PLIHI J, H. BllliS ING NAARs UIGEN k VIS IR80P. LONS" HARNIS De Spoorwegramp bij „De Vink". DE WENTELTRAP Als Uw Kinderen PUROLÜ actijk vau HERVVEIJER 1 JULI voort iet door •en Dagelijks 0 uur vóorm. en van en volgens afspraak, on No. 236. Wijn. iesch. Zijnen ;nt, alles perilescli. ct. per fl reductie. Alles netto con- and. ITTERDAM icaat, Fijne iropen, enz. RNISSBLAAK 40e Interc. 13468. atschappïj- :n tterdam BS. K. ileering RDIJNEN VREDEN. - tel. 224 worden er jvraogd •oor de worden op en gelieven n 6—8 n.m. jclegenheid eken. d, OOMS. Charlois). AM Poon 4493 richting ELK etc. ATION GEBIED WERK Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. f—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanrragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. WOENSDAG 15 September 1926 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8e jaargang. - n°. 87 „Trein No. 218, die om 2.21 uitRotter- dam naar Amsterdam is vertrokken is bij „De Vink"tusschen Voorschoten en Leiden ontspoord. De Locomotief werd dwars over de rails geworpen. De goederen wagen en het eerste personenrijtuig zijn versplinterd. Het tweede personenrijtuig werd op de hoeken ingedrukt en ligt over den dijk in den sloot. Drie personen gedood tien zwaar, velen licht gewond." Dat waren ongeveer de berichten, die ons in de namiddag van Donderdag 9 September uit den sleur van ons gewone leventje-van-alle-dag opschrokken. Trein ongelukken 1 Och, we lezen er zooveel vanGedurende de laatste zes weken had den er drie in Frankrijk en evenveel in Duitschland plaats, om nu maar eens bij eenige voorname landen in Europa te blijven. Wij lezen de berichten en gruwen van de verschrikkelijke tooneelen, die zich bij zoo'n ongeluk afspelen, doch ons in denken, werkelijk indenken in den toe stand doen wij ons niet. Maar wat anders is het, wanneer een dergelijk onheil zich voordoet in eigen land iets anders, wanneer zich de ramp afspeelt op de grootste lijn van ons kleine Landje, op de lijn, die onze Reuzensteden Amsterdam en Rotterdam verbindt! Wat een verschrikking voor hen, die weten, vermoeden kunnen of vreezen, dat bloedverwant of maag of vriend of ken nis zich bevindt in één der wagons, die de groote zware locomotief achter zich aan sleepte l Wat een angstgevoel, wanneer de klauw der onzekerheid met ruwen greep zich slaat om het hart van de in twijfel verkeerende achterblijvenden 1 Zijn zij bij de levenden? Waren zij in de achterste wagons? Of zijn zij licht gewond door den schok? Of zou misschien maar neen! Zij zullen toch niet toevallig in die eerste rijtuigen gezeten hebben? Weineen 1 Zij hadden altijd de gewoonte achter in den trein een plaatsje te zoeken! Maar toch O, die onzekerheid! O, wat angst! Dat wachten, dat eindelooze wach ten op nadere berichten, die minuten, die langzaam wegtikkelen die uren schijnen te duren. En de reizigers zelf! De slachtoffers op de eerste plaats de machinisten en stokers, de beambten van den goederenwagen, de inzittenden van de eerste wagons! Ach wat seconden neen, jaren van span ning en angst! Ach, welk een lijden, bloed en tranen! De verhalen der ooggetuigen doen ons rillen. Als men hoort, hoe de machinist van Rhoon uit Amsterdam geheel en al verkoold door het opengezaagde dak van den locomotief te voorschijn werd gehaald als men verneemt, dat een artiste als Me vrouw Greta Lobo-Braakensiek een emi nente Vrouw, die velen in den lande nog kort geleden haar veelzijdig talent in een tooneelstuk zagen ontplooien, gevonden feuilleton. MARY ROBERTS RINEHART. 39) )0(— Van dat oogcnblik af keek Ik naar iedereen die ik tegen kwam of hij ook mank liep en tot op den huldigen dag voel ik een soort wantrouwen voor iederen man die met zijn been trekt. Maar in Casanova was er niemand mank, bet eenige wat er op leek was een oude man, die den overweg van den trein bewaakte, en toen ik er naar in formeerde boorde ik dat hij twee kunstbccncn had. De inbreker was weg en van den grootcn en kost baren stal van Zonnchoek was niets meer over dan wat smeulend hout. Warner was er van over tuigd dat de brand met opzet was aangestoken en in verband met wat er dien nacht verder ge beurde, scheen er wel geen twijfel mogelijk. HOOFDSTUK XXIV. Flinders. Als Halsey mij nu maar volkomen in vertrouwen had genomen zou het wel eenvoudiger geweest zijn. Als hij mij alles verteld had wat hij wist over Jack Bailey en als hli mij den dag na den brand verteld had, wat hij vermoedde, zouden we niet zoo'n ellendigen tijd gekregen hebben. M*ar jonge menschen willen nooit profiteeren van werd, de arme, naast haar man dood beide beenen finaal verpletterd. O, het is te verschrikkelijk om die too neelen weer een voor een op te roepen I Wie had gedacht, dat na de ontzettende ramp bij Weesp, zich een dergelijk inci dent nog eens in ons vaderland zou her halen? Wat een geluk, dat de bodemge steldheid hier verbiedt, met grootere vaart te rijden! Liepen de treinen hier in Neder land met dezelfde snelheid als de groote internationale lijnen in het buitenland, wie zou er kunnen zeggen, wat er dan bij De Vink" gebeurd zou zijn? Natuurlijk zijn er altijd genoegmenschen, die bij zoo'n ramp zonder meer de schuld werpen op de exploitanten van de spoor wegen. Tot nog toe ontbreken ons alle nadere inlichtingen omtrent den toestand van de lijn ter plaatse. Uit den aard der zaak hebben de autoriteiten zich nog niet definitief over een en ander uitgelaten. Het lijdt echter geen twijfel of een en ander zal terdege worden onderzocht en het is te hopen, dat er een verklaar bare oorzaak voor zal opgegeven worden. Een lijn, die pas hersteld was, waar eerst twee dagen voor bet gebeuren van de ramp de waarschuwingsborden voor lang zaam rijden waren weggenomen Moge dit de aller-allerlaatste keef zijn, dat een dergelijk onheil over ons land komt! INGEZONDEN MEDEDEELING. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk ..ZONNESTRAALDAG" 25 September 1926. Een mooi Uemeonschapswork. De sterken voor de zwakken. 7/i Nederland sterven jaarlijks 7 a 8000 menschen aan de tuber culose. Prof. 1. Snapper. „ZONNESTRAAL", Nederlandsche Ver- eeniging tot bet oprichten van Arbeidskolo- nie8 voor tuberculose-Hjders in Nederland, zal Zaterdag, 25 September a.s baareersten „Zon nest raai dag" ln een aantal plaatsen van ons laad houden. Deze Vereeniging is gesticht onder protec toraat van het Nederl. Roode Kruis en telt tal van zeer belangrijke organisaties onder hare leden. Zy wil op dien dag van gansch het Neder landsche Volk een offer vragen ten bate van de bestrijding der tuberculose, die, jaar in jaar uit, nog zoovele duizenden vaders, moe ders, zonen en dochteren, dikwerf in den bloei des levens, uit de gezinnen en de maat schappij, ten grave sleept. „Zonnestraal" wil aan den volksvijand, de tuberbulo8e, een zoo groot mogelijk aantal slachtoffers ontrukken en aan hunne gezin non en de maatschappij hergeven, en roept het gansche Nederlandsche Volk op haar de ondervinding van ouderen en soms moeten de ouderen het meest daaronder lijden. Den dag na den brand was ik erg zenuwachtig cn Gertrude drong er op aan dat ik uit zou gaan. De auto was tijdelijk onbruikbaar en de paarden van het rijtuig waren gedurende den zomer bij een boer. Ten slotte huurde Oertrude een rijtuigje bij een stalhouder in Casanova en we gingen er in uit. Net toen we van de oprijlaan op den weg kwamen, ontmoetten we een vrouw. Ze had een kleine tasch op den grond gezet en stond het huis en den tuin terdege op te nemen. Ik zou niet eens op haar gelet hebben, als ze zoo vrceselijk van de pokken niet geschonden was geweest. „Hèl" zei Gertrude, toen wc haar voorbij waren. „Wat een gezichtI Ik zal er vannacht vast van droomen. Toe, vooruit, Flinders." „Flinders?" vroeg ik. „Heet het paard zoo?' „Ja." Ze streek even langs de manen met haar zweep. „Hij zag er niet als een stalhoudcrspaard uit en dc man zei dat hij hem van de Armstrongs gekocht had, toen zij een paar autq's aanschaften Zoete Flinders toe maar!" Flinders was zeker geen algemeen voorkomende naam voor een paard en toch had het jongetje in Richfield zijn speelkameraad, die als paard fungeerde, ook Flinders genoemd. Het vlei mij dadelijk op. Op mijn verzoek had Halsey al bericht over den brand gestuurd aan den makelaar van wien het huis gehuurd was. Bovendien had hij Jamieson opgebeld en hem eenigszins omzichtig verteld wat er 's nachts gebeurd was. Jamieson beloofde, dat hij 's avonds komen zou en nog temand mee zou brengen. Het leek mij niet noodig om mevrouw Armstrong bericht tc sturen, nu ze toch in het daarin bij te Btaan. Nederlanders! schenkt op den „Zonnestraal- dag" met milde hand Uw gave. Mannen, vrouwen, jongelingen en jongedochters, die daartoe in de gelegenheid zijt, steltUw krach ten bU het Plaatselijk Comité voorden „Zon nestraaldag" beschikbaar, om te helpen met collecteeren voor Uw lijdende medemen- schen. Het moet allen, die dit gemeenschaps- werk steunen, op welke wijze dan ook, een heerlijke voldoening schenken daaraan te hebben deelgenomen. Voor degenen, die nog niet met het werk van „ZONNESTRAAL" en de bedoeling van den „ZONNESTRAALDAG" op de hoogte mochten zyn, moge het volgende tot toelich ting dienen. Wanneer een lijder aan tuberculose een sanatorium verpleging beeft ondergaan en „hersteld" het sanatorium verlaat, is hij nog niet geschikt om zijn beroepsbezigheden te hervatten. Komt zoo'n patient in zijn bezigheden terug, dan wordt vrijwel steeds aanstonds een volle prestatie van hem vereischt, want het behoort tot de hooge uitzonderingen, dat het hem mogelijk wordt gemaakt lang zamerhand „weer op streek te komen", Het komt dan ook maar al te vaak voor, dat zoo'n patiënt de in het sanatorium op gedane beterschap weer inboet, instort en opnieuw in verpleging moet worden opgeno men. Reeds lang is dan ook in de kringen der t b.c.-bestrijding de ernstige behoefte gevoeld aan een schakel tusscben het sanatorium en de maatschappij, met andere woorden aan een verpleeg-periode waarin den patient na diens ontslag uit het sanatorium door toe passing van arbeidstherapie gaandeweg den voor de uitoefening van zija beroepsbezig heden benoodigden weerstand, wordt bijge bracht of hem een ander voor hem meer geschikt beroep wordt aangeleerd. In Engeland past men deze arbeidstherapie al sedert eenige jaren en in den laatsten tyd in ons land ook in enkele sanatoria met succes toe. „ZONNESTRAAL" nu beoogt een kolonie te stichten, waarin op de meest doeltreffende wijze de arbeidstherapie op herstellende tuberculose-patieDten kan worden toegepast. Het Diamantbewerkers Koperen Stelen Fonds „Nieuwe Levenskracht" te Amster dam, eene Vereeniging die al heel wat ge daan heeft in het belang der tuberculose bestrijding en al duizenden patiënten, man nen, vrouwen en kinderen ter verpleging uitzond, heeft het haar in eigendom toebe- hoorend prachtig gelegen en begroeid zeer groot landgoed „Zonnestraal" geheel belangloos ter beschikking van de Vereeni ging „ZONNESTRAAL"gesteld,en daarmede den grondslag gelegd voor de verwezenlijking van de nazorg-plannen. Op dit schoone land goed kunnen de benoodigde gebouwen wor den gesticht, waarvoor van de Rijksverzeke ringsbank een bouwcrediet werd verkregen onder garantie van de Staten van Noord- Holland, welke garantie - zonder hoofdelijke stemming - werd verleend! Er wordt begonnen met een kolonie voor 100 patiënten, terwyi naar behoefte kan worden uitgebreid, waartoe het landgoed genoeg ruimte biedt. Edoch 1 Er 2ullen zich heel wat gevallen voordoen, waarin er geen gelden beschikbaar zijn om de verpleging van een patient te bekostigen. Na een somtyds nogal lang-' durige sanatorium-verpleging zyn toch in tal van gevallen de bronnen, waaruit de ver pleging van een patient wordt bekostigd (organisatie, pbilantropische instelling, indi vidueels particuliere philantropie, spaarpot en dergelijke) opgehouden te vloeien. En toch is het dwingend geboden, die patiënten ter naverzorgingopte nemen. „ZONNESTRAAL" wil allen die daaraan behoefte hebben en haar door de Consulatie-Bureaux in heel ons land als zoodanig worden aangewezen, hel pen, waarbij en hierop zij met nadruk gewezen nimmer op Godsdienstige of politieke richting mag worden gelet. En nu is het aan de offervaardigheid van ons Nederlandsche Volk om dit en wel in ruime mate - mogelijk te maken. Dus Nederlanders! steunt royaal den „ZON NESTRAALDAG" met alle U ten dienste staande middelen. Giften kunnen ook worden gezonden aaD den penningmeester van de Vereeniging „Zonnestraal", den Heer G. H. Sanders, Hoofdadministrateur der Gemeente Zieken huizen te Rotterdam, ook door stortiDg of overschrijving op de Postgiro-rekening van „Zonnestraal" Nr. 107737 Rotterdam, of aan den Voorzitter Jan A. v. Zutphen, Hoogte Kadijk 155 te Amsterdam, die gaarne bereid is tot het verstrekken van inlichtingen. Op 25 September a.s.: Alle sterken voor de zwakken. dorp woonde. Ze had natuurlijk wel van den brand gehoord en omdat ik bleef weigeren om het huis te verlaten, zou bet onderhoud nu niet bepaald plezierig geweest zijn. Maar toen we het wit-met- groene huis van dokter Walker voorbijreden, kreeg ik plotseling een idée. „Wacht hier eens even, Gertrude," zei ik. „Ik moet er even uit." „Gaat u Louise opzoeken?" vroeg 7,e. „Neen, ik wil Walker iets vragen." Ik begreep wel dat ze nieuwsgierig was, maar ik legde het haar niet verder uit. Ik liep naar het huis toe, vond den ingang voor de patiënten en ging naar binnen. Dc wachtkamer was leeg maar in de spreekkamer hoorde ik twee menschen praten, op niet zeer vriendschappelijke» toon. „Het is een bespottelijk bedrag," zei er iemand Toen hoorde ik de stem van den dokter rustig en kalm. Maar ik had geen tijd om te luisteren naar de bezwaren van iemand, die blijkbaar zijn rekening te hoog vond, dus ik kuchte even. On middellijk zwegen de stemmen; er ging ergens een deur dicht en de dokter kwam van uit de gang binnen. Hij was blijkbaar verbaasd mij tc zien „Goeden middag, dokter," zei ik stijfjes. „Ik zal u niet van uw patiënt af houden. Ik wilde u alleen maar iets vragen." „Wilt u niet gaan zitten?" „Dat is niet noodig. Dokter, is er vanochtend ook iemand bij u geweest om zich te laten be handelen voor een schotwond?" „Neen, zoo iets opwindends heb ik niet beleefd," zei hij. „Een schotwondI Het schijnt nog niet erg rustig te zijn op Zonnchoek." „Ik heb niet gezegd dat het op Zonnehoek was gebeurd. Maar toevallig was het wel zoo. Als er Landbouw. HET GEHALTE TAN SUIKERBIETEN. 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Het moet in het belang geacht worden van den land bouwer, den handelaar en den verbruiker, dat de berichtgeving omtrent de verwach tingen der oogstresultaten zoo betrouwbaar mogelijk is en dat wordt voorkomen, dat mededeelingen, welke met speculatieve doel einden worden verspreid, ingang vinden. Uit de landbouwoogstberichten zyn, met betrekking tot de suikerbieten, wel gevolg trekkingen te maken betreffende de ver moedelijke opbrengst aan wortelen; maar zoolang aangaande het suikergehalte dier wortelen niets bekend is, kan niet worden geoordeeld over de vermoedelijke suiker opbrengst. Om deze leemte in de berichtgeving aan te vullen, heeft de directie van den Land bouw overleg gepleegd met de organisaties van beetwortelsulkerfabrikanten, die zich bereid verklaarden kosteloos het suikerge halte te onderzoeken van alle monsters sui kerbieten, welke door tusschenkomst der genoemde directie zullen worden ingezonden. In de onderscheiden deelen des lands ver klaarden zich 178 landbouwers bereid, om als correspondent der directie van den Land bouw voor dit doel een monster te nemen. De eerste monsterneming had plaats op 1 September. Ofschoon mag worden aange nomen, dat deze, in het bijzonder roet be trekking tot de keuze der monsterbieten, nog zal verbeteren, als eenige ervaring zal zijn vorkregen, zyn de resultaten van het eerste onderzoek toch reeds van dien aard, dat tot publicatie er van kan worden over gegaan. De indruk is, dat voor monsterbieten in verschillende gevallen exemplaren zijn ge iemand bij u komt, wilt u dan zoo vriendelijk zijn om het mij te laten weten?" „Het zal mij zeer aangenaam zijn," zei hij. „Ik hoor, dat u er brand heeft gehad ook. Brand en een schietpartij in een nacht is wel veel voor een rustig buitenverblijf." „Het is er allesbehalve rustig," antwoordde ik en keerde ik mij op eens om. „Dokter," vroeg ik, gedreven door een plot selinge ingeving, „heeft u wel eens gehoord van een kind dat Lucien Wallace heet!?" Hij was wel handig, maar even kwam er toch een andere uitdrukking op zijn gezicht. „Lucien Wallace?" herhaalde hij. „Neen, dat geloof ik niet. Er wonen hier nogal veel menschen van dien naam, maar van een Lucien heb ik nooit gehoord." Ik was er vrijwel zeker van dat hij er wèl van gehoord had. Menschen vertellen mij niet gemak kelijk een leugen en deze man loog ongetwijfeld. Maar ik kon nu toch niets meer van hem te weten komen: hij was nu op zijn qui-vive en ik ging heen, een beetje nijdig en zonder er ets van te begrijpen. Bij dokter Stewart werden we heel anders ont vangen. Dadelijk werden we in den familiekring gebracht. Wc bonden Flinders vast aan den kant van den weg en Gertrude en ik werden getracteerd op eigen gemaakten bessenwijn en vertelden van den brand. Van wat er dien nacht verder was gebeurd, zeiden we niets. Maar toen wij tenslotte afscheid hadden genomen van de familie en de dokter ons paard los maakte, vroeg ik hem het zelfde ais ik aan dokter Walker gevraagd had. „Een schotwond!" zelhlj. „Neen, n emand. Wat heeft ii nu uitgehaald op Zonnehoek, juffrouw nomen, welke in grootte uitsteken boven die, zooals het veld ze in doorsnee vertoont. Hierdoor is het gevonden gewicht van 621 gram per biet waarschijnlijk te hoog en moet ook de vermoedelijke opbrengst, welke aan de hand van dit gewicht eu het berekende aantal bieten per H.A. op 35.000 KG. zou moeten worden bepaald, te groot worden geacht. Toch kan met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat de gewichtsop brengst in 1926 zeer bevredigend zal zijn. Ook het suikergehalte, dat van alle mon sters te zamen gemiddeld 15.89 bedraagt, mag, den tjjd van het jaar en de gegevens uit andere landen in aanmerking genomen, goed worden geacht. Op 15 September zal de tweede monster neming plaats hebben. (St.Ct.) W\j Moeten Elkander Beminnen. De eenige practische basis, waarop men- schely ke wezens kunnen verwachten in vrede met elkander te leven is de Gouden Regel. Wij moeten elkander beminnen en aan anderen doen, wat wij zouden willen, dat aan ons gedaan werd. Dit is geen voorschrift van een ideale Zon dagsschool, maar het is een regel, die tanden en klauwen heeft. Gehoorzamen wjj er niet aan, dan moeten wy ljjden. En niet alleen de eene party, doch alle partijen lijden mede. In den wereldoorlog is gebleken, dat hy voor den overwinnaar haast even ramspoedig is, als voor den overwonnene. De overwinnende geallieerden, zooals Engeland, Frankrijk, en Italië, zijn nu haast even slecht eraan toe als de overwonnen landen, Duitschland, Oos tenrijk enz. De oorlog is niet slechts wreed en doelloos, doch hy levert ook niet het minste succes op. Op den langen duur is het voor de men schen veel en veel beter samen te werken en niet tegen elkaar op te staan. Zooals Generaal Grant zeide, het is zeer te betwijfe len, of er om het een of ander wel ooit een oorlog gevoerd is, dat niet veel beter op een andere wjjze geregeld had kunnen worden. De groote verwekkers van oorlog zjjn egoisme, koppigheid, haat en vrees. Jezus heeft ons reeds laDg geleden geleerd, dat de eenige wyze, waarop het den menschen goed zou gaan was op de basis van liefde en wederzydsch vertrouwen. Wy hebben nog steeds niet ingezien, dat Zijn leer berustte op gezond verstand en geen onpractisch voor schrift was. Duitschland gaat tegenwoordig weder in de richting van een reactionnaire regeering; Italië eveneens. Engeland smacht in de klau wen van arbeidsgeschillen. De ministeries in Frankrijk houden zich slechts met kunst en vliegwerk op de been. Belgié maakt het niet veel beter. Overal, waar baat en vrees en nay ver heerschen, daar volgen uitbarstin gen en rampspoeden. Dergelijke dingen kun nen niet genezen worden door eene machts- vergrooting aan eene zijde, doch alleen door vermeerderde naastenliefde en den geest van overeenkomst. Het kost den menschen veel tijd,teleeren, hoe zij met elkander moeten omgaan. Het is dan ook veel gemakkelijker om op te staan en voor onze rechten te strjjden, dan om geduldig een status quo te zoeken. Het voornaamste, wat het volk moet leeren is dit, dat er geen blyvende vrede kan bestaan, mits gegrondvest op rechtvaardig heid. Innes?" „Er heeft iemand geprobeerd om tijdens den brand in te breken," zei ik, „en hij is licht gewond door een revolverschot. Praat u er maar niet verder over, we willen er zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid .aan geven. Er was nog een andere mogelijkheid, die we ook probeerden. Op het station van Casanova zocht ik den chef op {n vroeg hem of er ook tusschen één uur 's nachts en den volgenden mor gen vroeg treinen gingen. De eerste vertrok 's mor gens pas om 6 uur. De volgende vraag moest ik een beetje diplomatiek inkleeden. „Heeft u misschien in den trein van zes uur iemard een man gezien, die een beetje mank liep?" vroeg ik. „Bedenk u eens goed: we doen ons best om een man te vinden die gisteren om Zonnehoek heen draaide voor de brand uitbrak." Onmiddellijk was hij vol belangstelling. ,,lk was zelf ook bij den brand," vertelde hij uitvoerig. „Ik hoor tot de vrijwillige brandweer. Het was de eerste groote brand dien we hier ge had hebben na dien keer dat het gebouw van de golfclub is afgebrand. Mijn vrouw zei van de week nog: David, dat geld voor je uniform cn je helm had je ook wel kunnen sparen." En warempel, vannacht had ik ze noodig. Ze belden zoo hard dat ik nauwelijks tijd had om ze aan te trekken." „En heeft u iemand gezien die mank liep?" vroeg Gertrude, toen hij even zweeg om op aden. te komen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1