J ZATERDAG 5 DECEMBER 1925 EERSTE BLAD NUTSSPAARBANK MIDDELHARNISSOMMELSDIJK Rentevergoeding 3.6 Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dien9taanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. HET HANDELSVERDRAU TÜSSCHEN NEDERLAND EN DÜITSCH- LAND UETEKKEND. Nederlandss meestbegunstiging bevestigd. Op 26 November zyn tusschen de Neder- landsche en de Duitsche Regeering een twee tal verdragen gesloten, waarby eenige proto collen en verdere documenten. Het eerste verdrag is een aanvullingsver drag van het Nederlandsch-Duitsch bandels- en scheep vaartverdrag van 81 December 1851. Tengevolge van het bepaalde in art. 29 en 32 van laatstbedoeld verdrag genieten de voort brengselen van den grond en van deny ver heid der staten van het Tolverbond de meest begunstiging in Nederland, terwyi volgens art. 28 de voortbrengselen der Nederlandsche vischvangst en de voortbrengselen van aller hande soort der Nederlandsche koloniën op voet van meestbegunstiging in Duitschland kunnen worden ingevoerd. Met ingang van 1 Januari 1854 genoot Nederland voor zyn overige producten geiyke behandeling als de producten van Belgis en aangezien tusschen Belgie en Duitschland een handelsverdrag bestond op voet van meestbegunstiging, genoten uit dien hoofde Nederlandsche producten ook behandeling op die basis, hetwelk thans ook weer plaats heeft sindsrhet voorloopige nieuwe handelsverdrag, tusschen Duitschland en Belgiö gesloten, op 1 October j.l. van kracht is geworden. By dit laatste verdrag zyn echter enkele Belgische producten van de behandeling van méestbe- gunstiging in Duitschland uitgesloten. Neder land genoot echter ook voor deze producten meestbegunstiging, doch dit is het gevolg van de eenzydig door Duitschland verleende meestbegunstiging krachtens de op 1 Januari 1925 in werking getreden Verordening van September 1924. By het thans gesloten aanvullingsverdrag heeft Duitschland aan den invoer van ALLE Nederlandsche goederen behandeling op den voet der meestbegunstigde natie verleend. Het tweedo verdrag is het Nederlandsch- Duitsch douanetarief en credietverdrag Hier- by worden o a. voor een aantal belangryke Nederlandsche uitvoerartikelen de invoer rechten in Duitschland voor den duur van zeven jaar verlaagd. De gereduceerde tarieven treden in werking op 2 December. Voorts heeft de Duitsche Rogeeringschrif telijk de verklaring afgelegd, dat het tegen woordig ten aanzien van de uitzonderings tarieven op de Duitsche spoorwegen bestaan de verschil In behandeling tusschen de Neder landsche zeohavensen die van andere Staten, op een niet te ver afgelegen tydstip zal verdwijnen De Nederlandsche Regeering heeft toege stemd in een verlenging van het aan Duitsch land verleende credict van 140 millioen gul den voor den duur van zeven jaren, terwijl de rentevoet van dat crediet in overeenstem ming met den thans heerschenden is bepaald °P ój ingaande 1 Januari 1927. Pluimveeteelt. Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder!] (Adv.) FEUILLETON. DE BERENBURCHT. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Oeautoriseerdc uitgave van D. BOLLE.) 62 „Verwondert u dit, Wanda, bij mannen die strandvoogden waren eener kust, welke, zoowel wegens haar gevaarlijke strooming, alsook om de zeeroovers, die in de ondoordringbare wouden hier huisden, algemeen gevreesd, en in kwaden reuk stond? De Beren van Hoogenstijn hebben dit gespuis uitgeroeid, hebben menigen verwoeden strijd met hen aangebonden, te water en te land, en zijn menigen armen schipprcukoling, in storm en noodweer, ter hulp gesneld! En zooals zoo menig braaf soldaat zijne trouw bezegelt met den dood, hebben ook de Hoogenstijncrs hun leven gelaten, in den dienst voor hun vorst en vader land, zijn zij gevallen als offers voor recht en plichtI Zie eens daar ginds.en daar.en verder... en aan den overkant... allen zijn ze den heldendood gestorven op zee vader en zonen van oudste tijden herwaarts tot op dezen tijd! Een ridderlijk geslacht, wiens schoon ste eeretcekcn is het zwarte kruis, boven het wapenschild met huji devies, de spreuk des Hee- ren: „En de zee zal haar dooden weergeven!" Meta zweeg: het was stil en schemerig in de zaal, de lachende oogen van Wolfram vestigden zich als het ware met onrust barende levendigheid op Wanda's gelaat. Vragen, deze rubriek betreffendekun nen door onze abonné's gezonden worden aan „De CombinatieDe Vliegerstraat 13b, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. (Nadruk verboden). De zesde Nederlandsche Legwedstrijd. Den lOen October j.l. is de zesde Neder landsche legwedstryd op de terreinen van het Ryks-proeffokstation te Beekbergen ge ëindigd en de zevende wedstryd is er op den 15en aangevangen. Er worden in de laatste jaren in meerdere plaatsen van ons land zulke wedstryden gehouden, maar die te Beekbergen zyn de oudste en er wordt door duizenden pluimveehouders met belang stelling naar de resultaten uitgezien, omdat hij ook de omvangrykste gebleven is en de meest beteekenende, watcontrölebetreften verwerking der gegevens. Eén bezwaar heeft Beekbergen en dat is de langzame verwer king der gegevens en groote vertraging in de verstrekking der rapporten. Het eind rapport is nu nbg niet verschenen, doch ons zyn de gegevens töt 1 October bekend, zoo dat ons slechts die over de laatste 10 dagen ontbreken. We willen in dit artikel daarom de resultaten van den 6en Nederlandscben Legwedstrijd bespreken, eraan herinnerende, dat de cyfers niet gehéél volledig zyn, doch dat ze slechts een zeer» miniem verschil geven met de definitieve uitkomsten, die we als aanvulling nog zullen memoreeren, zoo gauw ze bekend zyn. Voor nieuwe abonné's en lezers herin neren we er aan, dat het doel dier legwed- stryden is, le den stand van de pluimvee teelt in ons land te leeren kennen2e aan wijzingen te brengen omtrent de aanwezig' heid van goede fokstammen met hooge eierenproductie. Bekende pluimveehouders zenden daartoe toornen (6 stuks -f- 1 reserve) gedurende een jaar naar het proeffokstafion te Beekbergen, waar elke hen door middel van valnesten op den leg wordt gecontro leerd. Op 1 October j.l. nu waren de sinds 15 October van het vorig jaar verzamelde ge gevens (de cyfers betreffen een toom van 6 stuks): Kampioensafdeeling: le 1888 eieren waarde 104,08$ 2e 1178 - 91,90 8e 1118 85,56 J Deze afdeeling bestond uit verschillende rassen, maar deze eerste drie toornen be stonden alle uit Witte Leghorns. Klasse II Witte Leghorns: le 1842 eieren waarde 105,06$ 2e 1377 - 104,22 8e 1291 100,75$ Klasse III Barnevelders: le 1175 eieren waarde 91.92$ 2e 1125 - 86,57 8e 1073 - 81,64 Klasse IV Rhode Island Reds: le 1216 eieren waarde 99.88 2o 1174 - 93,704 8e 1010 79,47$ Klasse V Witte Wyandottes: le 1277 eieren waarde 97,63 2e 1164 - 89,97$ 3e 1166 - 87,67$ Het jonge meisje werd 't plotseling zoo plechtig te moede, alsof ze zich in een kerkgebouw bevond. Zij haalde zwaar adem, een gloed steeg haar naar het gelaat; haar hart, daf altijd zoo vol geestdrift had geklopt voor mannenmoed en held haftigheid, hamerde als het ware in haren boezem. En onderwijl Meta naar het venster ging, om het een poosje te openen, stond Wanda voor het heldcngclaat van Wolfram, en kon zij haar oogen niet afwenden van diens gezicht. Ja, hij geleek op Kuno Kracht... en toch... neen! de gelijkenis was niet volkomen. „Hier de stoutmoedige blik, met dc bliksemende oogen en de fiere houding zij hadden niets gemeen met den verlegen, blozenden nakomeling, die niets Is, niets uitvoert... die slechts beha- gelijk bij den vuurhaard zit, en oogst wat de moeder heeft gezaaid 1" Wanda fronst bij deze gedachte wrevelig het voorhoofd, keert zich haastig om en volgt de gra vin, die haar voorgaat naar de wapenzaal, voor dc gesmede ijzeren deur waarvan twee werkelijke, echte Beren» opgezet, stoffig en door dc mot half verteerd maar door hun aanblik nog schrik wekkend dc wacht houden, als trouwe wach ters van den Berenburcht. Van dag tot dag nam Wanda's genegenheid toe voor dc gravin, en ook Meta's hart klopte warmer en teederder voor het aanvallig meisje, waaraan ze hare meest geliefkoosde en geheimste plannen vastknoopte, voor de naaste toekomst. Een nagenoeg onafgebroken verkeer, in een eenzaam slot, brengt dc menschcn spoediger tot elkander. De kalme, ernstige eh toch lieftallige houding Klasse VI Andere rassen: Patrys Leghorns: le 1059 eieren waarde J 75,50 2e 1087 - 66,35 Columbia Wyandottes: 8e 895 eieren waarde 66,12 De hoogste productie werd behaald door twee Witte Leghorns, eik met 270 eieren Wat leeren ons deze resultaten? Aller eerst, dat de overgroote meerderheid der Nederlandsche pluimveehouders nog lang niet uit hunbedryfhalen,wateruittehalen is. Jammer genoeg houden de meesten nog geen aanteekening van de prestaties hunner dieren, anders zouden ze het groote verschil duideiyker opmerken. Gewoonlijk is de ge middelde productie niet ver boven de 120, maar de uitkomsten op dezen legwedstryd toonen nog eens aan, dat vele dieren het tot over de 200 eieren moeten kunnen bren gen in het eerste legjaar en men over het gemiddelde legcijfer eerst tevreden mag zyn, als het tenminste 150 bedraagt. Nu moet ge niet zeggendie pluimveehouders hebben slechts hun allerbeste kippen naar den leg wedstrijd gestuurd, want als de dieren half October worden ingezonden, dan hebben ze öf nog geen eitje gelegd, of pas enkele stuks. Jonge hoenders immers, die half October reeds enkele maanden aan den leg zyn, zullen weer heel spoedig ophouden, doordat ze te vroeg begonnen zijn en in den rui vallen, Ingezonden Mededeeling. KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaan. terwyi overjarige dieren op een legwedstryd geen kans hebben. Het eenige, wat de in zenders wisten, was, dat nöch afstamming, obch verzorging iets te wenschen overlieten en voor beide factoren kan, met goeden wil, iedereen zorgen door broedeieren te betrekken (of kuikens) van betrouwbare en bekwame fokkers, die hun dieren op den leg contro leeren èn door het lezen van deze wekefijk- sche rubriek en het opvolgen van de gegeven wenken. Met de tegenwoordige voederprijzen enz. moot men berekenen voor onderhoud en arbeid per kip de opbrengst, van 100 eieren per jaar noodig te hebbeu. Of de gemiddelde productie 120 of 160 eieren bedragen heeft, maakt dus een enorm verschil in het winst- c(jfer. Een tweede leering valt uit de Cyfers te trekken, doordat er hier en daar een vreemde van freule van Spengelenburg verwierf meer en meer de sympathie der oude vrouw, waartoe niet weinig bijdroeg hare ronde oprechtheid en onver bloemd streven, om zich nuttig te maken in het huiselijk verkeer. Met toenemend ongeduld zag Meta den dag tegemoet waarop Kuno huiswaarts wilde keeren; reeds driemaal had deze het tijdstip verschoven en gaf hij bij de laatste kennisgeving een wenk, dat hij vooreerst nog niet van plan was het ouder lijk huis weer op te zoeken. De regenachtige dagen waren door lachend, zonnig lenteweder vervangen, en voor de eerste maal maakte Wanda, aan de zijde der gravin, een wandeling door het park. De opzichter naderde de dames met eerbiedigen groet, staarde een oogenblik, als vastgenageld aan den grond, in het wonderschoon gelaat van het meisje en gaf dc gravin, met iefs bedremmelds in de stem, kennis, daf het nieuwe rijpaard, door den graaf onlangs aangekocht, hem tiaar Wals- Icven moest worden nagezonden. „Och, maar dat is onzin, beste Müller! Ik ver wacht mijn zoon een dezer dagen terug, maar wil in ieder geval hem eerst.nog eens schrijven, voor dat we het fraaie dier zulk ccn ongemakkelijken tocht laten doen." „Tot uw orders, gravin!" Dc dames vervolgden hun weg en Wanda zag met ongekunstelde verbazing naar de burcht vrouw op. „Sedert wanneer is mijnheer uw zoon zulk een liefhebber van paardrijden, dat hij zijn klepper wil nagezonden hebben! Hij heeft mc in de resi dentie toch gezegd, dat zijp eenige sport roeien is." Meta was blijven staan en staarde de spreekster verhouding valt op te merken tusschen het aantal eieren en het waardecijfer. In klasse VI o a. won een toom Patrijs Leghorns, die 1059 eieren legde van een andere toom, die 1087 eieren dus 28 méér produceerde. De eieren van de eerste toom* brachten n.l. ruim 9 gulden méér geld in het laatje, eens deels doordat ze grooter van stuk waren en anderdeels, doordat een grooter deel er van in den winter gelegd werd, toen de prijs hooger was. Behalve voor de grootte der productie moeten we dus ook zorgen voor eene behoorlijke productie in de winter maanden èn voor een flink gewicht van de eieren. Al deze factoren worden weer be ïnvloed door afstamming, voeding en ver zorging. Eindeiyk leerde deze zesde wedstryd ons nbg eens, dat de meest productieve legstam- men nog steeds onder de Witte Leghorns gevonden worden. Mbet men om eenigerlei reden midden-zware rassen kiezen (beperkte ruimte b.v.) dan zyn de Barnevelders, Rhode Islands Reds of Witte Wyandottes de aan gewezene. Buiten de genoemde rassen kan men nog wel nuthoenders vinden, maar op bet tweede plan. Ze worden dan ook bijna niet meer ingezonden; alleen Patrys Leg horns deze keer nog en zy bleven by de andere rassen stukken achter. Op den 3en Ned. Legwedstryd echter had men het nog met verschillende rassen geprobeerd. Zij be haalden de volgende productie per toom: Zilver Braekels697, Zwarte Minorca's 671, Witte Zwartkuiven 683, Blauwe Zwartkui- ven 422, Patrys Leghorns 909 en 659, Koekok Plymouth Rocks 915, Hermeiy'n Sussex 824, Witte Orpingtons 994 en 679. Vergeiyk deze cyfers met die van den 6en Legwedstryd en prent u dan goed in, dat men uit liefbebbery allerlei rassen kan houden, maar dat tot de productieve nutrassen slechts gerekend mo gen worden: de Witte Leghorns, Rhode Is land Reds (kortweg „Reds" geheeten), Witte Wyandottes en Barnevelders. Vragenbus. C. D. In uw artikel over veerenplukken las ik als remedie het mengen van i/8 kilo gram geprepareerde salpeter door het drink water van 100 hoenders. Wilt u de hoeveel heid per Liter aangeven? Anlw. Voor 100 kippen rekenen we 10 liter water per keer (dageiyks versch water geven). Voor minder kippen vermindert u èn water èn salpeter naar verhouding. W. B. vraagt, of het houden van eenden voordeelig is, of die veel water behoeven en of ze tezamen met kippen gehouden kunnen worden. Anlw. Eenden houden kan zeer voordeelig zjjn, mits goed ras, goede afstamming en goede gelegenheid (veel grasland en water) Dan heeft men vaak nog meer voordeel dan van het houden van kippen. Het meest productieve ras is dat der Witte £oopeen- den. Die behoeven, naar wordt aangenomen, geen zwemwater, doch zeker is, dat ze het met een weinig zwemwater toch beter doen. Eenden onder kippen houden geeft een smeer boel. Binnenkort geven we enkele artikelen over het houden van eenden. A. L. vraagt goede adressen in het buiten land voor het importeeren van prima Ame rikaansche Witte-Leghorns. Antw. vyftig jaar geleden heeft een een voudige importatie van Italiaanschekippbn een ganschen ommekeer gebracht in de Nederlandsche toestanden op pluimveegebied betere kippen, grootere eieren, terwyi dezelfde importaties ons thans achterop zouden brengen. Wat jaren later bracht de importatie van Wyandottes, Plymouth Rocks en Orpingtons nieuwe evolutie, in den vorm van vroegere kuikens (eerder broedsel) en vroegere productie (winterproductie),terwyi ook het bruine ei zyn intrede deed. Die tyden zijn nu voorby'; het buitenland heeft niets beters meer en met importaties schieten we niets op. Waar het nu op aan komt, is; legstammen kweeken door val- nestcontrole, uitschakelen voor fokdoelein- den, wat in het -eerste legjaar beneden 200 eieren produceert. Voor het brengen van nieuw bloed in onze allerbeste stammen (die van Gebrs. Welleman) zijn in de laatste jaren nog slechts enkele hanen (voor 600 gulden per stel!) geimporteerd. J. F. A. wil weten, wat hij kan doen om het bevriezen van kammen en lellen zyner hoenders te voorkomen. Antw. Niet in bedompt-warme nachthok ken plaatsen. In tijd van vorst kam en lellen met een weinig vaseline insmeren; om de 4 5 dagen herbalen. Schriftelijk antwoord verkregen: L. C., E. D., J. v. D., P. v. d. M,L.E M.,Joh.S., P. de L., S. P. J. B Mr. B., Wed. Fr., M. V., L. v. d. V., R. D., M. M., S. L. W., Bern. V., G. J. de G., Ant.H.,Em.S.,L.S., en G. G. v. D. Brieven van J. P. en N. de H. worden volgende week in de Vragenbus behandeld. aan, alsof zij deze niet recht begreep. „Mijn zoon z e i d e u.herhaalde de Burcht vrouw langzaam, „ja. lieve hemel, kent u Kuno Kracht dan, Wanda?" De groote oogen der freule zagen al even ver baasd als die van de gravin. „Ja, zeker! Ik heb den graaf leeren kennen op een bal ten Hove, en kwam tot dc gevolgtrekking, dat ik aan zijn goede voorspraak mijn aanwezig heid hier heb te danken! Heeft de Burchtheer u mijn naam niet genoemd?" Dc gravin schudde langzaam het hoofd. „Geen syllabe heeft hij ervan gerept... en toch heeft hij uw portret hier gezien, Wandal" Kalm liep het meisje naast de gravin voort. „O, dan heeft hij me in 't geheel niet meer her kend I Hij heeft zoo oneindig veel vreemde ge zichten tc zien gekregen -en zooveel namen ge hoord, dat het niet meer dan heel natuurlijk is, wanneer hij een cnkeleJtotaal is vergeten!" Dc oogen van Meta verkregen eensklaps een opmcrkelijkcn glans. „En hij heeft met u gedanst?" „Dat niet, gravin. De graaf kwam zeer laat mij vragen, mijn dansen waren alle vergeven." „Hij heeft u toch minstens om één verzocht?" „Die beleefdheid heeft hij mij aangedaan!" Kalm en effen als altijd klonk hare stem. „En... besprak hij dan geen extra nummer?" „Ook daarmee scheen het, alsof het niet zijn mocht. Juist toen we wilden dansen, zweeg de muziek.'* „Ach, dat zal hem bizonder hebben gespeten. Hebt u toen niet, als schadeloosstelling, samen wat gekeuveld?" „Aan tafel, gravin. De graaf, uw zoon, zat naast abletien, groote doos 65 ets. (Adv.) Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiech van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terog gezonden RESISTENTIE BIJ UIEN. Nadruk verboden). Amerika kgn er momenteel zeker wel aan spraak op maken de meest uitgebreide uien- kuituur ter wereld te bezitten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de bestudeering der ziekten, die de productie van het gewas ernstig bedreigen, daar vele beoefenaars vindt. Speciaal op het interessante werk dat Wal ker op dit gebied verricht heeft, gedurende de laatste twee jaar wensch ik de aandacht te vestigen, wijl mijn eigen proeven met dit ge was zich op eenzelfde gebied bewegen, en een bevestiging en uitbreiding zijner resultaten zijn. Het is bekend dat diverse uiensoorten een verschillende vatbaarheid vertoonen tegen over ziekten .Witte zijn over het algemeen veel vatbaarder dan gekleurde. De Limburger hloedroode is tegenover enkele parasitaire ziekten vrijwel onvatbaar, terwijl de groote Fransche witte voor dezelfde uitermate ge voelig is. Het ligt wel voor de hand, dat deze resistentie-verschijnselen in verband werden gebracht met de kleur. Walker nam nu, om dit na te gaan, de buitenste losse schillen van diverse uiensoorten, omdat hierin de grootste me. Zeer veel hebben we echter niet gesproken, en waar we het over hadden, weet ik alleen nog in zoover, dat wij van gevoelen verschilden, de graaf houdt van de zee, ik niet. Zeer bemin nelijk moet ik hem zeker niet zijn voorgekomen, als hij ten minste eenige waarde hechtte aan mijn zienswijze, wat ik betwijfel. „Was de jeugd niet aan tafel afzonderlijk ge rangschikt?" „Neen, alleen de gehuwde gasten." „Dus had Kuno zich zelf die plaats naast u uit gekozen?" Meta sprak opgewekt en zeer kalm, alleen om het onderhoud voort te zetten. „De graaf was een totaal vreemde in het gezel schap, en daar hij mij bij toeval reeds had leeren kennen, dacht hij wel. „U was hem reeds bekend?" „Door een klein ongeluk, dat mij in een arre- slede trof op straat. De graaf kwam mij te hulp, hielp dc slede terecht en beurde mij op uit de sneeuw!" Wanda glimlachte. „Ik dankte mijn redder in den nood, maar te midden der geringe ontsteltenis vergat hij, zich aan mij voor te stellen en kwam hij dus mijn naam niet te weten!" „En toen hebt u elkaar op het hofbal weer gezien?" „Kort te voren zat de graaf nog tegenover me in den schouwburg, daar evenwel hebben we geen kennis gemaakt." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1