EERSTE BLAD Nerveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat Mijnhardt's Zenuwtabletten Prijs per kwartaal. f I.— Losse nummers.f 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanyragen f iper plaatsing tot een maximum yan 10 regels elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 10 APRIL 1926 Aannemen! Een patroon ia een uitbuiter, iemand, die er steeds op uit is om zooveel mogeiyk voor deel van zyn werkkrachten te behalen, ze zoo krap mogeiyk te betalen en dan nogal zijn best doet om zyn ondergeschikten het leven zoo ondrageiyk mogeiyk te maken. ...U schrikt misschien van deze revolu- tionnaire uitspraak Och, laten we U dan even mededeelen, dat is de stelling niet door ons opgezet, maar toch vry nauwkeurig de gangbare meening over „den" patroon weer geeft. Zeker, 'n enkele keer vindt men hem wel eens 'n goeie vent, als-ie nameiyk in 'n joviale bui een extra-tje uitdeelt, middels loons- verhooging of 'n vryen dag, maar overigens is z'n optreden slechts aan critiek onder worpen. De werkman kUkt dikwyis niet erg vrooiyk, en daar is vaak reden voor, maar 'n patroon, die toch ook zyn zorgen heeft, mag dat nooit laten merken, want dan heet hy 'n „bullebak", „sjagryn" od. Als de chef tot doorwerken aanmaant en dat „staan klet sen" verbiedt, dan is bij de bloedhond, die den arbeider nog niet gunt, dat hij op adem komt; berispt hy een te-laat-komer, dan gromt de overtreder tegen zooveel „wille keur" van een chef, die zich blijkbaar niet voorstellen kan, dat 't afgebeulde lichaam van den werknemer toch al genoeg rust te kort komt. Lang niet alle arbeiders denken zoo over „den" patroon; 't is misschien zelfs wel eene meerderheid, die een meer objectiefoordeel velt, maar toch, als men zoo op straat, in trein of tram, op vergaderingen enincafé's de spraakmakende gemeente hoort, dan is er van patroons niet veel goeds te zeggen En van den anderen kant moet geconstateerd worden, dat er helaas ook nog verscheidene werkgevers zUo, die hun arbeiders als raderen in hun bodrljfemachine beschouwen en ver geten, dat ze met menschen te doen hebben, Feestdagen zyn van die byzondere gelegen heden, waarop alles 'n beetje anders is en aoders gaat dan op normale werkdagen. De arbeider, ambtenaar en bediende heeft zich dan eens losgemaakt van de dageiyksche sleur, hy behoeft de willekeur, grillen en luimen van zyn chef niet te verdragen, hy gaat uit en is zyn eigen... baas! En nu is het heel interessant om zoo eens na te gaan, hoe zulko ééndagsbazen zich nu wel gedragen; dat is werkeiyk leerzaam. Met de Paaschdagon konden we meermalen de gelegenheid benutten. - We rustten even uit in een groot café aan den buitenkant van de stad.'t Is er vol, héél vol, wat natuuriyk alleen maar by zulke bUzondere gelegenheden het geval is, als nu met die mooio feestdagen. Vier, vyfkellners draven af en aan ze kunnen het werk haast niet af, in dio abnormale drukte. Aan ons tafeltje komen twee „heeren"zitten, kantoor bedienden, misschien zelfs wel assistent boekhouder. maar in ieder geval zoo iets „Aannemen!" De kellner hoort niets in het geroezemoes, is druk bezig aan een ander tafeltje. „Ober, aannemen!" Driftig klopt de een op de tafel. De kellner balanceert juist een blad vol met glazen bier op zyn hand, kykt vluchtig naaT onzo tafel en Toept: „Ja, mynheer I" Hy brengt zyn glazen weg en wordt intU88chen aan alle tafeltjes aange roepen en met bestellingen overladen. De man vergeet biykbaar de beide kantoorbe dienden. Deze k(|ken elkaar eens veel betee- kenend aan, de een schuift zyn apenbrilop het voorhoofd en brult van „Z&g, ober!" De kelner schrikt er van en excuseert „Par don, heeren, ik kom zóó!" En de apenbril minacht snijdend „Verd..., zèl tyd worre, zég!" En toen dachten we: zoo'n man is nu héél eventjes „baas", in het oogenblikje n.l. dat die kelner hem bedient en het met breed gebaar „geschonken" dubbeltje op strijkt. Wat 'n geluk, dat zoo'n schepsel alleen maar enkele korte oogenblikken wat te zeggen heeft, op feestdagen n.l. en den eersten Zondag, nadat hy z(jn salaris „ge beurd" heeft. Voorbeelden als deze zouden talloos te geven zijn. Hoe dikwyis moet de winkelier zich niet laten beleedigen door klanten, die smalen op zyn „rommel", de pryzen „schan dalig" vinden. Wat 'n verontwaardiging als 'n bestelling vergeten is! „Zoo'n vent vergeet heelemaal dat.-ie van je léven moetl" Wat worden telephoonmeisjes niet afgekafferd, als ze de een of andere groc- of grafstem verkeerd verstaan. In een bioscoop zagen vre kort geleden een artist, wiens „willen" grooter was dan zyn „kunnen" van het tooneel kf gehoond en gejoeld door het arbeiders-publiek van de goedkoopste rangen. Ze moesten waar voor d'r kwartje. Wat hadden ze te maken met de belangen van „,dien vent daar", dien ze eenvoudig on- inogeiyk maakten. „Dan mot-ie maarsorrege dat-ie singe kén." Er zyn inhumane patroons, maar we meenen, dat de meeste voldoende mensch zijn om rekening te houden met de belangen van hun ondergeschikten. Ze zijn menschen als andere, hebben deugden en gebreken, en we zyn er nog lang niet van overtuigd, dat die zwaar mopperende ondergeschikten van zooveel meer humaniteit biyk zouden geven, als ze zelf aan het hoofd van een bedryf kwamen te staan. Ons artikel is noch- thansniet uitsluitend voor mopperende werk nemers geschreven. „Aannemen", schreven we er boven, de uitroep van den gebiedenden kantoorbediende uit het schetsje in dit arti kel. Welnu, „aannemen"zeggen we tot allen, wien dit lesje past, patroon of bediende. In welke positie ge ook geplaatst zljt, behandel 'n ander, 't zij die boven u of beneden u staat, als... mensch. Als ge dat verzuimt te doen, dan blijft de knder even goed een mensch, maar ge verlaagt u zeiven tot... immensch. INGEZONDEN MEDEDEELING. WEET U? Dat lunchen en middagmalen in de huidige Rotterdamsche Restaurants een kwestie van vertrouwen is WEET U? Dat U dit vertrouwen vindt in mijn Burger-affaire RESTAURANT P. SIMONS 12 BOERENVISCHMARKT 12 bij de Groote Kerk - Telefoon 6341 WEET II? Dat daar prima kwaliteit en ook kwantiteit gegeven wordt WEET U? Dat het de oudste zaak is van Rot terdam en dat U daar net en zindelijk tegen matige prijzen kunt logeeren WELNU? Commentaar overbodig Week-revue. Binnenland. De Paaschdagen zyn wel door zeer mooi weer begunstigd, waarvan duizenden een dankbaar gebruik hebben gemaakt om zich te ontspannen. Een der belangrijkste attrac ties vormden wel de bollenvelden. Vroeger werden die in hoofdzaak door voetgangers en fietsers bezocht; het ras der voetgangers echter biykt by zulke gelegenheden meer en moer aan het uitsterven en dit jaar viel bovendien sterk op, dat de fietsers eveneens in aantal verminderen. Daartegenover groeit, het heirleger auto's, dat over onze wegen snort, dageiyks aan. Si vis pacem,parabel lum, zeiden vroeger de sabelrinkelers, d.i. indion ge den vrede liefhebt, bereidt u dan voor ten oorlog. En wandelaars en fietsers verzuchten tegenwoordig: als je niet door een auto overreden wilt worden, schaf je dan ook zelf zoo'n ding aan. Ford zorgt wel, dat ze „voor iedere beurs" in genoegzame mate worden aangemaakt., terwyi allerlei afbetalingssystemen worden uitgedacht om de laatste bezwaren te over winnen. Maar welke idylle die autobezitters nog zoeken in de bollenstreek en andere plaatsen van natuurschoon, die ze in lange files, om geven door stofwolken, botsend, schuddend, rammelend doorryden, begrijpen we niet. Een geweldige sensatie gaf het bericht van de arrestatie (later genaamd: onvrywillige gyzeling als getuige) van den commissaris van politie te Culemborg, welk feit in ver band zou staan met den dubbelen roofmoord, in 1923 in genoemd plaatsje gebeurd. Die moordzaak is een van de beruchtste uit ons land, omdat de daad - de gruwzame slach ting van twee stokoude menschen om wat geld machtig te worden, van een ODgekende ontaarding getuigde. En aan zulke daad zou een Commissaris van politie medeschuldig zyn 't Is te begry pen, dat de gedachte alleen aan de mogelijkheid er van, ernstig afbreuk moet doen aan het aanzien en vertrouwen in de politioneele en justit.ioneele machten in ons land Zelfs buit.enlandsche schandalen, als die van den politie-prefect van Boedapesf Nadoscy, als valscbe munter ontmaskerd en van den Beriynschen rechter Jürgens, die een inbreker en oplichter bleek te zijn, doen aan het aanzien van politioneele autoriteiten, ook in ons land schade. En krygen we nu na het. Batavia'sche schandaal-v. Rossem en de duistere politie-affaire in Den Bosch, ook nog een Culemborgsche politioneele mnord- affkire? 't Werd ronduit in de bladen ver meld, dat de Culemborgsche commissaris, verdacht van medeplichtigheid aan den roof moord, gearresteerd was. Eerst een paar dagen later werd „op uitdrukkeiyk verzoek" van den rechter van instructie, meegedeeld, dat de commissaris niet gearresteerd was, doch als getuige in gyzeling was gesteld. Elk weldenkend mensch hoopt voor het aan zien onzer politie, dat voor bet eerste bericht inderdaad geen grond mag biyken te bestaan, maar interesseert dat aanzien onzen justi- tioneelen autoriteiten zóó weinig, dat ze het bericht dagen lieten rondgaan, alvorens het tegen te spreken? Heel die Culemborgsche affaire kankert trouwens al drie jaar lang als een wonde- plek. Al dien tyd is de commissaris open ly k en in onder-onsjes van medeplichtigheid beschuldigd. Hij is daar nooit tegen opge treden, maar ook de autoriteiten deden niets om het geschokte vertrouwen te herstellen. Men kan geen onschuldige ontslaan om praatjes", maar een polifcie-autoriteit, die niet van eene verdenking aan een moord medeplichtig te zijn, ontheven kauworden, is ook niet te handhaven. Een vlug en diep gaand onderzoek had moeten uitwijzen, of er mogeiykheid van schuld was ol niet. In het eerste geval mócht de man niet ge handhaafd worden, in het tweede geval hadden de justitioneele autoriteiten tot plicht om den commissaris de hand boven het hoofd te houden en hem openiyk te be schermen. 't Is een anti-semitisch relletje, zegt de familie van den commissaris (hij is Israëliet). Als de actie tegen hem geen ernstiger grond slag had, zou ze des te makkeiyker door een krachtige verklaring der autoriteiten te verlammen geweest zynaan anti-semitisme mag de naam zeer zeker niet geofferd worden. Ernstig nemen we deze bewering intusschen Diet, want dat de commissaris in de moord zaak ten minste ernstig plichtsverzuim ten laste kan worden gelegd, schijnt wel vastte st3an, neen, staat vast. Zyn heftigste aan vallers waren bovendien sociaal-democraten en die zijn wel van anti-semitische smetten vry te achten. In de Culemborgsche moordzaak wordt nog veel licht vereischt; om het aanzien der politie moet naar het bereiken daarvan ook gestreefd worden. Ingezonden Mededeeling. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Wie in ons vorig overzicht gelezen heeft, wat we over Indische toestanden en verJ INGEZONDEN MEDEDEELING. een toon van „slaat d'r op" en ze vragen het militaire bestuur terug. In verontwaardiging kunnen wij er nu wel toe besluiten om die Atjehers mores te leeren door er een troep van uit te moorden en een paar kampongs af te branden, want tenslotte weegt voor ons het leven van tien Atjehers niet op tegen dat van één blanke (een rauwe en aanmatigende theorie, die deDuitschers in den oorlog ook ten opzichte van zich zelve en de Belgen verkondigden), maar 'tis aan te nemen, dat de Atjehers even vriendelijk over de waarde van blanken denken, als wy dat doen ten opzichte onzer bruine „broe ders". Laten wy daarom de gelegenheid aan grepen om te toonen.dat we beschaafd zijn, geen wraak zoeken in bloed en vergelding, maar door zij 't strenge toch verstan dige bestuursmaatregelen de bevolking tot de beschaving en beschavingsmethoden „be- keeren". Daarmee doen we niets tekort aan de na gedachtenis der thans gevallenen. Buitenland. Wie met het zwaard omgaat, zal erdoor vergaan. Mussolini ontving omtrent de waar heid van deze zegswyze de eerste waar schuwing door middel van een kogel, die volgens de eerste berichten een stukje vau zyn dictatoriale neus wegnam. Waarop hy toen heel onthutst moet hebben neer gekeken. 'tls te begrijpen. De vrouw, die de kogel afzond, werd gearresteerd, want Mus- soline dwingt wel door geweld, maar wil niet door geweld gedwongen worden. Uit geen enkele streek komen trouwens erg vredelievende geruchten. In Britsch-Indië godsdienst twisten, die tot moorden leidden, in Marokko oorlogsberichten, vermengd met vredesgeruchten, die niet al te serieus ge nomen worden, in China vol-op burgeroorlog, met Feng ais verliezende party. Dóór de overwinning van dè eene party „dreigt"de vrede daar byzonder, maar er zyn al weer berichten, die er op wijzen, dat nu de over winnaars onder elkaar gaan uitvechten, wie de sterkste is, juist zooais we in een vroeger overzicht reeds voorspelden. Vrede in China, 't zou ook tè mooi zyn. houdingen schreven, zal zich dat geschrevene weer onmiddeiyk herinnerd hebben, toen hy dezer dagen las van het sneuvelen van kapi tein Paris en vijf marechaussees in de binnenlanden van Atjeh Er broeit iets, neen er broeit véél in ons Indiö. In Atjeh hebben deD .laataten tyd herhaaldeiyk overvallen plaats; het communisme vindt yverigeaan hangers en vele in heel het gebied onzer koloniën; zelfs in de politiecorpsen worden meermalen „revolutionairen van de daad "ontdekten dan ontslagen natuurlijk. Maar ze zyn als lastige insecten: weg vangen gaat niet; hoe meer men er ver nietigd, hoe meer er schijnen te komen. Een invasie van insecten tracht men te voor komen, door het aanwenden van do juiste middelen. Zoo alleen ook kan men verzet en communisme weren in Indië; men moet trachten geen reden tot ontevredenheid te geven, aan de bevolking toenemende rechten verleenen, samenwerking zoeken. Veront waardigd over den verraderiyken overval op Paris c. 8, schryven meerdere bladen al in Land- en Tuinbouw. JAARVERSLAG VAN HET UITVOER CONTROLE-BUREAU OVER HET JAAR 1925. De werkzaamheden van het Uitvoer-Con- tróle-Bureau voor groenten, fruit en aard appelen, die in 1924 een aanvang namen, werden gedurende het jaar 1925 met kracht voortgezet. In het eerst e jaarverslag konden wy reeds vermelden, dat op de laatste be stuursvergadering in December 1924 besloten was tot het voeren van een intensieve pro paganda tot meerder gebruik van het U.C,~ merk en tot meerdere aansluiting van ex porteurs by het Uitvoer Controle-Bureau. In Januari verscheen het eerste nummer van een in het Engelsch gesteld reclame blad voor Nederlandsche groenten, vruchten en aardappelen, onder de titel: „The Fruit and Vegetable Commercial". Spoedig hier op volgde een Duitsche uitgave, die verspreid werd in de Duitschsprekende, midden-Euro- peesche landen en in Scandinavië. Deze bladen stelden hun kolommen open voor een voortdurende propaganda voor het U. C. B.-merb, terwyi in het advertentie gedeelte ruimschoots gelegenheid gevonden werd voor in het oog vallende reclame. Doch welke zyn in het algemeen de re sultaten van de werkzaamheden van het U. C. B.? In hoeverre was het mogeiyk contróle uit te oefenen op den export van groenten, fruit en aardappelen? BJj het be antwoorden dezer vraag is het gebruik van het controle-merk de eenige direct waarneem bare maatstaf. Immers, de indirecte werking van de algemeene propaganda, die van het U.C.B. uitgaat tot verbetering van sorteeriug en verpakking is voorshands niet te meten; dat deze indirecte werking bestaat is zeker en wordt door deskundigen algemeen erkend. Het gebruik van het U C. B.-merk was in 1925 aanmerkeiyk grooter dan het vorige jaar. Werden in 1924 ruim 500 000 labels verstrekt aan de aangeslotenen, in 1925 be droeg het aantal geleverde merken 1.438.193, hetgeen dus opeen vry belangrijke vermeer dering wyst. Van dit aantal werden 1.280.151 merken betrokken door de aangesloten vei lingen en 157.762 door de aangesloten ex porteurs, het vorige jaar waren deze cyfers respectievelyk 439.500 en 96.500, zoodat het aantal merken, verstrekt aan de veilingen, toenam met byna 200 terwyi het aan tal merken, verstrekt aan de exporteurs, toe nam met 63 Voor welke producten deze merken ge bruikt werden, kan niet met zekerheid ge zegd worden, doch zonder grove fouten te maken, kunnen wy hieronder een algemeen overzicht geven van het aantal merken, voor verschillende producten gebruikt: Verstrekt ain veilingen exporteur» Aardappelen1.147.500 104.008 Augurken70.000 Tomaten25.631 89.907 Roode-, witte- ensavoye kool28.000 10.000 Uien9.000 Druiven5.400 Komkommers3.847 Totaal 1.280.431 157.762 Verreweg het grootste aantal merken werd dus gebruikt door middel van de veilingen voor aardappelen. Deze merken, in den vorm van labels verstrekt, waren byna uitsluitend bestemd voor vroege aardappelen, in 1924 werden ongeveer 356,000 labels voor dit doel aan de veilingen verstrekt. De zeer groote toename van het gebruik van het U. C. B.- merk voor vroege aardappelen is in hoofd zaak te daDken aan de ijverige medewer king, welke het U. C. B. vooral van de vei lingen in Noord-Holland mocht ondervinden, tengevolge waarvan ook voor de naai' Duitschland geëxporteerde aardappelen zeer algemeen het contróle-merk werd gebruikt. Door dit algemeen gebruik was het mogeiyk ruimschoots reclame te maken voor dit arti kel in het buitenland. Het is immers bij het voeren van reclame een eerste vereischte, dat het product, waarvoor die reclame ge maakt wordt, practisch verkrygbaaris. Deze propaganda had op haar beurt weer tenge volge, dat er een levendige vraag ontstond naar vroege aardappelen met „Löwenmarke". Wy kunnen dan ook gerust zeggen, dat de vroege aardappel campagne een groot succes was voor het U. C. B., welk succes natuuriyk in de eerste plaats aan kweekers en handelaren ten goede komt. Wanneer voor alle producten, welke het U. C. B. onder zijn contróle wenscht te nemen, een derge lijke medewerking zou worden ondervonden, hetzy van den kant der veilingen, hetzy van den kant der exporteurs, zooals wy dit jaar mochten ondervinden van de meeste veilin gen van vroege aardappelen, dan twyfelen wy er niet aan of het succes, dat thans voor de vroege aardappelen behaald is, zou alge meen worden voor het goed gesorteerde en goed verpakte Nederlandsche tuinbouw product. Het gebruik van het contróle-merk voor vroege aardappelen -werd zeker ook bevor derd door het feit, dat de gezondheidscon trole, ter verkryging van het certificaat van den Plantenziektekundigen Dienst, werd uitgevoerd door de controleurs van het U.C.B. en door de daarvoor in aanmerking komen de keurmeesters der by U. C. B. aangeslo ten veilingen, die voor dit doel benoemd werden tot tydeiyk controleur van den Plan- tenziektenkundigen Dienst. Voor aardappelen werden aan aangesloten exporteurs ruim 100.000 merken verstrekt; deze dienden vrywel uitsluitend voor late aardappelen. Deze werden vooral inde eer ste maanden van 1925 gebruikt, toen er nog al export naar Engeland plaats had. De productie van aardappelen was in 1925 in het algemeen zeer groot in geheel Europa, zoodat de exporthandel in het seizoen 1925/26 niet vlot verliep. Het gebruik van hetU.C. B -merk voor late aardappelen van dit sei zoen was dan ook zeer gering. Op te mer ken valt. dat een begin gemaakt werd met het. bedrukken van aardappel kratten met het U.C B.-merk, voornamelijk ter verzending van aardappelen naar Zuid- en Midden-Ame- rika. De late aardappelen, welke met het contrölemerk verzonden worden, waren vry wel uitsluitend afkomstig uit de drie noor- deiyke provincies Groningen, Friesland en Drente. Voor augurken werd bet merk practisch alleen gebruikt door de Venlosc-he Veilings- vereeniging, terwyi de veiling „Walcheren"

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1