DERDE BLAD. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,-— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 28 November 1925 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis, 8e jaargang. - n». 8 Pluimveeteelt. Vragendeze rubriek betreffende, kun nen door onze abonnê's gezonden worden aan „De CombinatieDe Vliegerstraat 13b. Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. (Nadruk verboden). Tentoonstellingen. Ter onderbreking van onze artikelenreeks over het broeden, nu eens iets over de pluim veetentoonstellingen, die binnenkort aller wegen gehouden worden en van zoo groote be- teekenis voor de kennis en de verbreiding van de pluimveeliefhebberij en -fokkerij zijn. Hoe zeer het houden van hoenders een liefhebberij óf bestaansmogelijkheid van velen is, bewijst wel het feit, dat er schier geen dorp in ons land valt aan te wijzen, dat niet haar organisatie van kippenhouders heeft. Merkwaardig voor onzen volksaard kan het genoemd worden, dat een plaats van beteekenis het aan haar eer verschuldigd schijnt te achten er minstens twee van zulke vereenigingen op na te moeten houden, die elkaar natuurlijk heftig beconcur- reeren en in het vaarwater zitten. Werkelijk groote steden tellen haar clubs en vereeni gingen van hoenderhouders bij bosjes en zoo doende zijn we in de gelegenheid om de vol gende maand in Rotterdam alleen b.v. niet minder dan vier tentoonstellingen te gaan be zoeken. Intusschèn, die tentoonstellingen zijn een machtig propagandistisch wapen, ccn groote steun voor de ontwikkeling van de pluimvee teelt in ons land. Hoevcle er ook van gehouden worden, zc trekken altijd genoeg publiek, want of men kippen houdt of niet, een pluimvee- tentoonstelling bezoekt men; hcelc families trekken er heen. Zoo'n expositie van vogels in diverse vormen, grootte en vooral in zoo onder scheidene pluimage is en blijft een groote at tractie. Heel veel hoenderliefhebbers worden daar gcmetamorphoscerd tot hoenderhouders. Voor dezulken is het alleen te hopen, dat ze zich ook theoretisch op de hoogte stellen en deze wekelijksche rubriek geregeld volgen, want zonder kennis wordt het kippenhouden één groote jammer, een ellendige mislukking. Aan hoender/jowdiYS geven tentoonstellingen 1°. een inzicht in wat er in ons land aan onder scheidene rassen bestaat, 2°. een lesje in het geen met een bepaald ras te bereiken is en 3°. een aansporing om naar hoogcr te streven en zelf ook eens iets met fokproducten te be reiken. Het bezoeken van tentoonstellingen kan daarom niet genoeg worden aanbevolen. Beginnende liefhebbers kunnen al heel wat leeren op plaatselijke exposities, meer ervaren fokkers en zij. die al meerdere lauweren in eigen omgeving behaalden, moeten naar de groote tentoonstellingen. L)e voornaamste is die van Ornitophilia, die dit jaar weer in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden wordt op II, 12 en 13 December c.k. Het „seizoen" dezer tentoonstellingen is thans begonnen en duurt voort tot in het begin van dit jaar; rondom Kerstmis valt het hoogseizoen. Om dien tijd is de jonge aanfok van dit jaar 7 5 8 maanden oud, aaii of tegen den leg, in hét volst en mooist van haar ont wikkeling, terwijl de oudere ideren schitteren in een pas voltooid nieuw vederkleed. Behalve het bezoeken van tentoonstellingen, verdient vooral het inzenden van eigen dieren warme aanbeveling voor pluimveehouders. Het geeft de prikkel ccner gezonde animositeit, het is een remedie tegen zelfoverschatting en verhoogt onze inzichten in fouten en deugden onzer dieren. Begin echter vooral niet met dadelijk maar bij Ornitophilia in te zenden; dat loopt op teleurstelling uit. Eerst beschei den naar een clubshow, dan een plaatselijke tentoonstelling en heeft men daar meerdere successen behaald, dan eindelijk eens in con currentie getreden met de andere plaatselijke sterren. Nog eenige raadgevingen. Begin met een-jarige dieren te exposcercn; overjarige vereischen meer zorg voor con- ditionecring. Als hokken, ren e.d. zeer zindelijk gehouden zijn is wasschen noch noodig, noch gewenscht. Zijn de dieren echter vuil, dan twee dagen vóór de inzending flink wasschen met zeepsop, dat lauw-warm is, goed uitspoelen en de dieren laten drogen in een mand bij kachel-warmte. Dat alles moet binnenshuis geschieden en de dieren moeten volkomen droog zijn vóór ze naar buiten komen. Zendt ge voor het eerst in, laat U in Uw keuze dan raden door meer ervaren pluimvee houders. Mor of mok nooit over genomen beslissingen van den keurmeester. Iets wat men bezit is in eigen oog altijd mooier dan in het oog vaji de buitenstaander. De beslissing van den keur meester is ongunstig voor u èn juist, wat aan leiding moet zijn om naar hooger te streven öf de beslissing is ongunstig en onjuist, wat u moet prikkelen om zonder morren het dier ook elders te exposeeren en daardoor de gegeven beoordeeling te laten corrigeeren. Ook Jupiter deed wel eens een dutje. Daarom: bezoekt de a.s. tentoonstellingen en exposeert er; 't is de goedkoopste, prettig ste en leerzaamste school om te doorloopen. Vragenbus. L. J. H. heeft een 10-tal kippen die voort durend niezen, maar toch opgewekt en leven dig zijn, flink eten; geen andere verschijnselen. Antw. Dat is verhkoudeid of een geval van goedaardige snot. Oppassen echter ,want zulke ongesteldheid zet zich bij verwaarloozing zéér dikwijls om in diphteritis, pokken e.d. Binnen houden, droog en tochtvrij. Het drink water ontsmetten met 5 gram permangaat of kopervitriool per lieter water. Dieren, bij welke het ziektebeeld een ernstiger karakter mocht gaan aannemen, afzonderen. S. F. heeft Witte-Wyandottcs, broed Maart 1925, die October van dit jaar begonnen te leggen. De productie is buitengewoon goed, maar de eieren blijven nog wat klein. Hij vraagt, of die eieren dezelfde handelswaarde hebben en wat hij voeren moet om de eieren grooter te laten leggen. Antw. Hoewel het juist gezien is, dal een kip een goed voer behoeft om een behoorlijk ei te produceeren, kan men de grootte toch niet naar willekeur regelen door bepaalde voedering. De eerste eieren zijn in den regel wat kleiner dan later gelegde, maar als uw kippen vanaf October reeds geregeld leggen, moeten er thans normale eieren geven. Het normale ei echter van de Witte Wyandotte is niet bepaald groot en kleiner van stuk dan het ei van Wit Leghorn of Barnevelder; niettemin is de W.W. een uitstekende eierproducent wat het aantal betreft en een goede winterlegster; in 't voorjaar en des zomers komt broedsch- lieid voor. Kleine eieren hebben minder han delswaarde, ofschoon heel moeilijk te nepa en. In Groningen worden de eieren op de-eiling per kilo verkocht; o.i. de beste en eerlijkste methode, die den kippenhouder beweegt om behalve aan het aantal eieren, ook attentie te geven aan de grootte er van. A. B. heeft een stal groot 3x4 meter en wil daarin kippen gaan houden. Ze kunnen vrij uitloopen. Hij vraagt, hoeveel kippen hij er houden kan en of „bocrenkippcn" niet de beste zijn. Antw. „Bocrenkippcn" bestaan niet. Men heeft allerlei soorten raskippen, maar wat men boerenkippen noemt is geen soort, doch een mengelmoesje van aan het toeval overgelaten kruisingen onder verschillende rassen. Zulke kruisingen, toevalsproductcn, hebben geen kwade eigenschappen vererfd misschien, maar zéker ook geen goede en o.a. hebben ze niet door een oordeelkundige teelt de deugd van een goede eiercnprodcutic bij de geboorte meegekregen. Wat u ook neemt, schaf u in ieder geval raskippen aan. We raden u aan: Witte Leghorns. Per vierkante meter kunt u vier kippen in uw stal huisvesten, in uw geval dus 4 x 12 48 (50) kippen. Vervorm den stal tot een model-hok: ramen, ventilatie, mcstplank, uitneembare rusthokken (7 5 10 c.M. breed), krabbed enz. Geregeld deze ru briek lezen! Schriftelijke antwoorden verzonden aan: M. G., M. v., s. ten v., M. S., J. J. S., van W., F. D., J. J. A. B., H. H., A. v. d. B., Jan G., W. W., Ant. v. B-., Dr. S., W. A. A., F. G., K. Fr., Th. de J., L. v. d. B. en H. B. Ook onze jeugdige lezers vinden wekelijks hun vaste rubrieken. I X per week I serie Dikke Doris. 1 X per week 1 Jeugdartikeltje. 1 X per jaar I wedstrijd met een massa prijzen. Landbouw. HET TER VEILING BRENGEN VAN DE LANDBOUWPRODUCTEN. Zooals reeds herhaalde malen in ons blad tevoren is medegedeeld, ging er een drang uit om, de landbouwproducten als uien en aardap pelen te doen verkoopen over de Centrale Veiling te Mdidelharnis. Alhoewel dit voorheen steeds werd afgestuit en bij de landbouwers in het algemeen geen sympathie kon verkrijgen, heeft het bestuur der Veiling de koe bij de horens gepakt en is ter verwezenlijking van hun plannen overge gaan. de noodige maatregelen te nemen, waar door het mogelijk is om iandbouwprodu-ten te kunnen veilen en ook zoodanig te verwer kend at ze geheel tot export klaar zijn. Er is thans achter het oude veilingsgebouw een nieuwe loods gebouwd welke geheel ge bruikt zal worden om landbouwartikelen te sorteeren enz. en al wat noodig is om voor verzending klaar te maken. In die loods is opgesteld een groote uien- sorteerder, welke wij heden met het Bestuur hebben zien werken. Velen onzer lezers zullen zich denkelijk geen voorstelling kunnen geven hoe dit geschiedt, daarom zullen wij trachten zoo goed mogelijk uiteen te zetten hoe die machine werkt. Zooals tot nog toe geschiedt bij de levering, hetzij aan schip of tram, loopen de uien eerst over een gewone hor, welke door werklieden kan worden voortgestuwd. Ook dit geschiedt in eerste instantie hier, waar bij dan zooals op de gewone hor de slechte uien worden opzij geworpen. Vanuit die hor loopen ze onder borstels door, waardoor ze worden gereinigd van grond en losse vellen, die dan door een gleuf onder de machine loopen. Wanneer ze die borstels hebben verlaten, worden de uien automatisch voortgestuwd, maar de sorteer- inrichting. Deze bestaat weer uit een soort hor, waarin echter gaten zijn gemaakt, waar de kleine uien het eerst door vallen, dan de drie lingen, vervolgens de gewone uien, zoodat ten slotte de allergrootste of grove uien overschie ten, die dan geleidelijk aan in baaltjes ver dwijnen. Op deze laatste hor worden de uien verder getransporteerd, door een lat die steeds, naar boven komt, door de naden in de hor waardoor ook wordt gemaakt dat de uien zooveel mogelijk plat komen te liggen om ge makkelijker en precies op tijd door de gaten te verdwijnen, waar ze dan in het daarvoor bestemde baaltje terecht komen. Hierdoor wordt dus niet alleen verkregen dat de uien gesorteerd te voorschijn komen, doch ook wor den ze gelijktijdig gereinigd. De geheele ma chine wordt gedreven door een motor. Naar wij vernelncn heeft deze machine een capaci teit van 150 balen per uur. Het ligt in de bedoeling van het veilings- bestuur dat de uien voor rekening van den verkooper, dus den landbouwer, worden ge sorteerd, om daarnajjmet de partij ter veiling tc.komen. Zoodoende is ieder in de gelegenheid, een mooi gesorteerd artikel ter markt te bren gen- De afmetingen der uien zijn in overeenstem ming gebracht met de wenschen van vele der vooraanstaande exporteurs en ook is reeds de toezegging ontvangen dat zij gaarne bericht zullen ontvangen wanneer de veilingen een aanvang nemen, teneinde hunne vertegen woordigers te kunnen zenden, om hier de gesorteerde uien te komen koopen. IJet veilingbestuur heeft van zeer vele land bouwers de toezegging gehad dat zij hunne uien over de veiling zullen verkoopen. Zoo staat het veilingsbestuur nader dan men ooit heeft kunnen verkrijgen tot nog toe. Gezien de medewerking die het bestuur heeft ont vangen, behoeft er ook niet aan getwijfeld te worden, of er zullen goede prijzen gemaakt worden. Velen onzer lezers zullen de laatste weken ook de uien-noteeringen van de veilin gen te Broek op Langcndijk en Noord-Schar- woude in Noord-Holland hébben kunnen lezen en daaruit zal huil wel gebleken zijn, dat ook daar flinke prijzen werden gemaakt, althans hooger dan hier hel geval was. Jaren heeft het geduurd eer het zoover ge komen is, doch nu alles er eindelijk is op ingericht, twijfelen wij er niet aan, gezien hetgeen de praktijk ons heeft geleerd, of ook hier zal na verloop van een korte spanne tijds' het veilingswezen hoogtij vieren. Overal, waar de producten over een veiling werden verkocht, zijn, gerekend liet geheele jaar door, de hoogste prijzen gemaakt, mits de artikelen die ter veiling werden gebracht voldoende waren gesorteerd en afgewerkt. En gezien dit thans, nu dat coöperatief kan ge schieden en zoo goedkoop mogelijk kan gebeu ren, is er geen twijfel meer aan of ook hier zal het veillngswezen spoedig tot bloei komen. Het ligt in de bedoeling om reeds volgende week de eerste veiling te houden. Voorloopig zal er tweemaal per week worden geveild en wel op Maandag en Donderdag. Voor de groenten zal geregeld, zooals dat tot heden het geval is, geregeld nog op Dinsdag en Vrijdag veiling worden gehouden. Wij wenschen het veilingsbestuur met hunne onderneming veel succes. Van verschillende zijden komen thans, nu de kracht Van den wind gebroken is, nu de golven weer rustig geworden zijn, berichten in van scheepsongevallen, waarbij weer ccn aantal meiischenlevens zijn verloren gegaan. Hieronder laten we de berichten volgen, te beginnen met een ramp in de Zecuwsclic wa teren, vlak nabij ons eiland, bij Bruinisse, alwaar ter hoogte van de slikken van de Anna Jacoba-polder Woensdagmiddag omstreeks 4 uur door den storm een motorboot voJ water geloopen was en gezonken. De reddingsboot van Bruinisse, welke assistentie zou verleenen, bleek zoo lek te zijn, dat men den tocht er niet mee durfde te ondernemen. De drie opvarenden hebben zich weten te redden op de slikken. Nader werd gemeld, dat de reddingboot lek gestooten was bij het uitbrengen. Het ergste schijnt de storm in 't noorden van ons land gewoed te hebben. Het blijkt dat op de Zuiderzee 2 schepen gebleven zijn, een stoomboot van de Firma J. en A. van der Schuyt, de „Nijverheid I", die op weg was van Amsterdam naar Zwolle. In het gedeelte tussclien Urk en Kampen in, nabij den mond van de Geldersclie IJssel, Ketel genaamd, begon de lading van liet schip te werken. De boot is eensklaps gaan overhellen, zware golven zijn er over heen gegaan en voor de oogen van de bemanning van 2 Volendamsche visscherschuiten verdween de boot onder de golven, met zich nemend de 4 mannen, die haar bemanning uitmaakten. De slachtoffers zijn kapitein P. Slot uit Zwolle, stuurman van der Werk en de machinist P. Blaauw uit Rot terdam en den dekknecht J. Klundert uit Hoogeveen. Het tragische is, dat Jacob Tol, met zijn broer, eveneens een schipper, de boot zagen vergaan. Jacob maakte zich van zijn netten los en met zijn schuit de V. 167 wilde hij te hulp schieten, doch toen hij vlak bij de plaat? des onheils was brak de giek van zijn grootzeil, zoodat hij eerst in liet noodweer zijn tuigage moest gaan repareeren. Toen dat gebeurd was was het te laat. De tweede ramp die gemeld wordt is het zinken van een met kolen geladen tjalk nabij Medemblik, waarbij de Amsterdamsche schip per H. de Boer met zijn gezin, vrouw en 2 kinderen en een knecht zijn omgekomen. De mast steekt nog boven het water uit. Ten gevolge van den storm was het zeewater zeer snel gerezen. De waterstand was in enkele uren tot 2 Meter plus A. P. opgeloopen. Hiervan is het eiland Marken liet slachtoffer geworden. Het land loopt reeds onder bij een waterstand van I M. 30 plus A. P. De vloed kwam zoo snel op dat de bevolking niet eens soms hun huisraad in veiligheid kon brengen. Verder wordt gemeld dat nabij Marken een tjalkschip van de ankers zou zijn geslagen en zou zijn vergaan. Aan boord zouden vier personen zijn geweest. De burgemeester van Marken kon echter hieromtrent nog niets mede- deelen. De boot van de Noord-Hollandsch Tram waarop tien personen waren, liep op den Markerdijk. Met behulp van vletten kon men de passagiers redden. Ook uit Monnikendam kwamen slechten be richten in: Door den storm van Woensdag avond zijn in tic dijken van Monnikendam, Volendam en Burgerdam eenige gaten ge slagen. Bij Burgerdam was de stand 'van het water 2,30 M. boven A.P. en te Monnikendam 2,10. De materieele schade door den storm in Monnikendam aangericht, wordt op 10 tot 15 mille geschat. De rookerijen hebben nogal sclvade opgeloopen; een rookerij is bijna geheel weggeslagen. Hel werk in de rookerijen is stop gezet. Voorts zijn tonnen met viscli weg gedreven. Op de Noordzee schijnt de storm al niet minder hevig te zijn geweest. De VI. 120 verloor zijn masten en zijn reddingsloep. Het schip seinde om hulp en was toen 6 mijlen van den Noord-Hinder. De schipper van den stoomtreiler Reiger uit IJmuiden heeft ge rapporteerd, dat hij een matroos verloor, die bij het inhalen van de log overboord sloeg. Het was de gehuwde A. Dekker, vader van 8 kinderen. De schipper van de Derika 16, eveneens een IJmuidenaar verloor zijn boot bij een stortzee, die eveneens een matroos meenam. Den volgenden golf sloeg deze echter gelukkig weer aan boord. Bij Terschelling strandde een stoomboot, het Duitsche ss. Ellen Larsen.'De 70-jarige schipper H. P. haalde met de bemande redding boot de 17 koppen der bemanning van het in nood verkeerende schip af. Het Duitsche ss. lmergram verloor deklast en sloepen en ging bij Terschelling voor anker. De bemanning wenschte het schip echter niet te verlaten. EEN STIEFKIND. In het onderwijsgezin worden de kinderen door moeder Regeering allen behoorlijk toe bedeeld. De Rijks Hoogere Burgerscholen worden zoo goed als geheel door höT~Rijk be kostigd; de bijzondere Hoogere Burgerscholen genieten 80 subsidie; de Nijverheidsscholen (Ambachtsscholen, enz.) openbare zoowei als bijzondere, krijgen 70 80 de kosten van het Landbouwonderwijs worden zoo goed als geheel door het Rijk gedragen; van het Open baar en Bijzonder Lager Onderwijs betaalt het Rijk ongeveer 80 der totaalkosten. Er is echter één stiefkind: het Handelsonderwijs; daarvoor bedraagt de subsidie slechts 50 De toestand van vele onzer Handelsscholen wordt steeds moeilijker. De Provincies houden zich hoe langer hoe meer terug bij het toe kennen van subsidies; de Kamers van Koop handel zij nniet vrijgevig. Het resultaat is, dat voor vele scholen de toestand onhoudbaar dreigt te worden. Dit is wel droevig in een land, waar handel en bedrijf hoofdbronnen van bestaan zijn! Wil men niet, dat onze Handels scholen, de opleidingsscholen voor het bedrijfs leven, te gronde gaan, dan is verhooging der Rijkssubsidie tot minstens 70 zeer dringend noodig. Ook inzake de wettelijke regeling komt het Handelsonderwijs weer achteraan; het wacht nog altijd op wettelijke vaststelling der aan de einddiploma's te verbinden rechten. Urgent is een afzonderlijke wet op het Handelsonder wijs, dit opgevat als één samenhangend geheel, dat zijn eigen organisatie hoeft, los van de andere takken van onderwijs. HOK KLEINKK HOE GROOTEtt. In de zware houten klompen, In de lichte kinderschoen, In de plompe jongens-laarzen, Zonder vorm, model, .fatsoen, In de opgelapte trappers, In de sloffen van de meid, Zelfs in tantes rjjg-bottines, Doet de Sint een kleinigheid. In de klompen komt iets stevigs, In de kinderschoen iets zoets, In de plompe jongens-laarzen Komt iets nuttigs of iets goeds. In de opgelapte trappers Komt wat warme deg'l(jkheid En er komt een taaie vrijer In de sloffen van de meid. Consequent is d'oude Sint niet, Want: hoe kleiner dames-voet, Des te" grooter kleinigheidje H(j in 't kleine schoentje doet. CLINGE DOORENBOS. Plaatselijk INieuws. MIDDKLUARNIS. Van de beugvisscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep MA 42 „Albatros", schipper C. Koster, met een besomming van J 240. De wed. B. Driesse had Zondag bet ongeluk in haar woning te vallen en een arm te breken. De timmerman P. van Rikxoort had het ongeluk een naald in zijn voet te trap pen waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Terw(jl het ruim 2|-jarig zoontje van J. Vr. Cz in huis aan het spelen was, kwam het zoodanig "met de kachel in aanraking, waarop een ketel water slond tekoken.dat een groote hoeveelheid water over het lijfje ging en het kind ernstige brandwonden be kwam. Donderdagmorgen is het ventje aan de gevolgen overleden. Door Burg. en Weth. zal in een eerst volgende vergadering een voorstel worden ingediend om dezen winter weder een ge deelte van het Schelppad af te graven tot aan de Gasfabriek, wat voorzeker een goede bestrijding der werkloosheid is. In de Geref kerk z(jn aan de beurt van aftreding ouderling Joh. Verduin en diaken M Driesse. Door de hond van D. P. zijn een 5-tal kippen van Adr. van Wezel afgemaakt. Het dier is doodgeschoten. Er moeten in deze gemeente nog meerdere honden rondloopen die het op kippen gemunt hebben, daar in den laatsten t(id van verschillende personen kippen doodgebeten zijn. De handel in landbouwproducten is deze week hier zeer slap; slechts één scheepje is geladen met aardappelen en poters. O'ok ajuin en koepeen zijn weinig verhandeld. Tegen C. de J. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet inleveren van de rentekaart. SOMMELSDIJK. Bil het verrichten van zjlu werkzaamheden had de metselaar A. M. het ongeluk zijn knie zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan den hoer G. Joppe Jz. alhier is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woon- en winkelhuis. In de Ned. iïerv. kerk alhier is Zondag nog gecollecteerd 10,- voordeoogstcollecte en 10,- voor de armen.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 15