1 itarief. 16R1ËK TEL. 21 H. BlliiS - Sommelsdiik s Jeuk] WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1926 DE WENTELTRAP KWATKKS' VOLLE;MELK-REEP VARIA. iters en 's zomers beklimmers weer, aw trotaeeren om eiland. tijk van ERWEIJER ULI voort- door Dagelijks ir voorm. en van olgens aisptaak. No. 236. I 31 Juli :zig. tijdon ata cen»- 3a gcsn nieuwe r in, Redurende lelijke joule gefol- tn Uwo c-zond- anneor óén aan- de eivato aanval •ling binnen eon ophoudon. Be* elcent na dagen nachten ronder at Uw huid niet maar hcecUjk >n geeft D.UJ). ttO. b.D.Ó tr*v «e- ;htingen- ir ons INRICHTEN, n zijn.'Wij leveren, hetmogclijkedlen- en uwer woning, kamer als voor de open, gangen enz. tot het rijkste. In »n prachtsorleerlng Karpetten. Matras- in. Meubelen, lino- voorradig; dan heb- alen-collectle.waar laat in vindt PFENS. - Mtddclharnls. ïblleertng. nakert). Installaties, reral te ontbieden. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de n.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelhamis. 8! jaargang. - n°. 75 Binnenland. Het Nederlandsch-Duitsche Verdrag. Het Nederlandsclt-Duitsclie Verdrag is er in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming doorgegaan niet omdat aan dit traciaat geen haken en oogen zijn, zooals a-0n elk ander verdrag maar omdat het nu tóch al zoo ver was, want onze Heeren onderhandelaars waren reeds in de zoo handig door de Duitschers op gezette val der „Stundung" (de reeds bij voorbaat ingaande verlaging der land- bouwtarieven) geloopen. Ware dit niet het geval geweest hoogstwaarschijnlijk zou er dan nog menig woordje over dit Ver drag in ons Hoogerhuis gevallen zijn. lntusschen hebben eenige der eerste Kamer-leder toch nog even hun meening ten beste gegeven. Zoo zeide de Heer Van den Bergh dat hij zich nu wel verplicht zag vóór te stemmen maar njet, omdat hij zoo hard met dit verdrag wegliep. Spreker wees nog op een anderen han- digen zet der Duitschers, waarbij ver geleken de mefcgaandheid van onze onder handelaars wel wat simpel aandoet. Vóór de Duitschers n.l. met ons aan het onder handelen gingen, zetten 2ij, heel listig, de landbouwtarieveu ongelooflijk hoog op, o.a. 60 van witte en 100 van roodc kool. Toen nu de besprekingen met ons gaande waren konden zij in schijn een geweldig zwaar offer brengend die tarieven tot op de helft reduceeren.met het resultaat, dat ze toch nog lekker hoog bleven! Wanneer men het verloop dei onder handelingen nagaat, vraagt men zich af, waarom onze onderhandelaars geen ge bruik hebben gemaakt van het credict om iets van beteekenis te bereiken, en hoe het komt, dat onze ploitici de gelegenheid hun door den geldmangel van Duitsch- land tijdens de onderhandelingen geboden, ongebruikt lieten voorbijgaan. De Heer Van den Bergh wees er verder op, dat van October tot vóór enkele weke" door Duitschland rond 135 millioen hier te lande geleend is. Als onze Regeering nu eens onze grootc financiers in den arm genomen had, dan zou men op deze wijze de Duitschers wel „kalm" gekregen heb ben. Maar ook dit werd nagelaten. En wat de „Stundung" betreft, het zou veel beter zijn geweest, alsdus de Heer Van den Bergh, als onze onderhandelaars die hadden afgewezen en geweigerd het Ver drag te onderteekenen en als onze Re geering dan met een credict-aanvrage bij dc Generale Staten was gekomen om het verlies voor te schieten en aan den Land en Tuinbouw tc vergoeden, waarna dit bij het sluiten van het Verdrag op Duitsch land verhaald had kunnen worden. Dc Minister merkte daartegenover op, dat de Bloembollen- en dc Vlccsch- export dan ongetwijfeld met cenzelfden maatregel zouden zijn gekomen, hetgeen toch niet goed in het kader van Vrijen feuTlletonT Naar het Amerlkaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 27) )0< Liddy was nu hij ons gckr.men, met een lamp in haar handen. Wc stonden dicht bij elkaar boven aan de wenteltrap cn keken naar beneden. Er was niets te zien en het was er heel etU. Toen hoorden wc Halsey de hoofdtrap opkomen. Hij liep dc gang in waar wij stonden. ..Er probeert iemand om in tc breken. Ik dacht dat ik iemand hoorde gillen. Wie was het?" Op onze verschrikte gezichten las hij dc waar heid. ..Daar beneden heeft iemand gegild." zei ik. ..En Louise is niet in haar kamer." Met een ruk nam Halsey de lamp uit Liddy's handen en holde de wenteltrap af. Ik volgde hem, wat langzamer. Door de schrik was ik als ver lamd. Ik kon bijna geen voet verzetten. Onderaan de trap gaf Halsey een schreeuw en zette dc lamp neer. „Tante Ray!" riep hij verschrikt. Onderaan de trap lag Louise Armstrong, met haar hoofd op de onderste trede. Ze lag er bfeek en bewegingloos, haar kimono open over haar nacht hemd cn haar zware vlecht naar boven toe, alsof 2C dc trap was afgegleden. Ze was niet dood; Halsey legde haar op den grond en begon haar koude handen tc wrijven, Handel scheen te passen. Over het alge meen vond Minister Van Karnebeek, dat er niet veel meer bereikt had kunnen worden, dan thans het geval is. Het voorgaande is in het kort de samen vatting van de geheele zaak, de kern van hetgeen in de zitting dei Eerste Kamer behandeld werd. Uit het feit, dat, niettegenstaande de bemerkingen van den Heer van den Bergh en eenige anderen, het Verdrag zonder hoofdelijke stemming er door ging, bewijst toch wel, dat er veel gedoe in moet zijn, want ware dit niet het geval, wij twijfelen niet, of onze Eerste Kamerleden zouden het Verdrag zonder meer hebben ver worpen. Wij vei trouwen, dat dit tractaat in zijn uitwerking gunstige resultaten voor onzen handel in het algemeen moge hebben, want nog steeds zijn de tijden verre van gunstig en een opbloei van alle takken van handel en landbouw, van binnen- landschen verkoop, zoowel als van export, is de kortste weg om -tot een minder on-' gunstigen toestand te geraken. Gelukkig zijn wij een natie van veerkrachtige en werklustige menschen, zoodat ons land zich langzamerhand wel aan de moeilijke omstandigheden zal weten te ontworstelen, Buitenland. Duitschland zucht onder een nijpend gebrek aan geldBelgië worstelt en kron kelt zich in alle mogelijke bochten om toch maar tot een saneering van den franc te geraken; Frankrijk ja, wat van Frankrijk te zeggen? Kabinetten, Pre miers, zij volgen elkander op met de snel heid van den bliksem, financieis houden besprekingen met staatsmannen en nau welijks zijn zij tot iets gekomen, wat op overeenkomst of gedragslijn lijkt of boem! de staatsman is zijn portefeuille alweer kwijt. Engeland zit ook voor schul den van beteekenis en verheugt zich bovendien nog steeds in een zeker iets, dat „mijnwerkersstaking" heet; Italië lage Lier-stand wrijving in de gods dienstige richtingen; welk land in Euiopa kan er zich op beroemen in even gunstige omstandigheden te verkeeren als die, waar in het was vóór de verschrikking van 1914 zich als een alles verwoestende lawine over Europa stortte; vóór bet gruwelijk mon ster van den oorlog zijn verpestenden adem liet gaan over alles wat daar bloeide en groeide, over oogst en gewassen, over fabrieken en mijnen, over handel en nijver heid, over landbouw en veeteelt, over vaders, moeders, zonen en dochters, over vrouwen en kinderen, over alles wat leefde en werkte en gelukkig was! „Oorlog!" Hoe ontelbare malen is dat woord al uit gesproken door sommigen hoe is het mogelijk juichend, door anderen onverschillig, door weer anderen de neutralen met een glimlach, doch door verreweg de mcesten met een klank van woede en haat en smart of droefheid in terwijl Gertrude cn Liddy opwekkende middelen gingen halen. Wal mij betreft, ik zat daar maar onderaan die vreesclijkc trap ik zat, omdat ik niet staan kon cn peinsde er over hoe dit nu weer zou afloopcn. Louise was nog bewusteloos, maar haar ademhaling werd duidelijker en ik stelde voor dat we haar maar in bed moesten leggen voor ze hcelcmaal bijkwam. Voor mij was er iets griezeligs in het feit dat ze daar in bijna dezelfde houding en op precies dezelfde plek lag waar we haar broer hadden gevonden. En om de over eenkomst nog sterker te maken, sloeg de klok in de hal net drie uur. Het was vieT urn voor Louise in staat was om tc praten cn het werd buiten al een beetje licht, voor ze ons een samenhangend verhaal kon doen over wat er gebeurd was. Ik geef het precies weer. Ze zat tegen een stapel kussens aan in bed, en Halsev zal naast haar, zonder dat ze protesteerde en hield haar hand vast, tcrwij zij vertelde. „Ik kon niet goed slapen," begon ze, „gedeel telijk waarschijnlijk omdat ik vanmiddag geslapen heb. Om tien uur bracht Liddy mij wat warme melk cn viel ik in slaap tot 12 uur. Toen werd ik wakker en ik begon over allerlei dingen te den ken en te tobben, zoodat ik niet weer in slaap kon komen. ,!k tobde er over waaron ik niets meer van Arnold gehoord had nadat na dien avond, toen Ik hem In de portierswoning had gesproken, ik was bang dat hij ziek was. want hij had iets voor mii moeten doen, en hij was niet terug gekomen. Het zal ongeveer drie uur geweest zijn toen ik iemand hoorde kloppen. Ik ging overeind zitten en luis-, terde, ok ik wel goed gehoord had en het klop pen hield niet op. Het klonk nogal gedempt en ik i INGEZONDEN MEDEDEELING. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed: DE BESTE de stem om alles wat zij erdoor verloren hebben. En daarom werden allerwegen de po gingen om tot een langdurigen vrede te geraken met vreugde begroet; de Vrou wenbeweging voor den Vrede, de bespre kingen te Locarno, alles wat kon bij dragen tot het bet eiken van het doel: „Geen oorlog meer!" Daarom doet het ons goed te zien, dat er thans weer een nieuwe stap gedaan is op den goeden weg, die men reeds door het instellen van het Hof voor Inter nationale was ingeslagen. Dezer dagen nl. is Professor Walter Schücking benoemd tot Hoogleeraar in het internationaal Recht aan de Universiteit te Kiel en deze benoeming ging gepaard met de bijzondere opdracht college te geven in de „Geschied kundige Ontwikkeling van de Internati onale Vredesbeweging". Bravo! Dit is de eerste opdracht van dien aard in Pruisen en het Duitsche Rijk, waardoor aan een reeds lang bestaande en diep gevoelde be hoefte van de voorstanders der vredes- gedachte tegemoet gekomen wordt. Nu is het te hopen, dat spoedig aan alle hoogescholen leerstoelen voor Volken- techt zullen worden ingesteld en dat deze bezet zullen worden dooi Professoren, die bekende en erkende voorstanders zijn van de volksverzoening. En de mogelijkheid daaitoe is lang niet uitgesloten. Reeds eenigen tijd geleden immers, werd in Duitschland opgericht de Bond voor Euro- peesche Toenadering en deze bond heeft thans een oproep gepubliceerd, waai in er op gewezen wordt, dat, wil men tot het doel, de algemeene ontwapening komen, de morcele waarborgen, welke in de plaats der militaire zullen komen, ook van geen enkele zijde geschonden zullen worden. Dit nu kan men slechts bereiken door dieper in de idee der grondige samen werking door te dringen, vooral op eco nomisch gebied. Voorzittei van den bond is dezelfde Professor Schücking, terwijl de oproep onderteekend is door vooraan staande mannen, als Marx, Stresemann, en Gessier, den voorzittei van den Rijks dag, Löbe, Graaf Bernstorff, enz. zoomede door verschillende vertegenwoordigers van handel, finantiën, wetenschap, landbouw en geestelijkheid. Laten wij den wensch uitspreken, den diepgevoelde» wensch, dat dit de stoot moge zijn tot het bereiken van het be oogde doel: vcrbeiering van den alge meene toestand, oorlogsverklaring aan den oorlog, het geluk, de rust en den viede voor de menschheid! DB LANDBOUW-ONDERLINGE. De masndelüksche groei van de L.-O. en de T.-O. Op 1 Juli 1926 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid van de Landbouw-Onderlinge toe: Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen 10 6.6U0. Friesland 58 36.139. Drenthe 26 13 446. Overijsel 20 n 11 877. Gelderland 17 7.538. Utrecht 3 2.074. Noord-Holland 20 15.074. Zuid-Holland 10 4.397. Zeeland 5 3.127. Noord-Brabant 5 2.495. Totaal 174 f 102.767. Per 1 Juli 1926 traden als lid der T.O. toe 37 werkgevers, uitbetalende aan loon ƒ37.061. Sedert 1 November 1925 vermeer derde het aantal leden by de: Landbouw Onderlinge met 1116. Uitbetalende 1.184.224: loon. Tuinbouw Onderlinge met 319. Uitbetalende J 885.863 loon. De secretaris van de P.O.C. Overflakkee A. W. KEIJZER Herkingen, 30 Juli 1926. was op 't punt om Liddy tC Toepen. Toen vermoed de ik plotseling wat het was. De Oostelijke in gang en de wenteltrap werden altijd door Arnold gebruikt als hij laat uit bleef cn soms, als hij zijn sleutel vergeten had, klopte hij en dan ging ik naar beneden om hem open te doen. Ik dacht dat hij teruggekomen was om mij tc spreken over het vreemde van den tijd dacht ik niet eens, want hij kwam altijd op de zonderlingste uren thuis. Maar ik was bang, dat ik te zwak zou zijn om beneden te kunnen komen. Het kloppen hield aan en net toen ik Liddy wilde roepen, holde zij de kamer door en dc gang in. Toen stond ik op, en trok mijn kinomo aan. Ik voelde rrtij zwak en duizelig, maar ik moest Arnold spreken, als hij het was. „Het was overal erg donker, maar ik wist na tuurlijk den weg. Ik tastte naar de trapleuning en liep zon vlug ik kan naar beneden. Het kloppen was opgehouden en ik was al hang dat ik te 'aat zou zijn. Ik kwam beneden aan de trap en liep toen naar de deur van de Oostc'ijkc veranda. II: dacht er geen oogenbiik over of het moest Arnold zijn. tot ik bij die deur kwam. Ze was niet op slot en stond zelfs aan. Overal was het donker, buiten ook. Ik voelde me vreemd en beverig. Toen dacht ik, dat Arnold misschien zijn sleutel had gebruikt: hij deed wel eens vreemd, en ik keerde om. Toen ik onderaan dc trap stond dacht ik, dat ik iemand hoorde aankomen. Ik werd vrecselijk zenuwachtig in het donker cn ik kon nauwelijks staan. Met moeite bracht ik hef tot dc derde of vierde trede, toen voelde ik dat er iemand op de trap naar mij toekwam. Het volgende oogenbiik voelde ik een hand op de trapleuning tegen de mijne aan. Er schoof iemand langs me ik gaf een gil. Toen ben ik zeker flauw gevallen. Levenswijsheid. Nog steeds zijn er honderden menschen te vinden, die de dwaasheid begaan, zich naar z.g. „waarzegsters" te begeven, om te trachten erachter te komen, wat de toekomst voor hen verborgen houdt. Woorden, overreding, af keuring, niets helpt. Zij blijven trouw hun goede geld wegsmijten aan de bakerpraatjes van „zieners" en „handlezeressen." Moge het volgende voorbeeldje hen van hun dwaal wegen doen terugkêerenDezer dagen belde iemand bij een „Kristallezeres" aan^ om zich de „toekomst te laten voorspellen". „De juf frouw is niet thuis", was de boodschap. „Waar is zij dan?" „O, zij is hiertegenover bij de bandlijnkundige, om zich de toekomst te laten voorspellen". De persoon, die aangebeld had, was voor goed genezen. Moge dit ook voor anderen een les zijn. Het is voor ons langzamerhand heel gewoon geworden, dat wij de dieren, die in onze om geving leven, beschouwen als wezens, waarvan wij zoo veel mogelijk nut kunnen trekken. Een doodgewone koe, bijvoorbeeld, geeft ons, behalve beefsteak en melk, haar huid om schoenen en heur haar om er borstels etc. van te maken. Een haas of konijn vinden wij lekkerder en „nuttiger" in gestoofden of ge braden toestand, dan wanneer zij bij de boeren de kool oppeuzelen; een olifant vinden wij wel interessant in het circus of den dieren tuin, doch zijn grootste verdienste is in ons oog wel deze," dat hij ons van ivoor voorziet, zoodat de heeren der schepping mooie ronde biljartballen krijgen om hun partijtje mede te spelen. En zoo is het met bijna alle dieren. Tot zoover Louise's verhaal. Aan de waarheid er van viel niet te twijfelen en wat ik vooral zoo onuitsprekelijk tragisch vond, was het feit. dat het arme kind naar beneden was gegaan om haar broer open te doen haar broer, die. haar goede zorgen nooit weer noodig zou hebben. Tot tweemaal toe was er nu iemand, schijnbaar zonder reden, het huis binnengekomen door die zelfde deur; blijk baar had hij ongehinderd in huis rondgeloopen en was weer langs denzelfden weg verdwenen. Was die onbekende er nog een derden keer geweest, op den nacht toen Arnold Armstrong vermoord was? Of nog een vierde keer. en bij die gelegenheid in den waschkeldpr, gevallen? Het was ons onmogelijk om nog te gaan slapen. Tenslotte gingen we ons aankleeden: L.ouise scheen gelukkig geen nadeclige gevolgen te ondervibden van haar tocht. Maar ik besloot dat ze voor de dag om was, de waarheid moest hooren. Ik nam nog een besluit en bracht dat dadelijk na het ont bijt ten uitvoer. Een van dc ongebruikte slaap kamers in den Oostelijken vleugel, achter in de smalle gang, liet ik in orde maken en van dat oogenbiik af sliep Alex, de ttiinman daar. Een man in dat enorme hnis was een dwaasheid, nu er voort durend zulke vreemde dingen gebeurden, en ik moet zeggen dat we ai heel weinig last van Alex hadden. En 's morgens onderzochten Halsey en ik ook terdege de wenteltrap het kleine portaaltje onderaan, en het speelzaaltje dat er op uit kwanl. Er vëas nergens een spoor van iets vreemds te ont dekken cn als we zelf het geklop niet gehoord had den, zou ik gedacht hebben dat Louise het zich verbeeldde. De buitendeur was dicht en op slot en de trap tag er even onschuldig uit als altijd. Een der weinige uitzonderingen maakt hierop in een land als het onze tenminste, waar wij met zijn hoedanigheden niet te best ver trouwd zijn de struisvogel. Vrijwel het eenige, wat wij van hem weten, is, dat hij een geweldig politicus is. Heel wat groote mannen hebben op zijn voorbeeld den „kop in het zand gestoken". En toch is deze hardlooper mis schien wel der een nuttigste dieren, die er zijn. Zijn vleesch wordt gedroogd en als „biltongd bewaard en gegeten. Zijn huid wordt gelooi" en gebruikt tot het vervaardigen van heel fijne damesschoentjes. Zijn veeren dienen tot het fabriceeren van plumeaux en er zullen heel wat huisvrouwen op de wereld zijn, die haar kamers en meubelen met zijn veeren schoon houden. Maar de struisvogel geeft behalve dat ook nog zijn beenderen, waaruit meel wordt vervaardigd. Om der wille van het „eere, wien eere toekomt", dus hebben wij de nuttige hoedanigheden van dit dier even gememoreerd. Terug naar de Natuur? Een geleerde van den modernen tijd schrijft, dat hij verwacht, dat het menschelijk ras bin nen den tijd van ongeveer zestig jaren aan merkelijk veranderd zal zijn. „Onze klein kinderen", zegt hij, „zullen de natuur als hun leermeester beschouwen en niet de theologie of de philisophie". En hij voegt er nog bij, dat onze kleinkinderen veel meer een inter nationaal gevoel zullen zijn toegedaan, welk gevoel het idee -van vaderlandsliefde, zooals wij dit nog kennen, zal vervangen. Hoewel wij voor alle geleerden een zeker respect hebben en gaarne met ernst het oor te luisteren leggen, wanneer mannen van de wetenschap aaif het woord zijn, willen wij toch opmerken, dat in het algemeen de dingen niet zoo gauw gebeuren. Patriotisme, vaderlands liefde, beteckent niet alleen een soort onbe stemd gevoel van vereering voor alles wat ons vorstenhuis of vaderland betreft, doch het is tevens, en voornamelijk, het vasthouden aan en het bijeenhouden van alles, wat onze voor vaderen hebben gedaan en bijeengebracht. En dat is iets, wat er-in één of twee generaties hopenlijk niet „uit" zal zijn. En wat betreft het beschouwen van de natuur als onze leer meester zonder de hulp van theologie of phi losophic, wij gelooven, dat de natuur ons slechts losophie, wij gelooven, dat de natuur ons slechts kan leeren, als het licht der philosophic ons helpt haar te begrijpen en het licht der inspiratie het de moeite waaTd maakt daartoe een poging te doen. De onbeschaafde menschen hadden slechts de natuur tot leermeester en zij leerden er slechts van elkander te ver moorden en dan bijgeloovighedcn uit te den ken om zich te kunnen rechtvaardigen. Neen, wij houden het voorloopig niaar hij vader landsliefde en het „ouderwetsche" van gods dienst en beschaving. De filmster in de etalage. Een groot warenhuis te Chicago probeert de zomersche slapte-in-zaken door" een attractie te boven te komen. In de grootste etalages aan een der drukste straten heeft het daartoe drie kamers ingericht: een woonkamer, een werkkamer en een slaapkamer met bad. In deze vertrekken verblijft van 's morgens 9 tot 's avonds 9 een schoone Amèrikaansche filmactrice, en het publiek heeft gelegenheid, deze dame zoowel in fleurige pyjama, als ook in het eerste stadium van" den slaap-der-on- schuld te bewonderen, welk laatste uit de Amcrikaansche films zoo welbekend is... Halsey, die mijn verhaal over den nacht toen Liddy cn ik alleen in huis waren, eigenlijk nooit lieelemaal ernstig had opgenomen was nu zeer onder den indruk. Hij ondmocht de betimmering onder en boven de trap, blijkbaar op zoek naar een geheime deur en plotseling herinnerde ik mij het stukje papier dat meneer Jamison tusschen de bezittingen van Arnold Armstrong had gevonden Zoo nauwkeurig mogelijk verleide ik Halsey. wat cr op «tond en hij schreef het in ziin notitieboekje. „Ik wou, dat u mij dat wat eerder verteld had." zei hij, terwijl hij zijn boekje in zijn zak stopte. Wij vonden in huis heelemaal niets, en ik ver wachtte ook niet veel van een onderzoek van de veranda en den tuin. Maar toen we de buitendeur openmaakten viel er iets met veel geraas in het portaal. Het was een biljartqueue. Halsey nam het ding verbaasd op. „Dat is ook nogal slordig," zei hij. „Daar hebben de bedienden zich zeker mee geamuseerd." Ik was er lang niet van overtuigd. Geen der bedienden zou zich des avonds in den Oostelijken vleugel gewaagd hebben tenzij de noodzakelijkheid er hen toe dreef. En een biljartqueue. Als aanvnl- of verdedigingswapen was het bespottelijk, tenzij men Liddy's theorie van een spook aanvaardde, en zelfs dan. zooals Halsey zei, zou een biljart spelend spook een zeer moderne vorm van een ouderwetsche instelling zijn! (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1