StNicolaas Cadeau ONZE EILANDEN No. 8. 28 Nov. 1925 TWEEDE BLAD Luxe Doos van Rossem's Tabak CARL L. KELLEIACH, Bontwerker, v. d. Weiïfstraat 18b, Rotterdam. ONZE EILANDEN VAM ZATERDAG 28 NOVEMBER 1925. DE OVERBEVOLKING VAN JAVA door Mr. J. GERftlTZEN, Oud-lid der Tweede Kamer. Een der moeilijkste problemen, waarvoor de Regeering in Indië staat, is wel'de binnen betrekkelijk korten tijd 'te verwachten over bevolking van Java. De inheemsche bevolking van dat eiland wordt thans op 37 millioen geschat en neemt jaarlijks met circa millioen toe. Blijft de be volking naar verhouding toenemen, dan zal er binnen enkele tientallen van jaren op het eiland zelf voor een aanzienlijk aantal inheemschen geen werk en daardoor geen voedsel zijn. De Indische Regeering is diep doordrongen van den ernst van dit vraagsruk en is reeds in verschillende opzichten handelend opge treden. De maatregelen, waardoor zij die overbevolking tracht te keeren, zijn tweeërlei: 1°. bevordering eener fabrieksnijverheid op Java en 2°. bevordering der emigratie van Javanen naar de schaarsch bevolkte buiten gewesten. Het denkbeeld van bevordering der fa brieksnijverheid van Regeeringswege is in den wereldoorlog ontstaan. Wel werd in het Nederlandsche Parlement Teeds af en toe de wenschelijkheid betoogd om een Indische froot-industrie te scheppen, om de Indische evolking uit den landbouwstaat tot den in- dustrieelen staat op te heffen, maar het bleef bij beschouwingen. De wereldoorlog bracht in Indië, evenals in vele andere landen, duidelijk aan het licht, hoe men in tal van opzichten voor de bevredi ging van zijn maatschappelijke behoeften op het buitenland was aangewezen. Indië, bijna geheel zonder eigen fabrieksnijverheid, was dat nog meer dan andere landen. En het was de wensch naar een eigen industrie, die in Sep tember 1915 leidde tot de instelling van een Commissie tot bevordering van de fabrieks nijverheid. Verschillende industrieën in Indië moesten na een kommervol bestaan, óf opgeheven óf verplaatst worden: de rubberfabriek te Ban doeng, de in Indië werkende "oliefabrieken, welker lijdensgeschiedenis nog maar al te goed in het geheugen ligt, de kaarsenfabriek te Balik Papan, die naar China verplaatst werd. Het geeft op den duur niets, eert industrie kunstmatig in het leven te roepen. De Rhein- Elbe Union, door voordceiig contract met de Regeering, er toe verlokt een fabriek voor bruggenbouw en spoorwagonsfabricage in Cheribon te vestigen, heeft de fabriek doen sluiten n het personeel is naar DuitsChlan teruggekeerd. Hoe het met de papieifabriek te Padalarang zal gaan, wanneer deze haar pro duct slechts leveren kan tegen marktprijs, is een vraag, die de toekomst zal moeten be antwoorden. Van een Inlandsche groot-industrie is bin nen afzienbaren tijd geen sprake, om de een voudige reden, dat de Inlandsche Maatschap pij geen ondernemers, noch bedrijfsleiders voortbrengt. Verbetering en bevordering van de Inlandsche kleinnijvcrheid is uiterst moei lijk; kwaliteitswaardcering is bij Inlandschen afzet vrijwel uitgesloten. Maar af is de bevorde ring van de Inlandsche nijverheid een zaak van langzame wording, van taai geduld en on verzwakte toewijding, toch. mag de moed niet opgegeven worden om wat in de kiem aanwezig is, verder te doen groeien. Met het tweede middel tot afwending der gevaren, verbonden aan de dreigende over bevolking, namelijk de emigratie naar de bui tengewesten, is de Rcgecring in 1905 begonnen door een groot terrein in de Lampongschc districten te bestemmen voor kolonisatie van Javaansche emigranten. Hoewel die emigratie in den beginne niet groote moeilijkheden te kampen had, kan thans gezegd worden, dat zij geslaagd, is. Op het oude kolonisaticterrcin Godong Tataan zijn thans 20.000, op het nieuwe terrein In de ondcrafdeeling Kota Agoeng ruim 5000 Javanen gevestigd. Het grootste gedeelte dier terreinen is gelrrigccrd; de padi-oogst bedraagt 50 tot 60 pikol per bouw, een uiterst gunstig cijfer vergeleken met Java, waar het gemiddelde niet meer bedraagt dan 23 pikol per geslaagden bouw. Bij de Indische begroöting voor 1926 stelt de Regeering verschillende maatregelen voor om de bestaande kolonisatie uit te breiden Door die maatregelen denkt men 8000 bouws te kunnen bevloeien, waardoor er dan weer plaats is voor 600Ó gezinnen. Toch moet men van deze kolonisatie als maatregel tegen dreigende overbevolking geen te groote verwachtingen koesteren, want het duurt gcruimen tijd, eer een Javaansche volks planting in de buitengewesten tot stand komt. Te Godong Tataan wonen nu 5000 gezinnen, dus ongeveer 20.000 zielen, doch het heeft twintig jaar gekost om dit resultaat te be reiken. Vooral in den beginne, als de kolonisten ontginningswerk moeten doen, is hun bestaan moeilijk. Daarom is het beter volksplantingen te Beginnen in streken, die reeds min of meer zijn opgengeicgd, en waar de kolonisten ook «rC Wl,ZtC dan t'00r ontginning van bosch- gronden werk en voedsel kunnen vinden. Daarom is het uitermate gewenscht, dat het h.n/I1 .pla",'"gen znovccl mogelijk hand in hand gaat met de openlegging van de buitengewesten door het vestigen van onder- nemingen aldaar. Vandaar, dat vooral met liet oog op de te groote en steeds toenemende be- volking van Java de openlegging der buiten gewesten. door het vestigen aldaar van Euro- peesche ondernemingen zulk een enorm be lang is. Voor zoover men thans kan zien, zullen dus de besproken maatregelen in de toekomst niet voldoende zijn om de met een half millioen zielen per jaar toenemende-bevolking van Java aan het noodige voedsel te helpen. Naar onze meening dient de Regeering het bevolkingsvraagstuk voor Java door een speciaal daarvoor ingesteld orgaan te doen bestudeeren, om aan de hand van diens ad viezen het gevaar zooveel mogelijk te be zweren. Maar daarnaast zal in de opvoedende politiek der Regeering ten opzichte van den Javaan veel veranderd moeten worden. Men moet hem leeren zichzelf te helpen en econo misch op eigen beenen te staan. Totnutoe dacht de Regeering voor den Javaan, men deed voor hem, men leerde de bevolking resul taten te aanvaarden, zonder zich te bekomme ren om de wijze van totstandkoming, men leerde haar hulp van dercfh te verwachten, niet zichzelf in te spannen. Daarin moet in de eerste plaats verandering komen. Er zal daarbij vrede moeten worden.ge nomen met een oogenschijnlijk geringere vol maaktheid. Er zal meer geduld geoefend moe ten worden; er zal diplomatiek talent getoond moeten worden, er zal moeten worden berust en uit handen gegeven. Daartegenover zal het verantwoordelijkheidsgevoel en daarmede de arbeidslust van belanghebbenden moeten wor den ontwikkeld; aidan zullen vele moeilijk heden overwonnen worden. INGEZONDEN MEDEDEELING. (Inhoud: Nilo en Poorters Toeback) f 1,70 en f 1,20 per doos Financieel Overzicht. Hoewel de beurs telkens reactie vertoont en men algemeen waarschuwt tegen de hoogi rubbernoteeringen, blijft de vaste stemming toch gehandhaafd en schijnen steeds weer nieu we koopers op te treden die het fonds van de winstnemers overnemen. Wel kan men con- stateeren dat de nieuwe koopers niet zoo kapi taalkrachtig zijn, hetgeen daaruit blijkt dat diverse rubbcr-aandeelen voorkomen als on derpand in prolongaties. De belcggingsmarkt is steeds vast gestemd, hoewel de koersvariatics gering blijven. Bankaandeelen iets vaster, vooral aandeden A'damsclie Bank, Twentsche Bank en Indische Handelsbank. Industrieele aandeden over 't geheel ver laten. Er was vraag naar aandeden Mackubee, van Berkel. Van Mijnbouwaandeden waren gevraagd aandeden Algcm. Exploratie cn Singkaptin. Petrolcumaandeelen iets vaster zonder groo te omzetten. Aandeden Koninklijke verbeter den een 5-tal procenten. Na Maandag flauw te zijn geweest was de rubbermarkt weer zeer vast gestemd, vooral aandeden Algem. Belgische en Vico. Het ge rucht gaat, d«at een Engdsche combinatie voor de aandeden Vico 25Ü heeft geboden. Schecpvaartwaarden lusteloos en verlaten. Suikeraandeden bleven vast gestemd, hoe wel de koersverbeteringen zeer gering waren. Dc V. I. S. P. heeft afgedaan voor J 9,50, terwijl nog kort geleden voor 9,verkocht werd. Tabaksaandeclcn in aansluiting met Rub bers zeer willig, vooral aandeden Ddi Batavia cn Oostkust. Ook thceaandeclcn waren gevraagd op toe nemende vraag naar het artikel. De wisselmarkt behield een kalm voorko men. Ondanks het aftreden van het Franschc ministerie was de koers der franc niet veel veranderd. De volgende dividendbewijzen zijn betaal baar: No. 43 aand. Temsclves. .met J 250,— No. 46 Ie pr. Waterworks 42,60 No. 5 gew. n n "t 36,50 No. 6 Interoceana15. EEN REVOLVERDRAMA. (Naar het Fransch.) Dc sneltrein stoomde het station te X. bin nen. „Dertig minuten oponthoud!" riepen de conducteurs, de coupédeuren openwerpend. Bezorgd keek ik naar buiten, want ik vrees de, dat de heerlijke slaap, dien ik, alleen in mijn coupé, tot dusver genoten had, zou worden gestoord door een onweikomen medereiziger. Mijn vrees was niet ongegrond, ik had ver geten den conducteur op de gebruikelijke wijze met mijn verlangen om alleen te zijn in kennis te stellen. Ik haalde dc coupédeur dicht, maar spoedig werd die weer geopend en een gedis tingeerd uitziend heer stapte in. Het was een man met een vollen, zwarten baard. Misnoegd drukte ik mij in mijn hoekje en trachtte te slapen. Een zeldzame onrust maakte zich van mij meester en spoedig had ik de oorzaak daar van ontdekt. Het waren de zwarte oogen van den vreemdeling, die met een zonderlingen, stekenden blik onder de dichte wenkbrauwen op mij gevestigd waren. Ik ging rechtop zitten en keek naar buiten in de duisternis, het hielp niets; steeds ge voelde ik den onaangenamen blik, en zoo dik wijls ik omkeek, vond ik het vermoeden, dat hij naar mij keek, bevestigd. Ik had eens ergens gelezen, dat het hypnotisme voor misdadige doeleinden gebruikt was, en wel in een spoor weg coupé. We spoorden juist over een kale, eenzame heide, en de nachttrein zou de eerste paar uur niet ophouden. Het was mij te moede, als stond ik reeds in de gemengde berichten. Toen ik met veel moeite weer een beetje tegenwoordigheid van geest herkregen had, zei ik tot mij zei ven, dat ik vóór alles zorgen moest wakker te blijven en dat zou het, ge makkelijkst gaan, als ik een gesprek aan knoopte met den onbekende, hoe weinig xrek ik daarin ook had. Ik schoof een beetje nader en begon hem te vragen, waarheen hij reisde. Hij antwoordde met een licht Slavisch accent, kort en weinig toeschietelijk. Om het gesprek niet dadelijk weer te laten sterven was ik ook zoo on bescheiden, hem naar het uitgangspunt van zijn reis te vragen en kreeg tot antwoord: „Parijs". Het scheen mij, als werd het donkere gezicht nog donkerder. Met het oog daarop waagde ik de opmerking, dat hij oogenschijnlijk uit Parijs geen aangename herinneringen meebracht. Hij lachte spottend. „Aangenaam? Point du tout, monsieur! Maar, pardon, ik maak U misschien beangst; vergun mij, u de geschiedenis te vertellen, zij vormt op liet oogenblik het dagelijksch gesprek in het Babylom-aan de Seine. De hoofdpersonen zijn een rijke Russische vorst en zijn jonge, schoone gemalin. Ze zijn sinds kort gehuwd en hij zou volmaakt gelukkig kunnen zijn, werd zijn hart niet verteerd door een belachelijke en volstrekt ongemotiveerde jalouzie. Op een dag deelde de vorst aan zijn gemalin mede, dat hij voor onbepaalden tijd op reis moest. Hij nam afscheid en verwijderde zich. Natuurlijk ging hij niet op reis, maar bracht den dag door in alle mogelijke café's, dof en onverschillig voor de buitenwereld, enkel door wilde jalouzie be zield. De vreemdeling was in den loop van zijn kort verhaal steeds naderbij geschoven en zat nu vlak tegenover mij. Ik had reeds gemerkt, dat het zijn eigen geschiedenis was, die hij ver telde, maar zijn strakke blik, zenuwachtige ge baren en heesche lachen lieten in mij geen medelijden opkomen. Een onbekend gevoel zei mij, dat de man gek, misschien wel gevaarlijk was en de angst hierover kwelde mij zoo, dat ik ook dol vreesde te worden. Ik keek schuw om, of ik geen noodrem kon vinden, maar de knop bevond zich juist achter mijn reisgenoot, die mijne bedoeling scheen te raden en me elke beweging verhinderde. Zijn gezicht werd steeds wilder. „Na 't invallen van de duisternis, zoo ver volgde hij, „keerde de vorst in den omtrek van het hotel terug. Lang liep hij daarvoor op en neer, tot het laatste licht achter de prachtige spiegelruiten verdwenen was. Toen ging hij het portaal binnen en belde. Onbekommerd over het ontstelde gezicht van den concierge, steeg hij dc trap op naar zijn woning, haalde diep adem en opende zacht de deur. „Dichte duisternis omgaf hem. Hij tastte langs de muren tot naar het boudoir der vor stin en maakte de deur open zonder ge- druisch; ook hier was alles stil. De vrecselijke opwinding, waarin hij verkeerde, verdoofde bijna zijn zinnen; hij kon niets hooren, door het geweldig suizen zijner ooren. „Hij gevoelde zich machteloos cn dat maak te hem buiten zich zelve van woede. Daar vloog hem, snel en helder als een bliksemstraal, een gedachte door het brein... Hij tastte in den zak. De vreemdeling sprong op; ik deed het ook, hield instinctmatig de hand voor mijn keel en stiet een gesmoorden kreet om hulp uit. Dc vorst opende een koffertje, en een rij blanke revolver/nopen kwam bloot. „Hij tastte in zijn zak, trok een blinkend voorwerp er uit Daar greep de vreemdeling een der revolvers en schoot die tegen de zoldering af. Na een luiden knal vervulde een verblindend licht de coupé cn dit licht kwam van een vlam, die uit de gewaande revolver sprong. Ik was uitgeput tegen den wand gezonken. „Ziet u, mijnheer," riep nu de Russische vorst, met geheel veranderde stem, „de zaak was heel eenvoudig. De vorst bezat n.l. een van de nieuwe, uitstekende, in de metste lan den gepatenteerde Revolver toover lichtapparaten uit dc fabriek van August LehmanJ, te Leipzig, voor welke zaak ik de eer heb te reizen. Mijn naam is Lewinsky; ik ben een Pool. Mag ik u mijn kaartje presenteeren. U is nu gewis wel overtuigd van dc voortreffelijkheid van ons fabrikaat, dat in alle omstandigheden des levens zeer bruikbaar, ja, onmisbaar is. Mag ik u uitnoodigen het tooverpistool eens nauw keuriger te bezien?" De trein stond stil; wc hadden 10 minuten oponthoud. Ik wipte cr uit, met mijn bagage en ik ging den conducteur opzoeken, met een kwartje in de hand. Onder een welbegrepen handdruk verzocht ik om een andere coupé. „Al zit de Sultan van Dahomey er in eigen persoon in, dat kon mij niet schelen, als er maar geen Pool met patente revolver-toover- lichtapparaten in is!" Ik had tóch al zoo'n antipathie tegen han delsreizigers en dan deze manier om op het gevoel en verstand der menschen te specu- leeren! N.B. Den volgenden dag heb ik mij toch een revolver-toover-licht-apparaat aange schaft. Ingezonden Mededeeling. KNIP DE ADVERTENTIE UIT EN U HEEFT EEN GOED ADRES VOOR ALLE VOORKOMENDE WERKZAAMHEDEN. res voor Maatwerk. fflodelliseeren. Scherp concureerende prijzen. Gemengd Meuws. DB OVRRVAL IN DEN TREIN ROME-BOLOGNA. Een-brutaal stukje van vier Romeinsche viveurs. Een brutale diefstal heeft plaats gehad in den nachttrein van Rome naar Bologna. Te Rome is groote sensatie veroorzaakt, daar er vier bekende inwoners van Rome bij zijn betrokken, n.l. Contedini, Giardina, Bartoli en Balzan, die alle geziene'personen zijn in de nachtcafé's en danszalen van die stad. Hoe dit viertal er de lucht van heeft ge kregen, dat zes bankbedienden een bedrag van 20 OOO.OOOliremet den nachttrein over zouden brengen van de bank van Italië naar Milaan, is tot nu toe niet opgelost, maar het was hun bekend en zij schenen deze gelegenheid te mooi te hebbengevonden,om haar ongebruikt voorbij te laten gaan. De bankbedienden zelf wisten niet eerder dan een uur te voren, dat zU deze opdracht hadden uit te voeren. Zij ko zen een leeg compartiment, hetwelk zij met hun zessen bezetten. Het viertal nam den coupé er naast, en toen de trein Florence gepasseerd was, togen zij aan het werk. Pre cies achter het bagagenet boorden zij een gat in den houten tusschenwand. en zaagden ver volgens een opening, groot genoeg om hun operatie verder uit te voeren. Het stuksnijden van één der lederen tas- schen en het biunenhalenvan enkelehonderd duizenden lires waarde aan bankbiljetten was nu het werk van een oogenblik. De slapende bedienden hadden niet van hun berooving ge merkt, en hun buurlui achtten den diefstal reeds gelukt. Zij wachtten nog slechts'tvolgende station af om daar met den inmiddels verdeelden buit te verdwijnen, toen één der bankmenschen tegen vier uur in den morgen ontwaakte en bij zijn eersten oogopslag bemerkte, dat de tasschen iu het net geheimzinnig bewogen. Het verlangen naar meer had de dieven er blijkbaar toe gebracht, hot ook eens bij de andere tassschen teprobeeren Onmiddellijk maakte de ontwaakte alarm en snelde het compartiment uit. Eén der eerste personen, dien hij tegen het lijf liep, was een kapi tein in uniform. Ondertusschen trachtten de dieven door de gang te ontkomen, één hunner klom zelfs naar buiten en hing een eindweegs aan de treeplank. De treiu was nu vlak bij Poretta en passeerde een reeks tunnels in de Etruskische Appenynen. De conducteur riep de fascietische millitaire wacht bijeen, die met iederen trein in ItaliG meereist. Besloten werd in volle vaart door te stoo- men naar Boiogna. Maar bij een tusschensta- tion moest de machinist voor een onveiligsig- naai stoppen Nu zag men vier personen haas tig den trein verlaten Zij werden onmiddellijk gearresteerd en bleken de dieven te zyn De buit puilde hun zakken uit, maar zooals te be grypen is, werden zjj spoedig van deze hun bezwarende papieren verlost. De bankdirectie stelt een onderzoek in, wie de dieven van dit geldtransport op de hoogte kan hebben gebracht. Lange Jaap van Barmen. De redactie-bureaux der Weensche bladen hebben dezer dagen het bezoek ontvangen van een zestien-jarig jongeling, die de respec tabele lengte van 2.40 Meter bereikt heeft Deze reus, die onder den naam van Uranus in een circu9 optreedt, heet Jacob Racken en stamt uit de omgeving vau Barmen. H(j be weert tot een reuzengeslacht te behooren; z(jn grootvader haalde 2 60 Met,er en zyn zusje, iu den aanvallige» leeft.yd van 10 jaar, heeft het ondanks haar kort bestaan, reeds tot 195 Meter gebracht. Volgens een profes sor in Bonn zal Jaap nog wat langer worden, en inderdaad, in de laaiste veertien dagen mocht, hy nog zeven centimeter aan zyD lengte toe te voegen. Dat confectie-fabrikaDten geen klant aan hem hebben, is te begrypen. Voor dergelijk werk is zijn figuur nu niet. direct geschikt. Een couponnetje vrn twaalf en een halven meter is eebter voor zijn costuum vo doende- Het nummer zijner schoenen is 67, dus ook niet. direct de meest courante maat. Moet Uranus zich op reis begeven dan reserveert hjj een halve coupé en in zyn slaapkamer ge bruikt hfi twee bedden. Een concurrent voor de „neef uit Canada". EEN BELANGRIJK INDISCH EXPORTBEDRIJF. Tot de voornaamste exportbedryven, welke deruggegraat van Indiö's huishouding vormen, behoort in de eerste plaats de sui kercultuur, die op Java den grootsten invloed uitoefent op de maat,schappij. De kolossale ontwikkeling dier industrie, vindt haar oorsprong in de ernstige crisis van 1884, toen de suikercultuur ten doode scheen opgeschreven. Men moest de kostprijs naar beneden krygen en begreep dat dit alleen mogeiyk was door een voortdurende verbetering in de voort.brenging.s- en fabri cage methoden van het product. Hiertoe was wetenschappelijke voorlichting op botanisch, technisch en geologisch gebied noodig en sindsdien heeft men een nauwe samenwer king gekregen tusschen theorie en praktyk, welke tot de tegenwoordige resultaten geleid hebben. Hoe diep de suikerindustrie in het maatschappelijk leven ingrijpt, blijkt het best uit de sommen, jaarlijks door de suikercul tuur aan loonen, leveringen en grondhuur betaald. Van de 41.000 Europeesche mannelijke inwoners, tusschen 20 en 50 jaar, welke Java in 1920 telde, hebben er 5000, dus 12i aan de suikerindustrie hun broodwinning te danken. v Aan loonen, leveringen en grondhuur aan de Inlandsche bevolking, betaalde die indu strie in 1920 ruim 101 millioen, in 1921 ruim 127 millioen, in 1922 ruim 121 millioen en in 1923 ruim 111 millioen gulden. Java en Cuba zyn de twee groote suiker- exporteerende landen. Daarbij is Cuba in het voordeel, zoowel wat klimaat als wat vrucht baarheid van den bodem betreft. Bovendien hebben de Cubaansche suikerfabrieken te beschikken over veel grootere aanplantingen dan de fabrieken op Java Dat de suiker industrie op Java tot nog toe ban concur- reeren, is te danken aan de wetenschap. De proefstations kweekten zaadrietsoorten, die het mogeiyk maken, dat op Java 130 pikol suiker per bouw verkregen wordt, tegen nog niet 60 pikol op Cuba. Toch is Cuba's kost prijs concurreerend, omdat de suikerriet- cultuur op Java eigenlijk een kunstmatige is, die alleen goede resultaten afwerpt bij zeer strenge selectie van het riet en zeer intensieve grondbewerking. Feitelijk is de positie der suikerindustrie op Java, die byna haar geheele product op de wereldmarkt moet afzetten, niet sterk; Java mist het voorkeursrecht, waarvan Cuba in de Vereenigde Staten geniet, waarvan de Engelsche dominions en koloniën in het Vereenigd Koninkrijk kunnen profiteeren. Wil Java zijn plaats op de wereldmarkt behouden, dan blyft slechts één middel over: scherpe concurrentie in verband roet lagen kostprijs. ZWARE MIST IN HET OOSTEN DES LANDS. Het verkeer op de wegen nagenoeg stopgezet. DEVENTER, 22 Nov. - Gisteravond is in bet Oosten des lands zulk een geweldig dikke mist komen opzetten, dat het verkeer op de we^en zoo goed als geheel is stop gezet. Verschillende auto's zijn onderweg blijven steken. Een automobilist, die er nog iu geslaagd is van Rotterdam naar Deventer te komen, deelde ons mede, dat hij tusschen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in de sloot had zien liggen, terwyl een andere auto tegen een boom was opgereden. Hy had niet kunnen nagaan, ofhierby persoon lijke ongelukken waren gebeurd. Hedenavond is een autobus, die vanuit Deventer naar Apeldoorn vertrok, bij den oprit van den Twelloschen dijk van de hel ling gestort en omgeslagen, daar de chauf feur door den mist misleid, de verkeerde richting had genomen. De autobys zat vol menschen, die er wonder boven wonder met den schrik afkwamen, op een kleine ver wonding na, door een der vrouwelijke pas sagiers opgeloopen. De reizigers konden voor het grootste deel nog hun bestemming per trein bereiken. Voor veertig gulden z'n vrouw verkocht. TERBORG, 21 Nov. Alhier heeft dezer dagen zekere P. zijn 24-jarige echtgenoot.e voor veertig gulden overgedaan aan den 76 jarigen scharensiyper B. te Gendringen. Van dezen handel werd een boopacte in duplo opgemaakt. Na een vyftal dagen keerde de vrouw echter weer tot haar eerste liefde terug, waarin B. aanleiding vond zyn geld terug te verlangen. De politie wist de beiderzyds geteebende contracten in haar bezit te krijgen. VREDE. Ei, zie die werkers, ruw en wreed... Ze zwoegen zich geheel in 't zweet; En hoor die een daar vloekend Een werktuig zoekend, Dat hy niet vinden ban... Is in die werkplaats „Vrede" dan? Ei, zie daar in het veld Het goudgeel graan geeft handen geld; Wie zaait en maait voor luttel loon... Het is de zwoeger en zijn zoon; Terwijl de boer met ruwen klank Nog tot hem vloekt... tot dank. •Ei, zie dien man, en zie die vrouw Vooraan daar in het kerkgebouw Vol aandacht by des leeraars stern, Die 't „Steeds vergeven" roemt van Hem. Toch steeds verstootend 't eenigst kind Wyi het een arme heer bemint. Zie zelfs de musseben in de goot... Ze vechten om één kruimel brood; En lees daar daag'iyks in de bladen: Die moorden, branden., die misdaden.. En zeg mij, zeg my... als gij 't weet: Wat of dan aardsche „Vrede" heet? Rotterdam. Makie den Ouden, Geen land ter wereld is rijk genoeg om zich de weelde van slechte wegen te kunnen veroorloven.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 5