I AN IMANDER EERSTE BLAD J. HENIGER - Kipstraat 85-87 ZATERDAG 17 APRIL 1926 UMS e mo- van.if r. oo >.25 1.00 (.00 1.00 BANDEN et es zonder iter 1IDDELEN valcn, Vrouwen- !n, enz. ze bekende DROPPELS, d. bloedsomloop icces verzekerd, f 2,25 per flacon. per flacon. worden onder volle I. Niet goed, geld adres: ROTTERDAM. tls ook per brief, haamsvormcn door krachtpitlen, een on van 80 pillen. O 22 APRIL 1926, aankomst Tram, te de bouwschuurvan :n verzoeke van den vCOBS van kRDEN ipfgercedschappen. Is AKKERMAN, Prijs per kwartaal. f I.- Losse nummersf 0,075 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen I 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmcrgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Mussollni-sme. Het feit, dat een Bngelsch-Iersche dame, die niet al goed by het hoofd was, Mqs9olini's dictatoriaal aangezicht schond door hem met een revolverkogel jian het puntje van zün neus te kittelen eene aanhaligheid, die maar weinig ladylike is is aanleiding geweest, dat tallooze criticasters nog eens harteiyk op den Italiaan^hen dictator heb ben gesmaald. Dat is nu niet zoo erg, want elke politieke persooniykheid staat nu eenmaal door het feit van zyn optreden alleen, aan vrije en willekeurige critiek bloot. Een politicus is een slachtoffer van en voor de caricatuur en de critiek is meestal.caricaturlaal. D.w.z we moeten niet alle actie, alle verontwaar diging tegen politieke persoonlijkheden voor 100 wiuir en gemeend achten. En al hebben we nu zelf ook dikwijls genoeg meegedaan aan de verguizing van den Italiaanschen Duce, die met zyn pot- 8ieriyke, parade- en reclameachtige snor kelen voor oü9, nuchtere Noordelingen, zoo ongenietbaar is, we meenen het toch even zeer onzen plicht, om ons ten opzichte van Mussolini niet tot verguizing alleen te be palen, maar er op te wyzen, dat hij zich - speciaal voor zyn vaderland - toch wel groote diensten vergaard heeft en dat we ons best kunnen voorstellen, dat Italianen hem eene byzondere achting toedragen. Niet de persooniykheid van Mussolini is verwerpelijk, maar wel het internationale Mussolini-3me, waarmee we de vereering wenschen aan te duiden, die in alle landen door minder of meer belangrijke groepen des Duce's deel is en die leidt tot een pro paganda en streven naar zelfde,ideale" toe standen als in Italiö. waarby vergeten wordt, dat een regiem, dat voor een land als Italië goed kan zyn, volstrekt niet deuet en in gevoerd kan worden in luidere landen, waar do bevolking een anderen aard heeft. Mus solini zelf heeft dat trouwens wel ingezien en meermalen verklaard, dat het fas-cisme iets Italiaansch is, dat volstrekt niet on gewijzigd op vreemden bodem kan worden overgeplant. Democratie is een schoon beginsel, dat echter niet op eiken bodem tot goede ont wikkeling wil komen. Er zyn volken, die als 't ware door de natuur ongeschikt ge maakt zyn om zich zelf te regeeren. Om den evenaar laten we zeggen in de „war me" landen huizen volkeren, die een hoog punt van beschaving hebben bereikt, maar wier vurig temperament ze tot allerlei on evenwichtige daden verleidt. Het hart spreekt wel luider, maar niet juister dan het ver stand. Do raenschen geraken aanstonds in extase door een mooi gebaar, een met passie uitgesproken redevoering. Herinnert U maar eens. hoe het Italiaansche volk eigenlijk door hoogdravende redevoeringen en passie-volle verzen van een d' Annunzio ten oorlog gevoerd is De man schijnt op het oogenblik volslagen krankzinnig te zyn en iedere Noor doling heeft steeds aan 's mans gezond ver stand getwijfeld In landen, waar het volk zich zoo gemakkelijk laat vervoeren, is de volksgunst natuurlijk een wisselvallig lot Wie vandaag gehuldigd wordt, die wordt morgen gehoond In tijden van democratisch bestuur heerscht er gewoonlijk een chaoti sche toestand; vandaag loopt het volk ach ter den eenen partijleider aan, morgen achter een ander, met het gevolg: verjagen van ministers, staatspresidenten, kamprontbin- dingen, revolutie-tjes, zooals de geschiedenis van vele landen (Italië, Griekenland, Spanje, Portugal, de Zuid-Amerikaansche republie ken e.a.) die kennen. Kust is in zulke landen slechts gewaar borgd, als er bóven de leiders een gróóte leider uitgroeit, die de anderen de baas i8. Zoo'n toestand bestaat op het oogenblik in Italië, Spanje, Griekenland en Argentinië. Munt zoo'n leider ook nog uit door organi satie-vermogen, dan kan het land onder zijn bestuur zelfs tot bloei komen. Dat gebeurt o.a. in Italië. Toen Mu3Solini ,er zyn fascis-1 tisch optreden begon, verkeerde het land in een chaos. Er was vreeselyke werkeloosheid, de anarchie nam hand over hand toe, ge wapende bendeD bezetten de fabrieken en politie noch leger deed er iets tegen. De zwart-hemden herstelden de orde en thans heerscht in Italië géén werkeloosheid, het volk schijnt zich niet ongelukkig te gevoelen onder den fascistisfihen willekeur eD 90 der arbeiders loopt achter Mussolini aan. Zyn snorkerige redevoeringen, die wjj belachelijk noemen, vindt het Italiaansche volk zalig, de evviva'8 zijn niet van de lucht en de Italianen zijn aan de redevoeringen van den Duce verslaafd als de Chineezen aan opium. Aan Mussolini kan zeker geen verdienste ten opzichte van Italië ontzegd worden, maar 't is geen fascisme, dat in Italië heerscht, 't is geen beginsel, geen party, - 'tis Musso lini, de Duce. En die honderdduizenden zwart- hemden, die hem nu naloopen en toezingen, dat zullen over zekeren tijd roodhemden zyn of nög anders gekleurden, wanneer een ster aan het Italiaansche firmament te schitteren komt, die de ster van den Duce in begees terende kracht overtreft. Dat kan nog lang duren't kan ook kort zyn. Maar het fascisme beteekent in Italië niets; het is het Mussolini'sme, dat er het volk begeesterd heeft. En waar de Noordelingen veel te nuchter zijn, veelte zeer kat-uit-den- boom-kykend om zich zóó te laten mee slepen door eene persooniykheid, dat elk zelfstandig denken er door gesmoord wordt, daar heelt fascisme. Mussolini-sme of hoe men het noemen moet, geen kans, zoolang we in eene gezonde democratie het betere van persoonlijke willekeur blijven bezitten En heel dat klein gedoe hier te lande van clubjes actualisten, fascisten, reformisten, nationalisten, is dan ook slechts een zielige actie van onnoozelen, die niet begry pen, dat men op onzen kouden grond geen Italiaan sche planten kan kweeken. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. FEUILLETON. „Hel Tolmaakte leven van Jan Haring" naar hot Kngolsch DOOR H. W. H. (Nadruk verboden) Een oud spreekwoord zegt dat niemand het volle leven genoten kan hebben, zoolang hij geen armoede, (telde en strijd hecit gekend. Ucze drie factoren omvatten ongeveer alles, wat er In het leven de moeite van het welen waard Is Een oppervlakkige denker zou kunnen veronderstellen, dat aan deze lijst van drie hel woord rijkdom moet worden toegevoegd Dat is nietwaar. Als een arme man een lang verborgen halven gulden vindt, die door een scheut In iijn vestjeszak gevallen Is, beseft hij de vreugde des levens beter dan eenlge mtllionnalr ooit zal kunnen. De wijze, uitvoerende macht, die ons leven regeert, schijnt het nuttig te hebben geoordeeld, den mensch af tc richten op deze drfe factoren en niemand mag aan deze drie ontsnappen, In kleine plaatsen beteekenen zij niet zooveel; armoe de Is minder schrijnend; Helde Is koeltjes; strijd schijnt zich slechts te bepalen tot een kleine Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOR RUK ZTN KOUS Lel op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetlen I 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf 1 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf f 2,95 Hoogc Hoeden vanaf 1 8,50 Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder!] (Adv.) Week-revue. Binnenland Slechts één dag per jaar geniet schryver dezer regelen een onvermengd genot, dat is op dien schoonen vacantie-dag, waarop we gaan „hengelen". Op gewone dagen heb ben we daarvoor geen ty den in de vacantie, dan heeft 'n man 't nog drukker dan anders. Dan sjouwt men met vrouw en kinderen naar Scheveningen en de bosschen, draagt pakjes, moet de kinderen verbieden, krijgt de schuld als 't regent en moet draven om allerlei boodschappen, als 't voor vrouw eu dochteren te warm is. Maar één dag onzer vacantie gaan we altyd visschen. Ajakkes! roepen dan alle huisgeuooten, omdat ze die sport niet mede genieten kunnen. En dien éénen dag trekken we er alléén op uit; dat is onze jaarlyksche rustdag. Gewapend met hengelstokken en rugtasch gaan we al vroeg van huis, elk jaar naar hetzelfde plekje. Niet omdat daar zooveel visch zit, maar omdat 'ter volstrekt rustig is; 'tgras isermalsch en zwaar werpen de hoornen er haar schaduw op. Onze jas hangen we aan een tak, onze hengel leggen we in het water en ons zei ven leggen we in het gras. En we slapen in God's vrye natuur; zyn we wakker, dan blyven we liggen, rooken een pyp, staren naar de dartelende veulens of de bloozende wangen van de maagd, die de koeien melkt. En als 't eindelijk tyd is om te gaan, dan voeren we ons deeg op aan de visschen, koopen een stelletje bliekiesvoor'n kwartje van een visschenden jongeling en komen heerlijk verkwikt thuis, aan het einde van dien eenen rustdag des jaars. Leve daarom de hengelsport! Volgens de berichten echter onderneemt de regeering nu ook nog een aanslag op dien eenen rustdag. De edele hengelsport wil ze n.l. met twee kwartjes gaan belasten. Geiyk 't plaatje op de flets, het bandje om de sigaar, zal voortaan de „acte" bij de hengelstok hooren. Kan 'tnóg dwazer? We komen nog tot belasting op het knikkerenAan tal van uien8chen, die zomers eens'n keertje gingen visschen, wordt nu ook dit klein genoegen ontnomen. Die twee kwartjes belasting immers maken het genoegen te duur. Men heelt toch al uitgaven van hengel en tuig visch vangt men niet, dus daar kunnen geen twee kwartjes meer by. In ons land is deze sport trouwens uitsluitend een genoegen van den kleinen man, -kinderen, gepensioneerden en vacantie-gasten. Waarom men nu weer eene belasting uitdeukt, die uitsluitend op de kleine burgery drukken zal al isjie uitgave dan ook gering begry pen we niet' Maar de regeering heeft het voorstel er nog niet door! In veel kringen is de hengelsport populair en men zal dezer dagen wel hooren van eene actie van de hengelaarsclub „De zingende baars" en andere organisatie op dat gebied Dezer dagen lazen we een bericht over een rechtszaakuit de beslissing der rechters sprak zooveel gezond verstand, dat we het bericht haast niet gelooven konden, maar we vonden het elders bevestigd. Het luidde: De rechtbank te Kleef heeft den Neder- landschen chauffeur v. d. H. uit Nijmegen, die eenige weken geleden door te snel rijden met een auto te Kleef een 6-jarig kind heeft overreden, dat dientengevolge overleden is, veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf met verbeurdverklaring van den auto. Zulke straffen moesten aau onze Neder- landsche snelheidsmaniakken ook door de Nederlandsche rechtbanken worden opgelegd woordenwisseling over de kippen van den buur man en dc drooglijnen van buurvrouw. Het is dan ook meer In dc steden, dat ons spreekwoord aan de waarheid wordt getoetst en dagelijks wint In kracht; en het was voor een zekeren Jan Haring zelfs weggelegd om in zeer korlcn tijd te onder vinden, welk een kern van waarheid er in het spreekwoord schuilt. Het bovcnhulsjc der familie Haring W3S als duizenden andere. Er stond een begonia voor het raam, een gevlekte fox terrier zat in het andere. Jan Hating was als duizend anderen. Hij werkte voor dertig gulden per weck in één o( ander magazijn, waarvan het niet aan ons is vast le stellen, welk magazijn het in het bijzonder was. Vrouw Haring was ais duizend anderen. Dc slechte tanden, het slechte humeur, de wandcliust op Zondagmiddag, dc hebzucht naar uitverkoop- koopjes, -het gevoel van superioriteit In vergelij king met de juffrouw van drie-hoog, die echte slruisvogelveercn op haar hoed en een dubbelen naam boven haar deurbel had, de ontelbare uren van buurvrouwen conversatie, gedurende welke zij In het venster vastgeplakt zat, haar geregelde afwezigheid als de man van hetafbetalings-maga- zijn beldeal de eigenschappen van zoovele duizenden waren ook de hare. In een groote stad gebeuren onverwachts groote Dan zou de eerbied voor het leven wel wat omhoog gevoerd worden. Niet dat degenen, die een ongeluk veroorzaken, moedwillige moordenaars zyn, - volstrekt niet, maar ze zyn wel achteloos ten opzichte van het leven van anderen. Byna geen week gaatvoorby, of de een of ander, die een kind overreed, wordt gevonnist. Vaak is het vonnis vrij sprekend, meestentyds legt het een geldboete op, soms krygt de delinquent een lichte hechtenis toe. Hart en verstand van auto mobilisten zijn gepantserd met een weefsel van verordeningen en bepalingen. Ze trach ten de maximum-snelheid niet te overschrij den, rijden rechts van den weg, geven behoor- lyk signalen, maar als ondanks dat alles een kind „door eigen schuld" onder een auto komt, dan wasschen ze zich de handen in onschuld... Ze reden rechts, gaven sig nalen..., wüt kan men méér verlangen. Men kün meer verlangen, inderdaad. Men kan verlangen, dat automobilisten voort durend de grootste oplettendheid betrachten, opdat ze nog een ongeluk zullen kunneD vermyden, zélfs al dreigde het gevaar door de „eigen schuld" van het kind. Een kind is nu eenmaal onbesuisd, geeft zich geen rekenschap van de gevaren, waarin het zich begeeft, het verstand is nog niet voldoende ontwikkeld. Mag men wel van „eigen schuld" dingen. U gaat een hoek om en steekt de balein van Uw paraplu in het oog van uw ouden school vriend. U gaat uit om de koningin In haar gouden koets tc zien voorbijrijden en wordt in de mcnschcn- massa „gerold". U grijpt den bandiet, die uw zakken Iccgstal, bij 7,ijn kraag en er ontstaat ccn gevechtgaat naar het ziekenhuis U trouwl inct uw verpleegster... en echtscheiding volgt. Gij loopt door de straten en een vinger wenkt U. ccn zakdoek wordt door U verloren, de kabel van de lift of uw bank breekt, uw maaltijd of uw vrouw maakt U slecht gehumeurd en het Noodlot slingert U in de rondte gelijk stukjes kurk ineen flesch wijn, welke door een ondervoeden kellner is geopend. De Groote Stad is een luchthartig kind, en U bent roodc verf op zijn speelgoed en U wordt cr afgelikt. Jan Haring zal, naar een samengepersten maal tijd, In zijn voorkamer, welke hem precies paslc. Hij zat op een eigengemaakt kussen en staarde met verzadigde oogen naar Kunst In De Huiskamer, in den vorm van „De Storm", het premieschil- dcrij, dat aan den muur gespijkerd was. Vrouw Haring onllccdde de etensgeuren van de juffrouw twee hoog en de fox-terrler keek naar Haring met een blik vol minachting. Hier was noch armoede, noch liefde, noch strijd, maar op zulke dorre gronden willen dikwijls de INGEZONDEN MEDEDEELING. zyn functie gaan hervatten, alsof er ni gebeurd is. De heer Blok heeft een fel prot tegen zyn gijzeling ingebracht, maar ook t hem vernamen we niet, water precies teg hem ingebracht wordt. Voor den rechter zyn zaak wel nooit kunnen komen, maa: dan een eereraad uit betrouwbare en hoi staande personen niet in staat om een oord in deze zaak te geven? Ligt het niet op c weg van den Broederschap van Commissai sen om de vormiDg vanl zoo'n eereraad bevorderen, om een uitvoerig rapport n conclusies publiek te maken? Binnenland In Griekenland is een nieuwe pre9idt gekozen. Met 90 der stemmen werd dictator Pangalos waardig gekeurd voor functie. Verkiezingen in Griekenland z heel grappige dingen. Je mag„vrykiez. maar wat ge kiest is toch tevoren al te 1 palen. „Je geld of je leven", zegt de roov die je dus ook laat „kiezen". Zoo ongev< „kiest" men eveneens in Griekenland. Overigens is deze dictator nu staa president èn ministerpresident - een v dienstelijk man geweest voor zijn land. J voorzag het land reeds door aquaducten v water, door machtige turbines vanstroo; hy liet de Vardar-moerassen dempen bevolkte Macedonië met uitgewekenen i Klein-Aziö. In een land als Griekenland z slechts twee dingen mogelyk: een dictatu 't zy proletarische, burgeriyke of militai of de chacos met zich opeenvolgende rer luties. Een poging tot opstand van Saloniki i werd heel gauw onderdrukt; de twee 1 ders zyn ter dood veroordeeld. Kogels z goedkoop in Griekenland, een paar jaar ter werd een heel ministerie gefusilleerd, alle omdat een toen ondernomen revolutie spreken, wanneer het een kind geldt! 't Is meestentyds onverstand, gemis aan een ont wikkeld denkvermogen, dat een kind zich in gevaar doet begeven en tegen de gevolgen daarvan dienen we het te beschermen, Als een kind onverwacht de straat oversteekt en overreden wordt, heet dat: eigen schuld. In zekeren zin moge daarvan iets waar zijn, moreel gaat de bestuurder niet vry uit, wan neer hy niet door groote oplettendheid en directe maatregelen getracht heeft het onge luk te voorkomen. Ergerlyk is het te zien, hoe vaak autobestuurders, zelfs midden in een stad, metaebterzittenden praten en naar hen omzien. Wat kan hun ook gebeuren? Zy rijden rechts en als een onvoorzichtig kind voor den auto springt, nou, dan is het „eigen schuld" van het slachtoffer... De Culemborgsche Commissaris van Poli tie is uit de gljseling ontslagen, geiyk te voorzien was. Maar wat nu? We wenschen niet te oordeel en, maar hy kan toch moeiiyk bloesems bloeien van de drie dingen, welke noodig zijn om bet leven te volmaken. Jan Haring probeerde een paar conversatie- rozijntjes in de smakelooze pudding van zijn dor bestaan te zaaien .Er wordt op dc zaak eert nieuwe lift gebouwd," vertelde hij. .En de baas heeft zijn bakkebaardjes laten scheren." .Is 't hcusch?" twijfelde vrouw Haring. „Meneer "Wipper," vervolgde Jan, „had vandaag zijn nieuwe zomercostuum aan. Ik vond het erg mooi. 't Is grijs met..." Hij brak den zin af door een plotselinge behoefte, welke zich aan hem ken baar maakte. .Ik geloof, dat ik even naar beneden zal loopen om een vijf-cents sigaar tc halen." Hij nam zijn hoed en daalde dc trap af. Dc avondlucht was mild en dc straten weer klonken van het zorgeloozc schreeuwen der kin deren. Hun ouders bewaakten de deurposten met kwalijk-Tiekcnde pijpjes en buurpraatjes. Dc sigaren-winkel op den hoek, waarheen Jan Haring zich begaf, werd beheerd door een man, genaamd Meijer; een man, die neerzag op de mcnschheid als een verzameling slechte uitvin dingen. Haring een onbekende in den winkel stapte naar binnen en vroeg zijn .bundeltje spinazie tegen autobus-tarief". Deze spot stemde den Heer Meijer niet sympathiek jegens den nieuwen klant, Erg vriendeiyk en aantrekkeiyk klin dat niet voor onze ooren. "We praten liev wat over vrede en ontwapening al schiet we er niet hard mee op. We krijgen t als alles goed gaat, binnenkort een voor reidende (langzaam aan, dan breekt 'tiy tje niet!)ontwapeningsconferentie in Genè' Maar daar willen de bolsjewlki niet kom ze hebben het thans officieel bericht omdat ze nog boos zyn op de Zwitsers. I onder die boosheid moet de internationa ontwapening maar ïyden; wat't zwaarst, moet maar 't zwaarste wegen, 't Zijn n idealistenNiet dat we zelf zooveel van d conferentie verwachten, maar een versta dig mensch die den oorlog werkelijk ve atschuwt, werkt tenminste wee aan ell poging om tot ontwapening te komen. Ma de Russen zyn nog trotscher op hun rooi leger als de Duitsche Keizer vroeger op zU regiment doodskop-huzaren endeRussiscï vorsten-kliek op de kozakken. Er zyn teekenen, die op vrede wyze, l in China, èn in Syrië èn in Marokko. Lyfet haast te mooi om waar te zyn en t zal nog wel wat tusschen komen boewi er is avance. Nieuwe stry d alleen is ontbrand aan de Noordpool, een vreedzame stryd, een war wetenschap en beschaving en techniek bonc genooten z\jn. Van drie zijden is het offer sief geopend, hopen we, dat deze „feryg geen slachtoffers eischt. Dictatoren. Het Zuiden van Europa is de streek, waa het dictatorschap bloeit. Maar er is een be langryk verschil in bloeiwyze. Spanje, waa doch hij aanvaardde de order en leverde Harin één sigaar. Haring beet dc wortels van zijn aan koop af en nam vuur boven het gas-pilje Tastem In zijn zak om te betalen, voelde hij dat er gee: geld In was. „Zeg vriend," verklaarde hij openhartig. „Ik bei het huis uitgeloopen zonder klein geld. Ik zal ji dien stuiver morgen even aanreiken als ik voorbi kom." Vreugde leefde in Meijers hart. Hier was tiorei op den molen van zijn wantrouwen in alle men scben. Zonder ccn woord, liep hij omdetoonbanl heen en diende zijn klant een raken klap toe. Maa Haring was geen man om zich dat zoo maar ti laten welgevallen. Hij vereerde zijn aanvaller eer mooi blauw oog met groene randjes. De lievigheid van des aanvallers hernieuwd! poging dwong Haring langzaam terug te trekker in de richting van de deur. Het gevcchl wert indrukwekkender en buiten drukten de mcnscber hun neuzen tegen de winkelruit om alles beter te kunnen zien. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1