5» ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1926. vleescli met een klein snuifje peper vermengd. Zoo gauw diarrhee optreedt, moeten we echter met de vleeschvoeding ophouden. Veel menschen maken de legnesten voor jonge kippen eerst klaar, als de eerste eieren verwacht worden. De bakken worden dan keurig volgelegd met stroo en in het midden wordt een porceleinen ei gedeponeerd. Het wiegje is dan in orde. Stom verbaasd kijkt de jonge kip naar dat interieur en haar grootste pret bestaat er uit om met eenige flinke poot- slagen heel het gedoe naar buiten te gooien. En even dikwijls als het nest in orde wordt gemaakt, wordt het door de kip weer leeg gewerkt. Aan r'je nesten moeten de jonge hoenders gewend worden. Men begint met er een beetje zand in te strooein; na een paar dagen worden er enkele strootjes in gelegd en geleidelijk wordt het nest opgebouwd. Het porceleinen ei deponeert men er niet, voor men ze een paar weken op den grom', in den loop der kippen, te bewonderen heeft gelegd. Dat vooraf wennen aan porceleinen eieren is beslist aan te bevelen, anders wordt het eerst gelegde ei met te groote nieuwsgierigheid behandeld; met snavelhouwen wordt het stuk gemaakt en de eerste schrede op het pad der ondeugd, eieren-vreten, is daarmee gezet. Geeft den jongen dieren een bakje met grint, houtskool en fijn geklopt kalkpuin. Ze nemen daarvan zooveel als noodig is voor het vermalen van het graan, de spijsvertering en de vorming van schaal. Pas leggende kippen produceeren nog al eens windeieren; mengt in zulke gevallen een weinig fijn gemalen krijt door het meelvoer, Vragenbus. Door vacantie is de beantwoording van enkele vragen vertraagd, maar dezer dagen zullen alle inzenders tevreden gesteld worden. Vragen, welker beantwoording een algemeen nut kunnen hebben, zullen we voortaan weer in deze rubriek opnemen. Voor huis en hof. In den bloementuin. De herfst nadert met rassche schreden. We zien het aan onze hoornen en heesters, die beginnen het blad te laten vallen. Die bladen verspreid over perken, gazon3 en paden, moeten ter wille der netheid geregeld verwyderd worden. Verder dienen we den geheelen tuin nog eens na te zien en op te knappen. Vele planten zullen door het weer geleden hebben. Gele bladen en slechte of uitgebloeide bloemen worden verwijderd, terwjjl losgeraakte stengels van klimplanten en andere gewassen opnieuw aangebonden worden. Men schoffelt de paden, wiedt de perken en maait zoo noodig het gazon. Vooral in den nazomer geeft het onderhoud van den tuin veel werk. Daar bloemen en planten haar besten tjjd gehad hebben, valt slordigheid in den tuin des te eerder op, wat nog in de hand wordt gewerkt door storm en regen. Wie prjjs stelt op een netten tuin, krjjgt nu weer volop werk. Sommige perken zijn zoo leeljjk geworden dat een nieuwe beplanting noodzakelijk is. Hebben we nu nog Herfst-crysanten, Knol- begonia's of Asters in voorraad, dan kunnen we deze planten daartoe goede diensten laten bewjjzen en genieten we, by eenigszins gunstig weer, nog langen tjjd van een mooi perk. Het gieten wordt omstreeks dezen tjjd verminderd. De grond droogt niet zooveel moer uit en de planten verdampen minder vocht, door gebrek aan warmte en zoodoende hebben ze ook minder behoefte aan veel water. Ook is het voor de planten beter, dat men ze eenigszins aan den drogen kant houdt, het gewas rü'pt beter uit en wordt steviger. Vooral is deze handelwijze goed voor de bol- en knolgewassen, ze zullen dan minder gevaar loopen van verrotten gedu rende den winter, wanneer zy in hare laatste groeiperiode niet te veel vocht ontvangen hebben. Met het oog op het gieten nog een enkele opmerking. Na half September gieten we niet meer 's middags of tegen den avond, maar vóór den middag. De reden daarvan is deze. Gieten we vóór den middag, zoo zullen de planten tegen den avond volkomen opgedroogd zijn en minder gevoelig blijken voor de koude nachten, die wy om dezen zoo dikwijls krijgen. Ook tegen mogeljjke lichte nachtvorsten zijn droge planten beter bestand dan vochtige. De tweede helft van Augustus en de heele Septembermaand moge als de beste tjjd aangeduid worden om Pioenrozen te planten. Mierennesten verdelgen. Men bemerkt thans, dat de werkzame mieren gedurende den zomer op de meest ongedachte plaatsen een nest gemaakt en een uitgebreide familie gesticht hebben. In broeibakken en -kassen niet alleen stichten ze zich gaarne een home, maar ook in tob ben en kuipen met planten. Die kolonies zijn vooral op zulke beperkte aardvlakten natuurlijk schadelijk. Een goed middel ter verdelging is het plaatsen van een omge keerden bloempot boven het gat, waar de mieren uit- en inkruipen. Zy zullen dan in dien blompot gaan boawen en daarin het broed overbrengen Die bloempot moet van zelf een paar weken stil biyven staan. Om de mieren wat aan te sporen, het nieuwe verblyf te betrekken, is het goed, na ver loop van een dag of 5 de aarde in de kuip door en door nat te gieten en dit dienzelf den dag met tusschenpoozen van een uur te herhalen. De mieren zullen dan het broed (eieren, larven en poppen) in het oogen- aohyniyke veilige toevluchtsoord brengen. Na een paar dagen kan men dit herhalen, om ten slotte na een paar weken een schop onder den bloempot te steken en dezen met zyn levenden inhoud in een emmer kokend water te werpen. Dit is de methode, die in Engeland in broeibakken en -bassen vaak wordt toegepast Een andere methode is de volgende: met eeu puntigen stok maakt men voorzichtig in en by het nest eenige gaten tot ongeveer op den bodem vau de kuip. Daarin giet ge een scheut zwavelkoolstof en sluit vlug de openingen met aardkluiten (zoden) dicht. Ook aldus zal men de mieren wel weg kry- gen. Denkt er om, dat zwavelkoolstof zeer giftig en uiterst licht ontvlambaar is. Geen vuur in de nabyheid! Azalea's. Azalea's, die in den vollen grond zyn uit- geplant, worden nu opgenomen en in potten gezet. Als grond gebruiken we een mengsel van bladgrond met turfmolm en een beetje verteerden paardenmest. Voorloopig laten we de planten nog buiten staan, om zoodra het al te slecht weer wordt of nachtvorsten te vreezen zyn, ze binnen te brengen. Bollen planten. De perken komen nu leeg. Eindelyk ishet weder tijd onze bolgewassen aan de aarde toe te vertrouwen. Eenige weken geleden bespraken we reeds verschillende soorten, die voor den tuin geschikt zyn; wie ze toen besteld heeft, zal ze nu spoedig in z'n bezit hebben en dus aan het werk kunnen tygen. Enkele opmerkingen, met betrekking tot het planten dier bol- en knolgewassen mogen hier volgen. Hyacinthen, plant men 7 8 cM. diep en ongeveer 10 cM. uit elkaar. Dit geldt van de gewone tuin-byacinthen. De miniatuur- hyacinthen, die kleiner V3n bol en tros zyn, kunnen dichter byeen geplant worden; men zet ze plm. 6 cM. van elkaar. Het meeste effect verkrijgt men door z'n perken slecht met bollen van één kjeur te beplanten. Wenscht men gemengde perken, zoo ver dient het aanbeveling toch niet meer van 8 H kleuren bijeen te zetten en geen in gewikkelde figuren, maar eenvoudige tee- keningen te kiezen. Dit is trouwens van toe passing overal, waar men bolgewassen voor kleurgroepeeringen wenscht te plaatsen. Wat de tulpen betreft, zy allereerst op gemerkt, dat men ze niet telken jare op dezelfde plaats moet planten, zonder de aarde nu en dan te vernieuwen. Het gevolg daar van kan zyn, dat de bollen niet opkomen of achterlijk blyven in hare ontwikkeling. Doorgaans krygt. dan de leverancier de schuld, terwjjl de oorzaak moet gezocht worden in te ouden grond, waarvoor tulpenbollen zeer gevoelig zyn. Men plant de tulpen pl m. 8 c.M. diep en 10 c M. van elkaar. De Darwin- tulpen zyn by zonder geschikt om tusschen en vóór lage heestergroepen geplaatst te wor den of op een perk in verbinding met andere De narcissen worden geplant ongeveer 10 c.M. diep en op eenzelfden onderlingen af stand. Ze zijn in het byzonder geschikt voor losse groepeering in het gazon of voor een heesterperk, in 't kort voor wat de Engel- schen noemen wild-gardening" en waarvoor zy duizenden bollen gebruiken. Hetgemak- kelykst plant men de bollen, wanneer zy in het gazon moeten staan, door met een z.g. poothout gaten in den grond te steken, daar in de bollen te zetten en de gaten weder met grond te vullen. Beter is nog de gras zode weg te nemen, den grond los te maken, de bollen te plaatsen en daarna de zoden weder op haar plaats te leggen. Maar deze handelwijze is wat omslachtig en volgens de eerste methode zijn de uitkomsten ook goed. 't Spreekt van zelf dat men de bollen niet netjes op ryen zet, maar ze zoo onre gelmatig mogeiyk plant, 't Best strooit men de bollen uit en waar ze liggen worden ze geplant. Niet slechts Narcissen, maar ook Crocus, Sneeuwklokjes, Tulpen, Scilla,Chio- nodoza, Eranthis, Puschkinia,ja, het meeren- deel der bolgewassen leent zich voor deze losse groepeering, als oordeelkundig uitge voerd, niet nalaat voldoening te schenken. De Iris plant men zoowat 10 c.M. diep en 12 c.M. uit elkaar. Hetzelfde geldt van de Gladiolus, waarvan nu slechts de vroeg- bloeiende soorten worden geplant. Anemo nen en Ranonkels komen 3 c.M. diep te staan en op een onderliDgen afstand van 6-8 c.M. Crocus zet men 6 c.M. diep en op een afstand, die men naar eigen goedvinden kan bepalen; evenzoo handelt men met sneeuwklokjes en Lelietjes van Dalen. Parelhoenders in den tuin. Ieder, die probeerde zijn kippen los in den tuin te laten loopen, zal in korten tyd ge zien hebben, dat zulks met het oog op de door hen veroorzaakte schade op den duur onmogeiyk is. Daarentegen is het parelhoen aan te raden voor die tuinliefhebbers, die graag dieren om zich zien, ook om hun hulp in den stryd tegen scbadeiyke dieren. Parel hoenders scharrelen niet, uitgezonderd voor het graven van een nest op een verborgen plaatsje of om een zandbad te nemen. Daar entegen zyn ze onvermoeid in het afzoeken van den tuin naar oorwormen, groene kool rupsen, sprinkhanen, enz. Een eerste voorwaarde is natuuriyk, dat de tuin vry groot is; dan is 't genotvol.de dieren nu hier, dan daar te zien rondschar relen. Hun geschreeuw is inderdaad leeiyk, doch men hoort ze zelden, wanneer ze vry rondloopen kunnen, terwjjl ze daardoor in de volière juist lastig worden. Driemaal daags een weinig kippenvoer is voldoende; hun hoofdvoedsel zoeken ze zelf. Als men ze van tyd tot tyd een stukje rauw vleesch of appel geeft, kan men ze zeer tam maken. Van April tot einde Augustus kan het ongeveer 75 eieren leggen. De jonge parelhoenders zyn lastiger groot te brengen dan andere kuikens, daar ze in de eerste weken zeer teer zyn; later groeien ze snel en zyn dan alleen ge voelig voor nat. Onze Hondenrassen. Er zyn vele Duitscbe herdershonden, waar op niets is aan te merken, noch wat bouw, noch wat karakter aangaat, maar 't is niet te ontkennen, dat zeer vele dier honden tegenwoordig, wat men noemt „echte-zenuw- pillen" zy'n. Ze zyn vaak bang en angstig, gluipen over de straat met de staart tusschen de pooten, willen voor ieder hondje weg kruipen en „blameeren den baas" door zich aan geen bevel tot terugkeer te storen, als ze uit een laffe vrees voor een of ander een maal aan den haal geslagen zy n. Zulke zenuw achtige honden zijn een voortdurende erger nis voor den bezitter. Nog eens; lang niet alle Duitsche herdershonden vertoonen de ge noemde fouten en als men een volwassen hond koopt, kan men natuuriyk gauw ge noeg zulke gebreken onderkennen, maar in dien men pops koopt, dan zal het dier in vele gevallen biyken uit te groeien tot het zenuwpil-type, al kan men door een doel- matige verzorging van den jongen hond ook veel gebreken voorkomen. Daarover schry ven we nog wel eenige algemeene wenken als we de verschillende hondenrassen behandeld hebben. Dat angstige van D.H.honden is een fokkers- fout. Zooals de fokkers van Holl. Herders honden zich blind staarden op de kleur, zoo hebben de liefhebbers van D.H.-honden 3lles gedaan om aan de honden een sierlyken bouw, mooie lyn en adeliybe uitdrukking te verzekeren. Het doel i3 voor een groot deel bereikt, maar het middel ver door gedreven inteelt heeft onberekenbare schade berokkend aan het karakter der bon den. Door steeds maar in hetzelfde bloed door te fokken zyn vele mooie typen in het ras vastgelegd, maar de dieren zyn toch ge degenereerd, psychisch sterk achteruit ge gaan. Kinderrubriek. DE OOIEVAAR. Jullie zien misschien voor de verandering wel eens graag iets nieuws hè? Nu, onze teekenaar heeft voor jullie een mooie plaat geteekend, voorstellende De Ooievaar. Nu, je begrypt, dat de ooievaars, nu de herfst zoo langzamerhand gaat komen, hun plannen voor de reis naar de warme landen al aan het maken zyn en spoedig zullen zy gaan vertrekken. Daarom moet je dezen ooievaar netjes op niet te dik karton plakken en dan mooi uitknippen. De verschillende deelen zet je met behulp van een paar papier klemmetjes aan elkaar, zoodat je hem kunt bewegen. Als de ooievaars vertrokken zyn, heb je aan dezen tenminste een aardige herinnering aan den zomertyd en als ;'e hem van den winter zoo nu en dan eens aankykt, moet je maar denken „Nu, jongetje, je kameraadjes komen over een paar maanden weer terug in ons Vaderland en brengen jde Lente met zich mede!" Zie je, op die manier houdt je de herinnering aan de mooie nog lang, nadat zy reeds voorby zyn gegaan en zoo kryg je moed om den langen winter en de schooluren weer tegemoet te Knip hem maar netjes uit, hoor! is 'tntet zoo? Weder is een ongeluk gebeurd met een vliegmachine en wel een der grootste, die in de gewone luchtroutes dienst deed. Het vliegtuig had 13 passagiers, behalve piloot en mechanicien aan boord. Door den mist gedwongen wilde de bestuurder een nood landing maken, doch een der vleugels kwam in contact met een hooiberg en het toestel sloeg om. Gelukkig bleven de meeste passagiers ongedeerd en de gewonden zullen er allen het leven afbrengen. Een andere fout, die in de verschillende variëteiten van het Herders-hondenras naar voren trad, is de onbetrouwbaarheid van vele dieren, wat de schuld is van de z.g. „af richters". Goede africhters zyn er maar enkele, de meeste liefhebberen maar wat op d3t gebied, doen hun werk half en zy hebben den dieren wel het verdedigen en aanvallen kunnen leeren, maar zyn er niet in geslaagd om ze daarby in de hand te houden, commando-vast te maken. Het gevolg is, dat zulke* beesten op onbedoelde momenten, als een kind ze wil strelen, of iemand toevallig hard loopt, tot den „aanval" overgaan en met zulk een passie, dat ze zich niet meer aan tegen commando's storen. Zulke honden zyn valsch en onbetrouwbaar, worden door het publiek verwenscht, maar de schuldige is hier alleen de „baas". Die valschheid kan een zoodanige karaktereigen schap van het dier worden, dat de fout ook in de nakomelingschap overerft. Toch be hoeft om deze fouten niemand zich te laten afschrikken van het aanschaffen van een herdershond. In ons volgend artikeltje wil len we onze bespreking over de herders honden beéindigen met een advies omtrent de keuze van het soort Herdershond, dat verband houdt met het beoogde doel der aanschaffing, over dingen waar men by aan koop op te letten heeft en over ernstige fouten in het uiteriyk. Plaatselijk Nieuws. JllDDELU AUN1S. De bouw van het Zon dagschoollokaal van de Geref. Kerk is gegund timmerwerk aan Langbroek Van Hulst voor 2150; metselwerk Mans-Breur voor 2300; verf werk P. Dorsman voor 517 en smidswerk W. Breur voor 328. Totaal 5290. By de inschryviug stond P. van Rikxoort 2645, moet zyn 2845. Daar op sommige plaatsen onder het vee en voornamelijk onder de melkkoeien het mond- en klauwzeer voorkomt, wordt een ieder, met het oog op de gezondheid in zyn eigen belang aangeraden, de melk niet ongekookt te gebruiken. Door den heer M. v. Es is onderhands een woning in de Schoolstraat gekocht van den heer A. Struik. - Aan den milicien van de lichting 1926, Ary Boogerman, is voor goed vrUstelling van den dienst verleend wegens broeder- dienst. - By Kon. besluit van 3 September is tydeiyk tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier benoemd R. Frantsen, leeraar aan eenzelfde school te Schiedam. Veiling van Maandag 6 September 1926. Kipeieren 50 k.g. 6,45 per 100 st. 68-60k.g. 6.40 tot/6,50 p. lOOst. bruine 61 kg. 6,90 tot 6,95 p. lOOst. Eendeieren f 6,45 p. 100 stuks. Bloemkool 1,— tot 10,per 100 st. Komkommers f 1,- tot ƒ6,- p. 100 st. Roode kool 3, - tot ƒ9,- per 100 stuks. Savooie kool ƒ4,- tot ƒ8,10 per lOOst. Witte kool ƒ3,— per luO stuks. Perziken ƒ3,60 tot 15,— per 100 stuks. Andy vie ƒ3,60 tot 3,70 per 100 krop. Peen 4,50 per 100 bos. Kroten 4,— per 100 bos. Stoksnyboonen ƒ8,— tot 13. per 100 kg. Dubb. princessen 5,80 tot 14,50 p 100 k.g. Perfect enk. Stam 8,70 tot 9,40 p. lOOk.g.. Postelein 2,50 tot 5, per 100 k.g. Augurken 6,- per 100 k.g. Gele pruimen 20,— tot ƒ26,-per 100 kg. Tomaten A 6,— tot 14.— per 100 k.g. f B 11,50 per 10O k.g. C 6,- tot 12,60 per 100kg. CC 4,- tot 7,40 per 100 k g. Eigenheimers 2,60 tot ƒ3,10 per lOOk.g. Poters 1,— per 100 k.g. Peren Beurré H3rdy ƒ12,— tot 18,—p. 100 kg. Beurré de Merode ƒ12, t.20, per 100 k.g. William Duchesse 20,60 per 100 k.g. Bon Cretien William 10,30 per 100 k.g. Souvenir de Congres 12,30 per 100 k g. Claps Favorite ƒ20,— tot ƒ22,- per 100 k.g. Dlv. Handperen ƒ10,-tot 16,50 p lOOk.g. Handappelen 10,— tot 14,40 p. lOOk.g. Druiven 0,38 tot 0,40 per pond. Kaas 20 plus 0.35 tot 0,36 per pond. Kaas 40 plus 0,69 per pond. Centrale Veiling te Hiddelharnvs op Vrijdag 3 September 1926. Kippeneieren, 60 k g. 5,401. ƒ5,50 p. lOOst. 58-60 k.g. ƒ6,35 tot ƒ6,80 p. lOOst. (bruine) 60 k.g. 6,80 tot ƒ6,95 p. lOOst. Eendeieren 6,— tot 6,55 per 100 st. Poelepetaateieren 3,40 per 100 stuks. Bloemkool 2,60 tot 15,— per 100 stuks. Komkommers ƒ0,50 tot 5,40 p. lOOstuks. Roode kool 5,— tot 6,— per 100 st. Savooie kool ƒ8,— per 100 stuks. Andijvie 3,60 per 100 krop. Perziken ƒ3,— tot 15,- per 100 stuks. Postelein ƒ6,— per 100 kg. Peren; Claps Favorite 19,40 per 100 k.g. Beurré de Merode 15, tot 18,50 p. ICO kg. Vygeperen 16,— per 100 k.g. Bonne Louise 15, per 100 k g. Beurré Hardy 17,— per 100 k.g. Muskusperen ƒ8,- tot 11,- p. 100 k.g. Div. Handperen ƒ8,tot ƒ15,- p. lOOk.g. Div. Handappelen ƒ7,14,80 per 100 kg. Zilveruitjes 1,20 tot 1,40 per 100 kg. Augurken ƒ6,— tot 47,— per 100 kg. Eigenheimers 2,80 tot 8,- per 100 kg. Poters 0,60 per 100 k.g. Tomaten A kw. ƒ12,80 p. 100 kg. C kw. 11,— per 100 kg. CC kw. ƒ8,- per 100 kg. Pruimen 15,- tot 35,— p. 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ13,— tot ƒ19,- per lOOk.g. Dubb. princessen ƒ8,- tot 12,80 per 100 kg. Enkele PriDcessen ƒ8,16,- p. lOOk.g. Meloenen 0,12 tot 0,40 per stuk. Druiven 0,87 tot 0,41 per pond. Boter 1,12 tot 1,14 per pond. Kaas 20 vetgeh. 0,35 t. 0,86 p. pond. Kaas 40 vetgeh. 0,60 per k.g. Dhalia's 0,66 tot f 0,68 per bouquet. SOMMELSDIJK. Tot 4e helpster aan de Bewaarschool alhier is benoemd mej. M. Stoutjesdyk, die haar benoeming heeft aan genomen. - De collecte voor de alleen staande blin den te Wolfhezen, heeft In deze gemeente opgebracht 86,17. - In de maand Augustus 1.1. werden hier 4 aanvragen ingediend tot het bekomen van een veTgunning als bedoeld in aTt.9vande Vogelwet 1912. - Op Zondag 12 September, 's morgens 10 uur hoopt voor de Vryz. Hervormden op te treden Ds. A. van Iterson pred. te Dordrecht, in de zaal van den heer Verhey aan den Langeweg alhier. Rotterdani-Flakkoe. We kunnen niet zeggen dat onze gcel- blauwe jongens al direct begonnen zijn met een flink figuur te slaan in de 2e klas. Zondag morgen bleek dat men 3 invallers in de ge lederen had en toen we hoorden dat Rotter dam door het missen van 2 pcnaljes de pro motie-wedstrijd voor de 1ste klas verloren had de vorige week wisten we dat zoo goed als zeker „Flakkee" een eerste nederlaag tegemoet ?«ng- De scheidsrechter was niet opgekomen. Aan voerder Goudswaard wenschte echter in ver band met 't ideale voetbalwecr, toch te spelen, zoodat onder de inderdaad verdienstelijke leiding van F. S. V. 's voorzitter het spel een aanvang neemt. Rotterdam treedt overrom pelend op. De geel-blauwe achterhoede en doelman zwoegt zoo hard ze kan maar reeds binnen de eerste 20 minuten is de gecl-blauwe doelman 4 man gepasseerd. Flakkee geeft niet op. Met de moed der wanhoop trachten ze er nog wat van te maken wat er van tc maken is en Deszo Bund slaagt er in met een (erm schot het eerste tegenpunt te maken. Tot half time blijft dit zoo. Na half time gaat het er uit zien of Flakkee gaat ophalen. Van Hemert benut een penalty om er 42 van te maken. Maar verder heeft hij geen succes en 3 schitternde vliegende schoten millimeteren de paal aan de verkeerden kant. Nog 6 minu ten is er te spelen, reeds denke we aan een 4—2 uitslag. Rotterdam mist een penalty. Lajos Bund verwisselt ban plaats. En in de volgende minuut komt het noodlottige van deze verandering helder aan 't licht. Een mis verstand in de achterhoede brengt de stand op 5—2 en even later verandert een de backs de op het doel geschoten bal van richting en de 6de ligt achter den doelman. DIRKSLAND. Maandagavond j,l. waren juist de Gebr. Overweel met hun dorscli- machine begonnen den oogst af te dorschen bij de fam. v. d. Doel in de nabijheid van het Sas, toen plotseling in één der korenklampen brand

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 2