I „Hotel-Restaurant SIMONS" LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1927. ONZE E Duitsch-Nationalen hebben in* het nieuwe kabinet niettemin grooten invloed en dat feit zal in Frankrijk niet zonder zorg'worden ge constateerd. Doordat de vroegere geallieerden het deze week met Duitschland eens geworden zijn over de Duitsche ontwapening, in het bijzonder wat de vestingwerken aan de Oost grens betreft, is in de laatste dagen de ver houding tusschen de vroegere vijanden overi gens niet in ongunstigen zin gewijzigd; de geallieerde militaire controle-commissie heeft Duitschland verlaten. In Perzië is een kabinetscrisis uitgebroken tengevolge van buitenlandsche invloeden, den langdurigen strijd betreffende om de olie concessies in Noord-Perzië, waarvoor zoowel de Russen als de Engelschen zich interesseeren, zij het dan, dat de belangen der Russen meer negatief zijn: in geen geval de concessies aan de Engelschen. En in Joego-Slavië (Servië) is aan den staats man Oezoenowitsj de vorming van een kabinet opgedragen, dat dan het zesde kabinet in negen maanden tijds onder dezen bewindsman zal worden. En telkens opnieuw is de meerder heid, waarop het steunt, uit andere partijen en groepen samengesteld, welke meerderheid evenwel weer even snel uiteenvalt als ze ge vormd wordt. Van dit koninkrijk met drie groote bevolkingsgroepen, Serven, Kroaten en Slovenen, zijn de onderlinge tegenstellingen veel te groot, dan dat er binnen afzienbaren tijd van politiek rust sprake zou kunnen zijn. Ten opzichte van China neemt Engeland, wat de diplomatieke actie betreft, een zeer tegemoetkomende houding aan. Chamberlain verklaarde in een rede te Birmingham, dat Engeland ver gaande concessies in zake de ex-territorialiteitsrechten en de tarieven-auto- mie heeft gedaan. Maar Engeland's militaire actie wordt intusschen krachtig voortgezet door het zenden van steeds nieuwe troepen, waardoor John Buil blijk geeft, dat hij den Chineezen wel ver tegemoet wil komen, maar heelemaal niet van plan is om zich China te laten uittrappen. De positie der Engelsche regeering is zeer versterkt door het feit, dat de oppositieleider Mac Donald, leider tevens van de fractie der arbeiderspartij in het parlement, zich volkomen met de houding der regeering homogeen heeft verklaard. INGEZONDEN MEDEDEELING. Voor AJlcn die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertatdetten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos bO cent. Bazelsche Babbeltjes. Er is een komen; er is een gaan. Er is nu gauw een einde; een einde aan mijn Bazelsch verblijf. En dit is mijn laatste Babbel praatje, dat ik kan houden uit deze stad. En daarom vertel ik wat bizonderheden over Zwitserland zelf. De introductie valt niet moeilijk. Op school wordt men al genoeg geleerd en alge meenheden zijn bekend. Dat het wat grooter is dan Holland mag ook als bekend worden verondersteld evenals dat de bevolking on-| geveer de helft van Nederland bedraagt. De vergelijking tusschen Nederland en Zwit serland valt sterk in 't nadeel van het laatste uit wat betreft de natuurlijke hulpbronnen. Zwitserland heeft zijn bergen, zijn besneeuw de toppen, z'n natuurschoon, maar daarmee! is alles gezegd. En dit is niets. Op de bergen-' groeien wat boomen, graast 's zomers wat vee, en de eenige bron van verdienste is het vreem delingenverkeer. De bewoners der bergen die nen meest als gidsen der bezoekers. Verder hebben de bergen niets. Holland heeft in Limburg flinke steenkolenmijnen, heeft zoutmijnen bij Groe«lo; Zwitserland heeft zoo goed als geen mijnen, geen enkele groeve van beteekenis. Op de bergen groeit geen koren, alles moet worden ingevoerd, waardoor Zwitserland een duur land is, met al de na- deelen hieraan verbonden. Het nadeel hiervan heeft het ondervonden tijdens den wereldoorlog. Door geïsoleerde ligging» zijn bodem die niet in staat was komt men op 't gladde pad der politiek. 1 De Zwitsers houden niet van 't fascisme. Ze staan zelf op eenigszins gespannen voet met 't fascisme omdat dit van Zwitserland graag het Tessin zou willen hebben. Tessin is dat kanton van Zwitserland dat achter den St. Gothard ligt. Lugano ligt in dit landschap. Het Tessin is de Italiaansche provincie van Zwitserland; het land waar 4 talen gesproken worden. Sclnvitser-dutsch in 't Noorden, Fransch in 't Rhöne-dal, Rhetho- Romaansch in Graubunden en Italiaansch in Tessino. Tessin moet heelemaal Italiaansch zijn in de gebruiken bovendien. Er is maar een feit: en.dat is dat het al sedert eeuwen bij de Eid- genossen is aangesloten en Zwitser wil blijven. Maar Mussolini wordt verdacht erg schee) te kijken naar dat gebied. En dies is Tessin de groote Zwitsersche politieke kopzorg. De vrijheden der kantons hebben in 't leven geroepen de concurrentie der universiteiten. Zwitserland heeft meer universiteiten dan Holland, bij de helft van 't aantal bewoners. Het gevolg hiervan is dat niet alleen onder de arbeiders veel werkeloosheid heerscht, maar ook onder de intellectueelen. Vele Zwitsers gaan dan ook naar het buiten land. Men vindt ze ook in de Hollandsche koloniën, waar ze als planter of geoloog werk vinden. De laatsten voor 't opsporen van de petroleum-bronnen op Sumatra of Borneo. Dat Zwitserland een toeristenland is, is overbekend. Ondanks het vele vervoer van vreemdelingen is 't reizen hier erg,duur, veel duurder dan in Holland. De oorzaak hiervan is de dure aanleg van de spoorwegen. Wanneer men van Bazel naar Luzern, Zurich of Bern gaat moet men b.v. al door een 6 K.M. lange tunnel in de Jura, terwijl een tweede tunnel niet zoo lang is. Verder zijn deze spoorwegen dikwijls uit gehouwen in de rotsen, wat ook nog een dure geschiedenis is. Men moet ze zooveel mogelijk beschutten tegen lawine's en steenslag. Wat.lawine's zijn is overbekend. Deze plot selinge verschuiving van een sneeuwmassa van1 den top van een berg naar beneden heeft reeds heel wat kwaad op haar geweten. Men zoekt het tegen te gaan door het metselen van kleine muurtjes. Wie naar Italië reist zal b.v. voorbij Fluëlen zoo'n helling kunnen vinden. Steenslag gaat er dikwijls mee gepaard. Kleine steentjes vallen en rollen van boven, door de sneeuw losgelaten, grootere steenen gaan dikwijls mee, en wee den ongelukkige, die het niet in de gaten heeft. De Zwitser is een heel kalm mensch, heel rustig en strak; dat geldt voornamelijk den Noord-Zwitser. Voor den Tessiner zullen an dere regels gelden evenals voor den veel leven diger Fransch-Zwitser. Maar ik heb voorname lijk te doen gehad met Noord-Zwitsers, die nooit uit hun plooi raken. Een paar Hollandsche kennissen, die hier ook wonen waren 't precies met me eens en vertelden me dat het precies eender was in Zurich en Luzern. Wat een heel verschil maakt met Holland. De Westdijk te Middelharnis b.v. op Zater dagavond. zeerste betreurt. Vergelijkingen van afzon-1 derlijke stallen toont echter aan, dat er by velen een flinken vooruitgang is te zien, zoowel bij de jongere als bij de oudere dieren. Ten slotte schrijft de verslaggever: Deze zomer is de T.B.C.-bestryding in ver schillende vergaderingen besproken. Het ging dan in hoofdzaak er over welk systeem de voorkeur verdient, het Rijkssysteem of het zoogenaamde Friesche. Het doel is beide gelijk, n.l. de stallen T.B.C. vrij te maken. Bij mij is toen de vraag naar voren gekomen, zijn beide systemen niet aanbevelenswaardig, want is de inrichting der verschillende be drijven in Nederland niet zoo, dat het Rijks systeem niet overal praktisch uitvoerbaar is. Is dit zoo, is het dan niet beter, dat de Staat beide systemen zooveel mogelij k steunt. Hoe meer men toch op welke wijze ook aan bestrijding doet, het zal in ieder geval in het belang van den veestapel zijn. Werd de melk van T B.C.-vrije stallen nu maar duurder betaald dan zou dit ook de bestrijding in de hand werken. Het werd dan een economisch belang en de lakschheid zou verdwijnen. Mocht de staat nog eens besluiten de be strijding te steunen, dan zou dit moeten bestaan in een kleine beslag voor de melk van T.B.C.-vrije stallen, die uitwerking van zoo iets moet de zaak zeer gunstig beïn vloeden. Naar aanleiding van bovenstaande, zou ik het zeer toejuichen als de Staat kon besluiten, zooveel mogelijk iedere goed in elkaar gezette bestrijding zooveel mogelijk te steunen. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHBARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Voor huis en hof. Landbouw. T.B.C.-Onderlinge op Yoorne en Putten. Geen officieelen adviseur meerWeinig animo in het afgeloopen jaar, waardoor vergelijking met vorige jaren niet goed mogelijk is. Elke manier van t.b.c.-be- strijding gewenscht. Het wordt betreurt dat voor melk vant.b.c, vrije stallennietè extra's wordt betaald. Aan het jaarverslag van den secretaris van de Tuberculose-Onderlinge op Voorne en Putten is het volgende ontleend. Door den inspecteur van den veeartseny- kundigen dienst te Rotterdam, den heer K de Vonk, opvolger van dr. Overbeek, die als adviseur van de vereeniging optrad is mede gedeeld, dat van hoogerhand bezwaren waren gemaakt, dat hjj als adviseur van de ver- e», --J-- - - eeniging zou optreden, indien geen beper- genoeg^ voecbd te^produceeren voor Je be- kende bepalingen ^tegen den vrijen verkoop volking is veel leed gebracht. Zoo erg, datvan reactie-dieren door de vereeniging zouden tnn «intto Frankriik het een vrijhaven gaf, OTm-Hpn PGtrnffftn. Algemeen was de vergade- ten slotte Frankrijk het een vrijhaven gaf. van waaruit schepen onder Zwitsersche vlag graan gingen halen in Amerika. Zwitserland is een republiek. AI sedert eeu wen. Het land is verdeeld in 22 kantonnetjes die elk op zich zelf een republiekje vormen, met eigen willetjes en wetjes. Het klinkt wat be lachelijk voor den buitenlander als hij hoort hoe het eene kanton het andere de uitlevering vraagt van een, door de Zwitsersche justitie gezocht persoon. Wanneer een Basler in Bern wil gaan wonen moet hij een pas hebben en Bern vragen om te mogen wonen. Zooals wij, buitenlanders óók moeten doen. Het hoofd van de regeering is een president, die telkens voor den tijd van één jaar wordt gekozen. De tegenwoordige titularis is de heer Motta, conservatief-katholiek; en papa van 10 kinderen. Een bizonderheid, die alle kranten in Zwit serland vermelden en hem ten voorbeeld stel den als goed vaderlander. „Men", d.w.z. onder zekere kringen, „inen" beweert dat hij het fascisme niet ongezind is. Wanneer over fascisme gesproken wordt, worden getroffen. Algemeen was de vergade ring van meening, dat zulks onmogelijk zou zijn en dat hierdoor het voortbestaan der pvereenigingzeer ernstig zou worden bedreigd •Besloten werd, dat de voorzitter en de secre taris een onderhoud zouden aanvragen bij den directeur van den Veeartsentjkundigen Dienst, dr. Berger te 's-Gravenhage, om deze aangelegenheid nader met hem te bespreken, Het gevolg van dat onderhoud is geweest, dat de toezegging werd verkregen, dat de vereeniging desgewenscht, evenals trouwens elke andere vereeniging of particulier persoon over bepaalde aangelegenheden het advies kon inwinnen van den Inspecteur van den Veeartsenjjkundigen Dienst, doch dat be zwaar bleef bestaan tegen een meer direct contact van dezen ambtenaar met de vereeni ging. Zevenendertig leden lieten hunne stallen onderzoeken, doch slechts 231 leverden hier van de staten in. Waarom de anderen dit niet deden is onbekend. Verslaggever kreeg echter den indruk, dat er onder dezen veïen zijn, die alleen lid zijn om van de goedkoope tarieven van de veeartsen gebruik te maken. Het groote verschil van ingeleverde lijsten met vorige jaren, maakt echter vergelijkin gen onmogelijk, hetgeen verslaggever ten In den Bloementuin. Het snoeien der heesters en boomen dient' men nu tot een einde te brengen. Bij gunstig weer beginnen verscheidene vroegere heester soorten reeds te werken en vóór dit geschiedt, moeten we met het snoeien gereed zijn. Ook de gewassen, die in het najaar tegen de winterkoude gedekt werden, mogen we niet uit het oog verliezen. Zoo geven de bollen reeds teekenen van leven en komen met hunne neu zen boven den grond. Vooral Narcissen en Crocus zijn er altoos vroeg bij. Bemerken wij dit uitloopen, zoo is het gewenscht het dek materiaal gedeeltelijk weg te nemen, anders schieten de neuzen te lang op, worden geel en slap en kunnen later de ruwheden van het weer slecht weerstaan. Verwijdert men daar entegen het dek voor een deel, zoo wordt het loof sterker en is beter gehard tegen deze on gunstige invloeden. Voor het geheel wegnemen van de beschutting is het nog te vroeg. Dit doet men later, als geen strenge nachtvorsten meer te vreezen zijn; doch ook dan moet men de planten, die gedekt zijn, niet in eens geheel ontdekken. Bij koud, schraal weer of lichte nachtvorsten kunnen zij dan groot nadeel ondervinden. Het weerstandsvermogen toch dier gewassen is door de langdurige bedekking verminderd en langzamerhand moet dit weer versterkt worden en gehard. Zoo b.v. bij rozen, wier kronen naar den grond gebogen en met aarde bedekt zijn, neemt men geleidelijk de aarde weg; planten met riet of stroo beschut worden halverwege ontdekt en zoodoende voorkomt men eenerzijds het te vroeg uitloopen en geel worden der planten en anderzijds tracht men te verhin deren, dat zij lijden van het ongunstige weer. Onze perken met voorjaarsbloemen als Violen, Silenen, Vergeet-mij-Nietjes, Muur bloemen enz. moeten ook eens nagezien wor den. Hier en daar zullen wel enkele planten den strijd om het bestaan hebben opgegeven. Zij worden verwijderd en vervangen door andere, om zoo een mooi en vol geheel te behouden, want zulke gaten staan leelijk in een perk. Thans blijkt het voordeel om althans een par tijtje planten in reserve te hebben, waarvoor wel ergens in den tuin een plekje te vinden wel ergens in den tuin een plekje te vinden is. Hebben we soms nog een perk, dat door omstandigheden den winter overleeg bleeg liggen, dan kunnen we dit nog wel met som mige soorten voorjaarplanten beplanten, dan Zoo leenen zich daartoe uitstekend de bekende Grasanjer, de sleutelbloinen (Primula veris o.a.) en de verschillende soorten van voor- jaars-Phloxen. Wanneer het verplanten met de noodige voorzicgtigheid geschiedt, gaat dit bij al deze soorten heel goed en geven zij in het voorjaar of den voorzomer een rijkdom van bloemen. Alleen de bloei zal een paar weken later plaats vinden dan wanneer men de ver planting in het najaar verricht, doch dit is van geen overwegend belang. In den moestuin. Geregeld zijn we in staat te constateeren met hoeveel zorg en moeite een bloeiende perzik of abrikoos tegen dreigende nachtvorsten worden beschut en verzorgd. Zeker, 't is goed, 't is zelfs noodig en als 't goed gebeurt, krijgt men niet zelden voor zijn zorgen een flinke oogst, terwijl buurman, die wat nonchalant met zijn boom ongesprongen en minder of geen zorg er aan had besteed, geen of weinig vruchten verkreeg. Niet alleen in de verzorging tijdens den bloei, zit het meerdere of mindere succes in den vorm van vruchten; maar zeker komt een grootaan deel op rekening van de verzorging voor den bloei. Vooral in kleine stadtuintjes, speciaal waar die gunstig zijn gelegen met betrekking tot het zonlicht en bovendien gewoonlijk door huizen of schuttingen zoo zijn ingesloten dat zonder tegengaan eene te vroege ontwikkeling onver mijdelijk is, dóór moeten vóór den bloei maat regelen worden getroffen, waardoor deze wordt verlaat. In de tweedejhelft van Februari en vooral in Maart kan de zomerwarmte reeds zóó sterk zijn, dat vooral op beschutte plaatsen te vroege ontwikkeling komt. Daarom is het goed, de warmte zooveel mogelijk buiten het bereik van den boom te houden; maar niet alleen het bovengrondsche, doch ook het ondergrondsche gedeelte, d.i. het wortelgestel, moet zoodanig worden beschut, dat de zomer warmte het zoo min mogelijk bereiken kon. Plaats daarom ter voorkoming daarvan een of meer rietmatten schuin voor de boom, zoo danig dat deze van onderen ongeveer een Meter van den voet van den boom verwijderd is en van boven natuurlijk op of tegen de schutting rust. Wanneer men dit vooral bij zonnige dagen doet, en bij niet zonnig weer en vooral 's nachts de matten verwijdert of oprolt en men hiermede blijft doorgaan tot de bloem knoppen het rood vertoonen, dan zal men be merken dat door zoo te handelen de bloeitijd later plaats heeft en dus valt in een tijd dat minder nachtvorsten te vreezen zijn. Langer of te lang mag dat z.g. tegenhouden niet geschieden omdat men anders de bloem knoppen te veel verzwakt, waarvan bleeke, zwakke bloemen en bijgevolg weinig vruchten 't gevolg zijn. Denk er dan verder na den bloei om, dat bij eenigszins koude dagen de groei stil staat en de groene lui (Aphis persicae) handig zich op de jonge scheutjes vestigt, om een groot gedeelte van de eerste ontwikkelingsperiode te bederven Het bespuiten met tabakswater en 't 's av. bestrooien van de bladeren met tabakstof is een voorbehoed- en tevens bestrijdingsmiddel tegen deze lastige kleintjes. De gans. Onze huisgans stamt af van de wilde (grauwe) gans (Anscer cinereus), die bijna 1 M. lang wordt en zich onderscheidt door he+ bezit van vleeschkleurige pooten en een oranje- kleurigen snavel. In Oostenrijk Europa broe dend, zwerft zij na den broeitijd rond, waarbij zij ook ons land bezoekt om er bij zacht winterweer eenigen tijd te blijven. Zij voedt zich met gras, zaadkorrels en wortelgewassen en ook met graan, waardoor zij des winters in ons land op de graanakkers dikwijls zeer schadelijk kan worden, zoowel door hetgeen zij daarvan opeet, als door hetgeen zij ver trapt. De gans kan veel beter buiten het water dan vele eenden. De mannetjesgans, gent of ganzerik genoem'd, is bijna niet van het wijfje, de gans, te onderscheiden. Dat gaat nog het best als men ze met elkaar kan vergelijken. Dan kent men den gent aan zijn in den regel lange- ren hals en dieper stemgeluid en zijn minder ontwikkelden buik. Jonge, met huisganzen opgefokte wilde ganzen, worden in sommige streken met deze gekruist. De wilde gans broedt in Noorwegen, Zweden, Rusland, Siberië, enz. Zij overwintert in Zuid-Europa, Noord-Afrika, Zuid en Zuid- west-Azië. Zij teelt daar in streken met veel binnenwater. De gans bouwd haar nest met bladeren, vederen en dons en legt 57 (jonge ganzen) of 8-14 (oude ganzen) eieren, diet 150 a 170 gram wegen. Als zij 't nest tijdelijk verlaat, dekt zij dit met dons. Zij broedt 28 dagen, gedurende welken tijd de gent trouw de wacht houdt. Ganzen kunnen zeer oud worden. Kan de ganzenteelt voor ons land van be teekenis worden? Het antwoord hierop moet luiden, dat zij, evenals de kalkoenteelt, slechts iets kan beteekenen daar, waar vrij uitgestrekte terreinen beschikbaar zijn, die voor de inten sieve landbouw- of weidecultuur geen groote waarde bezitten. Natuurlijk wordt de quaestie geheel anders, als het 't houden van 2 4 ganzen en 'n gent op het boerenerf betreft. Daar kan men bij de hoenders wel enkele' kalkoenen, parelhoenders en ganzen houden, in de eerste plaats ter verlevendiging van het erf, in de tweede plaats om er een klein bedrag mede te verdienen. Maar als de ganzenteelt het gedeeltelijk middel van bestaan moet zijn, dan moet men voor de speciale ganzenteelt en houderij bepaald gelegenheid hebben. De ganzenteelt kan uitnemend zonder „zwemwater" uitgeoefend worden; als er een drinkput voor het vee aanwezig is, zijn de ganzen daarvoor wel dankbaar, want zij nemen uiteraard wel eens gaarne een bad. Een sloot of beek in de inmiddelijke nabijheid doet ze nog meer „leveTi" en als men een groote vijfer of een breedere rivier te hunner beschikking kan stellen, zijn ze terdege in hun element., Houdt men een troep ganzen op uitgestrekt grasland, dan bemerkt men van schade niet veel, maar men moet ze kunnen beletten, dat zij op de akkers komen anders dan op de graan akkers, nadat het graan naar huis gehaald is. Zij vinden daar veel graan in de op het land achtergebleven aren, die anders toch door derden opgeraapt of „gelezen" worden en eten daar ook onkruidplanten en onkruidzaden. Overigens gedijen zij goed, als men ze maar wat uit de ton met varkensvoeder geeft en een handvol graan. Zelfs als ze niet levend geplukt worden, maar men zich op het leveren van goed gevoede jonge ganzen toelegt, is er wel iets mede te verdienen. Bovendien geven jonge ganzen ook een besten, niet duren bout voor de eigen huishouding. Van het gewicht der voor de tafel gereedgemaakte, nog niet toe- [DRA15M A-van VALKENBURG'S-" A -'iLEVERTRAAl (Adv.) bereide gans komt slechts 7 a 12 (al naar het ras, den leeftijd en den voedingstoestand) van het gewicht op de beenderen. Een gans met een levend gewicht van 6 K.G. weegt panklaar zeker 33/4 a 4 K.G. en de beenderen hierin 0,3 a 0,45 K.G. De vederen hebben bovendien een niet onaanzienlijke waarde. Wordt een gans in den herfst van haar geboortejaar geslacht, dan kan men hiervan twee soorten van vederen krijgen; de zomer- vederen en de wintervederen. De eerstgenoem de zitten bij het begin van den rui los en kun nen dan, voor de gans pijnloos, geplukt worden, de andere verkrijgt'men bij het plukken de geslachte gans. Het plukken van de zomer- vederen wordt bijna nergens, waar men slechts 2 a 4 ganzen houdt, gedaan en toch is dit on verstandig. Een slachtgans levert al naar leeftijd en ras bij het slachten 140 150 gram dons en 140 a 280 dekvederen. Nooit plukke men bij de levende gans onrijpe vederen. Dit is een dierenkwelling en kost veel aan voeder voor den geforceerden groei van nieuwe vederen. HET VEELBESPROKEN VERDRAG. Nu de Eerste Kamer weldra in laatste, in stantie beslissen zal over het verdrag tus schen België en ons land, kan het nuttig zijn in een kort artikeltje samen te vatten wat dat verdrag inhoudt en waarom zoovelen het een ramp voor Nederland achten. Het eerste en kortste artikel is een der ge wichtigste. Het erkent dat de neutraliteit van Beigië is vervallen en eveneens het verbod om van Antwerpen een oorlogshaven te maken. Door de opheffing dan die neutraliteit wordt het gevaar grooter dat België nog meer vazal staat van Frankrijk wordt. België voert geen eigen buitenlandsche politiek, zooals wij, maar ziet altijd Frankrijk naar de oogen en het nieuwe verdrag geeft voor den weg te nemen slagboomen der neutraliteit geen enkele com- pensatie.- De oorlogshaven voor Antwerpen is vooral daarom zoo vreemd omdat bepaald is dat in oorlogstijd de verbinding van die haven met de zee voor Belgische oorlogsschepen gesloten is. Men vermoedt dat dit maar schijn is om onze Souvereiniteit over de Schelde aan te tasten. Het verdrag regelt in werkelijkheid de po litieke positie van België op de Nederlandsche Schelde. De verplichting tot onderhoud van een doorgaande vaargeul op de Schelde, die ons wordt opgelegd is een zuiver Belgisch belang, geen enkele Nederlandsche haven heeft er eenig belang bij. In het oude geschil over de Wielingen krijgt België een voorsprong, die het niet had. Vroe ger werd alleen gesproken over „rechten", nu van „souvereiniteitsrechten" van België. In het verdrag komen een aantal bepalingen voor betreffende aanleg van nieuwe werken, het onderhoud en de bediening van bestaande of nog te maken werken. Het aandeel in de kosten, dat Nederland daarin te dragen heeft, is onevenredig groot en bovendien worden onze belangen voor de Belgische op zij gezet. Zoo wordt wel bepaald den afvoer van Bel gisch water over Ned. gebied, maar niet die van Zeeuwsch-Vlaanderen over Belgischen grond. Een ander artikel schrijft voor de toestem ming van Nederland voor het aanleggen van kanalen van Antwerpen naar Moerdijk en Ruhrort (Schelde-Maas-Rijn) over ons land, ten koste dus van de Rotterdamsche haven, tewrijl wij in de kosten moeten bijdragen. Artikel IV bepaalt dat de commissie van beheer zal bestaan voor de helft uit Belgen „wier beschikkingen en verordeningei. voor rang zullen hebben boven de Nederlandsche beschikkingen en verordeningen." Wanneer men nu weet, dat die commissie, waarin de Belgen alles en wij niets te zeggen hebben, te beslissen zal hebben over de scheep vaart op de Schelde, verlichting, onderhoud, verbeteringen en zelfs verleggingen en door snijdingen" landwaarts van de bandijken en ook de politieverordeningen dan begrijpt men hoe de Belgen baas kunnen spelen in ons land. Kan deze commissie het niet eens worden op een punt, dan is er beroep mogelijk op een scheidsrechtelijke commissie van vijf leden. van wie één, zegge één, Nederlander mag zijn. Over de gewichtigste en principieelste zaken, ons land betreffende, wordt dus in beide com missies door vreemdelingen beslist. Professor Struycken schreef dan ook hier over: „Blijvend wordt ten bate van Belgische belangen ten aanzien van een bepaald deel van ons grondgebied het Nederlandsch staats gezag uitgeschakeld en het Belgische daarvoor in de plaats gesteld." Tenslotte mogen we op deze merkwaardig heid wijzen: de Belgische volksvertegenwoor diging keurde zonder debat het verdrag met algemeene stemmen goed: de Nederlandsche Kamer streed eenige weken lang en nam het toen aan met 50—47 stemmen. Leest de advertentie van Campiens Woninginrichting. (Adv.) Kindermoord. Ongeveer twee weken geleden overleed plotseling het kind van den arbeider de G. te Dreischor. De politie onderwierp de moe der van het kind aan een verhoor en deze bekende, haar kind zonder bepaalde redenen van het leven te hebben beroofd, door het onder een paar dekens te leggen, tengevolge waarvan het is gestikt. De vrouw is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. EEN FELLE BRAND IN ROTTERDAM. Lunchroom in de Passage uitgebrand. ROTTERDAM, 3 Febr. Hedennacht om halfdrie werd brand ontdekt in perceel 5 aan de Passage, waarin gevestigd is de lunchroom „De Kleine Unie", eigenaar de heer G. L. Bruin. Zijn echtgenoote de familie woonde boven de lunchroom werd wakker door liet geknetter der vlammen. Zij wekte haar man, en met twee kinderen trachtte men de woning te verlaten. Niettegenstaande de vlammen reeds aan de trap lekten, wisten zij behouden op straat te komen. Op dezelfde verdieping woonde de zetkaste- lein Coulier met vrouw en kind. Ook dezen konden behouden de straat bereiken. De bewo ners van de tweede verdieping, de heer Hoog stede met vrouw en vier kinderen, moesten echter langs de daken vluchten. Op deze ver dieping woonde ook nog de heer Kok met zijn vrouw. Beiden werden langs de gevellijst in de woning van de buren in veiligheid gebrccht Toen de brandweer ter plaatse kwam, woed de de brand zóó fel, dat de hoofdman Poortman groot alarm liet maken. Met zes stralen op de waterleiding en twee stoomspuiten werd het vuur, dat zoo hevig woedde, dat de ruiten van verschillende winkels aan de overzijde van de Passage sprongen, bestreden. De lunchroom en de daarboven gelegen woningen brandden geheel uit. De daarnaast gelegen winkels en woonhuizen bekwamen brand- en waterschade. Om vier uur was men den brand meester. Behalve de familie Hoogstede waren allen tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is nog niet vastgesteld, doch men vermoedt, dat een bellanger, die na sluitingstijd nog tot twee uur in de lunchroom gewerkt heeft, achteloos een brandende sigaret heeft weggeworpen. Op liet terrien van den brand waren o.a. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks en de heeren L. H. W. van Dijk en Jan Visser, ingenieurs bij Gemeente- werken. Nader kan gemeld worden, dat de politie van het Bureau Groote Pauwensteeg hedenmorgen ter plaatse een uitgebreid onderzoek ingesteld heeft. Wijl de lunchroom totaal uitgebrand is kon niets definitiefs betreffende de oorzaak vastgesteld worden. De eigenaar was voor 20.000 verzekerd. Aan de overzijde van de Passage is op een afstand van ruim tien Meter van den brand, een aantal ruiten gesprongen. Er werd ook houtwerk verschroeid. HET DRAMA IN DE ASTERSTRAAT TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 3 Febr. De rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den doodslag in de Asterstraat. Zooals men zich herinnert, had de 36-jarige caféhou der F. de Ruyter op Zaterdag 6 November van het vorige jaar den 23-jarigen havenarbeider Krijn Reyngoud in de Asterstraat met zes revolverschoten van het leven beroofd. De ver- slagene had ongeveer een jaar geleden betrek kingen onderhouden met de vrouw van De R. Nadat de vrouw den omgang had verbroken^ nad Reyngoud voortdurend het echtpaar ge- sard en getreiterd. Moe van het voortduren fesclM Ru>'ter daarop Reyngoud neer- De officier van justitie had wegens doodslag veroordeeling van verdachte tot een gevange nisstraf voor den tijd van vijf jaar geëischt. nnnl verded'ger, O- C. A. O. Kam, die noodweer pleitte, had de uiterste clementie vooi zijn cliënt verzocht. De rechtbank veroordeelde F. de Ruyter Wegens doodslag tor een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar en zes maanden. MANUFACTUREN-DIEFSTAL TE WOENSEL. „EINDHOVEN, 3 Febr. - De gemeente politie alhier heeft een Belg, zekeren F B de ^diefstal" 'v en b'ijkt SCh"ld* ,e turen deze week t g?ote partiJ ma™fac- Bast aans aan VT!' eele van den l,eer H- bastiaans aan de Kloosterdreef te Woensel gepleegd. De man had getracht 'de goederen te verkoopen. Dit was de politie ter oore komen. Ten .overstaan van den tllL - heeft hij bekend de goederen te hebben out vreemd. De recherche zet liet onderzoek voort De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld DE GRIEP. HAARLEMMERMEER, 3 Febr. Alhier heeft zich weder een geval van griep met don- clelijken afloop voorgedaan. Het aantal sterf- gevallen aan deze ziekte bedraagt nu zeven Over t algemeen valt hier een afname der ziekte te constateerdn. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN Donderdagnacht hebben burgers in den politiepost aan de Maaskade te Rotterdam een I van"^8» uraH ',die zwaar onder den '"Vloed n.i. s u was en wiens rechterhand en ader Jlfïln loedden- Het bleek, dat zijn slag- T wou niet p!ef.waren doorgesneden. De man dingen was oai! hlj aan ziin ve™™- toen rinf-t u en v«rzette zicli hevig agent daar™ a Wllde verb'nden. Toen een Schuwde oat H„en geneeskundigen dienst waar- gat de man den telefoneerenden agent een stomp. Met geweld is hij t! het ziekenhuis aan den Coolsi bracht, waar hij verbonden is. 1 verbaal tegen hem opgemaakt. KOLENDAMP-VERGIFTI Een gezin van drie personen be\ gevonden. Woensdagochtend vroeg bemer; U. D. meldt, de dienstbode in ee het Plantsoen te Amersfoort, d; mevrouw benevens een kindje v; bewusteloos lagen in de slaapkairl en het kindje lagen te bed; de stijft op den grond. Onmiddellijke kundige hulp ingeroepen. Een spoedig ter plaatse en geconstatea men te doen had met een geva" damp-vergiftiging. De kachelpijp^ mate uitgeweken, zoodat kolenda| had gevuld. Met een zuurstof-ara men bij alle drie de levensgeestf te wekken; zonder moeite is di' gegaan. POKKEN. Aan boord van de Nederlandse] Humber werd bij aankomst in Forth bij een der opvarenden po! steld. De patiënt is in Schotlan gehaald en in een hospitaal orJ De Humber, die vanmorgen ei Waterweg is binnengekomen zal t worden ontsmet. HUiS VERBRAND TE S(] De bewoner gearresteei SOEST, 3 Febr. Hedenmorg* brak brand uit bij den heer B. aai tenkampweg alhier. Hoewel de spoedig ter plaatse was, kon nie1 worden, dat B.'s huis tot den gron alsmede het gedeelte der woni door de familie V. Van de laat huisraad gered worden. Beide fai tegen brandschade verzekerd. De brandweer slaagde er ven lendende perceelen te behouden. Om twee uur hedennacht wal brand ontstaan in de woning van moedt, dat hier brand gesticht is heeft B. gearresteerd. Zij stelt eel derzoek in. TWEE GOEDERENWAGENS BIJ ONTSPOORD. Ongeveer een uur vertras AMSTERDAM, 3 Febr. Hed de vroegje zijn op het emplacem' van den goederentrein no. 4013, bd Den Haag, tijdens het rangeeren j ontspoord. Een der wagens we; schadigd. De treinenloop Amster! lem ondervond ongeveer een uu daar de gederailleerde wagens c hoofdlijn stonden. Passagiers vc gingen vanmorgen vroeg zooveel E.S.M. Te ruim halfzeven konde weer passeeren. Naar de oorzaa| onderzoek ingesteld. DOODELIJK ONGEVAL TE GIETEN, 3 Febr. Ten gev< op jol slaan van de paarden, viell landbouwer Zwiers alhier, van del wielen kreeg hij over het hoofd enjj onmiddellijk dood. Z. was vadel kinderen. DE TWEE KOP KOFF Van uit het buffet, waar de w| sian, de eigenares van liet „Grand troont, ziet zij blijkbaar geërgerd i boeren, die, met de ellebogen pijpen tusschen de tanden, luid in taal praten. Het was niet met siasme, dat zij die twee bezoekel kielen, met groote vilten hoeden richting zag binnenkomen, waart uitsluitend de gegoede burgers v'J Gaillarde zag komen. Wanneer zij) gedurfd, zou zij gaarne die twee kjj hebben, dat men geen gelag gaf ai kiel in het „Grand Café." Maar moed niet gehad, en zij had er s de onhebbelijkheid die de twee larj den dag legden. Dezen, zich niet bekommerend o bezoekers, spraken over hunne zak] toon, spuwden rechts en links oi^ en schonken zich glas op glas, cognac en kirsch in. Toen de bediende hun de twee koffie had gebracht, had deze vo| woonte van het café een karafje ei de beste soort er bij neergezet. En de twee boeren spraken duchtig aan, zoodat zij weldra or vloed er van kwamen. ,Zij zullen zeker die beide fles: ledigen," merkte juffrouw Lussi, zoon op, een jongmensch van tl Nu, dan zullen wij hen laten De twee landlieden waren om namiddags het „Grand Café" bini Om vijf uur waren de beide fles en de oudste klopte met zijn stok) meren tafel. De knecht kwam bij hem. „Hoeveel is het?" vroeg de boel „Dertig francs," antwoordde del de eigenares voorbereid was. De man sprong verschrikt op, niet goed gehoord te hebben. „U zegt?" „Ik zeg dertig francs." „Dertig frank voor twee kop kt „Neen: vier franks voor de twee

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2