WOENSDAG 10 MAART 1926 DE BERENBURCHT. AJ.P's Roma-Pudding Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8E JAARGANG. - N°. 35 Het nieuwe Kabinet. Het nieuwe ministerie is ondanks een zeer langdurig wachten, toch nog erg on verwacht geboren. Slechts twee dagen na dat de Kamer in een soort wanhoops- stemming bijeen was, worden we verrast met het bericht, dat een kabinet-de Geer is opgetreden. Op een andere plaats in dit blad heb ben de lezers kennis kunnen nemen van de namen der nieuwe bewindvoerders, namen, die hun overigens weinig gezegd zullen hebben, omdat de meeste uitver korenen, al mogen ze mannen van groote verdiensten zijn, in de politiek nog nim mer op den voorgrond traden. In ons land met haar scherpe partij politiek interesseert men zich natuurlijk op de eerste plaats voor de politieke ge zindheid der heeren; welnu twee hunner zijn A. R., twee C. H., één R. K. en vier stammen uit vrijzinnige huize, al zijn ze niet tot de discipelen van een bepaalde partij-leer te rekenen. Een coalitiekabinet is het derhalve niet; integendeel lijkt het ons toe, dat het kabi net-de Geer de laatste banden, die er nog tusschen de partijen der oude coalitie moch ten bestaan, verbroken heeft en de schei ding onherstelbaar maakte. De aanwezig heid in het kabinet van Mr. Waszink, den burgemeester van Heerlen, mag hoogstens worden aangemerkt als eene aanwijzing, dat het cachet van dit kabinet niet anti- Katholick is, maar dat het wél in de be doeling ligt om een bestuur te beproeven zónder de Katholieken. Had de heer de Geer c.s. op den steun der Katholieken willen bouwen, dan zou zij niet alleen hun een sterker vertegenwoordiging in zijn kabinet gegeven hebben, maar zijn keuze vermoedelijk ook wel op persoonlijkheden met een actiever politiek verleden geves tigd hebben. Het feit doet zich derhalve voor, dat de A. R. en C. H. den bond genoot van gisteren hebben losgelaten en steun hebben gezocht in het conservatieve kamp van links. Welke kansen het kabinet-de Geer heb ben zal O.i. wacht haar slechts een on wis politiek leven. Het zal zich wel be schouwd willen zien als een soort nationaal kabinet, staande boven en buiten de par tijen, grauwe theorie. In werkelijkheid steunt 'elke regeering in de eerste plaats op de groepen in het parlement, waaruit haar ministers gerecruteerd werden. Die groepen vormen tesamen slechts een derde deel van de Kamer, zoodat ze het niet zonder de welwillende medewerking van een der twee overblijvende belangrijke groepen zal kunnen stellen, de sociaal democraten of de Katholieken. Hebben de sociaal-democraten reden om het ministerie-de Geer op de been te hou den? We gelooven het niet, want het heeft een onmiskenbare conservatieve tendenz verkregen door de sterke vertegenwoordi ging van liberale persoonlijkheden en de FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 87) De woorden van den predikant komen haar eensklaps voor den geest, helder en vol vertrou wen, als een jubelend Hosianna! dat alle doods klokken overstemt I ..Het gebed cencr trouwe gade is het zekerst plechtanker van den zeeman, is de mast, die nooit kan breken, is het zeil, dat in storm en noodweer niet verloren gaat. Het gebed der geloovige liefde is de engelênvleugel, die zijn scheepje door storm en hooge zee veilig terugvoert in de haven van den geboortegrond. „Het gebed der geloovige liefde!" Wanda is niet de gade van den Beschermvongd van Hoogenstijn. Zij heeft het recht niet van Mieke, de jonge, ongerepte bruid, om den geliefde te omgeven met de engelenvlcugelen van echtelijke genegenheid. maar liefde, geloovige liefde! Ja, die vlamt vurig en getrouw tot in den dood, eene liefde, die ontwaakt is in den pijnigenden angst van dit somber nachtelijk uurl Waar blijft hij? De minuten kruipen voort. Hoe lang, hoe ont zettend lang duurt ditmaal de tocht! Daar ginds ligt het wrak.door zwarten, on- doordringbaren nacht omgeven! Zullen de onverschrokken redders het zien en vinden? Zal de onstuimige zee de sloep slingeren aanwezigheid van den C. H. Dr. Sloten maker de Bruine aan het Departement van Arbeid. En de Katholieken? Zij erkennen allerminst tot eenigen steun aan dit kabinet gebonden te zijn ze staan er feitelijk dan ook geheel buiten. Meer malen is door hen uitdrukkelijk er op ge wezen dat ze slechts steun verleenen kun nen aan een kabinet dat haar lot wil laten binden door de kwestie der handhaving van het gezantschap bij het Vaticaan. Daar toe wilde de C. H. heer Slotemaker de Bruine zich in het ontworpen kabinet- Limburg niet laten verplichten en dat ge noemde heer nu toch in het ministerie- de Geer is opgenomen, wijst er op, dat, indien van dit kabinet al een voorstel tot handhaving van het gezantschap bij het Vaticaan te wachten mogen zijn, het van deze zaak in geen geval eene kabinets kwestie wil maken. Noch op den steun der sociaal-demo craten, noch op die van de Katholieken zal het kabinet dan ook kunnen rekenen. We voorzien de mogelijkheid, dat de be grooting door degemeenschappelijkestem- men van zwart en rood verworpen wordt, waarop een bijzondere verantwoordelijk heid tot oplossing der dan ontstane crisis op beide partijen zou komen te rusten. Het optreden van het kabinet-de Geer beteekent volstrekt geen oplossing van de crisis op 11 November van het vorig jaar; slechts een phase in de ontwikkeling van ons parlementair leven naar nieuwe ver houdingen en grondslagen. Het „nationale" kabinet-de Geer heeft zich al bijzonder eenzijdig gesteld |door zich zoo opmerkelijk afgewend te houden van beide groepen, van welke het toch noodwendig steun behoeft. Zónder den steun van de Katholieken zou het nog wel een eind weegs hebben kunnen vorderen, als het zich de medewerking der demo craten verzekerd had, maar de persoon- INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK Middelharnis—Sommelsdijk KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbankburean. Rentevergoeding 3.6 Nieuwe spaarboekjes worden dagelijks afgegeven. Iijkheden, waaruit het kabinet is samen gesteld, maken het voor eiken democraat volstrekt onaannemelijk. Als eene aanwij zing van het conservatieve karakter moge niet alleen dienen de plaatsing van Dr. Slotemaker de Bruine aan Arbeid, maar ook de benoeming van Dr. Koningsberger aan Koloniën, iemand uit de kringen der Treub-schefndologischefaculteitte Utrecht. De regeeringscrisis heeft zóó lang ge duurd, dat velen élke oplossing zijn gaan tegen het scheepswand en haar te pletter stooton ...waardoor al dat jonge leven alle jonge liefde een kil graf zal vinden op den bodem der zee? Almachtige God, ontferm u hunner! Altijd vuriger, altijd hartstochtelijker wringt Wanda dc handen in gebed en door het gehuil van den storm klinkt het. als van gouden harpen, van verre op het strand weerkaatst dc jubelkreet: „Zij komen! Zij komenI" Een glimlach zweeft om Wanda's lippen, haar oogen verheffen zich ten hemel, zij roert zich niet. XXVII. Met jubelende haast stormen de brave visschcrs weer van het duin. Nieuwe toortsen gloeien, de wind slaat in de knetterende vlam en zweept de vonken van het brandende teer over het strand. Vóór allen snelde Mieke naar den oever der zee. Ze ijlde zoo dicht bij de naderende sloep, dat de vlokken schuim haar door den bruidskrans vlogen en dc vrouwen en meisjes, lachend en vroolijk, zooals ze tijdens het bruiloftsfeest niet waren ge weest, haar wegrukten van dc zee, opdat haar brtiiloftstooi niet geheel en al zou te loor gaan. Het inloopen van dc sloep naar het strand bleek ditmaal moeilijker dan te voren, naardien de branding van minuut tot minuut in sclirik- wekkendheid toenam en het niet te zware vaar tuig ieder oogenblik dreigde bij te draaien. Iedere zee, waardoor liet werd ingehaald, wierp den achtersteven in de hoogte en deed den boeg dalen, en het aanvankelijk zoo onstuimig gejubel der wachtenden verstomde weder tot angstig zwijgen, bij het zien van de hevige worsteling der beschouwen als een uit de misère. Zoo bezien, kan men, zelfs met het kabinet- de Geer, nog wel vrede hebben en mis schien zullen meerdere afgevaardigden, zij het niet con amore, hun best doen om de regeering geen moeilijkheden in den weg te leggen, maar zelfs zoo'n goede wil kan den heeren o.i. nog geen langdurig ministerieel leven verzekeren. Het kabinet is geboren uit den nega tieven wilde coalitie moet gebroken Colijn moet weg, doch het zal zich voor zware positieve moeilijkheden ge plaatst zien. INGEZONDEN MEDEDEELING. Smaakt ah Room Land- en Tuinbouw. Welke rol vervult de kalk in onze kleigronden De kalkkwestie is in de landbouwwereld een punt waarover tegenwoordig veel ge schreven wordt. Speciaal echter houdt men zich er mee bezig voorzoover ze de zand en humushoudende zandgronden betreft. Voor de kleigronden is de zaak heel wat lastiger gebleken. Vele theorieën die voor de zandgronden golden, bleken niet op te gaan voor de klei; met dit gevolg dat men gezegd heeft „De uitzonderingen bevestigen den regel" en met de uitzonderingen kunnen we ons niet bemoeien; daarmee het vraag stuk voor de zwaardere gronden voorloopig voorbijgaande. Toch is ook de kalk voor het kleibedrjfjf van groot belang, waarom we diteenigszins nader zullen onder de oogen zien. Vergelijken we de eigenschappen van oude en jonge, pas-ingedykte gronden, dan biy ken talrijke verschillen te bestaan. De verge lijking valt dan niet ten gunste der oude polders uit. Deze hebben gedurende den loop der eeuwen belangrijke veranderingen onder gaan, waarvan vooral die met de structuur samenhangende, het sterkst spreken, doch ook de scheikundige samenstelling is ge wijzigd; en wel beide factoren in voor ons minder gewenschten zin. De gronden zjjn ouder geworden, waarmee het optreden vaD gebreken nu eenmaal onverbrekelijk samen gaat. Zoo slibben andere gronden makkelijk ineen, dikwijls treft men een kniklaag in den ondergrond, waarmee een steeds moei lijker ontwatering onzer akkers gepaard gaat. Ook het kalkgehalte is geheel gewijzigd.ja zelfs vinden we in heeleoudepoldergronden geen kalk (Ca 10s) meer in de bouwvoor. Dit treft men b.v.op Walcheren bieren daar, verder in de buurt van Goes, en in 't Bilt in Friesland, waar men zeer smalle akkertjes van 1,80 M. aantreft. De kuituur is niet alleen schuldig aan het optreden der ouderdomsgebreken. Ook zon der dat zouden er veranderingen in den grond plaats hebben, die de structuur van den wakkere redders, tegen branding en storm. De onweerswolken waren nagenoeg volkomen weggevaagd, de maan stond aan den loodkleurigen hemel en bescheen helder het laatste bedrijf van bet opwindend schouwspel, dat in de stilte van den nacht aan een eenzaam, verafgelegen strand werd afgespeeld. De branding stuwde voort onder de kiel der boot, dc witgekamde golven hulden haar in wolken van schuim, het gehcclc vaartuig, met de onver saagde zeelieden, geleek een spookschip, dat het strand naderde op het woeste maatgeluid van golven en een bulderenden orkaan. En het naderde al meer en meer. Dc achter gebleven visschers konden eindelijk, onder een met schorre keel aangeheven „Hojohe!" het tegemoet springen, het aangrijpen met krachtige vuist, om het naar den wal te schuiven. Eerst in het laatste oogenblik was Kuno Kracht van zijn zitplaats opgestaan. Zijn edel, harts tochtelijk opgewonden gelaat verried nog de in spanning, waarmede bij dezen tweeden tocht was geworsteld, maar zijn helder blauwe oogen flik kerden van zelfvoldoening over de grootsche, zoo schitterend volbrachte daad. Wat was hij schoon! onbeschrijflijk schoon, zooals hij daar heenstapt in de zware zeemans uitrusting, door het knetterend fakkellicht be schenen. En als Wanda hem ziet aankomen, klopt haar het hart zoo onstuimig in den boezem, dat zijzelf ervan schrikt cn angstig zich verschuilt, waar het rossig toortslicht haar niet meer be reiken, geen menschelijk oog haar meer kan be spieden om uit te vorschcn, welke gevoelens spreken in haar hart. Met dolle uitgelaten vreugde springt Joopic bodem deden wijzigen. De voornaamste oor zaak moet worden toegeschreven aan het klimaat. De gemiddelde jaarlijksche neerslag overtreft by ons de verdamping. Een gedeelte van het regenwater moet dus in den grond wegzakken en verdwijnt langs drains, grep pels en sloten uit den polder. We nemen derhalve in een gedeelte van het jaar deze neergaande, en zywaartsch uitwijkende wa terverplaatsing waar, soqas in zeer sterke mate, doch daartegenover staat een opwaart- sche beweging, tydens den zomer, die even- welde werking van de afvoer der eerste niet kan opheffen of ongedaan maken. In den grond bevinden zich organische stoffen, zooals wortel- en stengelresten, ook stalmest soms. Deze stoffen ontleden geheel of gedeeltelijk waarbij humus ontstaat en koolzuur. Het water dat nu in den grond dringt lost het koolzuur op en wordt daar door zwak zuur. Dit heeft tot gevolg, dat de oplossende werking ervan sterk wordt verhoogt, dus een sterkere bodemaantasting tengevolge heeft. Speciaal hetgeen met de kalk gebeurt wil len we nagaan, daar dit voor een groot deel de eigenschappen der klei beheerscht. Ieder weet haast wel dat de grond van onze gorzen en jonge polders met zoutzuur opbruist. Het is een gevolg van 't feit dat deze grond veeï ,koo)zure kalk (Ca. C 0,) bevat. Het sterke zoutzuur dry ft het zwakke koolzuur (C 02) uit (het recht van den sterkste geldt ook hier). Daar het koolzuur weinig oplost in water met zoutzuur, ontwijkt dit, en zien we de grond opbruischen. Gebeurt dit niet dan is de grond kalkarm, zegt men, doch beter is het te zeggen arm aan kool- aure kalk, daar dikwijls nog genoeg kalk in anderen vorm aanwezig is. Ja het opbrui schen hoeft zelfs niet steeds een bewys te zijn van aanwezigheid van koolzure kalk, zooals ik meermalen heb gevonden. Het op bruischen ontstaat in die gevallen door het aanwezig zyn van tjzerkarbonaat, soms ook magnesiumkarbonaat. Dit laatste neemt men veel waar op de oude klei, die nauwelijks of weinig opbruist. Nemen we aan dat de koolzure kalk juist is weggespoeld, dan kan er nog kalk aan wezig zijn gebonden aan de humus en de klei. Verder ook in de onverweerde grovere minerale bodembestanddeelen, doch dezezyc voor ons van minder belang. We bemoeien ons slechts met de kool zure kalk en de klei en humuskalk, om het meer duidelijk dan wetenschappelijk te zeg gen. Beide kalkverbindingen z[jn in water zeer weinig oplosbaar. Geheel anders wordt dit in koolzuurhoudend water, dat zwak zuur is. Hierin is de oplosbaarheid heel wat grooter. Waar de oplossende werking van het koolzuurhoudende water eeuwen voort gaat, lost zeer veel koolzuurhoudende kalk op, doch ook kalk gebonden aan de klei en de humus. Gaat dit ver genoeg dan verdwijnt alle koolzure kalk en tenslotte ook alle klei en humuskalk uit den grond. Eerst uit de bouwvoor, doch ook uit de ondergrond. In volgende artikels zullen we dit, naar ik hoop. verder nagaan kunnen. Ir. G, Het verdrag met België. Geschiedenis en ontstaan. Onze verhouding tot Belgiö men denke liet eerst over boord, waadt hij door liet ver uit loopend zeenat en omhelst zijn jonge vrouw, waarbij hij het genot van liet wederzien te kennen geeft in kussen die klinken als een klok! „Nou heb ik mijn lief klein wijfje toch wel heelemaal verdiend!" lacht hij met luidkeels zich verheffende stem: „Mieke. mijn kieken, ben je nou ook tevreden over mij?" Met luid gejubel worden deze woorden begroet, dc door den storm verfomfaaide bruidskrans slin gert langs dc blonde vlechten, en Mieke ziet weer zoo gloeiend rood er uit als voorheen, toen geen stormweer haar het geluk betwistte van den eenigen bruiloftsdag! De Beer van Hoogenstijn snelt in de open armen zijner moeder en kust haar van vreugde blinkend gelaat met innige teederheid. Vervolgens keert hij zich om cn stelt haar den blootshoofds, tot op de huid doornatten gezagvoerder voor, Björnson van ,,de Thorwaldsen", die met grenen hout naar Riga onderweg was, en beveelt dezen in haar gastvrijheid en beste zorgen aan. Dc kapitein bedankt de gravin met wanne, uit liet hart opwellende woorden voor de edele, offer vaardige en stoutmoedige daad van haren zoon, die juist op het hachclijkst oogenblik op de plaats der scheepsramp is verschenen, om hem en zijn equipage te redden van een wissen onder gang. „Dc Thorwaldsen" is nog wel heel gebleven, niaar helt zwaar op zijde, dc zee slaat hoog over het dek cn spoelt alles weg, bij zulk een toe stand is het onmogelijk, dat een mcnsch het nog een half uur uithoudt aan boord. I Daarop vraagt kapitein Björnson naar zijn scheepsjongen, en dc gravin kan hem gunstig tegen hoest (Adv.) slechts aan de scheiding in 1839 is altyd van kieschen aard geweest. Dat onze Zuide lijke naburen in den wereldoorlog werden getroffen door een noodlot, waaraan Neder land ontkwam, moest de stemming in Belgiö jegens Nederland wel tijdelijk bederven. Wij kregen na de overwinning der Entente met een nabuur te doen, die de (vermeende) gunst van het oogenblik ten volle tot zyn particulier voordeel trachtte te gebruiken. Nederland gaf echter in het begin van 1919 ondubbelzinnig, te kennen, dat het elke overweging van gebiedsafstand uitgesloten achtte, en de Opperste Raad ging dan ook niet verder, dan een herziening der tracta- ten van 18S9 noodzakeiyk te verklaren, waarby een commissie zou hebben te on derzoeken of de Belgische wenschen alleen te bevredigen waren door overdracht van grondgebied dan even goed op anders wijze. Het gevaar, dat Minister van Kamebeek had af te wenden, was dus nog ernstig ge noeg; hy trad het echter onverschrokken tegemoet. Om erger te keeren, legde hij een zoo groote tegemoetkoming aan den dag inzake Schelde-beheer en Belgische uitwegen, dat hy in Juni 1919 in de Kamer kon ver klaren, dat de bedreiging, die uit het na burige land was opgekomen, ter zyde was gesteld. Ongetwijfeld zouden dan ook in 1920 door België en Nederland in gemeen overleg gevonden formules aan de Gealli eerde Mogendheden zijn aangeboden... had niet Belgiö te elfder ure door het op de spits drijven van het Wielingen-geschil (in 1919 met geen woord aangeduid) die aan bieding verhinderd. In het afbreken der onderhandelingen door Belgiö kon worden berust; wy hadden aan Belgiö zeer weinig te vragen en België zeer veel aan ons. Het was Minister van Karne- beek zelf, die toen zeide, dat Nederland, hetwelk de herziening der tractaten van 1839 niet gezocht heeft, de Belgische ver klaring (van afbreken der onderhandelingen) rustig naast zich kon neerleggen. Totdat plotseling op 26 April 1925 aan de Staten-Generaal een wetsontwerp werd aan geboden tot goedkeuring van een verdrag, op 3 April te voren gesloten tusschen de Minis ters van Buitenlandsche Zaken van Neder land en België, ter herziening van dat van 1839. Er dient helder licht op te gaan over de vraag, hoe het mogelijk is, dat een tractaat, alleen als uitvloeisel van den geest yan Versailles te begrijpen, doch waarvan België de tot standkoming in 1920 zelf verhinderd heeft; een tractaat, dat de levensbelangen van Nederland aantast en ons lasten oplegt, die niet binnen redeiyke grenzen zijn be perkt, ons desniettemin ter ratificatie wordt voorgelegd op een oogenblik. dat Europa leert ademen in de sfeer van Locarno. Moet men besluiten, dat Minister van Kamebeek door zijn verklaring in 1919 zich meer ge bonden rekent dan eenig Nederlandsch staatsman het thans zou wenschen te zijn? Immers dit tractaat levert voor Nederland politieke, economische en financieele bezwa- over dezen berichten. Zij geleidt hem naar de Reddingloods, blijft echter nog even stilstaan. Zij heeft gezien, hoe de blik van haren zoon zoekend ronddwaalt onder de aanwezigen, cn haar moederhart zegt haar wie dat onderzoek geldt. Glimlachend wijst zij terzijde naar het strand, waar een wit gewaad in de duisternis zichtbaar is. „Kuno," zegt ze, „wil je zoo goed zijn, om Wanda naar het rijtuig te brengen? De koetsier staat er mee aan den dennenweg. Het arme kind is van al de ongewone opwinding doodmoe. Zeg maar, dat ik haar verzoek, eerst niet den kapitein en zijn stuurman naar den Burcht te rijden, en het rijtuig terstond terug te laten gaan. Wij vol gen terstond met den scheepsjongen, als die eerst wat op zijn verhaal is gekomen. De huishoud ster weet er van en heeft voor alles gezorgd. Ga jij dan met ons mee, of berg je, als naar gewoonte, eerst de sloep en al het overige onder dak en vak?" „Vooreerst kan ik hier nog niet vandaan, moe der!" zegt hij snel en lacht overluid, „ik heb Joopie naar huis gejaagd en moet hem dus bij het bergen remplaceeren. Maar ik zal uw bood schap aan freule van Spengelenburg overbrengen!" Hij stapt met de zware zeelaarzen weg, zijn verwarde blonde haren hangen hem vochtig langs de slapen. Hij ziet haar slanken, sylphide gestalte in het maanlicht; zijn hart, dat zoo even nog zonder vrees kalm den dood heeft getrotseerd, beeft hem eensklaps in den boezem. Langzaam gaat hij op haar af. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 1