S EERSTE BLAD J. HEN1GER-Kipstraat 85-87 ZATERDAG 29 MEI 1926 DE WENTELTRAP Reepeiimet OadLeau Prijs per kwartaal. L.I. Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiediugen en Dienstaanvragen f 1,per pluatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8E JAARGANG. - N°. 56 Persoonlijke verantwoordelijkheid. De overheid acht zich geroepen om door middel van wetten, voorschriften en ver ordeningen de algemeene en persooniyke veiligheid der burgers te beschermen Het verkeer wordt geregeld, in openbare ge bouwen worden we tegen brandgevaar be schermd, by aanbouw van particuliere hui zen moet met aanwyzingen van de brand weer gerekend worden, machines dienen beschermd te worden in gevolge de bepa lingen van de veiligheidswet, onbevoegden mogen geen vuurwapens dragen en de be voegden mogen ze alleen in nauwkeurig omschreven gevallen gebruiken. Die over heidsbemoeiing is ongetwyfeld te prezen, al zyn bepaalde bezwaren er tegen niet te ontkennen. Die bezwaren raken minder het stelsel der overheidsbemoeiing, dan wel de gevolgen daarvan op het persooniyk verant woordelijkheidsgevoel, dat merkbaar ver slapt is, naar mate méér reglementen, voor schriften en aanwyzingen ter bescherming van de openbare en persooniyke veiligheid gegeven werden. Het geweten én het verstand van vele menschen is als 't ware gepantserd met een harnas van reglementen en voorschriften, waarop elke redely ke gedachte, voor zoover deze van die reglementen afwykt, onher- roepeiyk afstuit Het persooniyke verant woordelijkheidsgevoel is absoluut zoek. Is er •rgens een menscb vermorzeld door een noodlottig ongeval, waarby echter noch vei ligheidsvoorschriften, noch regels van het verkeer e d. overschreden zyn, welnu dan is de zaak gezond. Door meerdere oplettend heid en grooter zorg zou het ongeluk mis schien wel te vermyden geweest zyn, maar dat is een zaak van persoonlijk verant- woordeiykheidsgevoel en dat bestaat tegen woordig haast niet meer. De overheid denkt, regelt en handelt voor ons. Dezer dagen werden aan de grens de Inzittenden van een automobiel aangeroepen door een sergeant van de militaire politie De aanroeping werd niet gehoord of begre pen, de sergeant veronderstelde, naar later bleek ten onrechte, een smokkel-poging, greep 7,yn geweer, schoot en trof een eer zaam burger doodeiyk in den bulk. Volgens de „ve^rschrlften" zal de zaak wel in orde geweest zyn. Ondanks de paraatheid van de moderne brandweer om een ander voorbeold te noemen kwamen onlangs in Rotterdam een vrouw cn twee kinderen in de vlam men om, kort daarna In Amsterdam ook twee kinderen en nu in de buurt van Hee renveen vier kinderen. Niets aan te doen; een noodlottige samenloop van omstandig heden. We kunnen ons voorstellen, dat het noo- dig is, dat reglementen aan politie en com miezen het recht moeten toekennen om in bepaalde gevallen te schieten op smokke laars, maar 'n mensch is ten slotte geen willoos werktuig en als er nog iets van persooniyk verantwoordeiykheidsgovoel over FEUILLETON. Naar het Amcrikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 8) „Is er niemand anders dan u en uw nichtje?" Mijn neef." Ik moest mijn lippen vochtig maken. „O, een neef. Ik zou hem wel eens graag willen spreken als hij hier is." „Hij is hier op 't oogenblik niet," zei ik zoo kalm als ik maar kon. ,lk verwacht hem ieder oogenblik." ..Gisteravond was hij toch hier?" „Neen ja." „Had hij toen niet een gast bij zich? Een an deren man?" „Hij hracht een vriend mee, die den Zondag over zou blijven, een zekere meneer Bailcy." „Meneer John Bailey, de kassier van de Han- delsbank, meen ik. En toen begreep ik dat iemand °P dc Greenwond-club het hem verteld had. Ainecr z'j" zc wegSegaan''" „Al heel vroeg ik weet niet precies hoe laat." Meneer Jamieson keerde zich plotseling om en keek mij aan. „Wilt u zich niet wat duidelijker uitdrukken," zei nij. „U zegt dat uw neef en meneer Bailey vannacht hier in huis waren en toch hebben u en "w nichtje het lijk gevonden. Waar was uw neef tocnr' is, dan overweegt een ambtenaar eerst wel eens heel ernstig èn of de waarschijniyk- heid met een smokkelpoging te doen te hebben, wel erg groot is, en of deze po- giDg van een dusdanigon beteekenis is, dat de verhindering er vau een menschenleven waard is. En zelfs al zouden zyn reglementen hem voorschryven te schieten, dan nog kan hy overwegen wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven dat het makke- Hjker is om mis te schieten, dan raak Maar nög eens: het persoonlijk yerantwoordeiyk- heidsgevoel spreekt zoo weinig meer; het gaat er nog maar om, of men door veror deningen en reglementen „gedekt" is. De vraag is, of de menschen, toen er nog niet zoo'n modern georganiseerde brandweer bestond en toezicht by den bouw van wonin gen, zich ook zoo rustig op de overheids maatregelen verlieten als tegenwoordig. Wie dénkt er eigeniyk nog aan om zélf bescher mende maatregelen tegen brandgevaar te nomen? Toch zyn vaak zeer eenvoudige middelen in staat om de veiligheid op te voeren. Als men eens goed nagaat, kan ieder een in zyn woning nog plaatsen ontdekken waarvan hy zou moeten constateeren kyk, als ik nou hier vertoefde en't brandde dóar dan zou ik waarachtig niet. weten, hoe ik weg moest komen. In zulke gevallen behoort men eene oplossing te zoeken voor het ge vaar dreigt. Een kleine aanwyzing daarvoor volge hier. In onze jeugd studeerden we in eene onder- wysinrichting, waar ruim 200 jongens intern waren, 't Is al lang geleden en van een moderne brandweer was nog geen sprake, maar de menschen prakkezeerden zelf méér dan nu. Aan alle vensters, op welke verdie ping ook, zat een jjzeren haak in den muur bevestigd en daaraan zat vast een stevig opgerold touw, dat naar buiten geworpen, tot den grond reikte. Een eenvoudig reddings middel, dat ons echter een groot gevoel van veiligheid gaf. Hoe makkeiyk is zoo'n instal latie -- te ma9keeren door gordynen niet in onze woningen aan te brengen! Het zy verre van ons om den ouders der verbrande kinderen eenig verwyt te doen van nalatigheid. In onze eigen woning hingen die touwen ook nog niet. Ernstige gebeur tenissen echter, als de vele motorongevallen van den laatsten tyd, het droevige verbran den van kinderen en volwassenen, behooren INGEZONDEN MEDEDEELING. WEET U? Dat lunchen cn middagmalen in dc huidige Rottcrdamsche Restaurants een kwestie van vertrouwen Is WEET U? Dat U dit vertrouwen vindt In mijn Burger-affaire RESTAURANT P. SIMONS 12 BOERENVISCHMARKT 12 bij de Groote Kerk - Telefoon 6341 WEET U? Dat daar prima kwaliteit cn ook kwantiteit gegeven wordt WEET U? Dat het dc oudste zaak is van Rot terdam en dat U daarnet cn zindelijk tegen matige prijzen kunt logeeren WELNU? Commentaar overbodig Ik werd er wanhopig onder. „Ik weet het niet," riep ik uit, „maar hier kunt u zeker van zijn; Halsey weet niets van de hccle zaak af cn al zijn er nog zooveel aanwijzingen tegen hem, daarmee kunnen ze een onschuldige niet schuldig maken." „Gaat u zitten," zei hij, terwijl hij een stoel naar mij toeschoof. „Ik heb u een paar dingen te vertellen, en als tegenprestatie moet u mij alles zeggen wat u weet. Geloof me, zulke dingen komen altijd uit. In dc eerste plaats, is meneer Armstrong van boven af doodgeschoten. Het schot kwam van vrij dicht bij en de kogel kwam er onder den schouder in, ging door het hart cn verliet het lichaam laag op zijn rug. Met andere woorden, ik geloof dat dc moordenaar op de trap heeft ge staan cn naar beneden heeft geschoten. In de tweede plaats vond ik op den rand van het biljart een sigaar, die gedeeltelijk opgebrand was, en een sigaret, waarvan niets was overgebleven dan het kurken mondstuk. Zc waren blijkbaar allebei aan gestoken, toen neergelegd en vergeten. Heeft u er eenig idee van hoe het kwam dat uw neef en meneer Bailey hun spel cn hun sigaar in den steek lieten, de auto te voorschijn haalden cn wegreden zonder den chauffeur te roepen cn dat allemaal laat eens zien toch zeker voor drie uur in den ochtend?" „Ik weet het niet," zei ik. „Maar u kunt er van overtuigd zijn, meneer Jamieson, dat Halsey terug zal komen om zelf alles uit te leggen." „Ik hoop het van harte," zei hij. „Juffrouw Inncs, heeft u er wel eens over gedacht dat meneer Bailey misschien meer van deze zaak af weet?" Gertrude was beneden gekomen, en kwam net de kamer in toen hij dit zei. Ik zag dat ze piot ons en alle anderen er aan te herinneren, dat geen {overheidszorgen en -bemoeiingen ons ontheffen van eigen verantwoordelykheid om ter bescherming van eigen en anderer leven alles te doen wat in ons vermogen is. Die overheidszorgen zyn goed, heel goed, maar nimmer kunnen ze dienen om ons te ontlasten van onzen plicht om zélf te zorgen. Geen wetten, voorschriften of verordeningen kunnen treden in de plaats van het geweten, en men kan zéér schuldig zyn door nalatig heid of verzuim, zonder een der bepalingen in de offlcieele paperassenboel overtreden te hebben. En soms zelfs zal het slaafsch volgen van bepaalde voorschriften ons voor ons geweten niet vry doen uitgaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOQ CLK Z'IN KEUS Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetten f 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf i 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 8,50 Week-revue. Binnenland. Al die Pool-reizigers hebben 'n leeiyke hoop kou meegebracht uit't hooge Noorden. Daaraan zullen we het maar toeschryven, dat we nog nimmer zóó lang op den zomer hebben moeten wachten als dit jaar. Een paar dagen voor Pinksteren zag 't er wer- keiyk naar uit of er verandering ten goede zou komen, maar op eersten Pinksterdag was 't heelemaal mis en op den tweeden niet veel. Heel wat menschen zagen hun mooi opgebouwde plannetjes in duigen vallen en vele seizoen-zaken leden groote schade. Natuuriyk waren er ook nog genoeg, die zich aan geen weersomstandigheden stoor den en buiten iets van de zomerweelde trachtten te ontdekken... De eenige interessante afwisseling in die dagen bracht de C.P.H., d.i. Communistische Party Holland, die gedurende Pinksteren haar congres hield. Zondagmorgen hebben we gesmuld aan de geestelijke spijze van ons ochtendblad, Tlat den helaas verkorten inhoud van Loutje Visser's redevoeringen bracht. De openingsrede was schitterend. Dit congres, zei Loutje Bulk, zal de Communis tische Partij toonen als een onverwoestbaar blok graniet, dat straks het kapitalisme vernietigen zal. Maar er kwam al gauw beweging een verkeerde beweging in het granietblok. De communistische broe deren begonnen als verdwaasden tesen elkaar in te schreeuwen en toen Loutje de ge moederen trachtte te bezweren door een seling stilstond, alsof ze een klap bad gekregen. „Hij weet er niets van," zei ze met een vreemd klinkende stem. „Noch meneer Bailey, noch mijn broer weten er iets van. De moord werd gepleegd om drie uur. Zij hadden om kwart voor drie het huis verlaten. „Hoe weet u dat?" vroeg meneer Jamieson. „Weet u dan hoe laat ze zijn weggegaan?" „Ja," antwoordde Gertrude. „Om kwart voor drie zijn meneer Bailey cn mijn broer het huis uitgegaan, door dc hoofddeur. Ik was er bij." „Gertrude!" zei ik opgewonden. „Je droomt! Om kwart voor drie..." „Luister," zei ze. „Om half drie ging beneden dc telefoon. Ik sliep nog piet en ik hoorde het. Toen hoorde ik Halsey er heen gaan, cn een paar minuten later kwam hij boven en klopte op mijn deur. We we praatten even samen en toen heb ik mijn kimono cn mijn pantoffels aangetrokken en ben met hem naar beneden gegaan. Meneer Bailey was in de biljartkamer. We we hebben misschien tien minuten met elkaar gepraat. Toen werd er besloten dat dat ze allebei weg zouden gaan. „Kunt u er ons niet wat meer van vertellen?." vroeg meneer Jamieson. „Waarom zijn ze weg gegaan?" „Ik vertel u alleen maar wat er gebeurd is, en niet waarom het gebeurde," zei ze rustig. „Halsey ging dc auto halen en in plaats van er mee voor het huis te rijden, waardoor hij de anderen wakker gemaakt zou hebben, reed hij van de garage af direct naar beneden. Meneer Bailey verliet het huis. „Door welke deur?" viel Jamieson haar in de rede. Ingezonden Mededeeling. UITKNIPPEN EN BEWAREN! Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 CtS. Kwatta Reep-etiketten ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3.— DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG. lawaaierig gebruik van de voorzitterlyke hamer, bezweek dit anti-communistische gezagsinstrument, dat daarmee al even broos bleek als het gepatenteerde C. P.-graniet. Maar Loutje heeft méér wapenen dan een hamer. Toen de hamer bezweken was, ging de voorzitter de vergadering... toevloeken, een gezagsmiddel, dat soms door machts bewuste koloniale uitbuiters tegenover koe- lie's wordt toegepast. En werkelyk, nu werd liet stil... Waarmee te constateeren valt, dat de leider der C. P. H. een merkwaardige karakter-overeenkomst met kapitalistische uitbuiters vertoont en de volgelingen een slaafschen geest van onderwerping bezitten als inlandsche koelies. Het verdere verloop der vergadering was al even interessant. Het onverwoestbare blok graniet is er tenslotte in tweöen gespleten en alvorens ze op het kapitalisme te laten neerpletteren, zullen ze de twee stukken eerst een^joos tegen elkaar laten aanbonken om te zien, welk deel zulks 't langst uithoudt. Een spoorwegongeluk bij Wouw in Noord- Brabant, met een trein, die een groot aantal Pinkster-reizigers huiswaarts vervoerde, liep gelukkig vrij goed afeenige reizigers liepen min- of meer ernstige verwondingen op, maar dat telt men niet, als men nog onder den indruk is, van het vreeseiyke spoorweg drama, dat in de nabijheid van het station te München aan een 30-tal menschen het leven kostte. Erger dan het gebeurde bij Wouw, is de brand geweest in de buurt van Heerenveen eveneens daags na de feestdagen waar by vier kinderen een prooi der vlammen werden. Dat levend verbranden van mach teloos om hulp schreiende menschen, is iets, dat altyd sterk tot onze verbeelding spreekt Zulke rampen hebben den laatsten tyd nog al eens plaats gevonden en 't is de vraag, of het geen zaak voor de overheid is om - buiten eene behoorlijke instructie en africh ting van de brandweer om zooveel mo- geiyk bekendheid te geven aan eenvoudige middelen, die het mogeiyk maken om by brandgevaar zich zeiven en anderen te red den. Als 't gevaar plotseling op doemt, staat 't verstand stil; dan kan men slechts die dingen uitvoeren, die zoo dikwijls en zoo duidelijk voorgehouden zijn, dat ze uit het onderbewustzijn van onzen willoozen geest opkomen. Buitenland. De mare van droevige rampen kwam na het Pinksterfeest uit het buitenland tot ons. In München kwamen 80 menschen by een spoorwegramp om; de byzonderheden zijn ijzingwekkend. Vol levenslust waren deze menschen gedurende de vryè dagen naar buiten getogen en van eenige hunner zijn de ïyken met een laschapparaat bevrijd moeten worden nadat ze vele uren tusschen het ijzeren geraamte van versplinterde wa gens bekneld hadden gezeten. En het zoo vaak geteisterde Japan werd weer door een aardbeving en de uitbarsting van een krater geteisterd. Het aantal dooden is nog onbekend, maar beloopt in ieder ge val vele honderden. Wy, Hollanders staan bekend om onze eeuwenlangen strijd tegen de „woedende baren", maar die strijd lijkt ons toch heel wat rustiger van de woe dende baren zien we achter opetf stevige dijken niet veel dan het wonen op een vulkanischen bodem en naby in verrader- ïyke rust liggende kratermonden. Met Abd-el-Krim is 't gedaan. Deze trot- sche heerscher is als een geslagen hond in zijn hok moeten terugkruipen, waar hy zich du verlaat op.de edelmoedigheid van den overwinnaar. Als men echter overweegt, dat Abd-el-Krim slechts de leider was van eenige moedige, maar ongedisciplineerde stammen en hy toch jaren lang de legers van Fran- „Door de hoofddeur. Toen hij weg ging was het kwart voor drie. Ik weet het nog heel precies." „De klok in dc hal staat stil, juffrouw Innes," zei Jamieson. Hij scheen alles op te merken. „Hij keek op zijn horloge," antwoordde zij en ik zag aan Jamicson's oogen dat hij dit heel be langrijk vond. Wat mij betreft, het heele verhaal verbaasde bij bovenmate. „Wilt u mij niet kwalijk nemen als ik u nu een persoonlijke vraag stel?" De detective was nog vrij jong, en het scheen mij toe, dat het ecnigszins verlegen maakte. „Welke welke ver standhouding bestaat er tusschen u en den heer Bailev?" Gertrude aarzelde. Toen kwam zc naar mij toe en greep liefkoozend mijn hand. „Ik ben met hem verloofd," zei ze kalm. Ik was al zoo gewend geraakt aan verrassingen, dat ik niets zei. Gertrude's hand, die ik vast hield, gloeide alsof ze koorts had. „En daarna," ging Jamieson voort. „Is u daarna meteen naar bed gegaan?" Gertrude aarzelde weer. „Neen," zei ze tenslotte. „Ik ik ben niet zenuwachtig pn nadat ik het licht had uitgedaan herinnerde ik mij dat ik iets in dc biljartkamer had laten liggen en op het gevoel zocht ik weer den weg daarheen." „Wilt u mij zeggen, wat u daar hadt laten liggen? „Dat kan ik u niet zeggen," zei ze langzaam. „Ik ik ben er niet dadelijk weer vandaan ge gaan. „Waarom niet?" vroeg de detective op min of meer gebiedenden toon. „Dit is van het grootste belang, juffrouw Innes, „Ik huilde," zei Gertrude zachtjes. „Toen de Fransche klok in den salon drie uur sloeg, stond ik op en toen hoorde ik op de oostelijke veranda, vlak bij het speelzaaltje, voetstappen. Iemand stak een sleutel in het slot. en ik dacht natuurlijk aan Halsey. Toen wij het huis huurden noemde hij d3t zijn deur en hij had er na dien tijd altijd een sleutel van in zijn zak. Dc deur ging open en ik wilde net vragen wat hij vergeten had, toen er een schot klonk. Er viel iets zwaars en half krankzinnig van angst en schrik liep ik den salon door en kwam boven ik herinner mij ternauwer nood hoe." Ze viel in een stoel neer en ik dacht, dat Jamie son nu wel klaar zou zijn. Maar dat was niet zoo. „Uw getuigenis is van groote waarde voor het vrijpleiten van uw broer en meneer Bailey," zei hij. Vooral met het oog op het feit dat uw broer en meneer Armstrong een poos geleden vrij hevige ruzie hadden gehad. „Onzin," viel ik hem in de rede. „De zaak is al erg genoeg, meneer Jamieson, zonder dat er zulke dingen bij gefantaseerd worden. Gertrude, ik geloof niet dat Halsey den vermoorden man kende, is het wel?" Maar Jamieson was zeker van fijn taak. „Ze kregen geloof ik ruzie," hield' hij aan, „om de manier waarop meneer Armstrong zich jegens u gedroeg juffrouw Gertrude. Hij had u het hof gemaakt en u was daar niet op gesteld." En-ik had den man nooit gezien! Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1