2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1926. hebben over het algemeen nog al zéér bijzon dere denkbeelden over wat „socialistisch" be- teekent. Denkt maar eens aan wat er van de socialistische revolutie van maarschalk Pils- soedski in Polen geworden is! Dezer dagen komt al wéér de kwestie van Duitschland's toelating tot den Volkenbond aan de orde, maar met het gemodder om de be zetting van de raadszetels is het nog niet in orde en daarom kan men nog voor onver wachte gebeurtenissen komen te staan. De Volkenbond zou gelijkheid van rechten der volkeren brengen, de hegemonie der groote staten zou worden gebroken. Die groote staten echter hebben een raadszetel en dus een lei dende positie en de regeeringen, die geen werkelijk groote staten vertegenwoordigen, maar het zich verbeelden of hun land tot groot heid willen verheffen, eischen nu mede zoo'n zetel op, óók een leidende functie, 't Blijft gaan om de macht, vroeger zónder Volkenbond, nu door middel van dien bond. Het aanzien van deze organisatie als rechtsinstituut daalt meer en meer. Spanje, de hardste schreeuwer om een zetel, is misschien wel tevreden te stellen, in „ruil" voor de toevoeging van het geïnternationa liseerde Tangergebied aan het Spaansche mandaatsgebiedin Marokko. Zoo kan de Volkenbond dus misschien nog misbruikt worden voor imperalistische doeleinden. Het roode leger van Kanton, de Chineesche vrienden der Russische bolsjewiki, hebben aan merkelijke voo deelen behaald op de legets van Woepei-foe. De toestand heeft daardoor weer een dreigend aanzien gekregen in China, zoodat verschillende mogendheden er reeds toe zijn overgegaan om oorlogsschepen te zen den ter bescherming harer belangen en onder danen. Hoe de zaken er zich ontwikkelen is moeilijk te zeggen, want het Chineesche Staatsleven is even ingewikkeld als het Chineesche Mah-jong. In dat spel kan de wind uit alle hoeken waaien, men kan bestookt worden met draken of door schorpioenen. Wie het ingewikkelde Mah jong kent en speelt, wordt telkens verrast door de wonderlijke combinaties, die zich onverwacht vormen. Dat alles verschilt in niets van het politieke en militaire spel der Chineezen. Vrouwenrubriek. £en eenvoudige keurige Herfstmantel. Voor hen, die zelf eens een mooien herfst mantel willen maken, brengen wy onder No. 1123 een afbeelding van een zeer mo derne jas, die, mits van de daartoe ver- eischte stof gemaakt, zooals bijvoorbeeld gabardine, ook uitstekend voor regenmantel kan dienen. De achternaad springt uit in een diepe stolpplooi, terwyl de halve vóór- en achterbaan op de heup bijeenkomen en daar ook een diepe stolpplooi vormen. Deze mantel is zeer gemakkelijk te maken en nu de herfsttijd langzamerhand zijn intrede gaat doen, zal een dergelijk model, naar de laat ste mode geteekend, zeer zeker wel aftrek vinden. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder op gave van No. 1123 in de maten 42-4-4-46 48. Kosten 55 cents per stuk. Nuttige Wenken. Zorg voor het Haar. Er is niets zoo goed voor het haar, als regelmatig en dikwijls borstelen, want dit bevordert den gi;oei en houdt het haar glan zend. 's Avonds vóór het naar bed gaan is hiervoor in den regel de beste t{jd. Men moet het haar om de beurt in vier of vijf1 verschillende deelen splitsen en dan flink van den wortel tot het uiteinde borstelen; daarna regelmatig en systematisch aan den onderkant, iets, dat in deD regel vergeten wordt. Zeer droog haar heeft soms een beetje vettigheid Doodig, doch borstelen be vordert de toevloeiing van de natuurlijke olie, die natuurlijk het beste is. GebTuikt men zoo nu en dan eens een paar druppels bay rum, dan is dat niet kwaad voor den haar groei, doch men moet het goed in de huid inwrijven. Zijn de haren aan het uiteinde gespleten, dan moet men ze de bewerking, die men tegenwoordig met „singeing" - schroeien dus aanduidt, laten ondergaan. Zware of nauwsluitende hoeden,die hethoofd erg warm maken, moeten zooveel mogelijk vermeden worden. De plaats van de scheiding, als men die heeft, moet zoo nu en dan eens verlegd worden, evenals de wijze, waarop' men het haar opmaakt, daar dit onnoodige wrijving op steeds dezelfde plaats voorkomt. Koperen kotels schoonmaken. Om een koperen ketel, die door aanraking met het vuur zwart geworden is, prachtig schoon en blank te brijgen, moet men den ketel eerst goed afwasschen met zeep, warm water en soda. Wanneer men hem met dit sopje goed afgeborsteld heeft, maakt men een papje van messenslijp-poeder en wat paraflne, waarmede men den ketel flink schuurt. Twee of drie herhalingen van deze bewerking kunnen wel eens noodig zijn, doch het eindresultaat zal zijn: een mooie blanke ketel. Oud brood. Oud brood ban men natuurlijk op de be kende wijzen opgebruiken, b.v. door er wen telteefjes van te maken; doch het kan ook nuttig zijn voor het schoonmaken en wel van licht gekleurde peau-de-suède of glacé handschoenen. Men trebbe de handschoenen aan en wrijve de vuilgeworden plaatsen stevig met een stukje oud brood in, zoolang tot de vlekken verdwenen zijn. Het is mo gelijk, dat de vlekken door ouderdom niet geheel verdwijnen zullen, doch in de aller meeste gevallen is het middel probaat. Land- en Tuinbouw. LANDBOUW-ONDERWIJS. KORT VERSLAG van het verhandelde in de Algemeene Vergadering gehou den in Hotel Spee te Sommelsdijk op 30 Augustus 1926. Voorzitter den EdelAchtbaren Heer P. van Schouwen te Oude Tonge. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen en heeft nu goede hoop dat de vereeniving tot stand zal komen, en dat we binnen korten tijd een school zullen bezitten, waar de toekomstige landbouwers zich zullen kunnen bekwamen, om met méér kennis dan hun voorgeslacht, den steeds moeilijker wordenden strijd om het bestaan te kunnen voeren. Medegedeeld wordt dat van B. en W. van Sommelsdijk is ingekomen een missive waarin kennis wordt gegeven dat door den Gemeente raad is besloten, twee localen in de openbare school kosteloos ter beschikking te stellen voor landbouwonderwijs en gedurende minstens 4 jaren, alsmede een woning voor den te be noemen leeraar k f 5,per week. De Voor zitter zegt namens de vergadering het Gemeen tebestuur dank voor deze gunstige beslissing. Daarna wordt aan de orde gesteld, vaststel ling der statuten, welke na uitvoerige bespre- kingjmet algemeene stemmen worden vast gesteld. Het bestuur wordt gemachtigd de Koninklijke Goedkeuring er op aan te vragen. Vervolgens wordt het Huishoudelijk Regle ment aan de orde gesteld, ook dit wordt na ampele bespreking vastgesteld. De contri butie bedraagt voor de individueele leden 1,Voor rechtspersonen, Afdeelingen van de Holl. Maatij. van Landbouw en publiek-1 rechterlijke lichamen ƒ5,Donateurs betalen minstens 5,per jaar of eene bijdrage in ééns van minstens 100, 't Huishoudelijk Reglement voor de school zal door het bestuur in overleg met de commis sie van toezicht worden vastgesteld. 't Schoolgeld zal bedragen voor land- en tuinarbeiders 5,Voor kinderen van land bouwers 10,— 20,— per jaar naar het oordeel van het bestuur. On- of minvermo gende kinderen van goeden aanleg kunnen van schoolgeldbetaling worden vrijgesteld. De Voorzitter brengt nu aan de orde bestuur en bestuursverkiezing, en ste't voor dat het za' bestaan uit 7 personen, 'iefst verspreid over het geheele eiland, hetwelk goedgevonden wordt. Door het gemeentebestuur is aange wezen als bestuurslid uit den Raad, den heer G. Joppe Dzn. zoodat er nog 6 uit de vereeni- ging moeten worden aangewezen. Hiervoor worden ingeleverd 29 biljetten. Bij opening daarvan blijken reeds bij eerste stemming te zijn gekozen, de heeren P. van Schouwen te Oude Tonge, A. A. Mijs te Sommelsdijk, D. Lodder te Goedereede, P. D. Sieling te Melis sant. A. J. G. van Rossum te Ooltgensplaat en A. W. 'Keijzer te Herkingen. Alle gekozenen zijn ter vergadering aanwezig en nemen hunne benoeming aan. De Voorzitter wenscht de gekozenen geluk met hunne benoeming en verzoekt ze even als alle aanwezige leden te trachten leden en leerlingen te werven. Het aantal leden bedraagt thans 52, dat der leer lingen 4. Spreker houdt er zich van verzekerd dat alle vooraanstaande burgers van dit eiland zich als lid zullen opgeven, terwijl die ouders welke het belang van hun jongens begrijpen en het goede met ze vóór hebben, ze zullen laten inschrijven als leerling. In verband met de aanvrage bij de Regeering is spoed nood zakelijk en uiterste termijn 15 September. De heer Ir. P. T. Huisman geeft nog een uitvoerige toelichting over het te verstrekken onderwijs, alsmede over de taak van den leeraar, waarna de Voorzitter met dank voor de goede opkomst en de amicale bespreking deze vergadering sluit. In de daarna gehouden bestuursvergadering worden bij enkele andere bestuursaangelegenheden benoemd tot Voor zitter de lieer P. van Schouwen te Oude Tonge en tot Secretaris de heer A. W. Keijzer te Herkingen. De Secretaris van Landbouwonderwijs, A. W. Keijzer. Herkingen, 31 Augustus 1926, Ariadne. Een schets. Naar het Dultach van Eml! Peschkau. De toejuichingen houden byna niet op. Dat is geen klappen meer, dat is geweld maken met voeten en met stokken, en telkens moet het scherm opgehaald worden en de naam van den meester klinkt jubelend van duizenden monden. Tie naam is in de stad niet geheel en al onbekend. Het is de naam van een man, die sedert een menschenleeftyd van huis tot huis gaat om de opgroeiende jonge dames vertrouwd te maken met het pianospel. Heden echter is die naam een beroemde en gevierde geworden. Dezelfde naam die schou derophalend en hoonlachend uitgesproken werd, wanneer men niet van les geven maar van componeeren sprak, die zelfde naam zweeft nu op aller lippen, op ieders gelaat leest men genot en verrukking. Ongeloovig, vol aanmerkingen was men in de zaal gekomen, maar de eene verrassing volgde de ander en spoedig was er een om keer in stemming te bemerken. Nergens zag men fluisteren of ironisch lachen. Eer biedige stilte, ernstige gezichten, en hier en daar las men op het gelaat de levendigste verbazing. En dan het goedkeurend gemom pel, het klappen en na de groote finale van de eerste acte, reeds 6en luid geroep om den componist. De tweede acte besliste de over winning. Nu weet men dat de man, die voor twintig jaar een pynlyke nederlaag leed, en sedert dien tyd vergeefs aan de deuren van de schouwburgen klopte, een kunstenaar van Gods genade is. Nu weet men dat den armen pianomeester, die tot nog toe slechts met de zorgen van het leven en de verbitteringen van het miskend worden gestreden had, een toekomst wacht vol helderen zonneschijn. De zege is erkend en telkenmale wordt de slanke gryze man voor het voetlicht ge roepen. Hy wankelt, zijn handen en lippen beven, een traan ontrolt zyn oog. Men krijgt den indruk alsof hy nauweiyks den weg tot het tooneel zou vinden, als de jeugdige prima donna, de zangeres van de Ariudue, hem niet als gids gediend had. Haar wangen hebben een blozende kleur haar oogen glinsteren en als de gevierde de hand die hem geleidt aan zyn trillende lippen wil brengen, laat zij het niet toe maar grijpt de zyne en drukt deze met beide handen aan haar borst. Opnieuw jubelt het publiek, den compo nist rollen de tranen langs de wangen de prima-donna ziet hem aan met een blik, die hem een lang leven vol ontbering ver geten doet. Hy is weer jong, als voor twin tig jaar de zege is daar het geluk is overwonnen Het uur van middernacht is lang voorby. De schouwburg ligt daar eenzaam en ver laten, maar in het hótel aan den overkant branden de lichten schitterend. Daar wordt de overwinning nu gevierd, steeds knallen de kurken der champagneflesschen, en tel kens hoort men d^n naam noemen van den kunstenaar. In langen tyd is de directeur niet zoo goed gehumeurd geweest, als heden. Een glimlach zweefde op zyn gelaat, zyn oogen zagen vol tevredenheid in het rond. Dat was nu nog eens een succes l Maanden lang zou de schouwbnrg het publiek trekkenEn wat een reclame! In de geheele wereld zou men zyn naam noemen, als ontdekker van een nieuw talent. Leve onze kunstenaar I Niet alleen de directeur, neen de geheele wereld was verheugd. De zangeis zfjn biy, omdat zll eveneens in het succes deelen. De kapelmeester verheugt zich in stilte, omdat hy in langen tyd geen repetitie heefr. te leiden. De journalisten zijn vergenoegd, omdat ze nu eeDS naar hartelust kunnen prijzen En de andere... Ze zijn verheugd, omdat de champagne stroomt als ware het water De componist waant zich in den hemel. Het geluk zetelt op zyn gelaat en straalt hem uit de oogen. Hij zit naast de prima-doDna, de vertolkster van Ariadne, en wie de op gewonden gezichten van beiden beschouwt, zou aan een verliefd paartje denken, als men niet wist dat het componist en apostel, meester en zangeres zyn. Men houdt een nieuwe speech - opnieuw gejubel. De kunstenaar slaat er geen acht op. Zyn oogen zyn onafgebroken op de zangeres gevestigd, hy luistert alleen naar haar teedere en vleiende woordjes. Niet alleen de tyd van ontbering is vergeten, ook het succes ligt achter hem als ware het slechts een droom geweest. Wat hy ziet, is alleen de blik vol liefde in haar oogen... hy 'is weer jong als voor twintig jaar, bet geluk is bemachtigd. het eenige geluk dat voor den componist bestaat. Terwy l hy haar zoo aanziet, buigt de prima donna zich plotseling naar hem toe en legt haar lippen aan zyn oor. Haar lokken raken de zjjne aan, het is hem alsof hy een kus ontving.De champagnekurken knallen weer, nieuwe toasten, opnieuw gejubel, maar de overgelukkige componist ziet niet meer, hij hoort alleen wat z(j hem fluisterend doch juichend tevens aan het oor zegt. Het begon reeds te schemeren. Wankelend als een dronken man, loopt de componist door de stille straten. Eindeiyk staat by stil, voor zijn woning, het slot knarst en piepend gaat de deur open. Langzaam gaat hy de donkere trap op. Boven echter moet het licht zyn, hoe booger hy komt des te helderder wordt het, dan komt hy aan de laatste kromming... ja, daar staat een lamp. By het schynsel van het zwakke licht ziet men dat de kamerdeur, feesteiyk versierd is. Guirlandes, dennen groen en rozen zy'n er om geslingerd, en daarboven pry kt het opschrift Ariadne". De componist blyft staan, zyn gelaat is doodsbleek, zyne lippen beven. Ariadne, fluisteren zyn trillende lippen, Ariadne". De deur wordt geopend, een vrouw komt te voorschyn om hem goeden dag te zeggen. Tranen staan in de oogen, doch haar gelaat straalt van vreugde. Dank, dank,juffrouw Leuthold, stamelt de componist. Ik kan niet spreken, ik heb rust noodig. Voor hy naar binnengaat keei t hy zich nog eens om en vervolgt: Juffrouw Leuthold, ik zal nu veel geld krygen. Voor my komt het telaat.maar uw zoontje Frits zal studeeren... ik zal voor hem zorgen. De juffrouw uit eenige woorden van ver bazing, doch de kunstenaar weert haar af en verdwynt daarna in zyn kamer. Daar, achter de grauwachtige heuvels, komtjuist de zon op, haar zwakke, bleeke glans valt in het kleine vertrek, als wilde zy het ar moedige huisraad in een sluier hullen van louter goud. De componist ziet het niet, hy zinkt op een stoel voor de piano neer en bergt het hoofd in de banden. Toen kwam alles weer als een droom terug. Niet het lange leven vol eenzame ondank bare arbeid, die lang voor den tyd zy'n haar grys heeft gemaakt, maar eerst de tyd waar in het was alsof alles nog zou verkeeren, toen de tyd van de repetitie en eindeiyk de avond van de opvoering hoe vol geest drift was zy, hoe zy zyne hand tegen haar borst drukte hoe zij by het neerlaten van het scherm, weenend in zyn armen zonk. Wat hy had gehoopt wist hy nu, dat het niet alleen de belangstelling voor haar rol, voor zyn werk was, wat in baar leefde dat haar hart zich geheel en al tot hem gewend had. Zoo droomt hy voort, een wree- de glimlach zweeft op zyn gelaat. Hy hoort het knallen van de champagnekurken, hy ziet haar in het vleiende gelaat, in haar van vreugde stralende oogen noen in haar verliefde oogen. Hoe schoon is zy, hoe doortrilt hem nu het geluk, het eenige geluk. ZU buigt zich tot hem, haar gloeiende adem bedwelmt hem, haar lippen raken zyn oor, en zoo fluistert zy hem toe, geheimzinnig glimlachend op een toon vol geluk... Gy zult de eerste zyn, die het weet. Van avond vóór de voorstelling ontving ik een brief van myn verloofde, luitenant Ber- houd zyn ouders hebben hun toestemming gegeven, uw Ariadne was de laatste rol, die ik als meisje heb gezongen. De droom was teneinde. Hy weet dat zyn haren grijs zyn, het eenige geluk, dat be staat, zal hem niet meer ten deel vallen. Zoo zit hy met het hoofd in de handen tot den laten morgen. Juffrouw Leuthold klopt en treedt binnen mot haar zoontje. De componist sluit den jongen In zyn armen met een hartstocht, die de goede vrouw niet begrypt, en zegt: - jy zult het beter hebben dan ik Fritz jy moet het beter hebben... jy bent jong!... DE LANDDAG TE OUDDORP. Het zag er niet bijster fraai uit niet het weer Donderdagmorgen toen we onze plaats in een van de auto's innamen, die ons naar den Land dag te Ouddorp zou vervoeren. De lucht tee- kende zich zwaar af aan den horizon, in den morgen rommelde het heftig in de verte. En toen we, rijdende Dirksland passeerde kwam er een nevel over liet Flakkeesche land heen zet ten, om bij Melissant in een motregentje te veranderen. Daar bleek dat het zwaar geregend had eu de Flakkeesche wegen werden bitter slecht voor de talrijke motorrijders en chauf feurs die zich naar Ouddorp begaven. Het zal dan ook aan de gladheid van* den weg zijn gelegen dat er op den Kortcweg een groote vrachtauto vol belangstellenden uit Oost- Flakkee in een grooten grintbak reed en met vereende krachten er uit geholpen moest worden. En in verband met deze slechtheid van den weg dient vooral dat deel te worden genoemd bij Stellendam, hetwelk de polder in beheer heeft en dat hierin, hoe droevig, uit munt. Toen de steeds aangroeiende stoet auto's en motorfietsen aankwam op het tcrTein bleek men daar al vast begonnen te zijn met dc schietwedstrijden. Lt. Schouwman oordeelde het het verstandigst om direct voortgang hierin te zetten, wilde men klaar komen met dit nummer in den morgen. Onder zijn leiding, en bijgestaan door een aantal volijverige sergeants knalden de Flakkeesche jongens in Ouddorps duinen op de roos, dat het een aard was. Jammer dat de motregen doorhield en eens zelfs veranderde in een stevige piasbui, zoodat de meeste merischen hun heil zochten in de groote tenten, die op het terrein ver rezen waren. Dat was echter geen beletsel voor het verder door te gaan met de morgen wedstrijden, naast schieten werd er ook "een begin gemaakt met het nummer hardloopen, waarvoor ook al veel belangstelling bestond. Tegen twaalf uur houdt gelukkig de regen op, het blijft echter zeer diezig en van het veld is de vuurtoren nauwelijks té zien. De steeds aangroeiende menigte hoort dan het geraas van een aantal vliegtuigen en uit de mist banken, keurig in slagformatie komen drie marine-toestellen, die tot kort boven het veld dalen om 'daar eenige manoeuvres uit te voeren. Een dezer toestellen daalt op zee, maar kort daarop stijgt ze weer op. De branding aan de kust scheen het beletsel te zijn, om aan het aanvankelijk geopperde plan, de marine- vliegtuigen zouden op zee dalen en naar land worden gesleept, gevolg te geven. Tegen één uur concentreert zich veel drukte nabij het Ouddorpsche raadhuis en ring. De leden van de Motordienst keeren naar het dorp terug, dat zich in een echt feestdos had opge maakt om de militairen te ontvangen. Oud dorp's burgerij had aan de uitnoodiging om te vlaggen druk gevolg gegeven, het aantal wapperende vlaggen was buitengewoon groot en de Ouddorpers hadden bovendien nog mooie eerepoorten opgericht op den weg naar het Landdag-terrein. Het is ruim een uur als de liooge autori teiten komen. Minister Lambooy, vergezeld van generaal Fris en meerdere hoofdofficieren worden door burgemeester Gobius du Sart ontvangen. Het geheele, uitgebreide gezelschap gaat naar de raadszaal waar de burgemeester het eerst het woord neemt. Spreker heet alle aanwezigen welkom in Ouddorp. Hij is er trotsch op d.at het hun gelukt is om aldaar in de duinen een landdag te organiseeren, al heeft men dan ook niet zoo'n buitengemeen groot programma kunnen maken. Het hoofddoel is om de landstorm te maken tot het middelpunt van aller belangstelling. Spreker is verheugd dat er zooveel autoriteiten blijken van belang stelling gaven. Hij wenscht den heer Duymaer van Twist van harte geluk met zijn bevorde ring tot generaal-majoor, zoo ook de heeren generaal Fris en kapitein Bruggeman met de hun verleende onderscheidingsteekenen. De burgemeester eindigt zijn rede met een drie werf hoera voor de Koningin, waarmee alle aanwezigen luide instemmen. Staande hoort men daarna het Wilhelmus aan dat de muziekvereeniging Apoiio buiten speelt. Minister Lambooy antwoordt den burge meester. Hij brengt hem dank voor de harte lijke ontvargst, die hun was bereid. Hij meent echter dat de burgemeester een woord heeft gebruikt in zijn rede die niet zoo is bedoeld. De burgemeester sprak van de soberheid van hun landdag in verband met hun hoofddoel, het tot middelpunt maken van de belang stelling voor den landstorm. Die soberheid is verre te zoeken, men heeft juist buitengewoon veel werk van den landdag gemaakt. Spreker vindt hier na zijn prachttocht over liet eiland, veel sympathie voor de landstorm. Vervolgens wenscht hij den heer Duymar van Twist geluk met zijn benoeming tot generaal-majoor. Het was spreker een buitengewoon genoegen om Hare Majesteit deze benoeming voor te leggen omdat kolonel Duymaer van Twist zich zoo verdienstelijk maakt voor de landstorm beweging. Tot generaal Fris wem't spreker zich ook even. Generaal Fris verlaat binnenkort den dienst om een bezoek te brengen aan zijn kinderen in Indië. Hij en kapitein Bruggeman ontvangen sprekers gelukwenschen met hun verkregen onderscheidingen. Minister Lambooy deelt tot slot mede dat zijn uitnoodiging om hier te komen geen uit noodiging was maar een uitdaging. Hij had van sergeant Nicuwenhuizen een schrijven ontvangen, waarin deze hem medegedeeld had dat de commissie het voorstel om den minister te verzoeken met zijn tegenwoordigheid hun landdag luister bij te zetten met honend gelach had ontvangen. Wanneer de Minister zijn re'e geëindigd heeft begeeft het gezelschap zich aan tafel tot het gebruiken van een lunch. Het is onderdehand twee uur geworden als het gezelschap hiermee is geëindigd. Wanneer zij daarna uit het dorpshuis komen, filmt men voor de landstormfilm het geheele gezelschap evenals het défilé van het motorcorps voor den Minister. Het weer klaart hoe langer hoe meer op. Af en toe valt er nog wel eens wat regen, maar uit het Westen gaat het oplichten en voor den middag ziet het er al veel beter uit. Negen minuten voor half drie komt het gezelschap op het terrein aan, alwaar militaire politic ruim baan voor hen maakt. Kwart voor drie eindelijk kan de officieele opening van den landdag plaats hebben door den heer Van der Velde uit Goedereede. Spreker is, als Voorzitter der Gewestelijke Landstormcommissic geroepen om dezen landdag te openen en hij Kan niet anders beginnen dan den Ouddorpers warme hulde te brengen voor hun ontvangst van den Landstorm met vlaggen, met ccregroen en eerepoorten. Het is hem een genot hier den landdag te openen, hier, in deze rustige omge ving. Want het doel van den Landstorm is om deze rust te bewaren. Spreker vergelijkt den landstorm met het duin waarop hij staat. Het duin bestaat uit zandkorreltjes. Men kan ze gemakkelijk wegblazen. Elk korreltje op zicli zelf is niets. Maar vele korrels vormen het duin. vormen het bolwerk dat ons land beschermt. En met de landstorm is het precies eender. Het is het groote korps dat een waarborg geeft voor de veiligheid en rust van ons land. En zooals de duinen ons land tegen het water voort durend beschermen zoo zal. wat God verhoede het Landstormcorps te allen tijden waken voor de rust van ons land, en haar bewoners. Spre ker heet vervolgens de hoogc autoriteiten wel kom en spreekt tot slot zijn wensch uit, dat vele sluimerende harten van vader landsliefde open mogen gaan en de dragers zich aansluiten bij den Vrijwilligen Landstorm. Tot slot stelt hij onder veel enthousiasme voor een telegram van hulde te zenden aan Hare Majesteit dc Koningin. (Applaus). Het telegram, dat naar H. M. dc Koningin gestuurd was: luidde als volgt: De Bijz. Vrijw. Landst. Verb. Monden der Maas deel Goeree en Overflakkee en Motor- dienst Sectie Goeree benevens duizenden be langstellenden op den Landdag te Ouddorp bijeen geve Uwe Majesteit ecrbiediglijk de verzekering van innige trouw en aanhanke lijkheid. De Voorz. van den Gew. Landstorm Van der Velde,

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 2