binnenland ONZE EILANDEN VAN W OENSDAG 5 JANUARI 1927. ONZE obelast met de uitoefening der doodschouw. De prijs der veldvruchten alhier be- r*r\ 1. novdonnelflr jje pry a uw draagt uien ƒ2,— per 60 k.g., aardappelen 3,50 per 70 k.g., koepeen ƒ0,90 per 60 k.g. Nieuwjaarsdag is van hier per zieken auto een patiente vervoerd naar een der ziekenhuizen te Rotterdam, teneinde een operatie te ondergaan. Over de afgeloopen maand zijn aan het hulppost-telegraaf- en telefoonkantoor be handeld: 62 telegrammen 5 telefoonoproepberichten 535 telefoongesprekken Totaal 602 handelingen. a,s. Donderdagavond zal in het Weeshuis vergadering worden gehouden van de nieuw opgerichte vereeniging steun bij ziekenhuis- verpleging. In 1926 zijn alhier geboreD 51 kinderen en zijn overleden 19 personen waarvan 1 levenloos aangegeven; er werden 17 huwe lijken voltrokken; voorts werden er eene akte van echtscheiding en eene erkennings akte ingeschreven. C. Pape alhier slaagde voor de akte Boekhouden. In het woonhuis wijk A no. 225 doet zich een geval van roodvonk voor. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat rekeningen ten laste dezer gemeente, over het dienstjaar 1926, vóór 15 Januari moeten worden inge leverd bij den Opzichter C. Snijder. Door C. H. Heestermans alhier is ver gunning aangevraagd tot oprichting van een brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij, met kneedmachine, welke zal worden gedreven door een 2 P.K. benzinemotor, in het perceel Wilhelminastraat 2. Tegen dit verzoek kunnen vóór 12 Januari a.s. bezwaren worden ingebracht. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis dat een vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag 6 Januari a.s., v.m. 10 uur. Door dhr. J. van Kempen zullen 5 be tonnen woningen worden gebouwd in de Jozefsdreef. Vrijdag a.s. zal een schip kolen arri- veeren voor dhr. A. J. van der Yliet. Deze goedkoope eierkolen zullen worden verkocht voor ƒ1,90 per 75 K.G. OOLTGENSPLAAT. Het 11-jarige doch tertje van L. Kloet lag door het dakraam te kijken. Toen zy weg wilde gaan kreeg zij dit raam op haar handen, met het ge volg, dat een drietal pezen werden afge- kneld. Dr. Endtz verleende heelkundige hulp en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis. De Buitengewone Vrijwillige Landstorm zal een filmavond houden in de Openbare School op Donderdag 13 Jan. a.s. 's avonds 6 uur. Voor de benoeming van een diaken in de Ger. Kerk moest een nieuw dubbeltal worden opgemaakt, als volgt: 1* Joh. Kor te weg en 2. Anth. van Dam. Gevonden voorwerpen; portemonnaie met inhoud, vulpenhouder en een sjaal (das). Inlichtingen worden verstrekt ter cr«mftfinte- secretarie Daarby is de 17-jarige dienstbode H. Visser, om het leven gekomen. Veertig stuks vee gingen voorts verloren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het onderzoekin deze zaak wordt ijverig voortgezet. INBRAAK BIJ EEN JUWELIER TE HENGELO. HENGELO 31 Dec. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het filiaal van de Ijuweliersfirma A. P. Bouman, aandeNieuw- straat 24, alhier. Dit filiaal bestond nog i slechts twee maanden. Er is voor ƒ35.000 aan juweelen en gouden voorwerpen gestolen. De inbrekers hebben de spiegelruit ingesla gen en zijn zoo binnengekomen. Het zilver werk hebben zij ongemoeid gelatenook een gedeelte der gouden voorwerpen hebben zij laten liggen. De firma was tegen inbraak verzekerd. Op den weg naar Enschedé is een collier met brillanten teruggevonden. Van de daders is nog geen spoor gevonden. ONDER EEN TRAM-LOCOMOTIEF VERMORZELD. Droevig ongeluk te Exloo. EXLOO, 3 Jan. - Zaterdagmorgen pl.m 17 uur is de venter en kippenhandelaar J. Kalsback, wonende onder de gemeente Rolde, met zijn hondekar in botsing gekomen met i de tram die werklooze arbeiders vervoerde naar het werk aan het kanaal Schoonoord- Buinen. De man kwam onder de locomotief en werd vermorzeld, hy was op slag dood Het ongeluk geschiedde tusschen de gemeen ten Sleen en Odoom te De Kiel. Naar we vernemen was het mistige weer en een hond die op de locomotief invloog, mede oorzaak van dit droevig ongeval ERNSTIGE BRAND TE AMSTERDAM. De bewoner springt van twee hoog op straat, zonder ernstig letsel te bekomen. DEN BOMMEL. In deze gemeente hebben zich gevestigdB. Kooiman van IJselmonde, P. F. de Wit van Warmond, D. G.enP.H. de Vree van Hagestein, M. Lodder en kind van Ooltgensplaat, A. Kievit en gezin van Sommelsdijk. Vertrokken: J. Huijzer naar Middelharnis, F. en C. van der Made naar Rozendaal, N. Lodder naar Ooltgensplaat, H. van Zanten naar Oude Tonge, J. Winkels naar Oude Tonge. Bij den landbouwer J. Ph. Polie is een paard gestorven. Het Gadaver is onder politie toezicht begraven. Ia deze gemeente werden de vorige week 15 werkeloozen ingeschreven. VEILINGSBEBICHT van Donderdag 30 December 1926, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 0,40 tot ƒ3,— per 100 bos. Peen (koe) 8,80 tot ƒ4,— per 100 k.g. Kroten 2,80 tot 3,90 per 100 k.g. Roode kool 1,40 tot ƒ3,— per 100 st. Savoye kool 2,60 tot 3,20 per 100 st Boerenkool 22,— tot 34,— per krat. Uien 3,80 per 100 kg. Sjalotten 3,30 per 100 k.g. Keukenappelen ƒ14,— tot 20,— per 100 kg. Keukenperen ƒ9,— tot 12,— p. 100 k.g. Spruiten ƒ6,— tot 21,— per 100 kg. Knolselderij 2,60 per 100. Mispels 0,13 tot 0,18 per k.g. Kipeieren netto 7,30 tot 7,80 per 100. Eendeieren 7,60 per 100. Aanvoer 6661 stuks. EEN GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND Veertig stuks vee verloren. HEERENVEEN, 31 Dec. - TeDoniaga, een kleine plaats, niet ver van hier, heeft een ernstige brand gewoed. Een groote boerderjj, bewoond door den landbouwer D. Keuning, en eigendom van den heer K. Boer- sma, te Drachten, is in vlammen opgegaan Inbraak by een juwelier. Zondagnacht is te Hengelo bij de juweliers firma van Wezel een poging tot inbraak ge daan. Een winkelruit werd ingedrukt, waar bij de dader zich blijkbaar aan de hand ver wondde, daar er bloed aan de ruit werd ge vonden. De bewoners hoorden het gerinkel en waren dadelijk bij de hand, voordat de inbreker gelegenheid had een tweede ruit in de vitrine in te drukken. De politie was twee minuten later gewaarschuwd. De agen ten trokken er dadelijk op uit en arresteer den een half uur na de inbraak een persoon uit Hengelo, wiens hand verwond was. Het onderzoek duurt voort. Berouw komt na de zonde. s-GRAVENHAGE, 3 Jan. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat een kantoorbediende van de Crediet- en Handels bank aan de Laan van Meerder voort alhier met een bedrag van f 3000, dat hij verduis terd had, verdwenen was. Genoemd jong- mensch heeft zich thans by de Haagsche politie gemeld. Hij was nl. na de verduis tering naar het buitenland gevlucht en heeft te Antwerpen en Parys vertoefd. Daar schijnt hy spijt gekregen te hebben en heeft hij zfin vader een brief geschreven. Op aandringen van dezen laatste is hij teruggekeerd en heeft zich bij de politie aangegeven. Van het verduisterde bedrag was nog slechts een luttele som over. Het schijnt echter, dat het grootste deel daarvan hem ontrold is. BOTTER OVERVAREN OP DE ZUIDERZEE. De bemanning gered... ENKHUIZEN, 3 Jan. In den afgeloopen nacht is op de Zuiderzee ter hoogte van Oterleek de Volendammer botter G.D. 24, schipper J. Koning, door de stoomboot „Drachten I" overvaren en gezonken. De bemanning wist zich op de stoomboot in veiligheid te brengen. Het wrak, dat gevaarlijk voor de scheep vaart ligt, is door het Rij ksbetonningsvaartuig van een wrakboei voorzien. VECHTPARTIJ TE 's-GRAVENHAGE.. Nootlottig in iiaar gevolgen In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er een ernstige vechtpartij plaats ge had in de Jacob Catsstraat te 's-Gravenhage. De gebroeders v. A. hadden dengeheelen avond in een café doorgebracht en hadden blijkbaar wat te veel gedronken. Buiten ge komen, kregen zij om een kleinigheid ruzie en werden handgemeen. Vele personen, die ook [in het café gezeten hadden bemoeiden zich er mee en er vielen tusschen beide partijen harde klappen. Een der vechtenden sloeg den jongste van de twee broeders v. A. met een bierflesch op het hoofd, die zoo erg "aan het rechteroor verwonde, dat hij zich in het Ziekenhuis onder geneeskr- behandeling moest stellen. In verband met deze mishandeling heeft de politie den caféhouder E. aangehouden. De vechtpartij had plaats voor de woning van de broeders v. A. Hun moeder, die voor het raam had gestaan, wilde zich naar be neden begeven, teneinde zich by de vechten den te voegen. Zy had echter het ongeluk van de vry hooge trap te vallen, kwam daarby op haar achterhoofd terecht en bleef dood liggen. Toen later eenige personen de trap wilden opgaan vonden zy in het portaal het ïyk van de 53-jarige vrouw, badende in haar bloed liggen. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat de vrouw in het gevecht was geslagen, tenge volge waarvan zy was overleden. De officier van justitie, die gewaarschuwd was, stelde vergezeld van den commissaris van politie een onderzoek in. Dit wees echter uit, dat de vrouw tengevolge van de val was over leden. Het ïyk is naar het Ziekenhuis over gebracht. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagmiddag te halfvier, terwijl duizen den menschen in twee stroomen langzaam door de Kalverstraat en langs den Heiligen- weg schuifelden, sloegen plotseling felle vlammen uit de vier vensters van de hoog ste verdieping van café de Boer aan den Heiligenweg. Begrypelykerwijze ontstond er in de overvolle nauwe straat een geweldige opschudding, welke werd vermeerderd door de talryke bezoekers van het groote restau rant gelijkvloers. Hier was het in de eerste oogenblikken een kleine paniek; velen ver lieten het lokaal met achterlating van hoe den, mantels en jassen, en verdrongen zich angstig voor den betrekkeiyk nauwen uit gang. Op de eerste verdieping was juist een danscursus gaande; een zestig danslustigen waren er bijeen, die eveneens in allerijl de vlucht namen en de verwarring in de vesti bule kwamen vermeerderen. Inmiddels was onmiddellijk een detachement politie van het bureau Singel komen aanrukken om het straatgedeelte voor het brandende gebouw af te zetten en de kleine paniek die binnen ontstaan was te bezweren. In dien tusschentijd had de gerant van het café, de heer B., die op de verdieping waar de brand was uitgebroken, ziek te bed lag, zich aan deachterzydeuithetraam laten vallen. Hy kwam op een plat terecht, waar de brandweer hem later gevonden heeft Brandwonden aan zijn handen toonden duide lijk, dat hij in een zoo gevaarlijken toestand had verkeerd, dat hy het opdagen van hulp niet langer had kunnen afwachten. Hij is later per zieken-auto van den geneeskun digen dienst, die spoedig ter plaatse was, naar het Binnengasthuis overgebracht. Binnen enkele minuten na het uitbreken van den brand, die veroorzaakt was door het vlam vatten van een Kerstboom, ten gevolge van het afsteken van kamer-vuur werk, was de brandweer, van alle kanten gealarmeerd, ter plaatse. Met zes stralen op de motorspuiten tastte zy het vuur van de mechanische ladder en de omliggende perceelen af aan, en slaagde zy erin den brand te beperken tot de bovenste verdie ping, waar de heer B. zijn woning had. Deze is volkomen uitgebrand. De verdiepingen daaronder hebben alle ernstige waterschade bekomen, ook het café, hetwelk voorloopig gesloten zal moeten biy ven. Ook de vliering is geheel door het vuur vernield; de brand weer had groote moeite gehad om deze te kunnen bestryden met haar stralen. De vlieringtrap was geheel weggebrand, en een gedeelte van de kap moest gesloopt worden om het vuur van de belendende panden af te kunnen bereiken. Roofoverval te Geffen (N.-Br.) Zondagmorgen om zeven uur, terwyi de ouders naar de kerk waren en alleen de 17-jarige dochter en haar 14-jarig broertje in huis waren, zijn in de woning van den heer W. van der Doelen aan den Koppeldijk te Geffen, twee mannen binnengedrongen. De lieden droegen den hoed diep in de oogen. Het meisje verkeerde aanvankelijk in de meening met schooiers te doen te hebben en wierp de binnendeur dicht met de woor den „Het is nog te vroeg". Tegeiykertjjd trachtte zy, daarby geholpen door haar broertje, de tusschendeur dicht te houden, maar dit gelukte haar niet. Haar broertje zag nog kans naar buiten te vluchten, maar het meisje werd ernstig gewond door een revolverschot, dat haar de wang openscheur de van haar mond tot aan het linkeroor, Haar broertje had in dien tyd om hulp ge roepen. Het meisje zag nog hoe de indrin gers zich naar het leege bed van haar vader begaven en daar het kussen van afhaalden. Er lag echter niets opder. 'Daarop namen zij de vlucht. De heer Van der Doelen had toevalliger wijze eenige dagen geleden zijn geld onder een der kussens van de andere bedden een plaatsje gegeven. Het bedrag, dat hij op deze manier bewaarde beliep verscheidene dui zenden guldens. De marechaussee uit Geffen leidt het onderzoek. hetzelfde oogenblik kwam de politie van alle kanten te voorschijn. Dit ziende, gingen de dragers van de pakken, welke later bleken opium te bevatten, met hun begeleiders op de vlucht. Een der mannen liep achter het station de spoorbaan op, achtervolgd door de inspecteurs Weyers en Eskes. Op de spoorbaan kwam de vluchteling den assis tent-stationchef J. de Groot tegen, die er zich over verwonderde, een man over de {spoorbaan te zien loopen. De smokkelaar liep hem zoo hard hij kon voorby. Toen de chef zag, dat de man door twee anderen achtervolgd werd, ging hij hem ook achterna; hij trachtte hem door het gooien met steenen tot stilstaan te brengen. De vluchteling bleef eerst staan, toen een inspecteur, op een afstand van ongeveer 5 10 meter ge komen, na eenige schoten in de lucht gelost te hebben, hem de revolver voorhield. Hy werd toen gearresteerd en bleek te zyn J. J. v. d. S. uit Rotterdam. Inmiddels waren de rechercheurs bij den auto gebleven. K. stapte even uit, beval luide den chauffeur door te rijden, waarna hy weer in den auto plaats nam. Een der Leidsche rechercheurs wilde toen, teneinde den chauffeur angst aan te jagen, een schot over den auto heen in de lucht lossen, doch op hetzelfde oogenblik verliet K. onverwacht opnieuw den auto, waardoor hy den kogel in het hoofd kreeg. In zorgwekkenden toe stand is de man het station binnengedragen, waar een noodverband werd aangelegd. De stationchef, de heer v. d. Born, belde den eerste-hulpdienst op, die even daarna ver scheen. Dr. Driessen van den dienst heeft den getroffene voorloopig behandeld'; deze werd per ziekenauto naar het St. Elisabeth- gesticht vervoerd. De kogel is den linkerslaap binnengedrongen en men vreest voor 's mans lieven. Gisteravond is hij nog geopereerd; men wilde trachten den kogel te verwfideren. Behalve J. J. v. d. Sdie 31 jaar is, is jnog gearresteerd de 35-jarige G. K., eveneens uit Rotterdam afkomstig. Er is een hoeveelheid van 20 kg. opium in beslag genomen. De justitie is met het geval in kennis ge steld. Behalve de gearresteerden, die na ver hoor op vry'e voeten zijn gelaten, zyn on getwijfeld nog anderen by deze smokkelzaak betrokken. De geheele transactie was tot in de finesses te Leiden geregeld. Het lag ver moedelijk in de bedoeling, de opium op het Stationsplein te Leiden in ontvangst te nemen en deze per auto naar Rotterdam te vervoeren. De getroffene is een rechercheur. Uit Amsterdam meldt men, dat de getroffe ne is de Amsterdamsche rechersheur Kok, een jonge, gehuwde man.Zyn vrouw is naar Leiden gegaan om haar man op te zoeken. Twee groote boerenwoningen, benevens een zeer groote hoeveelheid landbouwproducten werden een prooi der vlammen^ Twaalf stuks vee kwamen by den brand om. Een 'en ander was slechts laag verzekerd. Burgerlijke Stand. DIRKSLAND. GeborenHendrik z. v. A. J. Schaaf en en J. P. A. KnöpsAnthonie z. v. A. de Blok en D. Matsinger. Getrouwd: Aren Soldaat, j.m. 23 jaar (te Melissant) en Cornelia Johanna Bruggeman, j.d. 22 jaar, alhier. HERRINGEN. Overleden: Adriana Duizer, 75 j., echtg. van Aren Breur. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornelia, d. v. Johannis Cornelis van Putten en Maatje van PuttenWillemtje, d.v. Daniel Troost en Hendrika van Putten. Overleden: Cornelis Hokke, 9 maanden, z.v. Cornelis Hokke en Teuntje Langeweg. BRIELLE, van 24 tot 31 Dec. Geboren: Cornelis, z. v. L. Blok en P. L. Speet. Bastiaan Burgert, z. v. P.'t Harten A. van Eek. Gehuwd: J. L. de Troije en J. W. Edelman. Gemengd Nieuws. OPIUM-SMOKKELEN. Per auto. De man uit den auto door een kogel in het hoofd ge troffen. Twintig kilo opium in beslag genomen. Het was de Amsterdamsche politie ter oore gekomen, dat er gisteren te Leidei^ een transactie in opium zou plaats hebbenook waren haar bekend het uur, waarop, en de plaats, waar deze zou worden afgesloten. Ten einde de medewerking van de Leidsche politie te erlangen en haar de noodige ge gevens te verstrekken, was 's morgens een inspecteur der Amsterdamsche politie te Leiden aangekomen. Ongeveer 2 uur was het stationemplacement te Leiden geheel door politie omsingeld, onder leiding van het hoofd der Leidsche recherche, den heer Weyers, en den inspecteur voor speciale wetten, den heer Eskes. De politie had zich verdekt opgesteldeen rechercheur had zich verscholen in het seinhuis nabij den overweg van den Rijnsburgerweg, en een inspecteur stond verdekt opgesteld in een der dienst vertrekken van het station. Ongeveer halfvier kwam een auto, die aan de opgegeven beschrijving beantwoordde, het stationsemplaceraent oprijden. In den auto zat iemand, die later bleek een zekere K. uit Amsterdam te zyn.Nauweiyksstond de auto stil, of enkele personen kwamen er op af, van wie één een koffer droeg, en an deren eenige pakken by zich hadden. Op EEN BALINEESCHE GEIT. Wat staat mr. Harm Smeenge verder te wachten t Het lumineuze idee van eenige vrouweiyke leden der balie, de geitenkolonie van mr. Harm Smeenge met nóg een geit uit te breiden, heeft alleen moeilijkheden opgele verd wat den eigennaam betreft. De soort naam kon natuurlijk onmiddeliyk vastgesteld worden, zoodat naast de Toggenburgergeit van mr. Smeenge, thans de Balineesche geit haar intrede in 't Veendistrict gaat doen. Een oogenblik kon men denken, dat ter eere van Hilda van Suylenburgh de geit den naam Hilda zou zyn verleend, hoewel Ada toch ook weer niet te versmaden is en aan de geit een cachet van Coty en permanent wave verstrekt, waar een Toggenburgergeit toch eigenlyk maar iets heel gewoons bij biyft. Er ligt in dit plan, naast de joviale, de gemoedeiyke, de op-den-schouder kloppende geit van mr. Smeenge, de mondaine juridi sche geit te stellen, iets sympathieks, dat zeker voor uitbreiding vatbaar is. Naar wy vernemen moet het in de bedoeling van een aantal bioscoopdirecteuren liggen aan het Veendistrict een Henny Portengeit aan te bieden, terwijl de Amsterdamsche gemeen teraad een Spiergeit wenscht af te staan. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen heeft besloten een hooge C-geit aan te koopen en de Italiaansche Opera, die het bytyds vernam, kon gelukkig dit initiatief nog voorby'stre- ven met een Toreador-geit. De Speurgeit van den Bond van Politiepersoneel verwekte in het veendistrict aan vankeiyk eenige onge rustheid, wyl zy een hevige interesse voor Ada toonde en de neiging had op kermissen in de veendorpen regelend op te treden. De hevige onmin, waarin deze geit leeft met Miss Blackbottom, de eeregeit van het Insti tuut van dansleeraren, geeft aanleiding tot commentaren en ingezonden stukken in de Toggenburgsche bladen. Het Marine-perso neel moest van het plan, een onderzeegeit aan te bieden afzien, wegens gebrek aan waardeering en water, maar de legergeit „De losse flodder" is gelukkig behouden en met heele middenkootsbeentjes en andere beentjes in het hart van de veenstreek aan komen. Het gevaar dat de standverschillen in de veenstreek zich toe zullen spitsen is natuur lijk niet denkbeeldig en de mogeiykheid van conflicten ligt voor de hand. Zal deze geiten- maatschappy door den yver der gevers gaan geiyken op de onze, die zoovele leden telt, welke alleen door het toevallig ontbreken van het sikje, het gevaar ontloopen door corporatie of instituut te worden aangeboden aan de veendistrict, ten einde, er naast Ada een, wie weet hoe slecht figuur te slaan. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Twaalf stuks vee omgekomen. EMPEL, 3 Jan. Een hevige bratfd heeft by A. Mulders en J. van Kesselgewoed Rumoerige nieuwjaarsviering. Men meldt uit Beriyn: Nieuwjaarsnacht is te Beriyn buitenge woon rumoerig geweest, rumoeriger nog dan vorige jaren te oordeelen naar het aantal processen verbaal door de politie gemaakt. Eén rapport maakt melding van 535 of 80 meer dan in het vorig jaar. De meeste zwierbollen die een bekeuring opliepen liet de politie weer loopen, slechts 15 werden opgesloten, hetgeen 20 meer is dan in het vorige jaar. Uit een communiqué van het hoofdbureau van politie blijkt dat 56 personen zich aan dronkenschap hadden schuldig gemaakt, 62 waren het nieuwe jaar vechtende begonnen, 22 hadden voorby gan gers mishandeld, 52 hadden ruiten ingesla gen of andere voorwerpen verbrfizeld, 36 hadden agenten of gewone stervelingen be- leedigd, 20 hadden huisvredebreuk gepleegd, 14 hadden lokalen verlaten zonder te beta len, 106 hadden - voorwerpen naar voorbij gangers geworpen, 5 hadden gebedeld, 18 diefstallen gepleegd, enz. Enkele al te luidruchtige gasten hadden hun vreugde geuit door het afvuren van re volvers, welker kogels voorbygangers trof fen eenige gewonden moesten ter verple ging in een ziekenhuis worden opgenomen. Een vreeseiyk drama vond te Köpenick plaats. Toen een 24-jarige koopman 's och tends om 3 uur van een bal huiswaarts keerde, maakte hy zyn verloofde ernstige verwyten, dat het meisje zooveel met an dere jongelieden had gedanst. Toen zij over de Spreebrug gingen dreigde hy haar in het water te werpen. Ga je gang! riep het meisje, waarop de minnaar haar vastgreep en haar over de leuning van de brug in het water wierp. Terzelfder tyd begreep hij echter wat hij gedaan had en sprong gekleed het meisje na. Voorbygangers die getuigen van het geval waren geweest, waarschuwden de brandweer, die er in slaagde den jongenman te redden. Het meisje verdronk, haar ïyk werd korten tyd later opgehaald. De koop man werd in hechtenis genomen. Acht personen hebben Nieuwjaarsnacht zelfmoord gepleegd. Te Beriyn is alweer een buitenlandsch diplomaat het slachtoffer geworden van een geveltoerist Nieuwjaarsnacht om 6 uur drong een onbekende de in de Tiergarten gelegen woning van een secretaris der Engelsche ambassade binnen. Hij werd vermoedelijk door gedruisch gestoord en vluchtte. Zyn buit bestond uit een gouden cigarettenétui. Een half uur later verraste de dochter van een advocaat in de Tiergartenstrasse een inbreker in de studeerkamer van haar vader. Het meisje riep om hulp, waarop de inbreker verdween. Zijn buit bestond uit een ciga rettenétui en een gouden horloge. Een Russische zangeres die op Nieuwjaars nacht optrad in een bekend lokaal op den Kurfürstendamm, werd aldaar door haar man, een Roemeensch violist, die beschonken was, ernstig mishandeld. De vrouw vluchtte naar haar woning, waar zy zich ophing. Haar ïyk werd 's ochtends ontdekt. Te Hamburg heeft Nieuwjaarsdag een 144-jarige machinist na een woordenwisseling zijn vrouw met een brievenweger neerge slagen. Vervolgens draaide de man in de kamer waarin zijn beide kinderen sliepen de gaskraan open; toen zoowel de vrouw als zyn beide kinderen dood waren, schoot hij zichzelf een kogel door het hoofd. Jaloesie schynt de dry f veer tot dit drama Jte zyn derscheiden heeft bij pogingen om slacht offers van de overstroomingen te redden. Hy stelde zich daartoe aan het hoofd van een afdeeling ambtenaren, en dikwijls waag den deze redders hun eigen leven om de slachtoffers hulp te brengen. Tal van inland- sche dorpen zyn weggevaagd door het water van de rivier, die tot 13 M. toe wies. Overal in Perak ziet men afschuwelijke tooneelen. Tegen de pyiers der bruggen hoopen zich lijken van slachtoffers op en daar ziet men ook kinderen in kistjes drijven, die door hun ouders daarin zijn gelegd. Het staat vast, dat tal van menschen ver- ONDER EEN LAWINE. Acht dooden. Op de Trittkopf in het Zwitsersche kanton Graubunderland zijn gistermiddag twee ge zelschappen skiloopers door een lawine be dolven. Twee Duitschers en zes Engelschen zyn omgekomen. DE OVERSTROOMINGEN OP MALAKKA. Dertien meter was. Duizenden menschen zonder onderdak. Nadere berichten uit Singapore behelzeD, dat de Sultan van Perak zich byzonderon- dronken zijn en dat er duizenden menschen zonder onderkomen zyn. De schade is niet hedenochtend uit Sin- te berekenen. Een telegram van gapore meldt nog: Het lot van de meeste steden in het binnenland van Maleische staten die door de overstroomingen geteisterd zyn, is onbekend. Een inlandsch boodschapper is uit Pahang aan de kust aangekomen. Hij was de snel stroomende rivier afgekomen op een boom stam en had op deze manier een afstand van ongeveer 30 K.M. afgelegd. Hy bracht bericht dat Sungei Lembing, het belangrijkste mijndistrict, in de streek van Pahang onder- geloopen is en dat de Europeanen toevlucht in de boomen gezocht hebben. MOTOR-ONGELUK TE PROBOLINGGO. Ckineesche fotograaf gedood. Zondagmiddag 28 November, omstreeks 2 uur, begaf zich de te Probolinggo welbekende Chineesche fotograaf Hok Hin zich met zyn motor-zljspanwagen op weg naar Sidoardjo, om daar een voetbalwedstrijd by te wonen. Op de hoogte van de desa Pilang, enkele kilometers voorby de sf. Oemboel,is hij blijk baar zyn stuur kwytgeraakt; het spoor heeft tenminste uitgewezen, dat hy naar den rech terkant van den weg is afgeweken, met het noodlottig gevolg, dat het motorrywiel met volle vaart tegen een boom is geslagen. De bestuurder kwam met het hoofd tegen den boom terecht en was op slag dood. Volgens verklaringen van de beide mede passagiers, van wie één in de zyspan en de ander achter den bestuurder was gezeten, werd gereden met een 40 50 K.M. snelheid, terwyi op het tydstip van het ongeluk de weg vry was. Beide liepen lichte verwondin gen op. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK. Negen dooden. In aansluiting op de destijds gepubliceerde telegrammen over de noodlottige ontploffing, welke heeft plaats gevonden in de groote vuurwerkfabriek ter districtshoofdplaats Gra- bag (niet te verwarren met Graba-Merbaboe), vernam de „Loc." nog de volgende byzonder- heden: In een steenen gedeelte van de vuurwerk fabriek, welke toebehoort aan den heer Yo, denzelfde die daar ook eenige groote autobus verbindingen exploiteert, waren tien Inland- sche werklieden bezig met het mengen van chloras kalicus. Plotseling deed een geweldige knal zich hoorenhet geheele gebouwtje was uit elkaar gesprongen. De hevigheid van de ontploffing werd het beste aangetoond door het feit, dat de ont zettend verminkte lichamen der ongelukki- gen later tot op 25 meter afstand van de plaats, waar de ramp geschiedde, werden teruggevonden. Zij, die onmiddeliyk waren komen toe snellen, vonden reeds direct zeven dooden en vier gewonden. Van deze laatsten zy'n er kort na het ongeluk nog twee overleden, waarmee het aantal dooden tot negen was gestegen. Door het bestuur werd een zeer scherp onderzoek ingesteld, waarbij werd nagegaan of er eenig verband bestond tusschen dit ernstige ongeval en communistische werk zaamheden. neesche communisten zich bijl te hebben aangesloten. Zoowl (Magelang) beslag gelegd opj der communistische sectie niet minder dan l80Chineescb kwamen. Vuurwapens-smóA ln een kist met „kramerijenl aangebracht uit Singapore, v| douane een groote partij gewe getroffen. Waarschijnlijk zal d licht geworpen worden op de ra met de communisten geheuld Roe Tan Malaka op J. Tan Malaka, de in Singapon communistische hoofdleider, vember 1925 een bezoek aan om den opstand voor te bere! I de „Loc." kwam hy hier als k op een boot van de maatsch; land" en is op dezelfde wyze nen, na zijn werk te hebben v Een Door de politie te Weltevred inlander doodgeschoten, omda weigerde van zyn fiets af te daarna niet voldeed aan de si' zfin handen op te steken. H; waker van een part. nachtveili j te zijn een volkomen betrou 1 die waarschijnlijk den ernst vi niet voldoende begrepen heeft!.] kan hiervoor geen blaam treffej tijd dient meer dan ooit stipt velen gevolg te worden Steeds meer „leiders" ingepikt. Zoo langzamerhand krfigt de politie wel de meeste raddraaiers der beweging in handen. Enkele der voornaamste West-Java- leiders zyn nog onvindbaar; op hun gevan> genneming is een premie van ƒ500 per stuk uitgeloofd. Vandaar, dat in en rondom Ba tavia nog wel enkele voorvallen plaats heb ben, die ondanks hun onbeduidenden aard, toch wijzen op eenige leiding. Zoo werden enkele pogingen tot brandstichting gedaan in huizen van politie-personeel en van den stationschef van Senen (Weltevreden), die een mandoer aan de politie had overgeleverd, omdat de kerel na een uitbrander, „leve de communisten" had geroepen. De „actie" be paalt zich tot dergelijke plagerijen. Gelukkig is de kampongbevolking het nu meer dan moe en gaat er met bevolkingspatrouilles op uit om haar „bevrijders" te pakken. Zoo schoot zoo'n patrouille onlangs een commu nistisch propagandist neer in kg. Solitude (Weltevreden), waar hy gelden inzamelde voor een hervatting van den opstand 1 Hy had een machtiging by zich van een der gevluchte hoofdleiders, den beruchten Amat Toedjoebelas. Iyi de buitengewesten. Ook in de buitengewesten zou, naar ge bleken is, op verschillende plaatsen een oproerbeweging zyn ingezet. Te Makasser z(jn verscheidene leiders gearresteerd, in Benkoelen, waar de onlusten op 1 Januari zouden uitbreken, zijn zeventig communisten achter slot en grendel gezet en te Bindjei werden reeds een tiental oproerkraaiers tot gevangenisstraffen van tot 44 jaar ver oordeeld. De rol der Ghineezen. Op verschillende plaatsen biyken ook Chi- Opstand op West-Suraa PADANG, 3 Jan. De eers der infanterie W. F. H. L Simo nacht bij een treffen met de b Sawalloentosche door vijandelijk gesneuveld. Twee inheemsche werden niet levensgevaarlyk ge PADANG, 3 Jan. Het distr kan ter Sumatra's Westkust is heel in opstand. De wegopzichte vier goeroe's, (inlandsche onderv te Siloengkan vermoord. Een aa wahloentoh is afgeslagen. Aut militairen, die uit Padang Pandj waren gekomen, zijn te Padang aangevallen. Bij dezen aanval se reeds gemelde eerste luitenant de Simons. Dertig opstandelingen z' legd. Talrijke arrestaties geschied Een woest afscheid van het BELGRADO, 2 Jan. Opz tooneelen speelden zich twee dai af by de terechtstelling van twei zjis te Stib (Istip). De rechtban' had de beide Bulgaarsche komitac Stojoef en Slavko Jovanof tot dei den kogel veroordeeld, daar zij i] een aanval van een komitadzji b< dorp Kedri Falkovo hadden de^ waarbij eenige boeren, alsmede darmes en een kapitein gedood v Toen den twee gearresteerden deeld werd, dat zij den volgende rechtgesteld zouden worden, verz als byzondere gunst, van vers< hunner medegevangenen afscheid nemen. Stojoef beet by dit „afsc der gevangenen in het gezicht en hem een groot stuk vleesch uit Hij verklaarde, dat hij wraak hfl nemen, omdat deze gevangene ongunstige verklaringen had afgell De beide gearresteerden werden genden morgen uit de gevangen! om terechtgesteld te worden, wierp Stojoef zich op een gevange der, dien hij met een mes, dat 11 stroozak verborgen had, verscheide toebracht. Een gendarme, die den te hulp wilde komen, werd eveneen gewond. Ten slotte slaagde een afdeeling! merie er in, den woesteling te ovei ren en naar de plaats der terechts! brengen, waar de beide Bulgaren werden gebracht zonder dat zich incidenten voordeden. Zès menschen op Oudejaar in Litausch dorp vermoord. BERLIJN. 2 Jan. Uit Kown gemeld Volgens de „Litausche Rul hebben in het dorp Blaudschius c jaarsavond roovers een gezin van z nen vermoord. Nadat zy in den woning waren binnengedrongen en jarigen boer en zijn echtgenoote hadd geschoten, sneden zy den vier kinc keel af. Na hun misdaad staken zy in brand, waarna zy de vlucht nai toegesnelde buren konden slechts d uit de vlammen redden. ROOFVOGELS TE MEDAN. Zelfs de kleeren werden het kind on Hoe gemakkeiyk de roofvogels uit sche gemeenschap soms hun prooi vangen, moge blijken uit het volgem van de „Sum Post", dat zich op ha heeft afgespeeld. Een meisje van dochtertje van contractarbeiders op Estate, ging dien dag Daar Medan, familie op te zoeken. Ze was extra aangekleed en van vrij veel gouden selen voorzien. Volgens de ouders goud en kleeren een gezamenlijke hebben gehad van ongeveer 150. In Medan aangekomen en op weg na familie, werd het meisje aangesprok twee haar onbekende vrouwen, die hs? vriendeiyke en mooie woorden meetroj. Eerst gingen ze gezameniyk naar den de vrouwen kochten wat lekkers en het kind vervolgens mee naar het s

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2