8S5?? ZATERDAG 27 MAART 1926 EERSTE BLAD Uw Lippen PUROL DE BERENBURCHT. VERSLAGEN. J. HENICER-Kptraat 85-8? Prijs per kwartaal. f I,— Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen t 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgei Het wordt uitgegeven door d N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. I! Voorstraat Middelharnis HET VERDRAG MET BELGIË. III. De kanalen. Het verdrag van 1839 bepaalde, dat de scheepvaart op de binnenwateren tusschen de Schelde en den Rijn, om van Antwerpen naar den Rijn te komen en omgekeerd, wederkeerig vrij zou blijven. Nederland heeft dan ook ten behoeve van Antwerpen, o.a. gegraven het kanaal door Zuid-Beveland, waarin een tiental jaren geleden bij Hansweert een groote zeer kostbare schutsluis is gebouwd. De afkomende Rijnschepen, bestemd voor Antwerpen, volgen onze rivieren tot Dordrecht, vanwaar zij op kosten van den Belgischen Staat naar Antwerpen worden gesleept. Dit kosteloos slepen geschiedt uiteraard niet uit liefde voor de reeaerijen, maar om de concur- rcntie-mogelijkheid van Antwerpen ten op zichte van Rotterdam op onnatuurlijke wijze te vergrooten. Daarmede kon België echter niet wegnemen het feit, dat de Zeeuwsche wateren geen ideale binnen-scheepvaartwegen vormen, om de eenvoudige reden, dat stormen en tijden zich niet de wet laten voorschrijven. Om dit natuurlijk voordeel van onze havens op te heffen, willigt het nieuwe verdrag den Belgischen cisch in van een kanaal Antwerpen- Moerdijk; deze scheepvaartweg moet zoo wei nig mogelijk sluizen bevatten en zoodanig ge maakt worden, dat te allen tijde over de ge- heele lengte drie Rijnschepen van de grootste tonnenmaat of sleeptreinen langs elkaar kun nen varen. Deze laatste eisch is wel meer dan buitensporig; het kanaal zal een dwarsprofiel verkrijgen, zooals ter wereld nog geen kanaal voor de binnenscheepvaart ook slechts bij be nadering bezit. Daar men niet zeggen kan, hoe groote Rijnschepen in de toekomst zullen kun nen voorkomen, zijn de maximumafmetingen van dit kanaal feitelijk onb.egrensd! Het zal den zelfs minst deskundigen lezer duidelijk zijn, dat dit kanaal een aanslag van Antwerpen is op onze Nederlandsche havens. De bepaling omtrent dit kanaal is in werkelijk heid niets anders dan een voetstoots toegeven aan een Belgischen eisch, waarvoor geen schijn van recht is te vinden. Dit kanaal, waardoor Ne derland veel van zijn natuurlijke voordeden en dus van zijn levenskracht prijs geeft, zelfs met de toezegging cr bij, dat wij er nog aan zullen meebetalen is voor ons Nederlanders onaan nemelijk. Hetzelfde geldt voor de andere kanalen, welke door België worden geëischt. Teneinde Limburg nader te brengen tot Noord-Neder land. is men aan het werk getogen om een doorgaanden grooten scheepvaartweg tot stand te brengen van Maastricht naar de Waal. Deze nationale arbeid die reeds gedeeltelijk is ge reed gekomen dreigt door het nieuwe verdrag te worden ondermijnd. En het tractaat toch geeft Nederland zijn toestemming tot den aan leg van ecu kanaal in vrijwel rechte lijn van het Ruhr-gebicd naar Antwerpen, welk kanaal aan dezelfde hooge eischen zal moeten voldoen als het kanaal AntwerpenMoerdijk. De groo te sommen aan de Nederlandsche scheepvaart wegen besteed teneinde Limburg. Duitsch- land's meest westelijke industriegebieden en het bekken van Luik tot achterland van onze haven» te maken, zullen dus grootcndeels verloren gaanl springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw cn schraal. Dit ls spoedig te verzachten cn te genezen door (Adv.) Doof 30 cent. FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 92) „Ja, ja! Men verwachtte je als vrijwilliger bij papa's regiment, waarbij ge aan je dienstplicht zoudt voldoen, maar in plaats van Kuno Kracht, graaf van Hoogenstijn, kwam het bericht, dat je om een niets beteekenende kleinigheid van dienst vrij gekomen waart en ook niet dienen wildctl" „De s t ij d s? schreeft ge dit briefje?" „Ja zeker... en nog wel in een booze luim! Je kent nu eenmaal mijn opinie over dapperheid cn heldenmoed. Welnu, een man, die niet eens kranig genoeg was om een uniform te dragen, imponeerde me waarachtig niet. Zoo een prikkelde me tot weerspannige oppositie... Thea Scva- r'lle bespotte me wegens deze heilige verontwaar diging o ja, nu herinner ik me alles weer heel nauwkeurig! Ze beweerde, „dat de versmade Spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad vuaGOBDEBREDK, op Vrjjdag 19 Maart 1926, des nam. 6^ uur. I. De Voorzitter, Burgemeester Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. II.Komt aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid den heer F. den Eerzamen Jr. Bjj monde van den Voorzitter werden tot leden der Commissie van onderzoek van dien geloofsbrief aangewezen de heeren Troost en Heerschap. Na gehouden onderzoek adviseert de Com missie éénparig tot toelating van bovenge noemd Raadslid, waartoe werd besloten. III. De benoemde wordt hiermede in ken nis gesteld en komt ter vergadering en worde tot de beöediging overgegaan. Nadat genoemde heer Den Eerzame - in handen van den Voorzitter de by de Gemeentewet voorgeschreven eeden heeft afgelegd,wordt hy met zyn benoeming geluk- gewenscht en neemt zitting. Do beer Den Eerzamon, dankt voor de felicitatie en verklaart, dat hy met gerust heid de eeden heeft afgelegd, zoo waarlijk er een alwetend God is. IV. Ingekomen stukken; Schryven van den heer C. J. Kras, daarby verzoekende om eervol ontslag als gemeente arts tegen 1 April 1926. B. en W. stollen voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wyze te verleenen, met ingang van 1 April 1926. Hiertoe wordt eenparig be sloten. V. Alsnu wordt overgegaan in geheime zitting, alvorens tot de benoeming vaneen gemeente-arts over te gaan. Na bespreking van de openbare vergade ring deelt de Voorzitter mede dat 3 sollici tanten zich hebben aangemeld voor de va cante betrekking van gemeente-arts en d3t B. en W. hebben gemeend de voordracht ter benoeming in alpbabetische volgorde don Raad over to leggen. Deze voordracht luidt alzoo als volgt: De Clercq Zubli, JVan Es, P,. en Teekens, J. M. Daarna wordt tot stemmen overgegaan en ingeleverd 7 biljetten. Uitgebracht werden op do heer de Clercq Zubli 5 stemmen en op de heeren Van Es en Teekens iederéén stem, zoodat de heer J. de Clercq Zubli als zoodanig benoemd wordt verklaard en wel met ingang van 1 April 1926. VI. De kas van den gemeente-ontvanger nagezien op 18 December 1925 is in orde bevonden. In kas was 912,96. VII. Kennisgeving aanneming benoeming lid SchaUingscommi88ie, van P. Tanis. VIII. Schrijven van A- Kry'ger, dat hfj de benoeming tot lid van de Schoolcommissie aanneemt. IX. Missive Ged. Staten, daarby goedge keurd terugzendende 2 raadsbesluiten, model D. tot wijziging der Begrooting dienst 192& X. Idem. inhoudende mededeeling het raadsbesluit model C tot. wijziging dierzelfde begronting, dat hun College voor kennis geving is aangenomen. XI Idem betreffende mededeeling ver daging beslissing op de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1926. XII Idem, Ged Staten, daarby mededee- lende, dat door de gemeente in de kosten van den Keuringsdienst van Waren over 1923 te veel is betaald 37,56. XIII Idem, inhoudende mededeeling goed keuring Gemeente-Begrooting, dienstjaar Hoogcnstijner maar zijn portret behoefde te laten zien, om al mijn trotschc grondbeginselen als een kaartenhuis weg tc blazen!" Dat prikkelde me nog tot levendiger tegenspraak.Geef je 't soms op schrift?" spotte Thea, „cn ik nam een der papiertjes, die al als schrijfspel gereed lagen, cn schreef in mijn overmoed deze geharnaste oorlogs verklaring aan den Beer van Hoogenstijn, die des tijds in mijn oogen allesbehalve een held wasl Hier zie je, aan de keerzijde van het papiertje, dat vroeger een vel postpapier uitmaakte, nog den gedrukten datum S.Villa Mon Repos. en hier door mij beëindigd; 22 November IR..! Dit is met inkt geschreven en nog duidelijk lees baar!" Met onvaste hand nam do graaf het papier en staqrde op de cfijcrs als iemand die droomt; toen vaagde hij met de hand over het voorhoofd en murmelde bijna ademloos— „dezen datum had ik niet bemerkt... hoc is het mogelijk... in al de opwinding waarmee ik nu en dan deze regelen„heb gelezen, is me die geheel ontgaan! Och, ik was zoo argeloos als een kind!"... Wanda zag plotseling ernstig en uitvorschend op naar zijn doodsbleek gezicht. „Ik herinner me volkomen juist, dat ik destijds dit briefje schreef; w&jtr het echter sedert dien XIV. Schryven Commissie tot Wering van Schoolverzuim daarby te kennen gevende, dat Voorzitter en Secretaris dier Commissie, respectieveiyk zyn herbenoemd de heeren T. Lodder Cz. en P. v. d. Wende Tz. XV. Verslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, over het jaar 1925. XVI. Schryven Joh. Lodder Jbz., dat hij bedankt als lid van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwy's. De ingekomen stukken vermeld onder punt 6 t/m. 16 werden voor kennisgeving aangenomen. XVII. Schryven van Mevr. Kras, inhou dende mededeeling, dat zy door verandering van woonplaats genoodzaakt is haar functie van lid der Schoolcommissie neer te leggen tegen 1 April 1926. Do Raad gevoelt zich gedwongen zyn oprechten dank te moeten betuigen voor de, als lid dier Commissie, bewezen diensten In de vacatures van Mevr. Kras en de heer Lodder zal nader worden voorzien. INGEZONDEN MEDEDEELING. Speciaal HOEDEN en PETTEN VOO» CW Z'N KCU8 Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Paonekoekstraat. Sport- en Reispetten f 1, Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren en model len vanaff 2,75 Stijve Hoeden vanaf f 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 8,50 XVIII. Verzoek van het Bestuur der Ver - eemging tot stichting en instandhouding van een school met den Bybel op het Haven hoofd alhier, dato lé Januari 1926, om een voorschot op de gemeentevevgoeding, over eenkomstig art. 101 der L.O.-Wet, ten be hoeve van de Bisoudere Lagere School voor- uoemd tot een bedrag van 311,36, voor het dienstjaar 1926. XIX. Aanvrage van idem, dato 25 Januari 1926, om de gemeentelijke vergoeding, be doeld in art. 101 en/of do gemeenteiyke by drage, bedoeld in art. 102 der L.O - Wet-1920, ten behoeve van de Byz.L. School genoemd, over het dienstjaar 1925 tot een bedrag van ƒ46,91. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde voorschot over 1926 en de verrekening over 1925 te verleeuen,'twelk éénparig wordt goedgevonden. XX. Verzoek Bataafsche Import-My.(v.h. N. P. „AcetyleDa", te 's Gravenbage, om vergunning tot het leggen van een tank met- een inhoud van 4000 Liter in Gemeente grond, by bet perceel Kerkstraat No. 254, kadastraal bekend Gemeente Goedereede, Sectie A. N. 1138 B. en W. stelden voor onder voorwaarden, de gevraagde vergunning te verleenen en daarvoor jaarlijks een vergoeding te doen betalen ad ƒ5,-, voor het eerst verschul digd op 1 October 1926. De heer Troost zag gaarne dat de ver goeding werd gesteld op 10,—. Na stemming werd de te bepalen vergoe ding vastgesteld op 5,-(Voor 10, stemden de heeren Troost, Heerschap en Lodder.) avond gebleven is, weet ik niet. Even onbegrij pelijk echter komt het mij voor hoe dit papier, na al die jaren, in jon handen gekomen isl Zeg mij dat eens, Kuno Kracht, ik zou dit wel willen weten I" Een hoogroodc blos steeg plotseling naar zijn eerst kleutïoozc wangen; met hartstochtelijke drift frommelde hij het briefje in elkaar. „Ik zou wel niet meer verplicht zijn, tegenover zulk snood verraad het beloofde stilzwijgen in acht te nemen, maar ik wil niet even verachtelijk zijn, als zij, ik zal het eens gegeven woord ook houden!" Hij bracht Wanda's handen aan zijn lippen en zei: „lk heb geheimhouding, een bescheiden ge bruik van het kattebelletje beloofd, en gij zult mij wel toestaan, deze belofte na te komenl lk heb de groote wereld vroeger niet gekend en be klaagde liet dikwerf, met een geheim vurig ver langen naar kennis, dat ze voor mij een gesloten bock is gebleven, omdat g ij er in verkcerdet en naar mijne mcening van destijds de weg tot je hart slechts geleidde door de vrouw, die mij in zage van dit briefje gaf. Nu dank ik den hemel op mijn knieën, dat die wereld, met al haar val- schen schijn en verraad, zoo ver van mij af is. Mijn geliefde, heilige zee heeft mij het geluk «an- XXI Onderzoek Rekening en Verantwoor- ding van den Penningmeester der Koppel weilanden over 1925, beloopendein ontvang 428,41 en in uitgaaf 76,14, alzoo sluitende met een batig saldo van 353,27 (door de heeren C J. Lodder en A. Lokker) wordt éénparig goedgekeurd. XXII. Wordt vastgesteld het kohier der Hondenbelasting voor het jaar 1926, met 51 honden, le klas, tot een bedrag van 153. XXIII. Uitloting eener obligatie van de geldleening der dokterswoning Uit de over zijnde nummers wordt getrokken No. 8. XXIV. Worden éénparig vastgesteld een raadsbesluit model C en D tot wyzigingder Begrooting dienst 1925, respectieveiyk tot de bedragen van 234,8l£ en 64,-. XXV. Komt nader in behandeling het voorstel van B. en W. omtrent verlaging der opcenten R. I.B. met 20 opcenten, waarom trent in de vorige vergadering de stemmen staakten. De hoer Troost veronderstelt, dat B. en W. van een verkeerd standpunt uitgaan. Hy zou zulks kunnen biliyken indien zy tevens het bykohier eveneens met 20 vermin derden en stelt dit dan ook voor. groote doos 65 ets. (M\ INGEZONDEN MEDEDEELING. De Voorzitter zegt dat hy veel voelt voor het verlagen van het bykohier en verwacht zulks ook wel kan en stelt aan B. en W. voor het voorstel van den heer Troost over te nemen, waartoe door dezen wordt besloten. Het voorstel Troost, overgenomen door B en W., in stemming gebracht wordt met éénparige stemmen aangenomen, zoodat met ingang van 1 Mei 1926 de opcenten op de R I. B. zullen worden teruggebracht van 100 op SO opcenten, terwyi by de vaststelling van het percentage eveneens rekening zal worden gehouden met een vermindering van 20 XXVI, Rondvraag; De heer Troost zegt dat bij de begrafenis in het laatst van het vorig jaar, de grintweg Ouddorp-Sommelsdljk, vanaf de Groenmarkt tot aan de begraafplaats, er zoo schandalig by lag en vraagt of het niet doeniyk is, dat daar steeds een 5 6 ton bazaltslag kan aan wezig zyn. De Voorzitter zal hierover met de grint wegcommissie spreken. De heer Troost stelt verder voor, indien de betreffende commissie daartoe niet kan over gaan, van gemeentewege de uitgaven daar voor te getroosten. gebracht, dat ik dwaze zoo onbereikbaar achtte. Onze Vader, die in de hemelen is, Wanda, heeft bet geweten, dat een reine parel als gij, niet in het stof eener wereldstad, maar hier in je door storm omgeven geboortegrond thuis behoort!" Met een doordringenden wonderlijken blik zag ze hem aan. „Neen, noem den naam maar niet van baar. die zulk een gewetenloos cn egoïstisch spel heeft gedreven, ik ken dien naam! Zij zelf heeft je van haar verdreven en daardoor weer het bewijs geleverd, dat iedere schuld zijn eigen leed en straf met zich draagt. Maar zoo groot, zoo geheel zwaar als jij denkt, was haar vergrijp toch niet!" Vrijmoedig verhief Wanda het schoone gelaat „Zoo Thea Sevarille," vervolgde ze, „mij dien avond op het bal ten Hove nog eens mijne bak- vischjcs-opinie had gevraagd, ik zou zonder twijfel dezelfde woorden andermaal hebben ge schreven. De Beer van Hoogenstijn was ook in die dagen voor m ij nog dezelfde zwakkeling, zonder roemrijke daden, zooals hij was, toen ik voor het eerst zijn naam heb gehoord! Eerst hier op Hoogenstijn leerde ik begrijpen, welk een bit-< ter onrecht ik hem heb aangedaan. Eerst hier" heeft de heerlijkste en onversaagdste man zijn groote overwinning behRald over mijn trotsche De heer Den Eerzameu zegt het hem s als nieuw lid te moeten zeggen, dat de do graver steeds met een pet in plaats van h voor de begrafenisstoet uitgaat. De Voorzitter zegt het niet overal gebei dat een doodgraver vóór een begrafenis g; daar deze in 't algemeen op de begraafpla blijft, doch zegt hieraan zyn aandacht zullen schenken. De heer C. J. Lodder merkt op dat de v naar de begraafplaats z. i. hard genoeg is by eventueels begrafenissen wel in orde te maken. De Voorzitter zal deze kwestie met c Gemeente-opzichter bespreken. De heer Troost zoude gaarne zien dat en W. de los- en laadplaats aan den Be', eens lieten opnemen voor de noodige h stellingen en geeft zulks sterk in overwegi in verband met het vele gebruik daarv, De Voorzitter geeft onderzoek toe. Verder spreekt de heer Troost de wensc! ïykheid uit om van Gemeentewege met gemeentebesturen van Melissant, Stellende en Ouddorp in overleg te treden aan Rotterdamsche Tramweg My te verzoek* de tram die vanuit Dirksland om 6.45 u vertrekt te doen loopen vanaf Ouddorp. I vindt het zoo treurig, dat de passagiers v, het westeiyk gedeelte van dit eiland op wone dagen eerst 11 30 uur te Rotterda aankomen. Deze te late aankomst schryft heer Troost toe door de oprichting van middelbare scholen te Middelharnis, da voordien zulks niet het geval was. De Voorzitter zegt dat hiervan niet vc zal zijn te wachten, daar er al verschillen acties hieromtrent zyn geweest, die alle t niets hebben geleid. Hy wil hier echter wel eens met collega's over spreken. De heer Troost gelooft wel, als de betre fende gemeentebesturen de hoofden by el ka. steken, de R T. Mij zulks wel zal toestaa Tevens vindt hy het jammer, dat men d* Zondags niet meer op één dag vice vers naar Rotterdam kan, wat toch by ziekt- gevallen zeer lastig is en het in verban daarmede geweDscht zoude zyn er weer ee dergelijke dienst kwam als voorheen. Mocht de Directie der R. T. My deze voo stellen niet kunnen inwilligen, dan zoude h er veel voor gevoelen een autobusdienst i ;het leven te roepen, desnoods metsubsidi van gemeenten, om de tram van 6 46 vei trekkende van Dirksland te kunnen bereiker De heer Lokker zoude gaarne zien he partytje keislag liggende by deByz. Schoc te doen verwerken in de sporen v. d. weg aai het Havenhoofd voornamelijk by D. Lokkei daar de auto's den gewonen weg niet mee kunnen volgen en den berm langs de Havei daardoor stuk wordt gereden. De Voorzitter zal zulks laten onderzoeken Vervolgens zoude de heer Lokker gaarnt zien dat de lantaarns aan de haven b.v.vai 1 October tot 1 April by donkere maan ont stoken werden, daar deze als geleide vurer voor de visscbers e.a., de haven binnen komende, dienen. De beer Troost verwacht dat hiermede in conflict zal worden gekomen met den lan taarnopsteker. De Voorzitter zegt de meerdere kosten daarvan te zullen doen opnemen. Ten slotte merkt de heer C. J. Lodder op dat de straat by den kaaimuur aan deZ.Z. Haven zoo ontzettend is verzakt. Hy ver- inborst, over het hart, dat van nu af hem alleen toebehoort!" Zij stond op van den rand der sloep, waarop zij voor het oogenblik zich had neergezet, en streek de haarlokken weg uit haar gezicht, dat hij met vurige kussen overlaadde. „Wij zullen het briefje ten grave doemen, mijn welbeminde!" glimlachte ze, „opdat niets meer ons moge herinneren aan den kwaden tijd, die thans achter ons ligt! De zee moet die regels afwasschen en vernietigen, en ze zullen vergeten zijn in het jubelend geluk, dat de stormende oceaan ons geschonken heeft!"- Zij naderden de bruisende branding. Kuno ver scheurde het papier en verstrooide de kleine snip pertjes in het ziedende schuim. Frisch waait de wind hun om de slapen; zij staan zwijgend, arm in arm, en zien hoe het laatste reepje door de golven wordt verslonden. „Nu is alle narigheid van destijds uitgcwischt!" zegt glimlachend Wanda en vlijt zich dichter aan de borst van den geliefden man. „Van destijds en heden?" vraagt hij schalks. Toen slaat ze haar armen om zijn hals en fluis tert met iinige fierheid: ("Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1