r_No. 810 ihuis en eii f3060.- Gebitten ONZE EILANDEN RBANK TWEEDE BLAD Uw Hoofdhuid PUROL ONZE E1LANDE N VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1926. Registratie en .SDIJK, zal op iber 1926, bij PEE" te Som- penbaar ver- en achteruit- wchterstraat te plaatselijk ge- aal bekend al- 23, groot 3,83 kgeld 1 nning vrij van voegd het stel- tderen. desgewenscht r Vo I"61 n perceelsbe- nzage tenkan- Jntvanger, die ngen verstrekt zichtiging ver- ial MtdUche lesgewcnscht in ook voor Zieken en kosteloos oor mdige irzekering AARD, b, Rotterdam foon No. S001J. :n 7uur. ren: JVoIphacrtsbocht leyplaatstraat. Ijk, Pernts. irstraat 34, frouw .rtlkelen middelen NL. ORAT1SB1J iANTÉ Rotterdam No. 90 25 Sept. 1926 den cr iagd de len op tlieven 8 n.m. enhcid MS lois). aWfflELSDIJK Bt delharnis REN: i., 2-4 uur n.m. g van 67 n.m. ing 3.6% teeds dagelijks zeer begeerde 11c gewenschte ;aarne ten kan- ekt. vergaren eugd te sparen. EILANDEN Officieele Mededeelingen. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegons kostwinnerschap enz. Uitstel van eerste oefening. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS brengt onder de aandacht van degenen, die voor de lichting van het volgend jaar tot gewoon dienstplichtige ztjn of worden bestemd, dat vrijstelling wegens kostwin nerschap of wegens persoonlijke onmisbaar heid in het algemeen moet worden aange vraagd omstreeks drie maanden vóór het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. Ten aanzien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden naont vangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een onderdeel van de land macht of de zeemacht, geschiedt de aan vraag binnen 14 dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan ge schiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat de reden van vrijstelling is ontstaan. Omtrent elk der genoemde redenen van vrijstelling geldt voorts hetgeen op het aanplakbiljet vermeld is. (Zie verder het aanplakbiljet.) Middelharnis, 20 September 1926. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Onze vroegere plaats genoot de heer R. Gouswaart Lzia deze week wederom met zijn gezin per s.s. .In- sulinde" naar Ned. O.-Indie vertrokken, na ruim jaar bU zijn familie alhier te hebben vertoefd. Zondag zijn in de Geref. kerk twee bankbiljetten van 10,- gecollecteerd voor de Diakonie. De timmermansleerling C. Jongejan had Donderdagmiddag, terwijl hl) op de flets langs den kaaikant reed, hot ongeluk in de kaai te rijden. HU wist zichzelf op don wal te helpen en daarna werd de flets met een haak op den kant gehaald. Terwijl Woensdagmorgen de stoomboot Middelharnis aan het Spui haar reis naar Rotterdam maakte vloog een postduif de stuurkajuit binnen. Het diertje liet zich door den kapitein v. d. Gevel gedwee vangen, die het 's avonds aan een postduiven-liefhebber afleverde Deze constateerde echter dat het diertje in hevige mate ziek was en liet het wegvliegen. Aan een harer pootjes zat een guinmiringatje met een briefje, waarop stond dat het diertje reeds eerder was opgevangen door het s.s. Seine. Centrale Veiling te Middelharnis op Woensdag 22 September 1926. Kippeneieren (bruin) 7,45 per 100 stuks. Eendeneieren 6,80 per 100 stuks. Roode kool 1,60 tot f 7,per lOOstuks. Savooie kool 4,— tol J 7,— per lOOstuks. Kropsla 2,10 per 100 krop. AndUvie 2,10 per 100 krop. SnlJboonen 1,60 tot 13,— per 100 kg. Dubb. Prioressen 7,- tot ƒ12, - per 100 kg Perfect 6,60 tot ƒ7,— per 100 kg. Rentegevers 6,— per 100 kg. Spekboonen 6,— per 100 kg. Peren Gieser Wildeman ƒ8,00 tot 10,40 p. 100 kg. Blanke Jutten 10,60 tot ƒ12,- p. 100 kg. William DuchesRe ƒ4,30 tot ƒ10,— p. 100 kg. Beurré Hardy 17,50 tot 21,69 per 100 kg. Foppeperen ƒ6,- per ICO kg. Conseiller de la Cour ƒ121. 18,70 p. 100 kg. Div. Handperen ƒ7,- tot 19,- per 100 kg. Eigenheimer* 4,20 per 100 kg. Spinazie ƒ1,- per 100 kg. Gele knollen 0.20 per 100 kg Druiven le kw 0,34 tot 0,37 per pond. 2e kw. 0,lS tot 0.20 per pond. Kaas 20 plus 0,35 tot 0,36 per pond. Kaas 40 plus 0,60 per pond. Meloenen f 0,34 per stuk. Bloemen (dhalia's) ƒ0,481. ƒ0,67 p. bouquet. Uienreiling van 23 Septomber 1926. Met U.C.B. merk: Bonken 0,92 Gewone 1,41 Drielingen 0,88 Picblers 1,60 h 1,84 Zonder U.C.B. merk: Bonken 0,76 Gewone B 1,— 1,08 DrieliDg 0,74 Picklers 1,60 Alles inclusief baal. Aanvoer 1200 balen. In 't vervolg zullen de groenten-en fruit veilingen "8 Maandags aanvangen om half drie (2,30 uur). Andere dagen 2 uur. SOMMELSDIJK. De huisvrouw van M. N. alhier, bad het ongeluk te vallen en haar pols te breken. De eerste suikerbieten voor deze cam pagne zijn Maandag j 1. aan de Kaai gebracht door den koopman L D. Kastelein. Deze week arriveerden voor de nieuwe cichoreidrogerij alhier, twee schepen met gietcokes. De werkzaamheden in de fabriek zullen dus spoedig aanvangen. Sportnieuws. Zondag a.s. ontvangt „FLakkee" voor de competitie D I.N.D.U.A. van Rotterdam. Aanvang 1.45 uur. Dinsdag hield M.S.V.V. „Flakkee" haar Jaarvergadering in Hotel Hif\jsman. Het aantal opgekomen leden bedroeg 36 met een tiental donateurs. Na opening door den Voorzitter werden door den secretaris notulen en Jaarverslag voorgelezen, welke onder luid applaus en dank van den Voorzitter werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit, wat eveneens werd goedgekeurd. Daarna hadden verscheidene verkiezingen plaats. Voorzitter en Secretaris waren aan de beurt van aftreding. De heer Haagens verkreeg niet de meerderheid van stemmen en in zijn plaats werd gekozen de heer L. Gouswaart Czn., terwijl de heer M.J. Noor- dijk met algemeene stemmen als secretaris werd herkozen. De Elftalcommissie werd voor dit jaar ge vormd uit de heereD L Gouswaart, 1. C. Zaaljer en L. Bund, de kascoramissie uit de heeren J. C. van Hemert, Ant. Visser en A. Verbrugge. De heer H. Haagens werd als Bestuurslid gekozen, doch daar deze z'n benoeming niet aanvaardde, werd de heer P. Zaaljer gekozen. Het bestuur bestaat dus uit de beeren: L.Gouswaart Czn.(Voorzitter),M. J. Noordljk, (Secretaris), L. Bund, (Penningmeester), Joh. de Waard en P. Zaa\jer (Commissarissen). De heeren P. A. van Buuren, J.ZaaUer en B. Boomsma werden tot Eereleden van de vereeniging benoemd. DIRKSLAND. Gevonden voorwerpenEen portemonnaie met inhoud en enkele huis sleutels. Inlichtingen ter Gemeente-secre tarie. By publicatie is bekend gemaakt, dat de Volksbibliotheek zal worden geopend op Zaterdag 2 October a s. des avonds te 7 uur, ten huize van den heer P. J. Overbeeke, Voorstraat. Geen boeken zullen worden afgegeven aan kinderen beneden 16 jaar of aan personen, die niet in het bezit z(jn van een catalogus en bovendien zal worden gelet op het bescha digen der boekwerken. De landbouwer A. G., alhier, had het ongeluk van een paard te vallen en zijn duim zoodanig te bezeeren, dat hulp noodzakelijk was. De verschillende vereenigingen die gebruik maakten van het Gymnastieklokaal der Openb. school, hebben dat lokaal weer in gebruik genomen. Hot lokaal ziet er thans keurig uit en hebben de vereenigingen van het Gem. bestuur een schrijven ontvangen, waarin verzocht wordt het lokaal zindeiyk te houden. Voetbal, a s. Zondag speelt Dirksland thuis tegen het Schiedamsche S.F. C. Aan vang 2 uur. flKRKINGEN. Door de gemeente zal wor den overgegaan tot het bouwen van een vierde schoollokaal aan de bestaande school. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot Godsdienstonder wij zer Evangelist benoemd, de heer van Ieperen te Oosterwyk bl) Leerdam. Evenals het vorige jaar is ook nu weder besloten aan de Districts Arbeidsbeurs geen subsidie uit de gemeentekns te verleenen. Als bestuurslid van de stichting inzake de drinkwaterleiding is benoemd de heer J. M. van Eek, alhier. De rekening van het Algemeen Arm bestuur is goedgekeurd in Ontvangsten op 9499,811 Uitgaven op 4975,79 Batig saldo 4624,02$ STELLENDAM. Dinsdag a.s. 23 September des morgens 10 uur zal in het gemeentehuis alhier gelegenheid zyn tot kostelooze vac cinatie. Do vorige week werden van hier ver zonden 620 H L. aardappelen, 300 balen uien en 150 balen koepeen. Uitslag van de verkooping van bouw land op 22 September gehouden door Notaris Van den Berg: Koop 1, 2 gemeten 201 roeden, ingezet door P. v. Lente op 4876. Koop 2, 2 gemeten 249 roedenj ingezet door J. v. Soest op 4400. Koop 3, 2 gemeten 45$ roeden, ingezet door ABlokland op 8600. Koop 4, 2 gemeten 77$ roeden, iDgezet door A. v. d. Vlugt op 3600. Koop 5, 2 gemeten 194 roeden, ingezet door J. v. d. Vlugt op 4075. Koop 6, 2 gemeten 239$ roeden, ingezet door A v. Oostenbrugge op 4300. Koop 7, 2 gemeten 61 roeden, ingezet door A. Blokland op 3750. Koop 8, 2 gemeten 79$ roeden, ingezet door A. Blokland op 3826. Afslag or Woensdag, 29 Sept. a.s.'s nam. 8 uur. GOEDKREICDK. Naar men verneemt heeft de landbouwer H. L. van 2 Gemet 400 H L. ajuin gehaald. OUDDORP. Onder de verloren voorwerpen behoort een Zilveren dameshorloge met arm band. InlicbtiDgen bij C. de Mooy. Voor denlandbouwcursus, welke door den heer Spuijbroek is opgericht, hebben zich 22 deelnemers aangemeld. Dirk Grinivis had het ongeluk met 2 kalveren te geleiden, met een kalf in een diepe sloot te geraken en was onkenbaar van dè modder. De cichoreifabrieken hebben deze week een aanvang genomen. Door den zalmvisscher C. Mierop werd Donderdag nog een zalm van 15 pond gevan-1 gen. as. Zaterdag wenscht de Byz. vrijw. Landstorm van 5 tot 7 uur ia een der lokalen van de O. L school schietoefeningen te hou den en zullen dan de gewonnen prijzen gehouden op den Landdag, uitgereikt worden. De heer J. Klein, onderwijzer aan de Chr. school te Lage Vuursche is benoemd alhier aan de Chr. school. De heer Joh. Tanis is periodiek aftre dend als bestuurslid der N. V. Beurtveer alhier. NIEUWE TONGE. Voor de uien besteedt men alhier 1,10 per 60 K.G., en voor de aardappelen ƒ2,— per 70 K.G. BU de j.l. Zaterdag door de P.V, Ge- vleugde Bode alhier gehouden vlucht vanuit Chimay (afstand 184.603 K.H.) was de aan komst als volgt: 1 en 6 A. van Rumpt; 2 en 3 G. Knöps; 4 J. C. Braber. Lossing: 11.30. Aankomst eerste en laatste duif 2.17.6 uur en 2.36.27 uur. Woensdagmiddag j.l. hebben de genees- heeren van ons eiland een bezoek gebracht aan het ziekenhuis „Elizabeth" alhier. OUDE TONGE. By keur van den Heeren polder is één spoorrjjden en wielschrabben verplichtend gesteld. Van den heer Joh. Jacobs werd een rund in nood gedood. Daar het niet verzekerd was is het voor Jacobs een groote schade post. Dinsdagavond werden in de Ned. Herv. berk eenige zitplaatsen verkocht. De op brengst was onbevredigend. By publicatie waarschuwt de Burge- le. de ouders wier kinderen suikerbieten ontvreemden die op de voertuigen liggen, daar af vallen of op de hopen, liggen. 2e. de kinderen om geen suikerbieten toe te eigenen van de voertuigen, straten of hoopen. 3e. de opkoopers om geen bieten op te koopen of voor andere voorwerpen in te ruilen. Op een en ander zal streng toezicht wor den gehouden en onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. De heer G. van Veen alhier werd Maan dagavond door een onbekend gebleven per soon aangereden tusschen Middelharnis en Nieuwe Tonge. Hy viel van zy'n rywiel en bleef eenigen tyd, versuft door den val, liggen. Toen hy weer by zinnen kwam is hy verder bomen loopen met achterlating van het rij wiel, hetwelk later is gevonden en by Van Veen thuis bezorgd. Hy zelf was echter zoo geschrokken, dat hy eenige dagen het bed moest houden. Gevonden: een doublé armband, een knipje van eeu portemonnai en een geldig rywielbelastingmerk. Inlichtingen zyn ter Gem.-Secretarie te bekomen. Aan J. G. Geera, schipper alhier is vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Oostdyk 80. OOLTGENSPLAAT. Gevonden voorwer pen: een Rywiel, een kinderportemonnaie en een colliertje Inlichtingen ter Gemeente secretarie. Het Bestuur van de Gymnastiek- en Athletiek vereeniging werd definitief als volgt samengesteld: A. van den Heuvel, voorzit ter; M. Moas, secretaris; J. Korteweg, pen- ningm. en G. A. Jansen, algemeen-adjunct. DEN BOMMEL. Als een byzonderheid dee- len we hier mede dat in den tuin van den heer E. Mast een Mimosa Pudica in bloei staat. Dit plantje, meer bekend als Kruidje roer me niet, behoort thuis in West-Indiöen Zuid-Amerika. INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar Inwrijft met een weinig Door 30, Tube 80 ct. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Raadsvergadering op Donderdag 16 Sept.j.l. sprak de Voorzitter, na de vergadering geopend te hebben, als volgt: Alvorens onze agenda af te werken zy het my vergund, ons oudste raadslid, de heer Elvé in deze openbare raadsvergadering van ganscher harte te felici- teeren met het groote voorrecht, dat God hem vijftig jaren het huweiyksgenot met zijn krasse echtgenoote doet beleven. Namens den geheelen raad, mijnheer Elvé, wensch ik U geluk met. dit groote voorrecht. Als gy terug blikt naar de jaren, welke achter U liggen, hebt gy overvloedigiyk stof om den Heere te danken voor al Zyne weldaden. Ja, als gy terugblikt, dan weent üw hart over het ver lies van geliefde panden, maar ook zal de danktoon zeker niet ontbreken, als gy het vele goede moogt opmerken, dat God U in den loop der jaren heeft geschonken. De raad heeft gemeend, dat dit feit niet onopgemerkt voorby mocht gaan. Hy wil U een klein bewys van zyn waardeering en hoogachting doen toebomen. Mag ik daartoe beide dooojes overhandigen, waarvan de in houd voor U en Uwe vrouw bestemd is. Mynheer Elvé, vervulle God uw levens avond met Zyn licht. Hij schenkeU en Uwe echtgenoote Zijn onmisbaren zegen. De heer Elvé dankt den Voorzitter voor de vriendelyke woorden tot hem gesproken en den geheelen raad voor het mooie ge schenk, dat hy ontving. - Woensdag j 1. herdacht de heer J. C. Elvé met zyne echtgenoote hun 50-jarige echtvereeniging. Het echtpaar met zijn fami lie werd des avonds verrast door een serenade gebracht door „Sempre Crescendo" van Mid delharnis en door de zangvereeniging „Con cordia" alhier. Byna het geheele dorp vierde feest. Zoo herdacht men hier zijn oude leer meester. Aan A. Roos is bouwvergunning ver leend voor het bouwen van een woning aan den Molendyk alhier. HELLEVOETSLU1S. a s. Zondag nm. 2 uur zal Hellevoetsluis I te Rotterdam een bondswedstryd spelen tegen Germinal I. - By gunstig weder zal'sRyks werf Har moniekapel heden avond half zeven een rondgang met muziek door de gemeente maken. a 8. Donderdag 30 Sept. nm. 2.30 zal ten Stadhuize gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting. De hengelaarsclub „De Eersteling" zal morgen (Zondag) in de Marinehaven een onderling vischconcours houden. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiech van olterate beknoptheid voldoen, worden terx(jde gelegd.Kopie wordt niet terng gezonden Mijnheer de Redacteur, Wil onderstaande s.v.p. plaatsen, myn dank daarvoor. Beleefd verzoek ik de heeren bestuursleden van de Elect Centrale den heer Bouwman te willen bewegen dat ook op Zondagavond de motor draaien zal. Wy hebben dan geen licht. Het is toch al te gek, dat Stellendam prachtig verlicht is en de Zondag geheel in duister gehuld, 's Morgens h3lf vier uur wel licht voor enkele, en Zondags voor heel de gemeente niet. In de hoop dat de heer Bouwman ons Zondags licht geeft. Een Stellendamtner dié Zondag ook licht noodig heeft. Land- en Tuinbouw. DE IEPENZIEKTE. Op dit oogenblik staan op zeer vele plaatsen in ons land doode of stervende iepeboomen. In dc meeste gevallen is de zoogenaamde iepen ziekte oorzaak van dit afsterven, terwijl iepen- spintkevers veelal het proces verhaast'hebben. Zooals bekend is, staan juist de kwijnende hoornen aan aantasting dóór spintkevers bloot. De iepenziekte nu heeft het aantal kwijnende boomen sinds eenige jaren zeer doen toenemen, hetgeen hier en daar buitengewone vermeer dering van de iepenspintkevers tengevolge heeft gehad. Het is nog niet bekend," of, en zoo ja. op welke wijze de door iepenziekte aan getaste boomen andere kunnen besmetten; wel is bekend, dat in vrij sterke mate door iepenspintkevers aangetaste boomen een ge vaar voor de nog gezonde iepen vormen'. In verband hiermede achten ondergetee- kenden het van belang voor liet behoud van nu nog gezonde of slechts in lichten graad aan getaste iepenboomen, dat in den komenden winter alle doode boomen worden gerooid, alsmede die exemplaren, welke zoo sterk kwij nen, dat herstel ervan uitgesloten mag worden geacht, benevens de zichtbaar door iepen ziekte aangetaste boomen, waarop tevens de iepenspintkever in vrij sterke mate voorkomt. De gerooide, door iepenspintkevers aange taste boomen, dienen te worden ontschorst, tenzij ze dadelijk na de velling worden ver voerd naar plaatsen, waar geen iepeboomen groeien. Ook kan men de boomen onder water bewaren. Daar op dit oogenblik de sterk kwijnende boomen gemakkelijk zijn te herkennen, ves tigen ondergeteekenden de aandacht van be langhebbenden op de wenschclijkheid om die boomen nu te merken, opdat in den winter al wat opgeruimd moet worden, dadelijk her kend kan worden. Boomen, die nog slechts in lichten graad door de iepenziekte zijn aangetast, behooren nog niet te worden geveld. In verband met het spintkevergevaar, moeten zij echter wel onder voortdurende controle blijven. Afdoende bestrijdingsmiddelen tegen de iepenziekte zijn ons niet bekend. Ook mangaan- sulfaat heeft zijne bruikbaarheid als zoodanig nog niet bewezen. Voor zoover de boomen eigendom zijn van publiekrechtelijke lichamen, alsmede van ver eenigingen of stichtingen van algemeen nut, zij hier herinnerd aan dc in art. 7 3e lid der Boschwet 1922 verplichtend gestelde aan gifte bij den eerst ondergeteekende van voor genomen veilingen op grond van liet bepaalde in art. 7, 3e lid,"van de Boschwet 1922. De Directeur van het Staatsbeheer, E. D. VAN DISSEL. De Inspecteur, Hoojd van den Plantenziekten- kundiecn Dienst, N. VAN POETEREN. ONTWAPENING. Wat het aantal demonstranten betreft, m de Roode Zondag in den Haag, waar geagee is voor medezeggenschap, 8-uren-dag en 't bijzonder voor ontwapening, wel zeer g slaagd heeten. In hun ijveren tegen het oorlog monster heeft de S.D.A.P. ongetwijfeld di bijval en steun van de weidenkenden uit z Ie partijen, uitgezonderd dan de partij d facistische kwajongelingschap en de partij dc communisten, die het als een roeping beschot wen om de wereld, als 't kan, te vuur en t zwaard naar hun idee te organiseeren. „Ontwapening" is overigens een ideaal, d; in ons land en in meerdere andere rijken geei beteekende bestrijding meer bevindt en, naz we hopen, eens een ideaal der geheele mensclfl beid zal worden. 't Is alleen over het tempo, waarin tot onl wapening gekomen moet worden en in he algemeen over de beoordeeliHg van het juist tijdstip, dat verschil van gevoelen bestaal Zulk verschil van inzicht is volkomen verklaar baar en behoeft volstrekt geen reden te ziji om aan de waarachtigheid van de ontwapening gedachte te twijfelen van hen, die omtrent da tijdstip van invoering een uiteenloopende mee ning zijn toegedaan. De sociaal-democraten hebben daarom niefl het recht om zich als uitsluitende dragers var het ontwapenings-ideaal voor te doen. 't I: bovendien bekend, dat onder de verschillende nationale afdeelingen der S.D.A.P. eveneens groot verschil van meening omtrent het ont- wapeningsvraagstuk bestaat en sommige soci alistische fracties in volksvertegenwoordiging- gen van Europeesche landen omtrent de leger- organisatie begrippen huldigen, die zelfs in d<= ooren van menigen Nederlandschen bourgeoi: erg... militaristisch klinken. Een ideaal, al is het nog zoo mooi, is niefl onmiddellijk en in alle omstandigheden maafl direct te verwezenlijken. Op den Rooden Zon dag b,v. werd ook gedemonstreerd voor het; I behoud of verdere doorvoering van den 8 uren-H dag. Het was echter juist die betooging waar-B voor het noodig was 30 extra treinen op Zon-H dag te laten loopen, bovendien kwamen 700 I autobussen naar den Haag en liepen er tal 9 van extra-trams en gingen er vele booten. I De treinenloop kwam vaak geheel in disorde, I met gevolg, dat vele treinen een uur en langer A over tijd op de plaats van bestemming aan- f kwamen. Dat alles heeft honderden menschen extra-Zondagarbeid bezorgd en een aanmer-B kelijke overschrijding van den 8 uren-dag. fl Nu hebben we ten opzichte van zulke feiten een loyale opvatting; we zeggen niet: ziet het verschil tusschen woorden en daden, I maar erkennen graag, dat voor de propaganda voor hooge idealen offers gebracht mogen wor den, zelfs wel eens een offer, dat volkomen in strijd lijkt met het ideaal, dat we nastreven. I ln zulke feiten echter ligt toch wel het be wijs, dat het niet mogelijk is "hm op eiken tijd en onder alle omstandigheden een ideaal door 1 te voeren, te verwezenlijken. En daarom be- Ir hoorden de sociaal-democraten wel wat meer respect te hebben voor de overtuiging van ande- n deren, die meenen, dat ontwapening slechts practisch te verwezenlijken is, als de idee in de harten van alle weidenkenden ter wereld is doorgedrongen en gelijktijdig en internatio- 1 naai kan worden verwezenlijkt een stand- 1 punt, dat niet alleen door vele „burgerlijke" 1 Nederlanders, maar ook door tal van socialis tische buitenlanders wordt ingenomen. In zooverre de idee van ontwapening op 1 den Rooden Zondag weer verder gepropageerd is, kan men verheugd zijn over liet succes; in zooverre enkele woordvoerders echter op dema gogische wijze de anti-oorlogsactie als' een uitsluitend socialistisch streven aanmerkten en de soldaten tot verzet aanzetten, verdient het optreden scherpe afkeuring. Zulke actie leidt tot droeve gebeurtenissen, als het verzet in Assen en Ede, dat aan een jongen man het leven kostte. Op het congres, dat voor de betooging ge houden werd, merkte b.v. een heer Schutjes op„Wil men werkelijk het leger onbruikbaar maken, dan moeten de soldaten hun geweer- loopen niet richten tegen hun buitenlandsche klassegenooten, maar tegen hun eigen offi cieren." Ontwapening wordt verdedigd op allerlei ideëele gronden, zeer terecht, gelijk ook op het groote gebod „Gij zult niet dooden". Wat moet men echter denken van de waarachtig heid der motieven van hen, die onder de leuze „ontwapening!" zich alléén ten doel stellen, dat het moordend lood niet in de borst van een buitenlandschen vijand terechtkomt, maar in het lichaam van een landgenoot, wiens mis daad het is, dat hij een functie vervult die niet naar den zin van deze „vreedzame idealisten" We leven snel en vergeten gauw. In den mo bilisatietijd liebben óók de socialisten voor de oorlogsbegrootingen gestemd eu 't was Schaper die in 1919 nog verkondigde met zijn geweer naar de grenzen te zullen snellen, als de Belgen ons gebied bedreigden. Zijn de omstandig heden nu zóó veranderd, dat gebeurtenissen, die we enkele jaren geleden beleefden, niet meer mogelijk zijn? We gelooven inderdaad, dat de ontwapeni'ngsgedachte in dien tijd veld gewonnen heeft en we achtten het juist, dat we met een geleidelijke ontwapening verder gaan, naarmate de algemeene gedachte daar toe vordert en als gevolg daarvan international overeenkomsten, de sterkte der legers terug voeren en de mogelijkheid van oorlog vermin deren. Zoo moeten we eens aan het door alle redelijke menschen gestelde doel komen. Maar eenzijdige ontwapening is laf en dom. Als correspondent van een Nederlandsch blad heeft schrijver dezer regelen een deel van den oorlog meegemaakt, maar wie de realiteit van den oorlog kent, gezien heeft hoe dan juist de weerloozen aan willekeur en geweid zijn over-

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 5