m Leest „Onze Eilanden" Landbouw en Veeteelt. Bij Scheren BINNENLAND c ra ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 8 JANUARI 192 7. Waar hy als inwoner van Oude Tonge mede recht heeft op bescherming en hulp bij brand, en door Uw daarvoor gestelden Ambtenaar, ten eenemaal als burger niet is erkend, zoodat zijn woning, tengevolge van nalatigheid geheel is afgebrand, daar meent ondergeteekende recht te hebben op een zoo danige schadeloosstelling als de waarde der woning bedroeg, benevens de kosten van elders inwonen gedurende den tijd van inwo ning tot de uitbetaling. Met de meeste Hoogachting, Uw. dn. O.-Tonge, 15 Dec. '26. Voorzitter: Het beweerde in dit schrijven is niet bewezen, daarom stellen B. en W. voor op dit schrijven afwijzend te beschikken. Beijer: Ik ben van meening dat Van Dis aan het verkeerde adres is. De gemeente kan daaraan toch niets doen en daarvoor worden aangesproken. Van Loon: Een plichtsverzuim is er ge weest, doch daarom is van een schadeloos stelling nog geen sprake van gemeentewege. Van Schouwen: Het gaat toch niet op dat men daarvoor de gemeente aanspreekt, want dan zou voor elk ongelukje dat b.v. door het vallen over een putje in de straat, de ge meente ook wel kunnen worden aangespro ken en dat zou toch te onzinnig zijn. Met algemeene stemmen werd hierop af- wyzend beschikt. Daarna werd besloten de tijdelijke onder wijzer vooralsnog tot 1 Mei in dienst te hou den. Het gedeelte van het pakhuis, voorheen in huur bh' de Automaat, werd weer voor een jaar verhuurd voor 30,—Daarna kan de gemeente weer zien of zy mogelijk daar voor een andere bestemming heeft. Onderhoud Dokterswoning. Voorzitter: Thans hebben wy aan het huis groote reparatiekosten, vooral de schutting behoeft noodig voorziening. Thans is met den dokter gesproken en dezezeide wel genegen te zijn, het onderhoud in eigen beheer te nemen. De dokter stelde voor, voor ƒ150.— het geheele onderhoud voor zijne rekening te zullen nemen. Los: Daar kunnen toch geen bezwaren tegen zijn, daar het totnogtoe telken jare ongeveer 250,— heeft gekost. Beijer: Welke bedoelingen heeft de dokter daarmede, om het onderhoud op zich te nemen voor veel minder dan het de laatste jaren gemiddeld heeft gekost. Voorzitter: Dokter meent het voordeeliger in eigen beheer te kunnen nemen. Daar er voor de gemeente zoo verbazend schijnt ge treuzeld te zijn met het werk, waardoor het duurder kwam. Ook is het hem wat waard te laten doen wat hy wil en naar zyn eigen genoegen. Beijer: Ik meen dat we baas moeten blijven in eigen liuis. De vorige vergadering is den gemeente-opzichter een pluim op zijn hoed gezet, en meende dat door die be weringen, dat gemeentebeheer duurder uit komt dan eigen beheer, er blaam gezet wordt op den nieuwen functionaris. Het voorstel van B. en W. om het onder houd voor ƒ150,— over te doen aan den bewoner, werd in stemming gebracht en met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van den Berg en Beijer. Alsnog werd de begrooting voor '26 met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. De Voorzitter vroeg den Raad een rooi lijn te bepalen voor de woningen welke in gevolge de landarbeiders wet aan den Lan ge- weg gebouwd zullen worden. Spreker zag gaarne een rooilijn van 22 meter uit het hart van de voor het land gelegen sloot. Hiertoe werd besloten. Rondvraag. Beijer: Bij de behandeling van de be grooting is door mij ingediend een voorstel en verzocht dit in stemming te brengen. Van Schouwen meende dat zulks over bodig was. ïn stemming werd 'het voorstel aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Voorzitter deelde alsnog mede dat door een persoon, die onbekend wenscht te blijven een goede vloerbedekking is geschonken. Daar verder niemand meer het woord ver langde ging de vergadering in geheime zit ting over teneinde te bespreken het aan hangige rechtsgeding, inzake het verzuim by den brand. INSECTEN BESCHADIGING VAN GRAANGEWASSEN. In de reeds door ons aangekondigde publi catie van den Plantenziektenkundigen Dienst over de smalle graanvlieg, welks larven zoo veel schade kunnen berokkenen aan de scheu ten der wintergranen, geven de onderzoekers tevens den weg aan voor delandbouwpractyk, om het euvel zooveel mogelyk te beperken. Op een veld, waar schade optreedt (in het voorjaar dus), kan zonder bezwaar haver wor den gezaaid. Veiligheidshalve wordt aange raden de haver niet te vroeg in te brengen. In hetzelfde geval kan ook wel zomergerst worden gezaaid, doch deze moet betrekkelijk laat ingebracht worden. Men zorge voor krachtige wintergraan-ge- wassen.De schade door eventueele aantasting is bjj een krachtig gewas veel geringer dan i by een zwak gewas. Vroeg zaaien is een goed middel om een krachtig wintergraan-gewas te krijgen. Alleen als er gevaar bestaat voor fritvliegschade, moet laat worden gezaaid. Op het oogenblik zal de wetenschap nog niet altijd kunnen aangeven, of fritvliegschade dan wel smalle graanvlieg-schade is te vree zen' op (Jen duur zal zö een en ander ech- mr zeer eoed weten te voorspellen. Hat proefstation Rostrup b£,v®elt aj?' tereranen na hakvruchten te verbouweD, daar de laatste het land bedekt houden ijd s periode van het eieren leggen dat vliegen, waardoor deze haar eieren "J™' Om dezelfde reden beveelt Ro3'ruP de kunstweiden niet eerder dan eind Aug. te ploegen. Er zijn echter aan het laat ploegen van kunstweiden ook bezwaien verbonden 1 zoo neemtAim_et gevaar voor fritvlieg-, ritnaald- en emeltschade toe (de laatste schade is .echter te voorkomen door tpdige aanwending van zemelen met Parijsch groen, of wellicht zemelen met kiezelfluoornatrium). M» handele naar om standigheden.- is er in de omgeving van het betreffende perceel hevige aantasting door fritvlieg of ritnaald geweest, zoo kan het wenscheJijk zijn vroeg te scheuren (eind Juli of be^in Aug): ra er daarentegen gevaar voor smalle graanvliegschade, zoo ploege men iaat. Over de beste wijze van stoppelbewerking durven zij geen definitief oordeel uit te spreken. Rostrup beveelt aan, het land on aangeroerd te laten tijdens de periode van het eieren leggen der vliegen. Haar waar nemingen, waarop dit advies berust,, zyn echter ten onzent niet bevestigd. Daaren tegen is wèl waargenomen, dat op een groen geworden haverstoppel, en op onkruidplek- ken in hakvruchten en andere gewassen, zeer gaarne eieren worden afgezet. Om allerlei redenen bevelen zij daarom aan, de stoppelvelden direct te ploegen. Bestrijding van de fritvlieg. Ook de fritvlieg en de bestrijding er van is bestudeerd. Aangeraden wordt het vroeg zaaien van de zomergranen (haver!) als vry' afdoend middel, om stengelaantasting door fritvliegmaden te voorkomen. De planten zijn dan reeds in het 4de blad (of verder), als de vliegen bij massa's optreden. De korrelaantasting is niet door vroeg zaaien te voorkomen. Iu de meeste gevallen zal echter een vroege zaai zulk een aantasting wel tegengaan; het gewas bloeit dan vroeg, en op een tydstip, dat er nog geen maximum aantal vliegen aanwezig zijn. Men verwarre de verschillende afwijkingen niet, die bijna aityd in de haverpluimen voorkomen (le thrips-aantasting, 2e: looze korrels door fritvliegbeschadiging en 3e: looze korrels door een andere, nog onbe kende oorzaak). By een sterke korrelaantasting is het aan te raden, het gewas vroeg te maaien, te oogsten en op te bergen in een schuur, die afgesloten kan worden. Duizenden fritvlie- gen, die uit het graan te voorschijn komen, kunnen dan niet naar buiten ontsnappen en sterven. Aldus worden de gewassen voor een nieuwe infectie behoed. Opslag op de stoppelvelden moet zoo spoe dig mogelijk worden ondergeploegd, daar dit een broedplaats vormt voor den fritvlieg. In jaren, dat in het najaar voor fritvlieg schade in de wintergranen wordt gevreesd, is het aan te raden deze gewassen laat te zaaien (bijv. na 10 October). De wetenschap zal op den duur in staat bl(jken aan te geven, wanneer zulk. een gevaar dreigt. Zij zal dan tevens berichten, wanneer de fritvlieg-vlucht eindigt, opdat de landbouwers den zaaitijd der wintergranen naar dit tijdstip kunnen regelen. Een chüigift helpt het gewas snel door het 2e tot 4e bladstadium, waardoor de planten spoedig immuun worden voor frit- vlieg-aantasting. Het is niet onwaarschy'niyk, daterhaver- rassen zijn, die weinig vatbaar zijn voor frit- vliegaantasting. De kenmerken van zulke rassen zijn: een snelle ontwikkeling in de 2e tot 4e biadperiode en een sterk vermogen tot herstel. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) RAADSELACHTIGE SCHIETPARTIJ IN DEN NACHT. Brie schoten door een raam gelost. Een kogel in oen bed gevonden. AMSTERDAM, 5 Jan. In den nacht van 3 op 4 Januari hoorde de echtgenoote van een kellner, die op een der bovenverdiepin gen van een perceei in de Amstelstraat woonachtig is, een plof in de kamer. Zij dacht, dat er iets was gevallen en toen haar man vlak daarna thuis kwam sprak zij het vermoeden uit, dat een schilderij van den muur was gevallen of dat er iets op een der kasten was omgevallen. De kellner ging eens poolshoogte nemen, doch toen by in de kamer rond liep hoorde hij plotseling een vry harden knal. Het geluid scheen van buiben te komen. Even later toen hy in de slaapkamer was, werd dat herhaald. Zonder er verder over na te denken kleedde hy zich In het duister uit. By het ln bed stappen hield hjj de hand op het hoofdkussen sn voelde aanvankelijk dat hy een stukje tan TT0* bad 20von(ien en wierp dit op de d»t i> i vol?enden morgen evenwel bleek, wiarm Sen was- kaliber revolver, «we het projectiel was afgevuurd moet vry groot geweest zijn: de kogel was ge deeltelijk platgeslagen. De man stelde de politie van het gebeurde in kennis en een rechecheur verscheen om een onderzoek in te stellen. In de eerste plaats vond deze een kogelgat in de ruit van de bewuste slaapkamer. Het viel niet moeilijk te bepalen van welk huis aan de achterzy'de de schoten waren gelost en de tweede ontdekking was, dat van een huis op den Amstel een der ruiten van een ach terkamer drie kogelgaatjes vertoonde. De bewoner werd aan een verhoor onderworpen en deze verklaarde dat hij in den afgeloopen aacht zyn revolver had schoongemaakt, waarbij vermoedelijk drie schoten gelost waren. Er wordt echter vermoed, dat de man, zijn vrouw door het lossen van de schoten schrik heeft willen aanjagen. De revolver is in beslag genomen. Twee der geloste schoten zijn vermoede- ïy'k in de lucht gegaan; het derde heeft het huis van den kneller getroffen, en waarna het projectiel het hoofdkussen heeft geraakt. ALS GEVOLG VAN VERBLINDENDE LICHT. Oude vrouw overreden. BERGAMBACHT, 5 Jan. Gisteravond i de weduwe A. v. Kuil geb. Vonk, die met petroleum ventte op den Lekdijk, door den auto van den vrachtrijder T. de Bruin aangereden. Vermoedelijk heeft de vrouw door het verblindend licht van een op den weg staanden melkauto den-vrachtwagen niet zien naderen. In ernstigen toestand werd zij naar haar woning vervoerd, waar de vrouw aan de bekomen verwondingen overleed. De vrachtauto en het lijk van de vrouw zy'n in beslag genomen. (V.D.) ALLES IN ORDE EN TOEN AFGEKEURD. Men schrijft ons uit een garnizoensplaats in het centrum des lands: Een corveeêr kon als „kok" naar een ander niet in de nabyheid gelegen garnizoen gaan. Hij teekende daartoe een contract voor den tyd van vier jaren. Hierin werd niet gespro ken over keuring. De adspirant-kok moest 3 Januari in zyn nieuwe functie zijn en daar om nam hij in allerijl maatregelen voor het opzeggen van de huishuur, het bestellen van een verhuiswagen, het opzeggen van elec- trisch licht en de waterleiding enz. Kortom, hij regelde zooveel mogeiyk alles, wat bij een verhuizing geregeld moet worden. Maan dagmorgen vertrok hij naar de nieuwe stand plaats ('s-Hertogenbosch). Doch eerst werd hij nog gekeurd en afgekeurd. Nu is het op zichzelf niet logisch, dat iemand, die, al is het voor kok, in militairen dienst bevor derd wordt, opnieuw lichamelijk wordt onder zocht. Maar zeer vreemd mag het toch heeten, dat men iemand een contract voor vier jaar laat teekenen, zonder iets ovër een keuring te bespreken, terwijl de man dat niet beter weet, of hy is onvoorwaardelijk aangenomen. Hij maakt vele onkosten, komt voor allerlei moeilijkheden te staan en wordt afge keurd. Gemengd Nieuws. TIEN MILLIOEN PANNEKOEKEN VOOR OUDEJAAR. Vierduizend bakkerijen te Berlijn in vollen gang. Champagne, jazzband, pons, bisschop, olie bollen, geweerschieten, eventueel een pijn lijke maag en een zwaar hoofd als het nieuwe jaar al zijn intrede heeft gedaan, dat is alles heel mooi, maar dat heeft iedere stad op den avond, van 31 December. Het echte Sylvester- symbool van Berlijn daarentegen is de panne- koek. met rum. Geen Duitschestad althans propt zich op den laatsten avond des jaars de maag zóó vol met pannekoeken, als Beriyn. De pannekoek is een eeuwenoud gebak. Bakkers beweren, dat honderden jaren geleden eens iemand bij het bakken toevallig een stuk deeg in de kokende boter liet vallen. Hy visch- te het eruit en bemerkte dat het heel goed smaakte. Zoo is de grondidee van den panne- koek ontstaan. In Zuid-Duitschland heet hy „Kreppel", in Oostenrijk „Krapfen"; maar in Berlijn gaat hij als „Pfannkuchen" over de tong op Oudejaarsavond in twee beteeke nissen. Hedenmorgen 5 uur zijn in de 3800 bakke rijen en de minstens 200 „Konditoreien" van Beriy'n de vuren gestookt. Onmiddellijk daar op begon, bijna op dezelfde minuut, het eigen lijke bakkerswerk. In dit zeldzame vak gaat het nog patriarchaal toe: de tijd van trusts en concerns isnognietgekomen, alles is klein bedrijf. Het minste wat zulk een inrichting op oudejaar aan deeg gebruikt, is 80 pond, en daar uit elk pond 30 pannekoeken zijn te halen, komen er dus 2400 pannekoeken per bakkerij los, d.w.z. voor de vierduizend bakkerijen zoo ongeveer 10 millioen koeken In de practyk haalt Berlijn wel de 12 millioen. Deze enorme hoeveelheid wordt door 5000 mannen en vrouwen in 18 uur tijds toebe reid. En het is troostend te bedenken, dat er 5 millioen Berlljners, mannen en vrouwen, gereed staan, om ze in veel minder dan 13 uur ter ziele te helpen. Een wijze ln een hol. Joh. Moles, een gepasporteerd soldaat van 76 jaar, die niet in het armhuis wilde terecht komen, heeft als men dit zoo mag zeg gen zijn tenten opgeslagen in een hol in een oude steengroeve, in de buurt van Exmoor. Zyn woning is van den weg niet te zien en slechts een toevallige .wandelaar kan hem in de rotsen ontdekken. Men moet er maar doorheen bijten, ver klaarde hy aan een medewerker van de Daily Express, die hem aantrof toen hij een pyp zat te rooken bij een houtvuur. Ik ben den heelen dag gelukkig en maak my nooit ergens zorgen over. Het zyn de zorgen, die de meeste menschen nekken. Hier zit ik, in een droge woning, met een goed bed, en zonder be lasting te hoeven te betalen. Zoo nu en dan krijg ik werk van de buren die erg vriendelijk voor mij zijn. Toen Moles acht jaar oud was, verdiende hy anderhalve stuiver per dag met het wegjagen van vogels van het graan. In 1870 ging hij in militairen dienst en werd bij den stryd in Egypte met een assegaai aan het hoofd gewond. Drievoudige moord en zelfmoord. Te Libau, by Schoenberg in Moravië, heeft een wever 's nachts zijn vrouw en 15-jarigen zoon geworgd, zyn 17-jarigen zoon neer geschoten en daarna zichzelf opgehangen. Terwijl hij in doodstrijd in den strop hing, wist hy nog de revolver aan zyn slaap te drukken en zich een kogel door het hoofd te jagen. In een achtergelaten brief zegt de man wegens ziekte zoo gehandeld te hebben. In vlammen opgegaan. Naar de Intransigeant uit Venetië meldt, is het schitterende paleis van prins Clary Maan dagnacht in vlammen opgegaan. Men schat de schade aan vernielde kunstvoorwerpen op verscheidene miljoenen lire. EEN GEK OP HET DAK. Hy bombardeert de menschen met pannen en schoorsteenpijpen. Sanbystreet, een straat te Londen op Brix ton Hill, is Maandagavond in rep en roer gebracht door een gek, die op het dak ge klommen was en vandaar iedereen bombar deerde met pannen en schoorsteenpijpen. De man, een 38-jarig oud-zeeman, woont in Sanbystreet by zyn ouders in. Om een uur of drie klom hij plotseling uit een raam aan den achterkant van het huis en klauterde langs een gootbuis naar het dak, waar hij begon te dansen en te roepen naar de men schen beneden. Eerst gooide hij pannen van het dak en vervolgens rukte hy schoorsteen- pypen af en gooide die naar iedereen, die trachtte hem te bewegen naar beneden te komen. De politie zette de straat aL De dwaas lachte de politie eerst uit en verzocht haar toen hem te redden. Toen de agenten echter naderbij kwamen begon hij ze weer met schoorsteenpijpen te bekogelen. Ook de brandweer werd gealar meerd, maar de brandwachts die een brand ladder opklauterden werden eveneens ont haald op een regen van steenen, pannen én schoorsteenpijpen. De politie besloot toen maar te wachten tot de man uitgeput zou zijn. Deze had er echter niet gauw genoeg van. Toen hij alle schoorsteenen, op die van zyn ouders na, van hun pyp beroofd had, sprong hy over een steegje van 1£ M. breedte op het dak van een ander huis." Hier werd hy omsingeld, maar twee uur lang wist hij zijn vervolgers nog te beletten bij hem te komen. Eindelijk klommen twee agenten met een zoeklicht weer' op een volgend dak, terwijl anderen van de straat af zyn aandacht afleidden door een ladder te plaatsen tegen het huis, waarop hy zich bevond. Toen de man ten slotte zag, dat er geen ontkomen meer mogelyk was, nam hij een steen op en sloeg zichzelf bewusteloos. Met touwen heeft men hem daarop cp straat laten*zakken, waar een atnbulancewagen gereed stond om hem weg te brengen. Hij had tal van bloe dende hoofdwonden, 60 schoorsteenpypen had hy afgerukt. Zijn vertooning had vijf uur lang geduurd. 75 MILLIOEN-VERDIENERS IN AMERIKA. 39 in New-York, de overige in tien staten. Daar is eindelijk weer eens een ernstige, solide, betrouwbare, immers offieieele statist tiek, die ons voorlicht, d.w.z. ons onze al te romantische voorstellingen ontneemt, om trent het „millionarisme" in de V. S. Hoeveel menschen mannen of vrouwen hebben daar een jaariyksch inkomen van meer dan een millioen dollar? Vijfenzeventig, zeggen de tabellen van het Bureau of Internal Revenue Statistics over 1924. En die 75 verdienden over dat jaar samen 155.974.475 dollar. Het specimen millioenen-verdienen bloeit slechts in elf staten. New York heeft er 39, Illinois, Ohio en Pennsylvania elk 7, Michigan 4, Oalifornië en New Jersey ieder 3, en Massa chusetts 2, Maryland, Wisconsin en Rhode Island bezitten elk één zulk een gelukkige. Drie personen, beschouwd als de rijkste in den lande, hebben meer dan 5 millioen inkomen per jaar. Een dezer, naar men zegt een der Rockefeller's, en beschouwd als de eenige milliardair der V. S., woont te New York. De beide anderen wonen in Michigan. Men meent dat het Henry en Edsel Ford zijn. Het totaal inkomen van personen en vereenigingen in Amerika, die in 1924 be lasting betaalden, bedroeg 33 milliard dollars. Dit komt neer op 228 dollar 33 cents voor ieder Amerikaansch staatsburger, onverschil lig van welk geslacht of welken leeftijd. De eerste Fransche spoorweg. Men zal dit jaar het 100-jarig bestaan vie ren van den eersten Franschen spoorweg. In 1823 werd concessie verleend voor een spoorweg van Saint Etienne naar Andre- zieux en in 1827 werd het verkeer op die lyn geopend. St. Etienne zal het 100-jarig bestaan van zyn spoorweg met groote feesten GROOTE TOELOOP BIJ DE WERVING. Een gevolg van de werkloosheid. Het laatste kwartaal van 1926 is de wer* ving in Engeland ten zeerste toegenomen* Men schrijft dit toe aan de werkloosheid tengevolge van de mynwerkersstaking. De menschen worden het leegloopen en leven van onderstand moe. Onder de vrywilligers, die zich aanmelden zijn er verscheidene, die middelbaar onderwijs hebben genoten, en zelfs, die hooger onderwysinrichtingen heb ben bezocht. Zij krijgen als soldaat 14 shil ling per weeksoldij. HET EEUWFEEST VAN DE GIRAFFE. Wij schryven 1927. Een nieuw jaar met zy'n eigen zorgen, vreugden, sensaties van ide en slechte soort, van jubilea ook en herinneringen is begonnen. Eén groep wezens in Europa heeft zich juist dezer dagen een jubileum te herinne ren of ze dat vieren zal, is iets anders. Die groep wordt gevormd door de langhalzigste bewoners van onze diergaarden, de giraffen, wier voorouders begin 1827 wel is waar niet in uitgeholde boomstammen den Rijn afzakten, maar wel voor het eerst hun in trede deden in den zoölogischen tuin, den Jardin des Plantes te Parijs. De Fransche biologen en verdere geleerden op het gebied der levende natuur, een Cu- vier, een Geoffroy St. Hilaire, en heel het Musée d'histoire naturelle, waren er van in opschudding. Het vreemdsoortige beest was een geschenk van den pasja van Egypte aan den Franschen koning. Op zyn hooge steltpooten was de giraffe heelemaal van Marseille naar Parys komen loopen. De hoofd- stedeiyke bevolking stond dicht opeengepakt voor de hekken om liet dier te zien arri- veeren; over niets anders dan over de giraffe werd te Parijs gesproken. Het theater maakte zich van deze noviteit meester ten behoeve van den chansonnier, en de politiek, om het dier overigens buiten zyn schuld majesteitsschennis te doen plegen, aangezien de giraffe inderdaad veel gelijkenis vertoonde met de destyds in omloop zijnde caricatuur van den langen, mageren Karei X. Dat is alweer honderd jaar her. Tegen woordig is de giraffe bij de dierlievende jeugd wel zóó bekend, dat de eerste de beste kwa jongen zich bywy'len „den hals van een giraffe" wenscht, om de gestolen en inge- slikten bonbon „lekker lang te voelen af zakken." PLAATSELIJKE KEUZE IN ULSTER? Een zware stryd ontbrand. Yoor Noord-lerland is de intrede van het nieuwe jaar het signaal geworden voor een bevigen strijd, die waarschy'nlijk maanden zal duren en zich afspelen tusschen de regee ring eenerzijds, de vele voorstanders van drooglegging van Ulster anderzijds, over de kwestie: „Plaatselijke keuze vóór 1929!" Dat deze stryd niet zachtaardig zal ziju, kan reeds daaruit blijken, dat zich nu al te Belfast een anti-prohibitionnistisch comité gevormd heeft, dat aan zijn actie nog een bijzonder tintje geeft, door o.a. alle vry den kers van Ulster te wapen te roepen tegen .,de presbyteriaansche droogleggers." De re geering zit er daarby met haar anti-prohibi- tiönnistische denkbeelden leelljk tusschen, want al wat zy vermyden wil is een over brenging van dezen kamp naar godsdienstig ")ied, daar men vooral in Ierland daarbij misschien weet waar men begint, maar niet waar men ophoudt. De regeering verklaart echter, dat de schatkist in geen geval de kosten van een drankverbod om te beginnen naar schatting reeds 12 millioen p.st, kan dragen. Verder zou zy nog extra- verliezen aan dan natuurlijk verdwynende rechten op alcohol en wijnen lijden van minstens 3 millioen p.st. per jaar. En dan valt nog te denken aan de gevolgen van verminderden uitvoer en verhoogde werk loosheid door stillegging der distilleerderijen, brouwerijen enz. Craig, de premier van Ulster heeft reeds te kennen gegeven, dat Ulster een matig land is; en dat geen wet of gemeenteverordening ten gunste van verplichte onthouding tot stand zal komen, zoolang hy aan het hoofd der regeering staat. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De Schaakclub „Ons Genoegen" alhier, speelde Donderdag 6 Jan. haar eerste party in de zaal van dhr. Jacobi. De uitslag is als volgt: Qroep I Bund Vink Nannlng Hoek Visser. Vrijdaghs Oroep II 5 Verbrugge Witvliet. Bergman Jacobi Kerkhof. de Bruijn Verminderd M. V. Tot. overly den 19 23 42 vertrek 94 128 222 113 151 264 ■HUI 1 1 llllll' c 01 IBHI 1 1 1 1 II |0 75 1 1 1 HHIH 1 1 1 U 1 1 1 10| ■Hl 1 1 0 •s 1 1 li 1 1 1 HHU 1 c 1 1 1 1 1 1 1 1 o HHIO ■HUI 1 1 1 1 II 1 U 01 ■Hl llllll 10 l I «Hl 1 II 1 1 O. 1 1 1 1 UHI 1 1 1 1 1 II II HHU U a II 1 1 1 101 HHIO Partij Bergman—Jacobi niet gespeeld. - Donderdagavond zal door ds. G. van Velzen het nieuwe Zondagsschoolgebouw „Rehoboth" op plechtige wyze worden in gewijd. Loop der bevolking over 1926. M. V. Totaal Inwoners op 1 Jan. 1926 2123 2188 4311 Vermeerderd M. V. Tot. geboorten 50 46 96 vestiging 81 126 207 131 172 303 18 21 Totaal vermeerderd Inwoners op 31 Dec. 1926 2141 2209 4350 Huwelyken 29. Levenloos aangegeven 2. In onze gemeente zijn vele personen door de Spaansche Griep aangetast. Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen. Er zyn enkele gezinnen, waar de helft der leden aan deze ziekte lijdende zyn. Gelukkig is het niet van ernstigen aard. De handel in veldvruchten is hier zeer slap. Er worden dan ook slechts kleine par- tytjes verhandeld. Besteed wordt voor Ajuin ƒ2,— en koepeen ƒ0,90per 60 kilo; aardappelen 3,50 per 70 kilo. Met het afgraven van het laatste gedeelte van het Schelppad zal dezen winter geen aanvang worden gemaakt, wegens andere werkzaamheden in de gemeente. Dit werk zal dus blyven wachten op het volgende winterseizoen, Door de wed. L. de Leeuw is een nieuw woonhuis onderhands gekocht aan de Gleijn Gornelisstraat van dhr. A. Dijkers. FEESTAVOND „FLAKKEE". Blykens advertentie in dit blad houdt de voetbalvereniging „Flakkee" haar jaarlykr ache feestavond voor haar donateurs en be- talenden op Woensdag 12 Januari a.s., in Hotel Meyer. Zooals we van die vereeniging gewoon zijn belooft deze avond weer gezellig te worden, althans het Bestuur is weer dapper in de weer den avond zoo aangenaam mogelijk te laten passeeren. Herinneren we nog het vorige jaar, toen Jan van Riemsdijk voor ons optrad, genieten we nog van de aardige stukjes, die hij en z'n gezellinnen ons ten beste gaf. Het „Flakkee"-bestuur heeft ge meend zijn ouden roem te handhaven en heeft voor a.s. Woensdag den bekenden humorist Kees Pruis geëngageerd, die met medewerking van een bekende soubrette en een pianiste z'n leuke maar ook ernstige liedjes ten tooneele brengt. We vergeten vooral ook niet te vermelden, dat het Bal, dat daarna zal worden gehouden, geleid wordt door een keurig strykje, dus alles is tot in de kleinste finesses verzorgd. We twijfelen dan ook niet, of velen komen naar dezen bekenden feestavond, die al tyd het karakter van gezelligheid en gezonden humor draagt. Uien veiling van Donderdag 6 Januari. Grove 1,90 per baal. Gewone 2,16 2,20 per baal. Drielingen 1,24 per baal. Pickels 1,41 per baal. Met U.C.B.-merk. Grove 1,80 per baal. Gewone ƒ1,— per baal. Pickels 1,24 per baal. Zonder U.C.B.-merk. Alles per en inclusief baal. Aanvoer 600 balen. SOMMELSDIJK. Doordat het paard van den landbouwer v. N. schrok van de molen van Meyer sloeg het dier op hol en rende den Oudenlandschen dyk uit, waar het echter spoedig gegrepen werd zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Aan den wagen werd nogal schade aangebracht. De landbouwer P. K. geraakte met een zyner vingers tusschen een hekelmachine, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Voetbal. Het competitierad draait weer en voor a.s. Zondag staat de wedstryd Flakkee—Ursus op 't programma. We geven Flakkee de meeste kans, hoewel we ervan verzekerd zyn dat Ursus den wedstrijd niet cadeau zal geven Voor hem, wien het inte resseert, laten we hieronder het ïystje volgen van den stand van de 2e klasse D.: zooals het op 't oogenblik staat: Goals Vereeniging Gesp. Gew. Gel. Verl. Punt. Voor Tegen F.S.V. 11 10 1 20 50 8 Dindua 13 7 1 5 15 24 29 Rotterdam 12 6 2 4 14 25 23 Flakkee 11 5 2 4 12 20 23 Levant 14 5 2 7 10* 18 24 Ursus 11 2 5 4 9 16 23 V.H.N. 11 1 4 6 6 10 16 Wit Rood Wit 11 2 2 7 6 15 32 Levant 2 verliesp. Vanwege de Gewesteiyke Landstorm commissie zal op Woensdag 12 Januari des avonds 8 uur in het Hotel Spee de vertoo ning plaats hebben van de „Landstormfilm". Ook opnamen van de onlangs te Ouddorp gehouden landdag komen in deze film voor. Overigens wordt verwezen naar de adver tentie in dit blad. Vervolg Plaatselijk Nieuws, Tweede Blad.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3