LE ing n s ONZE EILANDEN TERDAM I TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1926 No. 20. 16 Jan. 1926 DER :OEK. -nis. ZEEP- -100—150 dichtingen ER. del. APON 'TERDAM hesier alellaken indewinst rd uitgekeerd het totaal der zijnde 6 pCt. ipjes 8, ROT- xe Zoom 219 el. PlaaLselijk Nieuws. MIDDELUARNIS. In de Geref. kerk isjl. Zondag voor de Diaconie-bedeelden een extra gift van 10 gulden gecollecteerd. Voor de militie, lichting 1927, zijn in deze gemeente 43 personen ingeschreven. Deze week zyn in de slachtplaats 1 paard en 2 runderen uit nood geslacht moeten worden, waarvan het vleesch voor de con sumptie is goedgekeurd én grootendeels alhier verkocht. Door de Ned. Herv. Jonged vereen. „Tabitha" zyn ter uitdeeling onder de behoef tige gezinnen 176 kleedingstukken vervaar digd, welke Maandagavond in de Kerkekamer kunnen worden afgehaald. A.s. Dinsdagavond 7 uur zal in de zaal van dhr. VerheU optreden mej, Lodder uit Baarn voor de modern georganiseerde land arbeiders. Gevonden voorwerpen:Een pet,welke bij den gem.-veldw. Nieuwenhuizen is ge deponeerd, alwaar de eigenaar zich kan vervoegen. Het inzamelen van gelden langs de huizen, voor een huldeblijk aan H. M. de Ko ningin heeft in deze gemeente opgebracht de som van J 155,30. Centrale Veiling te Middeiharnis op Dinsdag 12 Januari 1926. Kipeieren (61 k 9» 10 100 stuks. Kipeieren (55 k.g ƒ8,- per 100 stuks. Bruine Eieren 9,50 per 100 stuks. Boerenboter 1,01 per pond. Sav. kool 2,70 (uitschot) per 100 stuks. Spruitkool 12,80 tot 18,— per 100 k.g. Aanvoer gering. Flinke vraag naar goede kwaliteit Spruitkool. Uienveiling van Donderdag 14 Jan. 1926. Met U.CB.-merk: Gewone ƒ3,21 ƒ8,27; Drieling ƒ3,-; Picklers ƒ4.91. Zonder U.C.B.-merk: Grove ƒ2,16. Alles per, en inclusief baal. Aanvoer 1400 balen, of 70.000 k.g. Leger- en Vlootfllm. Het zal geweest zijn in het najaar van 1916 dat ik in den Haag twee, toen ter tijd zeer actueele films heb gezien. Het eerste was de groote Engelsche Oor logsfilm „Do Slag aan de Somme". Het was eon film gemaakt voor de Engelschon om hen in hun vrij veilige woonplaatsen, waar alleen de Duitsche Zeppelins konden komen, te laten zien het leven, het werken, en bovenal het vechten van den Engelschen Tommy op den Franschen bodem, nabij de Somme, Yperen, Péronne en andere plaatsen, berucht uit den Wereldoorlog. De filin zelf duurde een paar uur, en gaf eerst te zien de aanwerving, do overtocht naar 't Europeesche vasteland, de bijeenkomsten in de concen tratiekampen, en tot slot, het leven in de loopgraven en het bestormen van de Duitsche stellingen. De, over het algemeen nog jonge Engelschen. zenuwachtig gaan onder bevel van een officier naar voren, waar al direct een paar gesneuveld neervallen Dat was de groote Engelsche Somme-fllm, de film van een leger dat moet vechten. De tweede film was de „Leger-en Vloot fllm". De Hollandsche film uit do moeilijke dagen 1914-1918, gelukkig geen oorlogsfilm, maar een film van een leger, dat de gronzen be veiligt. Zij dankt haar ontstaan aan do Vereeni- glng „Ons Leger" en „Onze Vloot",die haar lieten vervaardigen. Daarvan was nu ook een copie hier in Middeiharnis. die Donderdag avond werd afgedraaid in de Concertzaal van Hotel Meijer voor de Vrijwilligers van den bizonderon Landstorm en voor vele oud soldaten van die moeilijke periode Zij werd voorafgegaan door een kleine film, de huldiging van H.M. de Koningin met Prins Hendrik en Prinses Juliana op het Malieveld in 1918, na de demobilisatie, toen de heer Troelstra, zeer zeker een knap poli ticus, een groote fout beging door te ver klaren dat het leger ontrouw was aan het Vorstenhuis en de republiek wilde uitroepen, en toen David Wijnkoop aan het hoofd van een troepje trawanten in Amsterdam eerst een glaasje water noodig had om de Kazerne's te gaan bestormen, dat niet gebeurd is, om dat de wacht 't geweer eenigszlns „ongewoon presenteerde" De Hollandsche Mobilisatie film spreekt gelukkig niet van verpleegde gewonden, van stormen en van sneuvelen, het geeft de zeer talrijke Hollandsche onderafdeelingen in be- dryf weer van het leger. De wielrijder», de mitrailleurs, met de toen nog in gebruik zjjnde hondenbespanningen; de huzaren, die zeer kloek en knap reden over deBrabant- sche heide en die de Maas, in zomergewaad, overzwommen en van militaire sportsmen op Houtrust, oefenend. De artillerie, de vesting en rijdende artille rie en het laatst, zeer zeker het allermooiste deel van de film, de Hollandsche vloot, op manoeuvre. De, wl) meenen nu al afgebroken kruiser „Holland" en „Gelderland", ook al afgebroken, het laatste schip is bekend, daar dit Oom Paul, de President van de Boeren republiek Transvaal, afhaalde uit Afrika, en dan de zeer talrijke torpedobooten, alles op manoeuvre. Dit gedeelte is door zeer bijzon dere tegenlicht-opname, en door kleuren van de film zelf bijzonder mooi. De film gaf verschillende bedrijvigheden, torpedeeren en mijnenleggen enz. nog verder weer, evenals een bezoek van de Koningin aan»de vloot. Er werd in 't begin van de bijeenkomst gesproken. De heer Van de Velde, voorzitter van de Gewestelijke Landstorm-commissie opende de bijeenkomst, waarna hij allen hartelijk welkom heette en bovenal deleden van de gewestelijke en van de plaatselijke commissie in 't bizonder. Hjj sprak over de beteekenis van het Landstormverbond, dat fot zinspreuk voert: „Als 't. moet, dan..." Het Landstormverbond is een schepping van 1918, toen er gedemobiliseerd werd en de tijden onrustig werden. Toen was er een behoefte aan een kern van menschen, die in alles trouw zouden staan achter de regeering, die trouw zouden blijven en haar desnoods zouden verdedigen tegen de obscure minder heid van anarchisten en kwaadwilligen. Verschillende sprekers voerden verder nog het woord; Kap. van Nieuwenhuijzen vroeg bijdragen voor het huldeblijk voor H.M.de Koningin voor haar zilveren huwelijksfeest en las een hartelijk telegram voor van den heer Duymaer van Twist, die door den dokter verboden was te reizen en dus niet kon komen. Kap. v. d. Linde sprak ook nog even Hij verhaalde van „ongure elementen" in den dienst, die het den soldaat moeilijk maakt en hem opruit, om zelf van deze wanorde te profiteeren. Toen' begon de film, eerst het portret van de Koninklijke familie, waarbij staande het „Wilhelmus" werd gezongen. De heer Van der Velde sloot de bijeen komst met een gepast woord. Kapitein Van Nieuwehbujjze deelde mede dat door tijdgebrek men niet kon overgaan tot het uitreiken van het mobilisatieferuis aan de gedemobiliseerde soldaten. Nader zal worden overwogen om dit toch met een plech tigheid te laten geschieden. Vervolgeus sprak h\) zeer waardeerend over de groote wel- leudheld en vriendelijkheid van den heer Kuyper, de directeur van de R. T. M. die gratis de deelnemers terug zou brengen naar hun woonplaatsen, een mededeeling, die met een groote instemming werd begroet. Toen was het afgeloopen. Staande werd het tweede couplet van 't Wilhelmus gezongen en giDgen de aanwezigen kalm naar de tram. De Vrijwillige Landstorm heeft alleen het doel om pal te staan achter regeering en Vorstenhuis. Niemand wenscht oorlog en niemand toil vechten. Niemand wil beleven wat w|j in 191*6 op de groote Engelsche oorlogsfilm zagen, het bestormen van een vijand met 50 kans dood of verminkt gevonden te worden. Zy is geen politieke organisatie. Daar wees de heer Van der Velde ook op. Als 't moet, dan Dan ploegt de landman, met het geweer op den rug, dan zwaait de arbeider den sikkel om 't koren te maaien, met het geweer bi) zich, dan... Dan staat alles klaar om te zorgen dat Nederland een georganiseerde staat blijft, dat geen „ongure elementen" dingen doen tegen het wettig gezag of tegen ons Vorsten huis. J. B. 80 MM ELS DIJK. In deze gemeente komen twee gevallen van diptheritis voor. Vorige week zfin uit deze gemeente verscheept plm 290Ó balen uien en peen en plm. 1100 H.L. aardappelen. Staat bevolking over 1926. Op 1 Jan. 1925: 1847 m, 1839 vr. totaal 3686 Vermeerdering: door geboorte 32 m. 32 vr. Totaal 64 door vestiging 62 68 130 Samen 94 m. 100 vr. Totaal 194 Vermindering: door sterfte 21 m. 24 vr. Totaal 45 door vertrek 107 121 J 228 Samen 128 m. 145 vr. Totaal 273 Een vermindering dus van 34 in 45 vr. totaal 79. Bevolking op 31 Dec. 1925 totaal 3607 personen. 26 huweiyken werden ge sloten. - Voetbal. Behoudens afkeuring terreinen worden as. Zondag gespeeld do volgende wedstrijden: Blauwe Duivels—M.S.V.V. 1 te Rotterdam 2 nur. F.S.V.2-M.S.V.V. 2 te Rotterdam 12 uur. DIRK8LAND. A.s. Woensdagmiddag 4 uur zal in de Openbare Bewaarschool (in het. Achterdorp), do gelegenheid worden open gesteld, tot kostelooze inenting en herin' enting. - Onze dorpsgenoot, L. de Berg, is *an- gesteld als Kommies by 's Rijks Directe Belastingen te Beek, by Doeticbem. - Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bfiz- school, alhier, is benoemd de heer A. van Houwelingen te Glesendam. - Op initiatief van den Burgemeester is alhier een damescomité opgericht, om gelden in te zamelen, voor de watersnoodramp die ons land beoft getroffen. - Het winkelhuis in 't Achterdorp van den heer A W. Knöps en bewoond donr de Wed. J. G. Knöps is onderhands verkocht aan den heer L. Grevonstuk die er het schil dersvak in gaat uitoefenen. HERRINGEN. Volgens de rekening en verantwoording van de afd. „Het Groene Kruis" over het boekjaar 1925 bedroegen de ontvangsten 533,75, de uitgaven ƒ515,61}. Alzoo een batig saldo van 18,13}. Het aantal leden van de Groene Kruis- afdeeling bedraagt thans 218. Met het maken eener nieuwe steen- glooiïng aan den Kaaidjjk is thans een begin gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELING. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. MijnhardPs Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten STELLENDAM. Het aantal leden van de afd. Het Groene Kruis alhier bedroeg op 1 Januari 1926, 260. Zij, die vorderingen hebben ten laste der gemeente, moeten rekeningen of nota's daarvan ter gemeente secretarie inleveren Donderdagavond werd in de bewaar school door de gemengde Zang ver eeniging Excelsior alhier, directeur de heer Touw, een goed geslaagde uitvoering gegeven. Door 't bestuur der Afd. Het Groene Kruis alhier, wordt overwogen dezen winter in deze gemeente ook de Groene Kruisfilm te doen vertoonen in de bewaarschool alhier. De uitkeering van het Rijk, volgens art. 1 tot en met 9 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156) bedroeg over 1925 voor deze gemeente Slu6,22. Gedurende het jaar 1925 werden door den Burgemeester dezer gemeente 9 groote jachtakten afgegeven en uitgereikt. GOEDËREEDE. Op 21 Januari nm.3uur zal de verhuring van zitplaatsen in de Ned Herv. Kerk plaats hebben. Zondag j.l. werd .in de Ned. Herv. Kerk een collecte gehouden ten bate voor de geestelijke verzorging van Nederlanders die in de grensplaats van Duitschland wonen welke opgebracht heeft 11,98. A.s Dinsdag wordt op het Postkan toor de Ouderdomsrente uitbetaald. De Zangvereeniging Goereesch Ge mengd koor gaf Donderdagavond in de Be waarschool een goed geslaagde uitvoering. OUDDOBP. A s. Maandag en Dinsdag wordt op het postkantoor de Ouderdomsrente uitbetaald. A.s. Woensdag- en Donderdagavond hoopt de zangvereeniging Ouddorp Gemengd koor onder leiding van den heer J. Hekman een uitvoering te geven. Tegen een tweetal personen in deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt, voor het beryden van een rywiel, hetwelk niet was voorzien van een belastingplaatje. Door T. de R. alhier is de 28 jarige Gr. N. mishandeld, waarvan aangifte is ge daan bjj de politie. De gelden overgebleven van de Storm- ramp zullen opgezonden worden naar het Comité voor de Watersnood. Wie er be zwaar tegen heeft kan zyn gift als nog terug halen op bet gemeentehuis van 18 25 Januari des nam. van 2—4 uur. Giften voor de Watersnood kunnen ook Aldaar bezorgd worden. Alhier doet zich by een vrouw een geval van vergiftiging voor door het gebruik van geneesmiddelen buiten voorschrift van den geneesheer aangeschaft. De verkoop van Almanakken ten bate van de Weesinrichting te Brielle heeft f35 opgebracht. NIEUWE TONGE. Dhr. A. Holleman Jz- alhier heeft een perceel bouwland in den polder Duivpnwaard ondershands verkocht aan H. Felsbourg en S. Hoogstraate alhier. J.l. Maandagavond werd in het café Holleman besloten tot de oprichting van een musschengilde. De prijs der roomboter is in deze ge meente gebracht van 2,80 op ƒ2,60 per K.G. Werd over 1925 te Ouddorp een dank baar gebruik gemaakt van de gelegenheid per telegraaf en telefoon tecorrespondeeren,ook Nieuwe Tonge heeft over dat jaar, als steeds te voren, weer duldeiyk doen blijken van de groote behoefte, waarin door die^elegenheid tot snelcorrespondentie wprdt voorzien. Ook hier werden gedurende 1925 niet minder dafi 650 telegrammen en 9362 telefoongesprekken enz. behandeld. J.L Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van 10 gecollecteerd, OUDE TONGE. Het woonhuis van den heer H. Hartman staande aan de Nieu wssraat no. 1 is by afslag gemyndudoor J. Drooger Lz. op 2680,-. De heer L. Breeman had het ongeluk door het ys te zakken. Hy kwam er met den schrik en een nat pak af. OOLTGKNSPLAAT. Het Algemeen Poli tieblad van deze week bevat besluiten van den minister van justitie, waarin hy zyn bijzondere tevredenheid te kennen geeft aan L Jordaan, gemeente en onbezoldigd rijks veldwachter alhier, wegens 2t1n flink en kordaat optreden in den nacht van 18 op 19 Juli 1925, by zijn pogingen tot aanhouding van twee beruchte personen. DEN BOMMEL. Heden is op de vergade ring van ingelanden met 248 tegen 86 stem men iu beginsel besloten, tot het stichten van een stoomgemaal. Men hoopt spoedig met plannen voor den dag te komen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De bus heeft bij het sluiten van huweiyken in 1925 opgebracht de som van 34,82. De collecte gehouden in de Gerefor meerde kerk alhier voor de noodlijdenden in Drente heeft ophebracht 89,45. Aan M. van Damme Cz. alhier is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis op het Dijkhof. Jb. Maliepaard Jz. heeft zijn huis in de Zevenster alhier onderhands verkocht aan L. Braber J.Lz. Belanghebbenden worden er aan her innerd dat op Dinsdag 19 Januari a.s. alhier de uitbetaling der ouderdomsrente zal plaats hebben. HELLEVOETSLUIS. Voetbalprogramma Zondag 17 Januari 1926. R.V.B. 2e klasse A. O.V.V.H.A.L. H. Bekkers. Hellevoetsluis— D.V.V. P. F. A. v. Ewijk. Witroodwit-D.H.Z. M. de Rooy. H.W.S.—Pechvogels M. A. Meyer. Reserve 2e klasse D. Musschen 2-Witroodwit 2 J. H. Hermsen. De collecte in de Ned. Herv. kerk op Woensdag j.l. ten bate van de Watersnood ramp heeft opgebracht 22,99. Te Nieuwenhoorn hebben Mevr. Slis en Mevr. De Voogd van der Straten zich belast met het inzamelen van gelden voor den watersnood. Den eersten dag, dat zy' haar rondgang door de gemeente maakten, zamel den zy 550,— in. Dinsdag 19 dezer hoopt voor het Nuts- departement te Nieuwenhoorn op te treden Mej J. E. Kroes, declamatrice te Koog aan de Zaan. Z|j zal dan het tooneelspel vau Ina Boudier-Bakker „Het Hoogste Recht" voordragen. B. en W. hebben het verzoek van de Wed. D. Landheer, om een electromotor van 2 P.K. te plaatsen in de broodbakkery ingewilligd. Op Zondag vm. 10 uur zal in het Evan gelisatiegebouw voorgaan, de heer K. Zui derduin, Evangelist te Rockanje. In December is te Nieuw-Helvoet, by de Rijkspostspaarbank ingelegd 7.086,80 en terugbetaald 4.577,14. Heden, Zaterdagavond 8 uur zal de jaarvergadering van de afd. Hellevoetsluis en O. van „Volksonderwys" gehouden wor den in „Tivoli." De gemeenteraad van Nieuw-Helvoet heeft besloten aan onze gemeente te betalen 30,- per jaar voor ieder kind, dat de U.LO. school, alhier bezoekt. Oproep tot steun voor den Watersnood. Hiermede vestigen wy de aandacht op de Uilvoering van gewijde muziek in de Kerk der Ned. Herv. Gemeente alhier, ten' bate dei- slachtoffers van den Watersnoodsramp in ons Vaderland. Te geven door het Kon. goedgek. Gemengd Koor Zanglnst"f dir. A. W. v.d. Linde, met welwillende medewerking van Mej. Jacoba Goudswaard, sopraan en de hee- ren Van der Linde, tenoor en P. v. d. Doel. organist der Kerk en zal plaats hebben op Donderdag 21 Januari a.s. Wie werd niet innerlijk zeer bewogen by het vernemen van de vreeselijke ramp welke ons Vaderlaud beeft getroffen? Dat hier nu wel zal moeten worden by- gebracht tot leniging van dezen nood be grijpen wy allen en zal ook alle mogelijke hulp dankbaar worden aanvaard. Zoo doende heeft hier het Gemengd koor „Zanglust" zich gedacht haar kunst in dienst der weldadgheid te moeten stellen. Wat betreft het programma kunnen wij gezien ook de namen der medewerkende Solisten ons een avond.indenken van heer lijk rein genot, met de gedachte door onze belangstelling het schoone doel te helpen steunen. Wy betwyfelen dan ook niet of op Donder dag a.s. zal het Kerkgebouw voor dit doel geheel met belangstellenden gevuld zyn. VK1LINGBERICHT van Dinsdag 12 Januari 1926, der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Prei 5,30 tot 5,90 per 100 bos Poters 1,80 per-100 k.g. Peen (koe) 2,— tot 11,50 per 100 kg. Kroten ƒ7,60 per 100 k.g. Savoye kool 3.70 tot ƒ4,— per lOOstuks. Boerekool 5.30 per 100 stuks. Uien 3,80 tot 4,40 per 100 k g. Keukenappelen 16,-' tot 24,- per 100 kg. Spruiten 2,70 tot 18,80 per 100 k.g. Eieren 9,50 per 100. Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder!] (Adv.) Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.8tokken ale rolpens het oordeel der Redactie niet aan den einc)i van uiterste beknoptheid voldoen, worden tcrEijde gelegd.— Kopie wordt niet terng gezonden Geachte Redactie I Wilt U zoo vriendeiyk zyn, het. volgende voor mij in Uw geacht blad te plaatsen? Waarvoor ik U by voorbaat myn dank betuig. In het nummer van Uw weekblad van 9 Januari, komt een verslag voor, van de uitvoering derZangv. „De Volkszang", waar in van mij gezegd wordt, dat ik wegeDs hoogen leeftyd," myn plaats als Directeur der vereeniging moest inruimen voor jongere krachten. Dit is volstrekt niet zóó, ten vorigen jare bedankte ik voor die functie wegens de verregaande laksheid welke een groot deel der leden toonde betreffende het repetitie bezoek, en niettegenstaande d&t, nog met bet verzoek kwamen, om met de vereenigiDg aan een wedstrijd deel te nemen, waarvoor ik niet te vinden was. Van het verslag zou ik wat dit punt betreft geen bizondere notitie hebben genomen, wanneer mij het in den laatsten tijd tot driemaal toe door belang stellende personen gevraagd was, „of het praatje dat rond gaat" waarheid bevat, n.l. dat het mijn voornemen is binnen korten tjjd mijn werkzaamheden te beëindigen. M.a.w. welke welmeenende Hy of Zy dit praatje rondstrooid is my natuuriyk onbe kend. Is het die menschen misschien om eigen profyt te doen, of is het uit belang stelling in my? Laat ik U echter zeggen dat dit praatje geen schyn van waarheid bevat, de lustin myn werk is nog even groot als voor heen. Vandaar dan ook dat ik dit, zoowel des morgens vroeg, als des avonds laat met opgewektheid verricht, en eiken leerling met vreugde myn huis zie binnen treden. „De Volkszang", wensch ik onder leiding van den heer Van Gent wien ik, (daar hy jarenlang mijn leerling was), leerde kennen als een ernstig mensch, die zijn werk serieus opvat een „Cempre Crescendo" toe. Hoogachtend, M. M. J. VLETTER. Een Misstand. In 1922 kreeg het Burgerlijk Armbestuur van Middeiharnis zijn aandeel in het lang verwachte legaat de Vries^aarby behoorde het huis op de Kade, waarin de burgemeester woont. Het Burgerlyk Armbestuur wordt beheerd door Burgemeester en "Wethouders. Juridisch staat dus de burgemeester in een dubbele positie: hy is zoowel huisheer als huurder. Op kosten van het legaat werd voor het huis uitgegeven aan: Schoonmaak 157,39 Grintzand10,60 Metselwerk 129,22 Schilderwerk 569,29 Timmerwerk 425,50 Smidswerk 67,90 Gasleiding 25,71 1385,61 De huur bedraagt 400. In 1924 bedroe gen de rekeningen der ambachtslieden 390 en bleef er dus zoowat 10 voor de armen over. In 1925 werd, na de uitgaaf voor schil derwerk in 1922 de gebeele en zeer groote voorgevel met zonneblinden opgeschilderd. In het dorp wordt verteld dat dit gebeurd is zonder het daarvoor noodige besluit van Burgemeester en Wethouders. Het is my niet bekend of dit waar is, maar het komt my voor dat dit behoort onderzocht te wor den en dat z'ij, die met het nazien der reke ning belast zijn, uit hun oogen moeten kijken. Mocht werkelijk het besluit van B. en W. ontbreken, zoo rijst de vraag of als nog zulk een besluit genomen kan worden. Myns inziens is dit niet mogelyk, bet be sluit had natuuriyk aan de opdracht vooraf moeten gaan en kan niet eenige iqaanden achterna komen. Het is onzakeiyk dat de burgemeester als huurder woont in een huis, waarvan hy zelf als voorzitter van het Armbestuur tevens de verbuurder is. Zou het Burgerlyk Armbe stuur niet beter doen dat huis te verkoopen en voor de opbrengst Nederlandsche werke lijke Schuld te koopen? Zooals het nu gaat schiet er voor de armen zoo goed als niets over. X. De Boer eti de Ui! Van vele zyden en uit allerlei gezichts punt wordt door de landbouwers gestreeft Daar een middel om te komen tot de grootst mogelijke opbrengst van hun land, gepaard met evenzoo groot financieel voordeel. Zoo kon men o.a. een tweetal weken geleden in „Onze Eilanden" en „Maas en Scheldebode" een artikel lezen van de hand van den heer J. Koert, waarin deze tot de slotsom kwam, dat alleen goede sorteering en veiling tot bovengenoemd resultaat zou voeren. Zeer zeker bebooren deze ook tot de dingen die onze volle aandacht verdienen. Naast een georganiseerde verkoop behoort evenwel een nog beter georganiseerde aan koop of kweeken van zaaizaden. In de Hol. Maats. v. Landb. vinden we reeds een uit stekende organisatie teu opzichte van aard appels en halm- en peulvruchten. Hoe staat het met het zaad voor Uien? We mogen toch gerust zeggen dat de Ui tegenwoordig onze meeste aandacht heeft, omdat, dit het product is waarop vooral de kleine, en voor een deel ook de groote boer zijn hoop gevestigd houdt om te komen tot een jaar van voorspoed. De prijzen der uien zijn wel onderhevig aan groote schomme lingen, maarzij is daardoor juist een product dat door velen geliefd is, Uien wordeD a. h w. beschouwd als effecten. Helaas is het een treurig verscbynsel, dat enkele zaadhandelaars (zy bet dan soms zonder opzet) den landbouwer uienzaad in de handen stoppen, dat alleen den naam gemeen heeft. Hoe dikwyis is het dit jaar weer niet gebeurt dat minderwaardig buiten lands zaad gegeven is, in plaats van het gevraagde „Echt Rynburger"? By de op-

Onze Eilanden | 1926 | | pagina 5