Gehoorapparaten Centrale S. YIN DER PLAAT ■Courant Stoomwasscherij jdt U thuisbezorgd, op de Reductie-Bonnen, groot voordeel geven. „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. AMPFENS XE- EN VRACHTWAGENS UT MIDDELHARNIS ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD VERSLAGEN V NiGïtOIDS H. C. SCHOONENBERG Gelderschekade 20 - - Rotterdam tcjC/L /u sTi^L^hld' dte^e, u, ó6t- '?>UAJUI*K. ~&>v*-+c£t+*S $-, 2- £iêo "-^é~4-e- /ie* /^A Jiy^m yZ*W\'C£cit£c^f-*' 'f fat. Jfa. ^g^*ex£< C >7Us N1EUW-HELVOET. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te Middelbarnls (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. PARATIE, STALLING, VERHURING - MIDDELHARNIS UB-DEALER DER voor-Fords. Ruime sorteering onderdeden voorradig [door ons onderhouden en gerepareerd, geeft u een Et ladende dynamo, betrouwbare accu, prima licht elegenheid voor stalling or verbuur met en zonder Cbaulfear L Olie en Vetten uit voorraad leverbaar BELEEFD AANBEVELEND Dij van Algemeene Assurantiën ïdert 1830 onder NEDERLANDSCHE iet NEDERLANDSCH KAPITAAL. PENNING ZOON - Dtrksland R VANAF HET STATION FOTOGRAFISCH GEBIED RDT, PRIMA WERK ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 JANUARI 1 927. No. 17 1 Jan. 1927 Gemeenteraad MIDDELHARNIS. VERSLAG van de vergadering op Woensdag 29 December des namid dags te halt' drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en na een kleine opmerking Van Struik en Slis goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken: a. Procesverbaal van de kasopname bi) den gemeenteontvanger, waaruit bleek dat de aanwezige kasmiddelen overeenstemden met de boeken en bescheiden. bEen schrij ven van den heer B. Schoone- jongen, waarin werd verzocht restitutie van Inkomstenbelasting over de jaren '22 23, '23— '24. en '24 '25 aangezien hem voor het jaar '26—'26 de verlangde restitutie was verleend, en de toestand in vorige jaren precies dezelfde was. Voorzitter zeiae hierop niet te kunnen in gaan daar Ged. Staten in dit geval mogelijk dit jaar een ander standpunt hebben ingeno men dan andere jaren. Hiertoe werd besloten, c. Een schrijven van B. en W. vanSom- melsdijk, waarin medewerking verzocht werd om het verkeer in de haven, nabydegasfa briek afdoende te regelen door een wissel plaats te maken. Voorzitter deelde mede dat deze kwestie door de gascommissie ook reeds is behandeld en dat voor Middelharnis daarbij te weinig be langen zijn om een dergelijk bedrag te helpen voteeren. De meerderheid der raadsleden waren dit met den Voorzitter eens. d. Een schrijven van Ged. Staten, waar in werd bericht dat door deze gemeente de kosten voor een krankzinnige moeten wor den gevoteerd die kort tevoren hier was gedomicilieerd. B. en W. stelden voor tegen dit besluit in beroep te gaan bij den Kroon. Hiertoe werd besloten. e. Een schrij ven van het hoofd der U. LO. school, waarin deze mededeeling doet dat door de gemeente voor het uitoefenen der licha melijke oefeningen het voetbal terrein van de vereeniging M.S.V.V. gebruikt kan wor den tegen een vergoeding van 50, per jaar. Voorzitter stelde voor hierop voorloopig in te gaan en verder uit te zien naar een eigen terrein, b.v. achter de Ambachtsschool. Zaaijer zeide dat het terrein achter de Am bachtsschool groot was 2500 Ma. dar dit dus aan erfpacht 250,— per jaar zou kosten, zoodat het huren van het voetbalterrein veel voordeeliger is. Besloten werd op het schreven van het Hoofd der school in te gaan. Het verslag over de onderwijsinrich tingen. Dit zal ter visie worden gelegd. g. De gemeente begrooting. Gedeputeer de Statön hadden daar over nog. een paar opmerkingen van administratieven aard waarna de goedkeuring kon geschieden, 2. Verzoeken om erfpacht, Een verzoek was ingekomen van Spee om 40 M2 naast zijn woning, idem van de Pa. Langbroek Van Hulst om 1000 Ma gelegen aan de De Ruyterstraat, idem van Dijkers om een stuk gelegen tusschen de woningen van P., en D. Buysse aan de Wilhelmina- straat waarop dan twee blokken van 4 woningen gebouwd zullen worden. Dorsman zag dan gaarne als deze grond werd toegestaan dat men een rooilijn nam van 3 M. uit den weg. Koote was dit met Dorsman eens het huisje van Dame bederft daar het' geheele aanzien. Al deze verzoeken werden ingewil ligd. Alsnog was een verzoek ingekomen van P. van Oudgaarden om?25Q Ma. De Voorzitter stelde voor dit verzoek niet toe te staan, daar hierop te weinig wordt gebouwd. Nog was een verzoek ingekomen van Mej. Wed. Joppe en Mej. Verburg voor hetzelfde stukje grond gelegen naast de woning van Mej. Verburg. Voorzitter stelde voor eerst de teekening af te" wachten van Mej. Joppe. Van der Meide meende dat om het ge meente belang te dienen, dan die grond aan Mej. Joppe gegund moest worden. Krijgsman zeide dat men er beter een wo ning kan laten bouwen dan dien grond voor kippenhokken disponibel te stellen. ,Daarna werd besloten dit verzoek alsnog aan te houden. 3 Benoeming onderwijzeres aan de Jon gensschool. Dit punt werd aangehouden om eerst in geheime zitting de sollicitanten te bespreken 4. Benoeming lid Schoolcommissie. Be aanbeveling luidde als volgt: No. 1 L. van der Baan en No. 2 T. Over* weel. Na gehouden stemming werd benoemd met 10 stemmen de heer L. van der Baan, welke van zijn benoeming kennis zal worden 5. Benoeming regent Weeshuis wegens Periodieke aftreding van den heer J. van der Slik. De aanbe'veliDg luidde als volgt: J. van der Slik en J. W. K. Kerling. Met 9 stemmen op van der Slik werd No. 1 benoemd tegen 1 op Kerling en I blanco. Deze liet zich deze benoeming welgevallen en dankte den leden voor het in hem ge stelde vertrouwen. 6. Benoeming twee leden in de Commis sie van Toezicht op het M. O. De Voorzitter zeide dat van die cohi missie een schrijven was ingekomen waarin werd verzocht voor loopig nu do verwikkelingen aan de R H B.S. wel een einde zullen hebben genomen, geen uitbreiding aan die commissie te geven. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. Alsnog moest een verkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van den heer L. J. den Hollander. Met algemeene stemmen werd deze herkozen. Deze liet zich deze benoeming welgevallen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte die functie naar behooren wederom te mogen vervullen. Van der Meide vroeg wat het werk van die commissie is. Voorzitter zeide dat deze commissie dient schoolbezoeken te houden, adviezen te geven in die zaken waarnaar men het vraagt, en verder zich gelegen te laten aan alle interne aangelegenheden. Van der Meide vroeg of die commissie ook zich kan bemoeien met de orde buiten de school, daar de openbare orde onder de leer lingen buiten de school tusschen'de lesuren daar nogal eens wat te wenschen overlaat. Voorzitter zeide dat dergelijke dingen na tuurlijk in overleg met den directeur be handeld kunnen worden. Krijgsman drong aan, indien er weer ver wikkelingen zullen plaats hebben dat direct opgetreden zal worden en zoo noodig direct uitbreiding gegeven wordt aan de bestaande commissie. Dorsman vroeg of het verslag al versche nen was van de commissie omdat dit met Paaschen al had moeten verschijnen. Voorzitter zeide dat dit verslag thans klaar is. Dorsman meende dat door het slappe op treden van de commissie van toezicht een leeraar als slachtoffer is gevallen. Was het verslag spoediger verschenen dan waren de verwikkelingen beter afgeloopen dan nu is gebeurd. Voorzitter was deze meening niet toege daan, daar die commissie slechts adviseert aan den inspecteur en deze vervolgens aan den Minister. 7. Benoeming lid en plaatsvervangend in Gascommissie. Periodieke aftreding van-, L. Koote en J P. Nieuwland. Beide leden wer den herkozen. L. Koote dankte voor de her benoeming. 8. Aanbesteding vuilnisopbaling. Voorzitter zeide dat een verzoek ingeko men was van S. Visser te Sommelsdtjk, om een subsidie voor het ophalen van de yuilnis op den Vluchtheuvel. Voorzitter zeide hierover met de vuilnis ophalers te hebben gesproken en deze deelden mede dat zij daar tweemaal per week komen zoodat de voorzitter geen termen aanwezig acht aan den straatreiniger van de naburige gemeente een subsidie te geven. Besloten weru de straatreiniging te geven INGEZONDEN MEDEDEELING. "VWOAROM VREES/ '/OOR HET WEER,. kruik NIGRGIDS 30 cent pet* doosje. VokrQgb.v bU ill* epolbe* fc»r» «o dr.gl.lea. Wolg.r «lk« fBBntO Co., Lid.. Bristol IHPOBTEUfii tS.A. OBDN, «OTTERDAM aan de oude ophalers. 9. Vaststelling Begrooting der Gasfabriek. Zonder discusies werd deze vastgesteld overeenkomstig het voorstel. 10. De Gemeentebegrooting '26 werd met eenige af- en overschrijving gewijzigd. 11. Wijziging Politieverordening. Deze wijziging werd alsnog even aan gehouden om een goede redactie te ver krijgen, waarbij wordt verboden het bouwen van varkenshokken nabij de woningen. 12. Driejaarlijksche afrekening van de Bijz. School. Voorzitter deelde mede dat over deze drie afgeloopen jaren door de Bijz. School te veel was ontvangen een bedrag van ƒ519,61. 18. Drinkwaterleiding. Voorzitter: Heb is niet de eerste keer dat dit punt op de agenda voorkomt, reeds is het tweemaal in behandeling gekomen. Ook toen Prof. Visser hier ter vergadering aan wezig was is men"niet tot overeenstemming gekomen. B. en W. gaan langzamerhand twijfelen een overeenstemming te verkrijgen met den raad. B. en W. stellen daarom voor om thans niet te besluiten op het bestaande rapport inzake waterleiding in te gaan, doch de ver eeniging van B. en S. in overweging te geven nadere gegevens te verstrekken met vaste waarborgen inzake de kosten van de aan te sluiten perceelen. Koote zeide, dat wanneer men den spreek woordenbundel door kijkt, men dan ODt- moet de woorden „'t Kan verkeeren"; zoo is het thans met den Voorzitter ook. Vorige vergaderingen was de Voorzitter steeds zoo optimistisch mogelijk en nu waait de wind uit een anderen hoek. Een nieuw onderzoek acht ik dan ook niet noodig. Wanneer het bedrag blijft op hetgeen in dat rapport wordt vermeld en er komt niets bij, dan is het nog te duur voor hier. Niettegenstaande met het aandringen van B. en W. op een nieuw onderzoek, legt men een goed etiket op de beweringen van de tegenstanders uit de vorige vergadering. Ik meen wel te mogen constateeren dat alle leden voor waterleiding zijn, doch men moet. aan die exploitatie geen strop hebben. Voorzitter zeide, dat voor hem persoonlijk geen onderzoek noodig is. Spreker meende dat men aan de cijfers van Prof. Visser niet behoeft te twijfelen, daar deze op een goede basis berusten, doch door de raadsleden wordt een nader onderzoek verlangt, vandaar het voorstel van B. en W. Echter juich ik toe, dat de tegenstanders in principe voorstanders zijn. Koote zeide, dat hy tegen een verplichte aansluiting is en dat het plan te duur uit komt. Wanneer het rijk en de provincie subsidie geeft, dan eerst zal het mogelijk zijn een goede exploitatie te verkrijgen. Dorsman vroeg waarom B. en W. thans met een voorstel tot uitstel ter tafel komen, daar het publiek wel dient te weten van waar die houding. Voorzitter zeide dat een nieuwe telling wellicht nog weer nieuwe lichtpunten naar voren brengt. Dorsman vroeg of de verwikkelingen die hebben plaats gehad aan de Kilwaterleiding soms ertoe hebben bijgedragen tot een der gelijk voorstel. Daar is men begonnen met de water leiding te exploiteeren met een bedrag van 717.000,— en ten slotte vorderde het een bedrag van 1.217.000,-. Voorzitter zeide dat men daarvoor ook een extra uitbreiding van het buizennet tot een lengte van 32 K.M. heeft verkregen. Daar loopt -die geheele kwestie per slot van reke ning over een tegenvaller van 70.000,— en dit is toch heusch niet een zoodanig bedrag om die exploitatie daar zoo op te voeren als wel wordt voorgesteld. Maar wat hebben wij per slot van rekening met die zaken te maken. Dorsman: Volgens het rapport van Prof. Visser over '25 zou er niets meer bij de vastgestelde begrooting komen en in '26 was er weer 70.000,— te kort, hoe is dat nu mogelijk. Ook zeide de heer Overwater te Stryen, dat uit een post van ƒ35 000,— op die begrooting het honorarium van Prof. Visser moest worden bestreden en hier heeft hij verteld dat hij er persoonlijk geheel geen belang bij de tot standkoming had. Wan neer men nu die motie van Strljen eens die met algemeene stemmen is aan- genomend, kan rijgt men toch wel een idee dat er iets niet in orde is. Spreker las daarna die motie voor, welke wy hieronder laten volgen: Strijen, 25 November. „De raad der gemeente Strijen, kennis genomen hebbende van het rapport der Kil waterleiding 1927 en de daaruit gevolgde besprekingen, verheemt eenparig: dat het te betreuren valt, dat door het dag. bestuur een rentabiliteitsrekening 1 Nov. 1926 is vastgesteld zonder voorkennis van het algemeen bestuur der Kilwaterleiding; dat by van oordeel is, dat de zaken van de Kilwaterleiding in het algemeen niet zoodanig zijn behartigd, dat daarin ten volle vertrouwen is te stellen; dat in het bijzonder de uitvoering door prof. Visser niet heeft beantwoord aan eischen die redelijkerwijze aan eeh door het prov. bestuur aanbevolen adviseur gesteld mogen worden dat by het waterleidingbëstuur ernstig moet worden aangedrongen om maatregelen te treffen waardoor de gang van zaken af doende wordt verbeterd; dat deze motie ter kennis moet worden gebracht van Ged. Staten van Zuid-Holland, van het bestuur der Kilwaterleiding, van den adviseur prof. Visser en van de betrokken gemeenteraden". Als men dus alles zoo eens nagaat wees dan voorzichtig met een besluit te nemen. Voorzitter; Zoolang men de verdediging van Prof. Visser tegen die beschouwingen niet weet, moet men niet te veel waarde aan die gegevens hechten. Prof. Visser is thans nog niet klaar met zijn rapport. Dorsman meende, dat hy al reeds lang zich tegen een dergelijke beschuldiging had moe ten verweren. Voorzitter: Maar U zal toch van Prof. Vis ser niet verwachten, dat hy zich in de krant zal gaan verdedigen. Wil men op de beschouwingen van de Kil waterleiding ingaan, dan moet men wachten tot Prof. Visser zich tegen die beschuldiging heeft verweerd. Echter met die zaak hebben wfj hier niets te maken. Ik weet trouwens niet waarom men steeds met die naam van Prof. Visser naar voren komt. Het loopt er toch alleen maar over, wil men medewerken aan de tot standkoming van een waterleiding. Daarna zal de stichting worden gesticht, het bestuur uit de raadsleden gekozen, die stellen verder weer den adviseur aan en zullen het werk aanbesteden of hoe dan ook. Alzoo heeft men aan de Mabeg, noch aan prof. Visser eenige verbintenis. Hoe dat daar geloopen is in deHoeksche Waard, daar mag men bovendien ook Prof. Ingezonden Mededeeling. Weest gewaarschuwd voor kwakzalverij Wy zijn leveran ciers van de Ver. tot bev. der belangen v. Slechthoorenden. Visser niet voor verantwoordelijk stellen, want Prof. Visser bouwt zijn berekening weer op gegevens welke hem op zijn beurt door andere deskundigen zijn verstrekt Zy'n die niet vertrouwd, dan loopt natuurlijk ook de berekening fout van den controleerenden adviseur. Vroeginclewey meende dat men op het thans bestaande rapport niet mag ingaan, Ook zag spreker nog wel gaarne wat nu ver staan wordt met 1 kamerwoningen, die vraag is hem steeds nog niet beantwoord, daar er veel woningen zijn met een woonkamer, doch dat er wel 3 kamertjes zijn .en wordt dergelijke woningen nu voor één- of voor drie kamerwoningen aangeslagen, dan wordt het veel te duur voor die menschen. Dorsman stelde daarna voor de navolgende motie in stemming te brengen: FORMULE. Burgemeester en Wethouders van Middel harnis gezien het behandelde in de Gemeen teraden van Strijen en Puttershoek over de Kilwaterleiding aldaar, zijn van oordeel, dat de rapporten van de Provincialen Adviseur omtrent watervoor ziening geen absolute betrouwbaarheid be zitten, dat, alvorens tot een werk van dergeiykens omvang en dergelyke risico te kunnen be sluiten, men over zeer betrouwbare positieve gegevens moet kunnen beschikken. Motieven, waarop zij besluiten; hun voor stel tot aansluiting bij een waterleidingnet op Goeree en Overffakkee; in te trekken. Zaaijer meende dat dit met de Kilwater leiding niets heeft uit te staan en dat de plannen geheel op zichzelf staan. Van der Meide vroeg, waarom de vereeni ging van B. en S. zich tot Mabeg heeft ge wend en waarom niet tot het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening dat in 1912 het plan heeft onderzocht. Voorzitter zeide dat het rapport van 1912 niet is gepasseerd, doch dat zulks tot basis voor deze plannen heeft gediend. Krijgsman meende dat met de Mabeg al reeds een zedelijke verplichting is aangegaan. Voorzitter was dit niet met hem eens, daar men met f 550 van de Mabeg af is. Krijgsman: Daartegenover staat dat men dan toch voor een geheel nieuw plan weer eens 35000 kwijt is. Daarna werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht om de zaak allereerst nog eens nader aan een onderzoek te onder werpen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Voorzitter: Nu hebben we toch een uit spraak met algemeene stemmen dat men voor waterleiding is. Dorsman: En nn zal het op sleeptouw ge houden worden voor verkiezingspropaganda. Rondvraag. Vogelaar vroeg hoe de brandweer voor buiten de gemeente nu geregeld is en of er al een regeling is voor het schoolgeld voor op Stad aan 't Haringvliet schoolgaande kinderen. Voorzitter zeide dat op 't Panhuis nu een doorverbinding is, ook des nachts naar den gemeentebode, zoodat die ten allen tijde kan worden opgebeld. De schoolgeldregeling is Koote vroeg verbetering van een goot aan den Ring. Werd toegezegd. Van der Meide klaagde over een paar school lokalen, die dringend onderhoud behoeven. Voorzitter zegt onderzoek toe. Van der Meide heeft de bestrating te duur gevonden en vroeg voortaan zuiniger te zjjn, daar er per M1 zeker 15 cent te veel is be taald. Nipius zeide dat de opzichter wist dat er voor 0,33 gewerkt zou worden en heeft 0,55 betaald. Dit komt niet te pas. Voorzitter zeide onderzoek toe. Slis vroeg of het onderzoek naar de ge heele rioleering al gereed is. Voorzitter ant woordde, dat dit in vollen gang is. Slis vroeg bestrating aan langs het school hek. Van der Meijde zag liever den geheelen weg vanaf het pakhuis van Vermaas tot het Bouwmeesterplein bestraat, daar het onder houd van dit eindje veel kost. Voorzitter zeide met een kostenberekening ter tafel te zullen komen. Slik vroeg publieke aanbesteding van alle Voorzitter meende, dat zulks geen voordeel zou opleveren, zegt echter overweging alsnog toe. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over ter behandeling van punt 3. Na^ieropening vroeg Van der Meide den voorzitter billijkheidshalve den assistent die tijdelijk de gemeente heeft geholpen per 1 Febr en niet in zyu vacantie te ontslaan. Hierop werd niet ingegaan. Bij stemming werd benoemd met 6 stem men my Siefert uit Vierpolders tegen 5 op Mej. de Hondt. Daarna sluiting. Gemeenteraad STELLENDAM. Vergade ring van Donderdag 23 December, namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Afwezig de heeren Koese en Van de Ree. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Allereerst kwam in behandeling het ver zoek van de Spui bewoners om straatverlich ting, dat in de vorige vergadering eerst door B. en W. behandeld moest worden. B. en "W. stelden voor bij de woning van A. de Jager en C. A. de Later een lantaarn te plaatsen, waartoe werd besloten. Benoeming straatreiniger. Voorzitter deelde mede dat 17 sollicitaties waren ingekomen. Ter bespreking van de sollicitanten ging de vergadering in geheime zitting over. Na heropening, stelde Holleman voor mede uit een bezuinigingsoogpunt, dat men dat werk moest gunnen aan den laag- sten inschrijver. Daarna werd benoemd als gemeente werkman-straatreiniger, de heer W. Groo- tenboer. Alsnog werd in behandeling genomen het verzoek van de vereeniging tot verkrijging van Onroerende góederen, ingevolge de landarbeiderswet, om een voorschot groot 56.000.-. Alvorens tot een besluit over te gaan, werd eerst besloten tegen Dinsdagavond een vergadering te beleggen met de betrokken landarbeiders. Daarna sluiting. Ontdekte Columbus de kauwgom? In een brief van Columbus over de ont dekking van Amerika, gereproduceerd in een der laty'nsche edities van de Lenox Bi bliotheek, komt volgens Popular Science Monthly de volgende passage voor: „Eindelijk moge ik in enkele woorden een kort verslag uitbrengen van onze reis en voorspoedige terugkeer en over het behaalde gewin, want ik ben er zeker van dat, wan neer ik door een weinig hulp van onze on- overwinnelyke vorsten worde ondersteund, al het goud dat zij wenschen kan worden medegebracht, bovendien alle speceryen, alle katoen, alle kauwgom (die alleen in Chios gevonden wordt), ook al het aloéhout en evenveel slaven voor de vloot, als hunne dnorluchtigheden slechts kunnen verlangen." Deze brief is gedateerd 14 Maart 1493 en werd dus ruim 400 jaren geleden geschre ven. Daaruit blijkt duidelijk dat het gebruik van kauwgom geenszins een gewoonte van de laatste jaren is en waarschijnlijk reeds langen tijd in zwaDg was vóór Columbus het bovenstaande schreef. De wrekende arm. De rechtbank te Boedapest heeft volgens een telegram daarvandaan aan deVossische Zeitung de in Den Haag wonende mevrouw G. Nagy, een Hongaarsche dame, schuldig verklaard aan het beleedigen van de Hon gaarsche natie, daar zij zich tijdens de be handeling der zaak van de valsche Fransche bankbiljetten voor de Haagsche rechtbank, tegen een journaliste ongunstig over Bethlen en het regime in Hongarije had uitgelaten. De verdediger van mevrouw Nagy wees er op dat dat de betreffende journaliste, de medewerkster van een rechts radicaal blad, niet eens meer wist te zeggen in welke taal mevrouw Nagy de beleedigen gesproken bad. De rechtbank verklaarde de dame echter schuldig. Zy werd niet tot een straf veroor deeld daar volgens Hongaarsche wet dit onmogeiyk is, zoolang een beklaagde zich in het buitenland bevindt.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 5