeenten werd 3 pet. topbont geconsta teerd. WELKE STIKSTOFMESTSTOF Het is nu winter en hiermee voor den landbouwer de beste tijd plannen te maken voor het volgende oogstjaar. In de eerste plaats gaat hij na welke ge wassen hy op zijn verschillende akkers zal verbouwen, dan hoe hij deze zal bemesten, enz. Vooral de bemesting moet met zorg be studeerd worden. Niet alleen de hoeveelheid, maar ook de soort van kali-, fosforzuur- en stikstofmeststof stelt hij vast, tevens rekening houdende welke van deze mest stoffen voor zyn grond en voor zijne ge wassen de beste zijn. Eindelijk heeft hij nog te letten op de prijs der meststoffen onder ling en berekend hy welke de voordeeligste zijn. Vooral by de stikstofmeststoffen dient men rekening te houden met de prys onderling, omdat deze plantenvoedingsstof de duurste is en men hierop gauw wat bespaart. Wij willen in dit artikeltje^eens nagaan de prys der stikstof in de twee der meest gebruikt wordende stikstofmeststoffen, de zwavelzure-ammoniak en de Ghilisalpeter. De prys van zwavelzure-ammoniak is op het oogenblik 13,15 per 100 K.G. De prijs van 1 K.G. stikstof uit deze meststof is dus 0,64. De prijs van Chilisalpeter is ƒ14,75 per 100 K.G. De prijs van 1 K,G. stikstof uit deze meststof is dus 0,95. Een verschil dus van 31 ct. per K.G-. stikstof. Zoo kunnen wy ook berekenen dat de prijs van Chili salpeter in evenredigheid van zwavelzure- ammoniak mag zyn 15£ X 64 ct. 9,92. De zwavelzure-ammoniak daarentegen mag kosten naar de Chili-stikstofprijs 20£ X 95 ct. 19,47. Zoo ziet men dus dat de prys der zwavelzure-ammoniak -momenteel wel zeer goedkooper is als die van Chili. Bovendien dienen wij nog met enkele om standigheden rekening te houden, welke wij hier in het kort weergeven. De Chili wordt bruto voor netto verkocht, dikwyis in natte, slechte zakken die nog ongeveer 2 K.G. we gen na het ledigen. Zw. ammoniak is een mooi, droog zout. Iedere baal Devat 100 Kilo netto, in den regel verpakt in flinke, droge zakken. Voor verlies behoeft men dus niet te vreezen. Zwavelzure-ammoniak bevat 5 stikstof meer, men heeft dus minder noodig, der halve spaart men op transport- en uit- strooiingskosten (3 balen zw. amm. bevatten evenveel stikstof als 4 balen Chili). Hoofdzaak is echter thans dat de prijs van zw. amm. al ver beneden die van Chili staat. Als wy dit procent stikstof of per K G. stik stof uitrekenen is dit verschil, zooals boven bïykt, aanmerkelijk. Redenen waarom wij de landbouwers aan raden spoedig de door hen benoodigde hoe veelheden in te koopen, of zoo zij deze mest stof nog weinig gebruikten, proeven in het groot te nemen met deze stikstofmeststof. In vele landbouwvereenigingen zien wy dan ook thans een sterke aanvrage naar zw. amm. om zeker te zijn de benoodigde stikstof zoo goedkoop mogeiyk te koopen. KANTONGERECHT SOMMELSD1JK. Aan v^l ingezetenen te Ouddorp, K. Ta T. T., J. H., L. v. S. en M. was ten laste gelegd overtreding der jachtwet. Dit gezelschap zou te Stellendam m een polder geloopen hebben met het Sjfweer in jagende houding op land van Blokland, op welk land deze jagers geen recht van jacht- genot hadden. Gehoord werden verschillende getuigen a charge en a decharge, doch het O. M. dat door geen der getuigenverklaringen het wettig en overtuigend bewijs was komen vast te staan. De stukjes land in dien polder sluiten als blokjes in een speeldoos m elkan der, zoodat het heel moeilijk is de overtreding te constateeren. Het O. M. requireert derhalve "verdachten worden allen vrijgesproken. L. v. S., 21 jaar, landbouwer te Melissant, wordt'ten laste gelegd op eenstukiand gejaagd te hebben zonder voorzien te zyn van een schriftelijke vergunning. Verdachte ontkent tusschen 2 eni 8uur zooals het proces-verbaal vermeld op bedoeld stuk land geweest te zijn en zegt getuigen te kunnen bijbrengen die dit willen bevesti- g<Gehoord wordt getuige J. M., 32 jaar arbeider te Melissant, die desgevraagd zijnde verklaart verdachte tusschen '2 en 3 uur op bedoeld perceel bouwland gezien te hebben. Getuige A. H„ 30 jaar, polderwerker te Dirksland heeft verdachte ook gezien, maar wist niet op welk stuk land. Het O. M. meent dat niet is komen vast te staan dat verdachte op land van Polder gejaagd heeft en vraagt vrijspraak. Verdachte wordt vrijgesproken. J. H., 33 jaar, te Ouddorp, wordt een zelfde ^'verdacht^zegt lejaagd te hebben op scha- gof'M.temeent dat dit verweer verd. niet kan baten. Of men jaagt op wild of schadelijk gedierte maakt weinig ve™^U. Bij allebei hebben dezelfde handgrepen plaats. Geëischt wordt f 5 subs. 5 dagen hechte- "verd. wordt schriftelijk vonnis gewezen. C O A. O., W. v. R., J. v. d. S„ allen te Middelharnis, hebben reeds een vorige maal terechtgestaan wegens loopen op ver- boden terrein aan het Zandplad en plegen van baldadigheid (gooien met steenen waar door een ruit gebroken is), maar hun zaak werd uitgesteld om meer getuigen te bomen. Thans is hun schuld door getuigenverklarin gen komen vast te staan, maar hoewel het O.M. hen schuldig verklaart wil het verdach ten deze maal nog met een flinke reprimande naar huis sturen met de v«rma?in? het weer gebeurt een flinke straf zal woiden ""verdachten worden schuldig verklaard doch geen straf opgelegd. Voor A. J. v. d. P., slager te Stad aan t Haringvliet treedt als gemachtigde op diens zoon L. v. d. P. Verdachte was ten laste gelegd geen arbeidslijst in de onderneming ^Gemachtigde zegt dat-verdachte geen hoofd der onderneming is doch gem.broer. Er wordt misschien dén dag per week in gewerkt, t Is maar een klein slagerijtje en de andere dagen werkt verd. in dienst van een ander Het proces-verbaal is opgemaakt op bloot ver moeden. Er was een arbeidsint en een arbeidsregister, maar al waren deze er met, dan zou het nog de vraag zijn of dit reden tot vervolging was. Gem. ïszelf °PaP.or'° ambtenaar van overtredingen der arbeidswet, doch begrijpt niet hoe iemand van deze zaak een proces verbaal heeft kunnen opmaken Het O. M. meent dat iemand als verbalisant die in het dorp ieder kent, zeker wel is zonder meer, voor zich zelf vast te stellen wie het hoold van een onderneming is. Er behoeft in deze zaak niet getwijfeld te worden of dit verdachte is. Gem. zegt dat toen het feit geconstateerd zou moeten zyn, niemand in de onderneming werkzaam was. Verdachte wordt schrifteiyk vonnis ge- '"verdachte is breedvoerig in zijn verweer, maar bereikt het tegenovergestelde van wat hij wil. Het O. M. zegt dat zich hier een merk- -waardig feit voordoet. Een vorige keer had verdachte er zich op beroepen op het feit dat hti vogels jaagde. Dat verweer leek het O. M. toen sterk, waarom besloten werd verbalisant te hooren. Maar het verweer waarmede ver dachte nu komt klinkt weer geheel anders en over hetgeen hij een vorige maal gezegd heeft rept hij niet meer. Uit de plattegrond- teekening die het O. M. van verbalisant mocht ontvangen en die geheel klopt met de staf kaart blijkt dat de vergunning volgens de vogelwet voor een geheel ander terrein geldt, waarom het O. M. pessiteer b(j zi)n vorde ring 25 sub. 25 dagen hechtenis, verbeurd-^ verk aring van het geweer of J 40 subs. 20 dagen hechtenis en tenslotte teruggave van de vogelwetgunning aan Verdachte wordt 20 boete subs. 10 dagen hechtenis opgelegd en overigens conform den eisch veroordeeld. A T. 42 jaar, landbouwer te Ouddoïp, heeft in'de duinen strikken aangelegd Get W. L. K., 28 jaar, veldwachter te Ouddorp, verklaart dat hij in hBtJjJjF8!! gekleed, verdachte is nagegaan en uit de bewegingen die verdachte maakte kunnen controleeren dat hy strikken uitzette. Verdachte zegt dat verbalisant geen eene strik in beslag genomen heeft. Het O. M.: dat behoeft ook niet. Get. zegt dat het heel moeiiyk is de strik ken terug te vinden, maar weet zeker dat verdachte ze uitzette, wat hy kon zien aan zyn handelingen, het aanstampen met den voet enz. Het O. M. zegt dat de verdachte biykbaar de strikken zoo goed heeft uitgezet dat niet slechts geen konijn, maar ook geen mensch ze zien kon. Geëischt wordt 16 subs. 15 dagen hech tenis. Verdachte wordt schrifteiyk vonnis ge wezen. Bij verstek werden veroordeeld wegens ryden zonder licht: P. W. te Middelharnis, C. L. te Oude Tonge en A. v. d. S. te Melis sant, ieder tot f 5 subs. 5 dagen hechtenis INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOO O BLK 2^'IN KDU9 Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetten I 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af 1 2,75 Stijve Hoeden vanaf t 2,95 Hooge Hoeden vanaf 1 8,50 ZIJN WINSTKANS. GRONINGEN, 14 Febr. - Hoezeer de ge- moederen alhier worden beziggehouden met de a.s. geboorte van het 100.000ste kind, moge blijken uit de volgende annonce, welke voorkwam in een der plaatselijke bladen: „Gelukkige vader in spé biedt zijn winstkans de diverse geschenken voor den 100.000- sten jonggeborene te koop aan. Volgens berekening ruime winstkans". Een Breugheliaansche koffiemaaltijd in den gothieken raadhuiskelder in Den Bosch. Toen eenige weken geleden de Bossche avond van den Kath. Radio Omroep werd gegeven, voerde daar de burgemeester der stad het woord en noodigde hy de luister aars, die daarin belang stellen uit om ge- meenschappeiyk een bezoek aan 's-Herto- genbosch te brengen, waar de burgemees ter hen by de bezichtiging der bezienswaar digheden persoonlijk zou rondgeleiden en welk bezoek besloten zou worden met een koffiemaaltyd in den trant van de Breughel- feesten te Breugel in den voor eenige jaren ontdekten gothischen kelder van het stad huis, thans ingericht als boterwaag. De belangstelling blijkt zoo groot dat het niet mogelijk zal zyn alle deelnemers aan dit gezameniyk bezoek op één dag in dezen gothischen kelder aan een maaltyd te ver eenigen en daarom wordt overwogen de be zoekers in twee groepen op verschillende data te doen komen, nl. een groep van dichtby wonenden en een van veraf wonenden, j TROUW IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. EPE, 16 Febr. Gisteravond is te Vaassen een hevige brand uitgebroken in de boerderij van B. N., welke geheel verwoest werd. Een .inwonende vrouw van 50 jaar is daar bij om het leven gekomen. Tien stuks vee kwamen eveneens in de vlammen om. Betreffende den brand vernemen wy nader het volgende: De brand ontstond op de deel, waar het hooi en het stroo bewaard wordt. Het vuur vond gretig voedsel, zoodat de voorraad direct begon te branden. De vrouw, Brinkman genaamd, die zwak zinnig was en bij den boer was uitbesteed, had zich ter ruste begeven op een kamertje, dat dicht by den hooivoorraad gelegen was. De vloer en de muren van het kamertje stonden al spoedig in lichte laaie. De boer, tevens eigenaar van het huis, deed nog moeite de vrouw te redden, en haar uit de vlammen weg te trekken, doch toen zyn kleeren ook begonnen te branden, moest hij de poging opgeven. Inmiddels stond het geheele huis in volle gloed en het dak stortte weldra in. Een gedeelte van het vee, zeven koeien, een paard en eenige varkens kwamen in de vlammen om. De stoomspuit uit Epe was spoedig ter plaatse, doch toen zy arriveerde, was er al niet veel meer te redden. Behalve de muren, die zyn blijven staan, is bet geheele huis afgebrand. Een raadgeving aan dronkaards. Sinds eenige dagen is by de Amsterdam- sche politie als regel ingevoerd, dat aan menschen, die 's nachts in het politiebureau hun roes uitslapen, by hun vryiating een schriftelijke raadgeving verstrekt wordt van den volgenden inhoud: „De noodzakelijkheid bestond, u naar het politie-bureau te geleiden. Dit brengt ons ertoe, ernstig te waarschuwen, te waar schuwen in uw eigen belang, te waarschuwen terwille van uw gezin, terwille van uw ouders, of van anderen, die u lief zyn. Gaat INGEZONDEN MEDEDEELING. Slechts één merk kan aan de spits staan gy zoo door, dan loopt ge gevaar, steeds verder af te dwalen van den goeden weg, steeds dieper te zinken in een poel van velerlei leed, van allerlei narigheid. Boven dien zal een strafvervolging niet kunnen uit- blyven. Ia uw eigen belang, ook met het oog op dit laatste, raden wy u, u te wenden tot het consulatiebureau voor alcoholisme, dat bereid is, u kosteloos te raden en zoo mogelyk te helpen. De directeur vay dit bureau, de heer Th. W. v. d. Woude, houdt iederen Maandag- en Vrijdagavond 8 uur zitting in het lokaal van den geneeskundigen dienst, Weteringschans 4." Diefstal in een juweliers winkel. Woensdagnacht is een ruit van den juwe lierswinkel van de firma Hoetink aan het Koningsplein te Amsterdam ingeslagen. Een surveilleerende politieagent ontdekte het, toen hij er langs liep; de dader was toen reeds verdwenen. De firmanten zyn onmid dellijk gewaarschuwd; bij een voorloopig onderzoek meenden zy, dat er niets gestolen was, maar bij een meer nauwkeurig onder zoek van morgen bleek, dat een aantal hals kettingen (hoeveel en de gezameniyke waar de was nog niet uit te maken) waren ver dwenen. Een dergelyke nachtelyke aanslag op dezen winkel is onlangs gepleegd; toen is de dader gevat. AANVARING TE ROTTERDAM. Tusschen veerpont en motorschip. ROTTERDAM, 16 Februari. Vanmorgen heeft op de Maas voor den mond van de Leuvehaven een aanvaring plaats gehad tusschen de personen-veerpont „Heen en Weer IX" van den dienst Prinsenhoofd- Leuvehaven en het motorschip „Koophan del", schipper C. Moree uit Stad aan 't Haring vliet. Laatstgenoemd vaartuig wilde eerst bak boord passeeren, doch keerde toen plotseling naar stuurboord. Een aanvaring was daardoor niet meer te voorkomen. De motorboot werd vrij ernstig aan den kop beschadigd. De schade aan de veerpont was gering. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Een Esperanto-bank te Laren. Internationaal papier. Uit Hilversum wordt aan het Volk ge meld: Verschenen is de eerste serie bankbiljetten van de Universal Spesmila Banko, papieren geld, waarmede men in esperantistenkriugen hoopt een internationaal betaalmiddel „in de wereld te brengen". De zaak gaat uit van de genoemde Universala Spesmila Banko, gevestigd te Laren (N.-H.). Een bekende Hilversumsche bankzaak interesseert zich voor het plan en wil te verschaffen. De bedoeling van de Banko is, voorloopig een syndikaat te vormen met een klein kapitaal van 20.000 Spesmila of .ongeveer 25.000, ten einde de stichting van een N.V. met een kapitaal van 100.000 spesmilaj (plm. 120.000) voor te bereiden. Van dat kapitaal zal geen nationaliteit meer dan 25 pet. mogen bezitten. Van het gestorte kapitaal wordt ili als goudreserve gedeponeerd by de Neder- landsche Bank. De bedoeling is daarby, dat de biljetten der bank, welke zy in circu latie geeft, voor haar geheele waarde gedekt zullen zyn, en wel voor tenminste 40 pet. in goud of zilver, in nationale geldswaarden, of in bij andere banken uitgezet, terstond opvraagbaar geld, terwijl 60 pet. voor beleg ging kan worden gebezigd. Waar zoowel hier als in het buitenland de biljetten by een bepaalde omrekeningskoers alleen tegen kontante betaling verkrygbaar worden ge steld, hoopt men op deze wyze een solide basis voor het bedrijf te krygen. Het spreekt daarbij vanzelf, dat het in ternationale geld voorloopig alleen voor on derling gebruik by de Esperantisten zal dienen, b.v. by den internationalen boek handel, contributies e.d. Wel hoopt men, dat, indien het plan slaagt, de zaak zich zal uitbreiden en het geld ook by het interna tionale verkeer en in den handel goede diensten zal kunnen bewy'zen. De heerDre- ves Uitterdijk, de bekende voorvechter van het Esperanto in ons land en wiens hand-, teekening het nieuwe papier siert, was te dien aanzien vol goeden moed. De behoefte aan internationaal geld, zeide hy, is nog veel grooter, dan die aan een internationale taal, zoodat, gezien het succes van de laatste, de Spesmilo geen slechte kans heeft. Het syndicaat is er nog niet, en de N.V. evenmin. Maar de Universala Spesmila Banko is er wel, en de bankbiljetten zyn er ook VERSLAG van de vergadering; van den Baad der Gemeente MIDDEL HARNIS, op Donderdag 17 Febr., des namiddags liuf drie uur. Voorzitter Burgemeester Dsn Hollander. Afwezig met kennisgeving deHeerenSlis en Nipius. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen. Vroegindeweij maakte de opmerking dat het voorstel gedaan in de vorige vergadering over de waterleiding, eigeniyk niet het voor stel was, zooals dat in de vergadering van B. en W. was besproken. Dat door de oor spronkelijke tegenstanders van de waterlei ding het voorstel van den voorzitter eigenlijk niet goed is verstaan, waardoor zyeenigzins in de war zijn geraakt. Voorzitter heeft in stemming gebracht om thans niet op de waterleiding in te gaan, doch in de verga dering van B. en W. was besproken het voor stel van B. en W. zoo te formuleeren dat de raad niet op de plannen van thans zouden ingaan. Dorsman zeide dat het beter was dat B. en W. de voorstellen schriftelijk formuleerden en deze tevoren ter visie voor de leden te leggen. Voorzitter meende dat er toch heelemaal geen misleiding kan hebben plaats gehad, daar de formule wel driemaal is voorgelezen en daarbij geen opmerkingen zijn gemaakt. Koote zeide dat door Vroegindeweij als voorzitter van de rechtsche fractie het voor stel is ter sprake gebracht in een vergadering. Dat op de raadsvergadering de leden blyk- baar niet hebben geluisterd omdat men in de heilige overtuiging leefde, dat het voorstel zooals dat door B. en W. was besproken in stemming zou worden gebracht. Dergelyke dingen zijn heel onaangenaam, want nu heeft öf Vroegindeweij ons bedrogen of voorzitter heeft Vroegindeweij om den tuin geleid, waardoor deze ons een verkeerde voorstelling heeft gegeven van de voorstellen. Ook leiden dergelijke dingen niet tot een goede samen werking in het college van B. en W. Spreker stelde daarom voor maar over het al of niet komen van een waterleiding te stemmen, dan weet men ten slotte waar we ons aan te houden hebben. Voorzitter zeide daar sterk tegen te zijn, daar er twee leden niet aanwezig zijn en het toch niet aangaat om een dergelijk be sluit zoo maar ineens te nemen zomder dat zulks op de agenda staat. Het gaat toch maar niet aan om zoo iets zoo maar eens even den nek om te draaien, j Koote meende dat elk lid van den Raad I toch het recht heeft met medewerking van 'andere leden een punt alsnog op de agenda te plaatsen en te behandelen. Voorzitter: Maar dat zou toch geen manier van zaken doen zijn, tegenover de afwezige leden die steeds getoond hebben veel belang in de waterleiding te stellen. Zaayer vroeg zich af wat bezwaar het was hetgeen in de notulen staat. Wanneer het weer in behandeling komt, moet er toch een ander rapport, althans andere gegevens in verwerkt zyn. Voorzitter zeide dat een geheel nieuw rap Iport toch niet te verwachten is. Koote zeide dat het meeste de tegen stemmers gegriefd beeft dat er uwivuau va goAogu werd, wat zyn die raadsleden toch nullen, die hebben zich zoo maar even door hun voor-. .7""° zitter bij den neus laten nemen, en omdat stpllpn ge v.0l?l'" alsnog op betere banen te leiden wenschen SphrhvpS 5 wil öchryven inzake noleenng van de Mij ahftcr alsnog op betere banen te leiden wenschen wij wyziging der notulen. Voorzitter zeide dat de notulen toch zeer juist waren en dit een juiste weergave van het besluit geeft, waaraan we ons toch eigen- lyk moeten houden. Tenslotte werd besloten de notulen in dien zin te wijzigen, als door de heeren werd ver langd. Van der Meide merkte alsnog op, dat door hem verzocht was om den weg voor de openbare school geheel te bestraten, waar toe de voorzitter toegezegd heeft begrooting te zullen laten maken. Dit meende spreker geheel niet uit de notulen gehoord te hebbeu.i Voorzitter zeide dit alsnog in de notulen) te zullen opnemen. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten honden weer op ƒ3,— te stellen. Voorzitter zeide dat dit niet ging omdat de verordening pas koninklijk goedgekeurd is en dat het kohier dient te worden opgemaakt. De secretaris zeide dat men toch moet vast houden om de klassen te splitsen door vaste en losloopende honden, anders kan men geen onderscheid maken. Struik stelde daarna voor de houders van trekhonden voor dit jaar ontheffing te ver- leenen van het meerdere gedeelte dat er nu dit jaar zou bygekomen zyn. Dit voorstel werd in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Alsnog was ingekomen het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Een verzoek van den heer Blokland om vergunning voor het aanleggen van een radio centrale; en tevens een verzoek die vergun-1 ning hem alleen te verstrekken. Voorzitter zeide dat dergelyke verzoeken eigenlijk tot de competentie van B. en W. I alleen behooren, doch meende deze zaak ernstig genoeg, om hierover den raad in zijn geheel te laten beslissen. Voorzitter zeide er wel wat tegen te hebben om hem als zoodanig alleen dat recht te verzekeren. Anderzyds moet het haast om de zaak doorgang te kunnen laten vinden, want anders wordt het mogelijk een strijd onder de concurrenten, waardoor eventueel heelemaal of slechte overbrenging tot stand zal komen, wanneer die draden soms elkaar zouden gaan raken. Spreker zeide dat er eigenlijk alleen vergunning wordt gevraagd de draden hier en daar over den weg te spannen, daar het meerendeel toch over de huizen gaat. Dorsman stelde voor het gevraagde voor twee jaar te verleenen. Krijgsman meende dat een dergelyke termijn zelfs nog bezwaarlijk was.Besloten werd dit verzoek alsnog aan te houden tot een volgende vergadering. Een verzoek van Dijkers was ingekomen om de rioleering in de Wilhelminastraat te verleggen, daar, indien hy de aldaar te bouwen woningen wil aansluiten met zijn rioleering deze boven den grond zou moeten komen. Dorsman zeide een jaar geleden al voor speld te hebben waar we nu voor zitten. Toen is door hem een grondig onderzoek verzocht, dat zou gebeuren,niets hebben weer van gehoord en nu we voor de fouten komen te staan die de opzichter heeft gemaakt komt men plotseling met gegevens voor den dag over dat voorloopig onderzoek. Voorzitter zeide dat B. en W. die zaak rieëel hebben uitgevoerd. Dat de opzichter aan dit feit geen schuld heeft en dat de kosten voor herstel thans 50,— zouden bedragen. Besloten werd dit voorloopig te doen. Slik zeide niet te kunnen begrijpen dat Dijkers nu met die mededeeling komt, ter- wyi door hem ook in diezelfde straat een huis is aangesloten dat wel gaat. Een verzoek van de Ned. Landarbeiders- vereeniging Afd. Middelharnis om de uitge trokken werkeloozgn te werk te stellen of ondersteuning in welken zin ook, te ver schaffen. Voorzitter zeide dat dit verzoek eerst heden morgen was ingekomen en nog niet door B. en W. is behandeld. Krijgsman vroeg waarom dit des morgens voor deze vergadering niet is behandeld in de vergadering van B. en W. Voorzitter zeide dat daartoe geen tijd meer was. Spreker zeide echter zich met den aan nemer van den havenweg in verbinding ge steld te hebben, doch dat de chef toen niet thuis was en de waarnemer alles met zijn jpatroon zou behandelen en over dat onder- ilioud bericht zou worden gezonden. Koote verzocht ook de ongeorganiseerden daarby niet te vergeten. De politieverordening werd in verband met de in de vorige vergadering gedane voor- - - - Ged. maakten de opmerking, vangsten te laag zy'n geraamd e. met ƒ9000,— dienen te worder Voorzitter zeide, dit zou kunn den door vermindering te breng gaven of door verhooging van be laatste is natuurlijk allerminst en het eerste is haast niet mo kunnen we nog wat gedekt krijj winst van de gasfabriek op te groote schuld die doet bet hem er zullen weinig gemeenten van vang zyn die slechts 30.000;" hebben. Dus we behoeven de toe! duister in te zien. 't Is louter on j een mindere opbrengst van belas1 Enkele leden wenschten een 'i van onderzoek, die zouden tracht' gaven te verminderen of andersz| sluitende begrooting te komen. Deze werd daarna benoemd. In missie zullen zitting nemen de hej man, Struik en Krijgsman. In de rondvraag worden nog I koeien uit de sloot gehaald. We ho] nog nader in ons volgend numml komen. Daarna ging de vergadering irj zitting over. INGEZONDEN MEDEDEEI VREES J-VOORHETWEEI («atWfa U.katll IMItMAl NIGROIDS k K(tM> M 30 cant paf doos]». V.ikrflfkau l>|J alia a»olk<>. kan ca draf lataa. Welf ar alka naauak. fakrlhaala». Ca- Ud.. latitat k «•- Uitat 'riö mill'i ïüic ktoS' Ben schrjjven van L. van der Baan, waarin ZaSk Bens ion 3ze mededeelde dat hy zijne benoeming totl VnnrT-iff Den Bommel cc uvmU>uu atauxj. >«u uui Aiaau, waaiiu mededeelde dat hy zijne benoeming tot lid van de schoolcommissie niet aanneemt, Een schrijven van Mej. Siefers, waarin zij mededeelde dat zij hare benoeming tot onder- wyzeres aan de O. L. School aanneemt. De Staat van oninbare posten van school geld. Een schryven van de heeren C. en J. Tam boer en C. Jordaan, waarin deze hun onte vredenheid betuigen over de nieuwe verorde ning op de Hondenbelasting. Daarin werd ook Dorsman aangevallen als zoude die de oorzaak zijn dat de honden belasting is verhoogd, waardoor voor trek honden ook 5, betaald moet worden. Dorsman zeide dat dit op een misverstand berust. Hoe men daar aan komt weet ik niet, daar ik zelfs in de vorige vergadering u"g| gezegd heb dat trekhonden als ze ze vast houden geheel vry zouden moeten zyn.eeü boer betaalt voor zijn trekpaard toch ook geen belasting. Struik stelde voor, de belasting voor trok' De Mij. schreef, dat zy aan de hand van door den opzichter verstrekte gegevens tot de conclusie is gekomen dat alles opnieuw zou moeten worden gewaterpast; dat dit Iveel tijd en arbeid kost om het geheel op kaart te brengen; dat zij verder bereid is een hoofdopzichter te zenden tegen een ver- goeding van 15 per dag plus reiskosten en dat daarna op hunne bureaux alles verder zou worden uitgewerkt voor 800. Voorzitter zeide dat dit veel te duur kwam. Dorsman zeide dat destyds door hem is verzocht en door den raad is besloten een onderzoek te laten plaats hebben naar den toestand der rioleering in het nieuwe ge- j deelte, van het oude is niet gesproken. I Struyk vroeg of er hier op het eiland niet iemand was, die de zaak eens kon onder- r AJULULIiei. Voorzitter zeide hiertegen geen bezwaar te hebben. Hiertoe werd dan ook besloten. Besloten werd een voorschot ingevolge de L. O. wet toe te kennen aan de Byz. school van ƒ758,63. Besloten werd aan Dijkers een stukje grond l in erfpacht af te staan, gelegen aan de Gleijn JCornelissestraat ter grootte van 325 Ma. Tot lid der schoolcommissie werd benoemd de heer Overweel. Tot leden en plaatsvervangende leden voor de stemdistricten werden benoemd de heeren Koote, van der Slik, Krijgsman en van dei- Melde. Tot plaatsvervangende leden de heeren Iptruik, Nipius, Dorsman en Vogelaar. Dezelfde heeren werden gekozen tot leden Van het hoofdstembureau en hunne plaats- [Vervan oqvci lf- «n ?Jleen1tebegrootiDg werd met enkele Terug ®r!c ijvinSen gewijzigd. "•-'8W aDgen van GedStaten de ge- eDe^rooting dienst '27. VERSLAG van den Onderav houden in het Gymnastieklo O. L. School te Stad aan 't vliet op Dinsdag 15 Februari 'i half zeven uur. De Voorzitter van de Oudercomn! heer J. Koert Oz. opent te ruim h« de vergadering met een woord van aan de talryke aanwezigen. Hij verzi den secretaris van de Oudercomm notulen van de vorige vergadering lezen, waarop deze een uitvoerig uitbrengt van den laatsten ouderavt verslag werd met luid applaus onder 1 Vervolgens geeft den heer Koert del leiding van dezen avond over aan h der school, den heer Polée. Deze sp 1 zijn voldoening over uit, dat de Z eeniging „Concordia" weder bereid j avond met eenige zangnummers te opluisteren. „Concordia" onder leidii den directeur den heer Broer brem volgens een drietal liederen ten gi welke zeer in den smaak vielen en ifl dankbaar applaus werden beloond. het projectieapparaat in orde werd ge! deelde de heer Polée mede, dat hij eer! zou houden over een vacantiereis naa; wegen, waarvoor door den Koninl Hollandschen Lloyd te Amsterdam ea I lantaarnplaatjes was ter beschikkil steld. Ook waren door deze Maats* een groot aantal geïllustreerde brol 'over deze reizen, waarin een kaart, l deze reis geheel op een beschrijving vl en volk van Noorwegen, het land wal zich de laatste jaren meer het to< richt, inplaats van naar de vanoud; vreemdelingenverkeer in aanmerking™ de landen, België, Duitschland, Frankl Zwitserland. Het landschapsschoon me] talrijke fjorden, berglandschappen, wat! len enz. de volksaard en de volksgewcj werden uitvoerig weergegeven. Aan ha van deze lezing die blijkens het applal in den smaak was gevallen, werden t' doek een keurige serie lichtbeelden g- Ijecteerd, zoo noodig met een korte to;! 'ting verduidelijkt. Deze lichtbeelden gaven een duidelijk van het overweldigende natuurschoo Noorsche fjorden en berglandschappen riteit verwekte de afbeeldingen der La families uit het hooge Noorden, zeer waren vooral ook de beelden van de N kaap, de Noordelijke IJszee en Spitsbe genomen onder het licht van de middern zon. Na deze lezing werd een pauze g den waarin thee met biscuits, en si; werden gepresenteerd, terwijl tevenö j druk gebruik werd gemaakt van de gel beid het schriftelijk werk der leerli hetwelk in een der lokalen ter inzage gelegd, te bezichtigen. Na de pauze werd het woord verleen' den heer Broer, die in een uitvoerig mooie rede behandelde het onderwerp klikken als kinderzonde". De heerBroJ een uiteenzetting van deze veel voorkon slechte gewoonte der kinderen, hij op, dat het niet in alle opzichten i keuren, daar zoo vaak wat klikken set wel rechtvaardige klachten kunnen

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2