[ROS Leest „Onze Eilanden'1 EERSTE BLAD C. QUISPEL 18*6 iri«T P j is beter dan genezen, Dit geldt ook voor U! >m, vaar U zich ook bevindt, zoowel thuis in den trein, op reis, in het theater of op |en, steeds eenige "Wybert-Tabletten in den i zij werken oplossend en verzachtend. I tot 2 mi [w Kind Hoest trdt's Thijmsiroop ZATERDAG 5 FEBRUARI 1927 feuilleton. VAN EÉN STAM. PIANOFABRIKANT Geef mg een pakje J. RENIOER - Kipstraat Ml en Erf Sectie n. Ver- ;ie. Graaf weg te 43 ged. Nim- n Ring erkoo- Nim- A. de ïvr.De EN. 17, des heer Som- Land- EN. nm. 3 Hotel |A. (6 Mid- gvliet in 3 zoeke ?onge. [JS. 3dag2 3dag2 dag 8 Te Ouddorp aan het tramstation op Vrijdag 4 Februari 1927, des namiddags twee uur. Te Ooltgensplaat aan het tramstation op Zaterdag 5 Februari 1927, des namiddags twee uur. Deurwaarder GROENENDIJK. GRAPJES. Een portefeuille. Een minister had zich vele jaren aan zijn portefeuille vastgeklampt, niettegenstaande de hevigste oppositie. Eindelijk overleed hij, en iemand merkte op: Nu zullen we toch eindelijk eens een anderen premier krijgen! Och, luidde het antwoord, dat geloof ik nog zoo gauw niet, ik houd het er voor dat de weduwe de zaak zal voortzetten. De gelegenheid waargenomen. De gezant van zeker rijk had aan de Lon- densche politie verzocht om bericht omtrent zeker „jong meisje" dat onverwacht 'n ver mogen van eenige millioenen geërfd had. Er moest zoo min mogelijk ruchtbaarheid aan de zaak gegeven worden en men belastte een der bekwaamste detectives met de taak de jeugdige erfgename op te sporen. Na zes weken komt de agent weer bij zijn chef terug. Wel, zegt deze, heb je het meisje gevonden? Zeker, meneer, al voor vier weken, 't was een naaistertje. En waar kunnen we haar spreken? Bij mij thuis, ik ben natuurlijk met haar getrouwd. ir de „Golden c»Apotheke te BAzel," volgens een beroemd geneesheer de Wybert-Tabletten Ingevoerd. voortreffelijke eigenschappen zijn Wybert- :n uitmuntend voorbehoedmiddel tegen aan- jigen der keel» en ademhalingsorganen. jaren beproefde Wybert-Tabletten worden origineele doozen verkocht. Vraag uitdruk kelijk „Wybert-Tabletten". EIJER IS, De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Mlddelkarnls (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstol- lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Oesgewonscht geeft de luioman «He inlichtingen, die mochten worden ver- luurd. eeft het dan direct ilijmoplossend Hoeststillend Verzachtend Genezend en Drogisten. Alleen echt met den {hardt op de verpakking. Let hierop. Flacon 75 et. prijs per kwartaal. f t. Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wsrdt uitgegeven dsor de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Te!. Int. No. 15 Voorstraat ISiddelliarnis. 9E JAARGANG. - N°. 27 Het Hemd esi de Rok. Troelstra zei eens en 't is hem langen tijd erg kwalijk genomen dat zoo'n klein beetje inflatie zoo kwaad nog niet was. Nu moet men werkelijk goed thuis zijn in de staathuishoudkunde om te be grijpen, dat Troelstra toch werkelijk geen gelijk had, want er zijn opmerkelijke feiten te constateeren, die de door hem uitge sproken stelling oogenschijnlijk bevestigen. In landen met inflatie kent men bv. geen werkeloosheidsvraagstuk, eenvoudig omdat er geen werkeloosheid bestaat. We hebben dat gezien in Duitschland, èn in Frankrijk, èn in België èn in nog andere landen, toen de geldswaarde er steeds dalende was. Dat die landen intusschen steeds armer werden en de industrieele bedrijvigheid er dus slechts van zeer tijde- lijken aard kon zijn, was een factor, die niet zoo duidelijk tot de massa doordrong als de oogenschijnlijke nijverheidsbloei. Het monaitaire vraagstuk is achtereen volgens in Duitschland, België en Frank rijk opgelost geworden, het geld werd er stabiel, maar daarnevenswerd het even moeilijk verkrijgbaar als ten onzent. De koopkracht van het publiek was dus weg, voor het buitenland vielen geen voor deeltjes meer te behalen, de industrieele bedrijvigheid hield op ende werke loosheid deed haar intrede. Mies werd dus als wij het hier kennen: vrij slecht. Merkwaardig echter en voor ons leerzaam, zijn de methoden, waarop men in het buitenland het euvel der economische malaise tracht te bestrijden. Toen de industriën er volop in haar werk zaten en men er arbeiders te kort kwam, deed men alles om vreemde werkkrachten tot zich te trekken, maar nauwelijks zijn de toestanden veranderd en heeft de wer keloosheid haar intrede gedaan, of de bovenbedoelde regeeringen blijken met het keeren van het getij ook haar econo mische bakens te verzetten: buitenland- sche arbeiders worden niet meer toege laten, althans zooveel mogelijk geweerd. Om een en ander te bereiken heeft de Fransche regeering de pasvisa weer inge steld, terwijl de Belgische haar maatregelen nog beraamt, doch reeds te kennen heeft gegeven geen nieuwe werkkrachten meer in het land te zullen toelaten. Kan men ze ongelijk geven Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Waarom zou men toelaten, dat een landgenoot tot broodeloosheid wordt gedoemd, omdat een buitenlander hen het werk uit de handen komt nemen? In Holland kennen we het spook der werkeloosheid alle vele jaren en rijks- zoowel als gemeentekas worden er uitge put door de steunverleening. Echter, ter wijl de overheid tienduizenden landge- nooten met geld uit de openbare kassen Vrij bewerkt naar den Roman van 1 LOUISE B. B. 23) Een donkere wolk kwam op het voorhoofd van den ouden heer! Ik weet niet of je spreekt uit werkelijke onkunde of uit... ridderlijkheid. In elk geval schijn je besloten te zijn je broeder te helpen, ik kan dit niet in je afkeuren, ik weet echter niet of ik het geheim, dat Huib voor je verborgen houdt, mag openbaren. Dat zou mis schien een ondienst zijn aan Huibert. Neen, neen, Van Maldaghem, kwam nu zijn vrouw tusschenbeide, je weet, ik ben als Wolfgang, ik kan maar niet die zware beschul diging tegen Huib begrijpen. Het is misschien beter Wolfgang alles te zeggen, misschien kan juist hij hierin de waarheid ontdekken. Daaren boven zich met een plotselinge ingeving tot haar neef wendende „hij was immers bij jou gelogeerd te Batavia, de eerste maand van zijn verblijf in Indië? Ik meen dat hij ons dikwijls daarvan verteld heeft." Zeker tante antwoordde Wolfgang, nu zeer verwonderd. Wat konden ze weten uit dien ftoodlottigen tijd. Welnu, zei de heer des huizes, naar 't scheen eensklaps vast besloten aan de hangende vermoedens een einde te maken ik zou de eerste Z1in om me teverheugen over Huib's onschuld, onderhoudt, laat ze toe, dat eveneens vele duizenden vreemdelingen de Hollanders hier het werk voor den neus komen weg halen. Tenslotte zijn het niet de Hollanders, die door haar regeering gesteund worden, maar we stellen een geldelijke premie op eiken vreemdeling, die van over de grenzen hier zijn geluk komt beproeven. Immers, voor eiken buitenlander, die hier arbeid vindt, moet een landgenoot worden on dersteund. We hopen, dat ons bestuur, geleid door het voorbeeld van buitenlandsche regeerin gen, eindelijk eens maatregelen beramen zal den arbeid voor den Hollandschen werkman te bewaren eri te beschermen. We kunnen daarom toch wel „internationaal" denken en den vreemden arbeider het brood gunnen, dat hier over zou zijn. Als we echter brood en werk voor eigen landgenooten te kort komen, dan moeten ook de goedzakkige Nederlanders beden ken, dat het hemd nader is dan de rok. Dat geldt voor de regeering, öök echter voor de particuliere werkgevers. dat anders, zoo vervolgde onze zegsman. Een geruchtmakende moordzaak moest toen een oplossing hebben en als niet spoedig met zekerheid de dader kon worden aangewezen, dan werd er gewoonlijk maar iemand opge pakt, die genoeg op zijn kerfstok had om tot het daderschap in staat geacht te kunnen worden. Het publiek was tevreden, de politie had haar prestige gehandhaafd en mocht de verdachte aan de ten laste gelegde misdaad al onschuldig zijn, aan onbekende vergrijpen zou hij zijn straf dubbel en dwars verdiend hebben. Zulke „rechts"-spraak, waarvan in de ge schiedenis inderdaad meerdere voorbeelden bekend zijn, is heden ten dage gelukkig uitge sloten, de opzet er toe althans. Indien er nog iets overgebleven was van die vroegere methoden, dan zou de Haagsche politie den z.g. moordenaar van het Bezuiden- hout zeker al lang achter slot en grendel hebben, want als ooit een spontaan en alge meen wraakgevoelen bij het publiek is opge wekt, dan zeker wel in dit geval, En het aanzien van onzen politiedienst heeft mis schien volkomen ten onrechte gevoelig geleden bij de gebleken machteloosheid om het jongste Haagsche moordraadsel, dat een trits INGEZONDEN MEDEDEELING. PIANO'S ORGELS KUNSTSPELPIANO'S Buitengewoon moeilijk te beoordeelen voor een leek is de hoedanigheid van een Piano of Orgel. Bij het koopen van zulk een instrument is men aangewezen op de betrouwbaarheid van den leverancier. Onze firma die sedert 1865 bestaat, verkoopt alle instrumenten onder de ruimste garantie. Vraagt de speciale condities van ons huurkoopsysteem. GOUDSCHESINGEL 3, ROTTERDAM Week-revae. Binnenland. t Is tegenwoordig, zoo zei ons laatst iemand, voor de politie zoo eenvoudig niet meer om een of andere moordzaak te ontsluieren, want met de verfijning onzer zeden en de perfec tioneering onzer pers, welke laatste de cri- tiek zoo vergemakkelijkt, wordt van de politie verwacht en geëischt, dat zij bij het onderzoek met de noodige accuratesse en het gewenschte respect tegenover verdachten te werk gaat; de politie snijdt zich zelf daarom niet graag in de vingers door eenige overijlde handeling. Vroeger, zeg: een honderd jaar geleden, ging geheel afgescheiden van zijn plannen voor mijn dochter. Weet dan, Wolfgang, reeds gedurende drie jaar draag ik het vermoeden bij me, dat Huib de slaaf is van een ongeneeslijken hartstocht en, althans als een vader heb ik getreurd over den gevallene! Diepe rimpels groefden het voorhoofd van den strengen man en er was zulk een oprechte smart in zijn oogen te lezen, dat Wolfgang er door ge troffen werd en hem verlangend aanzag. Een stomme bede die terstond werd verhoord. - Je weet, Wolfgang, dat Huibert's moeder den jongen een zeer groot fortuin naliet. Ik ben slechts verre aan Huib en jou 'verwant? jullui hebt me steeds „oom" geheeten en ik heb steeds als een „vader" voor jullie gewaakt voor Huib in het bijzonder. Toen hij zijn zeereis ondernam, bepaalde ik, dat hij, zoolang hij minderjarig was, slechts de helft van zijn inkomen zou ontvangen. Die som bleef voor een jongmensch toch nog zeer aanzienlijk. Huib hield zich voor geheel vrij en zonder toe zicht; ik liet hem. in die meening, omdat ik werke lijk ook goed vond dat hij, na een degelijke en verstandige opvoeding leerde op eigen beenen te staan. Uit de verte, zoover dit mogelijk was op zulk een grooten afstand, hield ik-een wakend oog op hém. Stel U nu mijn schrik en zorg voor, toen ik te weten kwam, dat Huib op één dag niet alleen zijn achterstallige renten, die gedeponeerd waren bij een handelshuis te Batavia, geheel opeischte, maar zelfs door transacties beslag liet leggen op zijn inkomen voor twee jaren. Wat beduidt dit? Waarvoor kan zulk een jongmensch zulk een enorme som, bijna een fortuintje, noodig hebben? Ik heb geïnformeerd, waaraan het geld besteed van bloedige mysteries heeft afgesloten, te ontsluieren. De politie zelve voelt dat natuurlijk ook en vindt 't onaangenaam. Maar zij op de eerste plaats dient haar nuchterheid te bewaren en er voor te waken, dat ze zich niet onbewust en onbedoeld laat leiden tot de hierboven ge schetste en terecht thans gewraakte politie- gebruiken van vroeger, die het speuren naar een Barbertje inhielden, dat hangen moest ter oorzake van politioneel onvermogen. In de berichten en handelingen der Haagsche politie is een zeker ongeduld en overijld han delen waar te nemen. Spoor na spoor wordt aangegeven, bepaalde personen worden ge kon zijn; Huib repte er geen woord over in zijn brieven. Toen herinnerde ik mij te Batavia een kennis te hebben uit mijn studententijd. Ik schreef dien man, den advocaat Kraayenhof. Aan zijn antwoord had ik niets. Hij schreef mij een warmen brief over Huib, dien hij reeds scheen te. kennen, en hij wenschte mij geluk met zulk een neef. Wat dat geld betrof, hij twijfelde niet of er was een goed gebruik van gemaakt, ik moest zonder zorg zijn; Huib was zulk een allerinnemendst mensch. Een vriendschappelijke brief, maar voor een man van zaken al zeer oppervlakkig. Kortom, de groote afstand maakte elk beslist optreden moeielijk en ik besloot op Huib's terugkomst te wachten. Huib kwam terug, oogenschijnlijk geheel de oude. Een paar maai heb ik hem gevraagd of hij economieën had of geld in een handelszaak ge stoken. Hij heeft op zijn gewone luchthartige manier lachend gevraagd, hoe ter wereld ik er toe kwam een handeisgenie in hem te zien. Ik was vóór mijn reis naar Wiesbaden, te ongesteld om hem ernstig onderhanden te nemen; daarop... kwan zijm liefde voor mijn Sofie tusschen beiden; het kwam tot een verklaring een paar dagen ge leden. Hij zat daar, op dezelfde plaats als jij, en hij wilde niet zeggen, waaraan hij dat geld be steed had, ontkende echter overgespaard te heb ben. Toen sprak ik mijn vermoeden uit. Daar zijn helaas Van Maldeghems, die verkwistend waren. Zijn eigen vader vergeef me, Wolfgang heeft in zijn jeugd zijn fortuin verspeeld. Ik vroeg Huib of hij gespeeld had. Oom! Hoe doorborend klonk die kreet van Wolfgang's trillende lippen. Hij begon te begrijpen, hoe zich een afgrond opende voor zijn voeten, diep en dreigend. zocht, gevonden en vrijgelaten, waarna de politie achteraf verzekert, dat ze ook nooit één oogen blik aan een mogelijke schuld van den aangehoudene heeft geloofd, „aanhouding en voorgeleiding" wordt verzocht van b.v. een man van 30—35 jaar, donker uiterlijk, bleek gelaat aan wiens handen te zien is, dat hij geen werkman, doch eerder een koopman is. Ging men overal op zulk een vaag signalement af, dan zouden de spoortreinen van ons land eenige dagen achtereen volgeladen zijn met menschen, die naar Den Haag op transport gesteld werden! Juist nu we dit overzicht schrijven, is er het bericht omtrent de aanhouding van twee Hagenaars te Brussel. Hopelijk heeft de politie nu een goed spoor, maar erg aanmoedigend is het niet, dat het bericht sloot met een opwek king aan het publiek om ook inlichtingen te blijven geven, die mogelijk in een andere richting wijzen, 't Komt ons voor, dat de voor naamste aanwijzing tegen de verdachten is, dat ze op den moorddag uit Den Haag ver trokken zijn We zullen het waardeeren, als de politie met grooten ijver blijft speuren in deze luguber moordzaak. Maar het moet geen wilde jacht worden, waarbij koelbloedigheid, overleg en verstandig beleid verloren gaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. Douive Egberts Echte Eriesche Heerenbaai,, m hoort ge meer en meer ir sK, goede zaken f Een jammerlijk spoorwegongeluk is dat te Heerenveen, ook al wekte het dan ook lang niet zooveel sensatie als de ramp bij De Vink. Het publiek heeft in zake haar belangstelling een eigenaardige graadmeter. Bij Leiden werden drie menschenlevens vernietigd, in Heerenveen één; veel minder ernstig kan daarom het ongeval bij Heerenveen toch niet genoemd worden, want het offer van, zij het dan ook slechts één leven, is toch wel héél, héél erg. Maar bij Leiden sneefden een paar populaire artisten, in Heerenveen was het slechts de noeste arbeider, aan wiens zorg en beleid het leven van tientallen passagiers was Ja Wolfgang, ik weet dat ik streng was tegenover Huibert, maar bedenk, wat hij mij kwam vragen. Maar o, hoe gaarne wiide ik on rechtvaardig zijn geweest, helaas de schijn is tegen Huib! Hij werd doodsbleek bij mijn be schuldiging, ik heb nooit zoo groote ontroering gezien. Geheel de houding van een schuldige. Oom, oom, riep hij als in doodsangst als ik het U niet ophelder, ditdit misverstand I<an ik je nooit mijn dochter geven, Huibert,' dat begrijp je zeer goed!" Hij heeft nog langen tijd daar gezeten, als versuft; toen is hij opgestaan en heeft gezegd, zeer ernstig zelfs: Oom, zoo eerlijk als ik U beken al dat geld ineens noodig gehad te hebben, zoo verklaar ik U even oprecht en nadrukkelijk, dat ik niet zeggen mag, waaraan ik het geld be steed heb. Ieder mensch, die het volle gebruik heeft over zijn denkvermogen, draagt de voile verantwoordelijkheid zijner daden. Ik neem de mijne op mij. Maar U, oom ,U, die mij van kind af gekend hebt, moest mij vertrouwen on danks alles! Noch ik, noch Uw tante hebben iets meer uit den jongen kunnen krijgen en ik heb hem ongetroost weg moeten laten gaan. Zoolang hij zich niet heeft gezuiverd van de blaam, die op hem rust, kan ik hem mijn dochter niet geven. Ben man die eenmaal een speler is, hoe goed hij overigens ook zij. is nooit te vertrouwen. En wie eens zoo speelt als Huib schijnt gedaan te hebben, loopt gevaar telkens weer te vervallen in den zelfden hartstocht... Wolfgang zat, zooals Huib een paar dagen ge leden daar gezeten had, versuft vóór zich te staren. Toen Wolfgang e'mdelijk opkeek, was het met toevertrouwd en op liet laatste oogenblik inderdaad ook nog alles gedaan heeft om de aan hem toevertrouwde levens te beschermen. Maar het publiek, dat duizendkoppige wezen, vraagt niet: hoe was hij als mensch, hij, die henen ging? maar: wat was die mensch; stond zijn naam in aanzien? Toch is het publiek niet wreed, slechts onna denkend. En daarom zal ieder met ons in stemmen, wanneer we te dezer plaatse een eerbiedig saluut brengen aan hem, die tot het laatst zijn plicht deed. Als allen, die aan de Spoorwegen verbonden zijn, dat van zich zelve konden zeggen, dan was noch het ongeluk bij Leiden, noch dat bij Heerenveen gebeurd. Want in Leiden was het een onvoldoende verzorgd ballastbed, in Heerenveen waren van een helling teruggeloopen goederenwagens oor zaak van het droef gebeuren, zoodat technische voorzieningen en toezicht de rampen hadden kunnen voorkomen. Buitenland. In elk land is een regeeringscrisis een feit vaïi beteekenis; nu er echter geen week voorbij gaat, of eenige rijken tegelijk verkeeren in zoo'n onaangename positie, is het toch wel moeilijk om de belangstelling er voor gaande te houden. In Duitschland is de moeilijkheid tot kabinetsvorming opgelost, zij het op een niet fraaie manier. President Hindenburg, heeft eenige malen moeten intervenieeren tusschen de partijen op een manier, die weinig consti tutioneel geacht wordt. Het Centrum verkeert in Duitschland zoowat in dezelfde positie als ten onzent de Katholieke Staatspartij; elke mogelijke meerderheidscombinatie is denkbaar, maar geen enkele zonder haar. We hebben dan ook het eigenaardige feit beleefd, dat de Centrumsleider Marx nu reeds als kabinets formateur is opgetreden van een linksch kabi net, van een uit de middenpartijen en van "een rechtsch ministerie. Zulke wisselingen lijken oogenschijnlijk op een weinig vaste politiek, maar feit is toch, dat het Centrum in al de genoemde formaties een goede taak te ver vullen heeft gehad: in het linksche kabinet heeft het de remmen weten aan te zetten, als de regeering op al te experimenteel avontuur wilde uitgaan en nu zal het Centrum de rechtsche groepen weer kunnen en weten te bewegen om de verdragen van Locarno en Geneve te eerbiedigen en uit te voeren. De INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOR BLK 2'IN K.BUS Let op deze Blchtreclame ROTTERDRiïl - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en 'Reispetten 1 0,75 Lakenpetten, kleurhoucf^nd vanaf 1 2,50 Gieufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf t 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 8,50 den hulpeloozen blik van iemand, die de oogen opslaat uit een bezwijming. Hij streek zich met de hand over het voorhoofd en de groote druppels, die zijn vingers bevochtigden, brachten hem eeni- germate tot bezinning. Als met een ruk stond hij op. Hij wilde spreken, zijn keel scheen zoo ge zwollen en droog, dat hij het geluid uit zijn mond moest persen: „Ik... ik... moet Huib eerst spreken, zonder dat..."i Hij zweeg, bevreesd in zijn ontroering te veel te zeggen, maar hij had gerust kunnen spreken. Ze begrepen hem toch verkeerd en hielden zijn zoo zichtbaren schrik en angst voor een smart- uiting over den val van een jongen geliefden broeder. O Wolf, riep zijn tante, terwijl ze ver trouwelijk haar hand op zijn arm legde, wat heb je hem ook lief! Ja, hij moet je spreken, je moet hem overhalen zijn stijfhoofdigheid te laten varen. Want dat zal het zijn. Hij zal boos zijn over ooms onbarmhartige beschuldiging en nu zal hij te koppig zijn om het misverstand op te heideren. Zoo zijn de Van Maldeghems, tot het koppige toe stijfhoofdig. En daarom, Wolf, breng jij nu alles terecht, jou zal hij alles bekennen, o, ik ben er zeker van. Zeg hem, dat Sofie, nu de eerste opgewondenheid over is, zoo wanhopend is... dat zal hem zachter stemmen! {Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1