K PLAAT nn HARMS ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD VIS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1926 )gus. ons. 174 'akstr. ATION GEBIED WERK worden er vraagd >or de /orden op n gelieven 6—8 n.m. Iegenheid ren. DOMS. JG inen Hes perflesch. terfl reductie. netto A con- TERDAM at, Fijne pen, enz. iSELAAN 40e 13468. ïhnppij. No. 84 4 Sept. 1926 Plaatselijk Nieuws. TEL. 224 MIDDELHARNIS. Bij de meeste melkboeren is de prijs der melk met 2 cent per liter opge slagen en gebracht van 14 op 16 cent. De maandelijksche collecte in de Ned, Herv. Kerk ten bate der pastorie, heeft j.l, Zondag opgebracht ruim 37 gulden. Deze week zijn wederom een tweetal naai de eischen des tijds ingerichte houten tenten voor het Groene Kruis alhier gearriveerd, wat voorzeker aan de lijdende menschheid zeer ten goede komt. Het eene wordt afgestaan aan het Prov. Geref. Weeshuis en het andere aan A. Kranse. Donderdagmorgen kwam een auto uit Den Bommel in aanrijding met cle kar van den lompenkoopman L. K. alhier. Een kind dat in de kar zat werd op de straat geslingerd en liep eenige kleine blessuren op, en aan de kar was eenige schade. Gevonden voorwerpen: een huissleutel, voor den rechthebbende af te halen op het Gemeentehuis. Postduiven-sport. Op Zondag 12 Sep tember zal door de Postdniven-vereeniging „cle Seinpost" worden deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Soignies (Frankrijk), af stand 132.092 K.M. De lossing heeft plaats des morgens 8 uur. Zoowel met oude als jonge duiven kan aan deze vlucht worden mee- gevlogen. De onderlinge aanbesteding voor den bouw eencr Geref. Zondagsschool alhier is als volgt: Timmerwerk: Langbroek Van Hulst 2150,P. van Rixoort 2645, MetselwerkA. Mans 2300,M. Breur ƒ2300,—. Schilderwerk: A. Baard 710,—; P. Dors man 517,A. van Strien 345, Smidswcrk: Wed. A. Nieuwland 338,20; W. Breur 323,—. Op het Donderdag 2 dezer gehouden concours van Zanggezelschappen te Leerdam behaalde de Gemengde Zangvereeniging „De Volkszang" van hier (Directeur de heer L. van Gent) een eersten prijs in de eerste afdeeling met 3174 punten. Onze gelukwenschenl Verleden week Vrijdag vertrokken weer een 6-tal kinderen naar de Vacantic-kolonie „Ons Genoegen" te Oostvoorne voor de afd. Het Hoefijzerverbond alhier, om daar een aantal weken van de zeelucht te genieten. By Kon. fbesluit van 30 Augustus is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R\ikshoogoTeburgerschool te Appingedaro E. C. Witaenburg, met toekenning van eervol ontslag als directeur van en leeraar aan de RUkshoogeroburgerschool te Middelharnis. Het Tuinfeest. Begunstigd door hot mooiste zomerweer is het Tuinfeest Dinsdag en Woensdag ge vierd op een w(jze, die alle lof toekomt. Alles keurig gorcgold, groote deelname aan de verschillende wodstrydon, diverse verma- kel\)kbeden op hot terrein, wat is er dan meor noodig oin oen Tuinfeest te doen sla gen? En het feest is werkelijk geslaagd. Ruim 2000 monschen hebben het foestterrein bezocht, ondanks de drukte van den oogst en de festiviteiten In de naburige gemeenten. 2000 mcnschen hebben behoefte gevoeld weer eens op hot open veld, in de stralende zon, Sn do vr(je natuur, to genieten van wat het loven ous biedt. Zo hebben zich losge rukt uit de dageljjkscho beslommeringen en kwamen even meedoen in de vischtent, gooi den met vaardige hand de ringen om de mooie prezen in de hoeplatent of zwaaiden mot gespierde armen den houten hamer op het „hoofd van Jut'Vt Was er gezellig druk. Vooral toon 's avonds de electrische lampjes het terrein verlichtten, steeg do gezelligheid ten top. En tusschen dit alles door hadden de ver schillende wedstryden plaats, Dinsdagavond de Athletiek 8b0 en 100 M. hardloopen eD üetswedstryden, 's Woensdags de volksspelen voor kindoren. Alles verliep in de beste orde en we brengen de regelingscommissie hulde daarvoor. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons de pryswinnersfsters) van de wedstrijden op te nemen, doch zullen bet in ons volgend nummer doen. De grootste drukte kwam 's Woensdags avonds. Honderden menschen stonden tegen het aangekondigde mir op de Kaai te Middel- harnis met ongeduld te wachten wat emu toch wel gebeuren zou. Eindelijk, precies op t(Jd, tufte de motorboot van den heer De Wachter de haven binnen en vanuit do verte zagen we aan boord een bonte kleurige weme- ling. We dachten werkelijk, dat we het ge raden hadden dat de pijpers en tamboers, zooals we dat in ons vorig nummer schreven, demonstraties kwamen geven. Maar naar mate het vaartuig naderde, des te duidelijker werd het ons, dat we misgerekend hadden. Want we zagen vrouwenfiguren met witte kapjes en krullende lokken langszij het hoofd en we zagen mannen met wijde broeken en rood-baaien hemd staan, vergezeld van een ouderwetsche veldwachter. Toen eindeljjk de boot gemeerd lag kwamen we erachter dat een dames- en heeronelftal van Volendam en Marken een voetbaldemonstratie kwamen geven. Het was een leuke stoet, toen de gasten met Sempre aan het hoofd, door de gemeente trok. Op het terrein werd een wed strijd gespeeld tusschen de mannen en vrou wen onder leiding van den veldwachter, dien ze hadden meegebracht. Twee clowns fun geerden als grensrechters. De damesploeg weerde zich dapper maar ze hadden veel last van hun lange baaien rokken, dien ze wegens het zedelykheidsverbod van Middel- harnis niet mochten uittrekken. Het gevolg was dan ook, dat het zwakke geslacht met 3—0 klop kreeg. De dames-aanvoerster deelde ons door haar tranen heen mede, dat dit de le maal was sinds de oprichting, dat ze een nederlaag hadden geleden, en noemde het een kleinzieligheid van Middelharnis om de dames met rokken aan te laten voetballen, Het fanfarecorps „Sempre Crescendo" komt zeer zeker wel een pluimpje toe voor haar prestaties tydens het feest. Verder hulde aan de organisators van het in alle opzichten geslaagde feest en dank aan allen, die tot het welslagen daarvan hebben meegewerkt. Heden, Zaterdag zal de opening plaats hebben van een filiaal der „Singer" op den Westdijk, een der bekendste naaimachine handelaren. Wij hadden het genoegen nu reeds een kykje te nemen en wy kunnen niet anders zeggen dan dat het keurig netjes uitziet. De filiaalhouder Mesritz weet met zijn publiek om te gaan en wy twijfelen niet of hy zal zich zijn functie waardig maken. Wij wenschen de Mij. veel succes. Ieder neme een kijkje. SOMMELSDIJK. Deze week zijn uit deze gemeente verscheept plm. 850 H.L, aard appelen en plm. 300 H.L. uien. Voetbal. Zondag a.s. begint de competitie voor den R. V. B. Dan speelt Flakkee haar eersten wedstrijd in de 2c klasse tegen „Rot terdam," te Rotterdam. Aanvang 12 uur. DIRKSLAND. Sportnieuws, a.s. Zondag speelt „Dirksland" zyn eerste thuiswedstrijd voor de 2e klas der R. V. B. tegen H. O.V. van Rotterdam. Aanvang 2 uur. Rijksjioslspaarbank. Aan het postkan toor Dirksland en de daaronder ressorteo- rende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1926: Ingelegd 2375,31; Terugbetaald 2300,67. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3421. Postcheque- en Girodienst. Stortingen ƒ42.601,17. Uitbetaalde cheques 26.811,47. HET FEEST TE DIRKSLAND. Alhoewel het een feest ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, met een voorbereiding van slechts enkele dagen was, zoo was toch alles handig geregeld, en in orde gemaakt. Reeds vroeg in acn morgen goot de zon haar stralen gouden over onze gemeente en wat het weer betrof beloofde liet een aan- genamen dag. Reeds om 81 uur kwamen de herauten te paard kond doen dat heden liét feest een aan vang zou nemen, daarna gaf Amacitia op de Voorstraat een concert, waarna een optocht door de schooklindcrcn volgde. Des 's morgens hadden verschillende wedstrijden plaats, waar van de uitslagen aan het slot volgen. Aardig was de gecostumeerdc wedstrijd van de meis jes. Des namiddags van 1 tot 3 uur hadden op het fcesttrevein dë kinderspelen plaats, die als altijd het publiek smakelijk deden lachen. Aniicitia verhoogde met een concert de ge zelligheid op liet terrein. Om 3 uur trok de Historische optocht door de gemeente. Deze stelde voor Prins Willen lil. stadhouder van Holland, Zeeland, enz., tevens Koning van Engeland, ncvoltrd door zijn naaste familie leden, personen uit zijn om^evin», zijn poli tieke mede- en tegenstanders. Alles was keurig geregeld en de costuums zeer goed. Het was werkelijk een lust om aan te zien. Des avonds gaven de vereenigingen een con cert op het feestterrein. Wel aardig was het mondharmonica-korps, 't Was wel laag bij de grondschc muziek, maar zij bogen nog op een zeer kort bestaan ook. Aan de lampion- optocht werd druk deel genomen. Daarna vuurwerk. Schitterende stukken werden af gestoken. Dc commissie heeft werkelijk eer van haar werk. Een ontzaggelijke menschen- mengite begaf zich door de gemeente en 't wa er gezellig. Ook dc versiering was mooi, het welk door de illuminatie nog meer tot zijn recht kwam. Zooals altijd was dc Ring heel mooi. Het water der kerkgracht geeft met zijn weerkaatsing altijd een toovcrachtig aanzien. Ook de buurt- versieringen waren zeer aardig. Het geheel is heel goed geslaagd en Dirks land kan aan een gezclligen dag terugdenken. Wanordelijkheden hebben zich niet voor gedaan. HERKINGEN. Door 0. van 't H. alhier is een luchtbalon gevonden waarop ver meld stond Monsieur Morcolis, Comité des fötes, Mon Desir Bousval. De gemeente begrooting dienst 1927 igt ter Secretarie tot aan de behandeling n den Raad, voor een ieder ter inzage. De gemeente rekening dienst 1925 sluit in ontvangsten op 27804,33® Uitgaaf op 22462,26 Batig saldo 5342,07® - By den gemeente veldwachter is ge deponeerd voor den eigenaar een gevonden fietslantaarn. STELLENDAM. Woensdagavond reed de heer Sperling van Ouddorp met zijn auto het dorp op, toen een 8-jarig meisje, J, Bos hoven, den dijk afliep en viel en zoodoende door de auto werd aangereden. De heer S. nam het kind op en bracht het bij den dokter, waar bleek, dat het kind er vrij goed was afgekomen. De rechterarm was gekneusd, doch niet gebroken. Overigens was het meisje er goed afgekomen, wat wel hieraan te dan ken was, dat de auto zeer langzaam reed, Woensdagavond werd het electrisch licht geprobeerd. Overal branden de lampen en de lantarens. Reeds nu bleek, wat een groote verbetering deze verlichting zal bren gen, boewei alles nog niet voldoende in orde is. Woensdagavond werd uit Ouddorp per auto naar hier vervoerd een zekere T., wien een ernstig ongeluk was overkomen. De heer Jansen stelde zijn motorboot ter be schikking om den gekwetste naar het zieken huis te Rotterdam te brengen. OUDDOBP. Op de gehouden vergadering der Cichoreidrogery „De Onverwacht" is tot bestuurslid gekozen de heer W. v. d. Bok en herkozen de heer H. den Bout. De afgeloopen maand zijn hier ingeko men: Adriaantje Boelaars van Middelharnis, Willem Akershoek van Voorburg. Vertrokken: J. Pot en gezin naar Rotter dam, Johanna Klink naar Den Bommel, Pie- ter van Splunder naar 's Heerenberg. NIEUWE TONGE. Met Koninginnedag gaf de Muziekvereeniging Apollo" alhier een welgeslaagd concert in de tent op de Voorstraat. Alles verliep zeer ordelijk. Over de afgeloopen maand zijn aan het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor be handeld: 45 telegrammen, 408 telefoonge sprekken, 5 oproepberichten. Totaal 468 handelingen. Loop der bevolking over de maand Augustus 1926. Ingekomen: Louis van der Velde en gezin van Herkingen. Vertrokken: Francina Wilhelmina van Vliet naar Sommelsdyk; Jan Hanenberg, Cornelia van den Ouden en Jannetje van den Ouden ambtshalve afgeschreven wegens vertrek naar Noord-Amerika;CorneliaRozen- beek naar Rotterdam; Jan Tljl en Jannetje Felsbourg naar Oude Tonge. De rekeniDg dienst 1925 dezer gemeente sluit als volgt: Gewoneiukomsten ƒ69397,51! Gewone Uitgaven 55733,654. Batig slot 13663,86. Kapitaaldienst: Inkomsten 44131,5 Uitgaven 43809,63. Batig slot 822,20f. By de j.l. Zaterdag door de P.V. de Gevleugelde Bode alhier gehouden vlucht vanuit Lier (afst. 69.973 K M.) was de aan komst: 1, 3, 8, 10 en 11 G. Knops; 2 en 4 C. A. Holleman; 5 A. van Rumpt; 6 S. J. Nagtegaal; 7 C. van Gelder; 9 K. van Es; Lossing: 1.15 uur. Aankomst le duif 2.40.83, laatste 3.714. OUDE TONGE. De vrouw van J. van Vliet had het ongeluk zoodanig te vallen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot H.Simonse ia benoemd tot Gem.-opzichter te Hulst. Van den heer J. Pulleman stierf een kalf. Het cadaver werd onder politietoezicht begraven en vernietigde - De vrachtrijder L. Holleman reed met zyn auto in een sloot. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. OOLTGENSPLAAT. Door W. de Vos en Com. van Putten zijn op het land een tweetal ballonnetjes gevonden, opgelaten door de Koninklijke Handboogmaatschappij tc Turn hout. De aangehechte kaarten zijn aan de af zenders verzonden. Onder begunstiging van mooi weer werd ter gelegenheid van de verjaardag van H. M, de Koningin een concert gegeven op de Kaai in de tent. Den volgenden avond gaf de Zang vereeniging aldaar eenige zangnummertjes ten beste. Vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat, op Dinsdag 31 Aug.' des avonds 8 uur. Voorzitter Wethouder B. Noordijk. Alle leden waren aanwezig, behalve De Vos. De notulen werden van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij monde van den heer Van Es werd na mens de Commissie van onderzoek verslag uitgebracht omtrent de rekeningen, welke in goede orde bevonden waren. De gemeenterekening 1925 werd vastgesteld gewone dienst in uitgaven met 148.950,02 in ontvangsten met 147.216,14; alzoo met j een nadeelig saldo van 1.733,88. Voor wat betreft den kapitaaldienst in uit- gaaf niet 139.297,991 in ontvang met 137.832,13. Dc rekening der Bewaarschool werd vast gesteld in ontvang op 2626,88 cu in uitgaaf op 2464,13, alzoo met een batig slot van 162,75. De rekening van het Groot- of Algemeen Armbestuur werd vastgesteld in ontvang op 13.638.70! en in uitgaaf op 10.544,69!, al- zoo met een batig saldo van 3.094,01. I Het verzoek van Mej. Joh. E. Jordaan, om salarisverhooging als helpster der Bewaar school werd met algemeene stemmen afge wezen. Het verzoek van het Bestuur van den polder het Oudcland om een stukje grond aan den Noord-Achterweg in erfpacht te mogen ont vangen, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna werd de vergadering gesloten. DEN BOMMEL. Bij den landbouwer W. M. Buys is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Gedurende de maand Augustus j.l. heb ben zich uit deze gemeente elders gevestigd; A. Fokker en S. Zoon te Rotterdam. M. P. Jochems te Oude Tonge. A. G. M. Jacobs te Heemstede. K. Tuns te Bennebroek. STAI) AAN 'T HARINGVLIET. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 27 telegrammen, 265 uit gaande gesprekken, 10 oproepberichten. Het zoontje van K. A. alhier had op het eind der vorige week het ongeluk al spelende in de - kaai te geraken. Het was hoog water; de wal was zelfs wat onder- geloopen. Het duurde lang, eer men het on geval opmerkte, zoodat het kind, toen men het op het droge bracht, geheel bewusteloos was. Door spoedig geneeskundige behande ling slaagde men er in de levensgeesten weder op te wekken. Onze vroegere dorpsgenoot, de beer Jb. Koppenaal, thans onderwijzer te 's-Gra- vendeel, slaagde Maandag j.l. te Rotterdam voor de hoofdacte. INGEZONDEN 'MEDEDEELING. Uwsmaah.Uw aard, Is'tbuigen waard. PUDDIh'GFABRIEK A.J.POLAK-GR0NIM6E.N BRIELLE. Drs. M. G. Stokvis, leeraar aan de H.B.S. alhier in de Hoogduitsche taal, is als zoodanig benoemd aan de 5-jarige H.B.S. te Leiden. Het Koninginnefeest is ook hier feeste lijk gevierd. De stad gaf 's morgens vroeg al een feestelijk aanzien, doordat van de Rijks- gebouwene en ook van vele particuliere ge bouwen de driekleur woei. Allereerst stond het opstellen van de op tocht op het programma. Dit geschiedde op het Asylplein, waar de kleinen te zarnen kwa men. Heel aardige versieringsstukjes werden er getoond. De Jury had dan ook een moeilijke, doch niettemin prettige taak het vele goede werk te beoordeelen. De Jury besotnd uit de heeren L. P.van den Blink, P. Guilonard en L. C. van Leenen. Na afloop hiervan werd, onder de vroolijke toonen van de Muziekvereeniging Libertatis Primatiae een rondgang door de stand ge maakt. Onder leiding van den heer Joh. Bos, voorzitter van de Oranjevereeniging Brielle. Daarna ging men naaf de Wilhelminalinde, waar het Wilhelmus werd gezongen begeleid door het muziekkorps. Uit naam der kinderen werd H.M. de Koningin een telegram gezond- den. Van 121 uur bespeelde de heer J. de Klerk het carillon. De kinderspelen werden middags op liet Brinioterrein gehouden, en mogen uitstekend geslaagd heeten. Ook hierbij verleende het muziekkorps medewerking. Verschillende spelletjes werden uitgevoerd, zooals mastklimmen, zakloopen, ezeltjesteken, turftrappen.e nz. enz. Vele prijsjes wérden bij deze spelen uitgereikt. Ook aan limonade en anderszins ontbrak het niet. Door de jonge zangers, werd een uitvoering op de tent gegeven hetgeen door een groot publiek werd aangehoord. Schitterend uit gevoerd werden de nummers en men was dan ook zeer voldaan. Wij Nwenschen het Koot intussclien geluk met het behaalde succes. Hierna maakte de muziekvereeniging een marsch door de stad, waarachter de "zang vereeniging „cle Jonge Zangers" ging. Tot slot werd nog een muziekuitvoering gegeven,waarmede het Koninginnefeest weder om tot liet verleden behoorde. Woensdag was liet 25 jaar geleden, dat de koster der Gr. Kerk, de lieer J. v. d. Voorde, als zoodanig in dienst trad. Het heeft hem dien dag aan belangstelling niet ontbroken. Ook herdacht de heer H. Sluimer, den dag, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot kerkc- knecht. OOSTVOORNE. Donderdagmorgen sloeg dc bliksem in bij den heer T. De schuur brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. ONZE ZIEKENAUTO. III. CltauHeursvraagstuli. Hoe dit op wei nige kostbare wijze op te lossen? Tot voor enkele jaren onoplosbaar. Sinds verleden jaar j zelf een auto en een chauffeur en daarmee de zaak met een slag opgelost. Als er een zieke vervoerd moet worden met de Zieken auto, gaat dit werk voor. Ik behelp ine dan zelf en m'n chauffeur treedt op als chauffeur van dc ziekenauto-commissie. Tegen zeer bil lijke vergoeding heeft hij zich bereid verklaard de zieken te vervoeren en de ziekenauto te onderhouden. Voordeelen van deze regeling voor de ziekenauto-commissie is in 't oog vallend: geen vaste lasten voor chauffeur: geen vervoer dan geen chauffeuvkosten. 't Wordt dus als gesneden koek voorgezet. Commissie ook overigens moeilijk betere keuze kunnen doen m.i.: chauffeur'vertrouwd en betrouwbaar van aanleg en zeer geschikt voor; goed begrip van 't automobielmechanisme; rijdt met overleg niet roekeloos of maar op goed geluk; door bestudeering van auto- mobielliandleidingen en 't lezen van honderden artikelen in De Auto behoorlijk op de hoogte van allerlei automobielkwesties; niet geheel onbekend ook met'eerste hulp bij ongelukken; weet wat hij zeggen mag en zwijgen moet, is er in een woord geknipt voor en zal er ongetwijfeld zijn eer in stellen, dat aan 't onderhoud van onze ziekenauto niets man keert. IV. Garage. Ook hiervoor een mooie op lossing voor gevonden. Door Diaconiebestuur alhier garage gebouwd aan hare Elizabeth- Stichting; flink ruim, voorzien van pomp, kasten, werkbank, Centrale Verwarming, een waardig onderdak voor een kostbare Minerva. V. TariefCommissie wil dit natuurlijk zoo laag mogelijk, omdat ze geen winstbejag nastreeft, maar onze zieken er zoo goed en goedkoop mogelijk mee wil dienen. De on kosten voor chauffeur, garage, benzine, olie, banden e.d., hoe laag men dit ook tracht te houden, toch altijd nog niet onbelangrijk. De reis naar Rotterdam of elders ook duur door de overzetkosten op tramboot. Op de reis hierheen moest voor een keer 10 betaald worden wegens 't enorme gewicht van 3 ton. Gevraagd aan Directie der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, of zij ons reductie kon toestaan met 't oog op 't menschHevende doel, Hierop goedgunstig beschikt; zeer be langrijke reductie, waarvoor de Directie ook hier onzen hartelijken dank gebracht. Hier door kan 't tarief weer met enkele guldens verlaagd worden. Reis over Spijkenisse niet aan te bevelen. Thans beter over Rozen burg. Provinciale veeren daar thans ook voor groote auto's ingericht en gelukkig niet duur. Maar hoe men 't ook aanlegt, zoo'n lange reis naar Rotterdam b.v. kan niet voor een prikje gedaan worden. Oj? laatste commissie vergadering voorloopig bepaalt op 40; wat zeer laag is vergeleken met de prijzen van lste klasse ondernemingen. Als alle onkosten er eerst afgaan, blijft er niet zoo veel over voor onze commissie, die toch ook wil zorgen voor afschrijving op auto. Dat gegoeden wat meer moeten betalen en dat eenigszins reke ning gehouden moet worden met den af te leggen afstand, zal niemand onbillijk vinden. In ieder geval wordt tarief zoo goedkoop en billijk mogelijk vastgesteld voor de(n) be trokkene. Wellicht zal 't mogelijk zijn, dit tarief voor on- of minvermogenden nog te verlagen. Dit zal op een volgende vergadering nog nader onder de oogen gezien moeten wor den zeer goed mogelijk "dat door samen werking met gemeente- of armbesturen dit gelukken zal. V. Tenslotte nog een paar dingen. Moet een patient van hier „naar over"' vervoerd worden, dan dient de auto tijdig besproken te worden, want anders loopt men soms ge vaar, dat men daardoor dus een uur of drie later 't eiland verlaten kan. Ik ben ook buiten de kantooruren van 't postkantoor alhier van uit Middelharnis per telefoon te bereiken. Bij avond laat of 's morgens vroeg zou men iemand per fiets of auto kunnen zenden, als de patient per boot of lste tramgelegenheid vervoerd moet worden. De auto is ook wat dit betreft niet ongeschikt gestald, v.l. in "t centrum van ons eiland. Zooals ik verleden jaar reeds eens uiteen gezet heb, is de gezondheidstoestand op ons eiland gunstig te noemen, vooral als men deze vergelijkt met dien op 't platteland in 't algemeen in ons land. In de steden is deze echter beter. Vroeger was dit andersom maar de laatste kwarteeuw is het platteland achter aan komen sukkelen en hebben de steeden een gunstiger sterftecijfer gekregen, doordat men daar veel geld ten koste heeft gelegd aan ziekenhuizen, gezondheidsdiensten, waterleidingen enz. Op 't platteland mist men dit alles nog gewoonlijk; behalve dan water leiding die reeds in een groot deel der dorpen in onze provincie is ingesteld, omdat men 't onmisbare daarvan voor de geneele gemeente schap ook op platteland heeft leereu inzien. Goede ziekenhuizen op 't platteland op te richten gaat bezwaarlijk maar een goede water leiding gaat meestal wel en wordt almeer en meer "opgericht door gemeenten of vereeni gingen. Van gemeenten. Ook voor ons eiland was thans de gelegenheid gunstig en 't is daarom diep te betreuren en verbazingwekkend dat niet en een afgelegen dorpje, maar in een hoofdplaats van ons eiland liet zoo mooie waterleidingsplan, dat door een onpartijdige en bij uitstek bevoegde autoriteit als Prof. Visser zoo gunstig en goed bestudeerd was, oneindig beter natuurlijk, dan een leek dit kan doen, den hals omgedraaid is met slechts één stem der vroede vaderen en merkwaardig: dat deze man juist een arbeider was. Hulde aan hem voor zijn juist inzicht in de nood zakelijkheid van een' goede drinkwaterleiding voor heel onze bevolking en niet 't minst voor den arbeidersstand. We willen hopen, dat oeze gemeenteraad nog eens rustig en ernstig zijn beslissing zal willen bezien. Het belang van de zaak is het wel waard. Maar revenons nos moutons en dus tot de algemeene gezondheid van Flakkee. De gewone geneeskundige behandeling kunnen wc hier gerust wel voldoende noemen, maar wat ons ontbreekt is liet ziekenhuis en de specialistische hulp, vooral de operatie in ernstige, spoedcischendc gevallen, in de stad is men er in dit opzicht er beter aan toe omdat men daar dit alles heeft. Nu moet men van hier een verre reis er voor maken, die daardoor wel vaak lang uitgesteld wordt. De ziëkenliuisbehandeling is duur en de reis be zwaarlijk hierdoor soms zieken niet de zieken huisoehandeling of -onderzoek, die ze noodig

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 5