J. HEHIGER-Kipstraat 85-87 ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. logelijk naar de kas onder glas. De potjes '/orden schuin gelegd; hierdoor nemen ze nder de ramen weinig ruimte in; deze ruimte dan ook spoedig met waterdamp verzadigd, zelfs, dat vrij spoedig de waterdroppels jan het glas hangen. Op deze wijze kunnen de lantjes zeer weinig water verliezen en groeien e griffels spoedig (in 6 a 7 dagen) vast. D plantjes worden daarna op^het midden- ablet van de kas geplaatst. De Azalea's kunnen ook worden geënt op Rhododendrons, waarvoor de Cunninghau's vhïte wordt gebruikt. Bij velen gelukt het minder goed de kamer- izalea's, die, toen ze werden gekocht bij den loerftist, zoo heerlijk bloeiden, weder in bloei e krijgen. Daarom zullen we bij de behande- ng nog even stilstaan. Des zomers moeten de 'Azalea's naar buiten, öf in den vollen grond, f ze worden met de pot ingegraven. Voor rond vragen ze zuiveren boschgrond, of ook urfmolm, vermengd met wat koemest, roet n houtasch; toch gedijen ze in boschgrond iet best. De planten moeten op een beschutte us windvrije, plaats staan en tegen te felle onnestralen worden beschermd. Ze vragen in len zomer veel water; te weinig water doet e het blad verliezen; staan ze in potten, dan een gieting met dunne vloeimest, om de eertien dagen bijv., gewenscht. Begin October unnen ze weer in de kamer worden gezet, naar vooral niet te warm en te droog en zoo licht mogelijk voor 't raam. De warme ver rekken zijn vooral zeer nadeelig; de bloem toppen sterven af, of, openen ze zich al, dan s de bloeitijd van zeer korten duur. Het is le gewoonlijk te hooge temperatuur, de droge ucht en het stof, (dat de huidmondjes der )laderen doet verstoppen), waartegen onze kamerplanten het moeten opgeven, de Azalea's il zeer spoedig. Spuiten, matig warm zetten, :oo dicht mogelijk bij 't licht, doet de Azalea >ok in de kamer volop bloeien. Is het bloeien ifgeloopen (hoe koeler de planten staan, hoe anger ze bloeien), dan moeten ze zoo spoedig nogelijk naar een koudere (hoewel vorstvrije) )laats, waar de lucht voldoende vochtig is. Ie mogen volstrekt niet langer in de kamer Dlijven, daar anders de droge kamerlucht de jladeren doet vallen. Het komt voor, dat zich naast de bloem knoppen scheuten ontwikkelen, zoogenaamde diefjes. Deze moeten worden verwijderd door pitnijpen. Voorjaarsscheuten, die te lang worden en Jden goeden vorm zouden wegnemen, moeten worden genepen. Na Juni nijpe men echter niet meer, daar zich anders in de genepen scheuten geen knoppen meer ontwikkelen. Bij het verpotten in 't voorjaar geve men ïieuwen boschgrond en vergete vooral niet, mder in den pot eenige scherven te leggen yoor drainage. Dat Azalea's zeer oud kunnen worden blijkt vel hieruit, dat in ons land nog schoone exem- Iplaren voorkomen, welke meer dan honderd jaren oud zijn, en die eiken winter de kassen nog tooien met haar eenig mooie reuzenbou- quetten. Een zeer schoone verzameling van oude IAzalea's in vele prachtvolle variëteiten bezit H. M. de Koningin op het Loo. Men vindt er verschillende planten, welker kroon meer dan 1 M. in doorsnede is. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 29 JANUARI 192 7. (oor te behouden hebben gefaald en dat kan toor dus eerlang verdwijnt om plaats te maken voor een hulpkantoor. Voor de gemeente zit hier een schadelijk ekant aan, omdat de huur van het woonhuis van den directeur verloren Let op deze lichtreclame Sport- en Reispetten 1 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf t 2,95 Hooge Hoeden vanaf f 8,50 VERSLAGEN Openbare Vergadering van den Gemeente raad van Dirksland op Dinsdag 25 Jan. 1927, voorm. half tien uur. Aanwezig alle leden. Na opening met gebedsformulier werd de heer C. M. Grevenstuk geïnstalleerd als lid van den Raad, nadat diens geloofsbrieven door een commissie waren onderzocht en goedge keurd. De Burgemeester feliciteerde het nieuwe lid met zijn benoeming en hoopte, dat hij steeds de belangen der Gemeente zal behartigen. Daar deze vergadering de eerste was in het jaar sprak de Burgemeester een heilwensch uit aan de Raadsleden en hunne gezinnen in het bijzonder en hoopte dat de gemeente Dirksland steeds in bloei mocht toenemen. 1 De Notulen werden gelezen en onveranderd I goedgekeurd. Van de ingekomen stukken en mededee- lingen is vermeldingswaard, dat de Raads besluiten der vorige vergadering allen door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Dat de boomen van de begraafplaats 320,hebben opge bracht, dat de auto-garage is aanbesteed voor 921,40, dat de auto 2460,heeft gekost en dat het contract met A. J. van Dongen Per 1 Mei wordt verbroken. Een schrijven van A. Bestman, dat deze bedankt als raadslid, werd voorgelezen en tevens mededegeeld, dat de moeiïngen van B. en W. om het Postkans Uit het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim bleek, dat 47 maal ouders werden opgeroepen om voor de Commissie te verschijnen en wel 32 van de Openbare en 15 van de Chr. School. Een schrijven van J. G. Buth dat hij zijn benoeming als lid der Bouwvereeniging aan neemt. Van de gemeente Melissant was een verzoek ingekomen om aansluiting aan de gasfabriek van Dirksland. DE VOORZ. meent met antwoord op dit verzoek te moeten wachten tot het besluit tot overname der Gasfabriek is bekrachtigd. Een verzoekschrift van den heer A. Ha- meete Pz. inzake woningverbouwing werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om aan B. en W. machtiging te verleenen tot uitvoering van burgerrechte lijke raadsbesluiten deed DE BONTE vragen I wat of daar nu precies mee bedoeld werd en verzocht de Voorzitter hem daarop antwoord I te geven. I DE VOORZITTER bleek met de bedoeling van het voorstel niet goed op -de hoogte te I zijn, waarom hij den secretaris verzocht De Bonte te beantwoorden. De secreatris ROOY zeide, dat, volgens een 1 arrest van den Hoogen Raad de gemeenteraad een machtiging moet verstrekken tot uitvoe ring van Burgerrechtelijke raadsbesluiten of die als zoodanig zouden kunnen worden aan- gemerkt, zoodat niet, zooals voorheen werd aangenomen, Burg. en Weth. ingevolge art. 179a der Gemeentewet van rechtswege voor de gemeente kunnen optreden. Hoewel de „Ge meentestem" het arrest niet in alle deelen duidelijk vindt, acht ze het 't veiligst, dat de Raad de machtiging verstrekt en dat een alge meene machtiging ook goed is. 6. Geen geldleeningen te sluiten als het kasgeld toereikend is om de te betalen be dragen te betalen werd aangenomen. 7. Aan Mej. L. P. Backer en F. A. Pen, on derwijzeres en onderwijzer aan de Openbare school werd vergunning verleend tot 1 Jan. 1928 buiten deze gemeente te wonen. 8. Verschillende onbetaalde bedragen school geld voor leerlingen der Bijz. school werden oninbaar verklaard. 9. De uitgaven per leerling der Openbare School over de jaren 1922, 1923 en 1924 werden vastgesteld en de vroeger genomen besluiten dienaangaande ingetrokken. 10. De vergoeding aan de Bijz. School ingevolge art. 101, over de jaren 1922, 1923 en 1924 werd eveneens vastgesteld. 11. Aan A. Robijn werd een stukje tuin grond aan den Onwaarschen dijk weder ver huurd voor 6,50 per jaar tot 1 Nov. 1923. 12. Op een verzoek van den Sasmeester, C. Arendsman, om zijn salaris als ambtenaar der recherche der havenbelasting te verhoogen van 25,— op 100,werd, na toelichting door den Burgemeester met algemeene stem men goedgekeurd. 13. Een verzoek van Polder Dirksland om de bijdrage voor onderhoud van de Noorddijk en wel van de Hofstede van Van Beek tot den Havendijk te verhoogen van 10,op 40, vond bestrijding bij DE BONTE, die meende j dat hiermee geen enkel gemeentebelang is gemoeid en bovendien deze dijk het meest door Melissant gebruikt wordt. Men schept echter met het toestaan van dit kleine bedrag een president voor volgende gevallen. DE VOORZITTER zeide, dat Melissant er weinig belang bij had, het geen echter door alle Raadsleden wordt ontkend. WARNAER betoogt dat het bedrag voor den aanleg van dezen weg bijeengebracht, althans als subsidie is verstrekt door de aan liggende Polders. Deze weg kost veel en spr. staat op het standpunt, dat openbare lichamen elkaar moeten steunen vooral bij gewijzigde omstandigheden. DE BONTE onderschrijft de argumenten van Warnaer, maar we moeten uit dat gezichts punt dan ook de volgende aanvragen bezien. Nadat nog door enkelen wordt vastgelegd, dat de weg uitsluitend door Melissantenaren wordt bereden, wordt toch het gevraagde bedrag met algemeene stemmen toegestaan. 14. Tot leden van stembureau I wordt benoemd D. J. Visscher, voorz; C. W. plaats- verv. Voorz. en Zoeteman als lid. Plaatsver vangers Kooma#en C. Vis. Stembureau II: v. d. Poel, voorz.; J. C. de Bonte, plaatsverv. voorz. en J. Rooij als lid. 15. Vastgesteld wordt, om de tijdelijk be noemde chauffeur-gemeente-werkman D. v. Broekhoven te benoemen in die functie tot 1 Jan. 1928 op een salaris van 1000,— per jaar. DE VOORZITTER deelde mede dat de ondervindingen met den chauffeur goed waren, waarop de Raad eenparig tot benoeming be sloot. 16. Als onderwijzer-kweekeling aan de Openb. school op een salaris van 700,— per jaar, werd benoemd A. Hagens met 4 tegen J. W. de Bonte 2 stemmen. Alvorens tot deze stemming was overgegaan had De Bonte zich verwijderd als vader van den sollicitant en werd overgegaan in besloten zitting de solli citanten te bespreken. 17. Wegens periodieke aftreding van den heer L. v. d. Velde als lid der plaatselijke schoolcommissie werd deze weer met alge meene stemmen herbenoemd, j IS. Een voorstel tot wijziging der Instructie der Gemeente-ontvanger in dien zin, dat een V<l$te nIaof««./»— ter tafel om het met de Mabeg gesloten con tract tot verpachting der gasfabriek te be ëindigen. DE BONTE meent, dat over zoo'n ingrij pend voorstel niet te licht heen geloopen mag worden. Een tusschentijdsche verbreking van een contract is wel waard eens goed onderzocht te worden. Spr. heeft reeds in 1920 gezegd, dat de gasfabriek een gemeentelijk bedrijf behoort te zijn maar toen waren allerlei be zwaren aanwezig en daarom zou hij gaarne de veranderde zienswijze gemotiveerd willen zien al is hij zelf een sterke voorstander om de fabriek in eigen beheer te nemen. DE VOORZITTER antwoordt dat het rap-! port over de fabriek zeer gunstig luidt en omdat de geemente aan handen en voeten1 gebonden is inzake electriciteitsvoorziening, meenen B. en W. dat het hoog tijd wordt, dat de gemeente hare vrijheid te dien opzichte herneemt en vandaar 'dit voorstel. KOOMAN was er niet voor om het contract te beëindigen'. We krijgen veel te veel verant woordelijkheid. Bij de oprichting moesten we wel bij Mabeg terecht komen en het is tot heden goed gegaan. We zijn echter geheel aangewezen op de betrouwbaarheid van den Directeur boekhouder. We hebben nu een heele goede, maar het kon ook wel anders. De Mabeg was altijd graag van de zaak af en spr. is er voor, om het contract natuurlijk te doen eindigen. Hoewel hij vóór het voorstel zal stemmen, moet hij toch de verantwoording van zich af schuiven. DE VOORZITTER antwoordt dat we de fabriek in 1946 toch moeten overnemen en het dus maar uitstel van moeite zou zijn. Ten opzichte van vertrouwde ambtenaren is spr. zeer gerust, want die zijn er gelukkig nog genoeg. De fabriek werkt met goede winst. KOOMAN zegt nog dat het gas hier duur is .en dus licht winst gemaakt kan worden. Besmettingsgevaar. Bij tijdig gebruik van Mijnhardt's Keelpijn tab etten voorkomt gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smet stoffen. Buisje 30 ct., Flacon 60 ct. (Adv vaur an&er 1,1 aien z,n» dat eer v»mS P aatsvervanger moet worden benoemd, gen^toelichting door den Voorzitter aan- komt het voorstel van B. en W. SOETEMAN zegt, toen de capaciteit met de fabriek werd daargesteld, (bedoeld zal zijn, toen het contract met de fabriek werd afge sloten, verslagg.) was de toestand anders en Kooman maakt er zich makkelijk af. Toen de fabriek werd gebouwd is het plan tot overname reeds geopperd, maar de tijden waren on gunstig, hetgeen nu evenwel veranderd is. De tijd vliegt voort en de toestand der fabriek is zelfs zoo, dat er eenige reserve gevormd kon worden. Bovendien kan men Mabeg niet dwingen de fabriek in conclusie (bedoeld zal zijn „in goeden toestand te houden," verslagg.) te houden. Hij is er daarom voor, gezien de cijfers en het verslag, de fabriek over te nemen. KOOMAN zegt, dat we het onderhoud in eigen hand hebben. WARNAER zegt, dat ook hij niet zoo scheutig was met de overname, maar naar, aanleiding van het rapport, dat blijk geeft dat de fabriek door Mabeg zeer goed wordt geëx-1 ploiteerd, heeft hem een warm voorstander gemaakt. Spr. geeft naar aanleiding van het rapport van den adviseur v. Dalen, een goed overzicht van het bedrijf. Aan De Bonte antwoordt spr. dat hij ook liever de Gasfabriek dadelijk.in eigen beheer had geëxploiteerd, maar dat toen gevaar voor groote verliezen bestond. Toen we aan Mabeg vroegen hier een fabriek te stichten, wist zij ons reeds te vertellen, dat op zoo'n kleine fabriek verliezen geleden zouden worden. De zaak is echter meegevallen, omdat de afname tamelijk goed was. Dat Mabeg geen electrisch kabelnet duldde is zeer begrijpelijk, want concurrentie zou zeer zeker toen de fabriek te gronde hebben gericht. Aan Kooman antwoordt Warnaer dat deze geen andere argumenten aanvoert dan de dure gasprijs, maar volgens de heer V. Dalen is het gas hier heelemaal niet duur in vergelijking met andere plaatsen. Als we een middenprijs van 14 cent per M3 aanhouden, dan is dus de fabriek winstgevend en kan zelfs resewe ge vormd worden. Hij meent echter den heer Van Dalen als adviseur te moeten houden, daar zijn adviezen van het grootste belang zijn. Voorts bepleitte spr! de instelling van een gascommissie buiten den Raad, hetgeen echter door den secretaris als onwettig werd aan gemerkt. De tijd voor overname is rijp. GREVENSTUK verklaart voor te zullen stemmen. SMIT vraagt of ook het buizennet is onder zocht. I VOORZITTER antwoordt dat de opgra vingen bij nieuwen aanleg lieten zien dat het i buizennnet nog in uitstekenden staat verkeert.1 DE BONTE antwoordt aan Warnaer, dat diens motieven op geen goede gronden be rusten, omdat, als de fabriek met verlies had gewerkt, dat verlies toch ook mede door de Gemeente had gedragen moeten worden. Hoe wel hij niet over het al of niet Gemeente-exploi tatie wil redetwisten, meent hij toch aan Koo man de opmerking te moeten maken, dat diens argumenten allen grond missen, want onbe trouwbaarheid van ambtenaren komt ook bij particulieren voor. Spr. durft gerust de verant woordelijkheid te aanvaarden en Kooman zou tegen moeten stemmen hetgeen consequent zou zijn. 1 KOOMAN zegt toch vóór te zullen stemmen. De Voorz. vraagt machtiging om de onder handelingen door B. en W. af te doen wikkelen en de heer v. Dalen als adviseur te behouden. Deze machtiging werd met alg. stemeen ver leend. Van het zuiver inkomen van iederen belas tingplichtige wordt als onbelastbaar een som van 550,voor noodzakelijk levensonder houd afgetrokken. Voor belastingplichtigen, die samenwonen en één gezin vormen, wordt de som voor nood zakelijk levensonderhoud, genoemd in het eerste lid van dit artikel, ter berekening van het belastbaar inkomen, voor ieder hunner niet ten volle afgetrokken, doch, in evenredig heid van het getal aangeslagenen, tot een ge zamenlijk bedrag van 800, Is de belastingplichtige een ongehuwd per soon, die bij anderen inwoont, zonder tot diens gezin te behooren, die niet onder het 2e lid van dit artikel valt, dan bedraagt de aftrek 400, Voor ider kind of pleegkind van den belas tingplichtige beneden den leeftijd van 15 jaar, op 1 Mei van het belastingjaar, dat niet zelf in de belasting is aangeslagen, wordt dit on belastbaar bedrag vermeerderd met 75,—. Voor ieder persoon, die door ziels- of lichaam gebreken niet in staat is in zijn eigen' onder houd te voorzien en die ten laste van den be lastingplichtige is, wordt dit onbelastbaar bedrag nog vermeerderd met 100, Als pleegkind van den belastingplichtige wordt slechts aangemerkt wie door hem als een eigen kind wordt onderhouden en opge: voed. rtsrrinJ *ot weging der Veror- denujg op de heffing van de plaat selijke inkomstenbelasting. Artikel 4 (oud). Artikel 4, volgens voorstel.) Van het zuiver inkomen van iederen belas tingplichtige wordt als onbelastbaar een som van 550,voor noodzakelijk lévensonder- houd afgetrokken. Voor de ongehuwden echter wordt dit be drag bepaald op 400, Voor ieder kind of pleegkind van den belas tingplichtige beneden den leeftijd van 15 jaar, op 1 Mei van het belastingjaar, dat niet zelf in de belasting is aangeslagen, wordt het onbe lastbaar bedrag met 75,vermeerderd. Als pleegkind van den belastingschuldige wordt slechts aangemerkt wie door hem als een eigen kind wordt onderhouden en opge voed. DE BONTE stelt voor, het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen tot 650,—. Een memorie van toelichting op dit voor stel werd voorgelezen. In de eerste plaats zal bij aanneming van dit voorstel de daaruit voortvloeiende belas tingvermindering uitsluitend ten goede komen aan de minst betaalkrachtige. De financieele gevolgen van het voorstel werden als volgt door DE BONTE verdedigd: 't Aantal aangeslagenen bedraagt 730. Aan nemende dat daarvan 20 tot de ongehuw den behooren zou het totaal belastbaar ipk. verminderen met 730 146 584 x 100 58.4000 en waar in het tarief begonnen wordt met 2,2 en de verhooging van de aftrek met 100,practisch de twee laagste klassen zal doen vervallen, zou het totaal belasting- verlies 2,2 van 58.400 1284,80 zijn De raming der opbrengst voor 1926'27 be draagt ƒ22.000,de rekening van 1925'26 was 333,60,Daar dus verwacht kan wor den, dat ook dit belastingjaar wel een heel eind boven de raming zal komen, dan kan de aanneming van het voorstel nooit zoo druk kend zijn om dit hiervoor te laten. De VOORZ. wil deze vraag eerst eens onder oogen zien en dan in een volgende vergadering beslissen. WARNAER is het met den voorzitter niet eens en wil nu reeds beslissen. Warnaer zegt dat we niet te veel op 't overschot moeten letten, want met de groote doorbraken voor 't verkeer is veel geld noodig. Bovendien is hier de belastingdruk het laagst n.l. 8,16 per 1000,belastbaar inkomen. In alle andere gemeenten op dit eiland is het bedrag hooger en is zelfs in Oude Tonge, waar ook partijgenooten van De Bonte in den Raad zitten, 12,80 DE BONTE interrumpeert, dat dat niet de schuld der Soc. Dem is, want ook daar zijn de Chr. en lib, in de meerderheid. WARNAER: Als ƒ550,te laag is kan men dat ook wel van 900,zeggen. Het is niet in 't algemeen belang. Als het bedrag tot 650,wordt verhoogd, dan zal dat zeer drukken op 't eindcijfer. Hij vindt daarom geen aanleiding om het voorstel aan te houden en de belastingdruk te verlagen. VOORZITTER zegt het beter te vinden om het voorstel aan te houden, maar als de Raad het nu wil behandelen, dan moet hij zich daar bij neerleggen. DE BONTE geeft in overweging om uit te stellen maar dat hij toch niet bang is er nu reeds op in te gaan. Warnaer beschikt echter over de gegevens maar spr. niet. De vraag is alleen maar op welke manier krijgt men .het eindbedrag. Als Warnaer er Oude Tonge bij sleept, dan blijkt hieruit, dat bij Warnaer anti- Socialistische invloeden werken. Dat is niet jn 't belang der zaak WARNAER zegt, dat hem anti-socialisti sche invloeden vreemd zijn en het kan ook heel goed, dat in Oude Tonge geen aanleiding is om een verhooging toe te passen. De aftrek wordt ook daarom binnen zekere grenzen, door iedere gemeente afzonderlijk bepaald. DE BONTE zegt voorts, dat zijn motieven zijn: belasting naar draagkracht. Deze ge meente is rijk en als het Rijk 750,aftrekt, kan zeer zeker deze gemeente wel tot 650, gaan. Het minder te betalen bedrag zou alleen de minder draagkrachtigen ten goede komen. WARNAER leest hierop een Citaat voor uit „De gemeentewet en hare toepassing" van v. Loenen, waaruit hij wil aantoonen dat bij verhooging der aftrek weer anderen zwaarder getroffen worden. Hierna komt het voorstel de Bonte in stem- I Kooman, Soeteman en v. d. Poel. Vóór alleen de Bonte en blanco Grevenstuk, die zeide, te weinig van die zaak te weten, om een oordeel te kunnen vellen. DE BONTE vraagt waarom de verandering van Art. 4 wordt voorgesteld. VOORZ.: Dat komt door administratieve moeilijkheden en verbetering van onbillijk heden. DE BONTE zegt dat deze verbetering hem genoegen doet en stelt voor, dat hetzelfde reeds door hem in 1922 is voorgesteld, maar toen door den Raad is verworpen. WARNAER: We doen dit voorstel in 't al gemeen belang en op verzoek van de ontvanger en als de Bonte reeds in 1922 hetzelfde heeft voorgesteld, dan is dat een bewijs, dat hij een vérziende blik heeft. Alsnu wordt het voorstel met algem. st aangenomen. 21. De heer J. v. d. Schenk biedt de ge meente zijn woonhuis en arbeiderswoningen plus timmermanswerkplaats, staande in de Kattewacht, te koop aan voor de som van 4500,Als voorwaarde stelt deze, dat hij levenslang in 't genot gelaten wordt zijn huis te blijven bewonen en ook de opbrengst der woningen enz. te blijven genieten. De rente betaling zal geschieden 4£ met jaarlijksche aflossing a 500,Daar tévens van de Ned. Herv. Kerk een schrijven was ingekomen, dat zij een gedeelte van de pastorietuin wil afstaan a 1per M2., wordt door aanvaarden van die koop de mogelijkheid geopend, de Katte wacht te verbreeden en aldus een goede weg te krijgen naar het tuindorp en Boschpad. De secr. zegt dat de kosten voor de Gemeen- te 315,per jaar zouden bedragen. Nadat nog over kleine bijzaken wordt ge sproken, waarin enkele leden deelnemen, wordt tot de aankoop besloten, zoodat eer lang (de verkooper is reeds zeer oud) een on houdbare toestand wordt opgeheven. Bij de rondvraag vraagt DE BONTE of het noodzakelijk is om de betonheining van de mestput van gez, Kleinod tot 75 c.M. hoogte dicht te maken. Het zou volgens spr. wel met 30 c.M. kunnen. De VOORZITTER zegt, dat de buren veel last van de uitloopende gier ondervinden, maar zal over de hoogte van de heining met de gemeenteopzichter nader overleg plegen. Voorts wordt op een vraag van DE BONTE besloten een proef te nemen met het inwalsen van hoogovenslakken aan de zijkanten der nieuwe wegen en ook de v. Weellaan met een onderlaag van die slakken te beharden. DE BONTE vraagt, hoe het staat met de woningbouwplannen. DE VOORZITTER antwoordde, dat het hem spijt, dat de Bonte niet op de officieuse vergadering is geweest, daar hij anders had geweten, dat een gewijzigd plan van Greven stuk in onderzoek is. DE BONTE richtte daarna de volgende vraag aan B. en W. „Welke maatregelen zijn door B. en W. genomen tot uitvoering van het raadsbesluit tot verstrekking van school- pantoffels aan arme kinderen?" De VOORZITTER zegt, dat hij met de heer Touw heeft gesproken en deze ook een lijst met namen heeft ingediend. B. en W. waren echter van oordeel, dat het niet noodig was. WARNAER (de taak van den Voorz. over nemende) zegt: „Wanneer was gebleken, dat werkelijk armoede de oorzaak was dan hadden wij ze wel gegeven maar we kregen daarvan niet den indruk. IDRAISIflA-vANVALKEriBURG'S- A ■-LEVERTR/ T"'LEEUWARDEN- (Adv) maar dat is niet zoo. Het is een simpel iets. KOOMAN geeft een overzicht, hoe het raadsbesluit is genomen, waaruit blijkt, dat van Armbestuur niet gesproken is. DE BONTE constateert, dat dus wel dege lijk gesproken is van de gemeente in overleg met de Hoofden, dus dat is een bewijs temeer, dat B. en W. het besluit niet hebben uitge voerd. De Burgemeester heeft toen zelfs wel 2 maal uitdrukkelijk gezegd, dat de gemeente zou zorgen. WARNAER zegt, dat niemand der ouders bij B. en W. zijn geweest. DE BONTE meent, dat dat ook de bedoeling niet was, maar de uitreiking zou geschieden op advies van het betrokken schoolhoofd. SOETEMAN zegt, dat bij de begrooting de B. reeds een bedrag voor schoeisel wilde geven, maar dat spr. er toen al voor gewaar schuwd heeft, üok ging het in de richting van de B. als de schoolhoofden een lijst moesten indienen. Kooman meende toen ook, dat het wel geen groot bedrag zou zijn. Hij is B. en W. dankbaar dat zij het „in de korte weg" ge zocht hebben. Hij waarschuwt er voor om een eerste stap te doen. DE BONTE waarschuwt ook B. en W. op dien weg niet voort te gaan en de raadsbeslui ten uit te voeren en vraagt een uitspraak van den Raad. WARNAER zegt, dat dit een motie van wantrouwen is over het beleid van B. en W., hij zou bij aanneming zeker als Wethouder weggaan. DE BONTE: „Dat moet je zelf weten. B. en W. moeten geen sabotage plegen." KOOMAN meent, dat de lijst van aanvrage te groot is. SOETEMAN zegt, dat de lijst maar ver nietigd moet worden. WARNAER zegt, ook raadslid te zijn en stelt voor om alsnog die maatregelen te nemen, die noodig zijn om het besluit uit te voeren, maar dat dan de ouders zich kunnen wenden tot B. en W., die hun dan van gemeentewege zullen helpen. DE BONTE: „Waarom dat niet direct gezegd?" Hij hoopt voorts, dat zulke dingen niet meer voor zullen komen. Het voorstel wordt aangenomen. Op een vraag van KOOMAN antwoordt de Voorz., dat de kastanjeboomen voor 't kerk hof reeds besteld zijn. DE VLUCHTIGE KENNIS. Een Hongaarsch koopman reisde gisteren van Parijs naar den Haag. In z(jn coupé maakte hy kennis met een Duitscher, althans een Duitsch sprekenden, meneer, met wien hij al spoedig in een onderhoudend gesprek geraakte. De meneer maakte een prettigen indruk en wist veel goeds van Rotterdam te vertellen. H(j hemelde deze stad zoo op, dat de Hongaar besloot z(jn reis te onder- l breken en een daagje hier over te bljjven, in gezelschap van zijn nieuwen kennis. I A.-.v, „«--4-;-.- r. - DE BONTE zegt, dat de heeren op een ge nomen raadsbesluit willen terugkomen, maar dat is niet in den haak. Volgens art. 336 der Gem. wet kan de gemeente schoeisel verstrek ken. Spr. geeft voorts een overzicht, hoe het raadsbesluit is tot stand gekomen en verwijst daarbij naar de notulen en de verslagen in de pers en de betreffende passages in Onze Eilan den en M. en Sch.bode. Naar aanleiding daarvan is door Touw een lijst ingediend met namen. Zonder echter te onderzoeken hebben B. en W. een circulaire aan de schoolhoofden gericht, waarin de ouders dier kinderen werden verwezen naar het Burg. Armbestuur. In de raad is het woord Arm bestuur niet eens gehoord. B. en W. hebben daarmee het raadsbesluit gesaboteerd en het besluit niet uitgevoerd. DE VOORZITTER antwoordt, dat bij voor komende gevallen de gemeente wel pantoffels had gegeven, maar B. en W. is niet gebleken, dat het onderwijs leed door koude voeten. DE BONTE zegt: „Dat is geen antwoord." i bouwer E. in zij Het is bovendien grievend om de menschen 1 twee gemaskerde mannen, die onder bedrei- naar het Armbestuur te verwijzen. In Sommels-1 ging met een revolver zijn geldt eischten. dijk is door Mijs ook getracht de werkver- e. wilde dit niet geven en pakte een indrin- schaffing naar het gebied der armenzorg te ger beet, die daarop schoot en E in den buik verwijzen en is toen, terecht, door de M. en trof. De bandieten vlechtten daarop. Op ad- Scheldebode scherp aangevallen en dat blad vies van den geneesheer werd E. naar het noemde het zeer afkeurenswaardig. Hier doen ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijntoe- B. en W. precies hetzelfde. In Soinmelsdijk stand is ernstig. De daders z(jn nog niet is het een z.g.n. liberaal en hier de Antirev. i opgespoord. Aan het station D. P gaven zij hun bagage in bewaring De Duitscher was wel zoo vriendelijk daarvoor zorg te dragen. Het re<;u nam hij zoo lang in bewaring. De Hongaar wilde beslist de Rotterdamscbe havens zien. Men trok naar de Linker Maasoever en op Katendrecht raakte men elkaar kwijt. De Hongaar ging naar zijn hotel, waar h(j op zijn nieuwen kennis wachtte. Het werd later en later maar de Duitscher kwam niet opdagen. Toen de Hongaar ongerust werd en eens op het station D.P. ging vragen, bleek, dat de Duitscher daar al geweest was. Hij had het regu afgegeven en daar alle bagage dus ook de koffer van den Hon gaar op ontvangen, waarna hy snel was afgereisd naar een onbekende bestemming. Het koffertje bevatte enkele "kleeding- stukken en alle papieren van den Hongaar. OVERVAL. Te Emmerholt is Dinsdagavond de land bouwer E. in zijn woning overvallen door ming Tegen stemden de heeren Warnaer, Smit, i.xci uc rviinicv. Warnaer, die de Motor is bij B. en W. Spr. constateert, dat een raadsbesluit niet is uit gevoerd en het prestige van den Raad is hier mee gemoeid. WARNAER zal heel vriendelijk zijn tegen De Bonte, want hij is het ook tegen hem en daarom zou hij gaarne de Bonte als raadslid terug zien. Nu zegt hij echter iets, wat niet waar is, als hij zegt precies eender te zijn als Mijs. Hij stelt zich geheel op 't standpunt ■der M. en Scheldebode ten opzichte der werk verschaffing. De Bonte is niet erg vriendschap pelijk vanmorgen en hij meent, dat B. en W. erg gezondigd hebben. De Bonte's standpunt is, dat de gemeenschap voor de armen moet zorgen, maar spr. stelt zich op 't standpunt van particulier initiatief. Ik heb in de vorige vergadering gezegd: ik Iaat me niet dwingen in de richting van de Bonte". Oversteeg heeft geen lijst ingediend, maar toch moeten dei armsten geholpen worden. Als het onderwijsR'dara schade ondervond, was het nog wat anders,! KINDJE. Kindje, dat zoo zorgloos spelend, Wonderlief daar nederzit; Kindje, grenzeloos gelukkig, Door je hartje schuldloos wit; Kiudje, vrees jy niet dat leven, Dat zoo vol gevaren is; Vrees je niet die listen, lagen, Kindje, nu nog rein en frisch; Kindje, ben je een kind van menschen, Of daalde je uit den hemel neer; Kindje met je englenoogen, Met je Hjfje blank en teer. Kindje, om als jij te wezen Vreugdevol en vol vertrouwen Met dien eeuwigen englenlach. Kunt ge soms in den hemel schouwen? Marie den Ouden.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3