1 ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 5 JANUARI 1 9 2 7. Twee groote boerenwoningen, benevens een zeer groote hoeveelheid landbouwproducten werden een prooi der vlammen- Twaalf stuks vee kwamen by den brand m. Een "en ander was slechts laag verzekerd. Burgerlijke Stand. DIRKSLAND. GeborenHendrik z. v. A. J. Schaaf en en J. P. A.Knöps; Anthonie z. v. A. de Blok en D. Matsinger. Getrouwd: Aren Soldaat, j.m. 28 jaar (te Melissant) en Cornelia Johanna Bruggeman, j.d. 22 jaar, alhier. HERRINGEN. Overleden: Adriana Duizer, 75 j., echtg. van Aren Breur. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornelia, d.v. Johannis Cornelis van Putten en Maatje van PuttenWillemtje, d.v. Daniël Troost en Hendrika van Putten. Overleden: Cornelis Hokke, 9 maanden, z.v. Cornelis Hokke en Teuntje Langeweg. BRIELLE, van 24 tot 31 Dec. Geboren: Cornelis, z. v. L. Blok en P.L. Speet. Bastiaan Burgert, z. v. P. 't Hart en A. van Eek. Gehuwd: J. L.deTroije en J.W. Edelman. Gemengd Nieuws. Rumoerige nieuwjaarsviering. Men meldt uit Berig'n: Nieuwjaarsnacht is te Berlijn buitenge woon rumoerig geweest, rumoeriger nog dan vorige jaren te oordeelen naar het aantal processen verbaal door de politie gemaakt. Eén rapport maakt melding van 585 of 80 meer dan in het vorig jaar. De meeste zwierbollen die een bekeuring opliepen liet de politie weer loopen, slechts 15 werden opgesloten, hetgeen 20 meer is dan in het vorige jaar. Uit een communiqué van het hoofdbureau van politie blijkt dat 56 personen zich aan dronkenschap hadden schuldig gemaakt, 62 waren het nieuwe jaar vechtende begonnen, 22 hadden voorbijgan gers mishandeld, 52 hadden ruiten ingesla gen of andere voorwerpen verbrijzeld, 36 hadden agenten of gewone stervelingen be- leedigd, 20 hadden huisvredebreuk gepleegd, 14 hadden lokalen verlaten zonder te beta len, 106 hadden voorwerpen naar voorbij gangers geworpen, 5 hadden gebedeld, 18 diefstallen gepleegd, enz. Enkele al te luidruchtige gasten hadden un vreugde geuit door het afvuren van re volvers, welker kogels voorbijgangers trof- en*, eenige gewonden moesten ter verple- wg in een ziekenhuis worden opgenomen. Een vreeselijk drama vond te Röpenick laats. Toen een 24-jarige koopman 'soch- ends om 3 uur van een bal huiswaarts eerde, maakte hg zgn verloofde ernstige erwijten, dat het meisje zooveel met an- ere jongelieden had gedanst. Toen zij over e Spreebrug gingen dreigde hij haar in het ater te werpen. Ga je gang l riep het meisje, aarop de minnaar haar vastgreep en haar ver de leuning van de brug in het water ierp. Terzelfder tijd begreep hij echter wat ij gedaan had en sprong gekleed het meisje a. Voorbijgangers die getuigen van het eval waren geweest, waarschuwden de randweer, die er in slaagde den jongenman e redden. Het meisje verdronk, haar lijk erd korten tijd later opgehaald. De koop- an werd in hechtenis genomen. Acht personen hebben Nieuwjaarsnacht elf moord gepleegd. Te Berlijn is alweer een buitenlandsch iplomaat het slachtoffer geworden van een eveltoerist Nieuwjaarsnacht om 6 uur drong n onbekende de in de Tiergarten gelegen oning van een secretaris der Engelsche mbassade binnen. Hij werd vermoedelijk oor gedruisch gestoord en vluchtte. Zijn uit bestond uit een gouden cigarettenétui. en half uur later verraste de dochter van n advocaat in de Tiergartenstrasse een breker in de studeerkamer van haar vader, et meisje riep om hulp, waarop de inbreker rdween. Zijn buit bestond uit een ciga- ttenétui en een gouden horloge. Een Russische zangeres die op Nieuwjaars- cht optrad in een bekend lokaal op den urfürstendamm, werd aldaar door haar man, n Roemeensch violist, die beschonken was, nstig mishandeld. De vrouw vluchtte naar ar woning, waar zij zich ophing. Haarlak erd 's ochtends ontdekt. Te Hamburg heeft Nieuwjaarsdag een -jarige machinist na een woordenwisseling n vrouw met een brievenweger neerge- agen. Vervolgens draaide de man in de mer waarin zijn beide kinderen sliepen gaskraan open; toen zoowel de vrouw zijn beide kinderen dood waren, schoot zichzelf een kogel door het hoofd. Jaloesie hjjnt de dryfveer tot dit drama'te zijn weest. ONDER EEN LAWINE. Acht dooden. Op de Trittbopf in het Zwitsersche kanton aubunderland zjjn gistermiddag twee ge lschappen skiloopers door een lawine be* lven. Twee Duitschers en zes Engelschen n omgekomen. OVERSTROOMINGEN OP MALAKKA. Dertien meter was. Duizenden menschen zonder onderdak. Nadere berichten uit Singapore behelzen, t de Sultan van Perak zich bijzonder on« derscheiden heeft bij pogingen om slacht- offers van de overstroomingen te reaaen. HLj stelde zich daartoe aan het hoofd van een afdeelmg ambtenaren, en dikwijls waag den deze redders hun eigen leven om de slachtoffers hulp te brengen. Tal van ïniana- sche dorpen zyn weggevaagd door het water van de rivier, die tot 13 M. toe wies. Overal in Perak ziet men afschuwelijke tooneeien. Tegen de pijlers der bruggen hoopen zich lijken van slachtoffers op en daar ziet men ook kinderen in kistjes drijven, die door hun ouders daarin zijn gelegd. Het staat vast, dat tal van menschen ver- dronken zijn en dat er duizenden menschen zonder onderkomen zijn. De schade is met te berekenen. Een telegram van hedenochtend uit Sin gapore meldt nogi Het lot van de meeste steden in het binnenland van Maleische staten die door de overstroomingen geteisterd zijn, is onbekend. Een inlandsch boodschapper is uit Pahang aan de kust aangekomen. Hij was de snel stroomende rivier afgekomen op een boom- stam en had op deze manier een afstand van ongeveer 30 K.M. afgelegd. Hg bracht bericht dat Sungei Lembing, het belangrijkste mijndistrict, in de streek van Pahang onder- geloopen is en dat de Europeanen toevlucht in d6 boomen gezocht hebben. MOTOR ONGELUK TE PROBOLINGGO. Ciiineesche fotograaf gedood. Zondagmiddag 28 November, omstreeks 2 uur, begaf zich de te Probolinggo welbekende Chineesche fotograaf Hok Hin zich met zijn motor-zijspanwagen op weg naar Sidoardjo, om daar een voetbalwedstrijd bg te wonen. Op de hoogte van de desa Pilang, enkele kilometers voorbg de sf. Oemboel,is hg blijk baar zijn stuur kwgtgeraakt; het spoor heeft tenminste uitgewezen, dat hij naar den rech terkant van den weg is afgeweken, met bet noodlottig gevolg, dat het motorrgwiel met volle vaart tegen een boom is geslagen. De bestuurder kwam met het hoofd tegen den boom terecht en was op slag dood. Volgens verklaringen van de beide mede passagiers, van wie één in de zgspan en de ander achter den bestuurder was gezeten, werd gereden met een 40 k 50 K.M. snelheid, terwgl op het tijdstip van het ongeluk de weg vrij was. Beide liepen lichte verwondin gen op. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK. Negen dooden. In aansluiting op de destijds gepubliceerde telegrammen over de noodlottige ontploffing, welke heeft plaats gevonden in de groote vuurwerkfabriek ter districtshoofdplaats Gra- bag (niet te verwarren met Graba-Merbaboe), vernam de „Loc." nog de volgende bgzonder- heden In een steenen gedeelte van de vuurwerk fabriek, welke toebehoort aan den heer Yo, denzelfde die daar ook eenige groote autobus verbindingen exploiteert, waren tien Inland- sche werklieden bezig met het mengen van chloras kalicus. Plotseling deed een geweldige knal zich hoor en: het geheele gebouwtje was uit elkaar gesprongen. De hevigheid van de ontploffing werd het beste aangetoond door het feit, dat de ont zettend verminkte lichamen der ongelukki- gen later tot op 25 meter afstand van de plaats, waar de ramp geschiedde, werden teruggevonden. Zij, die onmiddelig'k waren komen toe snellen, vonden reeds direct zeven dooden en vier gewonden. Van deze laatsten zgn er kort na het ongeluk nog twee overleden, waarmee het aantal dooden tot negen was gestegen. Door het bestuur werd een zeer scherp onderzoek ingesteld, waarbij werd nagegaan of er eenig verband bestond tusschen dit ernstige ongeval en communistische werk zaamheden. Steeds meer „leiders" ingepikt. Zoo langzamerhand kry'gt de politie wel de meeste raddraaiers der beweging in handen. Enkele der voornaamste West-Java- leiders zgn nog onvindbaar; op hun gevan genneming is een premie van ƒ500 per stuk uitgeloofd. Vandaar, dat in en rondom Ba tavia nog wel enkele voorvallen plaats heb ben, die ondanks hun onbeduidenden aard, toch wijzen op eenige leiding. Zoo werden enkele pogingen tot brandstichting gedaan in huizen van politie-personeel en van den stationschef van Senen (Weltevreden), die een mandoer aan de politie had overgeleverd, omdat de kerel na een uitbrander, „leve de communisten" had geroepen. De „actie" be paalt zich tot dergelijke plagerijen. Gelukkig is de kampongbevolking het nu meer dan moe en gaat er met bevolkingspatrouilles op uit om haar „bevrijders" te pakken. Zoo schoot zoo'n patrouille onlangs een commu nistisch propagandist neer in kg. Solitude (Weltevreden), waar hg gelden inzamelde voor een hervatting van den opstand! Hij had een machtiging bij zich van een der gevluchte hoofdleiders, den beruchten Amat Toedjoebelas. In de buitengewesten. Ook in de buitengewesten zou, naar ge bleken is, op verschillende plaatsen een oproerbeweging zgn ingezet. Te Makasser z(jn- verscheidene leiders gearresteerd, in Benkoelen, waar de onlusten op 1 Januari zouden uitbreken, zijn zeventig communisten achter slot en grendel gezet en te Bindjei werden reeds een tiental oproerkraaiers tot gevangenisstraffen van 2\ tot 4£ jaar ver oordeeld. De rol der Ghineezen. Op verschillende plaatsen biyken ook Chi neesche communisten zich bij de beweging te hebben aangesloten. Zoo werd te Parakan (Magelang) beslag gelegd op de ledenig'st der communistische sectie aldaar, waarop niet minder dan 180 Chineesche namen voor kwamen. Vuurwapens-smokkelhandel. In een kist met „krameHjen"teSoerabaja aangebracht uit Singapore, werd door de douane een groote partg geweerloopen aan getroffen. Waarschijnlijk zal daardoor eenig licht geworpen worden op de handelaars, die met de communisten geheuld hebben. Hoe Tan Malaka op Java kwam. Tan Malaka, de in Singapore verbig'vende communistische hoofdleider, heeft in No vember 1925 een bezoek aan Java gebracht om den opstand voor te bereiden. Volgens de „Loc." kwam hij hier als kolentremmer op een boot van de maatschappij „Neder land" en is op dezelfde wijze weer verdwe nen, na zijn werk te hebben verricht. Een slachtoffer. Door de politie te Weltevreden werd een inlander doodgeschoten, omdat deze eerst weigerde van zijn fiets af te stappen en daarna niet voldeed aan de sommatie om zgn handen op te steken. Het bleek een waker van een part. nachtveiligheidsdienst te zijn een volkomen betrouwbare man, die waarschijnlijk den ernst van het bevel niet voldoende begrepen heeft. De politie kan hiervoor geen blaam treffen: in dezen tijd dient meer dan ooit stipt aan hare be velen gevolg te worden gegeven. Opstand op West-Suraatra. PADANG, 3 Jan. De eerste luitenant der infanterie W. F. H. L Simons, is heden nacht bij een treffen met de bende in het Sawalloentosche door vijandelijk geweervuur gesneuveld. Twee inheemsche militairen werden niet levensgevaarlyk gewond. PADANG, 3 Jan. Het district Siloeng- kan ter Sumatra's Westkust is vrywel ge heel in opstand. De wegopzichter Leurs en vier goeroe's, (inlandsche onderwijzers) zijn te Siloengkan vermoord. Een aanval op Sa- wahloentoh is afgeslagen. Auto's waarin militairen, die uit Padang Pandjang te hulp waren gekomen, zyn te Padang Siboesoek aangevallen. Bij dezen aanval sneuvelde de reeds gemelde eerste luitenant der infanterie Simons. Dertig opstandelingen zijn neerge legd. Talrg'ke arrestaties geschieden. Een woest afscheid van het leven. BELGRADO, 2 Jan. Opzienbarende tooneelen speelden zich twee dagen geleden af bg de terechtstelling van twee komitad- zjis te Stib (Istip). De rechtbank van Stib had de beide Bulgaarsche komitadzjisStojno Stojoef en Slavko Jovanof tot den dood door den kogel veroordeeld, daar zg in 1921 aan een aanval van een komitadzji bende op het dorp Kedri Falkovo hadden deelgenomen, waarbij eenige boeren, alsmede zeven gen darmes en een kapitein gedood werden. Toen den twee gearresteerden medege deeld werd, dat zg den volgenden dag te rechtgesteld zouden worden, verzochten zg als bijzondere gunst, van verschillenden hunner medegevangenen afscheid te mogen nemen. Stojoef beet bg dit „afscheid" een der gevangenen in het gezicht en scheurde hem een groot stuk vleesch uit de wang. Hij verklaarde, dat hij wraak had willen nemen, omdat deze gevangene voor hem ongunstige verklaringen had afgelegd. De beide gearresteerden werden den vol genden morgen uit de gevangenis gehaald om terechtgesteld te worden. Plotseling wierp Stojoef zich op een gevangenbewaar der, dien hij met een mes, dat hij in zyn stroozak verborgen had, verscheidene steken toebracht. Een gendarme, die den bewaker te hulp wilde komen, werd eveneens ernstig gewond. Ten slotte slaagde een afdeeling gendar merie er in, den woesteling te overmeeste ren en naar de plaats der terechtstelling te brengen, waar de beide Bulgaren ter dood werden gebracht zonder dat zich verdere incidenten voordeden. Zes menschen op Oudejaar in een Litausch dorp vermoord. BERLIJN. 2 Jan. Uit Kowno wordt gemeldVolgens de „Litausche Rundschau" hebben in het dorp Blaudschius op Oude jaarsavond roovers een gezin van zes perso nen vermoord. Nadat zg in den nacht de woning waren binnengedrongen en den 72- jarigen boer en zijn echtgenoote hadden dood geschoten, sneden zij den vier kinderen de keel af. Na hun misdaad staken zg het huis in brand, waarna zg de vlucht namen. De toegesnelde buren konden slechts de hjken uit de vlammen redden. ROOFVOGELS TE MEDAN. Zelfs de Jkleeren werden het kind ontstolen. Hoe gemakkeigk de roofvogels uit de Indi sche gemeenschap soms hun prooi kunnen vangen, moge blijken uit het volgende geval van de „Sum Post", dat zich op hari besar heeft afgespeeld. Een meisje van 12 jaar, dochtertje van contractarbeiders op Medan- Estate, ging dien dag naar Medan, om daar familie op te zoeken. Ze was extra netjes aangekleed en van vrij veel gouden versier selen voorzien. Volgens de ouders moeten goud en kleeren een gezamenigke waarde hebben gehad van ongeveer 150. In Medan aangekomen en op weg naar haar familie, werd het meisje aangesproken door twee haar onbekende vrouwen, die haar met vriendelijke en mooie woorden meetroonden. Eerst gingen ze gezamenigk naar den passer, de vrouwen kochten wat lekkers en namen het kind vervolgens mee naar het station. Daar kochten ze kaartjes voor haar drieën en ze stapten in. Ze hebben het meisje toen meegenomen naar Kerasahan in het Siantar- sche en hebben het opeenstille plek volkomen beroofd en uitgekleed. Slechts een enkel klee- dingstuk hebben ze het kind gelaten. Met de rest zijn ze verdwenen. Het meisje was vol komen „bingoën" en heeft daar in de buurt wat rondgeloopen en er blijkbaar den nacht doorgebracht. Door haar wel zeer sobere kleedy trok ze de aandacht van een Maleier, die gelukkig geen misbruik van de situatie heeft gemaakt, maar integendeel haar, na het verhaal van haar wedervaren, van een hand doek heeft voorzien, alsmede van wat geld, waarna hg haar op den trein naar Medan zette. Ze is hier zonder verdere ongevallen aangekomen en naar haar hier wonende groot moeder gegaan, waar ze op haar verhaal kwam en tot verlichting van haar ouders, die het kind meer dan twee dagen hadden gemist, terug werd gevonden. De politie tracht de twee vrouwen op te sporen. EEN DUEL UIT LIEFDE. Bloedige stryd tusschen twee zusters. Tusschen de gezusters "Whitley te Pitts burgh, beide jonge, knappe meisjes, heeft zich dezer dagen een ontzettend liefdesdrama Zij waren allebei telefonisten, en allebei verliefd op haar directeur. Deze stond met de heide zusters op even vriendschappelijken voet en had nog nooit het voornemen te kennen gegeven met een der twee in het huwelijk te willen treden. Toch bestond er reden om aan te nemen, dat de directeur zich nog het meest aangetrokken gevoelde tot de oudste. De beide - zusters maakten jegens elkaar geen geheim van haar gevoelens. Zij weiger den beiden afstand van haar liefde te doen, en om aan den ondraagigken toestand een einde te maken, besloten zij, zich aan een soort godsgericht te onderwerpen. Zy werden het eens over een duel met revolvers, dat tot den dood van een der beiden zou worden voortgezet. Met dat doel sloten de zusters zich op in een groote kamer van haar woning. Zij bedekten de vensters, zoodat het in het vertrek volkomen duister was. Ieder harer had een revolver met een groot aantal patronen. De zusters stelden zich op in de beide tegenover elkaar liggende hoeken der kamer en ieder harer begon nu te schieten in de richting, waar zg haar rivale vermoedde. Daarop vuurden zij in de richting van het vuur der schoten. De eerste kogels troffen geen doel, doch al spoedig waren beiden gekwetst. Toch werd de strijd voortgezet; door de opwinding werd geen pijn gevoeld. Toen men eindely'k door het knallen der schoten en het steunen der beide ongeluk- kigen opmerkzaam was geworden en de deur der kamer geforceerd had, vond men de eene zuster stervend op den grond, ineengezonken, terwg'l de andere bewusteloos op een stoel was neergezegen. Met bovenmenschelijke inspanning kon zg nog vertellen, wat de reden was van het gebeurde, waarna zg op nieuw het bewustzgn verloor. Wanneer zij de gevolgen van dit drama overleven zal, hetgeen nog lang niet zeker" is, zal zij waarschijnlijk haar doel bereiken, want de man, die de inzet van het duel was, heeft verklaard, de overlevene te zullen trouwen, nadat zg de straf, tot welke zy' vermoedelijk veroordeeld zal worden, zal hebben ondergaan. Het huwelijksgeschenk voor prins Leopold. De geldinzamelingen, in de verschillende provinciën gedaan met het oog op het aan bieden, bij hun blijde intrede in de hoofdste den der provinciën, van een huwelijksge schenk aan prins Leopold en prinses Astrid, zyn thans, naar men ons uit Brussel meldt, gesloten. De bevolking der provincie Brabant heeft 1 millioen frank, Antwerpen 300,000. Oost-Vlaanderen 140,000 gegeven. ZIJN YROUW MET EEN MES GESTOKEN. Het slachtoffer ernstig gewond. BRUSSEL, 3 Jan. De 35-jarige Neder lander, H. van D., die alhier in de Kleine Beenhouwersstraat sedert eenige weken ge scheiden leefde van zijn vrouw, M. K., 81 jaar oud, had er bij zg'ne echtgenoote her haaldelijk op aangedrongen de samenwoning weer te hervatten. Gisteravond ging hij haar opzoeken in een café van de Villersstraat. Een twist ontstond, waarop v. D. zijn vrouw vijf messteken in de borst toebracht. Het slachtoffer stortte neer. De dader meldde zich aan op het politiebureau aan de Groote Markt. Inmiddels werd de vrouw naar het St. Jans-ziekenhuis overgebracht. Men hoopt haar in het leven te houden. DE BURGEROORLOG IN NICARAGUA. Een ernstige nederlaag voor de conservatieven. Afschuwelijke too neelen op het slagveld. De conser vatieve opperbevelhebber acht het noodig alle weerbare mannen tus schen 12 en 50 jaar in het geweer te roepen. Omtrent het gevecht bg las Perlas in Nicaragua zgn gisteravond nog nadere be richten ontvangen, waaruit blijkt dat er naar verhouding der getalsterkte der deelnemende troepen, nog geen 3000 man moord dadig gevochten is. Er zgn 302 lijken geteld en vele gewonden zg'n in de nabg geleg moerassen neergevallen waar men hen verder aan hun lot heeft moeten overlaten. Naar Reuter meldt, hebben, volgens be richten van den Mexicaanschen vertegen woordiger by de liberale regeering, de libe ralen de conservatieve troepen bg Telica nabij Léon een ernstige nederlaag toegebracht, waarbg zij een groote hoeveelheid oorlogstuig buit maakten. De liberalen zouden voorts bij de jongste gevechten te Las Perlas 300 ge vangenen hebben gemaakt. Reuter zelfimeldt uit Managua, dat in den slag by" Las Perlas 1900 liberalen tegenover 1300 conservatieven stonden en dat het aantal gesneuvelden 302, dat der gewonden 150 was. Er werd zelfs geen poging gedaan om de gesneuvelden te begraven en tal van gewonden zijn in de naburige moerassen achtergelaten om te sterven. Duizenden gieren zwermen boven het slagveld en een veteraan uit den grooten oorlog, die in ontelbare Midden-Amerikaan- sche omwentelingen heeft meegevochten, verklaarde aan Reuter, dat het tooneel na den slag onbeschrgfelijk was. Hg had zich moeten afkeeren. Zoo iets afschuweigks had hij nog nooit gezien. Voorts meldt Reuter, dat de opperbevel hebber van de conservatieve troepen te ken nen heeft gegeven, dat het noodzakelyk is elk weerbaar man tusschen de twaalf en vijftig jaar onder de wapens te roepen. De opstand in Brazilië. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat meer dan 400 opstandelingen door de regeerings- troepen over de Uruguaansche grens gedre ven zijn in de buurt van San Pedruto, en daarna door de Uruguaansche autoriteiten ontwapend zijn. Het weer in December. Mededeeling van het Kon. Nederl. Meteor. Instituut in de Bilt: Voorloopig overzicht van het weer in December: Gemiddeld over de 5 hoofdsta tions was de ochtendtemperatuur O graden 3 te hoog; in de eerste en derde dekade was de temperatuur ongeveer 0 graden 5 beneden normaal, in de tweede 2 graden boven normaal. De grootste afwgkingen kwamen voor op den 27sten en den 29sten, resp. 5 graden beneden en 5 graden boven normaal. De gemiddelde maximum-tempe ratuur was 1 graad 2 beneden, de gemid delde minimum-temperatuur 0 graden 3 boven normaal. De regenval was in het Noordoosten van het laad ongeveer normaal, maar elders beneden normaal, met afwij kingen tusschen 20 en 40 pet., in Zeeland 50 pet. beneden normaal. In De Bilt werden 51 uren zonneschyn waargenomen, tegen 35 normaal. HET EERSTE DOODVONNIS. Sumatraansch moordenaar veroordeeld tot den dood. "Wy lezen in de Java-Bode: Het eerste doodvonnis onder het régime- de Graeff is uitgesproken. En wel onder uiterst dramatische omstandigheden. Het betreft nameigk een ten-deele communisti- schen moord, een van de serie moorden, die door of op aanstoken van Sumatraansche communisten gepleegd zijn op politieamb tenaren, Men kent de geschiedenis Op den 20sten October 1.1. werd door den Landraad te Padang een communist, met name Leman gelar Radjalelo, wegens moord op den kapela kampoeng van GoenoengSarik (Padang), veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Het onderzoek heeft bewezen, dat de moor denaar Leman ten volle bekend heeft aan den moord schuldig te zijn. Hij verklaarde echter niet de eenige te zgn en noemde de namen van twee andere kornuiten, onder wie zekere Gandjil. Gandjil was een der aanhangers en propa gandisten van de z.g. „Sarekat Djihin". Dit complot stond onder de leiding van eenige communisten in de Ommelanden. Deze lei ders o. w. Labai Patai, Pakig Samad, Hadji Mohamad Noer Ibrahim e.a waren plotseling verdwenen. Tot hen, die gevlucht waren, behoorde ook Gandjil. Van zoo'n beruchten boef en communist, die overal gesignaleerd is, is het haast ondenkbaar dat hij ongemerkt zou kunnen terugkomen in zijn negorij, en indien het toch waar mocht zijn, dat hij in deze moordzaak betrokken is, zou iemand als Gandjil daarbij niet de hulp van anderen noodig hebben. Zoo goed kent men Gandjil wel, dat men wel weet, dat hy dergelijke karweitjes alleen opknapt. Het staat vast, dat men met een roofmoord te doen heeft gehad. Leman bekende zijn aandeel te hebben gekregen van de uit den buikband van het slachtoffer verdwenen 60 gulden. Er werden negen getuigen gehoord. Leman teekende appèl aan en de Raad van Justitie veroordeelde hem tot den dood. De moordenaar diende dezer dagen een ver zoek om gratie bg den G. G. in. Schipbreuk» Niet ver van Libau is gisterochtend een Duitsch stoomschip, dat ook passagiers aan boord had, in den sneeuwstorm gestrand. Het gaf noodseinen. De uitgezette reddings booten werden teruggeslingerd. Nadere by zonderheden ontbreken nog. Aardbeving in Zuid-Californië en Mexico. In Oudejaarsnacht heeft in het Zuiden van Californië een aardbeving plaats gehad. Er waren tal van schokken met tusscbenpoozen van enkele minutenen de aangerichte schade was aanzienlijk. Een Reuter-telegram spreek! van een mil lioen dolfars. De schokken traden het eerst op tegen middernacht en herhaalden zich gedurende etteigke uren. De Californische stad Calexico en de Mexicaansche stad Mexi can zgn zeer zwaar beschadigd. Ook andere grenssteden zgn geteisterd. Een tweede Reuter-telegram over de aard beving, ditmaal uit Calexico. meldt nieuwe aardschokken* Te Mexicali zgn eenige huizen in brand gevlogen. De gouverneur van Beneden-Californië (Mexico) heeft in Mexicali de krijgswet af gekondigd. De aardbeving was n.l, gevolgd door brand; en evenals indertgd bg de groote ramp te San Francisco waren de waterleidingen vernield en kon er dus niet met succes worden gebluscht. In de stad zelf wordt voorloopig geen verkeer met voertui gen toegelatenwel mogen voetgangers zich op straat bewegen. Drt doen zg ook, al liggen de trottoirs vol puin. Marktberichten. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 3 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 466 vette runderen, 188 vette kalveren, 934 schapen of lammeren, 1044 varkens. Pryzen per kilo: koeien 2932 c., 39—41 c., 46-48 c.ossen 34 c., 40—42 c., 45—47 c.; kalveren 574—60 c., 77J-80 c., 9092£ c.; schapen f 17-f 28 per stuk; lammeren f 17-f 26 per stuk; varkens 32J c.; 33-34 c. De aanvoer van koeien en ossen was tame lijk goed. De handel was flauwer gestemd, zoodat de prgzen van j.l. Dinsdag dan ook niet konden bedongen worden. Een enkel beste koe ging nog tot 2 cent boven notee ring. Stieren met onbeduidenden aanvoer en geen noteering. De aanvoer van kalveren was tamelijk ruim, met langzamen handel, doch de oude prijzen bleven toch nog gehandhaafd. Een enkel puik best kalf werd nog van 5 tot 7§ cent boven noteering verhandeld. De aanvoer van schapen en lammeren was redelijk. Daar was minder vraag en de oude prgzen werden toch nog bedongen. De aanvoer van varkens was goed. De handel was gedrukt. De pryzen waren dan ook lager dan vorige week. Een enkel puik best exemplaar ging nog iets boven notee ring. Men verwacht vermoedelyk slechten afloop. AMSTERDAM, 3 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd! 537 vette koeien, waarvan de prgzen waren: le kw. f0,96- 1,04,2e kw80 - 94 c. 3e kw. 70 - 78 c., minde re soorten 60-70 c. per kg. slachtgewicht; 130 melk- en kalfkoeien f 350-525 perst.; 00 vette kalveren, le kw. f 1-1.05, 2e kw. 98 c. 3e kw. 70 84 c. p. k.g. levend ge wicht; 101 nuchtere kalveren f 12-24,196 schapen f24—32 p. st.; 695 Holl. varkens le kw. 84—85 c. 2e kw. 82 83 c. vette varkens 82 83 c. per k.g. slachtge wicht; 58 paarden f 125—225 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 3 Januari. Eieren. Aanvoer 40.000 stuks. Prijzen van f 7-9, middel- markt f 8.25 de 100 stuks. Handel gewoon. TIEL, 3 Januari. Boter. Aanvoer 30 kg., prgs f 2 2,10 per kg.; 40.000 eieren, prg's 7—9 c. GRANEN ENZ. MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 3 Januari. Binnenl. granen en peulvruchten, Tarwe iets ruimer aangeboden, vooral in de mindere soorten lager verkocht. Verkocht f 14,50-15, voer f 14 14,50. Rogge, gerst en haver niet noemenswaard ter markt. Erwten kleine groene bg'zonder oude tus- schensoorten fleuw gestemd. Verkocht naar kwaliteit f 16 22,50. Extra puike partijtjes daarboven betaald. Bruine boonen bigven flauw gestemd f 12—14, alles per 100 kg. ROTTERDAM, 3 Januari. Buitenl. granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk.) Stemming kalm. Rogge. Zuid-Russische naar kwaliteit disp. 11,75 tot 12 50. La Plata disp. ƒ12,50. Western disp. 12,10. Gerst Canada no. 4 disp. ƒ226. 48 pond Malting disp. 215, dito aangeko men 207-208, dito stoomend ƒ208-107, 65 k. Donau No. 3 disp. 11,40, 33 pond Clipped disp. 10,50, Donau disp. 9,60. Zuid-Duitsche naar kwaliteit disp. ƒ9,60- 10,40. Mais per 200 kg. La Plata disp. 164— 162. Donau Galfox disp. 271, dito aange komen 168. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 3 Januari. Vlas. In het land was deze week goede vraag vooral voor de betere soorten. Aan de beurs was de aan voer wegens de feestdagen klein. Vraag voldoende om het aangebodene te doen op ruimen. Prflzen onveranderd. Voor blauw Holl. werd besteed van 70 c. tot f 1,25 en voor Wit 70 c. tot f 1,15. Aanvoer Vlas: Blauw 125 balen. Gron. 50 balen. LIJNZAAD, bijna zonder aanbod. INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkrijgbaar b(j alle Boekhandelaren

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3