erhariden sprongen tanden C. QUISPEL Als hHOEST ABDUSÏROOP V EERSTE BLAD „Hotel-Restaurant SIMONS" Uw Hoofdhuid Geeft U op als Abonné. rensch welke Üjkheid werd. en Overflakkee: rieslaan - Middelharnis. ZATERDAG 8 JANUARI 1927 VAN EÉN STAM. PIANO'S ORGELS KUNSTSPELPIANO'S PIANOFABRIKANT 't slapen belet. LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U Waar het echter op aankomt is het oordeel van Mussolini over de aanslagen. Krachtens de toenmaals door hem verkondigde leer, moest hij thans de aanslagen op hem i pleegd, ook maar beschouwen als I ongevallen 1" wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar Inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) laanschaffen van een RADIO- INGTOESTEL erzekerd zijn, de Uw huis te halen. BRENGT U: |te concerten ;ante lezingen las cursussen nieuwsberichten ïandomdraaien in ld del lij ke omgeving. dijk goede middel bij iden, wintervoeten, jpen en ruwe huid en gelaat is PUROL 30-90 ct.Tube 80 ct. Apoth. en Drogisten Prijs per kwartaal. f I.— Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. I—B regels t 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstnanrragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het werdt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 19 Week-revue. Binnenland. Waarover Anders zouden we d9zen keer beginnen dan over de jaarswisseling? Onze geregelde lezers weten wel, dat deze rubriek geen volledig overzicht bedoelt te zijn, doch sLechts een napraatje over enkele gebeurte nissen, die zich voor nadere overwegingen leenen, maar de schryver van een Week- Revue, die zich derhalve geheel aan de tijds- indeellng gebonden heeft, zou toch wel van weinig eerbied voor die indeeling getuigen, als hij het groote en algemeen gevierde tijdsfeest onbesproken liet. Beginnen we dus met onzen lezers voor het aangevangen jaar alle heil naar lichaam en geest toe te wenschen. Nu we dat doen door middel van de krant, bezigen we een „meer en meer gebruikelijken weg", want 'tis de krant, die onder méér bestaande gewoonten, ook het algemeen Nieuwjaars- gebruik van het rondzenden van kaartjes gefnuikt heeft. Die kaartjes gaven vroeger heel wat besognes; dagen te voren zat heel de familie meerdere malen om de tafel ver- eenigd om elkaar te herinneren, aan wie of wien men verplicht was op Nieuwjaar eeD kaartje toe te zenden. Met nauwgezetheid werd de lijst opgesteld en.nh,Nieuwjaar schoten ons nog steeds eenige adressen te binnen, die we „glad vergeten" waren. Zulk verzuim werd vaak kwalijk genomen en was aanleiding, dat we een paar vrienden min der telden. Nu echter plaatsen we een ad vertentie in de krant en we zijn overal van af. Zoo is de krant-dikwijls een prettige uit komst. Vroeger bestelden we, als we een huis te huur hadden, een timmerman, die een bord aan de deur spijkerde, waarop we afwachtten, of en wanneer het toeval een aspiranthuurder langs de woning voerde, maar nu plaatsen we een „Kleintje" en we krijgen een heele verzameling aanvragen, waaruit we zelf de bloemigste kunnen kiezen. Hadden we eertijds eenig huisraad te veel, dan lieten we het naar de veiling brengen, kregen transportkosten en de goederen brach ten een schyntje op, want ze werden voor goeden buit verklaard door een stelletje op- koopers. Nu echter brengt een „Kleintje" ons in aanraking met de menschen, die het artikel behoeven en die er dus den prijs, welke het waard is, voor over hebben. Zoo is er zooveel en daarom wenschen we in het gemeenschappelijk belang van uitgevers en lezers dat het in 1927 ook de krant goed mag gaan. Doch we dwalen af. We hadden het eigen lijk over Nieuwjaarsgebruiken, waarvan er zoo vele verdwijnen. De kring van menschen b.v., die men persoonlijk geluk gaat wenschen, wordt elk jaar kleiner en de meesten be palen zich tot een bezoek aan de allernaaste familie: de ouders; verdere beperking zou een verlies aan karakter gaan beteekenen. In de „goeden ouden tijd" evenwel reden de deftige families in equipages rond; de burgers huurden voor dien dag een rjjtuig, waarin ze met gekleeds jas en hoogen hoed, hun officieele Nieuwjaarsplichten volbrach ten; ze voelden zich als ministers, die in gala ten paleize gevoerd werden. Nog eenige FEUILLETON. Vrij bewerkt naar den Roman van LOUISE B. B. 15) Tantes stem heeft niets van den ouden harte- lijken klank verloren, als ze me „mijn jongen'* noemt. Nog altijd ziet Lize me aan met het oog van een moedertje, ik geloof stellig, dat ze me slechts voor weinig ouder houdt, dan haar Ernstje. Jettie vergeet, dat mijn opvoeding voltooid is, wil die nog steeds verbeteren, en uit wraak over haar plagerijen, leer ik haar meisjes allerlei zee manstermen, die de kleine papegaaitjes, tot wan hoop van moesjelief, zeer duidelijk nabouwen. Hilde is lief en stil, evenals vroeger. Ze ziet zoo etherisch bleek en zit dikwijls in gedachten, dan zijn hare oogen wijdgeopend en er is iets als heim wee en verlangen in die blauwe diepten. Ik geloof dat ze gaarne vertoeft in een wereld van fanta sieën. Alaar waarom schept ze zich die dan niet vrooiijker, wat beduidt anders het treurige trekje om haar kleinen mond. Als ik haar zóó vind, ga ik wel eens bij haar zitten om eens bedaard inet haar te praten; je weet, ze houdt niet van drukte. Dan vertel ik haar van Indië; ik heb meenen op te merken, dat ze daar het liefste over hoort. En alles vindt ze belangrijk, onze zwemoefeningen te Dleh-ieh, onze kaaimanvangst aan den mond der Kali-Mas te Soerabaia, onze bergtochten en jachten in den Oosthoek en Madura. Al vertellend gelukt jaren heeft het gebruik zich per auto voort gezet, maar 't is nu zoo goed als geheel uit gestorven. Er is tenslotte nog iets veranderd op Nieuwjaarsdag, iets, wat er op wyst, dat een verandering öbk wel eens eene verbe tering kan inhouden en de tydsgeestinzijn vernielingswerk mede weLr's iets kan weg vagen, waar de wereld niet minder door wordt. We doelen op het verminderd drank misbruik. Elk jaar opnieuw valt het ons op, dat men geregeld minder dronken menschen ziet by de j aars wisseling. Daarmee is een gewoonte vergaan, die de menschheid gaarne op het altaar van den Tijd offert en waarvan de assche in alle richtingen verstrooid moge worden. In één opzicht is 1927 slecht ingezet: we worden geweldig geplaagd met griep. De meeste menschen lachen om zoo'n ziektetje; vroeger heette dat influenza zeggen ze, en met een paar dagen onder de wol, is men overal weer van af. 'tls niet noodig, dat men zich angstig uit het buitenland eveneens berichten over groote sterfte aan griep; in het Fransche stadje Montpellier b.v. kwamen deze week op één dag 32 menschen door griep om het leven en ook de berichten uit sommige plaatsen in ons land zijn weinig bemoedigd. De medische wetenschap kent nog niet veel bestrijdingsmiddelen tegen griep. We lazen dezer dagen een medisch artikel, waarin de verschijnselen aan onzen „kwakkelwinter" werden toegeschreven, maar in 1918 werd griep het eerst in Spanje waargenomen en werd öns land in den zomer reeds geteisterd. Ten overvloede lazen we nu nog een artikel in de N. R. Ct. overgenomen uit Missie- Annalen, waarin beschreven werd, hoe een missionaris op Borneo, op zoek naar onbe kende stammen, ergens in de wildernis drie menschen aantrof, alles wat de griep-epidemie in 1918 van een flinken stam had overgelaten. En in Borneo kent men geen winters, even min kwakkelwinters. We mogen intusschen wel aannemen, dat griep vaak met gevatte koude begint, of dat een verkouden mensch meer vatbaar voor INGEZONDEN MEDEDEELING. Buitengewoon moeilijk te beoordeelen voor een leek is de hoedanigheid van een Piano of Orgel. Bij het koopen van zulk een instrument is men aangewezen op de betrouwbaarheid van den leverancier. Onze firma die sedert 1865 bestaat, verkoopt alle instrumenten onder de ruimste garantie. Vraagt de speciale condities van ons huurkoopsysteem. GOUDSCHESINGEL 3, ROTTERDAM maakt, want onrust vermindert het weer standsvermogen, maar 't zou toch nog fataler zyn, als we griep als een onschuldig iets gingen beschouwen. Griep moge dan al het zelfde zyn als de ouderwetsche influenza, de ziekte neemt onder haar nieuwe benaming soms toch wel kwaadaardiger vormen aan. Een griep-epidemie kan onschuldig verloopen, maar ze kan eveneens verschrikkelijk in haar gevolgen zyn. We mogen niet vergeten, hoe de griep in 1918 méér menschenlevens eischte, dan heel de 4-jarige wereldkrijg We herinneren ons nog, hoe we in die periode toevallig in het militaire kamp van Millingen op de gezonde Veluwe lagen, waar toch in enkele weken tijds van de eenige honderden mannen, die het militaire kamp bevolkten, 22 aan de ziekte overleden. Nu komen er het me altijd een vrooiijker trek te brengen op haar weemoedig gezichtje. Ik wilde, dat mijn verhouding tot Sofie ook zoo goed was, want Wolf, mijn jongste nichtje vormt verre weg het grootste wolkje aan mijn helderen hemel. Als ik haar niet vol zorgvuldige toewijding zag voor haar zieken vader, als ik haar moeder haar niet heur „rechterhand" hoorde noemen, als niet alle zusters om strijd „Fietje" als een troetelkind behandelden, zou ik aan haar rkarakter twijfelen, zoo stijf, preutsch en.nukkig r'is zij tegenover mij. En, o Goden, wat heb ik misdreven? Ik had een dartel jong veulentje ver laten, ik vind eene jonge dame terug, mooi, stijf, ceremonieel als eene koningin. Dit maakte mij bedremmeld, verlegen in het begin, ik beken het gaarne. Maar de tijd brengt ons nog altijd niet nader tot elkander. Haar afgemetenheid houdt me op een afstand, doet een onschuldig plagerijtje op mijn tong bevriezen. Ik ben vormelijk tegen over haar, zooals ik nooit was tegen mijn nichtjes, zelfs niet in den ergsten tijd, toen ze mij zoo tyranniseerden. Het weiland achter den tuin heeft oom indertijd gekocht en er een asphaltvloer voor Jawn-tennis laten maken. Door een poortje, in de schutting van den tuin, komt men op het weiland. Ik tennis er den geheelen dag met Sofie en freule Waarden burg, haar vriendin, die eenige huizen verder woont in het Bezuidenhout. Werden of Rentinga wisselen elkander af als partners bij Sofie, want meestal speel ik met Annie Waardenburg, met wie ik het veel beter vinden kan dan met mijn jongste nichtje. Maar, mijn beste Wolf, wat daal ik af tot fu tiliteiten, waarin ge natuurlijk niets geen belang de ziekte is, zoodat het goed is om door doelmatige kleeding, verwarming en venti latie ons te beschermen. En waar de be smetting zoo gauw overgaat, spreekt hét vanzelf, dat we alle „gevaarlijke gelegen heden" voorloopig vermijden moeten, dat zyn die plaatsen, waar veel menschen ver- eenigd zijn, niet in het laatst de treinen en de trams. Een betreurenswaardig voorval is het ge beurde met den Amsterdamschen recher cheur van politie, die in Leiden door een collega, die hem voor een der opiumsmok kelaars hield, welke de politie trachtte te arresteeren, werd doodgeschoten. De recher cheur, die het noodlottige schot loste, be stelt. Vergeef het me. Helaas! oudste, mijn brieven werden steeds te lang, de jouwe zijn steeds te kort. Beproef nu ook eens mij een Jangen brief te schrijven. In afwachting worden je magere lange knoken te pletter gedrukt door je van zijn helft beroofden Jongste. Mijn goede oudste! Een brief van voile twaalf regels uit Karlsbad... Wolf, je bederft me! Ik was uitgelaten over zuik een luxe. En dat „mise rabele lauwe water" doet je goed, de pijnen in de rechterzijde verminderen reeds, je slaapt reeds al... hoezee voor den wakkeren landrat! Ik ben dadelijk mijn goed nieuws in het Be zuidenhout gaan vertellen, het eerst aan Hilde, die ik toevallig alleen trof, wat ik heei prettig vond; want al het leed, dat ik voelde over je stil zwijgen, stortte ik ook in haar deelnemend hartje uit. Ze is zoo gevoelig, de teerhartigste van allen en schijnt me het best te begrijpen. O, ze is zoo geheel mijn vertrouwde! Het lieve zachte kind toont een belangstelling in mijn zorg voor jou, als ware ze een zuster van ons. Toen ik tobde, dat ik niets van je hoorde, keek ze ai even treurig als ik, en nu ik met de brief bij haar kwam om haar te laten deelen in mijne weelde, blonken er flikkeringen in haar groote oogen, die ze opende en sioot als in prettige agitatie, ik dacht bij die op en neder vallende wimpers aan fladderende vlinders in het blauw azuur der iucht. Ik wenschte wel, dat Sofie half zoo toeschiete lijk was, maar deze schoone blijft een ongenaak bare prinses en ik ben wel dwaas dat ik het me weert in de lucht te hebben willen schieten; zoo'n bewering is natuurlek niet te weer spreken, al blyft het zeer opmerkelyk,dat men daar by den persoon, dien men tot staan wilde brengen, precies in het hoofd trof. We hebben er in deze rubriek echter al eens op gewezen, dat een vuurwapen in de handen van een mensch steeds gevaarlyk is, maar dat vooral degenen, die het wapen ambtshalve dragen en gebruiken mogen, en die een excuus dus nog al makkelyk bij de hand hebben, wel een sterk verantwoorde lijkheidsgevoel en groote beheersching moe ten bezitten. Zelfs voor de allerergste mis drijven is in ons land de doodstraf afgeschaft, maar dan is het noodig, dat óók de politie met de noodige omzichtigheid met het leven van andere menschen omgaat, zelfs al zijn dat verdachten van eenig misdryf. INGEZONDEN MEDEDEELING. doordat er ontsteking veroor zakende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lost de slijm op eri verdrijft den hoest- prikkel, beroemd en onge ëvenaard bij bronchitis, kink hoest, slijmhoest en asthma* Overal verUrijgb. in kokers a f 1.50, f2.75, f4.50 Pe gtooic Uacoas iijn voordeeliger. Ons lyken opiumsmokkelaars verfoeilyke menschen, maar waar de wet het opleggen van voorarrest aan dezulken niet eens mo gelijk maakt, moet men een verdachte niet een kogel door het hoofd jagen, zelfs niet per ongeluk, want er is gelegenheid genoeg om boven dat hoofd uit te schieten. Wie desondanks raakt, biykt over onvoldoende beheersching te beschikken. Op dezelfde wyze is het vorig jaar een achtenswaardig burger omgekomen, diejdoor een kommies voor een smokkelaar gehouden werd, omdat hy op zyn aanmaning die door den getroffene niet gehoord was niet had gestopt met zijn auto. aantrek. Ach, zoo heel veel kan 't me ook niet schelen. Ik betaal haar met gelijke munt en Annie ik mag freule Waardenburg reeds bij den naam noemen Annie is toch steeds mijn partner bij het tennissen, guitig en vroolijk, een aardig kameraadje en ik schiet heel goed met haar op, het kan niet beter.iaat anderen dan maar onafhankelijke airs aannemen, ik geef er niets om. En als jij mij nu spoedig weer eens schrijft, dan ontbreekt er verder geen greintje aan mijn geluk. Dag oudste! Beste Wolf. Alweer geen brief van je. Enfin, oudste én dus verstandigste zal je wel het beste weten, hoeveel weelde op dat punt mijn beenen dragen kunnen, maar ach, wees niet te streng! Het nieuws hier is, dat sinds een paar dagen oom en tante, voor de gezondheid van eerstge noemde naar Wissbaden vertrokken zijn. Zij zuilen er den geheelen zomer doorbrengen. Lize en Werden zijn medegegaan. Oom schijnt moeilijk buiten zijn eenig kleinzoontje te kunnen. Waardoor alweder bewezen wordt dat geen sterveling in deze wereld zonder liefde leven kan, hoe stroef, hoe zelfgenoegzaam hij zich ook voordoet.Pak aan, oudste! Jettie en Rentinga zijn zoolang in het ouderlijk huis getrokken. Als „mère noble" zegt Jettie deftig, en ze zet daarbij een onderkin. Ik heb haar gevraagd of dat theater-emplooi hetzelfde be- teekent als „komische AI te", waarop ze haar waar digheid vergat en me achternagerend is door den tuin. Je bemerkt, het hek is van de» dam In het By de achtervolging van een paar be roovers werd in datzelfde jaar door de Rot. terdamsche politie een burger doodgeschoten, die rustig te bed lag. In dezelfde stad loopt nog een „per on geluk" door de politie blindgeschoten man rond. Eveneens in dezelfde stad werd onlangs een aantal revolverkogels afgevuurd op een jongen man, die uit een celwagen ont vluchtte; hij was verdacht ongeveer 20 gul den waschgelden te hebben verduisterd. Vele burgers, dje juist passeerden, verkeer den door die schieterij in groot gevaar. Een ieder kent zulke voorvallen wel uit eigen omgeving. We memoreeren ze niet om de politie onaangenaam te zijn, wier moeilijke taak we gaarne erkennen,-maar we moeten wyzen op het blijkbare tekort aan beheersching bij een deel der beambten, of gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, of gebrek aan eerbied voor het leven van anderen. Het leven van den verschrikkeiyksten roof- of lustmoordenaar, die in de handen der justitie valt, is absoluut Veilig; de wet waarborgt bet hem. Maar vaak moet iemand, die een gering misdrijf gepleegd heeft en een korte gevangenisstraf tracht te ontloopen, daarvoor met den dood, veroorzaakt door een politiekogel, boeten. En soms ook toe vallige omstanders, die niets met het geval te maken hebben. Iets anders is het, wanneer men eigen leven te verdedigen kry'gt. 't Ziet er b.v. naar uit, dat onze regeering in het komende jaar nog omvangryke kolo niale moeiiykheden zal krijgen, getuige nu weer het verzet op Sumatra. Zijn politieke concessies een middel om de rust te her stellen, een tweede middel daartoe, dat evenmin ongebruikt mag blijven, is een krachtig optreden tegen de huidige rad draaiers. We hebben respect voor alle moge- lyke nationalisten en derzelver acties, maar als menschen de beweging aanvangen met de beestachtige vermoording van een chefje hier en een controleurtje daar, dié eenzaam en verlaten wonende, zich niet kunnen ver dedigen, dan biyken ze doodgewone sloebers te zyn wien geen pardon toekomt. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Me Kerk te ROTTERDAM. Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder ij (Adv.) deftige huis in het Bezuidenhout. Welk een a0. tijd zou dat nu kunnen zijn, als... ais die ver velende Sofie maar wat handelbaarder werd. Nu is het geheel het tegenovergestelde. Als men nu eenmaal niet met elkaar sympathiseert, dan komt de gedwongenheid van zulk een verhouding meer op den voorgrond, naarmate de kring, waarin men verkeert, kleiner wordt. Zoo iets gevoel ik op dit oogenblik. Daarom ben ik blij voor Sofie, dat de vacantie aan de Leidsche academie be gonnen is, want nu is de student Otto Waarden burg, Annie's broer, thuis gekomen en tennist eiken dag met ons. Natuurlijk is hij Sofie's partner, zooais Annie nog steeds met mij speelt, want Rentinga moet eiken dag exerceeren, zoodat hij nooit meer tijd heeft tot spelen. Waarlijk ik ben heel blij voor Sofie, zoo eiken dag met een zwager te spelen is toch niets pikant. Daar ik verder geen nieuws weet, verzend ik je dezen alvast. Overmorgen is het mijn drie-en- twintigsten verjaardag. Voor mij een gewichtige dag, waarvan ik mij zooveel heb voorgesteld. Helaas, hoe saai zal die dag nu voorbijgaan met een oudste, zoo los van zijn eenigen broeder en daarbij zoo ver weg, en een voogd, die boudeerend is vertrokken, mijn hartelijke twee moeders met zich voerend. Hier thuis Sofie, „die stolze, hehre," na ju, Jettie en Hilde... zoo zieje, nog altijd zijn er kruimpjes voor den hongerige, hoewel ik geloof dat zij den dag geheel vergeten zijn. (bfbrdt vervolgdJ

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1