VERSLAGEN. K-W5\T TA.S5 Reepen mei Cadeau vóór 1 AUGUSTUS 1926 DE AVONTUREN VAN DIKKE DORUS. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 MAART 1926. wegens misdrijven tegen het leven worden opgelegd. Geen week gaat er voorbij, of men leest meerdere gevallen van moord of dood slag. Beging de moordenaar zijn daad bij een twist of in dronkenschap, dan schijnt dat als een excusie te gelden, want in zoo'n geval komt hij er met een of twee jaar af. Al die straffen zullen wel naar de regelen de juridische kunst bepaald worden, maar in de oogen van een niet-juridïsch mensch is een menschenleven kostbaarder goed dan Fransche bankbiljetten en de moordenaar staat in het aanzien van ordelijke burgers nog ver bij den valschen munter achter. Zooals gezegd echter: in de wettelijke berechting is geen weerspiege ling van dat populair rechtsgevoel te vinden - Buitenland. De strijd om de raadszetels van den Volken bond duurt verbitterd voort. Nu door de toe wijzing van zoo'n zetel aan Duitschland, het principe geschapen lijkt, dat groote mogend heden in den Volkenbondsraad vertegenwoor digd behooren te zijn, achten meerdere mo gendheden zich geroepen om te doemonstreeren dat ze ook groot zijn en derhalve „recht" op een zetel kunnen doen gelden. Zelfs China, dat nog nimmer in staat was om orde op eigen zaken te houden, meent nu door aanwezigheid in den Volkenbondsraad aan het wereldbestuur te moeten deelnemen. En Spanje dreigt zelfs uit den Volkenbond terug te treden als het haar zin niet krijgt. De Volkenbond is eene organisatie, die den wereldvrede moet helpen verzekeren, maar de regeerders blijken zelfs nog geen offertje aan hun ijdelheid voor dien vrede over te hebben. De oplossing wacht op het einde van de binnenlandsche crisis in Frankrijk, waar de Kamer na in korten tijd vijf ministers van financiën versleten te hebben, nu ook het ministerie-Briand heen zond, dat geen andere daad op haar geweten had d?n die andere ministers, doch slechts het herstel der Fransche franc beoogde, althans de stabilisatie van dat geld. Zoo iets gaat natuurlijk niet zonder offers. Frankrijk is door deze crisis in Genève zonder behoorlijke, verantwoordelijke ver tegenwoordiging, maar vermoedelijk zal Bri- and weer van de komende nieuwe regeering deel uitmaken wellicht is deze reeds ge- installeerd en kunnen de Volkenbondszaken verder worden -afgehandeld. zenuwziek was er was daardoor kans. dat beiden gelijk af zouden vloeien. DE BONTE zeide, dat dit antwoord kant nog wal raakte, want het geneeskundig advies had dit kunnen bewijzen. Punt 4. Voorstel tot aanvaarding van de halve, sloot vóór het bouwterrein van C. Jongejan aan de Julianaweg, op de oude voor waarde voor aansluiting aan den weg. werd aangenomen. 5. Idem een voorstel om het erfpachtsrecht van een halve sloot op het bouwterrein der Gemeente, bestemd voor voetpad, terug te koopen. 6. De Heer C. de Graaf werd met algemeene stemmen herbenoemd als lid der plaatselijke schoolcommissie. 7. Aan den Heer Binkhorst wordt eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare School op advies van twee genees kundigen en het rapport van den pensioenraad, die hem voor verderen arbeid ongeschikt ver klaren. De datum van ontslag zal door B. en W. worden bepaald. 8. Bij het voorstel van B. en W. om aan de gemeente-opzichter een belooning van 4 der bouwkosten van het nieuw gebouwde brandspuithuis te geven zeide SOETEMAN, dat wij pas den opzichter salarisverhooging gegeven hadden omdat de Raad meende, dat het salaris te laag was, hij vindt het dan ook niet noodig voor zoo'n nietig werkje extra te betalen. Hij is wel voor een gratificatie, maar die mag in geen geval 2 der bouw kosten te boven gaan. BESTMAN is van dezelfde meening, maar DE BONTE constateert, dat het werk ge beurd is onder de oude salarisregeling, maar hij meent ook, dat 4 te hoog is. DE VOORZITTER en WARNAER betoo- gen, dat het niet te hoog is en de laatste zegt, dat het voorstel als compensatie bedoeld is. Soeteman handhaaft zijn voorstel om 2 te geven, maar het voorstel van B. en "W. wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen: n.l Soeteman en Bestman. Voorstel van B. en W. om de politie verordening zoodanig te wijzigen, dat de toe gangen der erven op de Molendijk niet door stilstaande wagens wordt belemmerd, ingevolge de vele klachten van H. Overzier. DE VOORZITTER zeide, dat het hebben van een telefoon een zeer lastig zaakje is, want de Heer Overzier liet hem niet met rust. Wij hebben toen dit voorstel gedaan, om dat wij meenden weinig tegenstand te zullen ontmoeten, maar vele personen zijn bij hem VFERSLAÜ. van de Gemeenteraad van geweest om die verordening te verhinderen Dirksland op Dinsdag 9 Maart 1926 ,en brief van den Heer Vermeulen heeft •S morgens halt tier,! een andere kuk op de zaak gegeven en daarom wil de Voorzitter het punt van de Afwezig de Heeren Kooman en Kaslanderagenda afvoeren tot meerder onderzoek, wegens ziekte. DE BONTE is daar tegen, want het is nu Na voorlezing van het gebedsformulier rgeds de derde keer, dat dit punt ter sprake spreekt de Voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit en zijn dankbaarheid over het feit, dat wij ge spaard zijn gebleven voor natuurrampen, waardoor een groot gedeelte van 't vaderland geteisterd is. Gelukkig heeft Dirksland zeker niet van 't minste bijgedragen in 't lenigen |jreding de landbouwknechts de dupe worden. van den nood in die gewesten. Hij herdenkt het Zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Hare onversaagdheid om, zelfs met levensgevaar, de overstroomde gebieden te bezoeken. Hierna richt hij het woord tot den Secretaris, waarvoor wij naar het „Plaatselijk Nieuws" verwijzen. De Notulen werden goedgekeurd, waarna van verschillende ingekomen stukken en mededeelingen werd kennis genomen waaron der de mededeeling, dat aan den onderwijzer Binkhorst ziekenverlof was verleend en als tijdelijke leerkracht de Heer Troost van Goede reede was aangesteld. DE BONTE vraagt het woord en herinnert aan hetgeen hij in de vorige vergadering heeft gezegd: Wij staan nu voor 't geval, dat we een wachtgelder, een invalide en een tijdelijk onderwijzer moeten betalen, wat als oorzaak heeft, dat men een gezond onderwijzer heeft laten gaan. terwijl men een onderwijzer, van wien men wist dat deze op was, behield. Dat gekonkel bevalt hem niet en we worden nu door gevolgen achterhaald. DE VOORZITTER antwoordt: Wat de Bonte zegt is in een geheime vergadering meegedeeld en hij meende, dat beide evenver invalide waren en Nagtegaal zeide, dat hij komt en men moet er nu voor goed af zijn. De raadsleden zijn voldoende georienteerd en moeten niet het oor leenen aan particuliere kwesties. Ze moeten handel en verkeer niet belemmeren en bovendien zouden bij over- BESTMAN vraagt of men dan niet de deu ren der uitgangen vrij kan houden, waarop anderen zeggen, dat dit niet gaat. WARNAER zegt ook, dat een telefoon zeer lastig is en vooral voor een Wethouder. Na kennismaking met het adres en gesprekken met belanghebbende, is hij tot de overtuiging gekomen de hand in een wespennest te hebben gestoken. Hij acht, met De Bonte, een dade lijke afdoening het beste. Als Overzier bevre digd wordt, komen ook de anderen en hij meent, dat aanneming van het voorstel veel stagnatie in 't verkeer zal tengevolge hebben met belemmering van den Handel als gevolg. Het afspannen van wagens zal evenwel streng verboden worden. DE VOORZITTER zegt, dat de vracht rijders ook gaarne wat verdienen en dus ook moeilijkheden zouden ondervinden. Nadat BESTMAN het staan vóór de uit gangen verbieden wil en Soeteman dat onuit voerbaar acht werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen verworpen. 10. Het voorstel om het vermenigvuldig- cijfer der plaatselijke inkomstenbelasting op één te stellen werd met algemeene stemmen aangenomen. 11. Naar aanleiding van een ingekomen verzoekschrift stellen B. en W. voor inplaats van J 1,2,50 reductie te geven op de hon denbelasting aan hen, die een hond houden uitsluitend ter bewaking van gebouwen enz. SOETEMAN zegt dat deze belasting zwaar drukt en stelt voor: één losloopende hond vrij te stellen, 2 idem, de eerste vrij en de 2de de helft en voor 3 honden 2 vrij en van slechts één de volle belasting te heffen. Inbraken komen hier toch nooit uit en daarom moeten de buitenwonenden zich zelf kunnen bewaren voor inbraken. Hij wil deze toepassing der belasting alleen laten gelden voor hen, die buiten de nachtbewaking door de politie vallen en buiten de kom der Gemeente wonen voor zoover zij geen avondpost ont vangen. WARNAER vreest, dat dit voorstel zeer moeilijk uitvoerbaar is en dat ook moeilijk een grens is aan te geven. SOETEMAN herhaalt nogmaals zijn eerste betoog en legt de nadruk op het ontberen van politietoezicht. DE VOORZITTER zegt, dat de politie ook buiten de gemeente actief kan optreden, het geen soms bij brand aan den ouden Dijk is gebleken. SOETEMAN antwoordt, dat inbrekers niet! zoo gemakkelijk te zien zijn als een brand. DE BONTE zegt, dat het voorstel hem we.V sympathiek is maar dat daarmee het principe van progressie in deze belasting aangetast wordt. Bovendien is moeilijk uit te maken of een losloopende of vastliggende hond een goede waker is. SOETEMAN weet bij eigen ervaring dat een kettinghond geen goede waakhond is en een losloopende beter is. De belasting is hier toch al te hoog. Nadat nog door enkelen het voor en tegen werd besproken werd het voorstel van B. er W. met 3 tegen 3 stemmen tot nader onder zoek van h«.t voorstel Soeteman, verworpen. 12. Het voorstel om het pand aan de Trech ter van de erven Mej. W. v. Es voor de som van J 6050.aan te koopen ten behoeven van verbetering der verkeersweg werd met algemeene stemmen bekrachtigd. 13. Wijziging Gemeente begrooting 1925 926 werd goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. tot aanleggen van eer weg vanaf de Stationsweg naar de Juliana weg. vaststelling der rooilijn en bouwver gunning te verleenen aan den Heer H. Kooman. Hierover ontspon zich een uitvoerig debat, hetgeen we eenigszins uitvoerig willen ver melden. DE VQORZJTTER leidde het voorstel in met de verklaring, dat het plan om die weg aan te leggen niet nieuw is, maar reeds dateert van U jaar geleden. Oorspronkelijk was het plan een bouwverbod op die perceelen uit te vaardigen, maar daar was men weinig mee opgeschoten. Na een conferentie met de eigenaars der aangrenzende perceelen zullen deze den grond en den sloot voor den weg gratis afstaan. De rioleering zal betaald worden door de personen die aan dien weg bouwen, voor zoover de rioleering voor hun woning ligt. Ook hekken e.d. zullen geen kosten geven zoo lang de zuidzijde niet bebouwd wordt. De wegbreedte bedraagt 10 Meter en het hart der sloot is het middenpunt. Het ophoogen der weg zal 1200,kosten, begrinten 390, en zegels enz. J 30,zoodat het totaal bedrag slechts J 1620,zal bedragen. De eenige moeilijkheid zijn de hoekperceelen welke niet dubbel de kosten der rioleering kunnen betalen en het zou gewenscht zijn, deze alleen in de rioleeringskosten der nieuwe weg te doen bijdragen. SOETEMAN vraagt hoe de Heer v. Stigt zijn water kwijt moet raken waarop de Voor zitter antwoordt, dat daarin voorzien is. Het schuurtje van v. Stigt zal moeten verdwijnen ten bate van 't algemeen belang. De perceelen aan de Noordzijde zijn dieper dan aan de Zuidzijde en om dat te ondervangen, zal het noodig zijn de rooilijn voor de Noordzijde op 4 Meter buiten de weg te bepalen en voor de Zuidzijde op 2 M. Hij gelooft niet, dat het een drukke verkeersweg zal worden, maar de ondervinding leert dat bouwgelegenheid dicht bij de kom der gemeente zeer begeerigswaardig is en dus dat ook deze weg spoedig vol zal staan. De uitgaven wettigen daarom vol komen de geringe kosten. WARNAER, Weth. zegt, dat het voorstel berust op een compromis met de eigenaars en wil gelijk met dit voorstel ook vergunning Ingezonden Mededeeling. UITKNIPPEN EN BEWAREN! Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 Cts. Kwatta Reep-etiketten en met deze' advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3.— Koopt een HEELE DOOS kwatta's 6 Cts. Reepen (Melk- of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit V2 KG. PRIMA KWATTA CACAO Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van jnist adres aan KWATTA - BREDA. Aldeellng RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. geven aan H. Kooman om een woning aan die die weg te bouwen. DE BONTE zegt dat het zeer goed is bouw grond disponibel te hebben, maar meent toch op de manier, waarop dit voorstel tot stand is gekomen, een korreltje zout te moeten leggen. Eigenaardig is het ten eerste, dat Jan Publiek eerder dan de raadsleden den aanleg van dien weg wist. Op 12 Febr. j.l. kregen wij aldus spr. een kattebelletje thuis om een z.g.n. officieuse vergadering bij te wonen om de aankoop van tuingrond te bespreken. Er werd toen n.b. voorgesteld om den grond, die noodig is voor den weg aan te koopen voor twee gulden per M2. We zouden dan voor die waardelooze grond 450 x J 2,J 900, moeten betalen. Dat was dan het resultaat van die lange overwegingen en vroegere plannen. Het is een gewoon schandaal. Hier moet men nog spreken van bezuiniging. Men zou op zoo'n manier het geld weg hebben gesmeten. De Burgemeester heeft zich uit gesloofd en als het plan op dien opzet was doorgegaan zoude gemeente J 3000,hebben weggeworpen. Hij vermoedt, dat het plan pas is opgekomen, toen Kooman in zijn tuin wilde bouwen en daarom zou het zeer afkeu- ringswaardig zijn als de Burgemeester zijn plan had kunnen doorvoeren. Bovendien is ook thans deze zaak niet voldoende toegelicht De kosten der weg zullen J 1870,— zijn, omdat men voor 't gemak een post voor boomen- planten heeft weg gelaten. Wij krijgen voor die som een weg van 150 M. lengte en met aftrek van de aan den Julianaweg en St.weg uitkomende perceelen zal maar 90 M. als bouwgrond productief worden. Voor arbeiders woningen is deze grond te duur en zullen de aan deze weg bouwende menschen wel wat ruimte rondom zich willen hebben waardoor men het aantal woningen, die daar zullen verrijzen op niet meer dan negen mag ramen. En daarvoor wordt zoo'n uitgaaf gedaan, die blijvend op de gemeente blijft drukken. De hoekperceelen zullen niet aan de rioleering meebetalen, maar hoe zit dat met de tuin van Bosschieter? 1850,— is te hoog voor 9 woningen en men wil daarom ook de sloot doen dempen op kosten der eigenaars. WARNAER wil naar aanleiding van de grief tegen B. en W. wat zeggen. In de eerste plaats heeft hij op de critiek van de Bonte wat aan te merken. Ik (aldus Warnaer) ben zelf tegen officieuse vergaderingen, want daar zegt men wel eens iets, dat beter niet publiek wordt. Daarom moet zoo'n vergadering ook officieus blijven. In die vergadering werd ook j 2,per M*. te veel gevonden en het voorstel van nu is dan ook te danken aan de eigenaars, die door de conferentie tot dit aanbod zijn gekomen. De Bonte deed beter geen namen te noemen. Over gemeentebelangen kan men verschillen, maar er mogen geen persoonlijke elementen gebruikt worden. Overigens zal het B. en W. mets hinderen als het voorstel wordt verworpen. Laat de Bonte zich heusch niet ongerust maken, dat de weg niet volgebouwd zal worden en was dit niet zoo, dan zouden B. en W. nog geen blaam treffen. Men moet zorgen voor de mogelijkheid van uitbreiding der Gemeente en hoe men terrein krijgt doet weinig ter zake. Hetzelfde systeem wordt gevolgd, als aan de Julianaweg en als eenmaal een weg geprojecteerd is, moet deze toch eenmaal in exploitatie komen. Men moet ook de vestiging in deze gemeente aanmoedigen en hij protesteert tegen den blaam, die de Bonte ons wil opleggen. De Voorzitter bevestigde nogmaals het in eerste instantie gesprokene. Van een bevoor rechting van een bepaald persoon is geen sprake. Het heeft met de aanvraag niets te maken. Hij heeft zich nooit met Kooman ingelaten, maar toen deze geruchten hoorde over de aanleg der weg. heeft hij naar de waar- ■heid hiervan gevraagd. Officieuse vergade ringen zijn slechts om dc voelhorens uit te steken en ook de Heer Zaaijcr deed dat en de Voorzitter vindt het ook niet goed uit zulke vergaderingen te spreken. Het geld zou toch door de bouwers betaald moeten worden. Het aantal woningen zal grooter zijn, dan dc Bonte denkt en naar zijn meening zullen er zeker 14 gebouwd kunnen worden. Het hoek- perceel aan de Hooge weg zal door Kooman betaald worden, althans voorloopig, totdat iemand bouwt in den tuin van Bosschieter, die dan dat geld aan Kooman terug zal moeten betalen. (Hier schiet onze gedachtengang tekort, want op welke gronden zou die bouwer dan het geld aan Kooman terug moeten betalen en zou het geen al te groote last leggen op de tuin van Bosschieter, die bovendien niets met de nieuwe weg uitstaande heeft, daar de woning toch aari de Stationsweg haar front moet hebben? (Verslaggever.)) De bewoners der Boschweg behoeven niets te betalen en die is toch ook niet alleen een weg naar het Tuindorp. Ten opzichtte van het plantsoen moet men bedenken, dat hier de verfraaiing der Gemeente een groote rol speelt. Als we de menschen in Dirksland kunnen houden, is dat wel een beetje kosten waard. SOETEMAN zegt oorspronkelijk tegen het voorstel geweest te zijn, maar thans vóór zal stemmen. DE BONTE antwoordt aan Warnaer, dat deze hem geen verwijt moet maken uit die vergadering wat gezegd te hebben, want de 265 In den tijd dat hij bij Mevr. Goedhart dienst bode speelde, heeft hij veel kattekwaad uitge haald, zelfs echt kattekwaad. Op zekeren mor gen werd er een hoed door de modiste gebracht voor mevrouw. 266 Dorus voerde weer wat in zijn schild. Hij wilde mevrouw een echte poets bak ken. Hij nam het kleine katje beet en stopte het in de doos. Toen stevig het touw er om heen. Gelukkig dat mevrouw gauw thuis kwam. Direct liep zij naar de hoedendoos en maakte het touw los. Ze was een beetje doof en hoorde het piepen niet meer toen ze hem opendeed. Huuuuuu, wat schrok ze.

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 2