De Nieuwe Parlementaire Reize. DE WENTELTRAP Prijs per kwartaal. f I, Losse nupimcrsf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 11 September 1926 liet parlementaire Schip des Staats heeft een poosje aan den wal gemeerd gelegen; de bemanning is aan het passagieren ge weest en keeit nu verkwikt aan boord terug, waar de politieke uitrusting wordt nagekeken, gelapt en opgepoetst vóór het Schip weer voor haar groote reize het ruime sop kiest. En nu is het goed, dat ook wij eens 'n oogenblik de kansen van de nieuwe reis bespreken, want al behooren we ook niet tot de bemanning, alle Nederlan ders hebben hun aandeeltje in dit Schip van Staat en dus belang in de beant woording der vraag, ol de reis een voor spoedige zal zijn of gekenmerkt zal wor den door storm of nevel, die vaak groote averij kunnen berokkenen. De bemanning bestaat, als op welk schip ook, uit zeer heterogeene elementen er zijn gelukkig veel vertrouwde en van zeeziekte vrije werkers onder, maar de stookplaatsen worden ingenomen door politieke Chineesjes cn andere schéel- kijkers, die slechts door een krachtige discipline en een vasten wil van hen, die op de commando-brug staan, van avon tuurlijke buitensporigheden zijn af te hou den. Hoe nu, zoo vragen we ons af, is het met het commando gesteld? Laten wc eerst even een stuk ballast over boord gooien: de beeldspraak. Het Schip van Staat is ons parlement, met de bemanning doelden we op onze „geachte afgevaardigden" en de commando-plaats wordt ingenomen door het ministerie. Het kabinet-de Geer is maar een noodhulp ministerie; het is op haar verantwoorde lijken post gekomen, toen het vorige com mando, zeeziek van de langdurige coalitie- stormen, over boord geslagen was en 't zal naar eigen bewering, haar plaats met plezier afstaan, zoo gauw de „Maatschappij weer eens een vaste keuze gedaan heeft. Voorioopig echter ziet het er naar uit, dal de eerste groote reize wel geheel onder dit noodhulp-commando zal moeten ver- loopcn. Na ook de laatste beeldspraak- ballast in zee geworpen te hebben, zullen we die meetiing trachten te moliveeren, Vroeger hadden de verkiezingen onder het meerdcrheidsstclsel plaats. De uitslag was dikwijls onrechtvaardig, in zooverre, dat meerdere partijen niet die vertegen woordigers kregen, waarop ze blijkens haar sterkte recht hadden. Een voordeel echter W3S, dat in het meerendeel der districten geen enkele partij over eene meerderheid beschikte, meerdere partijen dus voor het behalen eener overwinning moesten samenwerken, elkaar „vinden" op een compromis-program, wat geven en nemen moesten en zich nè de verkiezin gen moeilijk konden los maken van de- FEUILLETON. MARY ROBERTS RINEHART. 38) )o( Er gingen enkele minuten voorbij en mijn oogen wenden langzamerhand aan de duisternis. Toen zag ik een soort van vaag rozeliclit door de ramen; Liddy zag het op hetzelfde oogenblik als ik en ik hoorde haar overeind springen. Op dat oogen blik hoorden we beneden de zware stem van Sam. ..Brand!" gilde hij. „De stad staat in brandl" Ik zag hem in den gloed de oprijlaan in loopen en even later was Halsey bij hem. Alex was wakker en rende de trap a( cn vijf minuten nadat de brand was ontdekt, zaten er drie van de dienst meisjes op haar koffers in den tuin, hoewel de brand wel een honderd meter van het huis af was. Gertrude verliest zelden haar tegenwoordigheid van geest en ze holde naar de telefoon. Maar toen de vrijwillige brandweer uit Casanova den heuvel opkwam, was de stal één vuurgloed en stond onze auto veilig maar geblakerd op den weg. Er ont plofte wat benzine net toen de brandweer aan het werk wilde gaan wat zoowel het gebouw als hun zenuwen een flinke schok gaf. De stal stond op een heuvel en trok als een reusachtige fakkel uit den heelen omtrek de bewoners naar zich toe. Het gerucht liep dat Zonnehoek in bTand stond en het was onbegrijpelijk zooveel menschen als er inderhaast wat klecren hadden aangetrokken en naar den brand kwamen kijken. Ik denk dat er genen, met wie samenwerking was ge zocht en met wie de overwinning was be vochten. Vóór de verkiezingen dus werden gewoonlijk twee groote coalities gevormd en welke van de twee de overwinning behaalde, die had ook de regeeringsver- antwoordelijkheid te aanvaarden. Mèt de Evenredige Vertegenwoordiging ontstond ook de grootere zelfstandigheid der partijen. Deze werden minder inschik kelijk, omdat ze niets van haar program behoefden los te laten, daar haar toch een vertegenwoordiging naar haar sterkte ver zekerd was. DM is een nadeel van de Even redige Vertegenwoordiging. Eertijds moest toenadering gezocht worden, thans zoekt elke partij „sterkte in haar isolement". Wat de coalitie-partijen vroeger scheidde werd een oogenblik naar achteren ge schoven, even van de politieke tournooi- plaats verwijderd; nu echter zoeken ze juist sterkte, trachten ze aanhang te ver- grooten of verlies te vermijden, door on verzettelijkheid en een op de spits voeren van de verschillen. Die Evenredige Vertegenwoordiging is mede nog oorzaak, dat de onderlinge ver houdingen in de sterkte der partijen zich niet met groote schokken zullen wijzigen. Te voorzien blijft, dat binnen afzienbaren tijd de Katholieken en de Sociaal-Demo craten de sterkste parlementaire groepen zullen vormen. Dat in aanmerking nemen de, zijn er maar drie mogelijkheden voor het vormen van een meerdeTheidsblok R. K. met de andere kerkelijke partijen, Soc. Dém. met de andere niet-kerkelijke partijen. R.K. en Soc. Democraten andere combinaties zijn uitgesloten, omdat in ons land de vorming van een blok met slechts een negatieve leuze: tégen de R.K. of légen de Soc. Dem. onbestaanbaar geacht moet worden. De meest waarschijnlijke oplossing is langen tijd een herstel der coalitie ge weest, maar 't is voor een ieder duidelijk, dat de kerkelijke partijen hoe langer hoe meer van elkaar vervreemden en b.v. de houding der C. H. tegenover de vroegere bondgenooten niet minder dan vijandig is. Een herstel der coalitie ligt dus niet in het verschiet. Een „linksche" coalitie dan met de sociaal-democraten aan het hoofd? Die oplossing achten we slechts een theore tische, daar de z.g. linkerpartijen op sociaal terrein veel te ver van elkaar afstaan, dan met een zoo bij uitstek sociale partij als de S. D. A. P. zich a3n het hoofd van zoo'n allegaartje zou opstellen om den heilstaat te gaan veroveren. Rest een samengaan van R. K. en Soc. Democraten. Zoo'n combinatie zou een regecringsmeerderheid vormen en ligt mis schien nog in het naaste bij in het politiek verschiet, al mag men er van verzekerd zijn, dat de Katholieken het meenen, als zij zeggen geen samenwerking met Soc. in Casanova niet vaak brand was en alles bij elkaar hadden ze in jaren zooveel sensatie niet gehad als ze nu door Zonnehoek meemaakten. De stal was aan den westkant van het huis. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik dacht opeens aan de wenteltrap en de deur die nu onbewaakt was. Liddy was bezig mijn kleercn in lakens te pakken, om zc zoo haar raam uit fe kunnenfgooien toen ik bij haar kwam, en ik kon haar slechts met moeite overhalen om er mee op te houden, „Je moet met mij meegaan, Liddy," zei ik. Neem een kaars mee en een paar dekens". Ze aarzelde toen ze zag dat ik naar den ooste lijken vleugel ging en boven aan de trap bleef ze staan. „Ik ga niet naar beneden," zei ze vastberaden. „Maar er is daar niemand om de deur le be waken," legde ik haar uit. „En wie weet? mis schien is dit wel op touw gezet om iedereen naar den anderen kant van het huis te lokken en hier iemand binnen te laten." Zoodra ik dat gezegd had, was ik er van over tuigd dat ik het bij het rechte eind had, en dat het misschien al te laat was. Het leek mij toe, terwijl ik stond te luisteren, dat ik voetstappen hoorde op den veranda, maar hel viel niet met zekerheid te zeggen omdat er buiten zoo ge schreeuwd werd. Liddy stond op het punt om weg te loopen. „Goed," zei ze dan ga ik alleen. Loop even naar de kamer, van meneer Halsey en haal zijn revolver. En als jc lawaai hoort schiet dan alsje blieft niet de trap af, denk er aan, dat ik daar beneden sta. Maak voort." Ik zette de kaars op den grond bovenaan de trap en trok mijn pantoffels uit. Toen sloop ik Dem, te zullen aanvaarden, vóór de „uiter ste noodzaak" dwingt en het bewandelen van een anderen weg onmogelijk gebleken is. Binnen afzienbaren tijd is de vorming van een regeeringsmeerderheid dus wel uitgesloten en daarmee dan óók de benoe ming van een parlementair kabinet. Gewenscht wordt dit kabinet-de Geer door géén partij, geduld door alle, omdat er geen andeie oplossing is. In deze om standigheid is een ministerie, samengesteld uit vele partijen maar zonder de verant woordelijkheid van eenige partij, de eenige bestuursmogelijkheid. Grootedadenbehoeft men niette verwachten, want alle gevoelig heden moeten ontzien worden. Vraagt men ons een prognose voor de komende reize, dan zeggen we: een on belangrijke voyage met veel geharrewar tusschen bemanning en commando. Men bemerkt het nu reeds hoe alle partijen kleine voordeeltjes trachten te behalen door hun invloed in dit kabinet te doen gelden of door het ongewenschten bewind voerders lastig te maken. De C.-H. Prof. Slotemaker de Bruine (Arbeid) dreigt gewipt te worden door Soc. Dem. en Katholieken, de R. K. Minis ter van Oorlog Lambooy wordt bestreden door Vrijheidsbonders, Anti-Rev. en Chr. Historischen, Minister van Karnebeek sneeft straks misschien aan het Ned. Belgisch Verdrag Groote gevechten zijn niet te wachten, maar nu en dan zullen we even opgeschrikt worden door het bericht, dat de een of andere departementaire kruiser op een mijn geloopen is en vergaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. WEET II? Dat lunchen cn middagmalen in de huidige Roltcrdamsche Restaurants een kwestie van vertrouwen is WEET U? Dat U dit vertrouwen vindt in mijn Burger-affaire RESTAURANT P. SIMONS 12 BOERENVISCHMARKT 12 bij dc Groolc Kerk - Telefoon 6341 WEET U? Dat daar prima kwaliteit cn ook kwantiteit gegeven wordt WEET E? Dat hel de oudste zaak is van Rot terdam cn dat U daar net en zindelijk tegen matige prijzen kunt bgeeren WELNU? Commentaar overbodig Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder)] (Adv.) Week-revue. Binnenland. De drukte in de Rotterdamsche haven houdt nog steeds aan. In wfjden boogliggen geregeld een groot aantal schepen op zee vóór deD ingang van den Nieuwen "Water weg te wachten op het vrijkomen van een plaatsje in de hav\ju,om daarna op testoomen. de trap af, heel langzaam, en luisterde scherp toe. ik was zoo in spanning dat ik geen angst nteer voelde: zooals een ter dood veroordeelde den nacht voor de excecutie kan eten cn slapen, drong cr ook eigenlijk niets meer tot mij door. Daar was ik al overheen. Onderaan dc trap stootte ik mijn teen tegen Halsey's groote stoel cn moest even op één been blijven staan tot dc pijn wat zakte. En toen wist ik, dat ik gelijk had gehad. Iemand stak een sleutel in het slot en draaide er aan. Om de een af andere reden weigerde het slot en werd de sleutel weer teruggetrokken. Er klonk buiten gemompel van stemmen: ik had nog maar een oogenblik. Bij een volgende poging zou de deur waarschijnlijk opengaan. De kaars gaf een flauw schijnsel op de trap cn op dat oogenblik kreeg ik opeens een ingeving. Dé zware stoel vulde bijna dc heele ruimte tusschen de trapleuning en dc deur. Met een vaart keerde ik de stoel op zijn kant, tegen de deur aan, met de pooten tegen de trap. Ik hoorde Liddy gillen en toen kwam ze de trap af hollen met de revolver recht voor zich uit. „Goddank," zei zc met trillende stem, „ik dacht al dat u viel." Ik wees op de deur en ze begreep mij. „Roep naar buiten uit de ramen aan den anderen kant van het huis," fluisterde ik. „Hard loopen. Zeg, dat ze onmiddellijk moeten komen." Toen sprong ze met twee treden tegelijk de trap op. Blijkbaar liep ze tegen de kaars aan, want die ging uit en ik bleef in het donker achter. Ik was werkelijk ongeloofelijk kalm. Ik herinner me dat ik over den stoel heen stapte cn mijn oor tegen de deurfhield en ik zal nooit vergeten dat hij een paar centimeters openging in het donker, De drukte ia zóó geweldig, als ook vóór den oorlog nog niet werd geconstateerd. Illusies over de beteekonis daarvan behoeveD we ons intusschen niet te maken, daar de groote meerderheid der schepen voor het vervoer van steenkolen bestemd is, zoodat de huidige drukte spoedig geëindigd zal zijn, als de EDgelsche mijnwerkers den arbeid weer hebben hervat. Intusschen: op het oogenblik is het druk, èrg druk in de Rotterdamsche haven, druk ker dan het ooit geweest is, drukker dan we het in afzienbaren toekomst-tijd verwachten mogen. Niettemin... heeft Rotterdam nog zijn werkelooze haven-arbeiders, die „steun" trekken. Crisis-werkeloozen I Er bestaat een instituut van havenarbei ders-reserve, omvattende de honderden arbei ders, die door de crisis, slapte inhetbedrjjf werkeloos z\jn. Zij ontvangen, door den financieëlen steun van de gemeente, een wekelijksch loon, waartegenover ze zich dan verplichten om zich op zekere uren van den dag te melden, teneinde te vernemen, of ze zich door het verrichten van „passende" haven-werkzaamheden ook verdienstelijk kunnen maken. Hun gewone arbeid is het lossen en vervoeren van z g. stukgoederen, maar de huidige drukte in het havenbedrijf veroorzaakt door het kolentransport, behoeft arbeiders, die werkzaam willen zijn in het machinale-kolentransport-bedrijf. Van kolen echter.kan men zwart worden en daarom z(jn vele ondersteunde werkeloozen, die vroeger gewoon waren stuk-goederen te ver voeren, van meening, dat zoo'n kolen-baantje geen „passende" werkzaamheid voor hen is. Daarom worden voor het kolenbedrijf thans allerlei arbeidskrachten geëngageerd, die nimmer in de haven werkzaam waren en blijven vele werkelooze haven-arbeiders „steun" trekken... Natuurlijk worden er wel verontschuldigingen bedacht, maar die z(jn tenslotte weinig steekhoudend en 't is niet geheel ten onrechte, dat velen uit deze gebeurtenis weer concludeeren, dat heel die steun-beweging op den langen duur bij min der standvastige 'arbeiderselementen arbeids-, schuwheid kweekt, waardoor ze tot on-sociale' nietsnuttevs en gemeenschapsparasieten ver worden. Van den anderen kant oordeelen zij, die het maatschappelijk maimers eens tegenliep, wel eens ;\1 te hard over de steuntrekkers, welker groote meerderheid toch werkelijk bestaat uit goed-willende elementen, die echter met al hun goeden wil toch geen loonenden arbeid kunnen vinden. Een Engel- sclie rechter bracht de vorige maand zijn vacantie door, levende onder cn met de paria's die des nachts een rustplaats zoeken onder de bruggen der stad en ook hij kwam tot de conclusie, dat 80 dier menschen loilden werken en het doen zouden, als ze er de ge legenheid toe kregen. De economische toe stand op de wereld is echter nog zóó, dat er geen werk voor alle gocdwillenden is. Dat tegenover dezulken een gemeenschapsplicht te vervullen is, moet ieder onbevooroordeelde duidelijk zijn. Daarnaast heeft die gemeen schap er recht op, dat er voor gewaakt worde, dat het belastinggeld aan onwaardigen be steed wordt en dat door een nauwkeurige controle tegen arbeidsschuwheid worde ge waakt. omdat er van buiten hard tegen gedrukt werd. Maar de stoel hield tiet uit, hoewel ik een van de pooten onheilspellend hoorde kraken. En toen brak opeens met veel lawaai het raam van het speelzaaltje. Ik hield mijn vinger op den trekker van de revolver en toen ik door den schrik op sprong, ging het schot af, recht door de deur. Buiten vloekte er iemand liardgrondig cn voor het eerst kon ik verstaan wat er gezegd werd. „Alleen maar een schrammetje... De mannen zijn aan den anderen kant van het huis.En nog een heeleboel ruwe woorden, die ik maar niet op zal schrijven. De stemmen waren nu vlak bij het kapotte raant en hoewel ik heftig beefde, was ik vastbesloten om mij te verdedigen tot er hulp kwam. Ik liep een pa3r treden de trap op tot ik in het speelzaaltje kou kijken, of liever er door heen, naar het raam. Even later zwaaide er een kleine man zijn been over het kozijn cn kwam de kamer in. Een oogenblik raakte hij in het gordijn verward: toen keerde hij zich niet naar mij maar naar de deur van de biljartkamer. Ik schoot weer en er vielen scherven van glas of porselein op den grond. Toen holde ik de trap op en langs de gang naar de hoofdtrap. Daar stond Gertrude en luisterde waar de schoten van daan kwamen en ik moet er wel raar uitgezien hebben, met mijn haar in papiljotten, m'n kinomo open, zonder pantoffels en met een revolver in mijn hand geklemd. Tijd om te praten had ik niét. Er klonken beneden in de hal voetstappen en er rende iemand dc trap op. Ik geloof dat ik gek geworden was. Ik hing over de trapleuning en schoot weer. Beneden gilde Halsey tegen me. „Wat doen jullie daar boven?" schreeuwde hij. „Het scheelde een haar of ik was geraakt." INGEZONDEN MEDEDEELING. MtJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten Yeel menschen hebben de gewoonte om onder het genot van een goede sigaar na een copieus diner of onder Het drinken van een bittertje vóór het eten, allerlei sociale kwesties op te lossen. Ze moesten..., als ik... Jawel, als ze er zelf maar eens voor stonden en de verantwoordelijkheid te dragen kregen. Wij zijn het er over eens, dat arbeids- schuwen, beroepsbedelaars en andere ge- meenschapsparasieten onwaardig zijn, om met het geld van de belastingbetalers onder houden te worden. Moet de overheid zulke lui dan maar aan hun lot overlaten Onrecht vaardig zou het inderdaad niet zijD, maar tbch.Die arbeidsschuwheid, die zwervers- natuur, die luiheid van sommigen onzer medemenschen, zijn ze ten slotte niet eenige der vele kwalen, ziektendie het menschdom met zich meesleept? Zyn ze niet meer te beklagen, zulke menschen, dan te bestraffen? Natuurlijk, men mag de kwaal niet vererge ren door de omstandigheden, waaronder ze kan voortwoekeren, waaronder vooral een kl te groote vrijgevigheid gesteld moet worden. Het belang echter van de gemeenschap eischt naast dat dier, onmaatschappelijke elemen ten zelve, dat we ze terughouden van wan hoopsdaden; de honger maakt van een menscb een verscheurend dier. Hoe is niet dezer dagen een onzer beroemdste bouw werken, het Koninklijk Paleis te Amsterdam, bedreigd dooreen hongerigen bedelaar! Denkt vooral eens aan het onstellende spoorweg drama te Hannover! De twee daders zijn nu gepakt en hebben bekend. Jonge kerels waren het nog, zwervers van nature of ge worden door de omstandigheden. Ze hadden honger, sliepen in het veld, leefden van wat gestolen vruchten. Toen beraamden ze den 3anslag op den trein om te kunnen rooven. Een en dertig dooden en tientallen kermende gewonden werden uitgehakt of uitgezaagd uit de versplinterde wagens... Dat was de prijs waarvoor twee desperado's hun brood kochten. Neen, het sociale vraagstuk is veelzijdig en lossen we niet op onder het rooken van een lekkere sigaar. De Bussumsche politie is niet erg geluk kig met het opsporen van misdadigeis. Na den stationsoverval werd de dader reeds aangeduid, en heel diens leven ontsluierd, vóór men hem te pakken had en toen eindelijk tot arrestatie zou worden overgegaan, bleek het zoo overduidelijk, dat de man volstrekt onschuldig was, dat de politie zich niet verder blameeren durfde door hem uit België, waar hjj gevonden was, te laten uitleveren. De dader van den overval bjj de Boaz- Bank te Bussum was ook al weer gauw ge vonden. maar nadat de man langen lijd in voorarrest gezeten heeft, is hQ wegens ge brek aan bewijs ontslagen moeien worden. Hetgeen natuurlijk nog weinig omtrentzyn En toen zakte ik in elkaar en viel flauw. Toen ik weer bij kwam was Liddy bezig mijn slapen met eau dc cologne te wrijven en het onderzoek was i n vollen gang. De man was verdwenen. De stal brandde tot den grond af, terwijl de toeschouwers juichten bij eiken balk die ev viel en de vrijwillige brandweer het vuur met een tuinslang besproeide. En in het huis doorzochten Alex en Halsey ieder hoekje van de benedenverdiepnig, zonder iemand te vinden. Dat ik dc waarheid sprak bleek uit het kapotte raam en den stand van den stoel. Het was bijna onmogelijk dat de onbekende boven had kunnen komen. Hij had de hoofdtrap niet gebruikt, cr was in den oostelijkcn vleugel geen trap naar de bovenverdieping en Liddy had in den westelijken vleugel aan het raam gestaan, vlak bij de be- diendentrap. Maar we gingen toch niet naar bed. Sam Bohannon en Warner hielpen ook zoeken en alle kasten werden nauwkeurig nagezien. Zelfs tot in de kelders zochten we, niaar zonder resul taat. In de oostelijke deur was een gat waar mijn kogel er doorheen was gegaan. Het zat nogal laag en we vonden den kogel in den vloer van de veranda. Ecp paar roode vlekken wezen er op, dat mijn schot zijn uitwerking niet had gemist. „Degeen die getroffen is moet mank loopen," zei Halsey. „Het schot was te laag om iets anders dan een been of een voet geraakt te kunnen hebben. {Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1