G 99=100 SOMMELSDIJK Boerenleenbank ..Een Hé, SchuurenErl tte in enkel en dubbel e kwaliteiten. Zware breed f 0,95 per el. - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1927 VERSLAGEN AAMBEIEN. J. DE SALAMANDER A Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk H. SPETTER d Co., Rotterdam ir Voor de Vrouwen *w Dagelijks Consult voor Dames, Openbare Vrijwil!. Verkooping feuilleton. VAN EÉN STAM. Schrijnende Handen na het wasschen verzacht men met PUROL BINNENLAND me). van den etter Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. (doopsbed.) ds. v. d. Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhujjs en nm. leeskerk. PROTESTANTENBOND. Brielle (Kerkstraat), 'sav. ds. Glas uit Boskoop GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en nm. ds. Schaafsraa. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff SOMMELSDIJK. Op Zondag 13 Februari, des morgens 10 uur, hoopt voor de Vrijzinnig Her vormden op te treden ds. E. J. v. d. Brugh, predikant te Tiel, in de zaal van den heer Verhey aan den Langeweg alhier. fee. 4, f /co6> j Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanyragen f 1,per plaatsing tot een maxim"®1 yan 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 96 JAARGANG. - N°. 28 RADICALE GENEZING De hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. 3 Kipstraat 43, R'dam 1 Niet goed» geld terug. De bank leent gelden aan leden tegen 4.68 0/„ 'sjaars, Zij neemt gelden op tegen 3,75 °/0'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier v/h „de Volksapotheek" 72 Jonkerfransstraat 72 Alle Geneesmiddelen. Alle Schoonheidsmiddelen. Goedkoopste adres voor Breuk Bttik-,Steunbanden en Suspensoirs. Gratis inlichtingen en prijscourant TE SOMMELSDIJK Op Dinsdag 8 Febmaii1927 bij Inzet en Op Dinsdag15 Februari 1927 bij Afslag telkens des avonds zeven uur in het Hotel SPEE te SOMMELSDIJK. aan den Ring te SOMMELSDIJK kad. Sectie B no 511, groot 2 aren 20 centiaren Verdeeld in twee koopen en combinatie. Ten verzoeke van den Heer L. DE GRAAF aldaar. Verslag va® <*e vergadering van den Baad der Gemeente OUDDORP, op Za terdag 5 Februari des voormiddags half elf. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart. Aanwezig alle leden. Voorzitter sprak als volgt: Gezien het de eerste vergadering is in dit jaar, en der traditie getrouw wensch ik U en de Uwen een gelukkig nieuwjaar. Ik dank allen voor de ondervonden blijken van be langstelling by de wisseling des jaars ont vangen en spreek den wensch uit dat het U gegeven moge worden, als Raadslid de waar achtige belangen der gemeente steeds op de beste wijz6 te behartigen, en dat de samen werking zoo mag blijven voortbestaan zoo als deze in het afgeloopen jaar is geweest. Daarna opende de voorzitter de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken; a. Procesverbaal van de kasopname by den gemeenteontvanger, waaruit bleek dat in kas was op 27 December j.l. overeenkomstig boeken en bescheiden, een bedrag van 1138,47. b. Een schrijven van de Gezondheidscom missie te Middelharnis, waarin mededeeling werd gedaan dat de gewijzigde politiever ordening is goedgekeurd. c. Do Begrooting van den keuringsdienst van Waren in het district Dordrecht, waaruit f bleek dat een bedrag voor deze gemeente was uitgetrokken van 507,19. d. Een schrijven van Ged. Staten waarbij werd medegedeeld, dat de rekening van den Keuringsdienst over '24 was goedgekeurd, en dat daarop een overschot voor deze ge meente was van 99,24 welk bedrag voor het loopende jaar in mindering zal worden gebracht. De goedkeuring van Ged. Staten over de Veemarktverordening. Voorzitter zeide dat deze thans geheel in weTking kan gaan, zoodat alle vee eerst zal moeten worden gekeurd eer het ter markt zal kunnen worden aangevoerd. Spreker zeide met den keurmeester een regeling te zullen treffen om op vaste tyden te keuren en indien er niets is, dat aangevoerd zal worden, er dan bericht gedaan zal worden opdat geen onnoodige kosten gemaakt zullen behoeven te worden. De goedkeuring over genomen raads besluiten. t g. Een schryven van de gemeente Am sterdam, waarin storting werd verzocht ingevolge de Njjverheidsonderwyswet voor een leerling van een der scholen, wiens ouders hier woonachtig zyn. Besloten werd hieraan gevolg te geven. h. Een verzoek van den heer P. Hekman om eervol ontslag als onderwyzer aan de 0. L. School tegen 1 Mei a.s. Voorzitter stelde voor het gevraagde ont slag op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten aan de gemeente be wezen. Hiertoe werd besloten. i. Een verzoek van de bewoners van den Dirksdoensweg om verlichting. Voorzitter zeide dat gezien de besprekingen in de vorige vergadering over verlichting b. aan den Dorpsweg te SOM MELSDIJK kad Sectie B n""1' mer 743 ged. Ten verzoeke van den Heet JOH VAN NIMWEGEN aldaar. Notaris VAN BUUREN. Vrij bewerkt naar den Roman van LOUISE B. B. 24) Ze bracht hem zelve naar de deur, ongeduldig dat hij zou gaan handelen, om de wolk, die haar huis sinds eenige dagen in een somber floers hulde te verdrijven. Ze dwong hem bijna, haastig weg te gaan en Wolfgang was zich niet bewust dat hij ging zonder zijn oom te groeten, met slechts de eenige gedachte, dit huis te ontvlieden op de meest onbemerkte wijze. Hij kwam op de trappen en portalen niemand tegen, en hij ging de straat op, droomend voortloopend, niet lettende op den weg. Hoe lang hij voortdwaaïde, als verbrijzeld door *en slag, die het geregeld denken onmogelijk maakte, wist hij niet. Hij liep het bewoonde gedeelte van het Bezuiden- bout af, al verder, het Bosch voorbij, langs de oreede sloot, waarover zich de zware linden van net Huis ten Bosch welfden, langs buitenverblijven 00 ^05renW0n'"ngen, totdat de straat niet meer werd dan een mulle zandweg, stoffig en warm in oe volle middagzon, kronkelend door we'landen, F?!- j'en §raasden in ioome onverschilligheid. even1 a' verder af van de stad, om later, die elceur'&> een anderen weg te kiezen, hii einrtJ"?er terugvoerde naar het Bosch, waar Toen l?JuLMilstond, overweldigd door moeheid. de ractie. Hij keek om zich heen, buiten de thans bestaande lantaarns, toen gevraagd werd een lantaarn bij den heer Snel te plaatsen en dit met algemeene stem men werd afgewezen, omdat men geen gren zen weet te stellen in een zoo uitgebreidde gemeente als deze, dat B. en W. in dit op zicht met geen voorstel ter tafel komen. Spreker zeide dat met verlichting aan dien weg wel meer menschen gebaat zouden zijn als by Snel, en dat de noodzakelykheid ook wel aanwezig is. Meerdere leden waren dit met den voor. zitter eens. Hierover werd nog lang en breed gespro ken waarna met algemeene stemmen werd besloten de gevraagde verlichting aan te brengen. Verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis". Voorzitter deelde mede dat een verzoek was ingekomen van de Vereeniging het „Groene Kruis" Afd. Ouddorp om een sub sidie, ten einde te kunnen geraken tot het aanstellen van een wykverpleegster. Voorzitter zeide dat in '24 ook een der- geiyk verzoek in den raad ter tafel is ge weest. Toen is dit verzoek verworpen omdat niet voldoende belangstelling bleek uit de gemeente zelf en het door de gemeente bij te dragen bedrag te zwaar was. Thans heeft men weer met lijsten gecirculeerd teneinde tot de wijkverpleging te komen. Voor deze vergadering heb ik me bij het bestuur aan gemeld met verzoek of men mij soms kon inlichten omtrent den stand van de lijsten en of het bedrag waarvoor geteekend was alreeds hier mocht noemen. Daarvoor is my toestemming verleend. Op die lijsten is voor ruim 1600,— geteekend. Daarbij krijgen zy de eerste drie jaar 1200,— totaal van de provinciale vereeniging, verdeeld in resp, ƒ500,— 400,— en 300,- zoodat men voor het eerste jaar reeds een bedrag bijeen heeft van 2100, - Gezien een wijkverpleegster ongeveer 1800,per jaar kost, meenen B. en W, dat thans geen termen aanwezig zijn die vereeniging nu alsnog te gaan subsidiëeren daar reeds een overschot is voor het eerste jaar. O.i.z. zou, wanneer de vereeniging iets te kort kwam de gemeente aanvullend kun nen werken, doch gezien zulks thans niet noodig is, zyn B. en W. ook tot genoemde overeenstemming gekomen, derhalve afwy- zend te Deschikken. Spreker zou het ook mooier vinden wanneer de vereeniging zich zelf kon dekken tegen de kosten. C. Breen zeide dat een subsidie nog wel zeer goed te gebruiken zou zyn, dat er heel wat noodig is. Bovendien weet het bestuur nog niet hoeveel kosten de vereeniging zal kry'gen. Het speet hem echter dat B. en W. met een zoodanig afschuivingssysteem werken Twee jaar geleden gingen stemmen op dat men zou subsidieeren als er meer belangstelling uit de gemeente zelf bleek, dit is thans aan wezig en nu nog stelt men een afwyzende beschikking voor. Voorzitter zeide, dat gezien den stand der vereeniging op dit moment een z.gn.pomp- systeem gaat uitoefenen op de gemeentekas. Breen zeide dat het thans niet zoozeer loopt over het bedrag dan wel over de er kenning van gemeentewege van het belang eener wijkverpleging. Voorzitter meende dat het toch niet aan ging om een besluit t.e nemen voor een eventueelen toestand over drie jaar. Mocht voor het eerst met een blik van teruggekeerd verstand in zijn starende oogen, waarin geheel de oude fletsheid was teruggekomen door de licha melijke inspanning en de geestelijke verwarring. Niet ver van hem stond een bank; hij liep er heen en wierp zich neer. Hij zat onder een grooten beuk, die zijn takken ver over het water van den kleinen vijver aan zijn voeten u'tstrekte. Daar was een ehandje mid den in dat water, geheel begroeid met conigeren, wier donker groene naalden over het gras hingen met de gratie van slepende vrouwengewaden. Witte ganzenbloemen verhieven zich uit het welig in bloei geschoten gras en begon nieuwsgierig de sterrenkopjes over het donkergroene weerspiege lende water. Een eind verder wrongen drie eiken, door storm en onweer gescheurd en gespleten, hun verminkte kruinen opwaarts. En achter en boven dit alles kruinden zich weer de trotsche rechte beuken, wier loover goudbronzen gloed afstraalde onder de zonne-omhelzing. Maar was geen andere beweging rondom den verslagen man dan het gekrinkel van lichtschijven in het water voor hem, en geen ander geluid dan het getjilp van een musch, die een zandbad nam op het witte pad, dat kronkelend verdween in de schaduwen van het bosch. De idyllische schoonheid van dit eenzame plekje werkte op Wolfgang's verward brein als ijs op een brandende wond. Hij begon zijn gedachten weer te verzamelen, helaas, om tot deze eenige pijnigende zekerheid te komen; zooeven had hij gehoord, hoe zijn broeder werd beschuldigd van zijn fouten. Als het misverstand niet opgehelderd werd, dan zou een onschuldige boeten voor den schuldige. Natuurlijk, dat mocht niet; maar hoe het te verhinderen? na verloop van tyden biyken dat er een te kort is, en de wykverpieging ala zoodanig goed functioneert, dan kan men toch op nieuw met een verzoek komen om subsidie. Daarna kwam in stemming het voorstel van B. W. dat werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren M. Bosland en G. Breen. De Gemeente-begrooting voor het jaar '27 was terug ontvangen van Ged. Staten met een reeks opmerkingen van meest admini stratieven aard. Besloten werd aan deze verzoeken tegemoet te komen. Ged. Staten geven verder in overweging de geschrapte post als bijdrage in den grint weg Ouddorp—Sommelsdyk alsnog voor dit jaar 'op de begrooting te brengen, daar de plannen voor een provincialen weg in ver gevorderd stadium zyn. Voorzitter stelt namens B. en W. voor ook aan dit verlangen tegemoet te komen. T. Tanis zeide hier tegen te zyn en stelt dit derhalve ook voor. Men moet nu maar door de weigering trachten de zaak te be spoedigen, want 't is treur.ig zooals die weg er by ligt. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Grinwis. Voogd: Wie niet verandert is gek. In de vacature Noordlander werd in de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer Spuibroek. Rondvraag. C. Breen vroeg of het cijfer al bekend was voor de havenvergrooting. Voorzitter zeide dat dit plan nog in be werking is. Tanis meende dat men met die vergrooting beter nog even kon wachten, want als het verbod los komt dat het kuilen is verboden is vergrooten baast niet meer noodig. Boven dien komt met het huidige plan niet meer laadruimte beschikbaar, zoodat het plan wel eerst van alle zyden dient overwogen te worden opdat men niet noodeloos soms een halve ton daarin verwerkt. Voorzitter zeide dat dit hem bekend was en dienovereenkomstig ook te zullen han delen. Daarna sluiting. INGEZONDEN MEDEDEELING. VREDE. „Vrede" hoor 'k alomme roepen Daar van menschen groot en klein; „Vrede... eeuw'ge wereldvrede „Zal er komen, moet er zyn!" Menschenkind, gy roept om vrede, Waar in U zelf de onvree woont; Menschenkind, gy roept om liefde, Die gij zoo weinig zelf betoont. Menschenkind, staak roep en klachte, Zoo... is 't slechts werelds ij delheid, In eigen hart, in eigen leven Aan vrede en liefde eerst plaats bereid. Marie Den Oude. Dat. bleef het doode punt in zijn hersenen. Want zoover gekomen, wilde hij niet verder doordenken, vol angst voor het besluit zich zelf te moeten be schuldigen, zich verplicht te zien te zeggen: „Ik, ik alleen ben hier de schuldige, ik, de speler, de. losbandige!" Schoon niemand hem zag, boog hij"> toch het hoofd en hield zijn gebogen arm voor zijn gezicht, als iemand die zich van schaamte verbergt. Dus alle strijd zou vruchteloos geweest zijn! Mocht dat, kon dat? Hij had zich gevoeld als een schipbreukeling, die, ronddobberend op den Oceaan in een wrak bootje, in de verte eensklaps een mooi groen eiland ziet opdoemen boven de baren en met de laatste krachtsinspanning daarheen roeit. En nu, onder de schaduw van het gastvrije land, zou hij nog- moeten verongelukken! Want hij zag, na zijn bekentenis, aller oogen op zich gevestigd, den strengen blik vol verachting van zijn oom, het oog vol medelijden en stil verwijt zijner tante, een uitdrukking die hij in verschillende schakee ringen zou terugvinden in al die andere blauwe oogen en ook.en met nog een geheel andere smart er bij.in de grootste, helderste van allen. En hij, die eens gewenscht had haar ver, ver weg te voeren naar een onbewoonde plaats, waar ze zou zijn als een gevangen prinses uit de sprookjes, ver van al het drukke, bezoedelende gewoel der wereld, ontoegankelijk voor leed en voor smart, hij was het die haar het onbarmhartige en wreede van het leven zou leeren kennen en de wanhoop over haar onschuldig hoofd brengen. Zijn handen voor het gezicht sJaande, kreunde hij O.was daar dan geen uitweg? Hij hief het hoofd op. Weer, als in het studeer- Een kijkje op de woeste zeden der Ifugao's. Pater De Snick, missionaris van Scheut op de Philippijnen, schrijft in de Annalen van Scheut: De Ifugao's zijn een Igorotsche stam en de Igorotten zijn de wilden op de Philippijnen. De Philippijnen werden bekeerd en be schaafd door de Spanjaarden. Ongeveer tien millioen Filippino's zijn Christen, maar in de Noorderbergen op 't eiland Luzon wonen nog omtrent drie honderd duizend heidensche Igorotten. De missionarissen van Scheut trach ten die nu te bekeeren De Igorotten zijn koppensnellers. „Een jongen van 12 jaar, Malayon genaamd, keert van Kiangan terug naar zijn dorp Ba- nawé. Het is avond. Hij is aan de Hinian- beek gekomen, op drie K.M. van zijn dorp. Plots krijgt hij een verschrikkelijken slag in den nek; bij middel van een mes wordt hem het hoofd bijna geheel afgehouwen. Hij valt dood neder op den oever van de beek. 's Anderendaags werden de soldaten van Banawé verwittigd en begaven zich naar de plaats van de misdaad. Nauwelijks zijn de soldaten aangekomen, of zekere Libayu krijgt een aanval van razernij en doorkerft zijn ge- buur. De soldaten loopen er naar toe. Libayu springt op den soldaat Puminga, die ver schillende steken krijgt. Soldaat Onon schiet daarop Libayu neder. Ziehier hoe waarschijnlijk alles ineenzit: Libayu heeft den jongen Malayon vermoord. Heeft hij uit bloeddorst gehandeld, of uit ver langen om de geesten een offer te brengen,, of uit wraakzucht, niemand weet het. Maar die eerste moord heeft de razernij in Libayu's hart opgewekt met al de andere schrikkelijke gevolgen. Dat is de koppensnellerij in hare naakte af schuwelijkheid. Ik ben gaan zien naas de heidensche be grafenis van den jongen Malayon. Het was een akelige plechtigheid. Van 's morgens vroeg weerklonk de bang- i-bang in het gebergte: de heidenen dansten aan ter begrafenis. De begrafenis van een vermoorde vergt een bijzondere dracht. Die heidenen hadden een witten hoed op van betelschors. Rond armen en voeten droegen zij banden van dezelfde schors en ook dongabladeren. Op den rug torsten zij een knapzak, waaruit lange, stijve, vreemdwikkelende haren staken. Aan hun linkerarm hing een driehoekige lat (de bang- i-bang.) In de rechterhand hielden zij den houten stok, waarmee zij op die lat hun dans maat sloegen. Die lat was ook vervangen door een groot houten schild van één stuk, waarop met kalk witte strepen geschilderd waren. De bang-i-bang-dansers kwamen aan in groepen van tien tot vijftien man. Daar stapte juist zoo'n groepje over de scheidingsmuurtjes van de rijstvelden. Ziet, de voorste zwaait lans en schild naar links. De volgenden zien eveneens naar links en slaan geweldig op hun houten lat. Gebogen gaan allen enkele stappen vooruit. Nu kijken ze rechts en hetzelfde spel van daareven her begint. Wij gingen naar het sterfhuis. Daar wemel de een heel primitief wereldje: Wildwoeste stammen en schaars gekleede vrouwen. Rond de hut werd er hard geschreeuwd. In de hut zag men het lijk van den jongen Malayon gezeten op horizontale staken. Stok ken schraagden het. De jongen hield een houten lans in de hand. Het lijk was reeds vier dagen oud en was gezwollen als een luchtbal. Hier en daar was het gebarsten. Ik beschrijf het niet nader. Een voor een kwamen de vrouwen voor het lijk en schrèeuwden scherp: Ji-ji-ji, dat het weergalmde door de bergen. Na een poos schreeuwden zij nog een reeks wraakzuchtige vermaledijdingen uit: de geest van Malayon kreeg het verhaal van den moord te hooren en werd bezworen ,om zich te wreken op zijn moordenaar. Ondertusschen vielen de vliegen bij heele zwermen op het lijk aan. Malayon's moeder zat neergehurkt voor het lijk. Haar gezicht was verdwaasd en bij tus- schenpoozen snikte zij. 's Middags offerden oude fetisjeurs een sacrifacie op in een boschje in de buurt. Met woest geweld kwam heel de bende teruggestormd naar het sterfhuis, grepen, onder het slaken van wilde kreten, het lijk van den. jongen Malayon, en liepen er mee ver weg naar den berg. In een hol in den berg, waar het lijk na veel ceremoniën werd ingemetseld, had men wape nen gelegd, opdat de ziel van den afgestorvene tot wraak zou worden opgehitst. Toen de lieden naar het sterfhuis terug kwamen, stonden zij als dol. Zij begonnen een soort van rijstbier te drinken. In den alcohol zouden die woeste mannen en vrouwen dra een lage rust vinden, ofwel misschien den noodigen durf om een nieuwe misdaad te be gaan. Ik keerde terug, de ziel vol walging en vol weemoed. vertrek van zijn oom dacht hij: „Huib, Huib alleen kan hier helpen!" Huib, die door zijn rid derlijke zelfopoffering, in Wolfgang's, oogen een geheel ander persoon was geworden. Hij dacht er niet meer aan, hoe hij zich altijd den oudere, wij zere tegenover zijn jongen broeder had getoond; hoe hij altijd gespot had met diens „onberede neerde,,,, edelmoedigheid. Hij gevoelde zich zwak en ellendig en hij wilde nu, dat een ander voor hem handelen en denken zou. Want de eenige oplossing, die zijn geweten hem gaf, zichzelf aan klagen dat wilde hij niet. Hij misleidde zichzelf, waar hij zich te verward en geschokt meende om een anderen en beteren uitweg te vinden Huibert wist immers reeds raad. Was hij niet begonnen te handelen? Hij had niet zelf het besluit genomen vier jaar te wachten? Vier jaar, wat was dat niet een korte tijd in het leven van zulke jonge menschen, en Wolfgang bleef dan buiten verdenking en mocht zijn Hilde vragen. Ja, ja, hij moest Huib spreken en zoo spoedig mogelijk. Daar was in de wijze, waarop hij opstond en weer voortliep, nu in de richting van de stad, iets gejaagds en zenuwachtigs, want het sluimerend gevoef, dat hij laf was, dat hij vluchtte voor zijn onedele gedachten, verliet hem geen oogenblik. Hij liep voort, bijna ijlend, aan Huib denkend, als ware deze de eenige lichtende starre in dien don- keren nacht1 Een groote teleurstelling. Huib was niet meer thuis. Maar op tafel lag een slordig opengescheurd couvert en een eind verder een brief, als haastig weggeworpen en vergeten. Wolfgang greep er naar en zag naar de onderteekening: „Jettle Rentinga". 1 IN DE BADKAMER GESTIKT. Droevig lot van een oude dame. LEIDEN, 5 Febr. Hedennamiddag is een oude dame, mej. J. C. J". Berghuis, wonende aan den Stationsweg alhier, terwyi zy een bad nam, in de badkamer door gasverstik- king om het leven gekomen. Toen de huisgenooten, ongerust geworden door het lange wegbiyven, een onderzoek instelden, vonden zij het vertrek vol gas. De oude dame was reeds overleden. Een vrachtauto versplinterd. Op een bewaakten overweg. Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur is de geladen vrachtauto van de firma J. de Ruiter, in koloniale waren, te Veen endaal, midden op den bewaakten overweg der staatsspoor aldaar, door den trein D. 72 facultief die 9 uur 20 min. uit Arnhem vertrekt, gegre pen en geheel versplinterd. Honderden Meters verlagen motoronderdeelen. De lading meel, enz. bedekte de omgeving. Een der lantaarns van de locomotief vond men een eind ver in het weiland. De chaffeur, Van Schoon hoven, werd uit den auto geslingerd, maar kwam er, behoudens eenige ontvellingen, met den schrik af. De overweg, die bewaakt wordt, was niefc afgesloten; de bewaker P. Vink had de hoo rnen niet neergelaten. De bewaker was zoo overstuur, dat men bijna niets uit hem kon krygen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Toen begon hij zonder aarzelen te lezen, begrij pende, dat Huib's vertrek samen moest hangen met den inhoud van dezen brief. „Waarde Huib. Laat ik je eerst schrijven, dat ik dagen lang niet begrepen heb, waarom er toch zulk een ongewone somberheid was in het huis in het Bezuidenhout. Het scheen, dat de betrokken personen mij buiten alles wilden laten. Eerst van ochtend vernam ik, dat je waart afgewezen door papa. Ik sloeg een gat in de lucht, jij, jij die altijd papa's lieveling was, nu onwaardig om zijn schoon zoon te worden? Hoor eens, mama en Lize zijn tegen dat vonnis, en terecht, ook ik verklaar mij op je hand. Wie had dat ooit kunnen denken, dat jij, ons aller Zondagskindje, nog eens de twist appel zoudt worden in ons ouderlijk huis. Als het niet zoo treurig was, zou ik er om kunnen lachen Maar intusschen heb ik vanochtend in het Be zuidenhout den gespannen toestand kunnen waar nemen. Wolfgang was er juist geweest, de hemel geve, dat hij ontspanning komt brengen, want ik vond Sofie zoo diep ter neergeslagen, dat ik mij in mijn drift een paar booze woorden tegen papa heb laten ontvallen. Ik heb Sofie mee naar mijn huis genomen, maar ik weet niet wat met haar aan te vangen, zoo bedroefd is zij. Weet je wat, Huib, kom na half drie even hier. Ik moet wel uit met mijn man, maar dat is niets, ik autoriseer je Sofie even op te monteren, want dat heeft ze noodig het arme kind. Ik werp me hier op als geneesheer en neem alle gevolgen, als daar zijn booze woorden van papa, enz. voor mijn rekening. Adieu, kom gauw." Jettle, (Wordt vervolgd*

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1