VERSLAGEN ONZE El LAN DE N TAN ZATERDAG 18 SE PTEMBER 1926. irikking» zij het kkelijker =4| ang tegen, leelig in 't dt vervolgd). g van het grootste yn. erd,dathet hoogste het hoogste dag- jrondslag gestrokt i de buisleldingen ordt naar het Zesde et. tyd een hoofdstuk rt te kunnen publl- Red. held. verwyderd woont een onkele uit onze genheid is geweest o nemen, dan heeft lervroemdst en ge- denkbeeld van de o er van te weten ?stal ontleend aan ;hryvingen en ro ti, dledeleoabiblio- ïrscbafte. Als al dit en is, dan bltyfter er. Deze blUft ons den weven we ons oon, waaïdoor we telling te hebben Terwijl dan later naast zijn; dat het anders is, dan we dat als we onze dat groote rijk, dat Vereenigde Staten n de cerate plaats vrijheid voor den eordende vrijheid, van zich kunnen 'entieelc, maar een ïtwikkelen en tot les, wat aan gaven en, of wat hl) zich ing van z\Jn wils- te verwerven, eeren kennen als denkbeelden ver in. Geen land ter tot bloei komen chtigheid van ge- ernemingen Ame- en. Amerika, hot ïogellJkheden, zoo •noemd. igewerkzaambeid. tot uiting komt op de elndelooze bosschen en langs vieren en ter zee. m in staat is een ooals dat in geen mmers iadealge- erikaanschearbel- uimeloonen beeft levensstandaard, hts gevoerd wordt srklMte. En nu zou men onwillekeurig van een land, waarvan zooveel kracht blijkbaar uit gaat van de bevolking mogen verwachten, dat het geen plaats zou geven voor elemen ten, die zich niet richten willen naar de eischen, welke gebonden zijn aan een sterk geordende vrijheid. En toch ziet men prac- tisch, dat ook in Amerika men een wan- hopigen strijd heeft te voeren tegen een ontelbaar groot aantal misdadigers van aller lei soort. Dat er misdadigheid bestaat in de oude landen van Europa, hebben we eenmaal aan vaard. De levensomstandigheden hebben er maar al te vaak toe geleid, dat het ontbreken van de gelegenheid om door werken het brood te verdienen de menscben op den weg van de misdaad dreef. Maar al te dikwijls was het de nood, die tot een misdrijf drong. Van een sterk, nog jong land als Amerika, waar voor wie werken wil zeker een plaats is te vinden, had men dit niet verwacht. Of men van den beginne af het kwaad niet zoo sterk is tekeer gegaan als wel vereischt was, weten we niet. We kennen alleen de feiten van heden en deze wijzen op onheil spellende wijze op een toeneming der mis dadigheid. Een misdadigheid, welke in haar uitingen reeds heeft overvleugeld al wat wjj op dit gebied ervoeren in do oude wereld. Nu is het zeker waar, dat in Amerika de aanleggers tot een misdrijf eensdeels w or den gevonden by de jongere generatie, welke in overmoed met een zekere bravoure, waar voor zy de bewondering hoopt af te dwingen van de menigte, de revolver hanteert en anderdeels by vreemdelingen, die als uit- geworpenen hun eigenland moesten verlaten om hun heil elders te zoeken, maar het moet toch tot ernstig nadenken stemmen, dat ondanks de ruimte van arbeidsterrein en ondanks het stelsel van een goede en sterk geordende vryheid hetzelfde kwaad daarginds tot zulk een grooten omvang kwam, dat het reeds thans sterker tot de massa spreekt dan de bekende en veel bestreden misdadig heid in de landen van Europa. Specht. Week-revue. Binnenland. Juist toen we de vórige week ons overzicht beëindigd hadden, bereikten ons de berichten over het ernstige spoorwegongeluk bij Leiden; we hadden daarover dus nog wel iets aan het geschrevene kunnen toevoegen, maar we deden dat niet, omdat we dan het grootste voorrecht van den overzichtschrijver prijs hadden moeten geven, n.l. het bespreken van gebeurtenissen op een tijdstip, dat de gewekte agitaties geweken zijn en liet vellen van een bezonken oordeel mogelijk is. Men moet.van ons dus niet het overdreven pathos verwachten, waarmee het ongetwij feld zéér droef gebeuren in de pers is uitge buit. Het drama komt tenslotte dóórop neer, dat we sinds 1918 weer een ernstig spoorweg ongeluk in ons land te betreuren hebben, waarbij 3 dooden vielen. Dat is natuurlijk zéér jammer en betreurenswaardig, maar als we geregeld van de ernstige spoorwegrampen in het buitenland lezen, dan vraagt men zich toch af. ofj het noodig was om dit ongeval bij Leiden tot zoo'n sensatie-wekkend drama op te schroeven. Er zijn 3 dooden gevallen cn later is ct nog een gewonde overleden. Als nu de berichten eens vermeld hadden, dat die drie dooden een machinist en b.v. twee remmers waren ge weest. zou het drama dan ook dagen en dagen lang in de pers zoo geweldig zijn uitgebuit? Nu geven we gaarne toe, dat de dood van het echtpaar Lobó-Brakcnsiek van grooter maat schappelijke betcckenis is, dan het sneven van twee remmers, maar de ernst van het ongeluk als zoodanig blijft toch gelijk, of de 3 dooden koningen of bedelaars geweest zijn. 't Is in het bijzonder het sneven van het ook ons zeer betreurde artisten-paar, dat de menschcn tot sterke overdrijvingen heeft ver- leid. Als men sommige bladen leest, krijgt men den indruk, dat een reis per trein gelijk staat met een doodenrit. Blijkens een gelegen heidsgedicht van een bekenden rijmelaar in een groot blad, zou men goed doen met, al vorens een treinreis te ondernemen, heel zijn familie om zich heen te vergaren en een harte lijk afscheid te nemen van al zijn dierbaren. Gaan wc echter de nuchtere feiten na, dan blijkt, dat wc in ons land slechts één groote spoorwegramp gekend hebben, te Weesp in 1918, waarbij 40 dooden vielen. Overigens hadden in de laatste 44 jaren slechts 18 spoor wegongelukken van bcteekenis plaats, waarbij le samen 38 dooden vielen, dat is als we ook hiervan een gemiddelde mogen zoeken nog niet één doode per jaar. Dat het jongste ongeval te Leiden dan ook zoo'n geweldige sensatie gewekt heeft, komt in de eerste plaats door de personen der slacht offers en in de tweede plaats, doordat een spoorwegongeluk steeds sterk op onze ver beelding inwerkt. Tenslotte toch beteekenen 3 dooden heel weinig, vergeleken bij de massa's slachtoffers, die jaar in, jaar uit tengevolge van andere ongevallen komen te overlijden. Maar die' andere ongevallen zijn gewóón, vormen het dagelijksche gebeuren, en maken daarom geen indruk meer op ons. We hebben eens vluchtig de nummers van een dagblad, die we over een week bewaard hadden, doorgezien, om te constateeren, hoe veel andete ongelukken met doodelijken af loop er omstreeks den tijd van het spoorweg ongeval cn alleen in ons land hadden plaats gehad. Het staatje, dat we verkregen cn geenszins op volledigheid aanspraak mag maken, toonde 20 van zulke ongevallen aan met te samen 20 doodende berichten liepen Over één week en waren alle gedateerd 6—13 September. Er bleken, alléén dus in ons land, in die verdronken door aanvaringen e.d. 7 personen, doodgevallen 4, bij motor- enfiets- ongelukken omgekomen 4, verbrand 2 en door andere oorzaken gedood 3. Over die 20 dooden, zooals er nu eens een paar minder, dan weer wat meer, wekelijks te betreuren vallen, wordt echter met geen woord meer nagesproken, maar over den ernst van een spoorweg-ongeluk, het eerste doodelijke sinds 1918, waarbij 3 slachtoffers te betreuren waren, geraakt men niet uitge sproken. Het is niet onze bedoeling om het gebeurde te kleineeren maar wel om het tot de werke lijke proporties terug te brengen, nadat het door een sensationeele berichtgeving een onwaarachtige beteekenis heeft gekregen. We spreken daarbij de hoop uit, dat én de Maat schappij èn de justitie door een nauwgezet onderzoek de oorzaak zal trachten te vinden, opdat de verantwoordelijkheid kan worden vastgesteld en herhaling vermeden. Het pu bliek heeft recht, dat haar veiligheid zoo hoog mogelijk verzekerd wordt. t Schijnt voor vele menschen moeilijk te zijn om hun nuchterheid te bewaren, als ze schrikken. Toch heeft men wel zulke nuchtere menschen, zooals die boeren, die een dub beltje toegang eischten van degenen, die hun weiland betraden om de ruïne van het ongeval te zien. Die menschen kwamen allen toege- loopen uit een ziekelijke nieuwsgierigheid; hun tegenwoordigheid daar was nóch noodig, nóch gewenscht. Waarom zouden die boeren nu hun land laten vertrappen om de massa aan die ziekelijke en ongewenschte nieuws gierigheid te laten toegeven? Ze vroegen toen een dubbeltje entree, bereikten daarmee, dat de toeloop op de plaats van het ongeluk niet al te groot werd en dat ze een behoorlijke ver goeding kregen voor de schade, die door de massa op hun land werd aangericht. Zeker, we geven graag toe, dat U en wij 't misschien niet gedaan zouden hebben, dat 't heffen van entree in zoo'n geval wel een beetje banaal is, maar tenslotte is er practisch toch niets tegen in te brengen en als er hier schuldigen zijn, dan moeten die het eerst gezocht worden in de op sensatie beluste massa. Voor vele groot-stedelijke 'journalisten ech ter is de boer nu eenmaal een Kop van Jut, en de entree-heffende landbouwers zijn in een deel der pers op de schandelijkste wijze uit gemaakt. Kaffers, vampyrs werden ze beti teld, met beesten werden ze gelijk gesteld. Die journalisten waren voorbeelden van menschen, die bij een schrik, hun nuchterheid en gezond oordeel niet weten te bewaren. 's Middags gebeurde het ongeluk, 's avonds draaide in sommige bioscopen een film van het drama. Wat wilden die bioscoop-direc teuren? Zochten ze iets anders dan reclame, probeerden ze niet iets te verdienen aan het ongeval? En waarom gaven sommige bladen heele pagina's foto's van het geval? Was het niet hun manier, de manier van de courantievs, om „munt" te slaan uit het gebeurde? Extra nummer van Zooveel cent", „Het spoorongeluk bij de Vink. Losse nummers verkrijgbaar" enz., bedoelde die aankondipin- gen iets anders dap den menschen het ongeluk te laten zien en werd ook daarbij niet de hand opgehouden? Quot licet Jovi, non licet bovi... Buitenland. Met veel fanfares is Duitschland in den Volkenbond toegelaten en Spanje vertrok met de stille trom. Als een kind, dat z'n zin niet kan krijgen, heeft het gezegd: dan speel ik lékker niet meer mee! Zooals men weet, is Spanje teleurgesteld, omdat liet niet mét Duitschland een vaste raads (bestqurs) zetel kreeg; Spanje was immers ook „grrroot"! Door tc gaan loopen heeft de Spaansche regee ring het klaarste bewijs gelcveid, dat liet land niet groot is. in den Volkenbond kunnen de leden het lidmaatschap slechts opzeggen met een ter mijn van 2 jaar. In dien tijd kan dus nog heel wat gebeuren en 't is jang niet onwaarschijnlijk, dat Primo's dictatuur dan al lang geéindigd zal zijn. Ook Mussolini's heerschappij dreigde deze week een abrupt-einde te nemen door de bom van een anarchist, maar Déér ontkwam deze mcnsch aan den dood, waardoor zijn populari teit ongetwijfeld weer verhoogd is en de bom niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk in de verkeerde richting gebarsten blijkt. Geweld- daders blijven steeds te veroordeelcn, óók tegenover een geweldenaar. Trouwens, hoe antifascistisch we ook zijn en hoe verwerpelijk we de dictatuur voor ons land en andere rijken met een rustige bevolking en democra tisch bestuur achten, voor Italië zou het slagen van deze anarchistische opzet zeer zeker 'n ramp geweest zijn. Kondilis, de nieuwe machthebber in Athene, die in naam der democratie Pangalos ten val bracht en zelfs eer... socialistisch bestuur aartkondigde, blijkt al even stoel-vast en heerschzuchtig te zijn als zijn voorganger. Wc zeiden het immers reeds in een vorig overzicht, dat generaals gewoonlijk een eigenaardige op vatting van socialisme hebben! De leiders der politieke partijen hebben er hem nog niet toe kunnen bewegen om het bestuur aan hem over tc dragen en een poging om dat met geweld te bereiken, is bloedig onderdrukt; er vielen 70 dooden. In Athene is het nu volstrekt rustig, zegt de generaal. Dat ziet men méér, na zoo'n fusillade» VERSLAG van het behandelde in de openbare vergadering van den Baad der gemeente NIEUWE TONGE, op Donderdag 16 September 1926, des voorin. 11.30 uur (zomertijd). Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Weled. Achtb. Heer E. Sterk, Burgemeester-Secretaris. Na opening der vergadering met gebed zegt de Voorzitter dat in deze vergadering geen notulen zullen worden gelezen en ingekomen stukken zullen worden behandeld. Deze vergadering, aldus spreker, staat in het teeken der waterleiding, vandaar dat men zich dan ook aan de waterleiding uitsluitend moet wjjden. Spreker deelt mede dat van de ingezetenen van Battenoord een verzoek, gericht tot den Raad, is ingekomen, om tot het totstandkomen van een waterleiding te besluiten. Dorst vraagt of alle bewoners van Batten oord daar zoo wat op voorkomen. De Heer Holleman zegt, dat het hem wel ms is opgevallen, dat wanneer een stuk inkwam, de Voorzitter daarvan altijd in 'tkort de inhoud meödeelde; hy zou gaarne zien dat het stuk geheel werd voorgelezen. Dit stuk werd daarna door den Voorzitter voorgelezen. De Voorzitter zegt dat in de vorige raads vergadering gesproken is over de vraag wie de kosten zal betalen van de dienstleidingen. Nu biykt uit het verslag, dat de H.H. Raads leden hebben ontvangen, en wat door Prof. Visser te Middelharnis is gesproken, dat die leidingen geheel voor rekening van het bedryf zullen komen. Eerst was het de bedoeling, een leDgte van 5 Meter te geven, doch de Professor geeft advies om alles voor rekening van het bedrijf te nemen. De kosten zouden dus worden inplaats van ƒ48000,- ƒ92000,-, doch dit geeft geen verschil, omdat andere dingen vermindering ondergaan. Ten tweede wil spreker voorlezen het tarief voor het waterverbruik, zooals dat wordt voorgesteld j Een arbeiderswoning met 1 vertrek zal moeten betalen 9,90 per jaar; een arbeiderswoning met 2 vertrekken zal moeten betalen 12,50 per jaar; een arbeiderswoning met 3 vertrekken zal moeten betalen 14,40 per jaar; terwyi het maximumbedrag van het tarief zal zijn 87,20 per jaar. De heer Dorst vraagt of de arbeiderswo ningen dan een merkteeken zullen krygeu, daar anders niet zoo gemakkelijk zal zyn uit te maken wat arbeiders- en wat geen arbeiderswoningen zijn. De arbeiders richten tegenwoordig ook alles in tot vertrek. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is een commissie te benoemen die vaststeld tot welke categorie de woningen behooren. Ter verduideiyking daarvoor wyst spr. op herbergen. De heer Holleman gelooft dat de tyd nog niet daar is om over het tarief van de water leiding te spreken; toch is het z.i. wel eens goed thans reeds daarover iets te laten booren. In het tarief zooals door den Voorzitter is voorgelezen komt de uitdrukking „ver trek" voor en deze is zeer onbepaald. Het tykt hem gezonder wanneer de aanslag naar de huurwaarde van het kadaster werd be paald. Het is dan niet moeiiyk weinig huizen te vinden met 1 vertrek, waardoor het tarief zou worden opgevoerd. Dan doet spreker een enkele greep uit het tarief der Kilwaterlei- ding en vervolgens uit dat der N.V. Noord- West Brabant, welk tarief vry wel ban over eenstemmen met dat wat op Flakkee zou kunnen worden ingevoerd. Wethouder Van der Kroon vraagt welk rapport dient aangehouden te worden, dat van „Mabeg" of van Prof. Visser. Hy vraagt zich af, waar moet dan, wanneer dat van „Mabeg" aangehouden wordt bet geld van daan komen. De Voorzitter zegt dat hy de bespreking over het tarief juist in de vergadering heeft gebracht omdat deze kwestie veel wordt be? sproken. Deze kwestie wordt niet door den Raad, maar door de Waterleidingscommissie geregeld. In die commissie heeft voor iedere 1000 zielen een afgevaardigde zitting, en dat bestuur beslist. Wethouder Van der Kroon vraagt, als hy de rapporten van „Mabeg" ziet, zich af, of deze Maatschappij Deter voor een ander dan voor zich zelf zal kunnen rekenen, en wyst op de Gasfabriek „Oost Flakkee". Spreker wyst er op, dat men thans staat voor de vraag al of niet voor waterleiding. Wel is een ïyst met namen van Battenoord ingekomen, maar in Nieuwe Tonge is wel er tegen. Bovendien is spreker streng tegen ver plichte aansluiting. Als voorbeeld van wat een verplichting oplevert wyst hy op de by- drage die jaariyks voor deR.H.B.S.-enmoet worden betaald. Dat is een verplichting waarvan vele gemeenten gaarne zouden zijn ontheven. En nu is het hier het geval dat gemeenten die tegen verplichte bydrage aan de R.H.B.S. zijn, d.w.z., die zelf niet gaarne tot ieta verplicht worden, aan hun inwoners verplichtingen gaan opleggen. Dat op Battenoord in sommige woningen geen regenbakken zyn, dat behoeft toch geen aansporing tot aansluiting aan de waterlei ding te zyn. Daarvoor had het oude Bestuur dezer gemeente moeten zorg dragen. Want ingevolge art. 16 der Bouwverordening had het Gemeentebestuur destyds bevoegd ge weest om voor de daar staande woningen nadere eischen te stellen betreffende het aanwezig zyn van een regenbak. De veror dening is evengoed op oude als op nieuw te bouwen woningen van toepassing. De Wentinbstraat en de Burgemeester Overdorpstraat zullen niet aangesloten kun nen worden en het Korteweegje wel. Dit zal een gevolg zijn tot strijd, twist en twee dracht in de gemeente. En dan, nog eens de verplichte aansluiting, beschouwt spr. niet anders als in den Spaanschen tyd, daarmede zal het net gaan als met de Spaansche inquisitie. En wat zal de gemeente jaarlijks niet hebben te betalen? Minstens 8000,— of ƒ9000,-. D. BreeBnee wil Van der Kroon even zeg gen dat hy de schuld dat te Battenoord geen regenbakken zyn, niet aaD het oude Bestuur moet wijten, maar dat ingevolge Prov. Re glement in den Zeedijk geen regenbakken mogen worden gegraven. Bovendien is Breesnee veel in de gemeente, maar hy heeft er niet van gehoord dat er veel menscben tegen de waterleiding zijn. Wel wordt er vermoedelijk op de hoogte veel gezwets, maar...., dat heeft spreker niet gehoord, want daar komt hij niet. Van der Kroon. Moet dan voor Battenoord geheel Nieuwe Tonge aansluiten! De Voorzitter zegt dat Van der Kroon zooeven de Waterleiding by het Gasbedryf vergeleek, maar dit is geen enkel opzicht met elkander te vergeiyken. De Gasfabriek heeft in het begin aan de gemeenten winst kunnen uitkeeren, maar door de waterstof gasinstallatie is men nog niet zoo gelukkig kunnen zyn weer winst te maken. 1. Loopt men by een waterleiding weinig risico in verband met verplichte aansluiting vaste tarieven. !e. By het gasbedryf geen verplichte aan sluiting en geen vaste tarieven. Wat renta biliteit betreft is verschil van meening. Als op het gasfabriek dwang was tot verplichte aansluiting zou het anders wezen. Van der Kroon wyst er op dat men het regenwater gratis krijgt. Voorts zegthy dat in 1912 ook een onderzoek naar de water voorziening op Goeree en Overflakkee is ingesteld geworden en dat hy nog nooit van dat rapport heeft gehoord. Holleman geeft toe dat, wanneer men ge steld wordt voor de keus leiding- of regen water, wy dan grypen naar het lekker frisch regenwater. Er was eens een man in het Westland aan 't werk, en deze had onzet- tenden dorst. Hy durfde niet van het lei ding water drinken. Des avonds, besloot hy, met zijn vriend eens te gaan kyken om eens lekker frisch regenwater te drinken, hy liep, en vond eindelijk een woning met goten daarlangs. Hier moest wel een regenbak zyn. Hy klopte aan de woning en vroeg de vrouw om eens temogen drinken. De vrouw liep naar de kraan..., neen zei die man, dat is niet de bedoeling, ik zou regenwater willen hebben; daarvan stond de vrouw ont steld te kyken; Regenwater?... Zoo ziet men dat het maar een verschil van opvatting is. Holleman: Breesnee heeft het geluk gehad zich elders persoonlijk op de hoogte te stellen. Ik heb zulks niet kunnen doen, omdat ik over geen vryen tyd beschik. Ik heb daarom tot het gebruik van de pen myn toevlucht genomen. Zoo beb ik eenige inlichtingen ingewonnen over het Kil water bedryf. De kosten van dat bedryf waren momenteel met twee ton ge stegen. Bovendien staat men daar voor het geval dat men ingevolge de voorschriften niet door de Provinciale wegen mag. Het tarief is daar niet zoo laag als bier. Arbeiders gezinnen betalen 83 cent per week, midden stand 70 90 cent per week. De aansluiting is daar ook verplichtend. De aansluitingen zyn daar opgedragen aan den aannemer der hoofdleiding. Ware dit anders geweest, zouden de kosten van aanleg niet zoo groot zyn. Ook heb ik mü gewend tot mijn collega te Nieuw Vosmeer, telefonisch, omdat scbrif- teiyk te lang loopt. Biykens de mededeelingen, die omtrent het waterleidingbedryf daar ontving was de behoefte daar evenals hier. Tot voor twee jaar was men daar nog op regenbak en put aangewezen, De exploitatie heeft aldaar door een maatschappy plaats. De tarieven zyn geregeld naar de huurwaarde van het kadas ter. De aansluiting {is er ook verplichtend met een termyn van vyf jaar. De bevolking is in doorsnede genomen vóór waterleiding. De dienstgeleidingen zyn er ook kosteloos aangebracht. Dorst vraagt wat de eerste gemeente was die de heer Holleman noemde, waarop de heer Holleman zegt dat dit Maasdam wa9. De Voorzitter geeft Dorst nadere toelich ting. Spr. zegt dat ieder tarief van een water- leiding8bedryf verschillend is. Het tarief immers wordt gebaseerd op de stichtings- kosten. Wethouder Van der Kroon vindt naar aan leiding van de door dhr. Holleman genoemde gegevens de druk{ in de Hoeksche Waard knap zwaar, f 0.83 per arbeidersgezin vindt spreker niet mis. De heer HollemanDe heer Van der Kroon zegt dat de druk in de Hoeksche Waard zwaar is voor arbeidersgezinnen, wat niet valt tegen te spreken. Toch echter valt het op, dat wel tegen de aansluiting, maarniet tegen of over de tarieven wordt gesproken. Wanneer men de hooge tarieven van de Hoeksche Waard vergelijkt, met de tarieven alhier zou dat niet anders kunnen zyn dan een spoorslag om voordeelig drinkwater te krygen. De heer Visbeen: „Is het zeker dat Batte noord aangesloten wordt?" De heer Dorst: „Dat hadU kunnen zien." De Voorzitter leest een clausule, daarop betrekking hebbende, voor uit het verslag. Visbeen: „Waar moet men dan met hel vuile water blijven en met regenwater? Dorst: Waar bleef men er anders mee? Visbeen: Waar bleef U er mee toen U op stee woonde? (Voorzitter hamert). Visbeen'k Wil nog wat zeggen. Ik ben zeer veel op Battenoord en kan er de toe standen schilderen. C. van der Made, die de bynaam van „de waterleiding" heeft ge kregen, levert het water aan heel Batte noord. Het is dus voor Battenoord een drin gende behoefte. Dit neemt echter niet weg dat bij aan verplichte aansluiting zyn stem kan geven. De Voorzitter wyst op een staatje voor komende in ne Maas- en Scheldebode. Visbeen: Maar als men in 't geheel niet aansluit Voorzitter: Die vraag wil ik hier niet be antwoorden. Die is hier niet op zyn plaats. Van der Kroon: Vergelykt de aansluiting j iemand die een kies laat trekken bij den tandarts. Een oogenblik wachten iB diens advies, en dan is het zoo. Nog een oogenblik, 5 jaar, wachten, en dan... Visbeen; Maas- en Scheldebode schreef nog uit een oogpunt voor de volksgezondheid, maar hij vond dan beter dat eerst die vuile slooten, waarin privaten Joozen, werden op geruimd, dat is minder in het belang der Volksgezondheid dan het gebruik van regen water. Dorst vraagt of de premie van gratis een leiding te ontvangen gedurende al de 5 jaren door biyft gaan. Spreker verklaart zich voor een w?8**^ leiding voor een ander, niet voor zich-*3L3£'% Van der Kroon: De Gemeente moet garan deeren. Visbeen vraagt of de verplichte aan sluiting geen voldoende garantie biedt. De Voorzitter antwoordt. De Heer Holleman meent thans, volgens het ïystje, weer aan de beurt te zyn. Hy heeft nog een vraag te stellen: Wordt door de straks te houden stemming slechts uit gemaakt of de Raad in beginsel ls voor gemeenschappeiyke poging met de andere gemeenten van ons eiland, om te komen tot exploitatie eener waterleiding op Goeree en Overflakkee, zoodat iedere gemeente op zich zelf zich kan terugtrekken, wanneer onvoor ziene omstandigheden, zulks naar het oordeel van den betrokken raad, wenscheiyk maken. Daar onder is dan te rekenen eventueel bt) nadere besprekingen naar voren komende hoogere kosten van de leiding of eenig onderdeel. Spreker ligt deze vraag nader toe en de Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer A. C, Breesnee vraagt of bij meer dere kosten de Mabeg deze te harer laste neemt. Dan komt een auto voor het raadhuis, en n3 enkele oogenblibken treedt Prof. Visser met nog een ambtenaar, door den voorzitter binnengeleid, de raadzaal binnen. De Voorzitter beet de beide heeren hartelijk welkom en stelt het zeer op prys hiermede aan de uitnoodiging om deze vergadering by te wonen, te hebben voldaan. Spreker stelt de raadsleden in de gelegenheid, de vragen die zij nog hebben te stellen, te doen, opdat deze dan door eenterzake kundig man kun nen worden beantwoord. Van der Kroon zegt dat de waterleidings plannen zijn uitgegaan op initiatief van Burgemeesters en Secretarissen op G. en O. Hy had liever gezien dat door de Boerenbond en de arbeidersvereenigingen, als te zamen uitmakende het grootste deel der bevolking van G. en O., een verzoek of het initiatief was uitgegaan. Spreker spreekt in het be lang der gemeente. By zyn installatie als raadslid en ook als Wethouder heeft hy den eed afgelegd de belangen der gemeente te zullen behartigen. Zelfs is bij het begin dezer vergadering in een gebed de ware be hartiging der belangen dezer gemeente uit gesproken. Hij gevoelt, niet in het belang der gemeente te handelen als hy voor de waterleiding zou stemmen omdat hetmee- rendeel, wel */s der ingezetenen er tegen is, de andere raadsleden zitten hier voor hun eigen belang. De heer Holleman vraagt eD verkrijgt 't woor en zegt: Mhr. de Voorzitter: Wethou der Van der Kroon gaat te ver als hy zegt •dat wy hier zitten voor ons persoonlek be lang en bandelen in stryd met onzen eed. Mhr. de Voorzitter daar protesteer ik tegen, het is absoluut niet myn persooniyk belang, want ware het dat er niet vele menschen zijn die heel dikw'yls slecht of geen drink water hebben en het dus myn eigen belang gold, Mhr. de Voorzitter ik stemde tegeD, want wy hebben nooit watergebrek en kun nen gelukkig nog dikwyis anderen van drink water voorzien en doen dat gaarne ook. Ik twijfel niet Mhr. de Voorz., of het is met de andere heeren hier evenzoo gesteld en daar om Mhr. de Voorz. moet ik protesteeren tegen 'tgeen van der Kroon heeft gezegd. Wanneer ik straks zal stemmen voor de waterleiding, geloof me Mhr. de Voorz., het is dan niet om my'n eigen belang en ben daardoor dus niet meineedig, maar om het belang van hen die er werkelijk behoefte aan hebben en ik geloof Mhr. de Voorzitter dat het ook zoo is met myn mederaadsleden. Dan discussies tusscben de heeren Dorst en Prof. Visser. Zie vervolg Raads verslag onder plaatselijk nieuws van Nieuwe Tonge. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mi|nhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmceren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct Bij Apolh, en Drogisten»

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 3