■HEM woensdag 6 october 1926 i 33 :n ."5 2K u r £3 DE WENTELTRAP hwvnv:v JAVA REEPEN datskwatta Prijs per kwartaal. f I. Lossa nummersf 0,07* Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. wtom&wm Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8F JAARGANG. - N°. 93 f m IK 3LU «•r* m ram 3 bunnen dig n'gfi- dig is, is re kamer to doen g) met de ooals be- t.dan wjj i het ge- 1 veTmln- ietwaar n zal deze ig betec- inen aan ebben en dere ver* oscoop. s van de collogtaer ibouw en, wegwer- rol flltna De Wereld wacht niet op de auto racebaan bij Lisse. Het moge in den aanvang een oogen- blik eigenaardig lijken, dat wij in een artikel op deze plaats de aandacht onzer lezers, zij het slechts voor eenige korte momenten, wenschen te vestigen op de eventueel te bouwen auto racebaan bij Noordwijk en Lisse, doch wij zijn van meening, dat het langzamerhand wat te ver gaat met dit geval, zoodat het, om zoo te zeggen een nationale blamage zou zijn, indien deze racebaan tot stand kwam. leder buitenlander, die eenigszins op de hoogte is van de automobielsport weet, dat een racebaan voor het houden van automobielwedstrijden uit den aard der zaak een fiasco moet worden. En zouden .wij nu geen enkel woord mogen wijden aan deze debacle-in-den-dop, waar toch met Nederlandsch kapitaal, met Neder- landsch intellect en met Nederlandsche arbeidskrachten (althans voor het grootste gedeelte) deze baan zou moeten worden gebouwd dus .Nederland" in het oog van iederen ingewijde in het buitenland belachelijk zou worden gemaakt? Wij zeggen fiasco, wij spreken van debacle-in-den-dop en van belachelijk makerij. En zoo is het. De feiten zijn daar, om het te bewijzen. De racebaan bij Monthléry, gelegen vlak bij een wereld stad als Parijs, een centrum van inter nationaal veikeer, gelegen in een land, dat men de bakermat van het automobi lisme zou kunnen noemen, levert de treurigste resultaten op. Dc baan te Mira mas: idein dito. Deze baan bleek reeds bij de eerste race een geweldige strop voor de kapitalisten, die daar hun lieve duiten in gestoken hadden. Afgezien nog van deze feiten, hebben autoriteiten op automobiel gebied en op autowedstrijd gebied, zich onomwonden tegen het type' baan uitgesproken. Toch werd Monthléry in de voorloopige plannen van het gezel schap Vroede Vaderen van Noordwijk als voorbeeld genomen. Renners, construe tcurs en deskundige journalisten, zooals dc zeer bekende Faroux van het Franschc Sportblad TAuto, verklaren, dat de race baan absoluut heeft afgedaan. En toch wordt, naar de krantenberichten zeggen, door den Burgemeester en eenige Wet houders van Noordwijk een reis gemaakt naar Monza om zich daar te gaan over tuigen van de .gunstige finanticele resul taten", die een racebaan in ons land .zou kunnen" opleveren. In het gezicht van de boven aangehaalde voorbeelden van buitenlandsche racebanen, is het ons onbegrijpelijk, hoe iemand nog zoo naief kan zijn, te denken, dat de wereld wacht op een Nederlandsche auto Tacebaan! De eenige wijze, waarop, volgens de ter zake kundigen, binnen enkele jaren nog slechts auto races zullen gehouden worden, zal zijn op gewone landwegen, die, weliswaar, meer speciaal voor dat doel zullen zijn aangelegd dus bv. met mooi glad wegdek doch die overigens heel gewone, voor het dagelijksch verkeer ge bruikte wegen zijn zullen. Is het Gemeente bestuur van Noordwijk er dus dermate op gebrand, de attracties van deze bad plaats te verhoogen, waarom gaat dat bestuur er dan niet toe over, in overleg en in samenwerking met de omliggende gemeenten een wegencomplex te ontwer pen, dat het van tijd tot tijd als gesloten circuit voor autorennen kan worden ge bruikt, doch den overigen tijd ten dienste van het gewone verkeer gebruikt wordt? De duinstreek tusschen Noordwijk en Kijkduin, met als achterland Leiden, Den Haag en onze geweldige Havenstad Rot terdam, met zijn internationaal verkeer, is toch waarlijk de prachtigste streek, die men zich denken kan om een dergelijk wegencomplex aan te leggen! Wat al mogelijkheden doen zich hierbij voorl Wat al uitbreidingen voor de omliggende dorpen en steden goedkoope grond om te bouwen en door die aan te leggen wegen gemakkelijke verbindingen met auto en autobus! Ons dunkt,'dat het Gemeentebestuur van Noordwijk eerder op deze wijze het enorme kapitaal, dat er voor het bouwen van een racebaan noodig zou zijn, nuttig besteden zou. Nogmaals: Monthléry is failliet, Miramas is een strop voor de oprichters, de beroemde Brook- landsbaan in Londen leidt een treurig, armelijk en zorgelijk bestaanzoo zelfs, dat de noodige herstellingen aan de baan niet eens kunnen worden aangebracht. Zou Lisse dan slagen?! INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. van MARY ROBERTS RINEHART. 45) —)0<— „Nina Carrington, Nina Carrington" zong dc motor. „Nina Carrington. N. C." En toen wist ik het even zeker alsof ik het gezien ,had. Er stond N. C. op den koffer van dc vrouw met het pokdalige gezicht, Met leek allemaal zoo eenvoudig. Mat tic Blios was Nina Carrington geweest. Warner had haar stem gehoord in de bibliotheek. Ze had Halsey iets verteld, en naar aanleiding daarvan was hij als een razende naar dokter Walker ge gaan - wat hem misschien zijn leven gekost had. Als we die vrouw konden vinden, zouden we er misschien achter kunnen komen, wat er van Hal sey geworden was. We waren nu bijna al in Richfield, cn ik liet Warner maar doorrijden, maar mijn gedachten waren er niet bij. Ik dacht aan Halsey op dien gedenkwaatdigen avond. Wat had hij tegen Louise gezegd, en waarom was zij half krankzinnig van angst over hem, naar Zonnehock teruggekomen? Toen de auto voor het huisje van de Tate's stil stond, was lk_ vastbesloten om Louise te spreken te krijgen, al'moest ik cr voor inbrekenl Bij het huisje was dc toestand bijna onver anderd. Juffrouw Tafe, de kinderwagen en de kinderen bij den schommel ze waren cr alle maal weer. Zij kwam mij tegemoet en .'t viel mij op dat haar gezicht niet meer 100 zorgelijk stond. Mijnfiardt's JLaxeertabletten regelen zonder Kramp ol Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apotli. cn Drogisten. De belastingverlaglngs- ontwerpen. Thans ts ook verschenen het tweede ge deelte van het verslag" der commissie vau advies over de belastingvoorstellen. Dit ver slag houdt verband met het nader overleg met de regeering, nadat de commissie in het eerste gedeelte van het verslag haar oordeel had doen kennen. Het btykt nu, dat de regeertng voornemens Is haar plannen te wjjzigen. De halveering der Verdedigingsbelasting II zal niet door gaan. Maar de wet op deze heffing zal toch enkele veranderingen ondergaan. In de eerste plaats wil de regeering deze heffing, welke oorspronkelijk als tijdelijk bedoeld was, maar die nu steeds langer bestendigd wordt, beter doen aanpassen b\j de wet op de inkomsten belasting. Hoewel de bedoeling niet nader gepreciseerd is, mogen we, naar het ons voorkomt, toch wel aannemen, dat het plan bestaat om dezelfde ontheffingsmogelijk heden, welke de wet op de inkomstenbe lasting kent, ook toepasselijk te maken voor de Verdedigingsbelasting II. Ontheffingen toch kent deze uit de oorlogsjaren stammen de heffing niet, zoodat in veel opzichten onbillijkheden worden begaan tegenover de belastingplichtigen. Voorts zal een wijziging plaats hebben in het tarief der heffing. In plaats van de afschaffing der Leenings- opcenten op de personeels belasting en op den suikeraccijns zal komen, zooals men reeds weet, een ontwerp tot afschaffing der 25 ryksopcenten op de inkomstenbelasting. Tevens zal, ook al op de wijze zooats wij vroeger reeds mededeelden, op verschillende punten een verlaging plaats hebben der per- soneele belasting. Het bezwaar, dat voor de gemeenten ligt in een verlaging dezer hef fing (de gemeenten immers beffen opcenten op de personeele belasting), wil de regeeriDg uit den weg ruimen door een wijziging te brengen in de bepalingen, welke deze ge meentelijke opcentenheffing regelen. Aan de gemeenten zal namelijk vrijheid worden ge laten een hooger aantal opcenten te heffen dan tot dusverre was toegelaten, al of niet met toepassing van een progressie daarin. Om de gemeenten gelegenheid te geven haar verorderingen op dit punt te wijzigen, wilde de regeering nu voorstellen met de aanslagsregeling voor de personeele belasting over 1927 te wachten tot 1 Mei 1927. Tegen dien tyd konden de gemeenten dan wel ge reed z\)n en zou met de nieuw voorgestelde opcentenregeling in de berekening der aan slagen rekening kunnen worden gehouden. De commissie van advies oordeelt het echter beter met deze wijzigingen in de heffing der personeele belasting te wachten tot 1 Jan. 1928. Inderdaad dunkt het ons beter een vol jaar met de invoering te wachten, dan in 1927 de belastingplichtigen in moeilijkheden te brengen door hen pas omstreeks Augustus in het bezit te stellen van de aanslagbiljet ten voor het loopende jaar. Met do wetsontwerpen op een Weelde- verteringsbelasting is tot invoering van een zegelgeld op verteringen in hotels, restau rants en café's zal geen spoed gemaakt be hoeven te worden. In tegenstelling met de overige ontwerpen, die nog in dit najaar in de Kamera kunnen worden behandeld, zul len deze beide ontwerpen kunnen rusten tot na 1 Jan. 1927. Hot voorstel tot verlaging der successie rechten blijft gehandhaafd in den oorspron- keiyken vorm. In verschillende opcenten zal deze belasting dus verlaagd kunnen worden tot de tarieven, die daarvoor vroeger be stonden. Zoodat de schatkist niet meer zulk een groot deel van een nalatenschap zal opslokken als de laatste jaren weUiet geval was. SPECHT. Zc zag er jonger uif. ..Ik ben blij daf ii teruggekomen is," zei zc „Ik zal maar eerlijk zijn en u uw geld teruggeven.' ..Waarom?" vroeg ik, „is de moeder hier ge weest?" „Neen, maar wel een andere dame, die voor een maand kostgeld voor hem heeft betaald. Zc praatten een heelen tijd met hem, maar toen ik cr hem naar vroeg, wist hij haar naam niet." „Een jonge vrouw?" „Niet bijzonder jong. „Ongeveer veertig jaar, denk ik. Ze was klein en blond, een beetje grijs al, en heel treurig. Zc was zwaar in den rouw en ik geloof eigenlijk, dat ze van plan was om dade lijk weer heen te gaan. Maar Lucien trok haar aan. Ze praatte een heelen tijd met hem cn zc zag cr veel gelukkiger uit toen zc weg ging." „Weet u zeker dat dit niet zijn werkelijke moeder was?" „O hemel, neen! Ze wist niet eens wie van de drie Lucien was. Ik dacht dat ze misschien een vriendin van u was, maar ik heb het haar natuur lijk niet gevraagd." „Had ze litteekens van pokken?" vroeg ik op goed geluk. „Neen, hceleniaal niet, 'n volkomen gladde huid. Maar misschien kent u haar voorletters. Ze gaf Lucien een zakdoek cn vergat later om hem mee te nemen. Het was een mooi zakdoekje, met een zwarten rand en drie geborduurde letters in den hoek: F. B. A." „Neen, dat is niet van een vriendin van mij, zei ik, volkomen overeenkomstig de waarheid. F. B. A. was ongetwijfeld Fanny Armstrong, Nadat ik Juffrouw Tate nogmaals op het hart had gedrukt om te zwijgen, reden we terug naar Voor huis en hof. Zaailingen-Perziken. Vele mcnschen meenen, dat goede vrucht- boomen slechts langs den weg der veredeling, enten e.d. kunnen ontstaan en het zaaien van pitten wordt als onschuldig kinderwerk aan geduid. Toch worden uit zaad uitstekende vruchthoomen gewonnen; al de bestaande goede soorten zijn langs dien weg verkregen. Nu duurt 't na 't zaaien van b.v. appel- of perenpitten akelig veel jaren, eer men kan gaan oogsten, maar het zaaien van perzik-pitten is een dankbaar werk. Men heeft dan vrij veel Zonnehoek. Dus Fanny Armstrong wist van het bestaan van Lucien Wallace af, en stelde genoeg belang in hem om hem te gaan opzoeken cn kost geld voor hem te betalen. Wie was de moeder van het kind cn waar was ze? Wie was Nina Carring ton? Wist een van hen waar Halsey was, of wat er met hem gebeurd was? Op weg naar huis reden we langs het kleine kerkhof, waar Thomas ter ruste was gelegd. Ik peinsde ct over of Thomas ons misschien had kunnen helpen om Halsey te vinden, als hij nog in leven was. Verderop was dc veel grooterc begraafplaats waar Arnold Armstrong en zijn vader lagen. Ik denk, dat van hen drieën, Thomas nog het meest oprecht betreurd werd. HOOFDSTUK XXVIII. Een landlooper en kiespijn. Het gevoel van bitterheid jegens den overleden directeur van de Handelsbank scheen mettertijd nog erger te worden. Populair was hij nooit ge weest cn er werd nu aan alle kanten op hem af gegeven ook door mcnschen die zelfs niets ver loren hadden, maar die zich ergerden aan al de verhalen over de grenzenloozc gierigheid van den man. Dc Handelsbank telde onder de cliënten veel kleine winkeliers en in de spaarbank-afdceling namen zc zelfs de kleinste bedragen aan. Mcn schen, die gedacht hadden dat ze een appeltje voor den dorst hadden liggen, moesten nu in het armhuis, omdat hun armzalige spaarduitjes ver dwenen waren. Maar dergelijke dingen komen bij elk bank-faillissement voor en de commissarissen kans een boom te krijgen, die smakelijke vruch ten voortbrengt en wat 't voornaamste is: ze dragen reeds op 3 4 jarigen leeftijd. Het Aquarium. Eenige belangwekkende en gemakkelijk te kweeken waterplanten zijn: Vallisneria spira lis. Deze zeer sierlijke, hoogste belangwekken de plant, dankt haar naam aan de vrouwelijke bloemstengels, welke meer dan een meter lang kunnen worden en zich na den bloei spiraal vormig intrekken. De Vallisneria spiralis groeit in Zuid-Europa, voornamelijk in de Noord-Italiaansche meren, waar deze planten langs de oevers, waar het ondiep is, als 't ware geheele weiden onder water vormen. Alle waterplanten, maar vooral de Vallis- neria's zijn nogal gevoelig voor hard water. Het duinwater bevat nogal veel kalk, om waterplanten op den duur te doen tieren. Ze groeien wel, maar men merkt aan alles, dat de planten het niet naar den zin hebben. Het beste is gezuiverd rivier- of regenwater en bij ontbreken daarvan bronwater, dat echter weer niet te veel ijzer bevatten mag. Wat de Vallisneria vooral hoogst interes sant maakt is de bloeiwijze. Sinds zeer langen tijd heeft deze bloeiwijze de bewondering van vele natuuronderzoekers gewekt. Zelfs dich ters hebben haar bezongen. De Vallisneria is tweehuizig, d.w.z. de soort is gescheiden in mannel. en vrouwel. planten. De vrouwelijke bloemknop bevindt zich eerst geheel onder water, dicht bij den wortelvoet. Wanneer de tijd van bloeien nadert, zoekt de knop de oppervlakte van het water om einde lijk daarop te drijven. Bij de mannelijke plant daarentegen is de bloemstengel zeer kort. Deze stengel draagt vele mannelijke bloempjes, welke zeer klein zijn en omsloten zijn door een doorschijnend vlies. Bij het volgroeien der mannelijke bloempjes scheurt het vlies, de bloempjes scheiden zich van den stengel en stijgen, nog geheel gesloten naar de opper vlakte. Daar openen zij zich, en wanneer het geluk hen dient dicht bij eene vrouwelijke bloem te drijven heeft de bestuiving plaats. Na de bestuiving sluit de vrouwelijke bloem zich weder, de stengel rolt zich als een spiraal op en onder water heeft het rijpen der zaden plaats. Voorwaar hoogst merkwaardig! Alleen onder zeer gunstige omstandigheden hebben boven genoemde verschijnselen in een aquarium plaats. De voortplanting geschibdt overigens door worteluitloopers. Aan één uitlooper groeien soms 5 6 jonge planten. Wanneer men de planten van boven belicht, is het effect dat deze plant maakt hoogst verrassend; het teere lichte groen der bladeren schittert dan op die deelen, waar het licht valt, in ongemeenen glans. Het is goed wat leem of klei cn wat ouden, goed doorvroren koemest te geven; enkel veen- of trufgrond, is voor Vallisneria wat te schraal. De temperatuur van het water mag niet onder 10 gr. Celsius dalen. Sagittaria Natans. Deze waterplant behoort tot de familie, waartoe ook het zoo sierlijk pijlkruid, Sagittaria sagittifolia behoort. Het vaderland van deze plant is echter Noord- Amerika. In vorm komt het veel met ons spijlkruid overeen, alleen met dit verschil, dat bladen cn bloemstengels op het water drijven. De ondergedoken bladeren zijn evenals van Sagittaria sagittifolia fraai lintvormig, donker groen, maar dikker dan van Vallaisneria. Wanneer de plant het naar den zin heeft, dus INGEZONDEN MEDEDEELING. ct. Slechts één merk kan't beste zyn bij flinken groei, ontwikkelen zich spoedig bladeren, waarvan het onderdeel lintvormig, het bovendeel breeder is en iets toegevouwen. Nog later gevormde bladeren breiden dit toe gevouwen deel aan de oppervlakte van het water uit, en vormen dan donkergroene, ovale, platdrijvende bladeren. Door en over den bodem breiden zich worteluitloopers van de oude plant uit, die krachtige planten voort brengen; de bloemen zijn wit, en liggen boven op het water, dus niet als bij het Pijlkruid, waar de bloemen in trossen boven het water uitsteken, evenals de pijlvormige bladen. Sagittaria natans, is een uitmuntende plant voor het aquarium, veel sterker dan Vallis neria, enz. minder eischend, bovendien schaadt een lagere temperatuur van het water haar niet. Het bloeien geschiedt eerder, en de hel derwitte bloemkroon is opvallend. Een volgende maal zullen we nog eenige waterplanten behandelen. Hondenrassen. Een hond, die in de laatste jaren wat méér dan vroeger in ons land gehouden wordt, is de Barsoi, Russische windhond. Beschrijven be hoeven we hem niet, want, hoe weinig gehou den ook, kent ieder hem door zijn opvallende verschijning. „Zoo groot als een kalf" vertellen de kinderen gewoonlijk. Ook de hooge bouw heeft iets van een nuchter kalfje. De beharing is ongemeen sierlijk en ligt een goed onderhou den- hond te rusten in de kamer, dan vooral komt de schoonheid van zijn vacht heerlijk uit. Maar.een Barsoi is valsch heet het. Inder daad komt het meermalen voor, dat een windhond, die zich altijd als een goede lobbes deed kennen, onverwachts een verraderlijken uitval doet naar de armen of beenen van een vreemde, een vriend, of zelfs wel van zijn meester. En juist omdat dezer dagen in de pers een berichtje circuleerde over een Barsoi, die zijn 19-jarige meesteres op haar kamer plotseling aanviel en door toegeschoten helpers moest worden afgemaakt, daarom besloten we deze week onze aandacht eens aan dat ras te schenken en die van onze lezers er voor te vragen. Want de hond is niet valsch, kan het echter wel gemaakt worden door een onoordeelkun dige behandeling. Hij behoort tot de z.g. oude rassen, want in Rusland, waar vandaan deze hond stamt, wordt hij reeds eenige eeuwen gefokt en ge bruikt voor de jacht, hoofdzakelijk op wolven. Hoofdzakelijk werd het ras gehouden aan het Russische hof en door hen, die daaraan ver bonden war^n en daartoe behoorden. Onder de vorstelijke grooten was de liefhebberij in het houden en fokken dezer dieren sterk ontwik keld en velen hunner hielden er enorme, kost baar ingerichte kennels op na; de meest beken de waren destijds de Pdrichino-kennels van vorst Nicolaas, waarin tot 50C dieren tegelijk gehouden werden. In ons land zijn de heer en deden vage beloften over twintig procent ver goeding van de deposito's. Maar Gertrude en ik dachten eigenlijk weinig meer aan die bank-historie. Over Jack Bailey spraken we heelemaal niet. Er was iets gebeurd, dat voor mij zijn onschuld kon bewijzen en Ger trude wist precies hoe ik er over dacht. Wat den moord op den zoon van den bankdirecteur betrof, hinkte ik nog op twee gedachten. Den eenen dag meende ik, dat Gertrude wist, of tenminste ver moedde, dat Jack het gedaan had; den volgenden dag vreesde ik dat het Gertrude zelf was geweest dien tracht op de wenteltrap. En dan kwam mij de moeder van Lucien Wallace weer voor den geest er was eigenlijk evenveel reden om te denken dat zij het gedaan had. Er waren natuur lijk oogenblikken dat ik al deze veronderstellingen opzij zette en er van overtuigd was, dat een on bekende het gedaan had. Het zoeken naar Nina Carrington leverde niets dan teleurstellingen op. Zij was verdwenen zonder een spoor achter te laten. Men zou zoo denken dat zc gemakkelijk te vinden zou zijn door haar mismaakte gezicht, maar neen. Ik had haar signa lement aan een der detectives gegeven en hij trok er onmiddellijk op uit, maar 's avonds was ze nog niet gevonden. Toen vertelde ik Gertrude van het telegram voor Louise toen ze bij ons ziek lag, over mijn bezoek aan dokter Walker en mijn ver moeden dat Mattie Blios en Nina Carrington een cn dezelfde vrouw waren. Ze dacht er net zoo over als ik. Maar ik vertelde haar niet, wat de detective over Alex had gevraagd. Plotseling herinnerde ik mii allerlei kleinigheden, die eerst geen Indruk op mij hadden gemaakt. Ik was bang dat Alex mis schien een spion was, en dat ik den vijand in de kaart had gespeeld door hem in huis te nemen. Maar dien avond om acht uur verscheen Alex zelf, en met hem een vreemd en afstootend iemand. Het was een wonderlijk paar, want Alex zag er bijna even slordig uit als de landlooper en zijn eene oog was erg gezwollen. Gertrude had lusteloos zitten wachten op het dagelijksche telefoontje van Jamieson, maar toen dit wonderlijke stel zonder omslag de kamer in liep, sprong ze op en keek hen verbaasd aan. Winters, de detective, die 's nachts het huis be waakte, volgde hen en hield Alex gevangene scherp in het oog. Want het bleek dat zóó de situatie in elkaar zat. Het was een lange magere kerel, vuil cn in lompen gekleed, en hij zag er op dat oogenblik verlegen en verschrikt uit. Alex was vol zelf vertrouwen en tot op den huidigen dag geloof ik niet, dat ik herrt ooit heb gevraagd waarom hij den vorigen dag zoo maar was weggegaan zonder permissie te vragen. „Juffrouw Innes," begon Alex „deze man kan ons iets heel belangrijks vertellen over de verdwijning van meneer Halsey. Toer ik hem ont dekte, was hij aan 't probeeren om dit horloge te verkoopen." Hij haalde een horloge uit zijn zak en legde het op tafel. Hef was Halsey's horloge. Ik had het hem op zijn eenentwintigsten verjaardag gegeven en de schrik sloeg mij om het hart. „Hij zegt dat hij nog een paar manchetknoopen heeft gehad ook, maar die heeft hij verkocht." Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1