EERSTE BLAD J. HENIGER-Kipstraat 85-87 ZATERDAG 30 OCTOBER 1926 DE WENTELTRAP Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en DienstaanYragen t 1,per plaatsing tot een maximum yan 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Hiddelharnis. 8E JAARGANG. - N°.100 AANKOOP VAN KING EDWARD-PLANT- AARDAPPELEN EEN GEVAAR VOOR INVOER VAN DE AARDAPPEL- WRATZIEKTE. De verbouw van witvleezige exportaard appelen is over 't algemeen op de Zuid-Hol- landsche Eilanden van weinig of geen be- teekenis. Meermalen werd de een of andere soort beproefd, waarby goede opbrengsten werden verkregen, doch het finantieele resul taat was steeds van dien aard, dat het vol gende jaar niet met de betreffende soort werd voortgeteeld. De oorzaak hiervan was, dat deze soorten in het binnenland niet ge vraagd zyn, dus by uitbiyven van export de aardappelen slechts met moeite tegen zeer lage pryzen konden wordon verkocht. Het biykt eehter dat de laatste jaren nieuwe afzetgebieden zyn gevonden voor grove exportaardappelen, waarby vooral de vraag naar King Edward belangryk is toe genomen. Het gevolg hiervan is, dat meerdere landbouwers zich reeds hebben voorgenomen de teelt van deze soort het a.s. jaar uit te breiden of in haar bedryf op te nemen. Wy mogen het als een gunstig verschyn- sel beschouwen, wanneer de afzetmogeiyk- heden van onze landbouwproducten worden vergroot. Dit geldt ook vooral voor aard appelen. Slede door de goede zorgen, welke aan het te gebruiken pootgoed worden besteed, is de opbrengst per H.A. de laatste jaren belang ryk toegenomen en kan zeer zeker nog wor den verhoogd. Met do toenemende productie moet dan ruimer afzetgebied worden gezocht. Indien nu een gedeelte der met binnenland- sche consumptieaardappelen te beteelen op pervlakte kan worden vervangen door export aardappelen, waarvan de afzet verzekerd is, zal dit zeker do aardappelcultuur in het algemeen ton goede komen. Er is echter een belangryke factor, waarby men met den afzet van aardappelen naar het buitonland rekening heeft te houden. Verschillende aardappelinvoerendo landen stellen meer of minder hooge eischen aan de gezondheidstoestand van het in te voeren product. Een der belangrykste ziekten, welke den afzet van aardappelen naar het buiten land belemmeren of onmogeiyk maken, is de aardappelwratziekte. Verschillende landen houden hunne gren zen gesloten voor aardappolen, afkomstig uit landen waar wratziekte is geconstateerd. Andere landen eischen dat de in te voeren aardappelen zyn gegroeid buiten een kring van 25 K.M. sommige tot buiten een kring van 5 K.M. vanaf gemeenten, waarin met wratziekte besmette perceelen zjjn {gelegen. Op de Zuid-Holl. Eilanden werd tot heden nog geen wratziekte geconstateerd, dus is uitvoer van aardappelen van deze Eilanden, behoudens enkele uitzonderingen, naar het buitenland nog mogeiyk. Nemen wy echter oens aan, dat de wratziekto op een of meer der Eilanden op een of twee plaatsen in het centrum van het eiland werd geconstateerd, dan zou uitvoer van aardappelen, gegroeid op deze Eilanden vrywel geheel uitgesloten zyn. Wy behoeven er hier niet nader op te w|)zen dat dit een ramp voor onze aard appelcultuur zou z(jo. FEUILLETON. MIJNHARDT'S Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth en Drogisten MARY ROBERTS RINEHART. 52) )o(— Toen werden de rollen omgekeerd. Eerst had Arnold geld gegeven voor Lucien's opvoeding, maar nu perste hij Anne Watson gefd af tot ze niets meer had. Hoe dieper Arnold zonk, hoe meer begon hij te eischen. Toen het tusschcn hem en zijn familie tot een breuk kwam, werd het nog erger. Anne nam het kind uit het tehuis weg en verborg hem bij een boerenfamilie in de buurt van Casanova. Het waren Duitschcrs en hij noemde dc vrouw „Gri ssmutter". Het was een aardige jongen geworden, en het ecnige dat Amic nog had op dc wereld. De Armstrongs gingen naar Californië en Ar nold's achtervL Iging begon opnieuw. Hij was woedend omdat het kind verdwenen was, en zc was bang voor hen:. Ze durfde niet in het grootc huis te blijven en nani haar intrek in de portiers woning. Maar toen ik Zonnehoek huurde dacht zc, dat bij haar wel niet met rust zou laten. Ze had zich aangeboden als huishoudster en ik had haar aangenomen. Dat was op een Zaterdag. Dienzelfden avond kwam Louise plotseling. Thomas stuurde om juf frouw W tson en ging toen Arnold Armstrong halen tp de club. Anne hield wel van Louise, die haar aan Lucy herinnerde. Zc Wist niet wat er aan dc hand was, maar Louise was vreeselijk opge In het belang der aardappelteelt Is het dus noodzakeiyk, dat men tracht te voorkomen dat de aardappelwratziekte op de Eilanden wordt ingevoerd. De wratziekte wordt verspreid met besmet pootgoed en besmette aarde. In het Noorden van ons land, de Veenkoloniën en omgeving, liggen meerdere perceelen, waarvan bekend is dat zy besmet zyn door wratziekte; de mogeiykheid is echter niet uitgesloten dat er meerdere perceelen, soms in lichten graad zijn besmet, waarvan dit nog niet bekendis. *Nu is er aan het betrekken van pootgoed uit een omgeving van met wratziekte be smette perceelen het groote gevaar verbon den, dat men met wratziekte besmet poot goed ontvangt, eu wanneer een perceel een maal is besmet, komt er practisch gesproken, niet meer af. Grond waarop eenmaal wrat ziekte werd geconstateerd, geeft na 10&15 jaar nog wratzieke knollen. Wy hebben er vroeger reeds op gewezen dat men by aankoop van nieuwe soorten aardappelen, gegroeid in een besmette om geving, voorzichtig moet 2yn. Er dreigt nu echter een zeer groot gevaar, waartegen wy met den meesten ernst meenen te moeten waarschuwen. De toenemende vraag naar King Edwardaardappelen voor verkoop naar het Buitenland heeft tengevolge, dat meer dere landbouwers het volgende jaar deze soort willen uitplanten. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hiervoor moet natuuriyk pootgoed worden aangekocht, waarvoor eenige handelaars hunne bemiddeling aanbieden. Wy hadden dezer dagen het genoegen een en ander over aankoop van King Edward te bespreken met een handelaar, welke by den export van deze soort is geïnteresseerd. Deze deelde ons mede, dat hy het vorige jaar voor levering van plantgoed heeft gezorgd en zich hiermede ook voor het a.s. seizoen weer zal belasten. Wy hebben toen op het gebruik van ge zond en betrouwbaar pootgoed de aandacht gevestigd en gewezen op het gevaar voor invoer van wratziekte by aankoop van poot goed uit een omgeving waar deze ziekte is geconstateerd. Hy wilde hiervan echter niets weten, voor hem was de King Edward, afkomstig uit de veengronden de beste plantaardappel. Hy prefereerde voor plantgoed de veenaardappel boven de kleiaardappelen. Wy hebben dezen zomer meerdere velden King Edward gezien, waarvan dit voorjaar pootgoed was geleverd, afkomstig uit de Veenkoloniën By gezondheidstoestand liet zeer veel, zoo niet alles, te wenschen over. De ontwikke ling van het gewas was in vele gevallen verre van voldoende, terwyi op de raszuiver heid ook nog wel iets viel af te dingen. We bezochten een perceel, waarin behalve King Edward, werden aangetroffen de na volgende soorten: Paul Kruger, Eigenhei mers, Thorbecke, Triumf, Roode Star, Ceres en Koksiaan, terwyi bovendien onze soorten kennis nog voor minstens 4 andere soorten wonden-geweest. Juffrouw Watson probeerde zich te verbergen voor Arnold, maar hij was zeer on aangenaam geweest. Ongeveer om half drie ver liet hij de portierswoning cn ging naar huis; hij werd binnengelaten door de oostelijke deur en kwam er weer heel gauw uit. Er was iets gebeurd, dat wist zc niet, maar even later waren meneer Innes cn neg een andere meneer in de auto weg gereden. Thomas cn zij hadden hun best gedaan om Louise te kalmeeren cn even voor drieën ging juffrouw Watson naar hef huis terug. Thomas bezat een sleutel van dc oostelijke deur, dien hij haar gegeven had. Halverwege het grasveld kwam ze Arnold tegen, die om dc een of andere reden het huis in wilde. Hij had een golfstok in zijn hand, dien hij ergens gevonden had, en toen zc weigerde om hem binnen te laten bad hij er haar mee geslagen. Haar hand was leelijk gewond en dc bloedvergiftiging die er bij gekomen was, veroorzaakte nu haar dood. Razend van woede en angst was ze weggehold en in huis gekomen, terwijl Gertrude cn Jack B; iley aan de voordeur stonden te praten. Eigen lijk zonder goed te weten wat zc deed rende zc naar boven. De deur van Gertrude's kamer stond open en Halscy's revolver lag daar op het bed. Zij had het ding gegrepen en was een paar treden van dc wenteltrap afgeloopcn. Ze kon hooren dat Arnold probeerde om de deur open te maken. Stilletjes liep ze naar beneden en maakte de deur open; hij kwam onmiddellijk binnen en zij liep weer een paar treden naar boven. Het was pikdonker, maar ze kon zijn overhemd zien. Van de vierde tree af schoot zc op hem. Toen hij viel, gaf er Iemand In de biljartkamer een schreeuw te kort schoot. Bovendien waren een massa planten in zoo sterke mate door mozaiek en bladrol aangetast, dat zij niet meer de kracht bezaten één knol als nakomeling voort te brengen. Is het niet allertreurigst, dat onze goede kleigronden worden gebruikt om dergelljken rommel op uit te planten? Is het te ver wonderen, dat men met dergeiyk pootgoed de kans loopt allerlei ongewenschte en ge vaarlijke aardappelziekten in zyn bedryf te halen? Wanneer men een dergeiyk gewas verge- ïykt met de King Edward, welke in Plakkee wordt verbouwd (voor eenige jaren terug onder den naam van Variant) dan geeft deze laatste belangrijk beter uitkomsten. Er wordt op het oogenblik weer druk reclame gemaakt voor den verbouw van King Edward en de levering van'pootgoed in het a.s. seizoen. Wij hebben hierboven reeds medegedeeld, dat wy geen tegenstanders zyn van den ver bouw van exportaardappelen. Met den mees ten ernst moeten wij echter waarschuwen tegen het aankoopen van pootgoed, waarby gevaar voor invoer van aardappelwratziekte bestaat. Wy zyn er van overtuigd, dat op de kleigronden in FJakkee en in Friesland vol doende pootgoed van de King Edward te verkrygen zal zyn. Men late zich dus in het belang van de aardappelcultuur in het alge meen en ieder voor zich als aardappelver bouwer in het bizonder, niet bepraten door een paar bandelaren, welke U trachten te overtuigen, dat pootgoed van de veen-beter is dan van de kleigronden. De Hoofd-Contr. v. Z.-H. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, October 1926. P.S. Tydens het schry ven van dit artikel werd ons vanwege den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen medegedeeld, dat niet genoeg kan worden gewaarschuwd eu het aankoopen van plantaardappelen, waarvan niet de zekerheid bestaat, dat zij gegroeid zyn op onbesmette terreinen en in gezonde omgeving. v. d. W. INGEZONDEN MEDEDEELING. Speciaal HOEDEN en PETTEN voon CLK Z'N KCU3> Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Parnekoehstraat. Sport- en Reispetten I 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 8,50 Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder!] (Adv.' en liep weg. Toen er alarm gemaakt werd had ze geen tijd gehad om naar boven te gaan; ze ver stopte zich in den westelijken vleugel tot iedereen beneden was. Toen sloop ze naar boven, gooide de revolver uit een raam en kwam net op tijd beneden om de menschen van de Greenwood-club binnen te laten. Misschien vermoedde Thomas wel wat er ge beurd was, maar hij had nooit iets gezegd. Toen de hand, die Arnold Armstrong had gewond, erger werd, gaf ze het adres van Lucicn aan den ouden man, en bijna honderd dollars. Dat geld moest dienen om Lucien's kostgeld te betalen in Richfield, tot zij weer beter was. Zij had om mij gestuurd, om mij te vragen of ik met de Armstrongs over Lucien wilde praten. Toen ze merkte, dat ze achteruit ging, had ze aan mevrouw Armstrong geschreven, haar verteld dat Arnold's wettige kind in Richfield was, cn haar gesmeekt hem te erken nen. Ze was stervende. Dc jongen was een Arm strong en had recht op een deel van dc nalaten schap. In haar kofier op Zonnehoek zaten alle papieren met brieven van den doodc, waardoor alles bewezen zou worden. Op dien avond dat Jainicson iemand op de wenteltrap had hooren loopen, was zij het geweest. Toen hij haar achtervolgde was ze door de eerste dc beste deur gevlucht en in den waschkcldcr ge vallen. Er stond een mand waschgoed, die haar val had gebroken. Ik had wel kunnen huilen van opluchting, omdat het toch tenslotte Gertrude niet geweest was! Dat was het verhaal. Tragisch als het was, scheen het de stervende vrouw toch verluchting te geven om het te vertellen. Ze wist niet, dat Thomas dood was, en ik vertelde het haar niet. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONZE SPAARBANKEN Waarborgen voor betrouwbaarheid. Thans weer te Zevenbergen! Volgens een bericht, onlangs opgenomen in het Dagblad van Noord-Brabant heeft zich ook daar weder het geval voorgedaan, dat een particuliere firma, zich voordoende als een Spaarbank, ten minste, spaarbankboekjes uitgevende, een groot aantal renteniers, middenstanders en anderen uit Zevenbergen, Klundert, Fijnaart en omstreken zoo niet ongelukkig gemaakt, dan toch een groot financieel verlies heeft bezorgd, o.a. door middel van spaarbank boekjes, waarop zij hun goede, dikwijls zuur verdiende spaargelden aan deze firma hadden toe vertrouwd. Het is niet voor de eerste maal, dat het goed vertrouwen van den eenvoudigen Spaarder, die zijn geld overliet aan personen en instellingen, die spaarbankje spelen, maar die eiken waarborg missen, dat ze ook Inderdaad Spaarbank zijn, danig werd teleurgesteld. Onze wetgever heelt niet lang geleden de volgende omschrijving van het begrip Spaarbank gegeven: .Onder Spaarbanken worden verstaan inrichtingen, welke zich bet in bewaring nemen en rentegevend beleggen der haar door de Inleggers toevertrouwde gelden uitsluitend ten doel stellen", waaruit dus voortvloeit, dat bankiers, kassiers en dergelijken, ook al geven ze spaarbank boekjes uit, niet geacht kunnen worden onder het begrip .Spaarbank" té vallen. Immers hun doel is winstbejag, het behalen van voordeel voor de eigen portemonnaie! De winsten, te behalen bij een uiterst solide belegging der spaargelden zijn veel te gering voor wie, als bovengenoemde instellingen, het maken van winst hoofdzaak en doel is; zij zijn dus gedwongen naar andere beleggingen om te zien, waarvan de spaarders, zooals zij ook thans te Zevenbergen en omstreken tot hunne schade ondervinden, het volle risico dragen. En men kan in het algemeen er zeker van zijn, hoe hooger rente beloofd wordt, hoe grooter het risico voor den spaarder zal zijn. Wij willen er met dit schrijven nog eens weer de aandacht op vestigen in het algemeene volks belang, dat de spaarders voor de plaatsing van hun geld goed doen een „echte" Spaarbank op te zoeken, dat is een Spaarbank, welke het niet om winst te doen is, doch uitsluitend om bevor dering van bet sparen, zulk een Spaarbank kan de meest solide belegging zoeken voor de aan haar toevertrouwde gelden; zij behoeft niet te zoeken naar de hoogste rente bij deze beleg ging, wetende, dat hooge rente meestal met hooge risico samen gaat. Hare bestuurders stellen zich met het oog op het nuttige doel der Spaarbank vrijwillig en be langeloos beschikbaar; aandeelhouders, welke uitkeerlngen moeten ontvangen, zijn er niet. De kosten dezer Spaarbanken zijn daardoor gering en wat na aftrek der onkosten overblijft, wordt niet als winst verdeeld, doch tot meerdere zekerheid der spaarders aan de reserve toegevoegd. Vraagt men nu, hoe vindt men zulk een Spaarbank, dan antwoorden wij, dat sedert een paar jaren door samenwerking van een groot aantal Ned. Spaarbanken is tot stand gekomen HET NEDER- LANDSCH SPAARBANK-BUREAU, opgericht door den Ned. Spaarbankbond, gevestigd te Amers foort; bij dit Bureau kunnen zich alleen aansluiten die Spaarbanken weike boven omschreven doei hebben: „uitsluitend zorg voor de belangen der spaarders" en niet .WINSTBEJAG". 114 Spaarbanken, door geheel Nederland verspreid, waartoe behooren zoowel de grootste als zeer kleine, zijn aangesloten en hebben zich vrijwillig gesteld onder jaarlijksche finan- ciüele en administratieve contröle van dit Bureau. De zekerheid voor de inleggers dezer Spaarbanken wordt hierdoor aanmerkelijk vergroot. Een schild aan den ingang der Spaarbankgebouwen of een lijst in het zittingslokaal der Spaar bank, waarop vermeld staat .AANGESLOTEN BIJ HET NED. SPAARBANKBUREAU" stellen den spaarder in staat deze Spaarbanken te herkennen. Nog zijn niet alle echte Spaarbanken aangesloten bij dit Bureau, doch gelukkig kan geconsta teerd worden, dat hun aantal in 2 jaar tijds gestegen is tot 114 met een gezamenlijk bedrag aan spaargelden van ongeveer 190 millioen gulden.- Ook de NUTSSPAARBANK te Middclharnis is bij bovengenoemd Spaarbank-Bureau aangesloten. De reserves dier Bank bedroegen op 1 Januari 1926, 13.2 van het aan Inleggers verschuldigde. De Nutsspaarbank Middelharnis—Sommelsdijk. Bazelsche Babbeltjes. UI. Schweizer-W oche. M'q Bazelsche kameraad keek naar de lucht, - toen naar den kalender en debiteerde: „Er komt regen". „Volgende week is het „Schweizer Woche". En toen ik het nog niet begreep verteldehy „Sinds de oorlogsjaren hebben we hier elk najaar een belangrijke gebeurtenis Elk jaar zal weer terugkeeren de week, die we Schweizer Woche noemen, en waarin alleen, voor zoover mogeiy k, waren verkocht worden van Zwitsersche fabrieken afkomstig. Dan houden alle winkels groote uitstallingen van wat onze ny verheid maakt en presteert, dan houden alle winkels groote uitverkoopen en Ik beloofde haar dat ik voor Lucien zou zorgen en bleef bij haar zitten tot de heldere oogenblikken al minder en minder werden en ze tenslotte be wusteloos werd. Dienzelfden nacht stierf ze. HOOFDSTUK XXXIII. Onder aan de trap. Toen ik in het huurrijtuigje van het station in Casanova naar fftiis reed, zag ik den detective Burns lieert en weer slenteren in de straat bij het huis waar Dokter Walker woonde. Jamieson begon er dus haast achter te zetten blijkbaar. In huis was alles stil. Het onderzoek van de wenteltrap had niets opgeleverd, en behalve een tweede telegram van Gertrude, dat Halsey er op stond om naar huis te gaan cn dat ze dienzelfden avond nog kwamen, was er geen nieuws. Toen Jamieson er niet in geslaagd was om de geheime kamer te ontdekken, was hij naar dokter Walker geweest, onder voorwendsel dat hij plotseling erge maagpijn had, en hij had bij hein geinformcerd welke treinen er 's avonds naar dc stad liepen. Hij zei, dat hij al een hceleboel tijd aan deze ge schiedenis had verknoeid en dat een groot deel van die geheimzinnige dingen alleen maar in mijn verbeelding bestonden! De dokter dacht dat 't huis dag cn nacht bewaakt werd. Nu als je er maar voor zorgde, dat iedereen dit dacht, had je lieelcmaal geen beewaking noodig beweerde Jamieson. En laat in den middag liepen de twee andere detectives met Jamieson door de hoofd straat van Casanova en stapten later in een trein naar de stad. worden alle Zwitsers er aan herinnerd, dat bescherming en bevordering van hun eigen industrie in hun eigen belaDg is. En tevens kunnen ze dan zien, dat de Zwitsersche fabrieken niet ten achter staan by de bui- tenlandsche en dat alle waren, die Zwitser land voortbrengt, eerste klas zyn." „Ter verhooging van deze feestelijkheid, die zoo zeer het nationaliteitsgevoel bevordert, wordt dan de groote „Messe" gehouden, waarvan je wel de voorbereidingen hebt gezien." Messe wil niet anders zeggen dan kermis. Kermis echter zonder koekhappen. maar de kermis waarin toch allerlei verdere ver maken niet ontbreken. Een paar honderd kraampjes worden opgeslagen, in de voor- Dat ze er bij het eerstvolgend station weer uitstapten en in donker naar Zonnehoek terug wandelden, wist toen niemand. Persoonlijk wist ik van de heele geschiedenis niets af ik werd op dat oogenblik door andere dingen in beslag genomen. Toen ik wat uitrustte van mijn tocht naar de stad, bracht Liddy mij thee en op het theeblad lag een klein boekje uit de bibliotheek van Casa nova. Het heette: De Onzichtbare Wereld en er zat een opwekkend omslag om, waarop een stuk of zes in lakens gehulde gedaanten om een graf steen heen dansten! De sombere stemming, waarin mijn bezoek a?n het ziekenhuis mij gebracht had, verdween bij het vooruitzicht dat ik 's avonds He Isey weer zou zien. Het was ongeveer vijf uur toen Liddy mij een grijze zijden kimono en een paar pantoffels aantrok en zei dat ik een dutje moest gaan doen. Ik wachtte dat ze weg ging, en zoodra ze veilig en wel beneden was, ging ik naar boven naar den koffeVzolder. Er was in dien tusschentijd niemand geweest en ik begon dadelijk weer te zoeken naar den ingang van de geheime kamer. Door de openingen aan weerskanten van den schoorsteen kon ik niets anders ontdekken dan een stuk steencn muur van een meter. Nergens was een knop of een scharnier te ontdekken. De toegang moest te vinden zijn in den schoorsteenmantel of op het dak, dacht ik, en toen ik na een half uur met den schoorsteenmantel nog niets bereikt had, besloot ik het op het dak te probeeren. Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1