2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1926. van en de discipline onder het Culemborg- sche politiecorps hersteld worden? We kunnen ons het applaus op de publieke tribune begrijpen, toen de Officier van Justitie deze week levenslang eischte tegen de jeug digen booswicht, die zijn jonge meesteres te Spekholzerheide met voorbedachten rade de hersens insloeg teneinde een paar guldens te bemachtigen waarmee hy kermis wilde gaan vieren. „Ze mooste heum leventig ver brande", zei de 72-jarige vader der vermoorde in zijn diepe smart voor de rechtbank, 't Schijnt dat de doodstraf niet by onze be schaving past, erzljn echter momenten dat we alleen ons rechtvaardigheidsgevoel (of is het wraakgevoel) door zoo'n uiterste ver geldingsmiddel bevredigd zou zien. Een feit is ook dat in Engeland het minste aantal moorden wordt gepleegd. Wie zich in dat land echter aan het leven van anderen vergrijpt en gepakt wordt, ban er ook ver zekerd van zijn dat hy aan de galg bomt te "v Buitenland. In Duitschland bestaat de doodstraf ook nog, maar er wordt daar toch een veelvul dig gebruik gemaakt van het recht van gra tie. Of Schröder, de roofmoordenaar, die een drietal andere menschen door zijn valsche betichtingen een tyd in de gevangenis bracht zijn straf het doodvonnis is tegen hem uitgesproken ontloopen zal, moet wel zeer betwijfeld worden. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond heeft al zeer ver strekkende gevol gen gehad, zich uitende onder anderen in een opzienbarende Fransch-Duitsche toenadering en de onderhandelingen over een economisch verbond tusschen deze vroegere vijanden. Men heeft in de pers zelfs al over een mili tair verbond gerept. Frankrijk wordt waarlyk gedwee en in schikkelijk onder de moeilijkheden die het te trotseeren heeft. Het heeft de vriendschap van Duitschland naodig, want als deze vroe gere vijand niet betaalt, dan gaat de over- winner te gronde. Heel de wereld-politiek schijnt trouwens weer beheerscht te gaan worden door ver bonden en verdragen. Deze week sloten Italië en Roumenië weer een politieke overeen' komst en ook Lithauen en Rusland. Dat laatste verbond is een succes voor den So- vietstaat, want daarmede is het cordon ver broken dat de Volkenbond rond Rusland gesteld had. In werkelijkheid weten de Lithauers wel, dat van de Russen de meeste gevaren dreigen, maar hun haat tegen de Polen, die hun Wilna ontroofden, heeft ze in de armen van de boljewistischeregeering gedreven. Een ernstige natuurramp heeft Florida in Amerika getroffen. Een cycloon teisterde het land en vaagde de stad Miami schier van den aardbodem, waarmee in een zucht vernietigd werd, wat duizenden rappe han den in jaren hadden opgebouwd. Dat meer dan 1000 menschenlevens te betreuren vie len, is intusschen nog heel wat erger dan de materieele schade, die eenige honderden millioenen schijnt te beloopen. Wie van plan mocht zijn om dezer dagen „even" van Parys naar New-York te gaan vliegen, moet de reis nog wat uitstellen. Om de mogelijkheid van zoo'n directe luchtver- binding New-YorkParys (in 36 uur) te de- mdnstreeren, zou de Fraosche vlieger Fonck Dinsdag j.l. de eerste tocht ondernemen. Nauwelijks echter was het toestel boven den grond of het viel te pletter, waarbij twee der vier inzittenden omkwamen. Waarmee op zeer drastische wijze het feit onderstreept werd, dat deze onderneming niet lag in de l(jn Yan eene geleidelijke ont wikkeling van het vliegtuigverkeer. Vrouwenrubriek. Een mooie Ilerfstjapon. Fijn Travers in een frambozenroods kleur wordt gebruikt om dezen herfstjapon samen te stellen. De kraag en manchetten zijn van fijn wit mousseline, gerimpeld en afgezet met een randje valencienne kant. De ceintuur is van wit peau de suéde en de üuweelen strik is zwart. Dezelfde fijn mousseline met kant afge zette manchetjes en kraag kunnen ook zeer wel. dienen om een ouden blauwen serge japon wat op te halen en als wit er niet al te best by zou staan, dan kan men ze na maken in thee- of koffiekleur. Mooi georgette in een diepen crème tint, afgezet met kant in 'precies dezelfde kleur is ook zeer aan trekkelijk. Knippatronen van dezen japon zijn ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van No. 1133. Kosten 56 cents. NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Kleine opmerkingen. Om fijne kant een beetje stijfheid te ver- leenen, moet men ze even in melk wasschen en strijken, terwijl ze nog vochtig is daar van. Wanneer de laden van het bureau van den heer de3 huizes niet gemakkeiyk schuiven, neem ze er dan even uiten wrijf er met een stuk harde zeep overheen. Schuif ze er dan maar weer in ze glijden prachtig heen en weerl Houd palmen altyd verre van gaslichten gaslucht én ook uit den tocht. Ze kunnen er niet tegen. Wanneer ge een langen zoom moet stik ken op de machine, gebruik dan geribbelde papierklemmetjes om de einden op elkaar te houden. Ge zult er plezier van hebben. Licht in een donkere kamer. Hoe men o.a. spiegels moet ophangen. Het gebruik van spiegels is de beste methode om het te doen voorkomen, alsof een donkere kamer veellichter is. De meeste menschen plaatsen een spiegel tegenover de vensters. Dat is precies verkeerd. Als het mogelijk is, hang dan den spiegel tegen den zelfden muur, als waar de vensters zijn. In deze positie zal hy het licht dat door den dooden muur gereflecteerd wordt, weer kaatsen. Hang steeds den spiegel zóó, dat hy een glanzend voorwerp weerkaatst, zoo als een koperen pot of tinnen of nikkelen vaas. Goed gepoetst metaal draagt ook veel by tot het lichter doen schynen van een kamer, en geslepen glas zal eveneens een goeden dienst bewyzen, zelfs al staat het voor een donkeren achtergrond. Geboende, vloeren weerkaatsen het licht, verrnyd dus gespykerde kleeden in donkere kamers. Boen de vloeren goed en neem een lichtgekleurd, niet te groot vloerkleed. Kristallen flacons schoonmaken. Vuil geworden flacons kan men op de volgende wyze mooi helder schoon krygen. Stamp een eierschaal fijn, pers een citroen uit en doe bet sap over de eierschaal heen. 24 uur laten staan. De eierschaal is dan heel opgelost Doe dit mengsel in de flacon en laat het erin staan, terwyi men zoo nu en dan eens schudt. Daarna met lauw water naspoelen en de flacon is zoo helder als ooit. VERSLIG van de Vergadering van den Raad der Gemeente Oude Tonge op Donderdag 23 September des voor middags 11 uur. Voorzitter Burgemeester van Schouwen. Afwezig de heeren Stoop en Van den Boogaart. De Voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. - Ingekomen stukken: a. De goedkeuring vun Ged. Staten over d9 wyziging der gemeentebegrooting. b. Een verzoek van de districts-arbeids- beurs, om wederom over dit jaar subsidie te mogen ontvangen. Met algemeene stem men, werd op voorstel van B. en W. besloten 10,— te verleenen. c. Aangeboden werd door B. en W. het gemeente-verslag van 1925, het welk ter visie zal worden nedergelegd. d. Een verzoek van D. v. d. Tol om ver hooging van salaris, als klerk ter secretarie. Voorzitter stelde voor dit verzoek aan te houden tot de behandeling van de begrooting. Hiertoe werd besloten. Verder werd aangeboden de Gemeente rekening over 1925 met een ontvang van J 128.938,58, een uitgaaf van 113,099}, alzoo met een batig saldo in gewonen dienst van 15839,38}. Voorzitter zeide dat by in besloten zitting wel zou mededeelen boe dit groote voordeelig saldo is ontstaan. Ech ter ïykt het grooter dan het in werkeiykbeid is. In kapitaal dienst sloot de rekening met een ontvang van 19489,18}, een uitgaaf van 16657.53, alzoo een voordeelig saldo van 2831,60}. Aangeboden werd de gemeente-begrooting dienst 1927 met een ontvang en uitgaaf in gewonen dienst van J 125.604,17 en in kapi- taaldienst paet een ontvang van ƒ5931,60}, uitgaaf van 3000,-, alzoo met een batig saldo van 2931,60}. Aangeboden werd de rekening over 1925 van het Algemeene Armbestuur welke sloot met een ontvang van 17268,22}, een uit gaaf van f 16422,85, alzoo een batig saldo van 845,87}. Idem de rekening over 1925 van den Boedel Dabbe, met een ontvang van/5402,54}, uit gaaf van 3897,11, alzoo een voordeelig saldo van 1515,43}. Idem over het Weeshuis, ontvang 326,46, uitgaaf 178,65, alzoo een batig saldo van 147,81. Daarna werden tot leden der commissie van onderzoek van bovengenoemde rekenlDg benoemd de heer Beyer, van Loon env.d. Swaluw. Nog werd aangeboden de begrooting voor 1927 van het Burgeiyk Armbestuur met een ontvang en uitgaaf van 17489,90, die van den Boedel Dabbe in ontvang en uitgaaf op 4656,67, dis van het Weeshuis in ontvang en uitgaaf op 381,81. Tot leden der commissie van onderzoek van bovengenoemde begrootingen werden benoemd de heeren van Schouwen, Los en van den Boogaart. Ingekomen was een verzoek van de Mij. Petrolifère 'om de bergplaats wederom voor 5 jaren te huren voor 75,— per jaar. Van Schouwen zag gaarne dat deze My. geiyk op huurde met de My. De Automaat, die nu ook pas weer 10 jaar heeft ingehuurd. Besloten werd de gevraagde plaats voor 10 jaar te verhuren, tegen den overeengekomen prys. Voorzitter stelde daarna voor wyziging te brengen in de regeling van de huishuur der werkmansgemeentewoningen. Deze werd door den Secretaris voorgelezen en daarna goedgdkeurd. Bey'er zeide deze regeling beter te vinden dan de vorige. In de rondvraag vroeg van den Berg om een lantaarn aan het smalle pad. Voorzitter zeide dat dit wel bezwaariyk was, daar er nog geen gasleiding lag, echter stelde Voorzitter voor daarover eerst met den Directeur der Gasfabriek te spreken. Voorzitter stelde daarna nog voor aan de klerk ter secretarie een kleine beiooning te geven van 25,— voor de gedane werk zaamheden tydens de ziekte van den Ge meenteontvanger. Van den Berg merkte op dat de Voorzitter dat goed uitdrukte een kleine beiooning, daar heel wat werk is verricht. Beyer vroeg hoe het gesteld is met de vacantie der gemeente-ambtenaren. Spreker dacht dat er door de ziekte invloed was uit geoefend op het nemen van vacantie door genoemden ambtenaar. Voorzitter zeide dat Verwey om niet meer heeft gevraagd, en dat van pressie uitoefe nen geen sprake is geweest. Van Schouwen vond dat iemand, die ver- antwoordeiykheidsgevoel heeft nu -niet na zoo'n lange ziekte zal gaan zeggen', nu heb ik nog eens recht op zooveel vacantie na zooveel weken van ziekte. Indien zulks wel geschiedde zou ik het zulk een ambtenaar wel kwaiyk nemen. Beyer was dit met van Schouwen niet eens. Daarna werd besloten met algemeene stemmen aan Van den Tol de 25,— te gratiflceeren. Van Schouwen vroeg wat B. en W. van plan zyn te doen met het eind dyk, dat nog niet bekeid is na3r Achthuizen. Voorzitter zeide dat het plan was om dit nog eens te begrinten tot er goede onder- bodem is. Daarna op te breken dan te be* keien. Van Schouwen vroeg of Voorzitter niet eens aan de My. wilde schryven omtezieD of die weg zich goed zou houden metGou- dalite. Spreker heeft daarover een circulaire had en zag gaarne dat daarmede een proef genomen werd over een 100 M. als de firma de deugdeiykheid garandeert. Besloten werd hiernaar een onderzoek te doen. Daarna sluiting. Ingezonden Mededeeling. INGEZONDEN MEDEDEELING. WEET U? Dat lunchen en middagmalen In de huidige Rotterdamsche Restaurants een kwestie van vertrouwen Is WEET U? Dat U dit vertrouwen vindt In mijn Burger-affaire RESTAURANT P. SIMONS 12 BOERENVISCHMARKT 12 bij de Oroote Kerk - Telefoon 6341 WEET U? Dat daar prima kwaliteit en ook kwantiteit gegeven wordt WEET U? Dat het de oudste zaak Is van Rot terdam en dat U daar net en zindelijk tegen matige prijzen kunt logeeren WELNU? Commentaar overbodig Voor huis en hof. Rozen parfum voor de kamer. Men plukt bloeiende rozen en legt deze zonder stelen in een goed gereinigd en uitge droogd glas met hermetische sluiting, zooals men voor de inmaak gebruikt, en wel telkens een laag rozen en een laag zout. Nadat men het glas stevig gesloten heeft, bewaart men het op een koele plaats en reeds na verloop van een veertien aagen is het parfum gereed. Wil men de kamer met rozenlucht vervuld hebben, dan heeft men het glas slechts een korten tijd te openen en weldra verspreidt zich de welriekende geur door het vertrek. Door zorgvuldige sluiting na ieder gebruik behoudt de rozengeur maandenlang haar kracht. Aquarium-wenken. De standplaats van het aquarium moet licht zijn, zonder aan het volle zonlicht bloot gesteld te zijn, alleen ochtend- of avondzon mag toegang hebben. Dit geldt voor voorjaar, zomer en herfst. In den winter echter is liet goed het aquarium te plaatsen voor een raam op het Zuiden, zoodat dan de volle zon toe gang heeft. Alleen in den zomer kan men het aquarium buiten plaatsen op een beschut plekje. In voorjaar, herfst en winter doet men beter het aquarium binnen te plaatsen, daar (Wordt vervolgd). gewoonlijk het verschil van dag- en nacht- temperatuur dan te groot is. Men neme het aquarium vooral niet te groot. Een inhoud van 30 A 40 liter is al ruim voldoende; verder beplant men het flink en doet er vooral niet te veel visschen in; een 4- tot 6-tal, van 4 tot 8 c.M. lang, is ruim voldoende. Hoofdzaak is te zorgen voor water met veel zuurstof; dus veel planten, weinig visschen. Een aquarium van grooter inhoud te riemen is niet aan te raden, daar men eeti kleiner beter overziet, en deze ook gemakkelijker te behandelen is. Liever 2 A 3 Kleine aquaria met verschillende soorten vis schen en planten, dan één zeer groot. Men kan een steil aquarium of acciunula- torenglas nemen; beide zijn in alle maten ver krijgbaar. Het laatste is echter te verkiezen, wil men op den duur het lekken voorkomen, daar het accumulatorenglas uit één stuk is tegoten. In ae fabrieken in Duitschland wor- en de zuiverst gegoten glazen voor aquaria bestemd. De mooiste maat is wel lengte 4 d.M. breedte 2.5 A 3 d.M., hoogte 3 A 4 d.M. De bodem beleggen met wat zuivere veenaarde; het best doet men die van buiten mede te nemen, van den kant van een frissche heldere sloot; ook Lunenburger turf, de bekende blokken voor terraria, in dunne platen ge- snede, zijn ook wel geschikt. De laag aarde mag niet meer dan 2 c.M. dik zijn. Verder neme men zuiver scherp zand, heidezand, koke dit ruim een uur met veel water» uit, wassche het verder goed uit, tot al liet vuil verwijderd is, het water glashelder blijft en niet meer schuimt, en verdeele dit zand voor zichtig over een laag teelaarde, ter dikte van 2 A 3 c.M. Thans giet men voorzichtig langs de ruiten het water in het aquarium, ongeveer half vol. De waterplanten, die men te voren gereinigd heeft, vooral van draadlagen, en voorzichtig heeft afgespoeld, worden thans met een gaffelvormig stokje iri het zand ge drukt, zoodat de wortels hun weg naar de teelaarde kunnen vinden. De planten schikt men natuurlijk naar eigen smaak. Het is goed een plekje ter grootte van I d.M.2 open te houden voor het voederen. Later giet men meer water bij, tot I A 2 c.M. onder het zand. Het aquarium dient gedekt te worden met een ruit, om het uitspringen der visschen te voorkomen, cn tevens te zorgen dat er zich geen stoflaag op het water oppervlak vormt, daar er zich dan altijd bac teriën voordoen, en bederf van het water kan worden veroorzaakt. Tweemaal per week kijkt men het aquarium na, en hevelt het vuil weg, het weggehevelde water, vervangt men door water van dezelfde temperatuur. De voederrestcn hevelt men da delijk met een steekhevel weg. Men voedere niet te veel, de vischjes moe ten graag blijven, 's zomers 3 maal. voor- en najaar 2 maal, cn 's winters 1 maal per week is voldoende. In een volgend artikel behandelen we eenige visschen en planten. Hondenrassen. Hondenfokkers zijn vaak zeer enthousiaste menschen, maar hun enthousiasme maakt ze wel eens een beetje bevooi oorbeeld. We lazen al een protest van een fokker van Dnitsche Herdershonden, die hcweerde, dat ernstige fokkers er wel tegen gewaakt hebben om Je door ons aangeduide fouten in hun dieren te brengen. Wanneer die fokkers naast hun ernst ook kennis van fok eer e.d. bezaten, dan zullen zij inderdaad wel in het vermijden der bekende fouten geslaagd zijn. Tenslotte kunnen wc in deze korte artikeltjes slechts de fok-resultaten in het algemeen bespreken en we zullen niet zoo dwaas zijn om te beweren, dat cr onder de vele duizende fokkers van D.H. honden geen lieden met voldoende verstandige in zichten gevonden zouden worden, die er een eigen methode op na houden en geweigerd hebben om slaafs de aanwijzingen van eenige „kynologische adviseurs", die meer steeds in eenzelfde bloedlijn wilden zien" doorgefokt. Den langen bouw van Dnitsche Herdershonden vindt bedoelde protestecrende fokker zéér wel te verdedigen. Wij ook! We hebben het tegendeel volstrekt niet beweerd. De D.H. hond is een gebruikshond, hij moet lang cn gelijkmatig kunnen draven; welnu „de lange lijn" werkt immer schokhrekend en bevordert een gelijkmatigcn gang. Zit maar eens in een kort- of langgeboïiwdcn auto, dan zult ge het verschil wel bemerken. Waar we slechts bezwaar tegen hadden is, dat ter verkrijging van de lange lijn en andere uiterlijkheden van bouw te veel van inteelt gebruik is gemaakt en het karakter van den hond daardoor is geschaad. Bovendien heeft men overdreven; men ziet tegenwoordig tal van D.H. honden, die tA lang van bouw zijn cn als gevolg daar van veelai een doorgezakte» rug hebben, wat afschuwelijk is en dan ook als een groote fout wordt aangemerkt. We beloofden enkele groote fouten aan te duiden, op welke men bij aankoop te letten heeft. We moeten ter zake weer zéér algemeene aanduidingen geven, want er zijn vele herders- hondenrassen Hollandsche, Dnitsche. Bel gische, w.o. h.v. Groeneii-daelers, Mechelsche- en ruwharige; Schotsche; Fransche; Hon- gaarsche enz. die alle hun eigen „standaard" hebben en eigen typische fouten. Wie zich voor een bepaald soort interesseert, doet dan ook het best om zich van dc „standaard"- eischen op de hoogte stellen. Een herdershond moet van middelmatige grootte zijn, geen kolos en geen type-schoot hond; een goede hoogte is 5565 c.M. De hoogte woTdt gemeten van den grond af tot de aangedrukte vacht op de schouderbladen hoven de voorpoten, als de hond in opgerichte houding staat. Het beste meet men het dier door liet ongedwongen tegen een muur tc plaatsen en een lat op de genoemde schouder bladen te leggen, waarna men de hoogte op jden muur met een potloodstreepje aanteekent en uitmeet. De ooren van Herdershonden moeten staan, behalve van enkele langharige uitheemsche

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 2