f Leest „Onze Eilanden" RECHTZAKEN Gemengd Nieuws. Marktberichten. de fancy-fair werd een marsch gemaakt door het dorp. Door het verspreiden van een cir- culaire weiden 50 donateurs en kunstlie vende leden gewonnen. Door de heeren C. W. Hobbel, G. N. Breur, L. A. Hobbel en C. M. Breur werd de vereeniging een ge notvollen avond aangeboden, terwijl de heer C. W. Hobbel een fraaie foto aan de leden der vereeniging schonk. Ook %©rdr bij zijn zilveren bruiloftsfeest door den heer L. A. Hobbel-Koert aan de vereeniging een feest avond bezorgd. Van de heeren H.J. E. Visch, L. D. Hobbel, Koos van Ree en KeesBeije, evenals van de Jurgens Fabriek, werden mooie marschen cadeau ontvangen. De rekening van den gewonen penning meester sloot met een nadeelig saldo van 42,79$, die van den algemeen-penning meester met een nadeelig saldo van ƒ11,30, totaal nadeelig saldo 54,09$. De algemeen-penningmeester deelde mede, dat de fancy-fair voor de vereeniging heeft opgebracht 903.33, zoodat met de nieuwe ontvangsten op dit oogenblik in kas was 1010,10. De voorzitter sprak er zijn bevreemding over uit, dat men 4 46 aan de gasfabriek moest betalen, terwijl absoluut geen gas in de tent was verbruikt. Later kwam men nog met een rekening van 1.30, die men heeft geweigerd. Voor de aanwezige gelden zal een helicon worden aangeschaft a ƒ125.— en vele andere dure instrumenten, zoodat van de ƒ1000.— niet veel zal overblijven. Tot algemeen commissaris werd herkozen de heer G. N. Breur. Tengevolge van de ongunstige weersge- j steldheid kon slechts één zomerconcert wor- den gegeven. Besloten is om op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het te Hellevoetsluis te houden muziek- en zangconcours. Na er op gewezen te hebben, dat de ver gadering een prettig verloop had, en ieder te hebben aangespoord te blijven meewerken om de vereeniging tot grooter bloei te bren gen, sloot de voorzitter de vergadering. DEN BOMMEL. De vorige week werden Ivan hier verscheept 700 H.L. aardappelen en 300 H.L. uien. - Bij de arbeidsbemiddeling werden de vorige week 26 werkeloozen ingeschreven. TERSLAG van de uitvoering der Zang- vereen iging „Concordia" te Stad aan 't Haringvliet. Donderdag 10 Februari j.l. gaf de gemengde zangvereen. „Concordia", (Dir. Joh. Broer), alhier, met medewerking van de muziek- vereen. „Sempre Crescendo" van Middel- harnis, haar jaarlijksche uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. School. Als om kwart over zeven de voorzitter, de heer P. J. Kreeft, de vergadering opent, is de zaal stampvol. Spr. begint met er op te wijzen, dat het niet zijn taak is om te memoreeren wat de vereeniging in het af- geloopen jaar heeft gepresteerd, daar zy zelf met haar werk voor het publiek komt. Natuurlek wordt van het koor méér ver wacht dan verleden jaar, doch hij hoopt dat alle leden hun beste beentje vóór zullen zetten en dat de te zingen nummers goed zullen slagen. Wat het tooneelstukje betreft, verzoekt spr. het publiek zyn verwachting niet te hoog te stellen, daar „Concordia" nog niet de beschikking heeft over een uit gelezen tooneelgezelschap en het daarvoor noodige materiaal. Dan heet hij leden, dona- teurs(trices), eere-leden, Sempre Crescendo" en het publiek hartelijk welkom en hoopt dat allen zullen medewerken tot het slagen i van dezen avond en dat zy zich goed zullen amuseeren. Dan zingt het koor „Zonnelied" vanJ. C. van Herwaarden, en „De winter is vergangen van P. Mart. Zijderlaan. Deze twee num mers, waarmee verleden jaar Hemelvaarts dag -den tweeden prys in de 4e Afd. werd behaald, werden schitterend uitgevoerd. Ook „Wiegelied" van Richard Hol, en „Wij willen Holland houwen van Arnold Spoel, „werden met een daverend applaus beloond. „Sem- pre" voert dan, onder leiding van den heer I Blok eenige nummers uit. Hiervan willen I we niet veel zeggen. Ieder toch weet, wat dit oude korps, dat op geheel Flakkee popu lair is, op feestjes en dergelyke ten gehoore brengt. Daarna zong het koor „Avond in Venetië" Ivan A. Billeter, „Eendracht maakt macht", bew. d. P. Jonker en „Scheiden" van Men* ssohh. Vooral dit laatste nummer viel zeer in de smaak van het publiek. Hierna werd er gepauzeerd en als „Sempre aan kondigt dat de pauze verstreken is, maken de spelers(sters) zich klaar voor de opvoering van de klucht „De nieuwe boterfabriek" terwijl het fanfare eenige nummers ten beste geeft. Wat het tooneelstuk betreft, past het ons niet hiervan iets kwaads te zeggen, daar we rekening houden met beginnelingen te doen te hebben. Het stuk sloeg in, dit bewees wel het donderend applaus waarmee spelers)sters werden beloond. Terwyi het tooneelgezelschap zich ver-1 kleedde, blies Sempre een paar vroolijks* marschen, die de aangename stemming, difl er den gebeelen avond heerschte, zeer ver* hoogde. Tot slot zingt het koor „DeNacht' bew. d. P. Jonker, „Geluckig vaderland' (1591) Valerius, „Gedenck-clanck" en „Moet Q je varen" van Joh. J. Verhulst. De voorzitter spreekt by de sluiting zl)D dank uit aan het publiek voor de goede orde die er tydens de uitvoering geweest is. Hu dankt B. en W. voor het afstaan van de zaal. de leden voor hetgeen zy dezen avond heb* ben gepresteerd, in het byzonder de dam^ en heeren van «De nieuwe boterfabriek i ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1927. „Sempre Crescendo" voor haar medewerking en tot slot het middelpunt van de zang- vereeniging, den jeugdigen dirigent, den heer Broer, die de vereeniging tot dit peil wist op te voeren. Spr. hoopt dat hij met „Con cordia" nog vele successen zal mogen behalen en roept het talrijke publiek een tot weer ziens toe. "f^-Nh wordt - e* nog* een» uurtje 'gestept en gewalst, dat ten laatste besluit met een algemeene rondedans. Als om ongeveer één uur de zaal gesloten wordt, gaan" allen wel voldaan huiswaarts, 't Was een gezellige avond. HELLEVOETSLDIS. De heer J. Otte» alhier, is aangesteld tot omroeper in deze gemeente. In de jaarvergadering van de Gem. Zangver. „Nieuw Leven" werd het geheele bestuur herbenoemd, alsook de Directeur, de heer A. v. d. Knaap uit Oostvoorne. Tot leden der controle commissie werden aangewezen Mej. J. Blok en de heeren H.v. Eljk en C. Gardenier. Zangver. „Nieuw Leven", te Nieuwen- hoorn geeft Zaterdag 26 dezer in het Café van den heer Vermaat haar 2e winteruit- voering. Het programma bevat een achttal liederen en opvoering van „De Kilometer vreter" klucht in 3 bedrijven van Kurt Kraats. Voetbaluitslagen Zondag j.l. te Rotter dam.' D.R.L. Hellevoetsluis 3—2 onder protest van Hellevoetsluis inzake 2 doel punten. Deze wedstryd is goed gespeeld onder aanmoediging van vele supporters, die per groote autobus van Vermaat's Autobedryf waren medegegaan. De Mannenzangvereeniging „Euterpe", Directeur de heer A. W. v. d. Linde, opge richt 1 Juli 1926 zal met Pinksteren deel nemen aan het Concours van Rijkswerf Harmoniekapel en uitkomen in de eerste afdeeling. Woensdag 23 dezer geeft de Tooneel- afdeeling van de Muziekver. „Excelsior" in de Casinozaal van den heer D. K. v. d. Berg een opvoering van het drama „Gebroken Levens" gevolgd door het kluchtspel „Snor ken is het Consigne". De netto opbrengst komt ten goede van de afdeeling Helle voetsluis e.o. van Volksonderwijs. VEIL1NGSBERICHT van Vrijdag 11 Februari 1927, der Coöp. Tuinbouw- eh Veilings vereeniging „Oostvoorne". Spruiten 0,07 tot 0,26 per K.G. Prei 0,60 tot ƒ6,— per 100 bos. Kleiporen 14,— tot 15,- per 100 k.g, Uien 2,30 tot 3,20 per 100 kg. Kroten 0,80 tot 3,30 per 100 k.g. Roode kool 1,— tot f 4,90 per 100 st. Savoye kool 4,10 per 100 st. Tafelappelen 0,32 per K.G. "Witlof 0,18 tot 0,19 per kg. Boerenkool 29,— tot 33,— per krat. Kipeieren netto 7,50 tot 8, per 100. Eendeieren 6,30 per 100. Aanvoer 14700 stuks. Verkooping: van 3 paarden, 40 stuks Hoornvee, Landbouwwerktuigen enz. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAG 25 FEBRUARI 1927, 's nam. 3 uur, in het Café van F. v. d. Plaat, Inzet; Op VRIJDAG 4 MAART 1927, 's nam. 3 uur, in het Café van F. van der Plaat, te Den Bommel, van: Huis, schuren en grond aan den Zeedijk te Den Bommel; thans in gebruik bij J. Boelhouwers aldaar. Breeder bij biljetten omschreven. Notaris VAN BUUREN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Faillissementen. Uitgesproken 9 Februari. L W. van Alphen, landbouwer, Duiven- waardschendijk C 58. Cur. Mr. W. J. C. A. Nijgh te Middelhar- nis. Rechter-Comm. Mr. D. M. Pavé. Geëindigd 9 Februari. L. J. Auperlee, meubelmaker,Middelharnis. DE SOVJETS VERSPILLEN CHINA'S „LEVENSELIXER". Door de verslonzing der wapiti-farms by Wladiwostok. VERKOOPINGEN. Op DINSDAG 16 FEBRUARI 1927 bij Afslag des avonds zeven uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. a. Verkooping van: Een Huis, Schuur en Erf aan den Ring te Sommelsdijk, kad Sectie B no 511 groot 2 aren 20 centiaren. Ver deeld in twee koopen en combinatie. Ten verzoeke van den heer L. de Graaf aldaar. b. Een Burgerwoonhuis aan den Dorpsweg te Sommelsdijk kad. Sectie B nummer 743 ged. Ten verzoeke van den heer Joh. van Nim- wegen aldaar. c. Een Huis met Erf aan den Dubbelen Ring te Sommelsdijk. Tegelijk met de verkoo ping voor deheerendeGraaffenvanNim- wegen. In huur geweest bij Wed. A. de Vogel. Ten verzoeke van de Erven van Mevr. De Graafi-Jongejan. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 16 FEBRUARI 1927, des vm. 10 uur. Ten verzoeke van den heer Abr. Vroegindeweij Dz., Langeweg te Som- melsdyk. Verkooping vanPaarden, Hoornvee, Land bouwwerktuigen, Hooi, Stroo enz. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAG 18 FEBRUARI 1927, des voor- middags 10 uur. Verkooping vanboomen staande aan de Voorstraat te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op DINSDAG 22 FEBRUARI 1927, 's avonds 7 uur, by Inzet, en Op DINSDAG 1 MAART 1927, 'sav. 7 uur, in Hotel Zaaijer te Middelharnis, (naby Station), bij Afslag, van: Wei- en Bouw land te Middelharnis. op een pas hoog bij de bergachtige wildernis van Noord-Mandsjoerije staat een wapiti-hert. Het heeft juist den maaltyd beëindigd, 'tls laat in de lente en het dier voelt bij instinct, dat nu vooral gevaar dreigt. Het spitst de ooren en is dubbel waakzaam. Immers op den ranken kop draagt het hert het zich thans ontwikkelend gewei. En dit nog zachte gewei is de veelbegeerde buit van Mongoolsche, Koreaansche en Russische jagers, die in de lente naar de Mandsjoerijsche wouden en bergen trekken voor de jacht op het hert. En bij die jacht is het in de eerste plaats te doen om het zachte gewei, waaruit Chi- neesche dokters Loe-joeng, het levens-elixer puren. Reeds eeuwen lang schryven de Chineezen groote helende kracht toe aan Loe-joeng-preparaten en zij betalen graag 200 tot 600 dollar voor een paar fluweelige geweitakken. Een of andere geweldige groei kracht moet het hert wel bezitten om in den korten tyd van 6—8 weken een breed- uitstaand gewei van 8 10 kilo te kunnen ontwikkelen. In sommige stammen is het een familiege heim, hoe de kostbare geweien het best be waard kunnen worden. Daarop toch komt het ten zeerste aan, want slechtgeconserveerde geweien dalen sterk in waarde. De. gedroogde geweien worden naar speci ale laboratoria in centraal China gezonden, waar zy worden omgezet in pillen. De krach tigste medicijn wordt verkregen door Loe- joeng te mengen met Jeng-sjen wortelen, 'aldus meenen de medici. De hooge prijzen, die voor de Wapiti was bij een voormaligen „Geheimrat", en dat zy binnenkort haar verloofde naar Argentinië zou volgen. Deze had haar reeds passagebil- Ijetten gestuurd, alsmede vijftig mark voor haar pas. Deze vijftig mark had het meisje by zich, toen zij Zaterdag j.l. uitging. Het is aan te nemen, dat het meisje, dat knap van uiterlijk wBs-,\een bal heeft bezocht[daar het htoek, dat [zij een teddybeertje bij zich had. Later heeft men op de plaats, waar de moord is gepleegd, de tasch van de vermoorde gevon den, die slechts eenige stukjes papier en sleu tels bleek te bevatten. Het is dus aan te ne men, dat de moordenaar zijn slachtoffer heeft beroofd en vervolgens de tasch heeft wegge worpen. Eenige voorbijgangers hebben den man op ongeveer veertig meter afstand van den sla gerswinkel zien staan. Hij droogde zyn han den met een witten zakdoek af. EDISON'S TACHTIGSTE VERJAARDAG. „De moeilijkste arbeid van zyn heele leven". NEW YORK, 13 Febr. Thomas A.Edison heeft op zijn tachtigsten verjaardag tol be taald aan de pers, door z'n belofte, aan een aantal verslaggevers een interview toe te zul len staan, in te lossen. De wereldberoemde uitvinder had dien dag vacantie genomen de moeilykste arbeid van z'n leven, ver zekerde hij en dejournalisten vonden hem, in gezelschap van Henri Ford, bezig met het lezen, van honderden felicitatie-telegrammen. Naar Amerikaanschen trant werd Edison een onmogelijk aantal vragen gesteld, over de meest uiteenloopende onderwerpen. Edison onderwierp zich gelaten aan het kruisverhoor en gaf, als de vraag al te mal was, antwoord met on verstoor baren humor. Zoo verzekerde hij, toen men hem vroeg of hy den dag van zijn dood wist, dat die zou komen enkele dagen voor zijn begrafenis. Doch er werden ook serieuze vragen ge- Isteld en de uitvinder kreeg gelegenheid te zeggen, dat hij in de distributie van electri- sche energie geen radicale wijziging ver wachtte, vóór het geheim van koud licht zou zijn ontdekt. „De natuur zit vol verrassingen", verklaar de de tachtigjarige, wiens liefste bezigheid i zijn leven lang is geweest te experimenteeren, „en het is ongelooflyk grappig zoo'n verras sing uit het onbekende op te visschen". Men weet, dat Edison 1150 maal met suc ces iets heeft „opgehaald". Henri Ford, die jaren geleden by Edison in betrekking is geweest, moest natuurlijk ook aan een interview gelooven. Hij verklaarde, dat het leven hem best was bevallen. „Ik hoop nog een gelukkigen tijd mee te maken, maar voor een tweeden keer zou ik toch niet willen teekenen. En over z'n rijkdom be toogde de automobielen-magnaat: Geld? Ik hecht er niet aan. Het interesseert me geen zier. Je hebt er een hoop last van". uit soldaten en burgers, die met voedsel voorraden den berg zullen beklimmen. Zy moeten een afstand van 20 K.M. afleggen om Hospitaiet te bereiken. HEVIGE KOUDE IN FRANKRIJK. PARIJS, 10 Febr. Uit verschillende deelen yan Frankrijk wordt hevige koude gemeld. In de Vogezen ligt veel sneeuw, evenals in de oostelijke Pyreneeën. Op Corsica is eveneens sneeuw gevallende verbindingen met het eiland zijn verbroken. 1.93.10 H.A. 4 Gem. 62 Roeden Voornsche Maat aan hetMarietjespad te Middelharnis. b. 1.06.87 HA. 2 Gem. 98 Roeden Voornsche Maat aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 23 FEBRUARI 1927, des vm. 10 uur te Oolgensplaat, voor de bouw- schuur van de verkoopster, van: 5 paarden, 38 stuks Hoornvee, en uitgebreiden Land- bouwinventaris. Ten verzoeke van de Erven Neels, aldaar. Notaris AKKERMAN. Op DONDERDAG 24 FEBRUARI 1927, des vm. 9$ uur, ten verzoeke van den heer Joh. Korteweg, onder Middelharnis O- 1T--01""i"" 1-6°- weienggn^Y-Ooraj voor die van bonte herten, verkregen' k'unflen worden, brachten er vóór de Russische revolutie reeds velen toe, spe ciale herten-farms te stichten. De meeste farms waren van kleinen omvang, doch de Sidemi-farm, door een ondernemenden Pool, Jankowski, by Wladiwostok gevestigd, ont wikkelde zich tot een bedryf met millioenen- omzet, Jankowski had concessies voor een groot gebied, en daar de herten onder gun stige natuuriyke omstandigheden werden gefokt, had de farm er tijdens de revolutie verscheidene duizenden ter beschikking. Ieder jaar werd een aantal zorgvuldig uit gekozen herten gedood en de geweien op de veiling te Wladiwostok aan de talryke Loe- joeng-liefhebbers verkocht. Ook hier hebben de Sovjets ingegrepen, met rampspoedige resulaten. Toen de sovjets kwamen trachtte Jankowski nog eenigen tijd het bedryf voort te zetten waaraan hij het grootste deel van zijn leven had gewyd, maar ten slotte moest hij om zijn leven te redden "'jn geliefde „Sidemi" verlaten. De staatsadministratie nam de farm in beheer/ maar de herten werden zonder systeem of selectie gedood en als de „sovjet aristocratie" van Wladiwostok trek had in wildbraad werd maar een aantal herten ge slacht. Thans zijn er nauwelijks duizend over. Het gewicht der dieren is verminderd;kwaliteit en gewicht der geweien zijn sterk gedaald. Jaarlijks sterven er honderden door ziekte en gebrek, want het Sovjet-bestuur verwaar loost de voeding der dieren. En de Chineezen moeten hun levens-elixer missen. OM VIJFTIG MARK Gruwelyk moord by Berlyn. BERLIJN, 13 Febr. - In den afgeloopen nacht is te Pankow by Berlyn een ver- schrikkelyke moord gepleegd. Tegen drie uur 's nachts hoorden voorbygangers in de portiek van een slagerswinkel gereutel. Toen zy op het geluid afgingen, zagen zy een jong meisje liggen. Haar kleedingstukken en de grond waren geheel met bloed overstroomd. Het bleek, dat haar zeven messteken in den hals waren toegebracht; een achtste steek was van de kin recht omlaag in de borst ge drongen. Voordat er geneeskundige hulp aan wezig was, was het meisje overleden. Een nachtwaker had op zyn ronde kort te voren een meisje en een man op de stoep van den winkel zien zitten. Hij hield hen voor een verliefd paartje en schonk er verder geen aandacht aan. Toen hem het iyk werd ge toond, herkende hij het meisje, dat hy had 1 zien zitten. Het bleek, dat zy in betrekking CORSICA DOOR SNEEUW GETEISTERD. Treinen in tunnels opgesloten. AJACCIO, 14 Febr. De laatste hier ontvangen berichten wijzen er op, dat het geheele centrum van Corsica bedekt is met een laag sneeuw, varieerend in dikte van een tot zes meter. Alle verbindingen zijn verbroken, zoodat het voor de autoriteiten onmogeiyk is den toestand te overzien en hulp te zenden. Meer dan honderd gemeen ten in het binnenland zijn reeds dagenlang door de sneeuw ingesloten, terwyl in som mige gemeenten gebrek aan levensmiddelen begint te heerschen Reizigers in ingesneeuw de treinen zijn door soldaten en ski's verlost. Verschillende treinen hadden beschutting gezocht in korte tunnels, doch zij werden daar door de sneeuw opgesloten. De spoor wegen zijn bedekt met groote hoeveelheden sneeuw en aarde. Dit is de eerste keer, dat sneeuwstortingen op Corsica plaats vinden. De dertien Italiaansche arbeiders, die in de omgeving van Zicavo om het leven kwa men, werden door sneeuwstormen verrast. Dagen later werd dit ongeluk eerst bekend, toen vier personen, die zich uit de sneeuw hadden kunnen bevryden, in de bewoonde 'streken kwamen. Een tweede ongeluk heeft plaats gehad te Piodicroce, waar een moeder en haar twee kinderen omkwamen, toen het dak van haar huis onder den last der sneeuw instortte. En derde ongeval wordt van San Lorenzo gemeld, waar twee mannen gedood werden, door het instorten van een hut. Voorts zijn nog verscheidene huizen verwoest, zonder dat persoonlijke ongevallen plaats hadden. Talrijke stuks vee zijn van honger en koude in het véld omgekomen. 200.000 SLACHTOFFERS DER MIJN WERKERSSTAKING. LONDEN, 10 Febr. Ongeveer tweehon derdduizend mijnwerkers, die deelgenomen hebben aan de laatste mijnwerkersstaking, zyn nog werkloos. EEN PYRENEESCH DORP IN NOOD. Sinds Kerstmis door de sneeuw geïsoleerd. De brugemeester van het dorpje Hospitaiet de Pyreneeën heeft aan plaatBen in de omgeving geseind, dat zijn dorp nog slechts voor enkele dagen voedsel heeft. Hospitaiet, dat honderdvyfentwintiginwo ners telt, ligt vlak by de Spaansche grens- op een hoogte van 1500 meter. Sinds Kerst, mis is het plaatsje volkomen door de sneeuw Nadat de burgemeester de vorige week om hulp en levensmiddelen had geseind, heeft een storm de telegrafische en telefoni sche verbindingen met de buitenwereld afgesneden. Er zyn thans reddingsploegen gevormd BRAND AAN BOORD VAN DE VECHTSTROOM. De kapitein overleden. Men meldt uit Amsterdam: Het stoomschip Vechtstroom, vandeHol- landsche Stoombootmaatschappy, is gisteren in de Coenhaven te Amsterdam aangekomen met brand in het voorruim. De vlag hing halfstok, in verband met het overiyden van den 40-jarigen kapitein, den heer P. Krynen, die een vrouw en een kind achterlaat. Zaterdagavond was de Vechtstroom met een lading stukgoederen, waaronder carbid en houtskool, van Amsterdam naar Huil vertrokken, Zondagmorgen omstreeks kwart vóór vyf, op 60 mijlen van IJmuiden, achtte de stuurman het raadzaam, den kapitein, die zich naar kooi had begeven, te waar schuwen, in verband met den dichten mist Hij stuurde den matroos F. Kuiper naar de hut van den kapitein. Deze riep den kapitein toe, wakker te worden in verband met den mist, doch kreeg geen antwoord. Daarop bonsde de matroos op de deur, doch toen| hij, na dit eenige malen gedaan te hebben, nog Üèen antwoord kreeg, ging hij de hut binnenkom den kapitein wakker te schudden. Hij pakte den kapitein, die nog steeds geen antwoord gaf, by den schouder en wilde hem heen en weer schudden. Toen hoorde hy een rochelend geluid van den kapitein, die op dat oogenblik overleed. De eerste stuurman, de heer S. Bos, nam daarop het commando op] het ongeveer 850 ton groote schip over en besloot, naar Amsterdam terug te keeren. Zondagmiddag kwam het schip in de haven van IJmuiden aan, waar de overleden kapitein woonachtig was. Het stoffelijk overschot werd hieraan wal gebracht. 's Avonds omstreeks half-acht werd aan boord van het schip een brandlucht waar genomen. Al spoedig bleek, dat in het voor- ruim vuur was ontstaan. De scheepvaart inspectie te IJmuiden werd gewaarschuwd, en nadat gebleken was, dat er geen onmid dellijk gevaar dreigde, werd toegestaan, naar Amsterdam te varen. Nader meldt men uit Amsterdam Op het bericht dat er aan boord van de uit zee teruggekeerde Vechtstroom van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappy brand woedde en dat de kapitein, de heer Krynen, door gassen overleden was, hebben wy ons per water taxi naar de Coenhaven begeven, waar het schip gemeerd was. Wy vonden het aan het middenhoofd van die haven liggen, de lichten brandende, de vlag half stok. Vóór het schip lag de dry vende stoom- brandspuit. de Jason, op zy '50ne zolder schuit, waarop' vaten carbid uit de Vecht stroom werden neergelaten. Het schip was aan het lossen in verband met den brand. In het voorruim, dat geheel openlag en waaruit een brandlucht, vermengd met den stank van acetyleengas opsteeg, waren brand weerlieden en bemanning aan het werk. De brandweerlieden schepten de brandende houtskool, die met het carbid delading uit maakte, (er was 236 ton calcium carbid aan boord), in emmers, die vervolgens buiten het schip werden leeggegooid. En telkens zwaaide een strop met bussen carbid naai de zolderschuit op zij van het schip. Naar de hoofdbrandmeester, de heer Bru nei de Rochbrune, die de leiding van het blusschingswerk had, ons meedeelde, was de Jason met de beide scheikundigen van de brandweer en den politie-deskundige, den heer van Ledden Hulsebosch, de Vechtstroom omstreeks één uur tegemoet gestoomd Het blusschingswerk was in de Coenhaven dade lijk met alle kracht aangepakt. In verband met- de aanwezigheid van het carbid kon geen water worden gegeven. Daarom was eerst de koolzuurspuit in werking gesteld, en toen dit niet hielp werd de lading uit- eengëhaald en naar buiten gebracht. Dit moest met de noodige voorzichtigheid ge schieden. Nadat eerst door middel van een kaars de aanwezigheid van koolmonoxyde in het voorruim geconstateerd was - de kaars ging uit l begonnen drie brandwachts i met den rookhelm op den arbeid. Hoezeer deze „bewapening" noodig was, bleek uit het feit, dat een der brandweerdeskundigen, die een bijzonderen, blijkbaar hiet-voldoenden rookhelm op had, onwel werd en bewuste loos uit het ruim gebracht moest worden. Hij kwam spoedig weer bymaar zal in obser vatie gehouden moeten worden, daar de kool- monoxyd pas laat zyne werking kan doen gevoelen. Toen wij bij het ruim stonden gloeide de houtskool nog hevig. Het geheele ruim moest daarom worden leeggehaald. By afwezigheid vap den lsten en 2den stuurman hebben .wy daarna een onderhoud gehad met den meester, den machinist. Die vertelde dat kapitein Krynen Zaterdagavond omstreeks half elf naar kooi was gegaan. Toen hij om 5 uur gewekt zou worden wegens den mist bleek hij al overleden. Hy was - dit vernamen wij andere zyde al koud maar nog niet stijf, toen men hem vond Vermoedelijk is hy overleden door den koolmonoxid-darapen die hem bereikt moe ten hebben door de openingen in het dek zyn hut is op het bovendek, dicht bij het voorruim gelegen. Het lijk is door deHaar- lemsche justitie in beslag genomen, en te IJmuiden van boord gehaald. Zekerheid om trent de doodsoorzaak zalmen eerstkry'gen, als het gerechtelijk onderzoek die heeft vast gesteld. Van den brand heeft men eerst de lucht gekregen na den terugkeer in IJmuiden. Toen bij eene inspectie van het schip de luiken geopend werden steeg daar zulk een dichte walm uit op, dat men ze aanstonds weer heeft dichtgeworpen, en de brandweer alar meerde. Gisteravond is het tot een paar explosies gekomen. Door de warmte van de gloeiende houtskool waren een aantal bussen met carbid opengegaan. De brandweer gooide er zand op, maar door de vochtbestanddee- len van het zand vormde zich acetyleengas. Omstreeks 6 uur volgde er toen een kleine ontploffing. De bootwerkers, die in het ruim werkten, weigerden daarop met de lossing voort te gaan. De brandweer besloot toen voor de blussching dubbelkoolzure soda te laten komen, welke een koek op het vuur vormt en het zoodoende verstikt. Bovendien ontstaat onder den koek koolzuur. Vyftig vaten met dubbelkoolzure soda werden aan gevoerd. Toen het zand was weggegraven en de blikken met carbid bloot kwamen, volgde te half tien een tweede kleine ex plosie en begon het zand te branden. Daarop zijn tien vaten dubbelkoolzure soda op het vuur gegooid. By het blusschingswerk waren tegeni woordig de commandant van de brandweer de heer Gordijn, de havenmeester de heer Van de Pol en de hoofd-brandmeester de heer Brunet de Rochebrune. Als oorzaak van het ontbranden van het houtskool noemde men ons de aanwezig heid van een party uien in het ruim en het hierdoor afscheiden van vocht, dat door de droge houtskool geabsorbeerd werd. Toen het ruim geopend werd en er lucht bij kwam, volgde de ontvlamming. In Japan 462 personen gedood. TOKIO, 14 Febr. Door hevige sneeuw stormen werden in het district Nïigata 62 personen gedood en 113 huizen vernield, terwfjl 29 personen worden vermist. In het district Toyama werden 400 personen ge dood, 18 gewond en 78 huizen vernield. DE AARDBEVING IN HERZEGOVINA. Groote verwoestingen aangericht en vele slachtoffers. BELGRADO, 14 Febr. Met betrekking tot de aardbeving in Joegoslavië wordt nader gemeld: Te Mostar zyn de meeste gebouwen inge stort; o.a. ligt de groote tabaksfabriek ge heel in puin. Te Metkovitsj zyn 't station, 't postkantoor en talryke particuliere huizen vernield. De dorpen in het Merelveld zyn tot ruïnes geworden. Daar is de grond namelyk over een groote uitgestrektheid verzakt, ton gevolge waarvan talryke huizen van de aard oppervlakte zijn verdwenen. Te Serajewo vond een ernstige aardschuiving plaats, waar door tientallen huizen bedolven werden. Twaalf personen kwamen onder de puin- hoopen om het leven. De seismografen te Agram, Serajewo en Mostar trilden zóó sterk, dat de toestellen onklaar geraakten. In twintig minuten tijds werden niet minder dan 19 schokken ge registreerd. De telegrafische en telefonische verbindingen met het aardbevingsgebied zijn verbroken. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 14 Februari. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 579 vette runderen, 267 vette kalveren,. 418 schapen of lamme ren, 1039 varkens. Pry zen per kg. koeien 30-32 c., 40-42 c., 46 48 c.; ossen 35 c 39 41 c., 44 46 c., kalveren 5052$ c., 60—62$ c,72$ 75 c.schapen 21 30, lammeren 20,— tot 29.— per stuk; varkens 31$ c., 32 c., 32$c. Koeien en ossen waren flink aangevoerd. e handel was iets vlotter -met de oude prijzen. Een enkel puik beste koe ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren waren onbeteekenend aangevoerd met weinig handel en geen noteering. Vette kalveren waren zeer ruim aange voerd. De handel was slecht en de pryzen ondergingen geen verandering. Eerste soort kalveren waren gemakkelijker te plaatsen dan afwijkende kwaliteit. Schappen en lammeren met minder aan voer. De handel was iets vlotter met stijvere prijzen. Varkens met flinken aanvoer, doch iets minder dan vorige week, vluggere handel en hoogere prijzen. Zware en lichte varkens maakten in de prijzen geen verschil. Een enkel puik best exemplaar ging nog tot cent boven noteering. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 14 Februari. Eieren. Aan voer 60.000 stuks. Prijs -f 7.50—9, middel- markt f 8.50 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDE WATER, 14 Februari. Kaas. Aan voer 6 partyen,tezamen270stuks,wegende 1350 k.g. Eerste soort met ryksmerkt49 50, mindere qual. f46 48: zonder ryksmerk niet genoteerd. TIEL, 14 Februari. Boter aanvoer 80 k.g., prijs f 2.30 per k.gvoorts 40.000 eieren, prys f 7 8.50 per 100 stuks.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3