Nikkertje en Dikkertje in Sprookjesland. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 7 JULI 1926. lijkkoets daar van de hoogte af kwam, van den wal, dan staarden we naar den molen, die er wel meer van weten zou, niet boos, maar toch met een traan in het oog Aan de andere zyde van den molen was een huisje aangebouwd, dat ingang had op den wal, maar aan de achterzijde omlaag ge bouwd was, naar het singel-water. In dat huisje woonde een politie-agent en op 'n keer liep 't kindje van dien politie-agent in'n on bewaakt oogenblik het water in, waaruit het als Ijjkje werd opgehaald. Dat zou toch zeker niet gebeurd zyn, als die molen daar niet geweest was! dachten we. Ja, wat phantasieën hebben we geweven om en door dien molen. Niet alleen de molen echter wa3 interes sant, ook de bewoners waren het in ons oog. Daar had ge b.v. de huishoudsters, twee vrij gezellen-zusters, naar we meenen. Ze waren even oud als de molen, dachten we. En dan: die typische properte, was in ons oog van kind uit een volksbuurt iets buitengewoons. Met zorg werden niet alleen geregeld de scheefgezakte venster- en deurkozijnen ge- zeepsopt, maar de heele gevel werd geboend of gekalkt, alsof er straks van gegeten moest worden; en het straatje óm den molen,dat zag er altyd uit als het binnenpleintje op een Bagijnen-hofje. Ze waren buitengewoon pro per, die vrouwtjes. Vele jaren later, toen we de zorg der boerinnen te Koudekerke, op Walcheren, zagen voor gevels en straatjes, hebben we dadelijk weer gedacht aan de huis houdsters in den molen van „van Rhyn". Van Rhyn zelf was voor onze kinderver beelding de méést merkwaardige persoonlijk heid. Hij had bepaalde eigenaardigheden. Eerstens reed hy fiets, wat voor die dagen toch nog iets buitengewoons had. Ten tweede was hy steeds blootshoofds, toen iets heel bijzonders. En vooral trok hij aandacht door zijn kleeding. Hij was steeds in het zwart, droeg een tot den hals gesloten buis, een priesterboord, had een korte broek aan met kniemanchetten en lange, zwarte kousen. In een volksbuurt behoort men niet veel buite nissigs te doen, of men wordt nagejouwd, m iar voor den eigenaar van den molen had den we eerbied. Als hy aankwam, riep er een: „Jongens, meneer van Rhijnt" en dan gingen we schuchter op zy. Nou was hy in den waren zin des woords een „heer". Hy sprak ons nooit aan, maar had steeds een vriendelijken groet; zijn ryzigeverschijning imponeerde en bovenalhy was de heer van den molen We zouden hem dan ook nimmer hebben durven beleedigen; evenmin als de boeren in de middeleeuwen geschamperd zouden heb ben tegen den heer, die op de burcht huisde. En wat we ook vernielden of toetakelden, het straatje om den molen werd steeds ont zien, hoogstens gluurden we eens nieuwsgie rig door een raam of openstaande deur. Dan zagen we een kamermuur, waaraan vele tien tallen kleine, ovale zwarte lystjes hingen,alle maal van geiyke grootte, met portretten erin, een heelen muur vol. Ook al'neigenaardig heid van den molen van „Van Rhyn", die stof tot vermoedens, althans tot nadenken Van het bevolkingsvraagstuk hadden we in onze kinderjaren niet veel verstand, maar zooveel begrepen we toch wel, dat als de heer Van Rhljn by zyn vrygezellen-ideêen volhard de, er geen opvolger voor den molen zou zyn. En wat moest er dan van den molen worden, als de heer Van Rhljn er eens niet meer was Dat was een vraag, waarmee we ons als kind reeds bezig hielden. Later, zoo was ons vaste besluit, als we ryk zijn, koopen we den molen. Eilacie! Als zoovele kinderillusies, hebben we ook den droom van rykdom zien vergaan. Maar de vraag, die we een kwart-eeuw ge leden, als kind stelden, is,thans door anderen herhaald. De heer van Rhyn voelt zich oud worden, zoo lazen we dezer dagen in de krant, en zou graag het behoud van de molen verze kerd zien, evenals de vele illustere personen, die zich in een comité voor dat doel vereenigd hebben. En nou hopen we maar, dat die 10000 pop, die voor den koop noodig zyn, tezamen ge bracht zullen worden. Ach we zyn al zooveel jaren uit Delft, maar den molen van v. Rhijn vergeten we nooit; op de vorming van onzen geest heeft hy grooten invloed gehad. De molens in het algemeen hebben 3teeds veel bijgedragen tot de aan- trekkeiykheid van het Hollandsche land schap. dat ze op pikante en geestige wyze ver levendigen. De stadsmolens echter hebben oi. bovendien zoo'n hooge cultureele waarde, doordat hun beeld in de stad iy kt een molen indrukwekkender dan op het vrye veld - en werkt op de verbeelding der jeugd en dezer gedachten vaak aftrekt van het. benale, om ze op te voeren naar het ryk der fantasie, geest en karakter vormend. Tot wien van al die aanzieniyke comité- heeren men zich voor medewerking aan den koop eigenlijk precies te wenden heeft,zijn we uit het krantenbericht al weer vergeten, maar dat weten we wel.datalsmenschryft naar den gemeente-archivaris van Delft, mr. Bowricus, de zaak in orde komt. LBM. Plaatselijk Nieuws. Geld en liefde. Roza: Ik zou nooit man trouwen, van wien ik niet hield. Marie: - Maar verbeeld je nou eens,dat een graaf met veel geld je vroeg. Roza: - Dan zou ik natuurlijk van hem houden. Een woord vooraf. Een woord vooraf. Niet voor een roman, een biyspel of drama, dat „op hoop van zegen" de wereld wordt ingezonden. Een woord vooraf. Voor 't Festival, dat Woensdag hier in onze gemeente zal plaats hebben. Een woord aan al die feestgangers om zich dien dag niet al te „uit t6 leven", niet al te jolig aan te stellen. Want het is een beroerd feit, dat alle jon gelui van buiten Middelharnis en Sommels- dyk zoo'n dag schynen te beschouwen als de dag waarop men lekker de blommetjes mag buiten zetten en eens lekker mag te keer gaan in óns dorp. Feestgangers, bindt uzelf wat in. Wy gun nen u gaarne pret en joiyt, wy gunnen u vreugde in 't leven. Maar zorg er voor dat wy van u geen overlast hebben. Dat gy een glaasje bier drinkt, wij gunnen 't u, een borrel, óók dat, maar zorg niet te ver te gaan. Middelharnis heeft een stevig cachot en een paar politie-agent en, die handig zyn in't op brengen. Denk hieraan. Laat ook de Café houders hieraan denken. Zoodra het „een rommel" dreigt te worden moet alles sluiten. Schenk geen borrel aan niet „al te zuiver op den graad zijnde" menschen. Feest gerust, en feest blymoedig. Zet alle zorgen dien dag opzy. Komt naar 't feest terrein (toegang heel den dag 0,75, en 's avonds na zes uur 0,50; en luistert naar de muziekgezelschappen van ons eiland. Komt gerust, en helpt mee dat alles keurig gaat. Dan zflt gezelf tevreden. En wy ook. J. B. MIDDELHARNIS. Verleden week zyn in de slachtplaats uit nood geslacht moeten worden: een 2-jarig rund, een hit en een veulen, welke allen voor de consumptie zyn goedgekeurd en grootendeels alhier verkocht. - Postduiven-sport. Op Zondag 11 Juli zal door de P.V. „de Seinpost" worden deel genomen aan een wedvlucht met uitsluitend oude duiven vanuit Orleans (Frankryk), af stand 458.407 K M. De inkorving heeft 6 dezer plaats. Des morgens 6 uur zullen de duiven worden gelost. Nog zal op denzelfden datum een vlucht worden gehouden met uitsluitend jonge dui ven vanuit Roosendaal, afstand 31 K.M., waarvoor de inkorving z3l plaats hebben op 9 dezer en de lossing des voorm. 8 uur. - Wiel- en Motorryders worden er op attent gemaakt, dat zy verplicht zyn, mede met het oog op de veiligheid, in de kom der gemeente rechts te houden. Vrydagavond zal in de Geref. kerk een bijeenkomst van manslidmaten plaats heb- beD, met het doel een Zondagsschoollokaal te doen bouwen, daar het thans bestaande voor dit doel veel te bekrompen is. De slagers hebben het rund- en varkens- vleesch met 10 cent per kilo afgeslagen. - Maandagavond gaf het muziekgezel schap „Sempre Crescendo" ten geboore van heel veel publiek een concert in de tent op het Burg. Boumanplein alhier. Op eminente wijze werd het uitgebreid muziekprogramma afgewerkt en de muziekliefhebbers hebben werkeiyk kunnen genieten van de diverse nummers, die allen van ernstige studie ge tuigden. Aan de nieuwe politie-verordening aan gaande het verbod om tydens de muziek te loopen, werd door de politie keurig de hand gehouden en droeg veel by tot het welslagen van den avond. We roepen Sempre een spoedig tot weer ziens toe. De zwemwedstryden gaan door. Er is reeds voldoende deelname. De inschryving sluit Woensdag 10 uur. Laten zooveel moge- lyk zwemmers uit heel Flakkee endaarbuiten hun krachten toonen. Er wordt op tyd ge zwommen, hetgeen veel eeriyber is dan het afval systeem. Zy, die voor slechts 1 nummer meedoen, betalen 0,25. Centrale Veiling te Middelharnis op Vrijdag 2 Juli 1926. Bloemkool le soort/10,60 tot/11,60 p. 100 st* Bloemkool 2e ƒ4,80 tot 11,60 p. lOOst" Bloemkool 3e 2,80 tot ƒ7,—p. lOOst- uitschot 1,70 tot 3,40 p. lOOst- Kropsla ƒ0,90 tot ƒ2,40 per 100 krop. Komkommers le s. 13.701. ƒ14,70 p. 100 st. 2e s. 8,30 tot/12,— p. 100 st. Peul erwten 26,— tot ƒ47,- per 100 kg. Tuinboonen ƒ1,— tot ƒ6,- p. 100 k.g. Doperwten 12,— tot 24,- per lOOk.g. Peen 8,90 tot 18,— per 100 bos. Postelein 3,70 tot 13,70 per 100 k.g. Perziken 8,— tot 13,- per 100 stuks. Roode bessen ƒ14,— tot ƒ30,- p. 100 k.g. Kersen 46,— per 100 k.g. Kruisbessen ƒ8,— tot 15,— per 100 k.g. FrambozeD 0,20 tot 0.29 per pond. Aardbeien 20,— tot 23,— per 100 pond. Druiven 0,67 per pond. Rabarberstelen ƒ7,50 tot 7,80 per 100 bo3 Zwarte bessen 59,40 per 100 k.g. Aanvoer 8400 K.G. Vroege aardappelen, 5,- tot 10,60 p. 100 k.g. Drielingen 5,- tot 8,90 per 100 k.g. Poters 1,10 tot 4,70 per 100 k.g. Kipeieren 50 k.g. 3,80 tot ƒ3,95 p. lOOst. 58-60 k.g. ƒ4,60-/5,- p. lOOst. bruine 60 kg. ƒ4,95 tot ƒ5,10p.lOOst. Eendeieren ƒ4,- tot J 4,20 p. 100 st. Boerenboter 0,89 tot 1,07 per pond. Veiling van Maandag 5 Juli 1926. Kipeieren 50 k.g. 3,90 tot ƒ3,95 p. 100 stuks. 58-60 k.g. 4,90 tot 5,05. (bruine) 60 k.g. 5,40 tot ƒ5,45. Eendeieren 5,10 per 100 stuks. Bloemkool le ƒ7,— tot 13,60 p. 100 st, 2e 4,50 tot 8,30 p. 100 st 3e 1,10 tot 5,70 p. 100 st. uitschot 2,80 p. 100 st. Kropsla ƒ1,— tot 2,20 per 100 krop. Komkommers 5,60 tot 11,30 per lOOst. Perziken ƒ7,— tot 12,-j per 100 stuks. Doperwten ƒ5,— tot 2f,— per 100 k.g. Peulerwten ƒ8,— tot 26,— per 100 k.g. Roode bessen 20,— tot 35,—per lOOk.g. Kruisbessen ƒ14,— tot 18, per 100 k.g. Kersen 46,— per 100 k.g. Vroege Aardappelen ƒ5,301. ƒ10,70p. lOOk.g. Poters 1,70 tot 7,80 per 100 k.g. Kriel 1,10 per 100 k.g. Tuinboonen ƒ7,— per 100 k.g. Peen 5,60 tot 12,60 per 100 bos. Boereboter 0,S8 tot 1,08 per pond. Frambozen 0,18 tot 0,30 per pond. Druiven 0,68 per pond. Aardbeien 0,10 tot 0,24 per pond. Tomaten 0,20 per pond. SOMMELSDIJK. By veiling is de bouw hoeve „Langendam" met 54 gem. bouw-, wei- en rietland, in eigendom toebehoorende den heer L. Hanse alhier, in zyn geheel ingezet op 74876, - De afslag is bepaald op Vry'dag 9 Julia.s., nam. 3 uur. Zaterdagavond werd een zoontje van J. W. zoodanig door een fietsryder omver n, dat het ventje verwondingen aan het hoofd opliep en onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Het concert, dat Dinsdag door „Sempre Crescendo" zou worden gegeven, is tot Don derdag a.s. uitgesteld. Voetbal. M.S.V.V. bracht het er Zondag tegen „Sparta" van Rotterdam nog goed af en verloor met 3—1, M.S.V.V. leverde slap spel, waaraan het warme weer ook veel bydroeg. Veteranen-wedstrijd. Zaterdagavond a.s. wordt een echte „Vete- raneD-wedstryd" gespeeld en wel tusschen de Veteranen van Middelharnis—Sommels- dyk en een Veteranenploeg van Hellevoet- sluis. Dit kan dus een spannenden wedstrijd worden van deze geroutineerde menschen. De gasten zullen met een motorboot arri- veeren en na afloop van den wedstryd daarmede weer vertrekken. DIRKSLAND. By gunstig weer zullen de kinderen der Openbare School alhier aan staande Vrydag een reisje maken naar Rotterdam en zullen 's avonds door „Ami- citia" van de tram worden afgehaald. Mej. N. C.Mooyaart alhier slaagde voor het examen onderwyzeres. Gedurende de maand Juni 1926 werden alhier 4 kinderen geboren;6 personen vestig den zich in deze gemeente; 4 huwelyken werden voltrokken; 1 persoon overleed; ter- wyi naar elders 37 personen vertrokken. De Gemeenteraad heeft besloten om den nieuw aan te leggen weg, loopende van den Stationsweg naar den Julianaweg, „Paulina van Weellaan" te noemen en de Davinalaan te verdoopen in „Wernerlaan". De oud-polderopzichter de G. had het ongeluk, by het overbrengen van een lyn. te struikelen en met zyn borstkas op een meerpaal terecht te komen. Een gebroken rib was het gevolg, waardoor hij het bed moet houden. HERKINGKN. Met ingang van 1 Juli j.l. is tot lid der Gezondheidscommissie herbe noemd de Heer Sneyders de Vogel, Arts te Dirksland. Tegen a.s. Vrydag 9 Juli, des morgens te 10 uur, is een openbare gemeenteraads vergadering belegd. De Ijk en heryk van maten en ge wichten zal dit jaar in deze gemeente plaats hebben op nader bekend te maken datum. A.s. Zondag des voormiddags 9j uur en des namiddags 6 uur hoopt voor de Ned Herv. Gemeente alhier op te treden de Heer Pauw, Godsdienstonderwyzer te AlterveeD. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb. beu de vorige week 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 80 K.G. by de pelleryen aangebracht. Alhier zijn erwten op struik verkocht tegen den prys van ƒ1,— per roede. Vrydagmiddag 3 uur zal een openbare raadsvergadering worden gehouden. GOEDEREEDE. Ds. F. de Gidts, van hier vertrokken naar Oud Vosmeer, deed Zondag zyn intrede aldaar en werd bevestigd door Ds. Datema van Tholen, waarnemend Con sulent. De Bevestiger had tot tekst gekozen Ps. 89 vers 16; Ps. 20 vers 1 werd toege zongen. N.m. werd voor de intrede voor tekst gekozen 2 Cor. 7 vers 2: „Geeft ons plaats". Toespraken werden gehouden tot Collega's, Consulent, Ringpredikanten, de aanwezige Familieleden, Koster, Organist, Catechisanten en GemeeDte. De Consulent nam bet woord en verzocht den Bevestigde toe te zingen Ps. 136 vers 26 en Ps 134 vers 3. Daarna dankte Ds.de Gidts Gemeente en Consulent met het zingen van Ps. 72 vers 11. 's Morgens en 's middags was de kerk stampvol. OÜDDORP. De warmte in den kouden hoek xoas tot een hooge temperatuur gerezen. Ia den aoogenaaraden Kouden Hoek waren INGEZONDEN MEDEDEELING. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. eenige arbeiders op het land aan hun werk bezig en als gewoonte worden de kleeren en ry wielen by het hek een plaatsje gegeven. Eensklaps hoorde een der arbeiders een hevige knal en zag meteen rook opstygen en liepen toen allen van schrik naar hun kleeren en fietsen en bleek toen dat er 3 fietsbanden waren gesprongen en eenige kleeren waar onder een nieuwe regenjas, waren verbrand. Men vermoed dat de oorzaak ligt door het uitkloppen van een brandende pyp. De schade bedraagt ruim 40,—. - Zaterdagavond hield de Geitenfokver- eeniging een ledenvergadering in de Oude School, waar werd gesproken over de keuring en de opgave voor dekbewyzen. Voor de keuring gaven zich 62 leden op en voor dekbewyzen 149. Daar alle leden niet aanwezig waren, wordt de aandacht er op gevestigd zich vóór Zaterdag 17 Juli op te geven by het bestuur, die geiten willen laten keuren. De keuring zal plaats hebben Dinsdag 27 Juli 's avonds 5 uur (n.t.) opdeboerdery z.g.n. „Het Met." De leden die niet aanwezig waren, bunnen de kaartjes afhalen by 't bestuur. - De afgeloopen week warden door de garnalenvisschers van 80—100 k.g garnalen per dag gevangen. - In de 3 weervisscheryen werden 60 zal men gevangen. NIEUWE TONGE. J.l. Zaterdagavond zou den eenige jongens, die het den geheelen dag zeer warm hadden gehad omdat zy nog niet gewoon waren aan de warmte der laatste dagen, eens na3r den zeedyk gaan om zich in de op de gorzen bevindende kreeken die door het opkomende water volgespoeld wa ren, te baden. Nu ligt er op het slik, aan de gorzen, een roeiboot gemeerd, die door de werklieden van de „Dykring" wel eens wordt gebruikt. Daar dezen er niet waren konden de jonge heeren het niet langer aan zien dat die boot daar zoo moest biy ven liggen, nadat zy de hoofden by elkander hadden token, besloten zy eens een pleiziervaart met die boot te gaan maken. Zy stapten in, en het duurde niet lang of de boot stak in zee. Eén van hen stond op den kop en had zich zeker aangesteld als kapitein, terwyi de anderen als getrouwe „Jantjes" de door hem gegeven bevelen volbrachten. Schynbaar ging het echter naar des kapi teins meening te ver, want hy gaf com mando tot terugkeer. Maar nu krygen wy een eigenaardig schouwspel te zien, want de stuurman kan schynbaar het roer zoo niet richten dat hy de boot naar den wal kon krygen en langzaam gaat het verder in het ruime sop. De kapitein, moe van over peinzen, bukt zich, om de diepte eens te peilen, richt zich dan weer op en roept om hulp. Een van de zoo getrouwe „Jantjes" ontkleedt zich, neemt zyn kleeren op den schouder en springt in hopelooze toestand over boord. Maar daar hij vermoedelyb niet had ge dacht dat het zoo diep zou zijn, zien wij hem in de diepte verdwü'nen doch komt na lang spartelen behouden aan wal. Totzyngroote verbazing bemerkt hy echter dat hy eenige kleedingstukken aan de golven heeft prys moeten geven. Vanaf den wal is intusschen hulp opge daagd, en met fikscbe slagen zien we een paar flinke kerels naar de in nood verkeerende zeelui zwemmen, in de boot stappen, om te trachten te redden en aan wal te brengen wat te redden is. zy slagen gelukkig in hun pogingen, en weldra bomen zy weer met hun geredden aan wal. Biydschap is op ieders gelaat, zoowel op gereddeD als redders, te lezen, wat natuuriyk geen wonder is. In tusschen zyn door een ander de van de over boord gesprongene verloren kleedingstukken terug gevonden, en nadat over een en ander nog eens een harteiyk woordje was geroerd, ging het huiswaarts. Het apyt ous echter te moeten vermelden dat de kranige kaptein by zyn aankomst thuis op niet zulk een aangename wijze gehuldigd werd, wat niet alleen met hem, maar ook met de overigen geschiedde. Wel moet echter worden vermeld, dat de redders zeer zeker een eervolle vermelding in het blad hebben verdiend, want zoo zy aldaar niet waren verschenen hadden de ge volgen waar8chy'niyk nog grooter en erger geweest. Wy kunnen echter wel aannemen, dat er door geen enkele meer zal worden gewaagd om in die boot nog een keer te gaan varen, wat wy dan ook wel het meest voorzichtig zouden noemen. OUDE TONGE. Dinsdagavond 13 Jul a.s. zal de muziekvereeniging „Vooruit" een concert geven in een tent op de Kaai, aan vangende 7 uur. Aan P. A. Terhoeve Is vergunning ver leend tot vergrooting van zyn herberg, Oostdyk 45. Onze vroegere dorpsgenoot A. Heester mans 3laagde dezer dagen voor het examen dubbel boekhouden. De collecte ten behoeve van den Ger. Zendingsbond heeft opgebracht 148, Onze vroegere dorpsgenoot R. J. Feyen, thans koloniaal te Magelang(N. I.) ia onlangs bevorderd tot koloniaal le klasse. Er was een groot lawaai (oen Nikkertje en Dik kertje de poorten van de stad bereikten. De honden blaften en iedereen was opgewonden. Niemand zal in zijn leven zulk een leven gehoord hebben. Hansje Knipperdolletje kwam in zijn hansop naar Nikkertje en Dikkertje toe en toen vroegen zij naar de reden voor deze opschudding. „Oh," legde Hansje uit: „Dat zijn de bedelaars. Die komen In de stad om te vragen, of er nog edelmoedige menschen zijn, die hun een aalmoes willen geven." De stad was zoo bezienswaardig, dat Nikkertje en Dikkertje heel spoedig de honden en de bedelaars vergeten waren. Toen zij het politiebureau pas seerden, stootte Nikkertje, Dikkertje aan en zei: „Kijk eens, wat hier te lezen staat: „Verloren: Een schaap. Eigendom van Blauwoogjc. Zich te wenden tot dit bureau." Dikkertje herinnerde zich plotseling het schaap, dat zij In het begin van hun tocht door Sprookjes land ontmoet hadden, daarom traden zij het politie bureau binnen om de zaak mede te deelen, maar zij hadden geen prettige ontvangst. De Inspecteur gaf te kennen, dat hij niet wenschte, lastig ge vallen te worden. „Laat ze maar staan," zêl hij tot een politieagent, die juist op de beide vriendjes toetrad, .dan zullen zij wel met hangende pootjes den aftocht blazen." „ik gtioof niet, dat het hem veei schelen kan. of Blauwoogje haar schaapje terug krijgt of niet," zei Nikkertje, toen zij het politiebureau verlieten. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 2