A. WIELHOUW J. M. VAN DONGEN Pz. DIRKSLAND Voor huis en hof. Plaatselijk Nieuws. H.H. Schilders P. H. BOE L. KIEVIT Voorstraat, Dirksland, Koloniale-en Grutterswaren wenscht allen e< Familie, Clientèle, Vrienden en Bekenden een gelukkig Nieuwjaar. C. DE MOOI J 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 JANUARI 192 7. ONZE Onvruchtbare booment Herhaaldelijk hoort men klachten over hoo rnen, die maar geen of heel weinig vrucht willen geven. Dezer dagen een ouden jaargang van de „Erforter Fohrer" nasnuffelend, kwam ons een artikeltje onder de oogen, waarin eenige behartenswaardige wenken werden gegeven omtrent de onvruchtbaarheid van boomen. We geven het hier vrijwel letterlijk vertaald terug, in de verwachting, dat verschillende lezers hun nut ermee kunnen doen. Dikwijls komt het voor, dat onze boomen in 't geheel niet of zeer weinig vrucht op leveren. Dit kan men in den regel wel ver helpen, doch in de eerste plaats dient men te weten, wat de oorzaak is van het niet dragen van den boom. In de verschillende gevallen, die zich kunnen voordoen, inoet men dan ook verschillende middelen toepassen. Die gevallen zijn in hoofdzaak de volgende: le. De boom draagt niet, maar groeit ove rigens goed. Dit is in den regel het gevolg van (eenzijdige) bemesting jaren lang achtereen, dikwijls met stalmest. Men moet hiermede nu eenige jaren ophouden en een bemesting toe dienen van kalk en thomasphosphaat. 2e. De boom is te dicht, zoodat de zonne stralen belet worden, er binnen in te komen. Men moet dan flink dunnen, zorgdragende, dat men de één en tweejarige scheutei^zoo min mogelijk wegsnijdt, daar anders de kroon in den zomer nog dichter wordt. 3e. De grond is te koud en te vochtig. Men moet dan trachten op alle mogelijke manieren deze warmer, droger en luchtiger te maken, (humusrijke bemesting, turfstrooisel, kalk). 4e. De boom is onvruchtbaar, zonder dat men de eigenlijke oorzaak weet, Bij deze moet men de wortelsnoei toepassen. Gewoonlijk ver krijgt men dan het tweede jaar de eerste vruchten. 5e. De boom is onvruchtbaar en groeit slecht; men moet dan mesten en nog eens mesten met goed verteerden stalmest, gier, enz. Ook toevoeging van een weinig kalk geeft goede resultaten. 6e. De boom maakt wel flink blad doch geeft geen vrucht (juist als onder le.) Bij deze past men de ringvormige afschorsing toe. 7e. Ligt de onvruchtbaarheid van den boom aan de soort, dan moet men niet aarzelen, deze door een vruchtbaarder te vervangen." Hiermede eindigde het artikeltje in de Er forter Fohrer. Wij voor ons zouden nog gaarne eenige punten eraan hebben toegevoegd; we zullen dan ook zoo vrij zijn nog even te vervolgen: 8e. De boom groeit slecht en geeft weinig vrucht. Oorzaak: te diepe planting. Is de boom betrekkelijk nog jong en is er weinig kans op mislukking, dan moest men hem zoo spoedig mogelijk hooger zetten. Is de boom reeds te groot om te verplanten, dan handelen als boven 3. 9e. De boom is totaal uitgeleefd. Men ziet het dikwijls bij heel oude boomen (kersen en pruimen behoeven niet eens zoo heel oud te zijn) dat de opbrengst ieder jaar minder wordt), om ten slotte nihil te zijn. Door oordeelkundige bemesting krijgt men misschien nog eens een vruchtje, maar hier is 't uitstel van executie. Hoe eerder zoo'n uitgeleefde boom opgeruimd en vervangen wordt door een ander, hoe beter. Planting liefst op een andere plaats; is dit niet mogelijk, dan de oude aarde uit het plant- gat vervangen door versche. 10e. De boom is verwaarloosd; we hebben vergeten te snoeien, te mesten, schoon te maken, enz. enz. De vorm is verloren, het vruchthout zit op de verkeerde plaats, het mos groeit welig op stam en takken; hier helpt geen pairen raad geving. Een zeer kebwaam vakman, die den boom persoonlijk onder handen neemt, is de eenige, die hier nog eeits rdden kan. Frambozen planten. Het is beter frambozen in 't najaar te plan ten dan in 't voorjaar. Het is nu nog een zeer geschikte tijd en daarom willen we hier mede- deelen, hoe ze geplant moeten worden, Vroeger was de teelt op pollen het meest in gebruik en al wordt ze ook tegenwoordig nog wel toegepast, toch neemt de rijenteelt hoe lange hoe meer toe. Wil men ze bepaald op pollen zetten, dan plaatst men ze op minstens 1.50 M. afstand en dan 4 of 5 stokken bij elkaar. We bedoelen hier met stekken de 1-jarige scheuten waaraan reeds wortels zitten. Er wordt dan een stok bijgezet, die dient om ze aan te binden. Vooral niet strak aanbinden, want dan jangt men ze op. De uitkomst van zoo'n plloenteelt, kan wel goed zijn, doch het nadeel schuilt meestal in de manier van aanbinden. Veelal heeft men de gewoonte om de scheu ten ook in 't midden vast te binden, waardoor meer netheid aan 't geheel wordt gegeven, doch hiertegen willen wij ernstig waarschuwen. De pollenteelt heeft toch al tegen, dat men som moge oigen van het licht berooft, en nu wordt door dien band in 't midden, dat kwaad nog verergerd. Veel beter is het om de scheuten boven aan den stok zóó vast te binden, dat elke scheut gebogen wordt. Indien men dit niet goed kan of meent dat het niet net genoeg staat, dan kan men er ook zeer goed een hoepeltje in binden. Door deze wijze van aanbinden pro fiteert iedere scheut van het licht en bovendien worden de middenoogen, door het buigen der scheuten, gedwongen uit te botten. De rijenteelt voor de frambozen wordt meer toegepast. Men plant ze daarvoor op rijen van ongeveer 1.50 M. afstand terwijl dan de scheu ten op 15—20 c.M. komen te staan. Ook bij deze teelt wordt zeer dikwijls vergeten, dat de oogen, die op het middengedeelte van de scheut voorkomen, het best volvormd zijn, omdat ze midden in den zomer zijn ontstaan. Wanneer men ze nu op rijen teelt en de stokken waarlangs een lat wordt aangebracht, onmid dellijk naast de rijen plaatst, (soms zelfs in 't midden ook nog een lat bevestigt, waaraan de scheuten worden gebonden dan zullen ook hierbij de middenoogen blijven slapen en alleen de oogen aan den top uitloopen. Dus ook voor deze teelt is het verstandiger de palen zoo'n halven meter van de rij te zetten en de lat zóó hoog aan te brengen, da het goed mogelijk is, om de gewoon ontwik- delke scheuten er nog aan te binden en wel op zoo'n wijze, dat het bovenste topeind, dat in den regel toch onvoldoende rijp is, er kan worden afgesneden. Door deze manier van planten worden dus ook de scheuten gebogen en verkrijgt men de gewenschte resultaten. Sommigen binden frambozen het jaar der planting heel niet aan, doch snijden ze onge veer op een voet boven den grond af. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de vruch ten van het eerste jaar toch niet veel betee- kenen en dat men door het terugsnijden boven dien nog het ontstaan van nieuwe scheuten voor 't volgend jaar vermeerdert. 't Spreekt van zelf, dat men het eerste jaar zoo goed als in 't geheel geen vruchten plukt, daarom schijnt het ons verstandiger bij de rijenteelt de stekken wat dichter te zetten en dan om den ander een weg te snijden. Men bevordert dan het ontstaan van nieuwe scheu ten én heeft eveneens kans om ook nog wat vruchten te oogsten. Vooral als men vroeg geplant hééft en den grond rondom de planten bestrooit met korten stalmest, waardoor de vruchtbaarheid van den grond wordt verhoogd, het wortelvormen ge durende den winter wordt bevorderd en tevens het uitdrogen in 't voorjaar wordt voorkomen. Ook bij de oude rijen, waar men te veel stengels aantreft en welke men niet alleen kan vastleggen, omdat men ze nooit dichter bij elkander moet leggen dan 15 c.M., worden de overtollige weggesneden. Indien we er nu nog bijvoegen, dat de „Hornet" en de „Super latief" de beide beste soorten zijn, waarvan de eerste het smakelijkste is en de laatste het droogst waarbij nog, dat het niet wenschelijk is nieuwe rijen aan te leggen op grond waar reeds pas te voren frambozen gestaan hebben, dan hopen we hierdoor de teelt van frambozen voldoende te hebben aangegeven. Oorsprong en wezen der vet planten (IV). Ook hier treft men tal van overgangen aan. De meeste succulante Euphorbia's zijn uit nemend toegerust voor den strijd om het be staan, want behalve dat de meeste sterk be wapend zijn met harde, scherpe stekels, zijn ze tevens alle zeer vergiftig. Dit maakt ook, ook al door de wienige concurrentie, die zij in die dorre streken hebben van andere plan ten, ze zich op bepaalde plaatsen vaak sterk uitbreiden, zoodat, evenals dit met vele Cac tussen en Agave's het geval kan zijn, groote uitgestrektheden met een en dezelfde soort zijn bedekt. Ook de Liliaceae en Amaryllidaceae tellen vele vetplantenvormen onder hare soorten, men denke aan de Aloë's uit Zuid-Afrika en de Agave's uit Noord-Amerika, die zich aan de dorre droge streken hebben aangepast door verdikking der bladeren, waarbij ook weer gepaard ging een verdikking der opperhuid. Beide geslachten bezitten hunne bijzondere afweermiddelen, de Aloë's in een bittere stof, die de bladeren oneetbaar maakt, de Agave's door stevige scherpe rand- en topstekels aan de bladen. Behalve de genoemde soorten vindt men vetplanten in vele andere plantenfamilies, in die der Geraniaceae, Oxalidaceae, Papiliona- ceae, Vitaceae, Cucurbitaceae, Asclepiadaceae, enz., enz., maar daar behoeven we thans niet nader op in te gaan, wijl hare vorming en haar bestaan onderworpen waren aan dezelfde wet ten, en zij als evenzoovele varaties op het zelfde thema zijn te beschouwen. We hopen evenwel er in geslaagd te zijn den lezer een denkbeeld te hebben gegeven van de merk waardige plaats die de Vetplanten in de Plan tenwereld innemen, en van de merkwaardig heid der afzonderlijke soorten en groepen. Wie zóó zijn vetplantenverzameling beschouwt en bestudeert, heeft er zijn wonderlijke, grillige Succulenten te liever om, wijl zij een hoogst belangrijke bladzijde vormen in het levensboek der Natuur. MIDDELHARNIS. De Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Hellevoetsluis, vestigt er de aandacht van wielrijders op. dat met het-controleeren der rijwielmerken voor 1927 op 7 Januari a.s. een aanvang wordt gemaakt. Aangezien deze merken reeds vanaf 1 Jan. aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn, hebben belanghebbenden het aan zich zelf te wijten, indien tegen hen bekeuring zou worden ingesteld. De uitslag van het openbaar examen Machineschrijven, afgenomen te Brielle, onder leiding van. het Centraal Bureau In stituut Pont te 's-Gravenhage, zijn de vol gende candidaten geslaagd De dames: T. den Hollander, Middelharnis; K. Waling en G. de Geus, Nieuwe Tonge; C. Mulder en L. Verhoeve, Stellendam; P, W. Nicolai, Maassluis; P. Spoon, Nieuw- Helvoet. De Heeren: A. van Oostenbrugge, Dirks-*| land en S. van Heyst te Maassluis. Alle candidaten waren leerlingen van L. Kruik, Directeur der Erkende Pont School te Brielle, die alhier in de Openbare Lagere School Zaterdagsmiddags de lessen in Ma chineschrijven en Stenografie geeft. Voor den volgenden cursus verwijzen wy naar de advertentie voorkomende in ons blad van heden. De vacantie voor de leerlingen der openb. lagere scholen alhier zal eindigen Dinsdag 4 Januari, zoodat Woensdagmorgen d.a.v. de leerlingen weer in de school moe ten zyn. Burg. en Weth. maken bekend, dat het verzoek van de Bataafsche Import My., om een benzine-installatie te mogen oprichten op het perceel kad. sectie B 8756, door hen is toegestaan. In navolging van vorige jaren, heeft ook thans de dames-vereeniging Dorcas" alhier aan de behoeftige gezinnen een gift in geld uitgekeerd, wat door allen in dank is aanvaard. Ook hier is door de leerlingen der beide Zondagsscholen het Kerstfeest gevierd, waar- by vele vrienden en belangstellenden tegen woordig waren. Alle kinderen kregen nog een zak met versnaperingen bij het uiteen gaan mede naar huis. Werkloozen-statistiek, Gedurende de week van 20 25 Dec. zyn by den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling als werk zoekenden ingeschreven 21 'land-arbeiders; 5 diep-zeevisschers; 2metselaars; 1 timmer man; 8 opperlieden. Totaal 32 personen. Late Oogst. Als een bijzonderheid zy gemeld, dat bij den landbouwer W. Peeman deze week nog hooi van het land is gehaald van de derde snede, wat nog zeer goed van kwaliteit is. Woensdag had bode Donkersloot uit Stad aan 't Haringvliet met het lossen van zijn vrachtauto het ongeluk uit te giyden en zoodanig met zijn been onder het iyf neer te komen, dat hy zyn been ernstig kneus de en naar zijn woning moest worden ver voerd. Centrale Veiling te Middelharnis Dinsdag 28 December 1926. Kipeieren 60—61 k g. 8,50 tot 8,55 per 100 stuks. 50 k.g. 6,75 per 100 stuks. bruin 60 k.g. 8,80 tot 8,85 p. 100 stuks. Eendeieren 70 k.g. 7,40 p. 100 stuks. Savoye kool 3, tot 3,70 per 100 stuks. Roode kool 2,70 tot ƒ7,— per 100 st. Zoete Reinetten 18, - per 100 k.g. Boerenkool 1,60 per stronk. Spruiten 10,— tot 20,— per 100 k.g. Kroten ƒ4,— per 100 k.g. Kleiperen ƒ18,— per 100 k g. Kaas 20 plus 0,41 per pond. Boter f 1,10 tot 1,13 per pond. UIEN VEILING Grove uien 2, per baal. In verband met de ingevallen vorst weinig aanvoer. Opvoering van Thuiskomst. Blijkens een herhaalde aankondiging in onze advertentiekolommen zou het ensemble Cor Ruys hier een opvoering geven van .Thuiskomst", een tooneelspel in 3 bedryven van Jean Jaques Bernard. Gezien het de eerste uitvoering van dit seizoen is was het i te verwachten dat weinige plaatsen onbezet zouden blyven, waarin we ons dan ook niet vergisten. Den inhoud van het stuk laten wij hieronder volgen: Blanche Mérin, de vrouw van een leeraar, heeft haar man in 1914 naar het front zien vertrekken. We zijn in 1918. Hy is nog niet' weergekeerd. Reeds in het begin van den' oorlog is hy gevangen genomen en naar een gevangenkamp te Darmstad gebracht. De' wapenstilstand is gesloten. Gevangenen kee- ren naar hun land terug en Blanche ziet met de uiterste spanning de terugkomst van haar André tegemoet. Tydens de laatste maanden van den oorlog heeft zy op aandringen van den burgemeester der stad, een Amerikaansch officier ingekwar tierd gehad, hoewel zy als alleenwonende vrouw had moeten weigeren zulks te doen. De Amerikaan is heel beleefd geweest. Hun omgang kreeg een vriendschappelijk karak ter. Overigens was er niets tusschen den jongen man en de, naar haar echtgenoot verlangende vrouw, die vier lange jaren had gewacht. Maar bij het heengaan, had de vreemde officier haar bekend van haar te houden en het afscheid vreeselijk te vinden. Zou zy hem willen vergezellen naar zynland? Het vrouwtje denkt er niet aan; maar gaat toch wel naar den trein, waarmee haar gast zal vertrekken. Wanneer zy terugkomt, vindt zij haar schoonvader by haar thuis. Hy zal haar voorbereiden op de groote gebeurtenis. Weldra ligt André snikkend van geluk in haar armen. Prachtig laat nu de schrijver zien, hoe hy door een kleinigheid (het gaat om een gebruikt servet) al dadelijks iets vreemds opmerkt. Blanche moet hem nu wel terstond vertellen dat zy een Amerikaan heeft moeten herbergen. Deze mededeeling treft André. Zijn trekken verstarren en wan neer Blanche de kamer uit is om een schoon servet te halen, prevelt hij „een Amerikaan 1" Hiermede eindigt het prachtige expositie- bedryf. In het tweede laat Bernard ons zien, hoe allerlei kleinigheden André hinderen. Alles wat zijn vrouw hem antwoordt op zyn listig gestelde strikvragen verergert z(jn jaloezie. Hy weet wel dat Blanche hem niet ontrouw is geweest, maar de jalouzie vergiftigt zyn bestaan. Blanche verdraagt veel van haar man, dien zy als een zieke behandelt, dien zy met haar groote liefde hoopt te zullen genezen. Maar hy wordt al ruwer en onver- draagiyker. Vooral kwelt hem dit: eeirj kameraad in gevangenschap, Lubin, heeft op zijn sterfbed verteld de minnaar te zyn geweest van een vrouw, die niemand, aller minst haar man, ooit van ontrouw heeft durven verdenken en jaren lang heeft die vrouw haar daad dan ook voor haar man verborgen kunnen houden. Deze vrouw is de intieme- vriendin van Blanche! Een vrouw kan dus zoo volmaakt huichelenAndré gaat in zijn angst zóó ver dat hy die vriendin spreekt over het geval met Lubin en de vriendin zegt, om hem gerust te stellen en Blanche te helpen, dat zij alles aan haar man heeft bekend. Blanche zelf echter, deelt hem argeloos mede dat dit niet waar kan zyn, waarop André nog jaloerscher en onhandel baarder wordt. Dan komt er een vriend van den vreemden officier, die haar zegt dat deze haar wacht en ook een brief van dien Amerikaan bereikt haar. André heeft haar het leven zóó ver bitterd, dat zij gevoelt niet meer van hem te kunnen houden en den Amerikaan gaat zy nu Anders zien. Een al te ruw optreden van haar man brengt haar ertoe hem dit zelf te zeggen. Als hij in woede haar bezeerd heeft, snelt zij de kamer uit, vastbesloten den volgenden dag voor goed het huis'te verlaten. Maar de lieve oude vader van André, die, tijdens de afwezigheid van zyn zoon alle dagen Blanche is komen bezoeken, die ge daan heeft wat hij kon om hem van zijn jaloezie te genezen, komt nu ook een praatje maken. Hij stelt zyn nieuw geluk tegenover zijn eenzaamheid van ouden man. Blanche luistert, zwijgend. Wanneer de niets vermoe dende Mérin vertrokken is, vraagt Blanche hoe André zijn leven zal inrichten na haar vertrek. Zal hij in dezelfde woning blyven voortleven tusschen dezelfde meubels, alléén, zooals zij vier eindelooze jaren alleen heeft geleefd in de omgeving, waarin zy samen, vóór den oorlog, zoo gelukkig zijn geweest? André is te rampzalig om iets meer te antwoorden danBlanche, folter me toch niet zooEn Blanche ziet de kamer rond, ziet naar den van smart in alkaar gekrom pen man en vraagt „Kan ik dan weggaan?" Zoo besluit dit prachtig fijne stukje, waarin geen theatraal woord den indruk verzwakt en waarin een eenvoudige situatie, een simpel gegeven, volkomen zyn uitgewerkt. Er zou niets méér en niets mooiers van te maken zijn geweest I Tully Lus heeft, als Blanche Mérin, prachtig spel te genieten gegeven. Zy heeft ons diep ontroerd door met sublie- men eenvoud precies te geven. Zéér goed en zuiver spel gaf Prits Bouw meester. Hij wist in tooneelen van ruwheid maat te houden zonder dat zijn spel er iets aan kracht door verloor. Alle hulde voor deze vertolking. Cor Ruys was de sympathieke oude Mérin Het was een genotvollen avond en hopen van dit gezelschap nog vele malen te mogen genieten. Een gezellig bal sloot dezen avond. SOMMELSDIJK. De by de Ned. Herv. Kerk alhier beroepen predikant Ds. J. D.v. Hof te Wilnis heeft voor deze gemeente be dankt. Tot tijdelijk onderwyzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer M. A. v. Willigen uit Duivendrecht. Een zoontje van J. K. werd zoodanig met een beitel in zyn hand gestoken, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Voetbal. Zondag 2 Januari a.s. speelt Plakkee voor haar serie tegen S.M.V. van Rotterdam aan den Langeweg alhier. Aan vang 2 uur. DIRKSLAND. De gemengde zangvereeni- ging „Excelsior" geeft 12 Januari a.s. onder leiding van den heer M. Brooshoofd een uit voering in het koor der kerk. De muziek vereeniging „Amicitia" heeft de datum van haar winterconcerten bepaald op 18 en 20 Januari a.s. In de pauze zal opgevoerd worden „Peper" blyspel in vier bedryven.. Piet K. is een vrooiyke jongen maar het woordje „is" moet eigeniyk veranderd worden in „was". Het loopt hem n.l. deze winter niet erg mee Een paar weken geleden begon al zijn ongeluk, want toen hy met prijsbiljarten een groote witte gans gewonnen had, bleek deze onder het spel te zijn gestolen, want hoe men ook zocht, nergens was de vogel te vinden. Piet was woest maar dat hielp al heel weinig en daarom heeft hij de onbekende dief zijn euveldaad al vergeven. Piet is ook een groot liefhebber van schaat senrijden en daarom ging hij al de le Kerst dag zyn lijf wagen op het nog dunne ijs. Hij had het er misschien zonder nat pak afgebracht, ware het niet dat zyn vereering voor het zwakke geslacht hem parten had gespeeld. Toen hy dan ook een jonge dame op sleeptouw nam was de pret spoedig uit, want plotseling verdween Piet voor de oogen der toeschouwers in het koude water. Druip nat hielp hij zich zelf op het droge en onder het gezang van „Piet die heit ter in gelege" trok hy huiswaarts, waar hy ander goed aantrok en zich afvroeg hoe het kwam dat de goede fee hem had verlaten. Doordat bij de strenge vorst een hevigen wind woei is het ys zeer ongeiyk van dikte. Dat is de oorzaak, dat Maandag een zestal personen op onderscheiden plaatsen door het ijs zakten, waaronder zelfs het hoofd der Openb. School. Deze laatste werd door hulp van anderen uit het groene water van de Kerkgracht gevischt. Gevonden voorwerpen. Een bankbiljetje van tien gulden. Inlichtingen by den gemeen teveldwachter Bakker. Zij die vorderingen ten laste, der gemeen te hebben, moeten de nota's daarvan vóór of op 15 Januari a.s. inleveren ter Gemeente-: secretarie. Tegen een tweetal jeugdige personen is procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van een konyn. Het om geld aan de huizen Nieuwjaar- wenschen is verboden. Tegen overtreders zal proces-verbaal worden opgemaakt. De Kerstvacantie op de scholen eindigt alhier op Dinsdag 4 Januari a.s. Maandag j.l. verloor J. K. een porte- monnaie met 56,Tot heden is deze niet teruggevonden. Het is voor de man een zeer zwaar verlies en de vinder is een gewetenloos mensch als hy het gevondene niet teruggeeft. HERRINGEN. De bevestiging van een ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk had j.l. Zondag plaats door Ds. Van der Zee te Den Bommel. De dienstplichtige H. van der Velde, lichting 1927, is tegen Maandag 3 Januari a.s. opgeroepen om by het 14e Reg. Inf. te Breda te worden ingelyfd. Volgens opgaaf is de gemeente over 1927 aan den Keuringsdienst van waren een bijdrage verschuldigd van 118,71. Dr. C. van Gelder is voor het jaar 1927 weder aangesteld als geneesheer belast met de uitoefening der doodschouw. In de vacature van lid der commissie van toezicht op het lager onderwys alhier, zal by gebreke van gegadigden, niet worden voorzien. NIEUWE TONGE. „Mementomori". Zater dagmiddag (le Kerstdag) zakte de "Wed. M. te Battenoord ineen. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts de dood constateeren. Het Nieuwjaarwenschen op Nieuwjaars dag, langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente zal ten strengste verboden zijn. Houders van spaarboekjes van de Coöp. Boerenleenbank alhier worden uitgenoodigd hun boekjes ter controle en rentebyschry- ving in te leveren bij den kassier, op Dins dag en Woensdag 4 en 5 Januari 1927 (zie verder advertentie in dit blad). Alhier is wederom een geval van be- smettelyke ziekte „Roodvonk"geconstateerd. INGEZONDEN MEDEDEELING. WIJ LEVEREN U tegen uiterst berekende prijzen, voornamelijk voor kwantums. VRAAGT PRIJZEN A. WIELHOUWER RING 99-100 - SOMMELSDIJK OOLTGENSPLAAT. De gemeenteraad heeft besloten aan den Rijksveldwachter Hendriks, een gratificatie te verleenen groot 300.— voor buitengewone diensten, be wezen in het jaar 1926. De heer P. J. van Ravensteijn te Nieuw- Helvoet, heeft zijn benoeming tot hoofd van de Openbare Lagere School No. 1 alhier aan genomen. Op 1 Januari a.s. treedt hy reeds in functie. Dinsdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van W. van Dam, in het Kuipersslop. Een groot gedeelte kvan het huisraad en kleeren werd een prooi der "vlammen. Door spoedig ingrijpen van eenige personen, wist men den brand te blusschen. Verzekering dekt de schade. Donderdag 6 Januari a.s. zal de Steen- kolenbond Algemeen Belang een Algemeene Vergadering houden in Hotel Hobbel. Aan vang 's avonds 6 uur. Aftredende bestuurs leden zijn de heeren Abr. de Vos Joh.z. en C. de Vos. De heer A. Wagner heeft aan ieder der armen een bedrag" in geld verstrekt, evenals verleden jaar. Loop der bevolking: Vertrokken: Lijntje Adriaantje van Putten, naar NieuwveenPieternella van Wezel, naar Oude Tonge; Eliza van Diggelen, naarAm- merzoden; Maria Lodder en zoontje, naar Den Bommel; Jan van Dam, naar Oude Tonge. Ingekomen: Abraham de Waal, van Ant werpen; Jenneke van Wijk, van Haarlem mermeer; Neeltje Lodder, van Den Bommel en Anthonia Maria Gootjes, van Middelharnis. Vervolg Plaatselijk Nieuws Derde Blad. C. VAN BEEK. Mr. Schilder. Sommelsdijk, 1 Jan. 1927. p. f. W. C. VAN AS. Sommelsdijk, 1 Jan. 1927. p. f. C. VIS en Echtgenoote. Sommelsdijk, 1 Jan. 1927. p. W. KNOPS. In kachels en emaillewaren. Winterstraat. Dirksland, 1 Jan. 1927. p L. GREVENSTUK. Sigarenmagazijn. Achterdorp. Dirksland, 1 Jan. 1927. P. Aan vrienden en begunstigers wensch ik een gelukkig Nieuwjaar. JOH. KOOT. In het Wapen van Dirksland. Dirksland, 1 Jan. 1927. Reclame- en Ha Papierhandel - Ad Middelharnis, 1 Jan. 1927. C. M. GREVENSTUK en familie. Dirksland, 1 Jan. 1927. pf. J. C. OSSEWIJER. Café „Havenzicht". Tevens Fourage- handel. Dirksland, 1 Jan. 1927. p. f. A. NIEUWLAND. Mr. Smid. - Straatdijk. Wenscht cliëntèle, vrienden en be kenden een gelukkig Nieuwjaar. A. NIEUWLAND. Meubelhandel. Dirksland, 1 Jan. 1927. p. f. W. J. NIEUWLAND. Rijwielhersteller. Wenscht cliëntèle, vrien den en bekenden een gelukkig Nieuw jaar. Handel In wenscht zyn familie, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Een gelukkig Nieuwjaar zij U allen toegewenscht. H. ZAADNOORDIJK. Dirksland, 1 Jan. 1927. Sedert 1 1 Januari 1927. FAMILIE BINKHORST. Heemstede, Javalaan 27. L. v. D. VELDE v/h. J. D. Binkhorst-Zaaijer. Boek- en Papierhandel. Dirksland, 1 Jan. 1927. p. f. Vrienden en bekenden Heil D. POORTVLIET en Gezin. Dirksland, 1 Jan. 1927. Aan alle vrienden en begunstigers onze hartelijke gelukwenschen in het nieuwe jaar. G. SPEE en Echtgenoote. Hotel Akershoek. Ouddorp, I Jan. 1927. J. A. v. D. SLUIJS. m. v. d. SLUIJS-Driendijk. Bergentheim, 1 Jan. 1927. p. C. WARNAER G.Lzn. M. WARNAER-v. ROSSUM. Dirksland, 1 Jan. 1927. p. j. D. GESTEL. Dirksland, I Jan. 1927. DE GRAAF en v. d. MAAS. Beurtschippers op R'dam en Dordt. Wenschen aan vrienden en begun stigers een voorspoedig jaar. Ouddorp, 1 Jan. 1927. GEBR. BOELAARS. - Metselaars. Wenschen aan vrienden en begun stigers een gelukkig jaar. Ouddorp, 1 Jan. 1927. I Verkrijgbaar by alle Boekhandelaren P' Bij den aanvang van het nieuwe jaar hartelijke gelukwensch aan vrjenden en bekenden. JAN KOMTEBEDDE - Veehandel. Ouddorp, 1 jan. 1927. Aan vrienden en begunstigers vvensch ik een gelukkig nieuwjaar. JAN KOMTEBEDDE. Café. - Veehandel. _Ouddorp, 1 jan. 1927. M. SPARLING. r=~ x Wijnhandel. Wenscht alle vrienden en begunsti gers een voorspoedig jaar. Ouddorp, 1 Jan. 1927. leder jaar kwam in deez' Courant Een gedicht van mijne hand Maar bij uitzondering deez' keer Schrijf ik mijn heilwensch enkel neer- Dorpsweg - OUDDORP O, Niei Nieui Vle Nieul 1927. •Aan familie, vrienden en begun stigers onze hartelijke gelukwenschen in het nieuwe jaar. L. AKERSHOEK en Echtgenoote. Tramstation. Ouddorp, 1 Jan. 1927. Aan familie, vrienden en begunsti gers wenschen wij een gelukkig jaar. P. BEZUIJEN en Echtgenoote. Wijnhandel. Ouddorp, 1 Jan. 1927. Alget MoleJ Adve Nieuw NieuW Machi Nieuw

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 6