PUROL YPOIHEEKBANK irieven 99/4% itschappij. EN Gouda es Utrecht te J, H, BUliS 39 - SommelsdijK .AMANDER JL gevraagd, Nederland Lid van den Volken bondsraad. DE WENTELTRAP Kleine Kinderen Pluimveeteelt. gerekend te worden, »roentenresten en deze brengen. lar is deze hoop reeds 't is noodig hem nu n en er den beerput <rijgt dan een goede n het najaar in den n ondergespit. eurten. tember 1926. RVOKMDE KERK. )en Oudsten en 'sav. endam, ax uit Oude Tonge. en 'sav. ds. Baarslag tter uit de Langstraat. i Oudsten uit M'harnis. luuian uit Stellendam, skerk. erk en nm. ds. Polbujjs. iv. ds. Japchen. ter. ouman uit Stellendam, vm. Ds Polhujjs, nam. av. ds. Timmer, 'riester. Ie Voogd v. d. Straaten. >p. kennk. k. mjjn van Heenvliet. n. TENBOND. vm. 10 uur, prof. dr. man van Bredu. ilhr. Haentjes uit llaar* RDE KERK. ,v. ds. Van Vfilzen. leeskerk. Diemer. iv. ds. De Lange. v. ds. Sebaafsma. en 's av. ds. De GraafT. V'esterhujjs Westerbuys. GEMEENTEN. Is. De Blois. leeskerk. RDE GEMEENTE. „nm.en'sav.leeskork. UKZEE. DBRIEVEN in lim 16 millioen jlden. e Heeren Agenten espondenten. treedt in werking vervoer van en leeftijd en prijs, bij \venue Concordia 38, terdam. e*t Dagelijks 1 uur voorin, en van in volgens afspraak. >n No. 236. E GENEZING BEIEN. Jgstc Aambeien binnen enkele weken. at 43, R'dam I I» geld terug ook van klcinete leveringstijd en js pei 1000 kilo o( gehalte, aan het blad onder lettel C, Prijs per kwartaal. f I,— Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dionstaanyragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. WOENSDAG 22 September 1926 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8' jaargang. - n°. 89 Bij de Verkiezing van 9 niet-permanen- te leden van den Volkenbondsraad werden den 16en Septemberte Genève uitgebracht: op Polen 45 stemmen, op Roemenië 41, België 41, Columbia 46, San Salvador 42, Chili 43, Nederland 37 en China 29 stem men. Aangezien alleen deze 8 staten bij eerste stemming de absolute meerderheid verkregen, was een tweede stemming nood zakelijk, waarbij, als 9e en laatste lid werd gekozen Tsjecho-Slowakije met 27 stem men. Bij het verdere verloop der stem ming werd een zetel voor 2 jaren toe gekend aan Nederland met 47 stemmen van de 49, Columbia met 47 stemmen en China met 34 stemmen. Polen, Roe menië en -Chili kregen ieder voor 3 jaar een zetel, terwijl San Salvador, Tsjecho- Slowakije en België voor l jaar zitting zullen nemen. Daarna is de Raad bij ver kiezing samengesteld en voor Nederland zal daarin zitting nemen Jhr. Dr. Loudon, aan wien een dergelijke post van tegen- woordiging ten volle is toevertrouwd. Het bericht, dat Nederland een niet- permanenten zetel voor den tijd van twee jaren is toevertrouwd, is zeer zeker ver heugend. Een zetel in den Volkenbonds raad, die het leidende lichaam is van den Volkenbond, en dat voor den tijd van twee jaren, wordt niet zonder meer aan ieder land toevertrouwd. Dit besluit van de Al- gemeene Vergadering van den Volkenbond mag zeer zeker worden beschouwd als een eervolle onderscheiding van ons Vader land, als den bewijs, dat de andere mo gendheden de beteekenis van den Staat der Nederlanden wel degelijk erkennen, en als blijk van vertrouwen, dat zij in onze Regeering stellen. Door de toekenning van dezen zetel krijgt Nederland voor den tijd van twee jaren stem in den Volken bondsraad. Nu heeft dit lichaam weliswaar geen uitvoerende macht, doch neemt in ieder geval een zeer belangrijke positie in ten aanzien van de leiding der inter nationale politiek. De Volkenbondsraad immers (in zijn kwaliteit als zoodanig heet hij „Conseil") moet beraadslagen over die aangelegenheden, waarvoor de gcheele algemeene vergadering (l'Assem- blée geheten) te groot, te talrijk is en is in het bizonder belast met de controle op de Volkenbondsadministratie, de be slechting van internationale belangenge- schillen, het toezicht op het Saarbekken en Dantzig en het opmaken der agenda voor de algemeene vergadering. De verkiezing van Nederland mag als cene verrassing worden beschouwd, daar zij aan liet begin der vergadering niet was te voorzien. Toen heeft nl. de Nederlan- sche vertegenwoordiging, bestaande uit de H H. Jhr. Dr. J. Loudon, Prof. Eysin- ga en Prof. Francois, bij monde van haren leider, Jhr. Loudon, toen er sprake was feuilleton. MARY ROBERTS RINEHART. 41) -W- ..En dat is nog niet alles," klonk Liddy's bc- grafenisstem uit een hoekje. ..Eliza zegt dat er door bet gat in den muur een vurig oog naar haar keek!" ,.Dc muur is minstens vijftien centimeter dik," zei ik kalm. ..Tenzij degecn die het gat in den muur maakte z'n oogen aan het eind van een stokje heeft zitten, kan Eliza zc onmogelijk ge zien hebben." Maar het was en bleef een feit en mijn bezoek aan Eliza's kamer bewees het. Ik mocht spotten zooveel ik wilde: iemand had in den onafgemaakten muur van de balzaal en gat geboord, tusschen de stcenen van den fusschcnmuur door, en door de kalk in Eliza's kamer waren zc met zoo'n vaart heen gegaan, dat de, staaf op haar bed was gevallen. Ik was alleen naar boven gegaan cn ik moet bekennen dat ik er niets van begreep: op l\vee of drie plaatsen in den muur waren kleine openingen gemaakt, allemaal erg ondiep. En het gekste was nog dat de ijzeren staaf volkomen verdwenen was. Ik herinnerde mij een verhaal dat ik eens gelezen had over een boozc dwerg, die in de ruimte tusschen de dubbele muren van een oud kasteel leefde. Ik dacht er over of mijn oorspron kelijke idee van een geheimen ingang naar een van verdere uitbreiding van den raad, deze uitbreiding der niet-permanente zetels, in een kernachtige rede bestreden. Hij ver klaarde echter tevens, dat Nederland er zich niet tegen zou verzetten, omdat het voorstel tot uitbreiding volkomen samen hing met de opneming van Duitschland in den Raad. De Hr. Loudon zeide zoo ongeveer: ook al zou Nederland de kans verliezen, ooit indien Raad te worden op genomen, dan zou toch de Nederlandsche delegatie het internationaal belang van den Volkenbond Jstellen boven het nationaal belang. Het zal Jhr. Loudon en de Neder landsche delegatie daarom zeker aange naam aandoen, dat aan ons land een zetel voor 2 jaar is toegekend. En ieder rechtgeaard Nederlander zal evenzeer een gevoel van nationalentrotsch- voelen opvlammen, want een dergelijke zetel voor 2 jaar terwijl b.v. een deT landen, die oorlog hebben gevoerd, België slechts een zetel voor 1 jaar krijgt het wil' nog al wat zeggen Steden moeten zuiver water hebben. „Jk kan niet op een snaren-instrument spe len, maar ik kan U wel zeggen, hoe ge van een klein dorpje een groote roemrijke stad moet maken," zeide de oude Griek Themjstocles. Een der belangrijkste factoren in het maken van een groote en roemrijke stad van een klein dorp, is deze: de zorg voor het aanleggen van een waterleiding, die de menschen in overvloed van zuiver water voorziet. Tot hoever sommige gemeentebesturen ge gaan zijn om hunne burgerij ruimschoots on besmet water te leveren, is op zeer interes sante wijze na te gaan in liet geval van Los Angelos, California, een stad, die gunstig af steekt bij een plaats als Hannover, waarover wij den laatste» tijd zulke ontzettende be richten van typhus krijgen. Iedereen, die een weinig belangstelt in stedenaanleg, zal zich zeker intcresseeren voor liet systeem water leiding, dat in Los Angeles in toepassing ge bracht is. Het Gemeentelijk Water Bureau, zooals liet daar heet, met zijn systeem van water voorziening en -distributie, vertegenwoordigt een kapitaal van 187.500.000 gulden. De hoofd leiding is een reusachtig aquaduct, dat een lengte* heeft van bijna 400 K.M. Het staat bekend onder den naam van. Owens Rivier Waterleidiqg en is aangelegd dwars door de Mojavc woestijn en tegen de Oostelijke hel ling van de Sierras op, zóó, dat de smeltende sneeuw van de toppen dezer bergen er recht-: strceks in uitloopt. Vijf volle jaren had men noodig om deze leiding aan te leggen en zij kan voorzien in de behoefte van 2.000.0000 menschen. Dit aqua duct is het grootste, dat er op de wereld be staat. Vijftien reservoirs worden gebruikt om den voorraad water in te bergen. De totaal- inhoud dezer vijftien reservoirs is ongeveer 91.650.000.000 Liter, voldoende voor het hui selijk gebruik van alle inwoners der stad voor een geheel jaar, zonder dat zij behoeven te worden bijgevuld. Het netwerk van buizen, dat het water naar de verbruikers leidt, staat ongeveer in lengte gelijk met het aantal Kilo meters, dat liet geheele Vasteland van het cene einde tot het andere lang is. verborgen kamer ten slotte toch waar zou zijn, en of we daar een onbekenden gast herbergden, die ons in donker poetsen speelde en de muren vernielde om, veilig verstopt, te luisteren naar onze verbazing en onze onderzoekingen. Dicnzclfden middag verdwenen Mary Anne en Eliza, maar Dosic besloot om te blijven. Het was ongeveer vijf uur toen het rijtuigje van het station kwam om hen te halen en tot mijn stomme ver bazing zat er iemand in. Mattheu Geist, de koet sier. vroeg naar mij, en deed mij vol trots zijn verhaal. „Ik breng u een keukenmeisje, juffrouw Innes," zei hij. „Toen ik een boodschap kreeg om (wee meisjes cn hun koffers tc komen halen begreep ik wel dat er iets aan de hand was en aangezien deze vrouw werk zoekt in het dorp, leek het mij het beste om haar maar mee te brengen." Ik was er al heelemaal aan gewend om bedien den aan te nemen op goed vertrouwen; ik vroeg al lang niet meer naar schriftelijke en onberispe lijke getuigen. Ik, Rachel Innes, heb geleerd om er mij niets van aan te trekken als de keuken-, meid rustig op een stoel neervalt in mijn.zit kamer, wanneer ik haar het menu voor dien dag opgeef, en ik hen al dankbaar als het zilver niet met schuurzand wordt schoongemaakt. En ik zei dan ook alleen tegen Liddy dat ze de vrouw maar binnen moest brengen.Maar toen zc kwam kon ik nauwelijks een kreet van verrassing onderdruk ken: het was de vrouw met het pokdalige gezicht. Ze bleef vlak bij de deur staan, maar ze had een zekere mate van zelfvertrouwen, die me wel aanstond. Ja, ze kon koken: niet speciaal fijne keuken, maar lekkere soep en eenvoudige pud dingen kon ze toch wel maken. En tenslotte nam Het voorloopig werk voor het bouwen van een tweede aquaduct, dat in de toekomst ge bouwd zal worden, en dat 420 K.M. lang zal zijn, is reeds geschied, Wanneer dit gereed zal zijn, zal men kunnen voorzien in de be hoefte van water van omstreeks zeven milli oen menschen. Het water, dat van de smeltende sneeuw in het aquaduct gevoerd wordt, is zuiver aan de bron en wordt onbesmet door de leiding gevoerd. Het probleem om het in de reser voirs zuiver te houden, 'is opgelost door een uitgebreid systeem van proeven en sterili seering. In plaats van de ouderwetsche metho de, om er een steriiiseerend poeder in te wer pen, voegt men er nu een mengsel van chloor gas en water bij. Het is een belangrijk feit, dat sinds 1902 officieel door de gezondheidscommissie geen enkel geval van besmetting door water is ge constateerd. Dit eene voorbeeld van ondernemingsgeest toont wel aan, dat sommige stadsbesturen zeer ver gaan in hun strijd om zuiver water aan te voeren en bewijst tevens, dat ziekte- kiemvrij water een belang van de eerste grootte fs voor het stadsleven. INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij behandelt men de roode en smettende plekken met Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonnê's gezonden worden aan „De Combinatie", Westersingel 27a, Rotterdam Postzegel van 10 ct. insluiten. (Nadruk vorliodon). De winterproductie. Het vorige jaar werd in ons land een gemid delde eierenprijs gemaakt van ongeveer 7 cent. Zoo'n cijfer is liet resultaat van bereke ningen, gemaakt door de besturen der eieren- veilingen; des winters is de aanvoer gering en de prijs hoog, des'zomers is de aanvoer ruim, maar zijn de prijzen beduidend lager, zoodat de gemiddelde prijs een cijfer is, dat tusschen de winter- cn zomerprijzen instaat, maar toch dichter hij de laatste, omdat de zomerpro- ductie die van den winter aanmerkelijk over treft. De winsten in het pluimveebedrijf te beha- lep. zijn niet groot en vooral nu de prijzen een dalende tendenz vertoonen, kan men zeggen, dat het vraagstuk der rendabiliteit geheel afhankelijk van de winterproductie is. Een klein berekenigetje kan dat duidelijk maken. Gesteld: een pluimveehouder heeft nu een aantal kippen, die gedeeltelijk den eersten leg gaan aanvangen en gedeeltelijk den twee den leg, het aanhouden van ouder kippen is niet* aanbevelenswaardig. Een mooi'resul- taat zal het te noemen zijn, als zijn eerste jaars dieren in het komende jaar een gemid delde productie geven van 150 eieren en de tweede jaarskippen een gemiddelde van 120. De voederkosten per kip bedragen ongeveer 2 cent per dag. ik baar in dienst. Het was wel waar, Halsey zei toen we het hem vertelden, het gezicht van dc keukenmeid deed er niet veel toe, als het maar schoon was. Ik heb gezegd dat Halsey zoo rusteloos was. Dien dag bleet hij uit tot na de lunch. Ik geloof dat hij- voortdurend hoop had, daf hij Louise zou ontmoeten: misschien zag hij haar ook af en toe wel, maar uit zijn sombere stemming maakte ik op dat hun vcrhoudingnogdezelfdewasgebleven. 's Middags zat hij, geloof ik, tc lezen Ger trude en ik waren toen uit en aan het eten merkten wc allebei op dat er iets gebeurd was, dat hem hinderde. Hij was onhebbelijk, wat voor hem iets heel ongewoons is zenuwachtig, hij keek ieder oogenblik op zijn horloge en hij at bijna niets. Onder het eten vroeg hij tweemaal met welken trein Jainieson en de andere detective zouden komen; hij was erg verstrooid en zat met zijn vork in mijn tafellaken te peuteren en hoorde niets als er wat tegen hem gezegd werd. Hij wilde geen dessert hebben en stond vroeg van tafel op met het excuus dat hij Alex wilde spreken. Maar Alex was nergens te vinden. Om over achten liet Halsey dc auto voorkomen en reed dc heuvel af met een snelheid, die zelfs voor zijn doen roekeloos was. Kort daarop kondigde Alex aan dat hij klaar was om het huis door te loopen cn overal voor den nacht te sluiten. Sam Boham- non kwam om kwart voor negenen en liep heen cn weer in den turn. Nu we bovendien wisten dat er twee detectives zouden komen, voelde ik me tamelijk op mijn gemak. Om half tien itoorde ik een paard, met razende vaart de oprijlaan opkomen. Het stond stil voor het huis cn onmiddellijk daarna hoorden we Per eerste-jaars-kip zal die hoenderhouder dan ontvangen 150 x 7 cent is 10,50 en uit geven aan voeder ongeveer 7,—, zoodat hij „over" houdt 3,50 per kip. Echter, toen het legjaar begon kostten de jonge kippen hem, hetzij hij ze had aangekocht .of zelf gefokt, minstens 4,terwijl ze na het eerste legjaar nog maar een marktwaarde hebben van onge veer 1,50; de waardevermindering per kip bedraagt dus 2,50 en daarmee moet de winst van 3,50 verminderd worden. Of er dus nog eenige werkelijke winst overblijft is afhankelijk, van de vraag, of er meer of minder uitgaven geweest zijn voor arbeid, huur, hokken enz. en tegenslag door sterfte. De resultaten met de kippen van den twee den leg, zijn niet beter. Wel is er geen noemens waardig verschil in marktwaardejusschen een kip, die den tweeden of eersten leg achter den trug heeft, maar 'de gemiddelde productie, is zooveel minder en op niet meer dan 120 eieren te stellen. Die brengen 8,40 op en ver minderd met dc voederkosten beteekent dat een bruto winst van 1,40, welke nog sterk verminderd wordt of tot verlies omgezet, na aftrek der andere kosten, hierboven genomed. Men kan dan ook gerust zeggen, dat is eenig bedrijf met gemiddelde resultaten, geen of geen beteekenende winst wordt .gemaakt. De manier om winst te betalen is dan ook alleen te zorgen, dat van die gemiddelde productie een behoorlijk percentage in den winter wordt geraapt, daar de zelf verkregen gemiddelde eierenprijs daardoor belangrijk boven het algemeen gemiddelde kan uitkomen. Het is duidelijk dat een productie van 50 winter- en 100 zomer-eieren heel wat meer geld in het laadje brengt dan 10 winter- en 140 zomereieren. Als het half Februari is, dan dalen de prij zen al snel, maar om dien tijd reeds is liet vast te stellen, of er in het loopende jaar (voor de pluimveeteelt van 1 October30 Septem ber) winst gemaakt zal worden. De grootste winterproductie mag verwacht worden van dieren, die in haar eersten leg zijn, maar daartoe behooren die aan twee eischen te voldoen; a. van goede afstamming te zijn, b. op tijd geboren. Van goede afstamming moeten ze zijn, omdat slechts zeer goede legsters in staat zijn om ook in den winter te produceeren en het goede leggen eerst een eigenschap kan worden, als van geslacht op geslacht slechts is voort- geteeld met dieren, die een hooge productie gaven. Bovendien is gebleken, dat de geneigd heid om in den winter te produceeren door een juiste teeltkeuze in een stam is vast te leggen. Op tijd geboren moeten ze zijn, omdat elke kip van licht ras (Leghorn) op 5—6 maanden leeftijd en van middelzwaar ras (Barnevelders, Wyandottes.l Res) op 67 maanden leeftijd wel legrijp is, maar toch de productie slechts zal aanvangen als ze dien leeftijd bereiken in. een geschikt seizïïen, d.i. September-October Beginnen ze vóór dien tijd den leg, dan vallen ze mèt de andere kippen in den najaarsrui en staken ze dus weldra den leg cn zijn ze te laat geboren, dan vangen ze eerst in liet voorjaar met haar nuttige bezigheid aan. Middelzware rassen moeten daarom in Maart—April, lichte rassen in April-Mei geboren zijn. Noch goede afstamming, noch een juiste foktijd waarborgen ons echter eene behoorlijke winterproductie, wanneer daarnaast de ver zorging niet goed is. Hoe die zijn moet en hoe wc door eenvoudige kunstmiddelen de winter- haastige stappen op dc veranda. Onze zenuwen wa ren een beetje van streek en Gertrude rende dade lijk naar de deur. Een oogenblik later kwam Louise blootshoofds en buiten adem de kamer binnen. „Waar is Halsey?" vroeg ze. Boven haar zwarte japon leken haaf oogen groot en somber en ze "had geen kleur op haar wangen. Ik stond op en schoof een stoel naar haar toe. „Hij is nog niet terug," zei ik. „Ga zitten kind, je bent nog niet sterk genoeg voor zoo'n rit." Ik geloof dat ze mij niet eens hoorde. „Nog niet terug?" vroeg ze terwijl ze van mij naar Gertrude keek. „Weet u waar hij heen is? Waar kali ik hem vinden?" „Vertel ons in 's hemelsnaam wat er aan de hand is, Louise," barstte Gertrude uit. „Halsey is hier niet. Hij is naar het station om meneer Jamieson te gaan halen. Wat is er gebeurd?" „Naar het station, Gertrude? Weet je dat zeker? „Ja," zei ik. „Luister maar, ik hoor net het fluitje van den trein." Door onzen zakclijken toon kwam ze een ziertje tot kalmte en ging eindelijk zitten. „Misschien heb ik me vergist," zei ze vermoeid. „Hij zal hier wel dadelijk zijn als alles in orde .is." We zaten daar met ons drieën en deden geen moeite om een gesprek gaande tc houden. Ger trude en ik begrepen allebei dat het nutteloos zou zijn om Louise iets tc vragen. Wij luisterden naar den motor, die we konden hooren, als hij het hek inkwam en den heuvel opreed. Er gingen tien, vijftien, twintig minuten vooTbij. Louise klemde zich krampachtig aan haar stoel vast. Ik zag langzamerhand alle kleur uit Gertrude's 'gezicht verdwijnen en ik had zelf een gevoel of INGEZONDEN MEDEDEELING productie kunnen verhoogen, zullen we in een volgend artikel zien. S. B. over veel vrijen tijd beschikkende, wilde die productief maken en vraagt of zulks i met hoenderteelt te bereiken is. Hij wil weten: le. hoeveel hoenders één man verzorgen kan, 2e hoeveel grond noodig is, 3e wat meer |j rendabel is: hoenders fokken en broedeieren j verkoopen of voor de productie van consump tie-eieren te werken en 4e of pluimveeteelt rendabel kan zijn. Antw. Kippen houden en eieren-rapen lijkt heel eenvoudig en de meest aangewezen metho de om bijverdiensten te verwerven, maar velen hebben er hun geld mee verspeeld, om dat pluimveeteelt tenzij in het klein uit liefhebberij beoefend heel veel theoretische en practische kennis vereischt. Zonder groote I vakkundige ervaring moet men er niet aan beginnen. Jonge lieden, die over kapitaal be schikkende, moeten daarom eerst eenige jaren op een groot pluimveebedrijf practisch werk zaam gaan en anderen die een bescheiden be drijfje willen gaan opzetten, moeten heel in het klein beginnen, met ten hoogste 25 hoen ders, b.v. en terwijl ze aldus practische er- varing opdoen, eenige goede handboeken be- studeeren en de pluimveepers bijhouden. Ver volgens zeer geleidelijk uitbreiden. Deze werk wijze is dus slechts mogelijk voor wie uit ande ren hoofde inkomsten hebben, als renteniers gepensioneerden ed.. Zij kunnen dan op den» duur bijverdiensten krijgen. We kunnen slechts adviseeren om voor de productie van consumptie-eieren te werken. Het verkoopen van fokmateriaal moge al voordeeliger zijn, men kan zich toch slechts een afzetgebied verzekeren, wanneer men na jarenlange ervaringen als pluimveehouder, be langrijke prestaties geleverd heeft en zijn naam gevestigd. Ad. I. Als het bedrijf practisch is ingericht en met kennis wordt bestuurd, kan één man o.i. 400 hoenders behoorlijk verzorgen. Ad. 2. Voor hokbouw is per 4 hoenders 1 M2. grond noodig, voor uitloop een paar M2. per kip en tenminste 10 M2. per hoen, als men een uitloop groen (weiland) wil houden. Ad. 3. Boven beantwoord. Ad. 4. Veel hangt af van kennis cn ervaring; een weinig ook van geluk. Onkundigen ver liezen op het bedrijf, de meeste pluimvee houders spelen ongeveer quitte, de bekwame vakmenschen kunnen een jaarwinst van 24 gulden behalen. Andere vragenstellers per brief of kaart beantwoord. Een andere moeilijkheid. Zoudt ge mij kunnen leeren liefhebben? vroeg hij aar zelend. Ja, antwoordde z\j bedeesd, ik zou het wel leeren, maar u zou veel last hebben het papa te leeren. mijn keel werd dichtgeknepen. Vijf-en-twintig minuten duurde het, cn toen hoorden we eindelijk een geluid. Maar het was geen auto, het was het onmiskenbare gerammel van het huurrijtuigie uit Casanova. Gertrude schoof het gordijn opzij en tuurde naar buiten. Het rijtuigje van hel station," zei ze blijk-,, baar opgelucht. „De auto is zeker kapot gegaan en geen wonder, na de manier waarop Halsey den heuvel is afgereden. Het duurde nog een tijd voor het krakende vehikel voor de deur stil stond. Louise kwam overeind en greep met haar hand naar haar keel. Toen deed Gertrude de deur open en liet meneer Jamieson en een niageren man van middelbaren leeftijd binnen. Halsey was er niet bij. Toen de deur weer dicht ging, en Louise besefte, dat Halsey niet mee gekomen was. veranderde de uitdrukking op haar gezicht in radelooze wanhoop. „Halsey?" vroeg ik dadelijk, zonder op den vreemde te letten. „Heeft hij u niet afgehaald?" „Neen," Jamieson keek een beetje verbaasd. „Ik verwachtte eigenlijk wel dat de auto er zijn zou, maar we zijn er toch gekomen." „Heeft u hem heelemaal niet gezien?" vroeg Louise opgewonden. Jamieson wist dadelijk wie zc was, hoewel hij haar nooit eerder had gezien. Ze was altijd in haar kamer gebleven tot den dag van haar vertrek. „Neen juffrouw Armstrongzei hij. „Ik heb hem niet gezien. Wat is er! „Dan moeten we hem zoekenzei ze „leder ogenblik is kostbaar. Meneer Jamieson, ik heb redenen om te gelooven dat hij in gevaar verkeert maar ik weet niet welk gevaar. We moeten hem vinden." Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1