Verkooping ERF ER IflTS 6 Eilanden" ZATERDAG 12 December 1925 8® jaargang. - n°. 12 NUTSSPAARBANK Rentevergoeding 3.6 VERSLAGEN. 5 maal per dag een lepel Wed. v. Oosten de Mooi) te Oud- Mlddclharnis en isplaat. en 17 Decern- DAGS terstond an de KLOM- r en den ACH- 3ENSPLAAT, ner 1364 ged. Aren ten ver- JOHs. KOS TERMAN. Prijs per kwartaal. f l. Losse nummers 1 0,07® Atfvertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaan vragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Nliddelharnis. Zonnetijd of Zomertijd. Men moge van den heer Braat zeggen, wat men wil: dat hjj geen parlementariër is, dat hy de noodige scholing) mist om over vraagstukken van groote belaDgen te kunnen oordeelen zoo zyn er meer in de Kamers—, dat hy zich „boersch"uitdrukt, men behoort toch in ieder geval een zeker respect te hebben voor de groote hardnek kigheid, waarmee hy voor het herstel van den zonnetijd biyft opkomen. Dezer dagen is de kwestie weer in openbare behandeling, want de regeering heeft hoewel demis sionair besloten om in afwachting van eene oplossing van de crisis, eenige drin gende en onpolitieke zaken te laten afhan delen, waaronder weer een voorstel-Braat, dat een aanslag op der stedelingen zomer- tyd beoogt. In een der groote bladen lazen we dezer dagen, dat men tydens de zomermaanden niet veel klachten van de boeren verneemt, doch nauweiyks is het winter en hebben ze meer tyd, of de klachten komen los en het regent moties yan allerlei dorpsche gemeen teraden. Aldus het bedoelde blad, dat achter de actie tegen den zomertyd blikbaar een ongemotiveerde dry very zoekt. Dat is niet biliyk, dunkt ons. De boeren zyn in den regel niet gauw warm te maken voor eene beweging; lukt het, dan moeten er belangen van hen by op het spel staan en die ver dedigen zy in dat geval met groote hard nekkigheid. In hun strjjd tegen dien zomertyd is de hardnekkigheid zóó groot, dat men wel moet aannemen, dat de bezwaren door hen er van ondervonden, in verhouding zyn. Ze zullen zich nimmer by eene zomertyd regeling neer leggen en daarom gelooven we, dat deze zaak nu eindeiyk eens uitgevochten moet worden, omdat anders do vorstandhouding tusschen stedeling en plattelander er onder leiden zal en het politieke leven vertroebeld blyft door het op de spits voeren van eene kwestie, die in het politieke loven toch waarlijk geen richtsnoer mag zijn. En de eenige afdoende oplossing is, dunkt ons, een toegeven aan bet verlangen der plattelanders. Is het eigoniyk wel een toegeven, is het wel een offer, dat de stedelingen daarmee brengen zouden. Goed beschouwd: neon Het is eenvoudig afzien can eene bevoor rechting boven andere burgers, de platte landers. Schrffver dozes apprecieert persoon- Hik don zomertyd. maar we behooren tot de erkenning te komen, dat het genieten van dien zomertyd een bevoorrechting is, die mot last en moeito betaald moet worden door onze medeburgers, de plattelanders. De zomertyd is oen overblijfsel van den oorlog. Toen had hy ook economische voor- deelen, die thans van weinig of geen be- teekenis meer zl)n. In de oorlogsdagen wer den we gerantsoeneerd, met. gas. petroleum, brandstof enz. De zomertyd gaf ons gelegen heid op ons rantsoen te sparen maar de redenen daarvoor z{jn nu niet meer zoo klemmend aanwezig. Buiten die besparing gaf de zomertyd in die dagen nóg een voordeel, n.l. dat arbei ders e.d na volbrachten dienst, nog een ruime gelegenheid tot wandelen, fietsen of FEUILLETON. DE BERENBURCHT. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 64 „In het binnenland kan men zich daarvan ook moeilijk een denkbeeld vormen! Wanneer men de zee eerst maar eens erg boos en kwaadaardig heeft gezien, als men den (storm uit het noordoosten hoort blazen, dan wwt men cr alles van." „Gebeurt dat nog wel eens?" „Maar al te vaak! Goddank, dat het juist nu, tijdens de afwezigheid van den graaf, niet erg heeft gespooktl" „Maar die is immers op zijn landgoed Wals- levcn. Daar is toch geen gevaar voor hem!" Een ironische trek verscheen weer oni dc lippen der spreekster, niet opgemerkt door de huisjuffer, die ijverig bezig was varkensvoer gereed tc maken, f, „Voor hem niet, den hemel zij dank! Maar voor de zeelui! En als cr wat gebeurd ware zei gisteren nog de ouwe Klaaden dan hadden ze 't met dc nieuwe toestellen, zonder den graaf, toch niet kunnen klaarspelen!" J3„Zoo helpt de graaf hen daarmee terecht?" {C „Ja, wie anders! Och, als de jonge graaf cr niet was, freule1" De onmisbaarheid van Kuno Kracht wilde er bij Wanda zoo aanstonds niet in. Ook zag ze er niet zulke verbazende verdienste in, om dc vis- schera met het een of ander voor te gaan. Maar andere gezonde ontspanning kregen. Dit voordeel weegt nög, zou men zeggen, doch dat is maar betrekkelijk, want men mag niet vergeten, dat de sociale omstandigheden sinds den oorlog zeer veranderd zijn. We kregen den 8-urigen, althans den verkorten arbeidsdag en was het vóór en tijdens den oorlog normaal, dat de arbeiders om H 8 uur van fabriek of werkplaats kwamen, nu eindigen ze hun dagtaak vaak reeds om 5 k 6 uur. Het komt dan ook meermalen voor, dat menschen, die hun „taak" er op hebben zitten, na eenige uren van ontspanning wel naar bed zouden willen, doch door het lang durige daglicht daartoe niet komen. De moeders van kinderen in de steden zyn zeer dikwyis evenmin enthousiast over den zomer tyd, daar ze deze niet op den geschikten tyd in slaap kunnen krygen. Men heeft voor het behoud van den zomer tyd aangevoerd, dat deze ook in Belgié, Frankryk en Engeland bestaat en het voor de spoorwegen noodzakeiyk zou zyn haar dienst daarop te laten aansluiten. In Duitach- land echter bestaat de zomertyd niet en de directie der spoorwegen heeft ten overvloede verklaard, dat die tijd voor haar van geen belang is, als ze maar wéét, wat er komt, zomertyd of niet. De onzekerheid was voor haar alleen een bezwaar. En niet alleen voor haar, maar voor velen. En daarom hopen we, dat de stryd eindeiyk eens uitgestreden zal worden en we als leidster weer uitsluitend moeder natuur zul len krygen, die toch hetmeestbetrouwbaaris. De boeren zullen er mee tevreden zijn gesteld en we gelooven de stedelingen zullen niet veel missen, als ze hunne be voorrechting verliezen. Ingezonden Mededeeling. MID D ELtl ARNIS—S0MELSD1JK KANTOORVOORSTRAAT 5, UIIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaao. YEHSLAf. van do gehouden alge meen© vergadering van do Afil. „Het Groene Kruis voor llerkingcii en Omstreken" gehouden in de School op "Vrijdag 27 November 1925, des avonds te 6J uur. Tegenwoordig 21 leden. Na opening der vergadering door den voor zitter, de heer van Houdt, heet hy de aanwe tocstcmmcnd knikkend, begaf zij zich naar den kleinen moestuin, waarvan het opkomend gewas door het helder zonlicht werd beschenen, en de in vollen bloesem gedoste kersenboomen, zich baadden in den heerlijken glans der dagvorstin. In dc verte zag z.ij aan den gezichteinder een blauwe streep schitteren van het vochtig element, dat haar destijds vier weken lang in Heringsdorf had verveeld. In gedachten verdiept, schudde zij het hoofd en begreep maar niet, dat dit effen water zoo gevaarlijk cn onheilspellend kor zijn. Daar het in het ruime, als ridderhal gebouwd eetvertrek nog tamelijk koud was, brandde er een opvlammend haardvuur. Gravin Meta had haren stoel in de nabijheid ervan laten schuiven en ver langde haar spinnewiel „Ik kan het niet van mij verkrijgen, om met dc handen over elkaar te zitten!" luidde haar ant woord op Wanda's zorgelijk verzoek om vandaag eens rust te houden. En toen het rad vroolijk snorde cn dc draad aan het loopen was, liet het jonge meisje haar fijn borduurwerk zakken en zag zc met schitterende oogen toe. „Hoe schoonl hoe vol poezie is dat werk! ik zou het ook graag willen leercnl" „Dat mag ik hooren, lieve Wanda, mijn dienst maagden spinnen allen en kunnen u dadelijk een wiel leenen. Ik heb zulk een zwak op eigen ge sponnen linnen. Het is wel wat ruw niaar houdt veel langer dan gekocht weefsel, vooral in de keuken en voor het dienstpersoneel is het zeer practisch!" „Dus kan ik mc een wiel halen?" „Natuurlijk, ik zal u graag onderricht geven." Wanda snelde heen en kwam weldra met eeu zigen, die vermoedeiyk door het slechte weer, iu geringe getale waren opgekomen welkom en in het bijzonder Dr. van Gelder, die zich de moeite heeft getroost van Nieuwe Tonge naar hier te komen. Vervolgens wordt door den secretaris, den heer Munters voorlezing gedaan van de notu len der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld en goedgekeurd. Daarna wordt met dank aan den secretaris voor het door hem opgemaakt jaarverslag, hetwelk aan de vergadering wordt voorge lezen, ook dit vastgesteld Wordt in behandeling genomen de door den Penningmeester, den heer Korvink, over gelegde rekening van het afgeloopen boek jaar, welke door een commissie wordt nage zien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen 533,75, de uitgaven 515,61 Voordeelig saldo ƒ18,13£. Men dank aan den Penningmeester voor zyn bemoeiingen in deze, wordt deze rekening onveranderd goed gekeurd. Het voordeelig saldo is verkregen doordat opnieuw by de leden op verhooging der contributie is aangedrongen. Volgt behandeling der begrooting voor 1926, bedragende in ontvangsten ƒ540,— ,in uitgaven 550, Nadeelig saldo 10, De voorzitter deelt mede, dat, hoewel de rekening een voordeelig saldo aanwyst, de begrooting daarentegen weder een nadeelig saldo aangeeft, omdat het bestuur gemeend heeft dat de Zuster over 1926 een toeslag op haar veel te laag salaris toekomt. De voor zitter hoopt dat ook dit nadeelig saldo in den loop van het jaar door vrijwillige bydragen zal komen te vervallen. Volgt bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren D. D Kasteleyn en W. Kievit. Beiden worden by afzonderiyke stemmingen respedievelyk met 18 en 17 stemmen ïiei kozen en namen onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen de benoeming aan. De voorzitter deelt mede, dat de heer v.d. Velde als voorzitter en bestuurslid geineend heeft te moeten bedanken. Hy brengt dezen dank voor het vele dat hy voor onze afdeeling heeft gedaan en fyet spyt hem dat de heer v. d. Velde als bestuurslid en voorzitter niet ge bleven is. Ter voorziening in deze vacature- wordt na stemming en een vrije stemming de heer J. van Kempen met 13 stemmen tot bestuurslid gekozen, die deze benoeming mei dank voor het in hem gestelde vertrouwen aanneemt. Hierna werd door Dr. Van Gelder verslag uitgebracht omtrent de algeloopen Alge- meeue Vergadering van de Z.-Holl. Vereeni- ging „Het Groene Kruis". Als titel zou men kunnen kiezen: Het veelzijdige werk van het Groene Kruis". Spreker deelde meê, <tat hy ook dit jaar weer die vergadering bezocht had „buiten bezwaar van 's lands schatkist", omdat hy het noodig vindt, dat de afdeelingen op de hoogte blyven met hetgeen door het Hoofd bestuur zooal gedaan wordt op Groene-Kruis gebied. Als men de verslagen van de ver schillende Commissies daardoor ingesteld doorleest, krygt men een goeden indruk van de boteekenis van al het werk daardoor ver richt. Dat de afzonderlijke Groene Kruisaf- deelingen daarvan nog lang niet voldoende profltêeren, heeft allerlei oorzaken, waar onder ook onbekendheid met dit vele werk Velen van hen staan nog vrij wel op 'taller- spinnewiel terug. „Ik houd van dit „wielen" meer dan van het moderne", schertste de gravin, „we zijn hier bij de nieuw niodische wereld een goede honderd jaar ten achterl" „En dat heeft zijn goede zijde, wart daarom woont hier nog de poSzuin al haar onvervaischte schoonheid!" zei Wanda. „Houdt gij ervan?" „Boven alles. Mama plaagde me dikwijls, met te zeggen, dat het voor mij beter ware geweest, in den tijd van Koning Arthur te hebben geleefd. Ik geraak in vervoering voor alles wat ridderlijk, edel, stoutmoedig, schoon is, in één woord en daaraan is juist onze prozaïsche tijd zoo arm." „Arm, zal ik niet zeggen, Wanda, het schoone valt niet meer zoo in 't oog als weleer." „Zijn cr nog helden." vraag ik mij dikwijls af, „bij den aanvang der twintigste eeuw?" „Wel zeker!" Maar ze trekken niet meer in schitterende wapenrusting door het land, om vrouwe Aventure te zoeken in het woud." „Onze mannen en jongelingcr varen ten oorlog en worden doodgeschoten, voordat zij den vijand in het gezicht kunnen zien; dat geen helden moedige strijd, maar enkel discipline en lijdelijke berusting, waarbij men sterft op commando!" „Oho, Wandal Dit berustend, gehoorzaam sterven, dit trouw volharden op zijn post, te midden van een vijandelijken kogelregen is de hoogste, de heiligste deugd vai den soldaat!" „Dat wel, maar mij denkt, dit stoutmoedig oog in oog met den vijaiid, dit met doodsverach ting zich begeven in gevaar, is dlchterlijktr, cn dat treft men, ais een gering overblijfsel, alleen nog bi) de cavallerie, die een kranigen aanval eerste, 't primitieve standpunt, als zou de Groene-Kruis-beweging voornamelijk ten doel hebben, verplegingsartikelen beschik baar te stellen voor haar leden. Dit is op zichzelf reeds een belangryke zaak natuur lijk, vooral indien de besturen er naar streven hun magazijn te voorzien van alles wat de techniek voortdurend als goed en nuttig op dit gebied aan de markt brengt en niet bij de eerst aangeschafte en eenvoudigste arti kelen blyven staan, maar het Hoofdbestuur is al een station of zes verder getrokken en de afdeelingen dienen nu te volgen. Deze hebben daarbij slechts de middelen te gebruiken, die het Hoofdbestuür ter hun ner beschikking stelt, om het hun zoo ge- Inakkelijk mogelijk te maken. Zoo heeft dit ingesteld een Commissie voor de kraam vrouwenverzorging en zuigelingenbescher ming. om moeders, wier zuigelingen wel niet ziek genoeg zyn, om onder geneeskundige be handeling gesteld te worden, maar toch niet goed groeien willen, of moeders, die raad zouden willen ontvangen van deskundigen, hoe hun kind 't best te voeden, hieromtrent van gratis advies te dienen. Daarvoor is door bet Hoofdbestuur als raadverscbaffer aangesteld Dr Oosterbaan, oud-Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid voornamelijk ten dienste van kleine gemeenten en bet platteland van Zuid-Holland.Voor de grootere steden is dit niet noodig, want die hebben meestal reeds bun eigen consultatiebureaus voor zuigelingen. Tot heden gaat bet met de oprichting dezer kantoren nog niet hard van stapel door gebrek aan medewerking enz., maar als een bepaald district of ge meente dit wil, kan het dus gemakkelijk gedaan worden met de door het Hopfd- Ingezonden Mededeeling. Aklte*'# Abdijsiroop zal U van Uw hoest afhelpen, de slijm op lossen en daarmede Uw beklemd heid op de borst en Uw kort ademigheid doen verdwynen. Iedereen die Alike/1 s Abdijsiroop ge bruikt, rtadt bet anderen nan. Aarzel dut niet het eveneent te probeeren met ASUCCR'i Overal verkrijgbaar i f2.75 en f4.50 per f 1.50, fleich. 'tDoel hiervan is jonge en toekomstige moeders op de hoogte te brengen, hoe kraam vrouwen en zuigelingen volgens de heden daagsche eischen behandeld behooren te woiden en gezonde, hygiënische begrippen op dit gebied in de plaats te stellen van de thans nog veelal heerscbende wanbegrippen en bakerpraatjes Het middel hiertoe zyn de z.g. moeder- cursussen: of leergangen waarop de moeders en zy die hopen het later te worden, onder wezen worden in al, wat tot zoo'n goede behandeling behoort door een leerares, die daarvoor is aangesteld en gesalarieerd door de Zuid-Hollandsc.he Vereeniging. Deze leer gang is reeds in zeer vele gemeenten ge geven en ook in enkele op ons eiland. De daaraan verbonden kosten voor de afdeelin gen zijn sedert verleden jaar verlicht, door dat het. Hoofdbestuur desgewenscht hierin tot 25,— tegemoetkomt. By goede samenwerking zou gemakkelijk een regeling te maken zijn, waardoor met geringe kosten voor iedere afdeeling ineen Groene Kruis-dist.rict in alle gemeenten deze leergang gegeven kon worden en waarby veel tydroovend en kostbaar heen en weer gereis van de leerares door de provincie heen kon voorkomen worden. Dan is er verder een regeling in werkiDg gebracht door het Hoofdbestuur om de ver dere gezondheid van den zuigeling te be waken en beschermen, als de kraamver pleegster of by gebreke van deze de welden kende baker goed en wel vertrokken is n 1. de consultatiebureaux of raadplegingskanto ren voor zuigelingen. Het doel hiervan is, uitvoert!" „En de dappere infanterie, die de Duppeler- scbans, de hoogten van Spiekeren stormenderhand heeft genoemen? „Dat is doodsverachting! Ik moet erkennen, het is een schoon, een schitterend wapenfeit, maar ais meisje heeft men geen duidelijk begrip van de daad van het individu! En juist dit maakt wel de poëzie uit van den heldentijd. Zoo Parsifal en Diercdik van Bern in de groote massa hadden meegestreden, men zou niet dc dappere, held haftige voorstelling hebben hunner daden, zooals wij nu bij overlevering in staat zijn, ieder hunner gevechten, tot op den minsten slag van hun zwaard, na te gaan. Ik doe onzen modernen dap peren misschien zeer ongelijk aan met dergelijke opvatting, maar een meisje Is het wel te vergeven, wanneer het zich haar idealen vormt op hare wijs. Ik zou een held willen zien, in persoon getuige willen zijn van zijn stoutmoedige dapperheid, en dat kan nien tegenwoordig alleen nog maar ge nieten van een onversaagden ruiter, die alle ge varen van cc» rit voor onze oogen tart en over wint!" Meta glimlachte geheel vreemd. „Hebt u dit onderwerp misschien ook met mijn ioon aangeroerd?" „Ik geloof van ja, - mogelijk heeft hij het mij wel kwalijk genomen." De gravin schoof het spinnewiel een weinig ter zijde en luisterde nauwlettend. Op het binnenplein klonken de hoefslag van een paard, luid geroep en haastige schreden. Verheerlijkt schitterden Meta's oogen; ruim, als van onrust en spanning bevrijd, haalde ze adem, cn zachtjes zeide ze; bestuur verschafte middelen. Dat dit alles niet overbodig is, wordt duidelijk, als men er aan denkt, dat de pasgeborene te ver gelijken is met een plantje, dat uit de warme kas overgeplant wordt in den kouden grond. Als men daarby geen deskundigen tuinman heeft, loopt dit dikwyis op mislukking uit. Nu is de overgang voor den jongen wereld burger, als hij zyn intrede gedaan beeft in de wyde, wijde wereld nog ontzaglijk veel grooter. Zijn longen, die tot dien tyd samen gevouwen lagen in zijn borstkas en nog nooit gewerkt hadden, beginnen zich nu plotseling te ontplooien en met lucht te vullen; by ziet zich uit de diepste duisternis ineens geplaatst in schel licht, dat zyn oogen na- tuuriyk nog niet goed verdragen kunnen; zijn bloedsomloop wordt plotseling geheel gewijzigd evenals zijn voeding; zijn mond, die nog nooit gebruikt was voor eten of drinken, maakt dikwyis al gauw kennis met de toekomstige tafelgeneugten, doordat de behulpzame baker hem al spoedig met wat suikerwater tracht te kalmeeren, als hij in luide kreten zijn verbazing of minder aan gename gewaarwordingen door dit alles te kennen geeft. Helaas komt al spoedig de door de kin dergeneeskunde streng verboden fopspeen als instrument voor de zuigelingen behan- ling voor den dag, waarbij, o dubbele schrik 1 de goedige baker eerst zelf er soms aan proeft, of het wel zoet genoeg is vóórhaar beschermeling. De eerste tijd is voor den zuigeling zeer moeilijk en gevaarlijk, welk gevaar aan merkelijk verhoogd wordt door het feit, dat „Hij kofnt'. Dat is Kuno Kracht?" Wanda stond op en naderde haastig het raam. „Ja, het is de graaf!" riep zij de Burcht vrouw toe. Kalm als te voren was de toon harer stem. XX. Het lag in het plan van Wanda, om bij het eerste wederzien tusschen moeder en zoon geen ongenoode getuige te zijn. Daar evenwei de zware, niet sporen kletterende tred van Kuno op de stcenen van de bcnedentrap klonk, en zij de deur van de vestibule niet meer kon bereiken, zonder door den binnenkoinendè gezien te worden, bleef zij staan bij het venster en verbeidde ze met niet al te sympathieke gevoelens dc komst van den jongen man. Hoe ongegeneerd en behagelijk waren, zonder zijn aanwezigheid, haar eerste maanden op den Burcht voorbij gegean! Nu zal er wel eenige ver andering komen, en aan het gemoedelijk samen zijn afbreuk doen. Wanda is voornemens zich te schikken naar iedere gedwongenheid, die het verkeer meebrengt met een jongmensch, waarmee men niet sympa thiseert, wanneer de Beer van Hoogenstijii haar maar niet met aanbiddelijke verrukking bejegent, zooals in de residentie het geval was! Dat zou iets verschrikkelijks voor haar zijn en haar verblijf in het slot onmogelijk maken, en toch zou het haar leed doen, van de gravin en dit huis te moeten scheiden. (Wordt vervolgd.) J

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1