Miuiliardt's Geneesmiddelen ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1927. Na opening door den Voorzitter werd een [lied gezongen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeni- ging 17 leden telt. Mej. M. Okker hield een inleiding over „Debora" uit Richteren 4. Daarna behandel de Mej. G. Spaan het onderwerp: „De op. voeding van het meisje op lateren leeftijd. Na de pauze verkreeg Mej. Jo Beyer het woord voor het onderwerp: „Martelaren onder de Roomsche overheersching". Verder werden nog verschillende bijdragen geleverd door de dames A. Buscop en A. Korteweg, terwijl Ds. H. de Lange ten slotte sprak over „De sieraad der vrouw". Ouders die Zondag a.s. hun kinderen de Ned. Herv. kerk wenschen te doen doopen, moeten daartoe aangifte doen in de [consistoriekamer, op Donderdag 10Februari avonds 6.30 uur. Door een groep losse arbeiders, die tot geen politieke party behooren, zal bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing de vol gende candidatenlijst worden ingeleverd 1. A. Brinkman; 2. L Hokke Czn.; 3. W. de Vos Jac.zn.; 4. Joh. van Putten Pzn. en 5. Joh. van Putten S.zn. De-jaarvergadering met donateurs en kunstlievende leden zal door de muziekver- eeniging „Uitspanning door Inspanning" ge houden worden op Maandag 14 Februari a s., 's avonds 7 uur, in Hotel Hobbel. Als alge meen-commissaris treedt af de heer G. N. Breur, welke wederom herkiesbaar is. DEN BOMMEL. Gedurende de maand Jan. viel hier 34.9 m.M. regen, tegen 66 nrM. |over dezelfde maand van het vorig jaar. Gedurende de vorige week werden hier [verscheept 2115 HL. aardappelen en 920 H.L. uien. Aan C. Bakker en G. van der Welle is vergunning verleend tot het bouwen van Jeen woonhuis aan den Schaapsweg. By de arbeidsbemiddeling stonden over de afgeloopen week 25 werkeloozen inge- schreven. HELLEVOETSLUIS. Maandag j.l, is de cursus in nuttige handwerken van „Volks- onderwy s" die tij delij k was stop gezet wegens de griep, weder begonnen. Het Comité van de Fancy-fair „V.I.Z" ontvangt reeds toezeggingen van cadeaux. Twee heeren te Brielle schonken ieder een som van ƒ50, en een bewoner van Zuidland 300,Een schitterend begin. as. Zaterdag 12 Febr. n.m. 6.30 uur, houdt de heer D. A. van Krevelen te Spijke- nisse een lezing voor de leden der voetbalver. Hellevoetsluis O.V.V., W.R.W., Spijkenisse en P.F.C. i Aan het Postkantoor Hellevoetsluis en daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1927 in- i gelegd f 15 286,91 en terugbetaald f 14.198,25. Wegens afkeuring terrein is de voet- balwedstryd O.W.C. Hellevoetslius Zondag j 1. niet doorgegaan. De Gemeenteraad van Nieuw-Helvoet heeft besloten de „V.I.Z." te Hellevoetsluis een subsidie te geven van ƒ200,per jaar. Het Gemengd koor „Zanglust", Direc teur de heer A. W. v. d. Linde, zal bij het concours van V.S.O.L.A. uitkomen in de superieure afdeeling. Vervolg Raadsverslag Gemeente Hellevoetsluis dato 1 Februari j.l. n.m. 7.30 uur ten Raadhuize. De oudste Wethouder, de heer de Boo, dankt den Voorzitter voor zyn droevige rede en zegt de tolk der vergadering te zyn, als hy zegt, dat hy hoopt dat de Gemeente voor verdere inzinking gespaard blijft. De Voor zitter heeft geen cijfers genoemd, doch men heejt kunnen proeven, wat het is zoo'n achteruitgaande Gemeente te besturen. Hierna merkt de Voorzitter nog op, dat het bericht in de Pers, als zouden er 200 woningen te Hellevoetsluis leeg staan, niet officieel is gegeven; zoo erg is het gelukkig nog niet. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 22 December 1926. Deze worden z. h. s. en zonder op- of aanmerkingen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen Stukken a. Schrijven 23 Dec. '26 van P. J. van Ravensteyn, waarin hy zijn verzoek om aan gesteld te worden als onderwyzer in de Handelsvakken op de U.L. O. school intrekt, wegeDS zijn benoeming tot Hoofd der O.L.S. I te Ooltgensplaat. b. Ged. St. dat het aandeel in de Keu ringsdienst over 1926 bedraagt 277,17. c. Proces-verbaal kasopname bij den Ge meente-ontvanger dato 30 Dec. 1926 met kasvoorraad 4377,416. d. Machtiging van Ged. St. om uit te geven van de nog niet goedgekeurde be- grooting 1927. e. Van den Comm. der Koningin dat in j de vac. Wesselink tot lid v. d. Gezondheids- commissie is benoemd Dr. Kroes te Oost- voorne. f. Van Ged. St. goedkeuring van de aan stelling en belooning van onderwijzers als plaatsvervangend hoofd. g. Ged. St. vernietigingverklaring aanslag C. v. d. Plas te Nieuw-Helvoet als forens. h. Werklieden- en uitbetalingsiyst voor het uitzoeken van erwten over het tydvak 30 Aug. '26 tot 31 Dec. 1926 i. Schryven van den heer O. A. J. Kros (V. D.) waarby hy bedankt als lid van den Raad. v. Kralingen vindt het jammer, dat de INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker heer Kros heeft bedankt; vaak was er ver schil van meening, doch ook vaak samen- stemming. De Voorzitter onderschryft dit, doch zegt, dat ieder vry is zich aan zijn plichten in deze te onttrekken. Dat moet men zelf weten. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten, inzake de Gemeentebegrooting dienst 1927, met voorstel van Burgemeester en Wethouders daaromtrent. De voorzitter heeft een sterk vertrouwen in de activiteit der Raadsleden dat zy ken nis hebben genomen van beide stukken, waaruit blijkt dat Ged. St. sterk aandryven op verhooging tot f 5000 van den Post on voorzien. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen. Ie. omdat hiervoor altyd voldoende ge raamd is 2e. belasting dan verhoogd moet worden, om begrooting sluitend te krijgen. Met de overige punten v.n. administratieve wijzigingen wenschen B. en W. accoord te gaan na nog een opmerking van den heer Frijdal, wordt z. h.s. besloten het ter visie gelegen antwoord van B. en W. goed te keuren. 4. Voorstel van B. en W. inzake de voor ziening in het Handelsonderwijs aan de U.L.O. school. Het voorstel houdt in machtiging aan B. en W. tot het regelen van aanstelling van een tijdeiyk vakonderwijzer in Handelson derwijs op een belooning van ƒ2,- per wekel._ lesuur, hetgeen de Gemeente komt op 350,— per jaar. B. en W. stellen tevens voor den heer J.v.d. Wal, hoofd O. L. School, hiervoor te benoemen. Na veel discusie en geharrewar, waarbij de heer De Hartog zegt dat hiermede reke ning had moeten worden gehouden, met ontslag van den heer van Ravensteyn en waarby de heer De Haas en Blind zich met standpunt B. en W. kunnen vereenigen, dat in het belang is van het onderwijs aan de U.L 0. school, wordt met 8 stemmen en 1 blanco (De Hartog) besloten de heer J.v.d. Wal tot tijdelijk vakonderwijzer te benoemen 6. Voorstel van B. en W. inzake de be noeming van een plaatsvervangend Hoofd aan de U. L. O. school, ter voorziening in de vacature van Ravensteyn. B. en W. stellen hiervoor de heer Ran te benoemen. De heer de Haas wil gaarne weten volgen welk motief B. en W. in hun advies zetten dat (de heer Ran) Mej. Sauer niet in staat is als hoofd over jongens van 13 17 jaar op te treden, dus m.a.w. ook niet als onder- wyzeres, waarop de Voorzitter antwoordt dat ook de Inspecteur den heer Ran aanwy'st in deze en schryft, dat niettegenstaande de groote waardeering voor de capaciteiten en optreden van Mej. Sauer welke hij, de Inspec teur, heeft, hy adviseert de heer Ran te benoemen. Bij stemming wordt de heer Ran met 7 stemmen, 1 Mej. Sauer en 1 blanco, benoemd. 6. Voorstel van B. en W. inzake de con versie van de leening der N. V. Electriciteits- Maatschappy „Voorne en Putten"ƒ900.000. De garantie van de gemeente is 82 800 B. on W. verzoeken in hun advies deze conversie goed te keuren doch daarbii te verbinden, dat de Raad het wenscheiyk vindt om dergelijke verzoeken op t(jd te ontvangen. .1 1 vinden het geen schitterend a!ü °A a,? al'eleerst 1 boete moet wor den betaald en bovendien 2 disagio De rente wordt gebracht van 5$ op 41 Over drie jaar is hier dus pas voordeel van. B en yy. vmdt het niet handig van het Bestuur d«LZv i.0p.d.'t aanbod zün ingegaan, doch kit tegen te doen, z.h.s. wordt Desloten de conversie goed te keuren, jihi !8't"i*8 4e SuPPl«toir kohier Hon denbelasting dienst 1926 tot een bedrag van tp' £0Sckle.dt met algemeens stemmen. hof™3 DOg 1DSekomen een verzoek i. z B en wnM,agStuk op Voorne en Putten. HÓ stel,eQ voor mede ta werken aan Met meer"! h!er.7an> mita het de Gemeente zal ander! 0St dan f 4000 ineens- Do weg voor onze e" eerst' doch dit maakt voor onze gemeente niets uit. Rondvra^' «"dewerking besloten, rooien "van wordt door den Vooizit^ inTrede vallen deze zegt, dat daarover dadelllk in comité wordt gesproken. 112 m Voorts vraagt de heer FrHdal of het niet mogelijk is, dat het b(] PlanCn en KanTa afsnijden van den Hoofdweg voorkomen kan. worden, daar de auto's dit ook al doen en hetgeen wel gevaarlijk is. Hier zullen nC paaltjes gezet worden, om het te beletten d» nnm?er .yan Kralin««n vraagt waarom de politieumformen elders gemaakt zijn en met zyn aanbesteed zooals vroeger. rziu0ïeo ontstaat eenige discussie, met als resultaat dat volgend jaar hiermede rekening zal worden gehouden. Hierna gaat men over tot geheime zitting. 7Hn I99r^r"HB.^V0ET* Voor deze gemeente miiif' J.0®*0'heden ingeschreven voor de militie (lichting 1928). ftn~ï, J*66 u0t 00g op de veiligheid der wegen ■Woto /er. er is vanwege den Minister van \x\ xr i en Justitie tot de Burgemeesters Polttu i een schrijven gericht om de voerliert^reDg te doen 0Ptre(len tegen die stoffen vï vaa meat> Puin en andere grond- - waarvan de wagens zoo vol zyn ge laden, dat gedeelten van die vrachten op de Overleden: Annetje Poldervaart, oud openbare wegen vallen. Tevens wordt in jaar, wed. van J. Straatman; Jacob Klop, herinnering gebracht, dat zij verplicht zijn de wielen der wagens te schrappen, waar door geen grond op de openbare wegen komt. Tegen hen, die zich niet aan de bepalingen van het reglement op de wegen en voetpaden houden, zal zonder waarschuwing, proces verbaal worden opgemaakt. ROGKAN JE. Met genoegen kunnen wy wyzen als voorjaarsverschynselen op het hooren hier van den leeuwerikzang in het duin op 3 Februari; op het weer in orde brengen van den schilderachtigen duinweg naar zee; op het aanplanten van riet aan den buitenduinvoet tegen verstuiving. De Gemeenteraad van Rockanje besloot voor de openbare lagere school een assistente op te roepen; het vermenigvuldigingscijfer 3 te doen zyn, en het recht om te fotogra feeren aan het strand voor beroepsfotografen te brengen op 10. VEILINGSBERICHT van Yrydag 4 Februari 1927, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 0,50 tot 3,80 per 100 bos. Roode kool 0,60 tot f 2,10 per 100 st. Savoye kool 3,30 tot 4,20 per 100 st. Uien 3,30 per 100 kg. Witlof 0,11 tot 0,19 per kg. Kroten J 2.20 tot 2,— per 100 k g. Boerenkool 15,— tot 25,— per krat. Poters 3,10 per 100 kg. Kipeieren netto 7, tot 7,50 per 100 Eendeieren 6,60 per 100. Aanvoer 13600 stuks. VEILINGSBERICHT van Vrjjdag 4 Februari 1927 der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Prei J 1,60 per 100 bos. Poters 2,10 per 100 kg. Peen (koe) 6,90 per 100 kg. Kroten 2,50 tot 3,20 per 100 kg. Kool (roode) 3,80 tot 8,10 per 100 st. (savoye) 3,60 per 100 stuks. Bloemkool ƒ6,— tot 26,20 per lOOstuks. Boerekool 3,80 per 100 stuks. Uien 0,80 tot 3,40 per 100 Keukenperen ƒ17,— tot j 19,— p.lOOk.g. Spruiten 2,60 tot 19,80 per 100 kg. Knolseldery 2,30 tot ƒ3,— per 100 bos. Selderij 2,70 per 100 bos. Eieren 7, tot 7,90 per 100 stuks. Kurgerlijke Stand. oud 80 jaar, echtgenoot van A. Meulendijk; Hendrik Beyer Henrion Verpoorten, 92 j.? weduwn. van P. Laay. NIEUWENHOORN. Geboren: Jan Willem, z.van D. Speelpen- ning en E M. van Tuyl; Jacob Pleun, z. van A. P. de Raat en L. J. van Toledo; Jacobus Johann, z. van J. van Balen en H. J.E Punke Pieter, z. van A. de Kramer en W. Noorder- vliet. Overleden: Anna Cornelia van den Blink, 90 j. weduwe van B. Vinkè; Jannetje van Beek, 67 j. echtgenoote van J. SmitLeendert Vijfvinkel, 89 j. weduwnaar van J. MolArie van Lien, 81 jechtgenoote van L. Swaneveld Cornelia Mol, 74 j. wed. van M. C. Dekker; Willem Stolk, 80 j. weduwnaar van L Knook IJzebrandje de Baan, 77 j. wed. van A. de Heer. Gemengd INieuws. STELLENDAM. Geboren: Jacomyntje, d. v. Jan Troost en C. Koole; Pieternella Christina, d. v. A. Jansen en J. Lokker; Geertrui, d. v. C. d. Wal en M. A. Roon; Jacob, z. v. N.van Seters; Aagtje, d. v. M. Troost en M. de Geus; Jan, z. v. M. Roon en A. van Soest, Overleden: Jan Roon 2 j., z. v. M. Roon en A. van Soest. NIEUWE TONGE. GeborenAagje, d. v. A. Verseput en M. TimmersDina Jannetje, d.v. A. Holleman en A. S. Keijzer; Lena Adriana, d. v. P. Tim mers en C.Felsborg; Johannes, z.v.A. Mans en M. v. d. Baan; Johannes Willem, z. v. A. Volaart en T. Melissant. Gehuwd: H. v. d. Ochend j.m. 28jaar,en M. M. Kievit j.d. 19. jaar. Overleden: J. M. Zaaijer 85 j., wed. van M. C. Breesnee; J. W. Volaart 4 dagen; C. van Es 78 j., echtgen. van A. Slinger. GOEDEREEDE. Geboren: Cornelis, z. v. K. Boshoven en E. Heerschap; Leendert, z. v. C. Erkelens en A. Komtebedde; Adriana, d. v. J. Tanis M. de Reus; Arie, z. v. A. de Vries en M. van Erkelen. Getrouwd: Joh. Troost 29j., met Johanna Franke 49 j.Willem van Zanten 22 j. (Den Bommel) met Pietje Tanis 20 jaar. Overleden Gerrit de Ronde 78 j., weduwn. van Gooltje Pyl. OUDDORP. GeborenDaniel, z. v. Jan v. d. Klooster en Kaatje van Koppen; Pieter,z.v.Cornelis Voogd en Elizabeth Moerkerke; Adriauus, z. v. Kryn Kastelein en Adriaantje Hamee- teman; Jacob, z. v. Job Bosland en Neeltje Mastenbroek;Cornelis,z. v.Anthonlj Aleman Aagje van Splunder; Willempje, d. v. Cornelis Grinwis en Maartje Meijer; Kom- mertje, Klara, Theodora, Elizabeth, d. v. Gerrit Orgers en Frederika Witte. Ondertrouwd: F. v d. Linde 23 j., en Suzanna Heerschap 21 j A. de Gans 21 j (van Sommelsdyk) en Adriana Bakelaar 18 j M. M. v d. Baan 20)., en Sietje Mastenbroek 20 j.; A. C. Aalbregtsen 21 j., en Cornelia Boelaara 20 jaar. Getrouwd: Frederik v. d. Linde23j.,met Suzanna Heerschap 21 j.; A. de Gans 21 j., met Adriana Bakelaar 18 jaar. OverledenKommer Hameeteman 64 j Teuni8 Grinwis 77 j echtgen. v. Jacomijntje Mierop; Jan de Ronde 68 jechtgen. van Pieternella AlemanAdriana v. d. Linde 88 j wed. van Klaas Metier; Levenloos kind van Adam Aleman en Maatje Padmos NIEUW-HELVOET, (Januari 1927). Geboren: Cornelis, z. v. J. Moerman en N. Visser; Lena Gerardina, d. v. M. Herwijn en A. Groen; Kryn Cornelis, z. v. L. J. Lekkerkerk en M. v. d. Ban; Jan Pieter, z. v. W. van Huizen en L. Roos. Een afschuwelijke moord. Te Ay bij Epernay heeft een spoorweg bediende zijn beide kinderen den hals afge sneden en is daarna verdwenen. De onge lukkige heeft uit Parijs een brief aan zijn vader gezonden, waarin hij schryft, dat het droevige plan hem al jaren gekweld had en dat hy het pas na ernstige overweging heeft uitgevoerd. Hij kon het leven niet meer dragen; hoezeer hij ook trachtte zijn weerzin ertegen te overwinnen. Zijn vrouw deed wat zij kon om hem gelukkig te maken, maai er was iets sterkers dan zyn wilskracht, wat hem tot zijn daad heeft aangezet. In koelen bloede heeft hij zijn kinderen gedood. Na zijn daad voelde hij zich voldaan, alsof hij een goede daad had verricht. Zelfzou hy nu ook een eind aan zijn leven maken. Aan het slot van zijn brief neemt hy afscheid van zijn vader en verzoekt dien hem niet te laten opsporen, doch hem te vergeten. Uit den trein gevallen en ongedeerd gebleven. Ongeveer een kilometer voorbij Suippes in Champagne kwam Donderdagavond een pas- sagierstrein plotseling tot staan, doordat er aan den noodrem was getrokken. Een ver schrikte moeder vertelde den conducteur, dat haar zesjarig zoontje met de sluiting van het portier had gespeeld, waarop dit was opengegaan en het jongetje uit den trein was gevallen. De conducteur ging met een lantaarn gewapend den spoorweg op en spoe dig kwam er een kereltje op hem toehollen, dat luidkeels om zijn moeder riep. Behou dens enkele onbeduidende schrammen was het kind ongedeerd gebleven. DE WARME STOEL. Een slaaf van de hygièno. De heer Maillant woont te Parijs en wilde eens een avond uitgaan. Hij koos een variété uit en besprak een plaats, stalles 141. Toen hij 's avonds in de zaal kwam en naar zijn plaats werd geleid, bleek er-e'en Engelsch- man op te zitten. De Engelschman had no. 143 besproken en men had hem per ongeluk 141 gegeven. Hij was echter een inschikkelijk man en schoof een plaats op. Mijnheer Mail- lant's avond was echter bedorven. Zijn hy giënische beginselen verboden hem op een stoel plaats te nemen, welke nog warm was van de aanraking van een ander menschelijk wezen. De zaalbediende krabde zich eens achter het oor en haalde er de zaalchef bij. Ook de hoofdcontroleur kwam aan het geval te pas, maar men slaagde er niet in den heer Maillant te overtuigen, dat hy zonder levens gevaar op de plaats van den Engelschman kosn gaan zitten. Ten slotte bood men den koppigen slaaf van de hygiëne een betere plaats aan, de directieloge zelf, maar de man bleef op zijn stuk staan. „Ik heb betaald voor no. 141, zei hij, en no. 141 is niet behoorlijk in orde, zoodat ik er niet op kan gaan zitten. Ik ga heen en zal wel van me laten hooren." Dat is inderdaad geschied. De heer Maillant eisebt van den schouwburg terugbetaling van de 71 fr. 50, die hij voor de plaats betaald had, mitsgaders 200 fr. schadevergoeding voor autokosten en verlies van zijn avond. De directie heeft besloten zich tegen dezen eisch te verzetten. VERLIEFD OP DE VROUWENBEELTENIS VAN EEN AFFICHE. Een jonge, ryke Italiaan, Raimondo Rodolfi zag in Venetië een aanplakbiljet met een' bekoorlijke vrouwenbeeltenis. Rodolfi werd op de dame van 't affiche verliefd, vroeg den koopman, wiens waar er mee werd aange prezen, naar den teekenaar en wilde het adres van het model te weten komen. De teekenaar kon den vurigen jongeman slechts meedeelen, eens in een kerk een mooi meisje gezien te hebben, door welks schoonheid hij zóó getroffen was, dat hij haar vroeg, een halfuur model voor hem te staan Zij had dat gedaan en toen verteld, dat ze Jesephine Davidson heette en te Chicago woonde. Bij Rodolfi kwam het op geld en tijd niet aan, hy reisde naar Chicago, vernam daar, dat daar 282 families Davidson maar „slechts" 22 Josephine Davidson's bestonden, en visch- te ten slotte de rechte uit. Ze was de dochter van een rijk koopman, en reeds verloofd. Desondanks schreef Rodolfi haar keer op keer en verzocht om een onderhoud. De vader antwoordde voor zyn dochter met een on dubbelzinnige weigering Eindeiyk gelukte het den Italiaan, ongenoodigd in de woning zijner geliefde te komen. Hij werd daar door papa ontvangen, die hem te verstaan gaf, dat hy zijn dochter niet te zien zou krijgen. Dairop kreeg Rodolfi een aanval van woede en dreigde alles kort en klein te slaan. Vader Davidson slaagde er in, met behulp van een bediende, den dollen Italiaan te overmees teren en sloot hem in den kelder op. Daar liet men hem 24 uur over zyn liefde naden ken, en toen eerst werd hy bevrijd. Rodolfi was nu genezen, maar ging naar de recht bank en diende een klacht in wegens vry- heidsberooving. De rechter wist echter een accoord tot stand te brengen, en Raimondo Rodolfi ging, vele ervaringen rijker, weer naar zijn schoon vaderland terug. Charlie's ega verzoekt arrestatie van haar man. NEW YORK, 5 Febr. De bladen komen met dramatische berichten over de aanhou dende vyandelij kheden tusschen Charlie Chaplin en zijn vrouw. Thans verzoekt zij om arrestatie van haar man, omdat hy weigert voor haar en haar kinderen te zorgen. Chaplin's advocaten hebben haar een weke- lyksch bedrag van 20 pond sterling (f 240) aangeboden, voor het onderhoud van haar kinderen, welk aanbod door haar is geweigerd. Een gemeente bedacht. Totnes, in Devonshire, een plaatsje van ruim 4000 inwoners, heeft 150.000 pd. st. van wyien den heer S. P. Adams geërfd, zonder eenige voorwaarde hoe het dit geld besteden wil. Cynische oeconomisten, merkt een Engelsch blad op, zullen voorspellen dat de gemeen telijke belastingen zullen dalen en de huren dienovereenkomstig stygen, zoodat de huis- heeren ten slotte de eenigen zullen zijn, die bij de grootmoedigheid van Adams zullen gebaat zijn. EEN RECORDVLUCHT. Het Rohrbach Roland vliegtuig dat gisteren met een lading van 2000 K.G. te Berlijn Staaken opsteeg heeft 5 wereldrecords voor vliegtuigen met een dergelijke belasting, die tot nu toe op Franschen naam stonden ver beterd, hoewel het weder buitengewoon slecht en nevelachtig was en de vlieger nauwelijks 500 meter voor zich uit kon zien. Het vliegtuig was 4 uur 18 minuten in de lucht gebleven en was tenslotte door olie- verlies gedwongen te landen. DE DOLLAR-REGEN VAN HET TOERISME. Het massabezoek van Amerikanen aan Europa uit 1926 is thans afgeëbd, en nu maken Amerikaansche experts onder wie ook regeeringsambtenaren te Washington becyferingen over de sommen, die deze toe risten in Europa hebben uitgegeven. Die bedragen mogen er zyn. Voor 1926 komt men op een totaal van 700.000.000 dollar (1750 millioen gulden). Vorig jaar moet het totaal 500.000 000 dollar (1250 millioen gulden) geweest zyn. Toch is dat niet de eenige aderlating, waar aan de V. S zich ten gunste van Europa hebben onderworpen. De vreemde immigran ten, die thans in de V. S. wonen, sturen hunnen bloedverwanten in Europa jaariyks geldbedragen, die voor 1226 becyferd worden op 900.000.000 dollar (2250 millioen gulden). Dat zyn reusachtige sommen. De minister van Hanflel, Hoover, spreekt met merkbaar ontzag over een „onzichtbaren uitvoer". Binnen tien jaar brengen de V. S. alsliet net zoo doorgaat op deze wyze evenveel geld naar Europa, als de gezamenlijke oor logsschulden van Europa aan de V. S. be dragen. Tot dusverre heeft Frankryk het meest van den dollar-regen der Amerikaansche toeristen geprofiteerd. Maar ook Engeland, speciaal Londen, is thans begonnen, alle zeilen bij te zetten om het.overzeesche toerisme te lokken. RUIM HONDERD DAGEN OP ZEE RONDGEDOBBERD. In een defecte motorboot. Een zekere Kho Ka Leng, een twintigjarige handelaar van Menado, kwam Maandag 3 Januari met een paar vrienden (beter gezegdi lotgenooten) ten kantore van de „Pewarta Soerabaja" en vertelde aan de redactie van ge noemd blad, dat hij met 11 andere Chineezen drie maanden en 18 dagen in een defecte mo torboot op zee heeft rondgedreven in do buurt van het eiland Sangir. Volgens het blad vertrok bovengenoemde handelaar van Menado met 14 andere Chinee- sche handelaren 25 Juli 1926 naar het eiland Siao, een der Sangir eilanden, om rijst (de zoo genaamde „beras poelo") op te koopen.Den 27sten Juli kwamen ze veilig te Siao aan. Den volgenden dag, na hun inkoopen gedaan te hebben, verlieten ze Siao met dezelfde motor boot, de „klabat", om naar hun verblijfplaats terug te keeren. Maar in de buurt van het eiland Talisee, drie uren varen van Menado, werden zy door een storm overvallen en de motor raakte defect. Drie van de vyftien Chi neezen besloten na een halven dag dobberen, met een klein schuitje te trachten den wal te bereiken. Aldus bleven er 12 menschenover in de „Klabat". Zij leefden van de medegenomen rijstzes van de menschen werden ziek, kre gen beri-beri en overleden later. Met hun zessen naderden ze, na drie maan den en 18 dagen dobberen. Mindanao van de Philippynen, waar ze door het passeerende stoomschip „Misamis" werden gered. Later werden de zes ongelukkigen te Kinatoean aan land gezet, en vervolgens naar Manilla ge< bracht, vanwaar ze na een paar dagen rust naar Batavia werden opgezonden. Met de eerstvolgende boot zullen ze van Soerabaja naar Menado vertrekken. Omtrent het lot van de drie Chineezen, die in een schuitje het land trachten te bereiken, is tot dusverre niets bekend. BELANGENGEMEENSCHAP DER NACHTFEESTEN. 5000 mark verval op 5000 balgasten. Eigenlijk noemt de medewerker in de „Yoss. Ztg." ze nog anders, onvertaalbaar- Duitsch: „Interessengemeinschaft der Ball- nachte." En heel precies is het een belangen gemeenschap „ad hoc", die zich n 1. telken male vormt, als de eerste auto's voor de stralend-verlichte, met tapijten belegde por talen aansuizen en fijne zilverwitte of goud gele schoentjes aarzelend den grond zoeken. Dan is die gemeenschap er, functionneert perfect, en slaat alle niet-aangesloten con currentie. Alle deelhebbers werken als één familie en voor één kas. Ze zy'n uitstekend georganiseerd: de portieropenaars, de behulp- zamen bij het uit- en instappen, de auto hal ers, de meelij-opwekkers (als daar zijn arme vrouwtjes met eigen of geleende bleek- neuzige kindertjes, de oude blinde lucifers- venter, de cigarettenkoopman). Bij den aan vang van het feest is het bedryf nog flauw. De heeren zijn nog frisch, galant en hulp vaardig, openen zelf de portieren, helpen vaak de uitstappende dames. Dan vallen nog slechts groschen of vijf-pfennig-stukken. En de bedelaars halen er hun kosten nog niet uit. De „belangengemeenschap" oogst niet meer dan 20 k 50 mark. Is de eerste storm loop ten einde, dan verdwynt de organisatie voorloopig in een donker hoekje, vent koekjes of Berliner bollen, alleen de blinde oudeen de arme vrouw weten van den passant nog wat los te krijgen. In dienzelfden tijd slaan echter de deelnemers daarbinnen hun goeden j: de boys, die jassen en mantels in ont vangst nemen, telefoontjes aanvragen, enz de garderobejuffrouwen die glimlachend extratjes boven 't toch al hoog tarief incas- seeren, de kellners, die aan 't eind wel 60 mark en meer kunnen aftellen. De straat wordt pas weer levendig bij het ochtendgloren, wanneer verrukkeiyk-aange- schoten of ook wel moe-gapende dames en heeren krampachtige moeite doen, het mouwgat van jas of mantel te vinden. Dan staat de organisatie klaar, ijverig, koortsig. Bij deze „weinselige" stemming komen niet slechts de piccolo's, de auto-halers en dus- danigen er goed af, maar ook de bedelaars. De auto-haler krijgt zijn halve, soms zijn heele mark, en als de alcohol in den bol nog blackbottom danst, wel eens nog meer. De cigarettenverkooper heeft succes, want de koker is leeggerookt. Hij maakt, heeft men berekend, te Berlyn dan vaak 30 mark, de oude blinde 20 mark meelij-geld, evenzoo de arme vrouw, de auto-halers verdienen wel 400 mark met elkaar en zoo trommelt de „belangengemeenschap" in vijf, zes uur 500 mark bijeen. Resultaat: 5000 mensthen be talen behalve hun entree, eten en drinken meer dan 250 mark fooi voor de garderobe, 3 a 4000 mark aan de kellners en ongeveer 1000 mark aan de boys. Van 5000 menschen 5000 mark „verval", in enkele uren. Het is de moeite waard! OVERVAL MET ROOF. Toen Zondagavond de hoofdonderwyzer P. te Elden omstreeks half elf een luchtje ging scheppen, werd hij op den straatweg Nijme- gen-Arnhem aangesproken door een man. Plotseling kreeg de heer P. een slag op het hoofd, waardoor hij kwam te vallen. De aan valler eischte daarop zyn geld en de heer P. gaf den man een ryksdaalder. „In den anderen zak heb je ook geld", zei de aan rander, waarop de heer P. ook dat afstond. De man vluchtte toen in de richting Arnhem. Een oogenblik later kwam de heer P. on derweg den veldwachter tegen, wien hy zijn wedervaren mededeelde Op hun verzoek nam een passeerende auto beiden een eind mee en spoedig kreeg men den aanrander in het oog. Toen de auto stopte vermoedde de man blijkbaar onraad, hij vluchtte over een sloot de weilanden in. In samenwerking met de Arnhemsche politie werd een uitgebreid on derzoek ingesteld en een half uur later had men den dader gearresteerd, die bleek te zyn P. van I. uit Arnhem, die kort te voren voor een soortgeiyk feit uit de gevangenis was ontslagen. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Brutale inbrekers. Te Venlo zyn aangehouden de zwerver de H. en de smid ,W. R. uit Duisburg, ver dacht van inbraak met diefstal in de leeg staande villa van Mevr. R. in het villapark. Het bleek dat de heeren eenigen tijd in de villa verblijf hadden gehouden en er zich aan champagne en wijn te goed hadden gedaan. Eenige bedden waren beslapen; alle kasten waren uitgehaald; de wijnkelder was gefor ceerd en tal van flesschen waren daaruit gehaald. De ingemetselde brandkast heeft men niet open kunnen krygen; er zijn wel pogingen daartoe aangewend. Voorwerpen van waarde, waaronder vele zilveren, worden vermist. Men denkt dat reeds een groot gedeelte van het gestolene naar Duisburg is overgebracht. De politie zet het onderzoek voort. iiiiiiiiiuuiiiiiuiuiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiuiiiimiiiiiiinuniiiiiiunnmiiiiiniiiiinita

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3