f J. HB1IGER - Kipstraat 35-87 LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" Kinderen PUROL PIET SIMONS zorgt voor U RECHTZAKEN Landbouw en Veeteelt. BINNENLAND ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 22 JANUARI 1927. in de bedoelde wetsleemte te voorzien. Dat is natuurlijk niet aan onze beschouwing te danken, maar wel blijkt nu, dat zelfs onze Nederlandsche wetgevende macht uit haar donunel te wekken is, als men ze maar voort durend flink aan de ooren trekt. Jarenlang is er van alle zijden critiek uitgeoefend op de nalatigheid der Regeering in het genoemde opzicht, maar ook nu schijnt de aanhouder dan toch weer te zullen winnen. Minder gelukkig is de Haagsche politie in haar hardnekkig volgehouden strijd tegen de moordenaars en beroovers of is alles het werk van één persoon? die Den Haag sinds jaar en dag bedreigen. We hadden nu al twee onopgehelderde moorden: een in de Snellinck- straat en een in de Riemerstraat. De afschuwe lijke roofmoord in het Bezuidenhout is thans het aantal bloedige raadselen in Den Haag komen vergrooten. We zullen onzen lezers de afgrijselijke bij zonderheden besparen, die ze trouwens reeds elders in dit blad konden vernemen. Voor de rust en veiligheid der Residentie bewoners en voor de reputatie der Haagsche politie mag men slechts wenschen, dat er licht in deze nieuwe moordzaak kome. Toch mag men deze politie niet te hard vallen, want de omstandigheden voor het onderzoek zijn wel buitengewoon moeilijk. De meeste moorden worden gepleegd na een twist, in dronkenschap of in vereeniging met meerdere personen, allemaal omstandig heden, die velerlei aanwijzingen mogelijk ma ken. De Haagsche moordenaar(s) gaat (gaan) op sluwe wijze te werk. Zoowel in de Snellinck- straat als in de Riemerstraat en nu weer op het Bezuidenhout werd het slachtoffer binnensbuis overvallen en wel op een moment, toen bet alleen was; bovendien was het in alle drie de gevallen midden op den dag, een tijdstip, waarop men aan in- en uitgaande of passeeren- de persoonlijkheden géén acht slaat. Onder zulke omstandigheden moet het iemand zonder geweten niet moeilijk te vallen zijn om snel te handelen en onopgemerkt te verdwijnen. Juist echter het feit, dat de omstandigheden in de drie genoemde gevallen zoo overeen stemmend zijn, wettigt het vermoeden, dat we met dezelfde persoon of personen te doen hebben en dat het luguber bedrijf niet gestaakt zal worden, voor er door de politie een einde aan gemaakt is. De interesse van den Minister van Justitie, die 1000 gulden voor goede aanwijzingen uit loofde, is dan ook alleszins verklaarbaar. Dat Prinses Juliana door haar ouders op ernstige wijze wordt voorbereid voor de hooge bestuurstaak, die haar wacht, blijkt wel uit het bericht, dat zij aan de Hoogeschool te Leiden in de rechten gaat studeeren. Dat te weten, is wel interessant voor het Nederlandsche volk. Maar, waarom al die nieuwtjes van huishoudelijken aard gepubli ceerd moeten worden, b.v. dat de Koningin die, en die villa's is gaan bezichtigen voor een eventueele huur, en dergelijke gewichtig heden meer, begrijpen we niet. We leven in een democratischen tijd, maar we misgunnen het aan de drager van het gezag om zich als andere stervelingen te midden van ons te kunnen bewegen. Zelfs met dwaze verlovingsberichten en photo's van haar aanstaanden gemaal wordt het princesse-kind reeds geplaagd... Buitenland. 't Is nog steeds China, dat alle belangstelling voor buitenlandsche aangelegenheden op zich getrokken houdt. Noord en Zuid beginnen zich met elkaar te verstaan en 't is inderdaad te hopen, dat een compromis tusschen deze twee machten een einde aan het bloedig bedrijf zal stellen. Maar... Canton is de moreele overwinnaar, want de dictator van het Noor den, de gevreesde Tsang-Tso-Lin heeft de ideeën en beginselen der Zuidelijke nationa listen moeten overnemen om zich te kunnen handhaven. Daardoor vormt zich in China langzamerhand één front tegen de vreemde lingen, welker concessies niet meer ontzien en zelfs opgeëischt worden. De overeenkom sten, die de Chineezen vroeger met de vreem delingen gesloten hebben, worden meer en meer als vodjes papier beschouwd. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Bazelsche Babbeltjes. Een van mijn studentikoze vrienden, het doet [niet ter zake waar hy college loopt, schreef me onverwachts dat hij méér dan genoeg had van 't studeeren en ter aange name verpoozing een tweetal weken in 'tBer- ner Oberland wat wintersport wou doen. Hij had meer dan genoeg van den Hollandschen kwakkelwinter(de Bazelsche winter onder scheidt zich in niets overigens van den Hol landschen) hij had wat geld disponibel en dus zou by het ten zeerste aangenaam vinden me 's morgens half elf op 't Bazelsche Bun- desbahnhof aan te treffen. Het was een uitstekend plan, dat dient gezegd. Een plan om te watertanden. Hoog gebergte, sneeuw en ijs; heldere klare lucht; mondain gedoe etc, etc. Het ijs is meestal niet bizonder, in die Kurorter. Men^laat wat tennisbanen onder water loopen, die worden overdag afgereden; den anderen morgen worden ze opnieuw onder water gezet met behulp van een slang op de waterleiding. Vriezen doet het in 't gebergte's winters zoo goed als vast. 't Vorige jaar is het sinds 98 jaar weer eens boven St. Moritz voorge komen dat het 's winters een keer regende. De banen bevriezen direct; de eene helft moet nog z'n bad krijgen dan is de andere helft al weer nieuw jjs; waardoor soms het ijs niet al te best is. Aldus: ik zou m'n vrind op't station tref fen. Bazel heeft 2 stations, het Badischeen het Bundesbahnhof. Het eerste voor de Duit- sche treinen, het laatste voor de Fransche. Van beide stations kan men naar Holland gaan. De Duitsche lijn is veel duurder, wel 2 a 3 x zoo duur als de Fransche, en is bovendien ook veel vlugger want 'M'n vrind begon te schrijven: ik zie je dus om half elf. Dientengevolge stond ik pas half twaalf op 't station, want de aankomst in de spoorweggidsen staan in Franschen tijd aangegeven, die één uur verschilt met de Zwitsersche. Natuurlijk was ik veel te vroeg. De Fran sche lijn onderscheidt zich door buitenge woon veel te laat binnen te komen. M'n vrind zat vermoedelijk nog tusschen Straats burg en Mühlhausen (dit laatste bekend door een onverkwikkelijke Duitsche militaire geschiedenis vóór den oorlog) toen ik op 't station B. B. zat te bepeinzen hoeveel kof fers de dienstman wel zou moeten sjouwen. Aldus ontdekkende dat de trein, z'n ge woonte getrouw, te laat was, wendde ik me naar 't douane-hokje. Daar staat een bord, aangevende hoeveel over tijd trein nummer zooveel aankwam. Trein nummer zooveel was 17 minuten te laat. Er was 30 minuten voor ons onder houd. Gingen 17 minuten af blijft 13 minuten, waarvan af weer tijd voor controle van pas en reisbagage. Een zware down. Na 15 minuten ging ik maar weer eens kijken hoe 't stond. Met groote krytletters werd vermeld dat trein nummer zooveel 27 minuten te laat was. Tot slot was ik blij dat na 37 minuten de trein het station bin nenrolde. Een mensch kan soms met weinig tevreden zijn. Tien minuten later stonden we bij elkan der. Wanneer men aankomt krijgt men eerst de Fransche-pas controle, dan Fransche visi tatie, vervolgens Zwitsersche contróle en Zwitsersche visitatie. Na de gebruikelijke vragen omtrent gezondheidstoestand kreeg ik 't lijdensverhaal van z'n reis. Antwerpen —Brussel in een gang gestaan, alles stamp vol. Brussel te laat weg. Onderweg niets ingehaald maar steeds ver traging. Hij wilde over Lucern naar 't Bin nenland. Trein van 12 uur weg. Dergelijke verhalen zyn al oudzeer. Drie jaar geleden heb ik Bazel al bekeken omdat de trein ruim 2 uur over tyd was en iedere aansluiting verder was verbroken. Hij bofte nog want de dienstman, zeulen de een paar flinke koffers, Joost mag weten hoeveel onnoodige spullen daarin zaten, (Een Hollander reist altijd met onnoodige bagage bij zich) klapte in 't Bazelduitsch dat de boemel van 12 uur 20 nog niet weg was. Een mededeeling die me geducht speet. Over 't station heen hollende onder 't viaduct door; mopperend over die slechte Fransche treinen holde m'n vriend en wy hem achter na naar den Boemel. De dienstman werkte snel z'n bagage in een coupé en mopperend dat hy 'n boemel had verdween ie in de coupé. Met eenig genoegen had ik 't heele geval letje meegemaakt. Het is niet buitengewoon prettig om een trein te missen; dit bepie- kerend wachtte ik tot z'n hoofd uit een der wagonraampjes zou te voorschijn komen. Dit verscheen stralend van genoegen, een hand; een groet atjuus en een uitroep. Tot ziens, ja; 'k zit nèt tusschen een... Zwitsersch meisjeskostschool Naar ik verneem is hij toch als vrijgezel in Lucern aangekomen. J. B, KANTONGERECHT SOMMELSD1JK. Zitting Vrijdag 14 Januari. C. de B., 34 j., bakker te Middelharnis heeft de arbeidswet overtreden, hij had geen arbeidskaart en geen arbeidslijst in de werk plaats, waar een „leerjongen" werkte. Geëischt werd 2 geldboeten van 5,— sub. 2 X dagen hechtenis. Hij werd. ver oordeeld tot 2 geldboeten van ƒ3,— sub. 2 X 3 dagen hechtenis. J. B., 32 ikolenhandelaar te Den Bommel wordt ten laste gelegd het vervoeren per vrachtauto van vleesch dat niet gekeurd was. Verdachte zegt geen vleesch, maar een dood paard vervoerd te hebben, dat hij naar de slachtplaats te Middelharnis moest brengen. Getuige L. K., 29 j., te Achthuizen heeft meegeholpen om het paard op de auto te laden. Hij werd betaald door J. Kamerling en J. G. de Wit. De ambtenaar van het O.M. vroeg of ge tuige het niet vreemd vond dat dit vervoer 's nachts moest plaats hebben. Get. antwoordt dat hij om 9 uur in den avond besteld was, maar de vrachtauto kwam pas om half 10. Als pleiter treedt in deze zaak voor ver dachte op Mr. W. J. C. A. Nijgh te Helle- voetsluis, die getuige vraagt wie bij dit zaakje de lakens heeft uitgedeeld. Get. antwoordt dat J. Kamerling delast- gever was. Gehoord wordt get. B. C. G. 25 jaar, land- bouwknecht te Ooltgensplaat, die eveneens verklaard bij het opladen geholpen te hebben. Op de vraag van het O.M. welke richting de auto heenging, ahtwoordt get.: de richting van de Zuidzijde. Advocaat Nijgh vraagt aan getuige wie het commando voerde, waarop get. antwoordt dit niet te weten. Hij kreeg zijn belooning van J. Kamerling. Getuige J. K., 44 j., koopman te Stad aan 't Haringvliet vertelt desgevraagd, dat het zaakje op zijn last heeft plaats gehad. Zelf heeft hij er niet aan geholpen, omdat hij een zeeren arm had, die zoo „zwart zag als de kachel" zoodat hij vreesde dat het bloedver giftiging was. De ambt. van het O.M. vraagt get.: waar ging je heen met het paard? Get. zegt dat het erg donker was, de wegen kent hij daar allen niet precies. De rekening was naar de slachtplaats te Mid delharnis te gaan. Het O M. zegt niet gevraagd te hebben wat de rekening was, maar waar get. inder daad heengegaan is en wijst get. er op dat hy onder eede staat. Get. zegt dat hij een zeeren arm had, die erg ging opzetten, zoodat hij geen aandacht aan den weg schonk, Het O.M. antwoordt: je moet er niet om heendraaien. Waar ben je terecht gekomen met het paard? Geluige: bij mij thuis. Het O.M.: juist nu weten we genoeg. De opgeroepen get. J. C. d. W. is niet ver schenen. Er wordt vanaf gezien dezen get. nog te hooren. Het O.M. meent in zyn requisitoir heel kort te kunnen zijn. Het vervoer van het vleesch (een dood paard wordt volgens de vleeschkeuringswet ook tot vleesch gerekend) heeft plaats gehad onder de bescherming van de duisternis. De bestemming was blijk baar het huis van Kamerling, waar het niets te maken had. Spr. is zeer nieuwsgierig de argumenten van advocaat Nygh te vernemen, die er ongetwijfeld toe bijdragen zullen de veroordeeling van verdachte gemakkelijker te maken. Verdachte zegt ter goeder trouw gehandeld te hebben. Hij vervoerde dien dag konijnen voor Kamerling en deze vroeg hem nog een paard te halen bij de Wit. Op de kaai te Stad aan 't Haringvliet had verdachte nog tegen den veldwachter op diens vraag ge zegd wat hij nog moest gaan doen, wat hij toch niet gedaan zou hebben indien hij meende dat hij in strijd met de wet handelde. Advocaat Nijgh dankt het O.M. dat het ter wille is geweest om deze zaak hier voor te brengen. Het is niet pleiter's taak om, zooals het O M. meende hier argumenten aan de hand te doen om verd.'s veroordeeling te vergemakkelijken. Integendeel. Pleiter meent dat verdachte onschuldig is. Kamerling was hier de man die de lakens uitdeelde, op zijn verantwoording heeft het zaakje plaats ge had. Pleiter wijst in dit verband op een arrest van den Hoogen Raad inzake een overtreding van de vleeschkeuringswet van Mei 1924, waarbij dat hoogste Rechtscollege een beperkte aansprakelijkheid aanvaardde en wel beperkt tot het begrip, het onder zich hebben van vleesch. Als 2e argument voor verdachte's onschuld voert pleiter aan, de tekst van art. 35 der vleeschkeuringswet,welk artikel spreektover vleesch, dat aan keuring is onderworpen. Deze eisch is echter niet gesteld in de dagvaarding, waarom pleiter verzoekt verd. van rechtsver volging te ontslaan. Het O.M. zegt over deze zaak niet dege- heele jurisprudentie van den Hoogen Raad te zijn nagegaan. Een feit is dat de chaffeur de auto stuurt, die is dus aansprakelijk voor het vervoer. Wat het 2e argument betreft, de vleeschkeuringswet eischt dat het vleesch van gestorven vee moet gekeurd worden. Daaronder valt vanzelf ook een gestorven paard. Verdachte meent, dat toch toegelaten is niet-gekeurd vleesch te vervoeren. Hoe moet anders vleesch, dat pas op de slachtplaats ge keurd wordt, daarheen vervoerd worden. Wan neer geëischt werd, dat alle vleesch vóór het vervoerd gekeurd moest worden, zouden de veeartsen op de boerensteëen moeten keuren. Maar waarom z(jn dan nog de slachtplaatsen noodig? Verdachte wordt schriftelijk vonnis ge wezen. J. K. 44 jaar, koopman te Stad aan't Ha ringvliet, staat terecht voor dezelfde zaak. Verdachte zegt met het doode paard naar Middelharnis te willen gaan, om liet naar de slachtplaats te brengen. Zijn arm zette echter zoo geweldig op, dat hy last gaf naar huis te rjjden. Gehoord worden enkele getuigen, die bij het opladen geholpen hebben. Het O.M. zegt, dat deze zaak parallel loopt met de vorige. Het is gevaarlijk vleesch dat niet gekeurd is te vervoeren, dat zou zeer ernstige gevolgen kunnen hebben, wanneer het ter consumptie onder de bevolking werd gebracht. Dezen keer wil spr. echter nog een geringe geldboete eischen, in de hoop, dat het niet weer plaats zal hebben. Geeischt wordt 20,— boete subs. 20 dagen hechtenis. Verdachte wordt schriftelijk vonnis wezen. J. K. (dezelfde als in de-vorige zaak) wiens zaak reeds een vorige maal was voor j_ weest, wordt ten laste gelegd het verkeerd uithalen met paard en wagen, waardoor een botsing met een auto plaats had. Gehoord wordt get. J. v. H., ryksveldw. te N. Tonge, die een teekening van de situ atie overlegt. Het O.M. komt tot de overtuiging, dat verdachte inderdaad zijn draai verkeerd ge nomen heeft. Geëischt wordt f3,— subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. W. O., wiens zaak bij verstek behandeld wordt, wordt ten laste gelegd geen gevolg te hebben gegeven aan den oproep te ver schijnen als lid van het brandpiket bij het probeeren van de spuit. Gehoord wordt get. W. d. R., 55 j., haven meester, die verklaart, dat verdachte niet op tijd verschenen is en toen hy eindelijk kwam was hij niet in het bezit van het „teeken zijner waardigheid" de brandstok, welke stok volgens get. nog dateert uit den tijd van M. Adrz. de Ruyter, doch in Oude Tonge altyd nog in eere is. Geeischt wordt 2, subs. 2 dagen hech tenis Veroordeeling ƒ3,— subs. 3 dagen hechtenis. J. v. d. B. 30 j. winkelier te Sommelsdijk verkocht boter uit een teil waarop niet het woord margarine duidelyk was aangebracht, terwijl volgens het wetenschappelijk onder zoek deze boter bestanddeelen bevatten welke vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of ge smette huid. Dit verzachten geneest men met Doos 30p Tube 80 ct. Adv. niet van melk afkomstig was (margarine). Geeischt wordt 5,— sub. 5 dagen hech tenis. Veroordeeling idem. C. T. 36 jaar en K. T. 45 j. beiden land bouwers te Ouddorp wordt ten laste gelegd het vervoeren van een koe, een jaarling uit de Oostduinen, van een terrein waarop zich verdacht vee bevond, hetwelk kon blijken uit een aangebracht bord: mond- en klauw zeer. Get. P. v. W. 12 j. koewachter, had het feit zien gebeuren en verdachte had hem nog gezegd; jij zal me wel niet verraden! Verdachte had dit gedaan omdat zijn beest altijd weg liep. Het O.M. meent dat verd. zijn koe dan had moeten vastzetten, de wet laat het ver voer nu eenmaal niet toe. De gevolgen kun nen heel ernstig zijn. Geeischt wordt tegen beide verd. elk een boete van f 25,— sub. 25 dagen hechtenis. Een der verd. merkt op dat hij toch on schuldig is. Zijn broer had geheel op eigen gezag gehandeld, hij had er part noch deel aan. De kantonrechter meende echter dat hier gemeenschappelijk gehandeld was en ver oordeeld beide verd. elk tot een geldboete van 10,— sub. 10 dagen hechtenis. L C., 42 j., landbouwer te Dirksland heeft niet één spoor hetwelk midden over den weg ligt bereden. Geeischt wordt ƒ3 sub. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. Th. J. S. 43 jaar, landbouwer te Den Bom mel, reed op den Tilschendfjk met zijn auto achteruit, zonder de vereischte teekens ge geven te hebben, wat tengevolge had dat een wielrijder werd aangereden. Geeischt wordt 25 sub. 25 d. hechtenis. Veroordeeld tot ƒ10 sub. 10 dagen hechte nis. P. v. W. 50 jaar arbeider te Ooltgensplaat overtrad de leerplicht wet. Verd. meende alles gedaan te hebben wat hij kon om zijn kind de school te laten be zoeken. Maar zijn jongen werd verleid door iemand om hem tegen een kleine belooning te helpen. Verd. meende hiertegen niets te kunnen doen. Het O.M. wil hiermede rekening houden en eischt ƒ0,50 sub. 1 dag hechtenis. Veroor deeld tot 1 sub. 1 dag hechtenis. C. O., 18 borstelmaker en A. O. 20 j., beiden te Middelharnis, hebben zich op terrein bevonden, dat voor hen verboden was. Boven dien wordt hun ten laste gelegd baldadigheid te hebben gepleegd door met steenen te gooien. Verd. ontkennen gegooid te hebben. Zij hadden toestemming op het terrein te komen om er te spelen. Deze zaak wordt aangehouden om getuigen te hooren. J. T. wordt bij verstek veroordeeld, nadat gehoord is get. A. V. 53 jaar, rijksveldwachter te Dirksland. Hem was ten laste gelegd het in dienst hebben van een te jeugdig persoon en niet in het bezit te zijn van een arbeidslijst. Geëischt wordt 2 geldboeten, één van f 12 en één van 3 sub. 12 en 3 dagen hechtepis. Veroordeeling idem. C. Z., bakker te Stad aan 't Haringvliet heeft een scherpe bocht omgereden per rijwiel zonder te bellen en is toen de veldwachter hem riep te stoppen doorgereden ofschoon hij teruggeroepen had. Geëischt wordt voor beide feiten elk J 3,— sub. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. T. D. v. W. 50 jaar, arbeider te Ouddorp wordt ten laste gelegd overtreding van de "ij ONZE jachtwet. Een losloopende hond van verdTliep achter het wild en verd. riep hem niet terug. Op de tafel ligt een sterke knuppel, aan I welks einde zich een groote scherpe spy ker bevindt. De kantonrechter vraagt verdachte, waar voor hy dien stok gebruikt. Verdachte: Om, als er wat in de sloot ligt het op te pikken. Volgens het proces-verbaal dat nu wordt i voorgelezen,had derijksveldwachterverdach- te en nog een persoon die opzijn komst ge- j vlucht was en die hij niet herkende een langen tijd gadegeslagen. De ontvluchte persoon, verborg op zijn komst snel een voorwerponder i zijn jas, wat verbalisant toedacht een schopje te zijn, waarmede de wilddieven de holen der konynen uitgraven. De stok wordt gebruikt om het wild uit de holen te trekken. Verbalisant heeft met ge weld den stok aan verd. moeten ontworstelen. Verdachte had hem toegeroepen: „laat los, anders ben je er nog niet!" Verdachte ontkent. Hij had den hond aan een touw en stond kalm naar de zee te kyken. De veldwachter had hem hard aaDgepakten hem de pistool op de borst gezet, onder het uitroepen: „geef me den stok anders schiet ik je in je d. Gehoord wordt de rijksveldwachter die zegt te blijven bij zijn proces-verbaal. Het is heel moeilijk de wilddieven op heeterdaad te betrappen. Hij is verdachte al lang op het spoor geweest, maar kon hem niet betrappen, daar hjj zijn minderjarige jongens op den uit kijk zet om hem te waarschuwen. Den be- wusten Zondag was verbalisant in burger- kleeding en heeft op een afstand van 100 a 150 Meter verdachte gadegeslagen terwyldeze bezig was een hol uit te graven. Het is wel gebeurd dat verdachte 41 konijnen in één week ving. Dien Zondag had verd. 11 konij nen thuis liggen. Het O.M. vraagt aan verdachte wat zjjn beroep is. Verd.: Veldarbeider. Het O.M.: wat verdien je daar mee? Verd.: ƒ1,— per dag. Verdachte had een groot gezin, zoodat het moeilijk is aan de kost te komen. Verdachte vindt het hier geen eerlijke zaak. Hy is niet op heeterdaad be trapt. Het O. M. zegt in zyn requisitoir dat de bevolking van Ouddorp voor een groot deel leeft van den konijnenvangst, met het gevolg dat zij die geen vergunning hebben er op uit trekken zonder toestemming. Het is moeilijk deze overtreders te pakken te krijgen. Zy I hebben middelen om aan de wrekende ge rechtigheid te ontkomen. Niet altijd lukt hun dat. Zooals hier het geval is. Na veel moeite is het verbalisant, die nog maar enkele jaren te O. is en die heel goed bekend staat, ge lukt een overtreding der jachtwet te consta- teeren. Een flinke boete is hier op zyn plaats en dat wel om twee redenen. In de eerste plaats om verdachte te be wegen, de wildvangst in den steek te laten i en te trachten op eerlijke manier in het onderhoud van zich en zyn gezin te voor zien en in he tweede plaats om de bevolkiDg van Ouddorp te laten zien wat er gebeurt wanneer men toch met overtreding der jacht wet doorgaat. Geëischt wordt 25, sub. 25 dagen hechtenis. Verdachte wordt schriftelijk vonnis ge- A. J. 18 jaar werkman te Stellendam en J. K. 17 jaar verd. arbeider aldaar, liepen op het station emplacement zonder vergun ning van den agent. Verdachten voeren aan dat ztf een „vrien dinnetje" op de tram moesten brengen. Het O.M. wijst er op dat overal behalve het station te Middelharnis de halten van de v R.T. M. op een eenvoudige wijze zijn aan gebracht, om hooge kosten te sparen. Het gevolg is dat ieder die er niet te maken heeft moet wegblijven. Geëischt wordt ƒ4,- sub. 4 dagen hechtenis. - A. B. 44 jaar landbouwer te Ooltgensplaat overtrad de jachtwet. Deze zaak wordt aan gehouden om getuigen te hooren. Bij verstek werden veroordeeld: L. T. te Sommelsdijk wegens openbare dronkenschap f 10 sub. 10 dagen hechtenis, J. v. d. V. wegens rijden zonder licht ƒ5,- sub. 5 dagen hechtenis. A. J. v. d. P. twee geldboeten ad 5,- sub. 2 X 5 dagen hechtenis. J. V. wegens rijden zonder licht ƒ5,- sub. 5 dagen hechtenis. M. T. wegens het niet midden op den weg rijden te Ouddorp 3 sub. 3 dagen hech tenis. A. S. wegens het venten met koopwaar te Stad a. h. Haringvliet zonder vergunning f 3 sub. 3 dagen hechtenis. J. T. te Ouddorp wegens het verkoopefl van vuile melk f 10 sub. 10 dagen hechtenis. [DRAlSltlAvANVALKEnBlIRG'S-' e A LEVERTRAM (Adv) met ztjn tijd meegaat wel reeds weten zal, een betrekkelijk nieuwe stikstof-meststof, welke echter reeds bewezen heeft dat het zaak is dat iedere landbouwer er zyn volle aandacht aan schenkt. Ook in genoemd ver slag komt de werking van Ureum zoo mooi voor den dag dat wij niet nalaten kunnen dit beknopt hier weer te geven. De heer Egbert ter Haar te Ruinerwold stelde zyn veestapel en weiland ter beschik king om in samenwerking mét de Vereen van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwmter- school te Meppel, den Directeur en Leeraren dezer inrichting deze proef door te zetten. Ongeveer 6 H A. prima weiland, op goeden zandgrond, met 35000 K.G. stalmest per H.A. bemest (vorig jaar een goede kali- en fosfor- zuurbemesting) werd in tweeën verdeeld. Eén deel kreeg een extra stikstot'bemesting van 210 K.G. Ureum-BASF per H.A. en wel in twee giften (19 Apr. en 5 Juni) De koeien en jong vee en een paard liepen afwisselend op deze twee perceelen, zoolang, tot telkens weer het gras vrij wel verbruikt was. De melk .werd iedere 5 dagen gewogen en op vetge halte onderzocht, om na te gaan hoeveel melk, hoeveel vet en hoeveel weidedagen het met Ureum en het zonder Ureum be meste perceel opbrachten. Hieronder staat het resultaat, alles omgerekend per HA. op melkkoeien alleen van 2 April tot 23 Juli Gewoon bemest per H.A. Melkkoeien: Weidedagen 280.2 K.G. melk 4491.5 Gram vet 155603 5 Extra bemest (per H.A.) met 210 Kg. Ureum Melkkoeien Weidedagen 357.7 K.G. melk 5720.- Gram vet 203290. Verschil per H.A. Weidedagen 77.5 K.G. melk- 1228.5 Gram vet 47686.5 De geldswaarde van 1228.5 K.G. melk en 47686.5 gr. botervet wordt voor deze-periode volgens opgave van den heer Directeur der Ooöp. Stoomzuivelfabriek te Ruinerwold ge steld op plm. 107.20. Daartegenover staat een uitgave aan stikstof van f 73 per H A. indien men de Ureum rekent tegen pl m. f 35 per 100 Kg., zoodat er een zuivere winst overblijft van f 107.20—f 73 f34,20: dat is bijna 47 winst van het geld aan de Ureum besteed. (Bij de tegenwoordige stik- st of prijzen zou deze winst nog beduidend grooter worden nl. plm. 42,50 per H.A. bij dezelfde melkprijzen van dezen zomer, dat is ruim 65 winst.) De heer Weyer heeft de uitkomsten ook in grafische voorstellingen verwerkt. Het blijkt, dat de melkopbrengst per koe per dag practisch op beide perceelen gelijk was (n.l. gemiddeld 16.03 Kg. melk.) En dat het ge middelde vetgehalte op de met Ureum extra bemeste weide 0.10 hooger was (nl. 3 45 op stalmest en 3 55 op stalmest en 210 Kg. Ureum per H.A. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOR BUK «'IN KBUS> Lel op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetten fi 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf 1 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf f 2,95 Hooge Hoeden vanaf t 8,50 Bemesting van weiland met Ureum" In het Landbouwkundig Tijdschrift vsf j November geeft de Heer L. Weyer, leer* aan de Rijkslandbouwwinterschool te Me/P* een beredeneerd, uitgebreid verslag vaoee groote bemestingsproef op weiland met urn". Ureum is ERNSTIG ONGELUK TE GRONINGEN. Twee meisjes en een jongeman verdronken. GRONINGEN, 17 jan. Hedenavond om elf uur is een auto met vijf inzittenden in het Hoendiep alhier gereden. Twee personen, onder wie de chauffeur, wisten zich te redden; de overige drie, twee meisjes en een jonge man, zijn jammerlijk verdronken. De omgekomenen zijn mej. Wienema, Nieuwstraat, 93 a alhier en. ,^e 'leer Teuben, eveneens alhier woon achtig. Van het derde slachtoffer, een meisje kon de identiteit nog niet worden vastgesteld! De auto is met een Sincktoestel op het droee gebracht. 5 De lijken werden in het water gevonden, waarschijnlijk was het den inzittenden dus nog gelukt uit den wagen te komen. Nader kan nog het volgende over het droe- - vig ongeval gemeld worden: Een gezelschap van zes personen, drie jonge mannen en drie meisjes, was uit geweest. Zij hadden met een kapauto, bestuurd door den ^"jarigen J. Teuben, naar Paterswolde- en naren een plezierritje gemaakt. De meisjes zoudenachtereenvolgens naar huis worden gebracht. Een van haar, een dienstmeisje, wo nende in de H. W. Mesdagstraat, had juist den auto verlaten. Met de anderen reed men door ri® ac? Mesdagstraat naar den A-weg. Een NiPi.Üie+s,'es7 .mei' Wienema, moest naar de De w in j?e* Zuid-Oosten der stad. penomenUl« schiïnt de bocht niet te hebben h reed vlak voor de Taco Mesdag straat het Hoendiep in. Twee der inzittenden, de jongfl en H. Jager, zaten achter in q hebben zich weten te redden den wal bereikt. Van den gehe niets te zien. Men wist alleen, het groezelige wateroppervlak in een auto lag waarin zich nog moesten bevinden, nl. genoemi de twee meisjes. Een van haar 1 chauffeur gezeten, het andere tus jonge mannen in, die kans hadd te redden. Inmiddels werden de politie weer gewaarschuwd. Het duurd gen tijd voordat het Sinck-toes verschenen was. Van de over; kanaal naderden schippers met i boomende stelden zij vast, wa; het water lag. Een groot aantal menschen, c rucht van het onheil was toeged teerde de politie, om met dregli gelijk hulp te bieden. Eenigen gaven zich te water en bevest aan het voertuig. Al trekkende gezamenlijk den auto op te lich dikke touwen braken herhaaldel!^ lijk slaagde het Sinck-toestel er i op te hijschen en haalden schipfl boomen de lijken op. De politiedokter constateerde de drie drenkelingen. De lijken wB gebracht in het naburige café in De fungeerende hoofdcommissariH de heer Tonckens, leidde het one Getracht wordt, de identiteit \fl slachtoffer vast te stellen. De pB treurige tijding moest brengen {1 van een zware ziekte herstellend^; mej. Wienema, hoopte aldaar tfl wie de derde was. GRONINGEN, 18 Jan. Nacl over het auto-ongeval alhier getB De naam van het derde slacht' tina Hoetze, in dienstbetrekking Heereweg 115, Groningen, afkom] schoten. Zij was 21 jaar oud, juffl ma was 23 haar. De politie had een wel treurigB zij vannacht zooveel mogelijk deB de slachtoffers de droevige tijdi;. ongeluk moest brengen. De juiste! 1 het ongeval is nog niet vastgestB heeft Teuben, die den auto beB meend, dat hij van de Taco MescB over een brug kon rijden. PRINSES JULIANA NA KATWIJK AAN ZEE 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. Corr. Bur. mededeelt, hebben Hi ningin en Z.H.K. de Prins er hun aan gehecht, dat Prinses Juliana o zomer haar studiën zal voortzetti zien van enkele onderwerpen, wae ses bijzonder belangstelt, en we Prinses van bijzondet gewicht z het volgen van eenige colleges a Universiteit te Leiden. GedurendJ waarop de Prinses daartoe de zal bezoeken, zal H.K.H. een ei Katwijk aan Zee bewonen. Voor dit doel is gelijk gemeld, vallen op de villa ,,'t Baerle" aan d te Katwijk aan Zee, terwijl de da zende villa „Hoogcate" ingericht voor den aan den dienst der Pr voegden heer met diens gezin. H.M. de Koningen en Z.K.H. dej ben de directrice der particuliere H.M. op Het Loo en omstreken, Schoch, bereid gevonden, om ge dagen, dat de Prinses te Katwijk leiding op zich te nemen over J Prinses Juliana zal de laatste week bij haar ouders doorbrengen ook telkens wanneer dit noodig z Katwijk overkomen. DE BORINGEN BIJ GROE Tweede kolenlaag gevonde ARNHEM, 18 Jan. Naar wij werd gisteren officieel een tweedi I geconstateerd bij de boring „Hupl door de Nederlandsche Maatschap! verrichten van Mijnbouwkundige Heerlen, ten Noorden van Groenlol gevoerd. Tevens vernemen wij, dat de bol sink", die door bovengenoemde ml ten Westen van Groenlo wordt J zich nog steeds in het zout bevind ter dikte van bijna 400 meter. ONZE PROVINCIALE STA! Over eenige maanden zal weder d< voor de leden van de Provinciale S' hebben. In den regel is de belangsl de Statenverkiezingen niet heel gn zijn deze verkiezingen toch van vc nis, omdat de kiezer door zijn st< invloed kan oefenen op de samen: Eerste Kamer, welker leden, gelil door de Staten der Provinciën wordt: Art. 134 van de Grondwet luidtj Staten wordt de regeling en het bl de huishouding der provincie overgl Zeker is tot die taak te reken< voor goede verkeerswegen naast e vulling van de Rijkswegen, en re oogpunt is de samenstelling van de Staten ten volle de aandacht waardig. Immers, bij den enormen omvanl licht en zwaar vervoer meer en meerl in de eerste plaats tengevolge van dl toeneming van het autoverkeer, I noodzakelijkheid van het aan eggeil houden van bruikbare landwegen st. voorgrond.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2